Af cl. Leiden Ned. Padvindsters gilde bestond vijftig jaar dir. L.T.S. zegeviert in verkeerswedstrijd v.s. Miljoenenproject voor chemie aanbouw riendscliapstekeii" voor de lieer A. W. Taselaar Dooi in Dr. H. J. Westerink 25 jaar Leids geref. predikant feeffiSM BAOBLAD MAANDAG 4 FEBRUARI IM3 Vluchtelingen in de koude Hulp blijft nodig! Het- Is nu twee weken geleden, dat wij dringend Uw hulp inriepen voor die vluchtelingen in Oostenrnk. die nu zeventien of al achttien jaar in barakken leven. Van leven is soms nauwelijks sprake, noch in de zomer, j wanneer het kwik even ver stijgt als het in de winter daalt: dertig gra den. Deze verschrikkelijke koude en warmte zijn al moeilijk te dragen I voor gezonde mensen, laat staan voor I zieke, en zeker niet in een bouw vallige barak met één enkele wand. Velen hier hebben dit zonder het zelf aan den lijve gevoeld te hebben begrepen: ik denk aan iemand, die verontrust opbelde of er niets onder nomen kon worden en toen liefst een bedrag van f 1000 overmaakte. De kleinere giften al waren daar ook vele grote onder, brachten ruim dui zend gulden op en voor de verwar ming van 'de kerk kwam een vier honderd gulden bijeen. Zoals de zaken nu staan, hopen wij in de komende weken geld voor ko len naar Asten over te maken, waar de vluchtelingen met Kerstmis alleen een warmwaterzak ontvingen. Verder gaat dan een bedrag naar de ba- rakkenbewoners in Haid en naar de bewoners van de slechtste barakken in Wegscheid De afdeling Leiden van het Ver bond voor Veilig Verkeer organiseer de zaterdagmiddag, in verband met de onlangs door het Verbond uitge schreven landeiyke scholencompeti- pioenschap en de daaraan verbonden wisselbeker, direct gevolgd door de ploeg van de Prof. Van der Leeuw - Ulo. die met 11 punten verschil werd geklopt. Onder grote bijval reikte hij 1 Ruim 80 padvindsters uit Leiden hebben zaterdag en zondag in 'het Wassenaarse jeugdcentrum „De Haven" deelgenomen aan een week-einde. dat georganiseerd was ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de Leidse afdeling van het Ned. Padvindsters- ffilde. De plechtige opening van het kamp In een witte wereld de afdeling Leiden herdacht van het N.P.G. zaterdag jubileum. haar gouden tie in de bovenzaal van restaurant de wisselbeker aan de ploegleider Van der Heijden onder grote belang- Martien Borst uit, die evenals zijn stelling van de zijde der leerkrach ten en supporters een scholen-wed- strijd in de kennis van verkeersre gels. waaraan de ploegen van de Ambachtsschool (L.T.S.), de Don Boscoschool idem, de Albert Schweit- zerschool voor v.g.l.o.. de Prof. Van der Leeuw-ULO en de Chr. Lagere Technische School deelnamen. Voor de afdelingskampioen had het afdelingsbestuur een fraaie wissel beker beschikbaar gesteld. In zijn openingswoord richtte de afdelingsvoorzitter, de heer Alb. Boo gaard, zich in het bijzonder tot de aanwezige leerkrachten en suppor ters, omdat ZU het onmisbare pu bliek vormden dat- de deelnemers zo nu en dan met een applausje kon aanmoedigen. Hij zette hierna uit een. dat deze competitie twee doel einden beoogt, n.l. het bevorderen van de verkeersopvoeding in de scho len en het vergaren van de nodige mede-ploeggenoten, als persoonlijke prijs een boekenbon in ontvangst mocht nemen. De Chr. LTS-kampioesploeg zal de afdeling Leiden gaan vertegenwoor digen bij de distriotswedstrijd, die in maart a.s. in Den Haag zal wor den gehouden. Om daar zo goed mo gelijk voorbereid aan de strijd deel te kunnen nemen, zal de ploeg van de bekende verkeers-pedagoog R. F. S. Voerman die zaterdag middag niet op de voorgrond trad en „achter de schermen" opereerde een aantal extra „trainingslessen" krijgen. In de Verenigde Staten is na enkele weken van Siberische koude de dooi ingetreden. Op vele plaatsen ligt een dik pak sneeuw en men vreest voor overstromingen. Bij Pocatello, in de staat Idaho, heeft het water van de Portneuf een gevaarlijke hoge stand bereikt. Het gebied werd vorig jaar door overstro mingen geteisterd. Nadat het in Cali- fornic drie dagen achtereen heeft ge regend staat de Sacramento nog slechts enkele centimeters onder het alarmpeil. Op sommige plaatsen zün huizen in het water komen te staan en werden wegen onbegaanbaar. De strenge winter heeft aan hon derd inwoners van noord-Japan het leven gekost, terwijl er 13o wer den gewond. De slachtoffers zijn ge vallen als gevolg van sneeuwstormen en lawines. Vele steden en dorpen, met name in de provincies Foekoei, Nigata en Isjikawa, zijn als gevolg van de hoog liggende sneeuw totaal van de bui tenwereld afgesneden. Hefschroef- vliegtuigen van het leger brengen le vensmiddelen en medicijnen naar deze plaatsen. Dan is daarmee de actie rond I kennis van de~ verkeersregels. Dat Kerstmis afgesloten. En nu wil ik deze doeleinden inderdaad van groot tenslotte de vele N.N.-zenders van belang zjjn toonde spreker aan met pi had plaats op het besneeuwde buiten terrein dat bij „De Haven" behoort. Met de eigen band voorop marcheer de de meisjes zo goed en zo kwaad als dat ging in de dikke sneeuw vacht naar de vlaggemast in de hoek van het terrein. Nadat de vlag met het gouden kla verblad plechtig gehesen was hield de districtscommissaresse, mevrouw L. S. Groenv. d. Vijver, een korte toe spraak. Zij herinnerde eraan, dat twee jaar geleden het 45-jarig be staan van het Nederlands Padvind- stersgilde is herdacht. Dat de afde ling Leiden nu al het gouden jubi leum kan vieren is te verklaren, door dat in sommige plaatsen het pad- vindsterswerk al eerder was begon nen. In Leiden was dat in 1912 het geval. Dit jubileum-weekeinde is dus enigszins verlaat. De meisjes, die in een cirkel rond de vlaggemast stonden aangetreden zongen een lied en begaven zich daarna naar de grote recreatiezaal van „De Haven", waar een program ma van binnenspelen werd afgewerkt. Diploma zwemmen In „De Overdekte" hebben weer vele jongens en meisjes om het di ploma gezwommen. Na afloop ont vingen het A-diploma: Leonardus Hogenboom. Anette Drost, Janneke Vletter, Nicolaas van Egmond, Jo hannes Boots, Wim Knöptels, Arnol- dus Hendriksen, Johan Mackenzie, Caroliena Quist, Wilhelmina Koe mans, Jetty van den Brink, Danielle Aldershoff. Johannes Roosendaal. Adriana Hulsbos. Hans Linschooten. Herman den Heeten, Lambertus Vrij, Irma van den Berg, Yvonne Kivit, Zo moesten de meisjes zich voor de Cornelia Versteeg, Catharine Bakker, maaltijd verkleden om dan diverse Maria Ketel. Saskia Schmidt, Roosje groepen uit te beelden, zigeuners, den Hertog, Carolina Sieders, Johan- watergeuzen, Grieken, een harem van na Filippo, Marian Kromhout. Kitty Turken, en ook de meisjesgroep van ten Have. Elsje de Wolf. Coby van 1912. Stijn, Arcadia de Haas, Lyda Leeu- De zaterdag werd besloten met een wenburg. Gerard Seger, Diederik van Wingerden. Marinus Boere, Bastiaan .Boere, Willem Aldershoff, Pieter de ochtends met visser. Cornelis van der Zwan, Jan Eerste clubrecord J.A.C. gevestigd Dankzij de welwillende medewer king van enkele automobielbedrijven in Leiden en de bollenstreek bezit de afdeling Leiden/Bollenstreek van de Jeugd Automobielcluü.R thans een eigen Scalectric-spel, een race-baan in miniatuur met een circuit van 140 x 75 cm waarop de jeugdige coureurs" hun op schaal gebouwde modellen van beroemd3 race-wagens met elektrisch gedreven motortjes kunnen laten rondtoeren en uiterma te spannende gevechten kunnen leve ren. Zaterdagmiddag hebben in de bo venzaal van café-restaurant „Old Dutch", circa veertig clubleden van de afdeling het nieuwe en vrij kost bare clubbezit officieel in gebruik ge nomen er. hun eerste onderlinge ra ce-competitie gehouden. De aidelingsvoorzitter. Cees Heyl, opende de bijeenkomst, die werd bij- I gewoond door het JAC-propagan- da-comrnissielid, de heer R. Nieuwen- huis en de voorzitster van de afdeling Haarlem, mej. D. Michel, met een kort welkomstwoord, waarin hij, met nadruk, wees op de grote attractie, die ae club nu rijker was geworden en die ongetwijfeld een toename van het ledental tot gevolg zal hebben. Hoewel hei, hier een z.g. „beginset" j van Scalectric betrof, het circuit telt 2 banen, sprak hij de hoop uit. dat de club binnen afzienbare tijd tot uitbreiding van het circuit <4 of 6 ba- nen) en het aantal raceauto's zal j kunnen overgaan, hetgeen de attrac- j tiviteit van het geheel nog aanmer- kelijk zal verhogen. Om het beno digde bedrag by elkaar te krijgen, deed hij het voorstel om voor iedere wedstrijd een kwartje inschrijfgeld te heffen, met welk voorstel alle jeugdige „coureurs" spontaan instem den. Nadat de voorzitter het „start schot" had gelost bonden de eerste twee tegenstanders de strijd over 15 ronden aan en werd het de 40 deel- j nemers al spoedig duidelijk, dat het nog heel wat routine en behendig heid vereist om de kleine race-wa gentjes zonder strafpunten 15 ron den te laten draaien en zo snel mo gelijk te finishen. Er werd menige sportieve strijd geleverd en gezien het enthousiasme waarmee de eerstvol gende ontmoetingen nu al tegemoet worden gezien zal het ongetwijfeld niet lang duren of de club is een 6- banig circuit rijk. De snelste „coureur" en daarmee de eerste kampioen, was zaterdag middag Jaap Ruben, die met 28 pun ten tevens het eerste clubrecord op zijn naam bracht. Hans Krom legde met 26 punten beslag op een fraaie tweede plaats, terwijl Kees van Rijn met 20 punten de derde prijs wist te veroveren Naast deze nieuwe attractie orga niseert cic JAC regelmatig filmvoor stellingen, lezingen en excursies, die uiteraard in het teken van automo bilisme en motortechniek staan. Een vreemd geval Terwijl d* strenge winter Neder land nu al weken lang in zijn greep houdt, hetgeen voor mens en dier vele problemen met zich meebrengt, heeft het komende voorjaar zich al op een bijzonderp manier aangekondigd Bij dp fam Van Iterson in de Hartman- straat. zijn namelijk in een buiten volière een paar tropische vogeltjes geboren. Het betreft een paar Zebra- vink ies, die na het openbreken van de eitjes wel vreemd zullen hebben opgekeken toen ze in de plaats van een tropische landstreek met palmen en bonte kleuren een barre sneeuw vlakte voor zich zagen liggen. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kandidaatsexamen Frans: de heer J. Ph. Holierhoek (Rotterdam). kampvuur. De zondag begon I een vlaggeparade, waarna de mor I genwUding plaatsvond. Tijdens het koffiedrinken verschenen de genodig den, o.w. mevr. N. A. den Haan- Groen, presidente van het N.P.G., die namens het hoofdbestuur een vlagge I stok aanbood. Voorts waren aan van Delft. Leendert Hendriks, Cor nelis van Starkenburg. Cornelis Kulk, Corry den Haan, Jan Dullemeijer, Martijn Mulder, Alfonsus Korpel, Gerrit de Mooy, René van den Berg, Aniba Halbe. en Jan van Werkhoven. re .f# .r |Het B-diploma werd uitgereikt aan: wezlg mevr. C. H. R. Kalff-Francken. Bram v d Kwast, Rudy v d Kwast. gewestelijk commissaresse. mej. E. Zandvliet. districts-coinmissaresse van de Gidsen en de plaatselijke commissie. De heer A. W. Taselaar. die gedu rende 15 jaar voor de administratie van de „Gilde-winckel" heeft gezorgd kreeg het „Vriendschapsteken" aan geboden. dat bij afwezigheid door zijn vrouw werd aangenomen. De dag. welke in een bijzonder prettige stemming verliep, werd ver der gevuld met volksdansen en een zeer geanimeerd ganzebordspel. dat Arie v. d. Kwast, Peter Penseel. Ma ria Dol. Ronald Verra. Henk ten Have, Ben Verlint, Eimert Hulsbos en Carel Stolker. Zesde concert Residentie-Orkest Donderdag 14 februari dirigeert Willem van Otterloo het zesde abon nementsconcert van het Residentie- Hl. er_.. Orkest Uitgevoerd worden „Dansflit- door het hele huis en ook daar buiten sen" van Dresden, het Pianoconcert harte bedanken: helaas kan ik enkele anoniem gestuurde brieven niet be antwoorden maar ben graag bereid op elke brief met afzender in te gaan. Wij hopen, dat de ergste koude en die is in Oostenrijk erger dan hier weldra tot het verleden be hoort. In elk geval blijft mijn giro 285812 altijd open voor gaven van hen, die bij een buitensporige koude zich ondanks de warmte in eigen huis niet behaaglijk voelen, wanneer elders mateloos geleden wordt. En voorts voor hulpverlening in spe ciale noodgevallen als ziekte, e.d., en vooral ook voor de bekostiging van de verwarmingsinstallatie van het met zoveel offers gebouwde kerkje, dat noi het er dan eindelijk staat, enige frappante ongevallencijfers. Met verwijzing naar het grote aan tal jeugdige verkeersslachtoffers deed spreker een dringend beroep op het onderwijzend persons?1 der Leidse scholen om de nodige ver keersregelskennis aan de hun toe vertrouwde leerlingen by te bren gen. Nadat de andere vier ploegen zich in afzondering hadden begeven, mochten de 5 ploegleden van de Chr. L.T.S. in de eerste ronde (de wed strijd ging over 2 ronden met in totaal 25 vragen) hun al of niet per- Vrijdag is het 25 jaar geleden, dat dr. H. J. Westerink zich als predikant aan de Gereformeerde Kerk van Leiden verbond. Dr. Westerink bezette hiermede de vacature, welke was ontstaan door het emeritaat van ds. W. Bouwman. Geiyktydig werd ook ds. J. Wegge- mans, thans predikant te Hilversum, bevestigd in het ambt. Hij nam de plaats in van ds. H. Thomas, die met ds. Bouwman en ds. Kouwenhoven lange tijd het „driemanschap" van de Geref. Kerk in Leiden uitmaakte. In __J Leidse jaren wordt dr. Westerink fecte kennis" van de -erkMrarege'ls Leidse predikanten slechts bepaalde situaties tonen. Als I ..geklopt" door de hervormde predl, vragensteller fungeerde de heer B, Schuurman, terwijl mevr. W. Lam- brechts-van Zwieten de Blom het onbruikbaar is in deze koude, waar- onverbiddelijke 10 seconden-zyn-om- door ook de kerkgang de vluchte lingen ontzegd is. E A. Franken-Duparc, Lammenschansweg 133, Familieberichten was uitgezet. KV. 415 var Mozart, te spelen door Zonder twijfel is het weekeinde een Malcclm Frager en de Derde Sym- groot succes geweest. fonie van Brahms. (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Phillip Willem, zoon van Jhr. en mevr. Quarles van Ufford— Schulte Nordholt, De Bilt; Zeger, zoon van de heer en mevr. Cromholf- van Heek, DeurningenLubertha Hendrika Aukeline, dochter van de heer en mevr. Van JulsingaOost hoek, Markelo; Marie Anne Christine dochter van de heer en mevr. Cohen StuartGuinard, Buenos Aires; Eric Jurgen, zoon van Ir. en mevr. H. J. WesUaan—zyistra. Wassenaar. Gehuwd: E. Baron van der Feltz en Lydeke Schreuder, Amsterdam; Drs. E. Monasch en J. G. van Sloten, Naarden; H. L. F. H. Donkers en Jonkvrouwe S. O. M. Baronesse van Ittersum, Aerdenhout. Overleden: N. J. Schroot (man», 61 Jr, Rotterdam; F. C. Driessen (man), 56 jr, Baarn; J. Th. de Neef (vrouw), 72 jr. Bussum; Dr. G. F. van dei- Wal iman), 68 Jr. Groningen; H. E. JasDetmers (vrouw), 79 jr, Bilt- hoven; Liem Siok Bie (man), 58 jr, Amsterdam; M. C. Boszhard vrouwi, 81 jr, Haarlem; Jonkheer H. Laman Trip, 79 jr, Den Haag; G.. E. Rotgans (man). 62 jr. Den Haag; Ir. J. F. II. M. van Mentrop, 62 jr, Veenhuizen. kant, ds. J. de Wit, die reeds in 1933 zyn intrede in de Sleutelstad deed. Dr. Westerink. die in 1904 werd ge boren, heeft zich al deze jaren in Leiden byzonder goed thuis gevoeld. Slechts één gemeente die van het Utrechtse Tienhoven ging aan Leiden vooraf. Op 18 februari 1934 aanvaardde hy in deze gemeente het predikambt in de Geref. Kerken. Tot aan de komst van ds. E. Haverkamp werkte dr. Westerink in de Kooiwyk en omgeving. Sinds 1960 is hy werkzaam in de wijk van de Zuiderkerk, waar hij de plaats van dr. F. H. von Meyenfeldt inneemt, die toen naar Hilversum vertrok. Mede onder het pastoroat van dr. belletje hanteerde en de heer E. S. Prins de punten-administratie by- hield. De Jury, bestaande uit hoofd inspecteur G. A. N. Cornelisse en de heren C. M. van der Geer en J de Bruvn, honoreerde elk goed ant woord met 10 punten per jurylid (dus in totaal 30 punten), liet naar gelang het antwoord minder goed, of slecht, was de puntentoekenning variëren en kende by een fout ant woord of een tydsoverschryding 1 „troostpunt" toe. Uiteraard werd iedere 30 punten- score door de supporters en de leer krachten met de nodige byval be loond vooral by die vragen, die niet bepaald gemakkelyk waren. I *r l l F Alvorens aan de spanning een ein- bV0 I* iv 0 111 K. L6 V Cll de te maken, sprak de heer Boo- I J gaard een kort slotwoord, waarin hij zowel deelnemers als medewer kers dankte voor het bydragen tot het welslagen van deze eerste Leid se verkeersregelswedstryd. die naar hij hoopte dermate ingang zou vin den, dat in 1964 alle Leidse scholen mee zouden doen. De Chr. Lagere Technische School had door het behalen van 195 pun ten beslag gelegd op het Leidse kam- Eenheid van Duits Evangelische Kerk Aan de Technische Hogeschool ce Delft is geslaagd voor het kandi daatsexamen wiskundig ingenieur, de heer N. Booy, idem kandidaats examen elek. ingenieur, de heer A. van Delden en idem voor het inge nieursexamen elek. Ingenieur de he ren F. W. Pont en G. J. de Wit, allen te Leiden. De de F! Evangelische Kerk Berlyn-Branden- burg heeft zondag een begin ge maakt met besprekingen over de wij ze waarop de eenheid in de kerk van Berlijn en Brandenburg kan worden bewaard. Deze eenheid is in gevaar gekomen door de oprichting van de Beriynse muur. Deze muur is er tevens oorzaak van dat de beraadslagingen door twee afzonderlijke synodes moeten geschieden, één in West-Ber- Jijn en één in Oost-Berlijn. Voornaamste punt van bespreking is een nieuw ontwerp kiesreglement, dat door beide synodes in twee le zingen moet worden goedgekeurd. Een der grootste problemen voor de kerk is de verkiezing van een opvol ger voor de 82-jarige bisschop van Berlyn, dr. Otto Dibelius, die zich uit zyn ambt wil terugtrekken. De synode in West-Berlyn zal tot dinsdag byeen zyn, en die in Oost- Berlijn. tot Vrydag. Dr. H. J. WESTERINK Westerink kon uitbreiding aan het gereformeerde kerkelyk leven gege ven worden en werd na de tweede wereldoorlog het aantal kerkge bouwen met twee uitgebreid, t.w. de Bevrijdings- en de Petra-kerk Op 1 oktober promoveerde ds Westerink aan de Vrije Universiteit by prof. dr. F. W. Grasheide op een proefschrift getiteld „Het Koninkryk Gods by Paulus" tot doctor in de theologie. Op de dag van zijn jubileum, vrydag a.s.. zal dr. Westerink „thuis zyn". Het ligt niet in zijn bedoeling in de kerkdienst van zondag a.s. er is dan Avondmaal uitvoerig aandacht aan dit jubileum te schen ken. I Dr. H. J. Houders in Opiniepeiling in Frankrijk: 35% voor Engeland Vijfendertig proeent van de by een opiniepeiling ondervraagde Fran sen is er voorstander van dat Groot- Brittannië lid wordt van de Europese Economische Gemeenschap. Tweeën twintig procent sprak zich daartegen uit. Het onderzoek werd gedaan in de weken na de persconferentie van de Franse president, waarin hy duidelijk maakte, dat Frankrijk zich tegen toe treding van Engeland zou uitspraken. De vraag of men voor of tegen het onlangs met West-Duitsland gesloten -r lil verdrag was werd door eenenzestig W assenaar herdacht [procent positief beantwoord. Veertien procent was er tegen Vierenzestig Het bericht van het plotseling over- I lijden van dr. Hi. Houders tijdens j een bezoek, dat hy aan zyn zoon in Nieuw Zeeland bracht, heeft grote I verslagenheid gebracht in hervormd Wassenaar. By zonder groot was zon dagavond de belangstelling voor een herdenkingsdienst, die in de Dorps- j kerk werd geleid door ds. J.T. Wiers- ma. I Ds. Wiersma sprak naar aanleiding van de tekst in Hebr. 13:8 „Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en tot in eeuwigheid". De predikant herinnerde aan het voorwoord, dat dr. Honders schreef bij zyn in druk verschenen afscheidspredikatie. een i voorwoord waarin evenwicht schuilt, kalmte en rust. Dr. Honders was geen j man van uitersten, geen man van 't hartstochteiyk voor of tegen, geen man van profetische eenzydigheid. Hy wist geduld te oefenen en het j juiste moment af te wachten. Ds. I Wiersma schetste de grote verdien- I sten van de overleden predikant voor de restauratie van de Dorpskerk, die in 1940 gereed kwam. zyn evenwich tigheid maakte dr. Honders bijzon- j der geschikt voor de bestuursfunc ties, die hy vervulde: lid van de al- procent der ondervraagden was te vreden met de politiek van De Gaul le, twee procent meer dan aan het begin van het jaar. Premier M a c m i 11 a n heeft zon dag aan het einde van zijn bezoek van twee dagen aan Rome op een persconferentie verklaard, dat het „zowel dwaas als ondankbaar zou zyn als Europa zich zou willen maken tot een kleine naar binnenkykende groep". Naar aanleiding van de mis lukking van het Brusselse overleg over een toelating van Engeland tot de EEG merkte hij op, dat het in de geschiedenis is voorgekomen, dat een man en een volk hebben getracht Europa te overheersen, maar deze tijd was nu voorby. Overigens was de Britse premier van oordeel, dat „een tegenslag nog niet het einde van da reis is". Hy sprak over de noodzaak van „een werkelyke en niet schijneenheid in Europa" Zyns inziens moet er een „gelykwaardig en eervol deelgenoot schap met de andere vrije volkeren zyn, met de Verenigde Staten, het gemenebest en de rest. Het Europa waarvan wy gedroomd hebben en waarvoor wy hebben gewerkt is niet Rondeiding door betonskelel Op een terrein aan de Wassenaar- seweg, in de onmiddeliyke omgeving van de Rijksweg Den Haag—Am sterdam, wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een miljoenenproject. Om nog wat exacter te zyn: met de eerste fase van dit project, dat weer een onderdeel van de Universiteits uitbreiding vormt, is een bedrag van ongeveer honderdmiljoen gulden ge moeid. Het betreft hier een nieuwe schei- kundecomplex, waarvan de bouw nog een gebied nameiyk van twintig hec tare Daar is echter ruimte voor uit breiding by inbegrepen. Hoewel er op het bouwterrein nog weinig te zien is slechts hier en daar een betonskelet hebben en kele deelnemers aan de diesviering het complex-in-wording zaterdag morgen bezichtigd. Voordat de rond leiding begon, gaf prof. dr. E. Ha- vinga een korte toelichting op de bouwplannen. Deze zyn gebaseerd op de statistische studentenaantallen in de toekomst. Er wordt rekening mee gehouden, dat er binnenkort in totaal duizend jongelui scheikunde zullen studeren De staf moet daarby even redig worden uitgebreid, waardoor in niet zo heel lang geleden ter hand is J totaal byna tweeduizend personen genomen. Het complex is zo groot, het chemie-complex gaan bevolken, dat deze bouw in verschillende fasen By de bouw wordt rekening gehou- moet geschieden. Hoé groot het che- den met vyf belangrijke punten, na- mie-complex wordt blykt wel uit de I melyk een efficient grondgebruik, een maximum aan veiligheid en mogelyk- heden tot uitbreiding, terwyi ten slotte de verbindingen zo kort moge- lyk moeten zyn. Wat. de flexibiliteit betreft, mede in verband met de zich steeds vernieu wende onderwys- en resarch-behoef ten is het dringend gewenst, dat de indeling, het meubilair en de appara tuur gemakkelyk aan te passen en erplaatsbaar zyn. Het efficiente grondgebruik uit zich onder meer in de hoogbouw, die naast cd laagbouw tot stand komt. Deze hoogbouw brengt weer moeilyk- „hoogbouw" slechts één van de vier kolossen die voor het gehele project zyn gepland». Veel aandacht wordt by deze bouw geschonken aan de communicatie onder meer komt er een ondergrond se corridor voor transporten en der gelijke. Met de laagbouw is men nu het verst gevorderdals alles naar wens verloopt komt het eerste jaars prak- ticum (twaalf zalen elk voor zesen dertig personen» nog dit jaar gereed. Het. postkandidaats prakticumgebouw (acht zalen» komt daarna gereed. In h^nZ .hl"!rZ Tr Óoh het centrale gebouw zyn onder meer Srh mi? de collegezalen en de kantine gepro- jecteerd. Volgens prof. Havinga wordt Voor de veiligheid van al degenen, de eerste hoogbouw pas in 1966 ge- die in het nieuwe chemiecomplex realiseerd. Het gehele ontwerp is van werkzaam zullen zyn, is om elke ver- het architectenbureau Drexhage en dieping van de hoogbouw in to- 1 Sterkenburg. taal elf lagen een vluchtbalkon Bijgaande foto toont het practicum ruimte, die er voor is gereserveerd, zo groot mogelyke flexibiliteit, een geprojecteerd. (Overigens is die complex in aanbouw. g«S«je h™et worden gelso- Skorzeny zal „terugslaan" „Als er beschuldigingen tegen my worden ingebracht, zal ik terug slaan", zo heeft de voormalige SS- kolonel Ottn Skorzeny gisteren (e Madrid verklaard naar aanleiding van het bericht, dat het Oostenrijkse ministerie van Justitie een bevel tot inhechtenisneming tegen hem heeft uitgevaardigd op beschuldigingen van oorlogsmisdaden. Hy zou een „gift pistool" hebben uitgevonden dat in synode der Ned. Herv. Kerk, voorzit ter van de provinciale kerkvergade ring en van de centrale kerkeraad in wassenaar. Op 12 december was dr. Honders met zyn vrouw op het vliegtuig ge stapt. om in Nieuw Zeeland hun zoon en zijn gezin te bezoeken. Weldra zal mevrouw Honders alleen terugkeren. Ds. Wiersma vroeg de leden van de gemeente gebed voor mevrouw Hon ders. Na de predikatie werd door alle aanwezigen staande gezongen gezang 293 „O God, die droeg ons voorge slacht". Nieuwe kerk blijft dicht De hervormde wykgemeente Sloter- meer (Amsterdam-West) behelpt, concentratiekampen werd beproefd, zich a-1 ce" tyd voor de kerkdiensten met de aula van een school, die hoe vriendeiyk ook ter beschikking ge steld. toch maar een hulpmiddel is. Daarom is de predikant, ds. G. Lans, en met. hem de hele gemeente blfi, dat de kerk, waarvoor zoveel actie ge voerd is. nu nagenoeg klaar is. Echter zal de kerk nog niet kunnen worden ingewyd. want het is gebleken, dat de akoestiek niet goed is. Een secon- denlangp nagalm maakt, elk gespro ken woord onverstaanbaar Het ver helpen van dit gebrek stelt de kerk voogdij voor een moeilyk financieel probleem, want, deze werkzaamheden worden op een bedrag van 10 15 mille geschat. De oud-SS'er die in 1943 na de val van het fascistische bewind in Italië Mussolini op spectaculare wyze uit gevangenschap bevrydde. herinnerde er aan, dat de geallieerden hem na de oorlog al terecht hadden laten staan op beschuldiging van oorlogs misdaden. Hy was toen echter vry- gesproken De nu 54-jarige Skorzeny woont sinds tien jaar in Madrid. „Er moet iets fout zyn met de beschuldigingen. Er gaan altyd geruchten over my", aldus de oud-kolonel, die in dit ver band vertelde dat „de communisten" in het bijzonder het hem altijd moei lyk probeerden te maken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4