OOK ZIJ DOEI HAAR BEST! Kom er ACHT-er1 SPELPROBLEMEN Vissterfte door strenge winter behoeft geen catastrofe te zijn HOE WERKT HET! een üp machine: Kom er ACHT-er VOOR ONZE SPORTVISSERS Zet de gevangen snoek en baars weer terug in het water! Zaterdag 2 februari 1963 Pagina 4 sneeuwbal. Wanneer meneer Jansen het heeft over tien dode voorntjes, die hij met de buik naar boven in een bijt zag drijven, dan wordt dit verhaal door Pieterse in vergrotende trap doorgegeven. De tien voorntjes zijn er vele geworden en een uur later zijn ze ontelbaar. MOET de vissterfte, die zeker zal optreden, dan gebagatel liseerd worden? Neen, maar het is wel goed een en ander tot juiste proporties terug te brengen. En dan zal blijken dat van een ca- 1 tastrofe wellicht geen sprake zal zijn. In de eerste plaats moeten wij bedenken, dat er dit seizoen hon derdduizend snoekakten zijn uitge reikt en dat de bezitters van deze akten niet kunnen vissen. Geruime tijd al niet. Dit verlet mag men toch echt wel tellen op enige honderd duizenden snoekjes en snoeken, die anders weggevangen zouden zijn. De beroepsvisserij in de binnenwateren ligt volkomen plat en hoeveel snoek dat scheelt, kan slechts bij bena dering worden geschat. Ik heb het nu enkel over snoek, alsof er geen andere vissoorten be- 1 schoorsteen huis ls hoger; 2. rozestruik is kleiner; 3. voet linker vrouw achter doos; 4. pijp man is korter; 5. broekspijpen man zijn breder; 6. schilderijlijst is anders; 7. extra punt aan knoop hoofd doekje: 8. deksel op kom. staan. Ik noem de snoek speciaal, omdat hij het belangrijkste is; de vis waar we het zuinigste op moe ten zijn. De vissoort ook, waarvan de stand het slechtst is. Vogelvrij Uweet, dat verleden jaar de wettelijke maat op brasem en bliek is afgeschaft. Deze vis soorten zijn vogelvrij geworden. Het besluit om de maat op te heffen, werd genomen naar aanlei ding van „een overbezetting aan aan beide vissoorten", die het bio logisch evenwicht verstoorden. De oorzaak van die overbevol king echter werd en is niet wegge nomen. Er is nl. een onderbezetting aan snoek, waardoor de brasem en de bliek zich buiten verhouding konden ontwikkeling. Uiteraard heeft dit degeneratie ten gevolge gehad en mindere vang sten. De vangkans wordt nl.. hoe vreemd het ook klinkt, minder, naarmate de hoeveelheid van een bepaalde vissoort toeneemt. De ge degenereerde vis bijt nl. niet gre tig. Zodra natuurlijke selectie op houdt, wordt in wezen de visstand slechter, ook al is er voldoende van een bepaalde vissoort aanwezig. Het tekort aan snoek heeft tot een overschot aan gedegenereerde Ongetwijfeld zult U wel weer eens uw krachten willen beproeven op een praktijkpro bleem. De j uiste spelanalyse moet een goede speler aan de tafel kunnen vinden zij het, dat hij er wel een half minuutje over zal moeten nadenken: Sch. A 8 5 3 Ha. 4 Ru. A H 10 9 Kla. B 9 8 3 N W O z Sch. V B 2 Ha. A 6 5 3 Ru. 3 Kla. A H V 4 2 Zuid gever, NZ kwetsbaar, Bied- verloop: zuid één klaveren west twee harten «zwakke twee» - noord drie harten OW pasten verder zuid vier klaveren noord vijf kla veren zuid zes klaveren allen pasten. West kwam uit met hartenvrouw, oost speelt harten twee bij, zuid neemt met hartenaas. In slag 2 speelt zuid klaverenaas. waar de westspeler de harten zeven op bij loopt. Hieronder volgen dan een aantal vrage.n en daarna de antwoor den erop: die antwoorden bekijkt u natuurlijk eerst, als u zélf alle vra gen beantwoord hebt?! Vragen 1. Wat heeft west vermoedelijk oorspronkelijk in harten genad? 2. Wat heeft oost precies in troef? 3. Wie heeft vermoedelijk de schop penheer? 4. Welke kans lijkt groter dat west of dat oost eventueel enige lengte ivierkaart) in schopoen heeft? 5. In welke geval kunt ge drie sla gen in ruiten maken? 6. Welke kaart speelt ge in slag nummer 3 na? Antwoorden 1. Vermoedelijk heeft west gehad hartenvrouw. boer. 10. 9. 8, 7 en oost dus de hartenheer, 2. 2. Oost had 10, 7. 6. 5 in klaveren - het is altijd goed u dat vóór ver der te spelen, precies te reali seren. 3. West heeft voor zijn twee-har tenbod al zó weinig hoge kaai ion gehad, dat het iets aannemelij ker is dat hij ook de schoppen heer bezit. 4. Het is na slag 2 bekend, dat west zes harten en nul klaveren had terwijl oost vier klaveren en twee hartens bezat. De kansen op lengte in schoppen bij west of oost lijken dus voorlopig gelijk. 5. Als één der tegenspelers ruiten- vrouw-boer sec. of ruitenvrouw - boer derde heeft gehad, in het laatste geval kan men één ruiten hóóg troeven. Daar men acht ruitens mist. is de kans uiter aard zéér gering dat de ruitens zó goed zullen vallen voor zuid. 6. Het beste is de schoppenvrouw, waarop west en noord klein bij spelen en de oostspeler de negen gooit. Die schoppen negen is zó belangrijk, dat u nu het contract moet kunnen maken. U speelt schoppenboer na «west kan geen vijf schoppens hebben zie zijn bodi, west dekt met de heer en bij oost valt de tien. U weet nu de gehele kaartverdeling brengt u dus nu op eigen kracht het schip verder de haven bin nen?! H W. FILARSKI massale vissterfte tot gevolg moeten hebben. Alarmberichten echter verplaatsen zich niet alleen met enorme snelheid, maar ze ontwikkelen zich meestal als de bekende meer geloodst. Deze waren afkom stig uit de totaal vervuilde stads grachten in Weesp. Op enkele snoekbaarzen na, bestond alle vis uit voorn, blei en brasem. Deze vissterfte kan echter worden gezien als een selectie op de vis soorten, die tot de zwakste en minst kostbare van onze stapel behoren. De visstand wordt hiermee eerder gediend dan dat er sprake mag zijn van een catastrofe. Soort is belangrijk BEGRIJP mij goed: ik juich de toekomstige vissterfte niet toe cn zeker niet wanneer het in biologische opzicht waarde volle vissoorten betreft, zoals snoek en baars. Maar men dient goed in het oog te houden dat de vissoort belangrijk is, opdat men zich niet blind staart op hoeveelheden. Ik had het over selectie. Deze se lectie grijpt veel dieper in dan op pervlakkig schijnt. De waterinsekten. de zich met vis voedende vogels, kikkers en zoogdieren, de kuit- en broedeters; ook in die gelederen wordt uitge dund. Ook hiervan sterven de indi viduen met de minste levenskansen. De balans blijft niet alleen in evenwicht, maar er kan worden ge sproken van een vernieuwing. De meningen zijn uiteenlopend, zoals altijd wanneer het de vissen of de visserij betreft. Maar in het algemeen is men toch wel OtlZG bl'icl(,'Gt'ubl'iGli van mening, dat het ijs en de sneeuw van de laatste weken, een Iedere sportvisser in het land zal zich op het ogenblik bezorgd afvragen: Wat moet er deze strenge winter van de visstand te recht komen? vissoorten geleid en vooral onder deze vissoorten zal naar alle waar schijnlijkheid flink worden huisge houden. Bij het inzetten van de defini tieve dooi. zullen wy hier en daar in de polder meer dan op groot water massale vissterfte consta teren. Bij het spuien in de Vecht bij voorbeeld, zijn nu reeds flinke hoeveelheden dode vis in het IJssel- Natuurlijk is het zo, dat door be paalde omstandigheden, een vis sterfte kan optreden, die buiten sporig is en die niets met een bio logische selectie van doen heeft. Ik denk aan polderwateren die sterk verland zijn en die, door de sneeuw en het ijs, van licht verstoken zijn, zodat de assimilatie der planten op houdt en stikstof in plaats van zuurstof vrij komt. Ik denk aan poldcrwateren waarin weinig of niet gebaggerd werd en waar grondgas gaat. optreden. En ik denk aan ge kanaliseerde rivieren, waarin ge spuid wordt met giftig of zuurstof- arm water. Hier wreekt zich het tekort aan beleid, want door de juiste preven tieve maatregelen had een even tuele massale vissterfte kunnen worden voorkomen of binnen de perken kunnen blijven. De jacht is gesloten verklaard door de noodtoestand, die er heerst koudwaterjj TEGENSTROOM C, u H KONDENSOR verwarmt water ammoniak- buizen ontluchter gekompn meerde ammoniakdamp vloeibare ammoniak KDEL- BUIZEN Het te bevriezen water wordt ontlucht (tegen bellen) en voorgekoeld. Ondanks de uitbreiding von de plaatselijke koeltechniek is fabrieksijs nog een belangrijk handelsartikel. De koude wordt verkregen door ver damping van ammoniak, freon e.d, in koelhuizen. De damp wordt samen- geperst in een kompressor en tot vloeistof verdikt in een kondensor: De staven ijs worden gemaakt door met water gevulde vormen te voeren dooreen enorm vriesbassin gevuld met pekel die door de koelhuizen op -12#CelSius wordt gehouden. vulinstallatie Ij ijsvlies uitvoer pekel losdooi installatie ijsstaven koelhuizen ftW\N transport band invoer pekel-19*C De uiterst fijne ijsvlokken j worden over de te verzen- I bloemen gestoven. I Voor het verzenden van bloemen, groenten, vlees enz. gebruikt men vlokken- ijs, gemaakt door ijs te schrapen van een inwen dig gekoelde wals. onder het vliegend en lopend wild. Voor een zich zelf respecterend jager wat dit besluit niet nodig ge weest. Het normale burgerlijk fat soen verbiedt het schieten op wild, dat geen volwaardig sportobject vertegenwoordigt. Bij de sportvisser^ ligt het an ders; wU kunnen niet vissen. Een verbod is overbodig. Maar toch heb ben wij straks een verplichting. Een plicht, de gemakkelijk verge ten kan worden als het zo ver is. dat wij met het zonnetje in de nek, bezig zijn met onze geliefde sport. Herinner u deze barre winter en zet zoveel mogelyk de waardevolle vis terug: de snoek en de baars. Dit voornemen nu genomen zal een rijke compensatie blyken te zijn voor de vissterften, die op dit moment door niemand kan worden voorkomen. Jan Sclireiner. Zet zoveel mogelijk de waar devolle vis terug: de snoek en de baars. ..Eist uiul Liebe" weer op de planken Vergeten Haydn opera Telkens weer komt het voor, dat Duitse of andere Europese operahui zen, lang vergeten operawerken op nieuw ontdekken. Zo beleefde men twee jaar geleden een Duitse Meijer- b?er-renaissance met de „Afrikane- rin", „Dinorah" en de „Hugenoten". Daarvoor ontdekte men de indruk wekkende „Jessonda" van Louis Spohr en Georg Friedrich Handel's „Dei- damia" opnieuw- en haalde Rossini's ..De liefdesproef" uit het stof. In Munster waagde met het onlangs een opera van Joseph Haydn, die in de muziekwereld tot nu toe onbekend was, op te voeren. Het werk draagt tot titel „List und Llebe", ontstond in 1779 en werd 175 jaar geleden aan het hof van prins Esterhazv te Ester- Kunt U de acht afwykingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. haz gespeeld. Sindsdien heeft geen enkele dirigent de partituur, die in een museum lag, weer aangeraakt. In Münster kwam een docent van de „Westfalische Hochschule fürMu- sik" op de gedachte, een Joseph- Haydn-Opera-renaissance in te lei den Het eerste werk da? werd uitge voerd was Haydn's Apotheker-opera, daarna „Das Leben auf dem Mond" en thans „La vera constanza" «List und Liebe). Helaas bestaat er nog geen goede, aan deze tijd aangepaste. Duitse vertaling van het „dramma giocoso per musica" van Mozart's „Leraar, tijdgenoot en leerling". Een bezielde regie «Kurt Reinhold) zorgde ervoor, dat de taalkundige gezwollen heid elegant op de achtergrond ge drongen werd. Publiek en pers ont vingen dit nieuwe werk. dat zeer aan Mozart's late werken herinnert, met veel enthousiasme. De reactie: vijf Duitse operagezelschappen hebben het plan in het komende seizoen deze op nieuw ontdekte opera van Joseph Haydn na te spelen. En in het bui tenland waren er tot nu toe twee Opera's (in Frankrijk cn Engeland), die belangstelling bleken te hebben voor „List und Liebe". De gestalte van Rosina kreeg de geprofileerde zangkunst jonge Anita Teske byzondere haar partner Erminio was Siegemeyer, terwyl Hans stöns. Margaretha Fran/.l gang Michel de capricieuze meesterlijke wijze bezetten. De nïhg van de figuren herinnert Mozart. Men kan zonder lijn Rosina-Figaro-Gravin, Papageno, Ma.sino-Figaro Muziekhistorisch interessant feit. dat Cimaroza (II greto) van dit werk zeer heeft Het is goéd als een land in at wereld hoog aangeslagen staat. Over het algemeen hebben de Ne derlanders daarover niet te klagen. Zij zijn overal graag geziene gas ten. dank zij hun deskundigheid en betrouwbaarheid. Ook al zitten ze soms in 't hoekje waar de slagen vallen de Indonesische kwestie was daarvan een voorbeeld in andere landen is 't niet zo kwaad met on; gesteld, hoewel de joviale luidruchtigheid op gezamenlijke va kantietrips niet overal op prijs gesteld wordt. De goodwill van een land hangt echter niet alleen af van mi nisters, op conferenties, hoog leraren. op congressen, ambassa deurs. op cocktailparties, sportman nen of -vrouwen, op wedstrijden, kunstenaars, op concerten of soi rees. of handelsmensen, die hun de biet trachten te vergroten, maar ook van de talloze mindere godei? of godinnen, die op de markt van het veelzijdige gebeuren hun rolletje meespelen om ..Hollands roem" over de ganse wereld te verbreiden. Daar zijn dan die charmante meisjes. Op bloemenexposities of kaasmarkten. Ze tooien zich in klederdrach ten, dit allang tot het verleden be horen. maar desondanks toch altijd hevig in de smaak vallen en de buitenlander het idee geven, dat we hier allemaal tussen de molens door met puntmutsen op en klompei aan door de alsmaar ver rukkelijk bloeiende bollenvelden pa raderen. Dat moet daar in de lage landen toch een heerlijk gezicht zijn, met steeds weei nieuwe schonen tussen paradijsachtige, kleurige vakken, waar het naar tulpen of hyacinten geurt en in alle richtingen de schil derachtigste plekjes voor het ver wonderd oog opdoemen. En het verbijsterende gevolg? Duizenden toeristen komen straks weer in trein, auto, of op brommer aanstormen om te genieten van alle voorjaarspracht, die onherroepelijk binnenkort ondanks ijs en sneeuw dat kleine land aan de Noordzee weer zal sieren. Daar zorgt dat ..meisje-in-Hol- lands-kostuum" op de „Grüne Woche" in Berlijn wel voor! Ze staat er lieflijk tussen de kas- seringen en de kastulpen: pronk juwelen van de Hollandse kwekers, wier naam en faam toe in de verste uitnoeken van de aarde verbreid zijn. Een ambassadrice om trots op te zijn, al verdedigt ze de goede zaak op een andere manier dan minister Luns tussen alle hoogmogenden der politiek. Wie van de twee hef meeste suc ces oogst, lijkt ons een moeilijk te beantwoorden vraag. In ieder geval: ze doen allebei hun best En daarmee zijn we allemaal ge baat! FANTASIO

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 14