De slag om Stalingrad was het grote keerpunt Tweede Kamer richt zich fel tegen houding van De Gaulle 221 Luns: Situatie thans treurig en m Zorgen over weg en water Prijs treinkaartje binnenkort omhoog? INog geen voornemens Lamniers vrij te laten Gisteren twintig jaar geleden capituleerde Von Paulus9 leger DE CRISIS IN DE E.E.G. AKKERTJES helpen sneller en beter dan ooit Mr. Beerman in de Kamer Trein gri jpt vrachtauto DE BALANS SLOEG OM Chroesjtsjow en Stalingrad EEN "TOP", Dien de Jong de „nieuwe" Miss Holland LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 Advertentie iMr. Van Dijk: Een pijnlijk gebaar van de Franse president Wij moe ten voorkomen, dat de E.E.G. een gesloten winkeltje wordt. Er is een breuk in de ontwikkeling der ge meenschap. Verandering in het beleid ten aan rien van de Europese eenheid over woog minister Luns dus niet. Beperken HU was intussen duidelijk genoeg geweest in zijn veroordeling van Frankrijk, waardoor aan de onder linge betrekkingen der zes landen van de E.E.G. een grote slag is toe gebracht. Ook de internationale de mocratie staat op het spel. Er is een gevaar van politieke en economische splitsing. „Frankrijk heeft schade veroorzaakt, wy moeten trachten de ze binnen beperkte omvang te hou den", aldus minister Luns. Verontrusting heerste in de Kamer ook over het onlangs tussen Frank rijk en W est- Duitsland getekende verdrag. Volgens minister Luns had Duitsland zich echter na een week gedistantieerd van de verdragsinhoud. Hij hoopte, dat dit zo zou blijven. Er kan tussen nu en het tijdstip van goedkeuring van dit verdrag nog heel wat gebeuren. Wel herinnerde minis ter Luns eraan, dat Hallstein. de uit Duitsland afkomstige voorzitter van de Europese commissie, met nadruk heeft gezegd, dat er geen bewijs was geleverd dat Engeland wegens eco nomische moeilijkheden geen lid van de E.EG. kon worden. De Europese commissie zal zich nader bezinnen. Mr. Luns zal dinsdag naar Straats burg gaan om met zijn collega-mi nisters uit de landen van de E.E.G. te overleggen en de debatten in het Europese parlement over deze kwestie bij te wonen. (Gisteren is de bewinds man reeds op doorreis naar Brussel vertrokken). Dr. Diepenhorst <C.H.) had gevraagd of er geen witboek zou kunnen worden gepubliceerd over het verloop van de onderhandelingen tus sen Engeland en de F.E.G. Minister Luns zou dit overwegen. (Van onze parlementaire redactie) De verkeersonveiligheid en de her innering aan de watersnoodramp van precies tien Jaar geleden waren enkele belangrijke punten bij het af zonderlijke debat dat de Tweede Ka mer gisteravond laat hield over de afdeling waterstaat van de begro ting van minister Korthals. Wat het verkeer betreft drong de heer Zegering Hadders (V.V.D.) aan op ruimere voorlichting in het alge meen en op meer verkeersonderwiis in de scholen. De heer Van der Peyl (C.H.) legde daar ook de na druk op en vroeg evenals de heer Smallenbroek (A.R.) maatregelen te gen de invoer van „autowrakken". Mejuffrouw Schilthuis «.P.v.d.A.) in formeerde, hoe het zat met een rij vergunning voor bromfietsers. Met verwijzing naar de storm- Eenheidsfront (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren een indrukwekkende eenheid getoond bij het afkeuren van de houding van Frankrijks president De Gaulle, die de toetreding van Engeland tot de Europese Ge meenschap heeft geblokkeerd. Minister Luns, die het Franse optreden scherp hekelde en over een autoritaire houding sprak, dankte de Kamer voor de betoonde steun. Er j is nu een treurige en moeilijke toestand ontstaan. Wat moet er nu Worden gedaan? Het ls formeel juridisch mogelijk om verder overleg te organiseren tas sen Engeland en de vijf niet-Franse leden van de E.E.G. Deze mogelijk heid is reeds actief onderzocht, direct na de mislukking van de besprekin gen in Brussel. Ook de Beneluxlan- den kunnen een rol spelen. Bestaat er dus wel een weg tot een georgani seerd gesprek tussen de vijf en En geland, het tekenen van een akkoord is echter een andere zaak. aldus mi- hister Luns. De socialistische fractie leider, ór. Vondeling, wilde het stil leggen van de activiteiten in de E.E.G. voor zovei deze specifiek Franse be langen betroffen. Minister Luns wees er echter op, dat de E£.G. een on herroepelijk verdrag is. Men kan zich er niet aan onttrekken. Wel zou men zich kunnen bezinnen over de asso ciatieregeling met de Franssprekende Afrikaanse landen. Een principiële Mr. Biesheuvel: Een bittere, doch geen dodelijke slag. Onze emoties mogei niet tot paniek leiden. Wij mogen nu niet, zoals Frankrijk, sa botage in de EEG plegen. Wij moe ten alleen het einddoel voor ogen houder. De Gaulle Ls door een re- j volutie aan de macht gekomen en uit een revolutie komt niets goeds voort. Dr. Diepenhorst: een levensgevaar lijke situatie. De vijf landen der EE.G. buiten Frankrijk mogen niet passief blijven. Misschien kan Frankriik later tot de jaren des onderscheids komen. m T W( De voorbereiding van een wetsont werp tegen de waterverontreini ging is een heel eind gekomen. De nieuwe secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat zal tezfj- nertyd gedelegeerd commissaris bij de KLM worden. De gelden voor het rijkswegenplan zullen geen „sluitpost" op de be groting zijn. Spoedig zal een besluit worden ge nomen over de mogelijkheid van een spoorlijn AmsterdamSchip holDen Haag. In Den Haag en Moskou weer ambassadeurs De Nederlandse regering en de re gering van de Sowjet-l'nie hebben besloten hun ambassades te Moskou en te 's-Gravenhage. welke geruime tüd onder leiding van een zaakgelas tigde hebben gestaan, op korte ter mijn wederom te stellen onder lei ding van een ambassadeur. Het eenheidsfront van Kamerleden, dat zich tegen Frankrijk en tegen de Franse president keerde, bestond uit dr. Vondeling (P.v.d.A i, mr. Blaisse •'K.V.P.). mr. van Dijk (V.VD.i, mr. Biesheuvel (AR.) en d- Diepenhorst (C.H.) Alleen de communist Bakker was verbaasd dat nu alle schuld op de Gaulle werd geschoven Volgens hem heeft De Gaulle geen stap zon der Wcst-Duitsland gedaan en de En gelse arbeidersbeweeine had ook be zwaren tegen de E.E G Samengevat waren de meningen: Dr. Vondeling: de nadruk moet nu vallen op de eenheid van de vijf landen der E.E.G. buiten Frank rijk De Gaulle heeft onnoemelijke schade veroorzaakt aan de eenheid van het westen. Mr. Blaisse: Wij willen geen vazal staat van Frankrijk worden, wij staar, nu voor de ernstigste crisis in Europa sinds jaren. (Van onze parlementaire redactie) Er bestaat nog geen voornemen tot voorwaardelijke invrijheids- stelling van de Nederlander Lammers, die in 1949 ter dood werd veroordeeld wegens opzettelijke hulpverlening aan de vijand en mishandeling tijdens de bezetting. In de Tweede Kamer had de com munist Bakker gisteren aan minis ter Beerman (Justitie) gevraagd of er plannen waren Lammers vrij te laten. De minister zei, dat in juli '62 was besloten de levenslange ge- va ngenLsstraf om te zetten in 27 jaar met aftrek. Na verloop van 2/3 gedeelte van een straftijd kan een gevangene voor voorwaardelijke in- vrijheidsstelling in aanmerking ko men. Lammers zou dus na 18 jaar in het m dden van 1963 in vrijheid kunnen worden gesteld, maar een voorstel daartoe is nog niet aan de reclasseringsraad gedaan. De heer Bakker vroeg of de minis ter het verantwoord achtte iemand met een geestesgesteldheid als Lam mers weer vrij onder het Nederland se volk te laten rondlopen Mr. Beer man wilde echter geen oordeel over de geestesgesteldheid van de betrok kene uitspreken. Hij ontkende voorts, dat er besluiten zouden zijn geno men, waaraan de volgende minister van Justitie zou zijn gebonden. De heer Bakker had onder meer gevraago of de minister kennis had genomen van de grote tegenstand tegen het verder vrijlaten van oor logsmisdadigers. zoals die blij kens velerlei uitlatingen van de laat ste weken leeft onder het Neder- (Van onze parlementaire redactie) Bij de verdediging van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer hebben minister Korthals en staatssecretaris Stykel gisteren gezegd, dat spoed zal worden betracht met de behandeling van het verzoek der Nederlandse Spoorwegen om hogere rcizigerstarieven in te voe ren. De regering meent, dat het fi nanciële evenwicht bij de NS moet worden hersteld. Voorts werd nog medegedeeld: De commerciële opzet van de Spoorwegen moet gehandhaafd blijven. Kunstmatige bescherming van het railvervoer wordt verme den. Een rijksbijdrage aan de NS voor het personenvervoer moet nog worden beoordeeld. Er is enig voorbehoud. De regering blijft bij haar mening over de Rijnvaart. Zij acht het re- j Een vrachtauto met aanhangwa- I £im_? ,v')n de Acte van Mannheim gen jS gistermiddag bij Buitenpost op duidelijk en bevredigend. Het Ne- ,je nietbeveiligde maar ruim over- derlandse standpunt krijgt echter zichteliike overweg in de weg Stroo- bij de EEG in Brussel geen steun bos-Kollum gegrepen door de diesel- Er zijn grote Nederlandse belan- trein uit Groningen. In de cabine gen in het geding. Van de vrachtauto zaten drie perso- De onderhandelingen over een nen' de chauffeur, de 23-jarige R. Rijn-Scheldekanaal zyn vergevor- Veenstra. uit Stiens, en twee bijrfj- De spoorlijn LeeuwardenStaver- den blijft bestaan, ook al zou de bootdienst worden opgeheven. De vraag of er een spoorlijn Sneek —Heerenveen moet komen zal aan de NS worden voorgelegd, even als de verbetering van de verbin ding GroningenBremen. De exploitatie-vooruitzichten voor de R'damse Tramweg Mij. worden gunstig geacht. De commissie-Vrij bestudeert nog een aantal mogelijkheden over de verkeersontwikkeling bij Rotter dam. De voorzitter heeft het ver zoek gekregen enige nadere in lichtingen aan de regering te ge ven in afwachting van de vast stelling van het streekplan-Voorne Putten. Advertentie derd. landse volk. Dat bevestigde minister Beerman Hij had ook de publika- ties var. de hoogleraren Van Bemme- len en Pomp gelezen, oie zoals men weet vrijlating aanbevelen Minister Beerman zei tenslotte dat hoewel gratieverlening zekere alge mene kanten heeft, de beoordeling van geval tot geval moet geschie den Toen generaal Von Paulus en zijn manschap pen afmarcheerden naar de Russische krijgs gevangenkampen. uitgeput en gedecimeerd na ten van de zwaarste veldslagen uit de tweede wereldoorlog, liet Adolf Hitler in Duitsland het volk drie dagen achtereen de nationale rouw aannemen. Churchill en andere historici hebben in de na oorlogse jaren deze slag het grote keerpunt van de tweede wereldoorlog genoemd. Op zijn doodsbed heeft veldmaarschalk Kesselring ge zegd: ,.De overgave in Stalingrad en Tunesië heeft het einde van de oorlog betekend. Nadien heeft Duitsland nimmer kunnen of mogen reke nen op een vredesverdrag". Maar in de Sowjet- Unie bestaat de naam van de stad niet meer en na de grote verwarring die ontstond toen hongerd, aangetast door de kou en bezaten geen munitie of medicamen- c t j - 1 ten toen het einde aanbrak. Von Pau- otalin ..ontheiligd werd. het streven erop ge- lus zat starend op een veldbed, dood- Vandaag is het twintig jaar geleden dat de Duitse legers bij Stalingrad volledig verslagen werden. Voor de Russen bestaat heel Stalingrad niet meer, de Duitsers hebben op papier de slag nog altijd niet uitgevoch ten. Toch namen ruim twee mil joen mannen deel aan deze strijd. Van hen is meer dan de helft niet van het slagveld te ruggekeerd. ders. De chauffeur waarschuwde, dat er een trein in aantocht was. Hij stop te voor de overweg, maar toen de trein nog circa 50 meter verwijdert j was. reed hij plotseling de overweg op Een 21-jarige bijrijder sprong uit de cabine van de auto, die door d<» trein in volle vaart In de flank i werd gegrepen. De aanhangwagen sloeg door de hevigheid van de schok los. De wagen werd een tiental meters meegesleurd en belandde daarna vol komen vernield in een sloot langs de spoordijk. De tweede bijrijder, de 18- jarige J. Rodenhuis uit Leeuwarden, werd uit de cabine geslingerd. De chauffeur werd met moeite uit de wrakstukken bevrijd en had wonder boven wonder geen zwaar letsel op gelopen. De verwondingen van Ro denhuis vielen ook mee. Beiden wer den naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen vervoerd. De heer Stelptstra. de 21-jarige bijrijder .bleef ongedeerd. De trein liep zware scha de op en moest worden weggesleept. De treinbestuurder was, toen hij het ongeluk zag aankomen, uit de cabi ne gevlucht. Het treinverkeer was een uur gestremd. Gesprek over TunesischAlgerijnse geschillen rjtmp van 1953 vroegen vele leden versnelling van de deltawerken. Er zQn nog veel risico's. Verzwaring van *en aantal seeweringen en dijken is dringend nodig. Mejuffrouw Schilt huis vroeg onder meer wanneer de plannen van Delfland voor de noor delijke zijde van de Nieuwe Water weg zouden worden goedgekeurd. Bezorgd maakte ae Kamer zich Jntussen ook over de vervulling en yerzilting van de Rijn en de water toestanden in Rotterdam. De heer Smallenbroek vroeg in dit verband of er geen „koppeling" van waterlei dingbedrijven kon worden overwo gen. Zoiets bestaat wel bij de elektri citeitsmaatschappijen. Overleg over een „koudetoeelag"' aan overheidspersoneel (Van onze parlementaire redactie) Over de uitkering van een tege moetkoming aan het overheidsperso neel in verband met de koude win ter zal worden gesproken in het ge organiseerd overleg. Minister Toxo- peus zei dit gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de communist Jager. Staatssecretaris Van den Berge zei, dat niet kon wor den afgezien van belastingheffing over deze uitkering Wel zal een ge matigd bijzonder tarief gelden. De Duitse generaal-majoor Schramm, de geschiedschrijver in het hoofd kwartier van de Duitse strijdkrach ten, heeft verklaard, dat de uitput tingsslag bij Moskou toen de Duit sers de torens van de stad konden zien maar geen stap verder kwamen, het. grote keerpunt is geweest. „Daar sloeg de balans om. Bij Stalingrad werd de teruggang alleen maar defi nitief gemaakt", meent, deze Duitse eeneraal Generaal Von Falkenhausen, ook iemand die in het hoofdkwartier van Hitier werkte zegt. het nog anders ..De oorlog was van het begin af al verloren. Een Duitse overwinning was definitief onmogelijk geworden op het moment dat, operatie-Barbarossa de inval in Rusland in beweging werd gezet". De tankgeneraal Hoth die met de vierde tankdivisie een vergeefse po ging heeft, gedaan om het Russische beleg van de Dutise troepen bij Stalingrad te doorbreken, formuleert het aldus: „Hoewel het. onjuist is te stellen dat d« slag om Stalingrad het keerpunt, van de oorlog was blijft deze actie e^n hoogtepunt omdat deze de eerste gelegenheid was waarbij zeer grote aantallen Duitsers zich overgaven". De slag begon op 22 augustus 1942, toen Hitier generaal Von Paulus be vel gaf met zün zesde leger, ter sterkte van 280.000 man, een groot scheepse aanval in te zetten. Twee maanden lang wierpen de Russen voortdurend nieuwe reserves In de strijd, die toen al woedde In ruïnes en kelders. De bajonet en de hand granaat waren de meestgehrulkte wapens In deze uitgestrekte worste ling van man tegen man. Toen de winter zijn volle zwaarte op de strij denden legde, verslapte de Duitse druk en begon de bevoorrading van d« Duitse troepen te haperen. Tegenaanval Op 25 november vielen de Russen aan Links en rechts van het zesde leger, waar Roemeense troepen het front in stand hielden, stootten de mensenzeeën van de Russen door de Duitse linies heen. Al na enkele da gen was de weg terug afgesneden en toen de omsingeling eenmaal geslo ten was kon hij niet meer verbroken worden Generaal Hoth leidde schip breuk toen zijn tanks in het vuur van het Russische pantserafweergeschut reden De strijd werd defintief beslist! richt die hele episode te schrappen uit de ge schiedenisboeken en uit de herinnering van het Russische volk, ze waren in hun tropenkleding I zelfs uit Italië naar Stalingrad ge- I commandeerd en liepen verwezen i rond bij vliegtuigen waarvan de mo toren bevroren waren, totdat de „Feldgendarmerie" hun een geweer in handen duwde en ze bevel kregen een frontlinie te vormen. Stalin had al op 7 november laten bekendmaken dat in het puin van Stalingrad al 146.300 Duitse doden geteld waren. Toen op 31 Januari de slag zijn feitelijk einde kreeg, lang nadat de georganiseerde weerstand van de Duitsers had opgehouden te bestaan liepen behalve veldmaar schalk Von Paulus 24 Duitse gene raals. 2500 andere officieren en nog 91.000 manschappen Duitsers en Roemenen naar de concentratie kampen. Zjoekow ZIOEKOW. de (nu door het Kremlin dood gezwegen) Russische generaal, die in de winter van '42-'43 de tegenaanval bij Stalingrad leid de. dat geen terugtocht mocht worden beproefd. Generaal Von Paulus werd tot veldmaarschalk benoemd. Veld maarschalk Von Kesselring de op perbevelhebber van de Luftwaffe, nam onder druk van Görlng die geen getallen kon onthouden, de verant woordelijkheid op zich voor de bevoor rading van de troepen. De vliegvelden die de Duitse tran sportvliegtuigen nodig hadden, kwa men onder Russisch vuur te liggen of werden prijsgegeven. Er ontstond ge brek aan vliegtuigen. Doordat de Russen de omsingellne elke dag nau wer maakten werd de afstand tus sen Stalingrad en de bas is vlieg velden den zich in Stalingrarts omsingeling steeds groter. Er waren niet voldoen- ti»n het eind van rlc slag aanbrak. In Russische geschiedenisboeken zal men vergeefs zoeken naar de naam van de Russische generaal die de aanval leidde: Georgi Zjoekow. Hij was de man die de Kaukasische olie velden. het eerste doelwit van Hit- Iers aanval, uit handen van de Duit sers hield en de grote tegenaanval be gon, die d« omsingeling teweeg bracht. Stalingrad had alleen een doorn in Hitlers zUde hoeven zijn in dien de aanval op de olievelden con sequent was doorgezet Generaal Wasslly Tsjoeikow was de bevelhebber van het 62ste leger dat Stalingrad verdedigde. Door staande te blijven in de Duitse vuurstorm maakte hij de latere aanval mogelijk. Maar ook Tsjoeikowg naam zal men vergeefs zoeken Op de tweede dag van de aanval voegden generaal Konstantin Rokos- sowski en generaal Nikolai Watoetin zich met hun legers bU Zjoekow. Ge neraal Nikolai Wronow gebruikte als dekking voor deze opmars een artil leriebombardement dat pas later, bij dp grote aanvallen op Duitse bodem, zijn weerga kreeg. De techniek had hij afgekeken bij Montgomery, die de slag bij El Alamein liet beginnen met een geconcentreerd bombardement uit duizenden vuurmonden die naast elkaar stonden opgesteld. Het crote Russische openingsoffen sief waarmee de slag werd ingeleid duurde vier dagen. In totaal 300.000 Duitsers en Roemenen raakten in die dagen ingesloten en slechts vijfdui zend van hen hebben de slag en het concentratiekamp waarop die uit mondde. overleefd. Overgave Achttienduizend gewonden bevon- moe en niet in staat tot een gesprek, toen op 31 januari een Russische of- bijeenkomen, ficier met enkele manschappen zyn commandobunker binnenstormde en I overgave eiste, nadat twee verzoeken tot overgave op rechtstreeks bevel van Hitier afgewezen waren. Tot twee dagen daarna is er in Sta lingrad nog gevochten door soldaten die geen enkele verbinding met de buitenwereld meer hadden en als dolle dieren met vlammenwerpers uit hun holen gedreven werden. Volgens een officiële Russische op gave heeft de slag om Stalingrad 1.226.000 mensenlevens en 500 tran sportvliegtuigen gekost In totaal ruim twee miljoen man. met 25 000 stuks geschut 2000 tanks en 2000 vliegtuigen zijn bij de strijd betrok ken geweest Maar Stalingrad heet nu Wolgagrad en niemand mag nog zeggen dat hij „de slag bij Stalingrad" heeft meege maakt. De Russische bevelhebbers van toen zijn de spoken van thans. Voor de Rassen was de overwinning bij Stalingrad een groots nationaal gebeuren, dat de overwinningswil aanwakkerde en Stalin fraaie troeven in handen gaf. welke hii later in de conferenties met Churchill en Roose velt uiterst bekwaam heeft uitge speeld. Want, de Europese leiders wa ren de ogen open gegaan. Sinds Sta lingrad hebben zij de dreieine onder kend van een Russische opmars door Europa. j De regeringen van Algerije, Tune sië. en Marokko hebben in beginsel 1 besloten hun ministers van Buiten landse Zaken te laten beraadsla gen over een regeling van de Tune- sich-Algerijnse geschillen. Tevens zou moeten worden gespro ken over de plannen voor eenheid van de ..Maghreb" de Arabische staten in Noord-Afrika. De minister van Buitenlandse Za ken van Algerije. Tunesië en Marok ko. respectievelijk Mohammed Ke- misti, Mongi Slim en Ahmed Bala- frej. zullen begin maart in Rabat Spoken ALLE TEXTIEL MET DIT GEEL-BLAUWE ETIKET IS KLEUR-ECHT toen Hitier op 10 januari 1943 beval de vliegtuigen, er waren geen vliegers De soldaten waren uitgeput, ver- het is de slag om Stalingrad In de straten van Wolgagrad waren de spoken nog rond. Men ziet er enorme moderne gebouwen staan „Straat der Helden", of „Plein der Gevallen Strijders" leest men er op de naambordjes. Op de Mamai-heu- vel buiten de stad. waar de kraters van granaatexplosies nog zichtbaar zijn. wijst een obelisk naar de hemel, ter nagedachtenis aan hen die vielen. Slechts 32.000 burgers van Stalin grad hebben de strijd tot het einde meegemaakt, zij aan zij levend in ho len onder de grond, met de soldaten die op dat moment hun ..stelling" be zet hielden, en temidden van de doden over wie dp sneeuw een lijk wade legde, vele nachten weer. Lane hebben mensen die een spoorkaartje naar Wolgagrad vroegen nog een papiertje gekregen met de oude naam erop en gebruikten de posterijen de oude naam. Maar het heeft ook lang geduurd met de gene raals. Jarenlang zag men ze in het Kremlin recepties bijwonen, op de borst volgehangen met medailles Maar niemand ken) of ziet hen nu nog. Als ze niet uitgerangeerd zijn. zoals Zjoekow. heeft de grote man van het. Kremlin hen opzij gescho ven, zoals Rokossowski. Ergens in een regeringskantoor werken zij stil en wachten zii op hun aardse einde. Kortgeleden ls in Moskou een nieu- we film in roulatie gekomen* „De toegeschreven d? vrucht was van het Islag aan de Wolga" heet hjj. Ma?: "chpopen^e werk van een grote groep Russische bevelhebbers". Maarschalk Tsjoeikow. die het bevel voerde over het 62ste leger dat. Sta lingrad verdedigde, heeft volgens een uitzending van Radio-Moskou van gisteren eer bewezen aan de „voor treffelijke staatsman" Chroesjtsjow wegens ziin rol in de strijd om de stad in de afgelopen oorlog. Hij verklaarde de bekwaamheden van Stalin en in het bijzonder die van de bevelhebbers die nauw met. hem samenwerkten niet. te willen wegcij feren. maar hij legde de nadruk op de rol van Chroesjtsjow „die ik wil hte ronduit zeggen voor ons de overwinning in Wolgograd organi seerde" (WolgogTad is de nieuwe naam van Stalingrad sedert de desta- linisering». „Het is moeilijk te zeggen waar Nikita Chroesjtsjow niet was tijdens de strijd om Wolgograd Hij bezocht alle divisies, dook op bij vele regimenten en zelfs bataljons", aldus de maarschalk in een interview met een correspondent van Radio-Moskou, in de Prawda geschreven dat het plan voor de Rossische tegenaanval bij Wolgograd. destijds aan Stalins genie deze pantoffel Ja, d i f is Uw panfoffel Leuk, sterk, comfortabel. Schit terende brocaatstof - in groen, bleu of rood - geborduurd met fraaie chinese motieven. Cosy- zool. Dank zij het grote kwantum, dat wij voor onze diverse filialen konden inkopen, kunnen wij deze juweeltjes aanbieden voor EEN WARE 41 DROOMPRIJS: "5 ALLE MATEN Twee-vijf-en-negentig, dat moet U niet mislopen DEN HAAG LEIDEN HOOGVLIET J Per advertentie Niet Rina Lodders, noch een der andere prijswinnaressen van de Miss Holland 1962 verkiezing is vanochtend van Schiphol naar Palma op Majorca vertrokken, doch een geheel nieuwe Miss Hol land, de 20-jarige Amsterdamse mannequin Dorien de Jong, die dit reisje aan een reeks van toe valligheden te danken heeft. Zij gaat er deelnemen aan de nieuw ste aller schoonheidswedstrijden, n.l. aan de Miss Verenigde Naties verkiezing. „Rina Lodders kan ik daarvoor niet inschrijven," zei de promotor van de Miss Holland verkiezingen, nacht club-directeur G. J. van Meeuwen, „want die is immers al Miss World en stel je voor, dat ze nu in Palma maar tweede zou worden". De naaste concurrenten van Rina in de verkie zing van 1962 zijn geen van allen beschikbaar: de een verblijft in Ame rika. de ander in Zwitserland, een derde studeert en een vierde kan niet weg, omdat ze haar werk niet zomaar kan opgeven. Dit alles bracht de heer Van Meeu wen een dikke maand geleden in een moeilijk parket. De Miss Europa or ganisatie had hem gevraagd een meisje af te vaardigen naar de ver kiezing op Palma en hij had er geen enkele officiële kandidate voor. Hij vond er na enige moeite echter een in Den Haag, maarv dit meisje ging eerst nog naar de wintersport en brak daar een been. IJlings plaatste de heer Van Meeuwen toen een oproep in de bla den en uit een 10-tal sollicitanten koos hij Dorien de Jong, die van ochtend op Schiphol zenuwachtig af scheid nam van haar vader, moeder en verloofde en die vervolgens met de heer Van Meeuwen In het vliegtuig stapte. Zij is blond heeft blauwe ogen en ls 173 meter lang. Op Palma gaat ze twee weken van feestelijkheden mee maken. Vermoedelijk komt ze op 12 februari terug. Technisch H.O. in Noord-Holland Maandag a.s. zal in het stadhuis van Haarlem het bestuur van de „Stichting Technisch Hoger Onder wijs voor Noord-Holland", gevestigd te Haarlem, worden geïnstalleerd. Deze stichting heeft ten doel om bh spreiding van het technisch hoger onderwijs de vestiging van een in richting van dergelijk onderwijs in Noord-Holland te bevorderen Het stichtingsbestuur bestaat uit 42 per sonen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4