Prof. v. Holk: Concilie heeft winst opgeleverd JZÏWVl voordelig, mevrouw! Leiding geschiedt op democratische wijze Maarse en Kroon (40 jaar) toont rijdende vliegtuigcabine Mej. H. B. A. Heyse nam a fscheid als directrice van Dr. H. J. Houders overleden Wat is Leiden? bouillon is kracht bouillon Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 1 februari 1963 Tweede blad no. 30871 Prof. dr. L. J. van Holk heeft gisteravond in de Remonstrantse kerk zijn indrukken weergegeven van het concilie te Rome. waar heen hij door het Internationale Verbond voor Vrijzinnig Christen dom als waarnemer was afgevaardigd. De waarnemers werden reeds dadelijk, bij de opening iwn het concilie getroffen door de buiten gewone openheid waarmede zij nier den ontvangen. Men kreeg duidelijk het besef, dat men als waarnemer niet als een buiten staander werd beschouwd, maar geheel in de vergadering werd op genomen. Het ivas zelfs mogelijk, dat een waarnemer zaken ter sprake bracht, die naar zijn oor deel de aandacht van de Rooms- katholieke wereld nodig hebben. Merkwaardig was de democratische wijze waarop het concilie werd ge leid. De agenda verliep daardoor erg traag, maar het had het voordeel, de 2100 deelnemers elkander goed leerden kennen. De zeven bisschoppen bisschoppen uit de missielanden ga ven door hun bijval blijk, de kant van hervormingen uit te willen. Uit de stemmingen bleek zelfs een keer het conservatisme tot een minderheid van 150 tegen 2000 teruggedrongen te zijn. Een stem als uit ons hart. aldus prof. Van Holk, was die van de bis schop van Brugge: „Laten wij ons niet bezighouden met kleinigheden, de wereld vraagt wat wij denken over grote vragen, bv. het gemengde hu welijk". Prof. Van Holk verwees hier bij naar het recente gemengde huwe lijk in ons land, dat met sanctie van mgr. Beckers is gesloten. De aartsbisschop van Parijs kwam op voor de rechten van de jeugd. Een opponent zag daarin gevaren. Geluk kig strafte een andere kerkvader hem af met: „We moeten niet benepen Het is echter niet de eenheid, maar de eendracht, die van belang is. Reeds staat vast dat men het gesprek niet meer kwijt wil. Die winst is behaald en zal moeilijk ongedaan zijn te ma ken. Eendracht versterken Prof. Van Holk besloot met vijf punten, die tot meerder contact en tot versteviging van de eendracht kunnen leiden. 1 Zo veel mogelijk over dit streven spreken. 2. De ge- sprekscentra uitbouwen. 3. Over en weer voor elkaar collecteren. 4. Ge zamenlijke gebedssamenkomsten en elkaar opzoeken in elkander s huis der gemeente. 5. Het oeroud christe lijk gebruik van de liefdemaaltijd. Dit is niet een godsdienstig samenzijn. Het zou de deelnemers leren zich af te vragen, hoe het toe ging bij de oudste christenheid, toen er nog geen sprake van scheiding was. Een heel bondige christusbelijdenis zou hier als binding worden ervaren. Het In ternationaal Verbond voor Vrijzinnig Christendom heeft besloten om in 1964 in Nederland een samenkomst te houden met katholieke medechris tenen. waar een lezing over het con cilie zal worden gehouden. Advertentie ..V.U.V... fc#». fV .Vil UlOOVliVVUtll van België bijvoorbeeld, zeiden daar- j zlJn en. Dever proberen onze com toe in hun land nimmer de gelegen heid te hebben. De openheid schiep de behoefte op elkander toe te treden. Deze sfeer was belangrijk en prettig en er ging ook iets nobels en ontroe rends van uit, aldus spreker. Prof. Van Holk ging voorts na. wat uit de bijeenkomsten te voorschijn kwam. Dat was in de eerste plaats (een der deelnemers merkte dit ook op): dat het concilie niet bijeen was om leergeschillen te beslechten, maar om de kerk aan te passen aan de hui dige tijd. Een nieuw voorstel was, om bij de communie het toedienen van de hostie zowel in de gestalte van brood als van wijn mogelijk te ma ken. Voorts wilde men de kleuren in de kerk op bepaalde dagen niet lan ger voorgeschreven zien. omdat de betekenis van de kleuren in sommige landen geheel afwijkt van die. welke de kerk er aan hecht. Deze voor schriften staan echter onder het ge zag van de Curie, aan welk orgaan de regeling in 1870 juist is toegeval len. Uit de niet-Romaanstalige landen gingen vele stemmen op voor het toe staan van de landstalen voor de kerk diensten. Men stelde voor. leken uit de bijbel te laten voorleze nin de landstaal. Op deze wijze wil men de bijbel naderbij brengen, want de sterkte van het protestantisme in dit opzicht wordt terdege beseft. Voor hetgeen de protestanten voor de bij belwetenschap doen. werden loffelijke woorden gehoord. De uiteenlopende meningen op het concilie hadden logischerwijs partij vorming tot gevolg. Een conservatief blok werd gevormd door Italië en Spanje. Latijns Amerika sloot zich daar niet bij aan. De afstand maakt de band los en de clerus in Z.-Ame- rika is zich, mede door de vele con flicten tussen kerk en staat daar, be ter bewust van de huidige situatie waarin de kerk verkeert. De bisdom men, waar de katholieken een min derheid vormen, moeten wel samen werken met de protestanten. Ook de plexen kwijt te raken. Laten wij ons j niet apart houden. In de wereld kun nen en moeten wij met elkander op- j bouwen. We dreigen ons te verliezen 1 in details en komen zo niet toe aan datgene wat de wereld van ons ver wacht". Aan de conservatieve kant, in Italië, schijnt men dit niet te be grijpen, aldus spreker. Vervolgens besprak prof. Van Holk de vraag of dit concilie zal bijdragen tot de hereniging van de christen- heid. Een vereniging van kerken acht- j te spreker onwaarschijnlijk, omdat het zelfs niet gelukt is de onderling j weinig verschillende Rooms-Katholie- ke en Grieks-Katholieke kerk te her enigen. Hl FFB 1 II LIGTV0ET jiH® GANGEN \l \i£/DEN- TEL.ttWfc Ruim 2.5 jaar predikant te H assenaar Uit Nieuw Zeeland bereikte ons het bericht, dat daar gisteren in de ouderdom van 69 jaar is overleden dr. H. J. Hondcrs. eme ritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Hondcrs. die reeds enkele maanden voor een familiebezoek in Nieuw Zeeland ver bleef en die zich na zijn emeritaat in Sassenheim vestigde, diende van 1933 tot 1 mei 1959 de hervormde gemeente van Wassenaar als predikant. Hulbert Jacob Hondcrs werd op 1 december 1893 te Nigtevecht in Utrecht geboren. Hij bezocht de Rijksuniversiteit te Utrecht en pro moveerde op 1 jui 1930 bij prof. dr. A. Eekhof aan de Leidse Universiteit op een proefschrift „Andreas Reve- tus. als invloedrijk theoloog in Hol lands bloeitijd" tot doctor in de god geleerdheid. Nadat dr. Honders in 1921 door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned Herv. Kerk werd hij op 18 december van datzelfde jaar door zijn zwager ds. W. G. Krijkamp te Zoeterwoude in het ambt bevestigd. In 1925 ver wisselde dr. Honders deze gemeente met die van Herveld in de classis Nij megen. vanwaar hij in 1928 naar Sneek vertrok. In Sneek was dr. Honders beroepen in de vacature van ds. J. A. R. Teriet en werd daar naast ds. H. W. te Winkel de tweede rechtzinnige predikant. In 1933 kwam dr. Honders naar Wassenaar, welke gemeente hij tot aan zijn emeritaat in 1959 als her vormd predikant heeft gediend. Tijdens zyn langdurige ambtsbe diening nam dr. Honders in het ker kelijke leven een zeer vooraanstaande plaats in. Hij heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Ds. Honders heeft zich bijzonder geïnteresseerd voor historische kerk gebouwen. De restauratie van de kerk in zijn tweede gemeente Herveld en die van de Dorpskerk te Wassenaar, welke ln maart 1940, weer in gebruik werd genomen, is aan zijn initiatief en stuwkracht te danken. De regering beloonde de verdien sten van dr. Honders met hem in 1954 te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Onderzoek door het Sociologisch Instituut Het. Sociologisch Instituut gaat ge sprekken houden met een aantal Leidenaars. Het beeld, dat de tegen woordige stad Leidèn biedt, vertoont een groot verschil, met de stad rond de eeuwwisseling. Bekende Leidse bedrijven zijn geschiedenis geworden. Hun plaatsen zijn ingenomen door industrieën, die produkten vervaar digen welke typerend zijn voor de moderne tijd. Niet alleen het beeld van de Leidse industrie is veranderd, de stad zelf heeft ook een heel ander aanzien gekregen. De oude stadswijken raken steeds meer ontvolkt en daarvoor in de plaats verrijzen moderne woon wijken aan de rand van de stad. Ook de Leidenaar zelf is veranderd. Nieuwe manieren, gewoonten en ge bruiken hebben ingang gevonden. Men doet allerlei dingen tegenwoor dig anders dan zijn ouders deden Juist omdat er in Leiden zoveel veranderd is, zijn er veel dingen over de stad en vooral de mensen, die er wonen onbekend, meer eigenlijk dan voor het oplossen van allerlei prak- tische vraagstukken wenselijk is. Het Sociologisch Instituut van de Leidse Universiteit zal trachten in deze leemte te voorzien, door in een paar kleine goed leesbare boekjes een beeld te geven van het Leiden van nu en zijn bewoners. Om dat te kun nen doen. zullen er gesprekken ge houden worden met een aantal Leidenaars. om hen te vragen hoe zij leven en over bepaalde vraag stukken van vandaag denken Men zal gaan praten met man en vrouw, met jong en oud. met de zakenman, de professor en de stu dent. met de arbeider en met de fabrieksdirecteur. Het is te hopen, dat de Leidenaars die in de komende weken het ver zoek krijgen een gesprek te hebben met een medewerker van het Sociolo gisch Instituut, daartoe hun mede werking willen geven, want het is van groot belang, dat bij dit onder zoek de stemmen van Leidenaars uit alle lagen der bevolking worden ge hoord. Aavrncnut Die fijn-gekruide Knorr bouillon krijgt U tijdelijk extra voordelig: 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts f. 1.- 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts 75 ct Handig, die krachtige Knorr bouillon, en zo verrassend lekker! Voor Uw eigen gemaakte soep, als smaakverfijner in Uw gerechten of puur als opwekkende drink- bouillon. 55 55' Beatrix-avoiul van L.C.O.V. De Leidse Chr. Oranje Vereniging belegde gisteravond voor haar leden in de bovenzaal van restaurant Van der Heijden haar jaarlijkse Prinses Beatrix-avond. Deze bijeenkomst, die tevens als jaarvergadering gold, werd geopend door de voorzitter, de heer L. Schip per. die in een korte toespraak het heengaan van Koningin Wilhelmina herdacht. In aansluiting hieraan droeg mevrouw Kouwenhoven een gedicht voor dat eveneens betrekking had op de ..Moeder des Vaderlands" Bij de bestuursverkiezing moest in twee vacatures worden voorzien. Slechts mevr. Vos en Mej. Veenen- daal hadden hun kandidaatstelling willen aanvaarden, zodat beide da mes bij acclamatie werden gekozen. In de kascommissie namen zitting de heren J. Elkcrbout en H.J. Mattheus. Na de pauze draaide de heer Klei- brink van de Leidse Smalfilmliga twee uitstekend verzorgde films. De eerste, over de oude walmolen ,De Valk", had een zekere historische waarde door de aardige beelden uit de oude binnenstad, die hierin te zien waren. De tweede, een schitte rende kleurenfilm over flora en fauna in onze duinen, was voor iedereen een aangename verrassing door de prachtige natuuropnamen en de dui- lijke uiteenzetting, die de heer Klei- brink er bij gaf. De Leidse Chr. Oranje Vereniging heeft weer een geslaagde avond, waarop, de weersomstandigheden in aanmerking genomen de opkomst van de leden bevredigend was, aan de voorgaande toegevoegd. A'damse correspondent) „Jules Verne" is de naam van de meest luxieuze auto bus van Europa, die van daag zijn eerste rit heeft gemaakt. De vandaag veertig jaar bestaande N.V. autobuson derneming Maarse en Kroon in Aalsmeer heeft zich. ter gelegenheid van dit jubileum, dit merkwaar dige voertuig aangeschaft Merkwaardig, omdat men zich in deze touringcar als in een vliegtuig waant De „Jules Verne" is een revolu tionair ontwerp. Om te be ginnen is de ingang niet voorin, zoals bij vrijwel alle bussen, maar achter de achteras. Men komt hier in een kleine hal met toilet en garderobe en vervolgens in een passagierscabine met twintig luxe vliegtuigstoe- len. Al deze stoelen bevin den zich tussen de assen van het voertuig, zodat een maximaal rijgenot verze kerd is. Het uitzicht van de pas sagiers wordt vergroot door dat de „cockpit" vrij laag is gebouwd en men dus over de bestuurder heen naar voren kan uitkijken De rui ten zfjn van zonwerend glas. dat van buiten naar binnen weinig zicht door laat Iedere passagier vindt boven zijn stoel een lees lampje en evenals in een vliegtuig een knopje om zich frisse lucht te laten toeblazen. Wie de benen wil strekken kan naar het ach terste deel van de bus wan delen. waar een pantry met barkrukken is ingericht en een hostess beschikt over koud en warm stromend water, een koelkast, 'n kof fiemachine. containers voor soep, enz. Zij heeft een te lefoonverbinding met de chauffeur. De „Jules Verne" beschikt over vele technische snuf jes. Op het dak is een air- conditioneringsinstallatie in gebouwd, die wordt aange- moment in de behoefte aan passende muziek voorziet. De andere is bedoeld voor explicatie over verschillen de reisdoelen, eventueel in diverse talen. De nieuwe touringcar, waarvan het interieur met naai au neb uicv dreven door n benzlnemo- iinoieUmsneden is verfraaid, tor. Hier wordt de lucht - gefilterd, gekoeld en ge droogd alvorens in de pas sagierscabine te worden ge blazen. Voor de verwarming van het interieur wordt het koelwater van de motor ge bruikt, maar als de bus stil staat treedt een oliestook- installatie in werking. Een speciale constructie zorgt heeft circa f 150.000,ge» kost. Daarentegen kunnen slechts twintig passagiers worden vervoerd, tegen veertig vijftig passagiers bij de gebruikelijke indeling. De directie van Maarse en Kroon verwacht, dat de zeer hoge prijs, die de pas sagiers voor dit comforta bele reizen moeten betalen. ervoor dat er een warmte- wel kan wordtn opgebrache' fi ter tiiccon Ho ruiten on filter tussen de ruiten en de passagiers ontstaat, zo dat de ramen niet kunnen beslaan. De autobus is natuurlijk uitgerust met radio, maar beschikt daarnaast over twee bandrecorders, waar van er één op ieder gewenst door groepjes rijke Ameri kanen, die b.v. een rondreis door Europa willen maken. Daarnaast wil men het ko ninklijk huis en de directies van grote bedrijven de mo gelijkheid bieden voorname gasten op passende wijze t« vervoeren. Gouden docforaten Drie oud-alumni van de Leidse Universiteit herdenken deze maand het feit dat zij voor vijftig jaar aan deze universiteit tot doctor promo veerden. Woensdag doet dit mr. A. Dirkzwager te Rotterdam, die pro moveerde tot doctor in de rechtswe tenschap. Drie weken later is het eveneens vijftig jaar geleden, dat mr. F. G. Vogler, geboren te Middelburg en thans wonende te Lochem <Gld.>, promoveerde tot doctor in de rechts wetenschap, Tenslotte is het donder dag 28 februari een halve eeuw ge leden, dat dr. F. M. C. Hengeveld, geboren te Soerabaja en thans wo nende te Rotterdam, promoveerde tot doctor in de geneeskunde. UITGEGLEDEN De gladheid heeft weer een slacht offer geëist. De 75-jarige mevrouw H. Rombouts. die in de Irenestraat woont, is gisteravond omstreeks kwart over elf in de Sophiastraat uitgegle den Zij maakte een lelijke val en brak daarbij haar rechterbybeen. Jeugddienst zondag in Oosterkerk Nu in verband met de koude de Hooglandse kerk nog steeds gesloten is. wordt de jeugddienst a.s. zondag ochtend in de Oosterkerk gehouden Ds. A. J. Lamping zal in deze dienst spreken over „Wij ergeren ons zo vaak aan radicale christenen". GELD GESTOLEN Tijdens afwezigheid van de bewo ners is gisteravond tussen acht uur en half twee ingebroken in een krui denierswinkel in de Sophiastraat. De dader heeft zich toegang weten te verschaffen via het plaatsje achter de winkel en door verbreking van een ruit in de achterdeur. Zowel de win kel als het bovenhuis werden grondig doorzocht. Uit een kamer op de eer ste etage werd een bedrag van onge veer honderd gulden meegenomen. 55 ZAAMHAQEL de lekkerste thoeoUde-korrels ln de leukste doos snoek in tiOpem i BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Dickjan Lodewijk Pleter. z. v. A. L. Otto en E, L. de Roode; Johannes, z. v. W. van Santen en M. E. Seller; Ni- colaas Petrus, z .v. N. A. Blegstraaten en R. M. J. Hartogs; Trijntje Cornelia, d. v. H. Smit en M. T. v. d. Lult; Jo hannes Cornells Maria. z. v. G. Bouw meester en E. M. Schoonderwoerd: Yvonne Maria Elisabeth, d. v. G. C. Schrama en M. W. Reeuwijk; Cornells, z. v. B. van Dijk en N Jonker; Marcus Chrlstiaan Maria. z. v. F. C. N. M. Dieben en E. W. Paddenburg; Francis- cus Theodorus Maria, z. v. A. van Beek en H. G. v. d. Krogt. GETROUWD B. Bouman en D_ vaffder Cingel; van den Hoo- J. Kluivers en A. -. - gen; J. C. van Velzen en G. M. van der Meer; H. van de Weerdt en A. H. A. Guldemond; M. Crama en E Fakkel; H VV. Beldman en F. G. van der Horst; H. G. Nachtegaal en M. de Tombe; H. Donker en M. L. T. van Es. OVERLEDEN B. L. Vos. 21 Jaar. zoon: J. A. Ou- werkerk. 60 Jaar. man; H J. Doove, 72 Jaar, vrouw; A Commissaris. 63 Jr., man; M. Koetsier, 55 Jaar, man. Berging .Thuntank' opnieuw vertraagd (Van onze R'dam correspondent) Het gaat niet vlot met de berging van de Zweedse kusttanker „Thun- tank VII". die verleden week onder steboven in Europoort werd binnen gesleept. De bergers van Van den Tak gaan zeer omzichtig te werk om beschadiging van het schip te voor komen. Daarom moeten de stroppen met veel overleg worden aange bracht. Dezer dagen had de bok Simpson de Thuntank vrijwel boven water, toen de bok, wegens de sprei ding. niet meer kracht kon ontwik kelen. De bok Ai-end was in reserve gehouden om het wrak, als het no dig was, met zijn takels in evenwicht te houden. Men heeft de Thuntank echter weer moeten laten zakken. De stroppen zullen nu op andere plaat sen worden aangebracht en de hulp van een tweede bok zal nodig zijn. Vermoedelijk nemen de voorbereidin gen enkele dagen in beslag en zal de eerstvolgende poging om het wrak te lichten, pas morgen gedaan kun nen worden. De duikers kunnen b(J deze koude maar zeer kort onder wa ter werken. Advertentie TRESLONG - HilHgom Dag. diner- ensoirée dansante NU ONBEPERKT KIP ETEN f6.50, (bedien, inbegr.). 16 februari groot CARNAVALSFEEST. „Braassemtoclit" De schaatsliefhebbers kunnen mor gen hun hart ophalen aan de „Braas- semtocht". De start ls bij paviljoen „De Braassem". De tocht is zowel voor dames als heren. K e r k e 1 ij k Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Eerbeek J. P. Kabel, voorheen zendlngspredtkant te Hollan- dla. woonachtig te Vlaardlngen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Elspeet C. Wisse te Hen drik Ido Ambacht. GEREF. KERKEN De Gllnd (Rudolph Beroepen te _.lchtlng) H. G. met verlof te Ermelo. stichting) H G. Bosw(jk te Hollandla, rit Academisch* examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge# slaagd voor de examens: doctoraal not studier de heer A. S. H. A. Blaisse «Schiedam»; doctoraal rech ten; de heer F. S. Verhagen <Bus» sum»; kandidaats Duits: mej. A. Th. A. Sleumer (Oegstgeest) en de heek M. S G. K. van Nierop (Rijswijk Z.-H kandidaatsrechten: mej. C. A. M Saris Warmondmej. J. M. v. d Vaart «Den Haag) mej. E. Scho- rer (Den Haag) mej. A. E. Staring (Bentveld); mej. Ch. Melchior (En» schede» mej. F. Hanisch ten Cats (Hilversum»; mej. I. L. E. Sanders (Den Haag» en de heren: G. W. A. van Laer (Den Haag». P. J. Bergef (Den Haag), J. R. Fatoer (Emmen), J. W. D. Gast (Leiden). E. Kist (Den Haag». J. G. B. in 't Veen (Alphen aan den Rijn), R. A. Roelofs tArn- hem». P. Boeles (Rotterdam), J. F, Morgenstern (Voorburg), R. C. M, Chorus (Oegstgeest) en L. J. C. M, Malmberg (Voorburg); kandidaats not. studier.: mej. M. V. Volmer (Lei den) en de heer G. P. F. Broekman iBergen op Zoom»; kandidaats Ne derlands: de heer C. H. G. van Wie- ringen (Zwollerkerspel)kandidaats kunstgeschiedenis: mej. M. M. op de Coul (Almelo) en doctoraal geschie# denis: de heer Ph. M. Bosscher (Hil* versum». Diamanten doctoraat Woensdag herdenkt mr. H. J. Sant man te Zeist het zeldzame feit, dat hij voor zestig jaar aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor ln de rechtswetenschap. Mej. H. B. A. Heyse, de sympathieke directrice van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reu vens" is gisteren met pensioen gegaan. Mej. Heyse, die in Middelburg werd geboren en haar opleiding in het bibliotheekwezen ontving in Vlissingen en Eindhovenheeft haar Leidse func tie niet minder dan 28 jaar met bijzondere toe wijding bekleed. Tijdens een gistermiddag in restaurant „De Doelen" gehouden afscheidsreceptie hebben velen mej. Heyse bedankt voor haar goede zorgen en hulpvaardigheid, waardoor zij een grote goodwill voor „Reuvens" heeft gekiveekt. Onder hen waren o.in. de heren P. C. Ie Grand en P. C. Boeren van de Universiteitsbibliotheek, wethouder S. Sannes en diens voorganger, de heer J. C. van Schaik. de I heer M. E. Batenburg, directeur van dc Gein. I Accountantsdienst, mevr. J. M. van Kinschot Dorhout Mees en voorts tal van leden van de Raad van Bijstand en trouwe bezoekers van lees zaal en bibliotheek. Na afloop van deze geanimeerde receptie, waar mr. J. H. C. Heyse, uit Middelburg de Zeeuwse tak van de familie vertegenwoordigde, bood het be stuur mej. Heyse een maaltijd aan. waarvoor ook het personeel van „Reuvens" was uitgenodigd. Tijdens deze maaltijd is, onder aanbieding van geschenken, het woord gevoerd door dc voorzitter, mr. P. J. Teebaal, de adjunct-directrice mevr. S. M. E. Rückert namens het vrouwelijk personeel, de heer J. F. Vellekoop, die sprak namens het mannelijk personeel en dc administrateur, de heer Martijn. Uitvoerig dankte de scheidende directrice voor al deze hartelijkheid. Op de foto v.l.nr. mr. J H C. Heyse, mevr. S. M. E. Rückert. de scheidende directrice en oud-wet houder J. C. van Schaik. Generale Synode Ned. Herv. Kerk De eerstkomende vergadering van de generale synode der Ned. Herv. Kerk zaj gehouden worden op 18 en 19 februari 1963 in het pastoraal cen trum „Heidepark" te Driebergen. De synode zal eerst overgaan een praesidiaa; voor her nieuwe zittings jaar te verkiezen, In 1962 was dit ais volgt samengesteld: ds. P. G. van den Hooff, praeses ds. G. Spilt, assessor, ds. C Spoor, secundus-assessor, ds. D. H. Scholten tertius-assessor. Ds Van den Hooff is in het zit tingsjaar 1963 geen lid meer van de generale synode Toch is het volgens de kerkorde mogelijk, dat de synode haar paeses herkiest, met dien ver stande dat ln dit geval een meerder heid van 2/3 der geldige stemmen op hem moet, zijn uitgebracht, en hij niet langer dan vier achtereenvolgende jaren deze functie bekleed heeft. In de vergadering zullen voorts voor de tweede maal de voorstellen tot wijziging van de predikantstrakte menten worden behandeld In de vergadering van november 1962 kwamen deze voorstellen voor de eerste maal aan de orde Zij beogen aan predikanten ten laste van de kerkvoogdii de premies AOW. AWW en AKW te vergoeden ten bedrage van f 900 en de kerkelijke kindergel den af te schaffen. De vrijgekomen gelden kunnen dan gebruikt worden om een aanzienlijke verhogine van de periodieke verho gingen mogelijk te maken. Bovendien worden de traktementsgrondslagen iets opgetrokken, waartegenover ech ter d? vakantietoeslag komt te ver vallen De synode zal verder een rapport behandelen van de commissie voor het hervormd-remonstrants gesprek, waarin verslag is uitgebracht van de voortgang van haar arbeid. Na het verschijnen van het ge schrift „De uitverkiezing" richt lijnen voor de behandeling van de leer der uitverkiezing welke door de hervormdp synod? werden aanvaard (I960», is in 1962 van remonstrant se zijde een bundel uitgekomen „Voorbeschikking of verkiezing". In dit geschrift is de remonstrantse ver klaring opgenomen van juni 1962 waarin de algemene vergadering der Remonstrantse Broederschap ver klaarde van harte bereid te zijn zich in eigen kring rekenschap te geven van d? nieuwe visie, welke in de 'richtlijnen wordt, gegeven. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen d. WATER Hurl.ltrut 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Kerkcollecte op rampzondag De leaen van de in de Stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen samenwerkende kerken hebben in 1962 geld en goederen tot een totale waarde van ruim f 3.000.000 voor internationale hulpverlening be schikbaar gesteld. De grote inzameling voor het we- relddiaconaat wordt dit jaar gehou den op zondag 3 februari. De kerken hebben destijds de eerste zondag in februari als collectedatum gekozen om te herinneren aan de hulp. die ons land mocht ontvangen toen Ne derland in nood verkeerde. Nu dit jaar de ramp van 1953 wordt her dacht. hopen de kerken, dat de dank» baarheic voor wat toen ook dook kerken over de gehele wereld ge daan were, voor ons zich zal uiten in een grote offervaardigheid voor hulp verlening aan die gebieden die thana in nood verkeren. Ds. D. van Heijst 25 jaar predikant Woensdag is het vijfentwintig Jaar geleden, dat ds. D. van Heyst uit Ommen werd bevestigd als predikant in de Nea. Herv. Kerk. Ds. Van Heijst werd 6 februari 1938 door dr. J.C.S. Locher uit Leiden be vestigd als pred. van de hervorm de gemeente van Tienhoven in de classis Breukelen. Op 50 juni 1946 verwisselde de Jubilaris deze gemeente met die van Ommen, waar hij werd bevestigd door ds. P.A. Lefeber uit Alphen aan den Rijn. In september 1958. november 1960 en ln oktober 1961 maakte ds. Van Heijst ais geestelijk verzorger drie reizen mee met het hospitaal-kerk schip „De Hoop". Ds. Van Heyst zal zondagavond 3 februari om zeven uur te Ommen een herdenkingsrede uitspreken en woensdagavond 6 fe bruari in het Hervormd Centrum te Ommen recipiëren.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3