SUN L bleekt voor u SUN L blauwt voor u èn SUNIL i.s nylon-actief SUNIL Gods schepping is in gevaar Francis Poulenc: groot componist ging heen Onze actie in politiemannen onder Anderson Wereld dient te weten, dat kerk tegen kernwapenen neen zegt Vakkundig, verzorgd, orkestraal reliëf Ook als begeleider ten zeerste bekend Classis Leiden N.H. Kerk bijeen Mensheid bevindt zich in beslissende situatie een NEDERLANDS GROOTSTE WASMIDDEL Concert in Stadsgehoorzaal Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 31 januari 1963 Tweede blad no. 30870 Gisteren werd in het Zendingshuis te Oegstgeest de winterver gadering van de classis Leiden in de Ned. Herv. Kerk gehouden. De hoofdschotel van de besprekingen werd gevormd door het veelbesproken en veelbestreden rapport over het vraagstuk van de kernwapenen, dat de synoode vorig jaar heeft uitgegeven. Heeft het nog wel zin over deze dingen te spreken in onze bijna apocalyptische tijd. waarin een kleine aanleiding een catastrofe veroorzaken kan? Het zal alleen mogelijk zijn als kerk over deze dingen te spreken, als we dicht bij Jezus Christus staan", zo merkte de oudste aanwezige predikant, ds. N. J. Cupédo van Noordwijk-Zee op, die naar goed kerkelijk gebruik de vergade ring opende. van stap tot stap. zullen moeten wa pen om aan de conferentietafel met dit stuk te werken. Meer begrip heeft hij nog voor de enkeling, in het bij zonder de militair, die door dit schrij ven voor een zware verantwoordelijk heid wordt gesteld. Deze verantwoor delijkheid wordt des te zwaarder, wanneer de gemeente, waartoe hij behoort, zelf de consequentie van dit spreken der Kerk nog te weinig over ziet. Maar ondanks deze bezwaren, aldus spreker, dient de wereld te weten, Advertentie Verkiezingen In de ochtendvergadering werd een aantal noodzakelijke verkiezin gen gehouden. De leiding van de vergadering werd ook voor 1963 weer toevertrouwd aan ds. D. J. Vossers uit Leiden, die bij acclamatie herko zen werd, evenals de assessor, ds. A. •ce Leeuw uit Boskoop. Van de vele verkiezingen willen we hier alleen nog noemen de verkiezing van een ■diaken-afgevaardigde, die de clas sis op de generale synode zal ver tegenwoordigen: bij enkele verkie zing werd als primus gekozen mr. C. H van Norden te Leiden, als secun dus de heer J. C. Elsgeest te Leiden en als tertius de heer J. C. v. d. Berghe te Oude Wetering. Verder werden, door vertrek en be danken van ambtsdragers ontstane vacatures vervuld in diverse commis sies. De praeses richtte een woord van bijzondere dank tot ds. E. Sara- ber uit Voorschoten, die als voorzit ter van de commissie voor het jeugd werk bedankt heeft na een reeks jaren van stimulerende arbeid voor ihet jeugdwerk in de classis. Verantwoordelijkheid voor volksleven de verslagen van afgevaardig den en commissies blijkt altijd weer, hoe veelzijdig de opdracht van de Kerk Is. Of de synode nu bezig is zich te bezinnen op de gewijzigde situatie, die op Nieuw-Gulnca ont staan is. op het rassenvraagstuk, op de verhouding van kerk en sport, Rijksbijdrage verhoogd Voor sanerings- en krotopruimingsplannen Morgen treedt een nieuwe regeling In werking, die de gemeenten ruime re mogelijkheden biedt voor de uit voering van sanerings- en krotop ruimingsplannen. Volgens deze rege ling zal het njk 80 procent bijdragen in de door de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid goed gekeurde kosten van verwerving van de terreinen en bestaande bouwwer ken, waarvoor de gemeente ten be hoeve van de realisering van een plan, l.c. de amovcring der bouwwer ken, vrijelijk moet kunnen beschik ken. Bijdragen, die volgens de oude re geling zijn toegekend, komen niet voor herziening op basis van de nieu we regeling in aanmerking. Tot dusver droeg het rijk in be ginsel hoogstens 50 pet. bij in de on gedekte kosten, welke door de oprui ming van krotten in te saneren ge bieden ontstonden. Bij de beoordeling van aanvragen om toekenning van de bijdrage zal in het bijzonder worden gelet op: de urgentie van de voorgenomen sane ring in verband met de veroudering van het desbetreffende gebied en de doeleinden van het plan, het tempo waarin het plan kan of moet worden uitgevoerd, mede in verband met de financiële mogelijkheden tot verwe zenlijking van saneringsplannen el ders en de kosten die met de uitvoe ring van het plan gemoeid zullen zijn. De mogelijkheid tot toekenning van een rijkspremie van f 600 aan de gemeenten voor elk afgebroken krot blijft, ook met betrekking tot de sa- neringsgebieden, bestaan. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER. Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Rutger Jan, z. v. J. Stroeve en N. T. Kroese; Derk Willem, z. v. J. W. By- vanck en R. A. van Holthoon; Adriana Marrlgje. d. v. M. Reijerkerk en M. T. v. d. wiel; Cornells Johannes Bartholo- meus. z. v. J. G. H. Nijssen en C. J. M. van Leeuwen; Deslrée. d. v. J. Guérin en J. Bonarlus: Jan Jetsko, z. v. D. J. Faber en C. J. Fumée; Nienke Joanna, d. v. R. W. Kropholler en E. Onsteln. OVERLEDEN A. M. Kroon, 12 Jaar zoon. Officiële publikatie VERKEER Burgemeester en wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten voor de Groen- hazengracht, noordzijde, een wachtver- bod vast. te stellen aan de zijde van de bebouwing. cf het gesprek met de remonstran ten; of wanneer enkele predikanten uit de classis samenwerken onder de zieken en het verplegend personeel van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, steeds wordt men geconfron teerd met de vraag, hoe de Kerk I het volksleven in onze tijd kan bege leiden. Hum. Verbond Dat was ook de vraag bij de be spreking van een motie .die door het vroegere lid van deze classis, ds. G. I'ettinga. thans tc Wageningen, vorig jaar was ingediend. Ds. Pettmga was overgekomen om zijn motie toe te lichten. Indertijd heeft de Raad voor de zaken van kerk en school in een brief aan het Humanistisch Ver bond doen weten, dat er van haar zijde geen bezwaar bestond tegen het openen van de mogelijkheid dat er door dit Verbond levensbeschou welijk onderwijs zou woorden gegeven op de openbare scholen. Hoewel deze mogelijkheid intussen bij de wet gc- rcgèld is. sprak de meerderheid der I vergadering er toch haar verontrus ting over uit, dat, de Kerk er op dtze wijze aan heeft meegewerkt, dat er aan overheidsscholen levensbe schouwelijk onderwijs wordt gege ven, waardoor aan de kinderen van ons volk het uitzicht op Gods lank moedigheid wordt onthouden. Men achtte dit in strijd met de opdracht en de belijdenis van de Kerk. Een minderheid van de classis was ech ter van mening, dat de Kerk die zelf de vrijheid ontvangt om kerkelijk onderricht op de openbare scholen te geven, deze vrijheid aan anderen niet mag onthouden en hier de concurrentie" van het Humanistisch Verbond niet hoeft te vrezen, omdat de God. die de Kerk belijdt, zelf bo ven alle concurrentie is verheven. De nieuwe psalmberijming Hoe staan dc gemeenten tegenover de nieuwe berijming van de psalmen? Met die vraag heeft een commissie uit de classis zich intens bezig ge houden. Bij de arbeid van deze com missie is gebleken, hoe vele kerkera den dc oude en de nieuwe berijming naast elkaar hebben gelegd en op hun merites hebben bekeken. Hoe wel er van diverse kanten wel be zwaren waren, (sommige kerkeraden vonden dc oude berijming krachti ger, vaster, mannelijker en ook bij - belser van toon), kon de classis in bet algemeen grote waardering heb ben voor dc proeve van dc nieuwe berijming, die men in veel opzich ten een verbetering achtte in verge lijking met de oude. Vele psalmen zijn nu weer zing baar geworden, zodat de keuze gro ter geworden is. In die gemeenten, waar men er toe overgegaan is deze berijming in de praktijk te toetsen, is gebleken dat het overgrote deel van de kerkgangers deze bundel graag en snel heeft geaccepteerd. Het rapport over de kernwapens Het moderamen van de classis had ds. W. Dijckmcester uit I)en Haag, secretaris van de Commissie kerk en krijgsmacht, uitgenodigd om het synodale schrijven over het vraag stuk van de kernwapenen in te lei den. De Kerk is. aldus ds. Dijckmcester, met dit geschrift gekomen in een situatie, zoals deze zich eigenlijk in geen eeuwen heeft voorgedaan. Met het „neen" dat de synode tegen dc kernwapenen uitgesproken heeft, heeft de synode willen uitdrukken, dat de mensheid zich in een beslis sende situatie bevindt. Nog nimmer heeft de mens over middelen bc- srhikt. waarmee Gods ganse schep ping kan worden vernietigd. Kon men vroeger nog van een rechtvaar dige oorlog spreken, thans is daar alle grond aan ontnomen. Velen hebben gevraagd, waar de Kerk eigenlijk haar recht vandaan haalt te spreken in deze moeilijke zaken. De Kerk heeft hiertoe slechts één recht, n.l. het evangelie van Je zus Christus. De Kerk is geroepen om een boodschap voor de toekomst te geven. In vele opzichten zijn we verleerd, dat de boodschap van de Kerk dik wijls verticaal staat op de werkelijk heid, waarin wij leven. We bevinden ons met de atoombewapening in een randsituatie. In deze randsituatie heeft de Kerk haar boodschap willen geven, niet geladen door emotionali teit, maar getuigend vanuit de vrede en de vrijheid, die in Jezus Christus tot ons gekomen zijn. Inleider stond zeer uitvoerig stil bij alle kritiek, die op dit schrijven geleverd is en die dwars door alle partijen en fronten heenloopt. Hierbij is veel kritiek, die eenvoudig geen ernst maken wil met de bijzondere roeping van de Kerk in de wereld; daarnaast is er ook kritiek, waaraan we beslist voorbij mogen gaan. De politici hebben be weerd, dat zij met dit stuk niets kunnen beginnen in onze politieke situatie. Ds. Dijckmeestér is echter een gezonde smakelijke af wisseling bij elke maaltijd. Alle soorten machinaal gesneden, verpakt en gesteriliseerd. ZOET FRIES BRABANTS VOLKOREN ROZIJNEN ZWART ZOUTARM dat de Kerk er geen twijfel aan laat bestaan, dat de kernwapenen on bruikbaar zijn. Het gaat erom dat wfj weten, dat Gods schepping in gevaar Is: tegen deze onwikkcling heeft de i Kerk in Christus' naam neen moe ten zeggen. Koudegratificatie N.Z.H.-personeel De directie van de Noord-Zuid- Hollandse Vervoermaatschappij heeft besloten aan alle personeelsleden, die in de afgelopen maand onder bij zonder moeilijke weersomstandighe den hebben moeten werken, zoals chauffeurs en conducteurs, stations- personeel, controleurs op de lijnen en bepaalde groepen technisch perso neel. een koudegratificatie van f35 uit te keren. Advertentie In de discussie, waaraan alleen door predikanten deelgenomen werd (zitten we toch nog in een dominees- kerk?), bleek wel, hoeveel vragen er door dit schrijven worden opgeroe pen. Bezwaren werden met name ge uit door ds. Van den Berg uit Lei den, die aan de hand van uitspraken van zeer uiteenlopende figuren McNamara, Nehroe, Pius XII e.a. de onmogelijkheid van het synodale schrijven trachtte aan te tonen. Dr. Oppenheimer uit Leiden daarentegen wees erop, dat het eenzame karakter van dit synodale spreken juist wel eens teken zijn kon van de waarheid, zoals ook de Jezus Christus met Zijn woord en getuigenis eenzaam en niet begrepen is geweest. Aan deze vraag mag geen christen voorbijgaan. Ds. Bouter, eveneens uit Leiden, zag in dit schrijven toch nog altijd een compromis. Heeft prof. Patjjn gelijk, die dit schrijven een sprong uit de geschiedenis heeft genoemd? Of moet de Kerk meer ernst maken met het woord van haar Heer, die gezegd heeft tot de Zijnen, "dat Hij hen als schapen zendt temidden van de wol ven? De kerkvader Ohrysostomus liet niet na de gemeente uit zijn tijd op het hart te binden, dat de Heer alleen de schapen en geen wolven helpt. Uiteindelijk zal de gemeente van Jezus Christus het weer moeten le ren, dat zy argeloos en kinderlijk in deze wereld gesteld is. Het gaat. aldus ds. Dfjckmeester in zjjn slotwoord, niet om do geloofwaar digheid van het evenwicht van krach ten, maar om de geloofwaardigheid van het evangelie. Ook de directie van Van Gend en I Loos heeft besloten aan het perso- i neel, dat gedurende de hele maand Vele vragen januari zijn werk in de buitenlucht of in onverwarmde ruimten heeft verricht, een vorstgratificatie van van f. 35.toe te kennen. EXPOSITIE „SPANJE ANDERS" Nederlandse beeldende kunste naars hebben ten gunste van de actie voor amnestie voor de Spaanse politie gevangenen en ballingen wer ken afgestaan, die van 15 februari tot 18 maart het Museum Fodor aan de Keizersgracht te Amsterdam onder de titel „Spanje anders" zullen worden tentoongesteld, Een en ander vormt een onderdeel van soort-gelijke acties, gevoerd in verschillende West- europese landen onder auspiciën van de „Conférence d'Europe occidentale pour l'amnestie aux emprissonnes et exiles politiques Espagnols". Voor dit doel zijn reeds werken van beroemde kunstenaars als Buffet, Henry Moore, Picasso. Toulouse Lautrec en Zadkine afgestaan. Concert van het Kunstmaandorkest uitgesteld In verband met de ziekte van mevrouw Gré Brouwenstijn wordt het concert in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam door het Kunstmaandorkest van heden avond uitgesteld tot zondagavond 10 februari. De reeds gekochte plaats bewijzen blijven geldig. Daardoor is Sunil bij uitstek geschikt voor de grote witte was èn tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. SUNIL WAST STRALEND WIT. "A" Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. Niet tevreden? Dan 2 x uw geld terug! Neem zelfde proef. Vergelijk Sunil met welk ander was middel ook. Mocht u niet tevreden zijn over Sunil, schrijf dan waarom en stuur uw aangebroken pak aan Lever's Zeep-Maatschappij n.v.,Postbus695, Rotterdam. U krijgt dan tweemaal het aankoopbedrag van het pak per postwissel overgemaakt (Van onze Kunstredactie) EEN hevige slag heeft het Franse muziekleven getroffen: juist op de dag volgende op die, waarop zijn melodieus ..Gloria" door het Ned. Madrigaalkoor in onze stad geintroducèerd werd, is de grote Franse componist-pianist Francis Poulenc, in ons land ook bekend als superieur begeleider van de liederenzanger Pierre Ber- nac, met wie hij tientallen jaren optrad, op 64-jarige leeftijd in Parijs aan een hartaanval overleden. Hij concerteerde onlangs nog met het Limburgs Symfonie-Orkest te Maastricht, waar werken van hem, o.a zijn beroemd concert "Champêtre" werden uitge voerd. Francis Poulenc. geboren 7 januari 1899 was lid van de beroemde groep der „Zes", waarvan, na het overlijden van Arthur Honegger, nu nog maar vier leden over zijn. De an deren zijn Germaine Taillefer, Geor ges Auric. Louis Duret en Danus Milhaud. Hij sloot zich op 20-jarige leeftijd bij hen aan, nadat hij als jongeling reeds grote naam had we ten te verwerven met zijn pianostuk ken als "Mouvements perpetuels" (1918). Zijn eerste gedrukte compo sitie verscheen, toen Poulenc 17 jaar Champêtre" voor klavecimbel en or kest (1929) en zijn "Messe pour choeur mixte a capella". Zijn "Stabat Mater" schreef Pou lenc in 1950 ter nagedachtenis van zijn vriend Christian Bérnard, de we reldpremière van de "Dialoges des Carmelites" vond in februari 1957 plaats in de Scala van Milaan. Pou lenc componeerde voorts muziek op gedichten van Max Jacob, Guillaume Apolinaire, Jean Cocteau en Ron- sard. reeds opgemerkt met Schubert vergeleken. In werkelijkheid echter vloeide de muziek hem allerminst ge makkelijk uit de pen. Zijn strenge zelfkritiek bracht hem er zelfs toe diverse composities, waaronder een strijkkwartet, na de uitvoering eigen handig te vernietigen. In latere Jaren bewoog Poulenc zich bij voorkeur ook op het gebied van de opera: zijn eenacter "La voix humaine" en de aangrijpende „Dia logues des Carmelites" behoren onge twijfeld tot de belangrijkste werken, waarmee het muziekkramatische re pertoire van deze eeuw is verrijkt. Zelf hechtte hij niettemin de hoog ste waarde aan religieuze composities als het "Stabat Mater" en zijn „Glo ria". dat in 1961 zijn première in New York beleefde. Van het "Stabat Ma ter" heeft het Ned. Kamerkoor van Felix de Nobel indertijd een onverge telijke uitvoering gegeven. Van Poulenc's talloze composities noemen wij nog de komische opera "Le gendarme incompris <1921), zijn uit 1924 daterende muziek voor het ballet "Les Biches", het "Concert Poulenc, wiens composities aanvankelijk van lichte en op pervlakkige aard waren, schreef op latere leeftijd veel emotione ler. In zijn kunst verenigde zich de melancholie met de ironie in lyrische harmonie. ,,De geest van onze tijd" weerspiegelde zich in zijn kunst wellicht niet frappant, maar niettemin zal de ganse muziekwereld hem nog lang blijven betreuren als een der laatste grote componisten, op wie ook de bekoorlijkheden van het leven nog vat schenen te hebben Shakespearefestival VN-verliezen De Nieuwe Komedie Ter gelegenheid van het feit dat het in 1964 400 jaar geleden zal zijn dat Shakespeare wefd geboren hoopt de Nieuwe Kome die in het komende seizoen een Shakespearefestival te houden. Hieronder zullen vele acitivitei- ten vallen, die alle ten doel heb ben het Nederlandse publiek in nauwer contact te brengen met Engelands grootste toneelschrij ver en met de tijd waarin hij leefde. De Nieuwe Komedie zal zelf naar alle waarschijnlijkheid drie Shake- spearevoorstellingen inbrengen, die zullen worden gespeeld in een spe ciale vaste-décor bouw, ontworpen door Wim Vesseur en gebaseerd op het vaste décor waarin Shakespeare zelf vroeger zijn voorstellingen speel de. De keuze van de stukken ligt nog niet geheel vast. De Nieuwe Komedie zal in ieder geval ..Het spel der ver gissingen" in aangepaste mise-en- scène op het repertoire houden en verder wordt gedacht aan „Leer om leer" en „De storm", het eerste onder regie van Johan de Meester, het tweede onder regie van Erik Vos. in Kongo Sedert het begin van de VN-ope- ratie in Kongo in juli 1960 zijn 125 VN-soldaten gedood en 133 gewond, zo blijkt uit een mededeling van het VN-secretariaat. Wat de doden betreft is de ver deling over nationaliteiten: Ethiopië 13, Ghana 42 (voornamelijk slacht offers van een hinderlaag bij stam mentwisten), India 20, Ierland 18, Italië 14 (de in 1962 vermoorde vlie gers), Zweden 9, Nigerië 3, Tunesië 3, Indonesië 1. Marokko 1 en Maleisa federatie 1. Elf van hen zijn gedood tijdens de jongste operaties in Ka- tanga. Naast deze voorstellingen sullen lezingen en voordrachten over Shakespaere en zijn tijd worden ge» houden en films worden vertoond. Onder meer de dichteres M. Vasalis en de dichter Guillaume van der Graft hebben hun medewerking toe gezegd. Zij zullen sonetten van Shakespeare voordragen. Het centrum van deze activiteiten zal komen te liggen in het Kurhaus- paviljoen in Scheveningen, waar De Nieuwe Komedie in het komende seizoen, in afwachting van dc eigen schouwburg in de voormalige Wil lemskerk, zijn intrek zal nemen, maar daarnaast ligt het eveneens in de bedoeling met alle programma onderdelen op reis te gaan, opdat ook in de provincie dit Shakespeare festival gevierd kan worden. FRANCIS POULENC was, namelijk zijn „Rhapsodie Nè- gre", reeds onmiddellijk herkenbaar door zijn karakteristieke schrijfwijze, t.w. duidelijkheid van structuur en van melodie (Poulenc was een ty pische „melodieus") en van beweging Toentertijd een onderwerp kiezend dat „in de mode" was, toonde hij met deze compositie aan, dat het zeer wel mogelijk is hieraan een diepere mu zikale zin te geven. Poulenc, wiens gezondheid zwak was, had geen normale conservato rium opleiding kunnen volgen. Voor compositie was hij leerling van Char les Koechlin en voor piano van de grote Spaanse pianist Ricardo Vines. Zijn muzikale produktie is bijzon der groot en veelzijdig geweest. Men noemde hem wegens dc humoristische en volkstoon, die speciaal in zijn vele vroegere liederen en pianostukken domineerde, wel de Parijse „gamin" of straatjongen in dc muziek. Ook is hij door de vloeiende natuur lijkheid van zijn lyrische mclodick Kovan Dijkgaatbij .Haagsche Cometlie' Het tableau de La Troupe van de Haagsche Comedie zal voor het seizoen 1963—1964 worden versterkt met Coen Flink en Pim Dikkers. Voor de tweede helft van het seizoen heeft Ko van Dijk, een gastverbintenis bij het gezel schap aangegaan. In het raam van het Shake- spearejaar zal de Haagsche Co medie in deze periode "Othello" op het repertoire nemen. Het ligt in de bedoeling dat Paul Steen- Het ..Leidse Politie Muziek Gezelschap'' behoort tot de onvoor waardelijke gerespecteerde muziek groeperingen hier ter stede. Niet alleen dat het onder de Leidse blazerskorpscn verre vooraanstaat, het is ook naar buiten toe kwalitatief representatief. Het heeft zijn plaats in de vaandelafdeling bereikt en voorzitter Egbert Beens heeft niet nagelaten naar voren te brengen, dat dit is geschied door de leiderscapaciteit van dirigent Dick Anderson. Wederom kon de heer Beens bur gemeester en mevrouw Van Kinschot als gasten in de Stadsgehoorzaal be groeten en de eigen superieuren, commissaris Dreeuws voorop. ..Als een inau I U.niiijn naicil Ur ri^l We merkten ook de wethouders op, concertnummers door marsen Als gebruikelijk waren de eigenlijke wier gebied is of was de stedelijke van mening, dat de politioi het toch, gelijk in onze bespreking van gisteren I reiken, bergen en Ko van Dijk afwisse- regeling van de kunstzaken: de heren Sannes en Van Schalk, en verder tal rijke figuren in het plaatselijk ver enigingsleven. Vooraf had al op het podium het Wilhelmus weerklonken. De heer Beens behandelde na dit volkslied wel en wee van het korps in het voorbije jaar. Er was weer deel neming (met handhaving van posi tie) aan concours, niet echter dit maal aan het Politie Festival. Maar ook was er iets dat er liever niet moest zijn: geldelijke zorgen. Ook voor verenigingen stijgen de kosten van levensonderhoud aanmerkelijk! Genoemd werden reparaties aan de muziekinstrumenten, de verdubbelde honoraria van de medewerkende ar tiesten en de meerkosten aan zaal- huur. Een beroep ging uit voor vrij willige contributieverhoging. Mevr. Anderson en de dirigent zagen zich na de toespraak met bloemen en een geschenk verrijkt. lend de titelrol en Jago spelen. Cultuurprijs Hilversum Het gemeentebestuur van Hilver sum heeft, overeenkomstig het advies van dc desbetreffende jury, besloten de gemeentelijke cultuurprijs 1963 voor beeldhouwkunst toe te kennen aan E. K. van Zanten t« Naarden. Deze beeldhouwer vervaardigde destijds voor de gemeente Hilversum de bronzen plastiek „Europa met de Stier". In 1955 verwierf hij de Prix De Rome. Dc burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot zal de prijs maandag 4 maart in de Burgerzaal van het Hilversumse raadhuis uit- zoomd. De openingsmars Boadicea van Ord Hume kon al dadelijk als visitekaart van het orkest fungeren: een klankgeving met substantie, die de tonen rein in de kern treft; een verende, lichte, doorzichtige speel- trant; een melodicvoering die we „gevleugeld" kunnen noemen, d.w.z. gewichtloos wegwlckend, vrij van zwaarte en nasleep doordat de klank ongedeeld geblazen wordt, „als ven man" in groep of vol orkest. Indien nochtans iemand mocht op gemerkt hebben, dat van de zijde van een enkele middensteun en van het baswerk een vertraagde klankover dracht afkomstig was zij het nau welijks speurbaar dan zoeke hij de oorzaak buiten het orkest. Wij geven de genodigden gelijk, die de podium- doeken daarvan de schuld gaf. Wat de vertolkingen van Anderson nog verder sterk kenmerkt, is de mooie zorg aan de klankverhouding besteed, tengevolge waarvan hoofd en nevenstemmen zo goed afgewogen tegenover elkaar komen te liggen! daardoor ontstaat het vakkundige or- kestrale reliëf. Hoge speelstaml Wij beschreven hier een hoge speelstandaard. Zouden daarin geen inzinkingen zijn voorgekomen? Neen, écht niet. Wel enkele plekken, waarin de suggestie naar voren kwam: hier zijn de overgangen moeilijk, en zo'n suggestie mag feitelijk niet opkomen. Over de programmatische waarde zijn we minder geestdriftig. Ander son gaat geen platgetreden paden meer, allang niet meer. Maar origi nele composities voor blazers, waarin men meesterwerken vermoeden mag, blfjken nog schaars voorhanden. De suite "Shipbuilding" van Peter Yorke (concoursnummer) met haar geromantiseerde zakelijkheid valt daar moeilijk toe te rekenen. Eric Ball's "Princess and Poet" (parti tuur en stemmen waren een geschenk van Jhr. Van Kinschot) heeft een breed en warmstromende zangerig heid, maar is muzikaal technisch toch eerder zwak. "Gershwin Fanta sie" van Pi Scheffer blijft te veel verzameling van opgetekende inval len. Heel wat beter leek ons Gersh win's Summertime uit de opera Porgy and Bess: hier sprak artistieke po tentie uit. Een heel leuk marsstuk in de hoempa-stijl was "Trombone to the fore" van SculL Maar het best van al bleek het kort durende „Nim rod" uit de EnigmaVariaties voor symfonie-orkest van Elgar, niet het minst door de melodische eenheid. In een van de slotmarsen ruilden dirigent Anderson en sopraansaxofo nist Voerman van plaatsDe drumband liet gich horen in „Dg Kaukasus Grenadier" van Meister. Na de pauze cabargt en bal V. I

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3