Premier Macmillan heeft de moed niet laten zakken BB gescheiden Maar praktijk zo eenvoudig als de theorie doet denken Aanhoudende vorst Kustvaarder „Necton" vergaat voor de monding van II atenveg Een ongeluk komt nooit alleen Schade Mars zeven miljoen WEERBERICHT Mijnwerkers offeren twee zaterdagen op Klissen willen getuigen in Koblenz (9uc/ ^ÏLÏ'euws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 31 JANUARI 1963 No. 30870 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 t (Van onze correspondent in Londen) Op kalme, gemoedelijke, doch besliste wijze heeft premier Macmillan gisteravond via radio cn televisie gesproken over de breuk in Brussel. Hij sprak niet alleen tot het Engelse volk, maar tegelijkertijd tot Frankrijk, West-Duitsland, Zweden, Denemar ken en België, die de uitzending rclayeerdcn. De premier zei, dat het gebeurde slecht is voor Engeland, voor Europa en voor de vrije wereld. Europa, de wieg van de beschaving, is tevens het toneel geweest van bittere worstelingen. In onderlinge oorlogen verscheurde het zichzelf". Macmillan stelde tegenover de pogin gen van één man en van één land om door macht een Europese schijneenheid tot stand te brengen (Hitier. Napoleon), het denk beeld van een vrijwillig Europees deelgenootschap, dat werkelijke eenheid beoogt en een welvaart, welke allen ten goede zal komen. De tegenwoordige Franse regering kijkt naar het verleden om in plaats van de blik gericht te houden op de toekomst, aldus Macmillan, die Frankrijks poging om Europa te beheersen scherp veroordeelde. Gesprekken niet kringen allerminst ingenomen zijn re last 400.000 man in Europa te hou- met hei feil. dat Washington Londen den. Men acht dit evenwel noodzake- gewaarschuwd schynt te hebben on- !ijk omclat men de verdediging van danks alles op Europa u blijven ver- het Westen als ondeelbaar ziet en trouwen. Theoretisch 13 zulks zeker men zal doorgaan de NAVO te ver- het geval maar niemand ziet op dit sterken, o.a. door een multilaterale ogenblik hoe er een mouw aan ge- kernmacht. Fanfani en Krag van vee belang De Britse regering is vastbesloten het Atlantische bondgenootschap hoog te houden en met de rest van de wereld als gelüke partners samen te werken. Dankzij de Marshall-hulp onder presiden» Truman Is Europa inclu sief Engeland na de oorlog herrezen en door de schepping van de NAVO is de Russische dreiging een halt toe geroepen. „Wat een dwaasheid om dit alles op hei spel te zetten!". Enge- iands plan tot aansluiting bij de EEG zou het zich wijzigende Geme nebest nieuwe kansen hebben gebo den. uitgesleten. Engeland zal inderdaad de bittere consequentie van het falen in Brussel zo spoedig mogelijk moe ten aanvaarden. Wat dit betreft staat de Britse regering reeds onder grote druk van de conservatieve partij, die bevreesd is dat de voortduring van de onzekerheid een fatale uitwerking zal hebben op de Britse industrie, terwijl tevens door het gebrek aan leiderschap, gesuggereerd door een af wachtende houding, de conserva tieven her gevaar lopen de verkiezin gen te verliezen. Vandaar dat partij- past kan worden. Macmillan vliegt vrijdag naar Ro me voor besprekingen met de Ita liaanse premier Fanfani, een bezoek dat reeds lang in de pen was. Hij zal door de Taus in audienti worden ont vangen. Het gesprek tussen de heide premiers heeft thans nieuwe beteke nis gekiegen. Dit kan ook gezegd worden van de ontmoeting welke vandaag in Londen plaatsvindt tus sen Macmillan en de Deense premier K rag. De vroegere Labour-premier Attlee, die altijcl al fel tegen Engelands aan sluiting bij de EEG was, heeft zijn vreugde uitgesproken over het mis lukken van de onderhandelingen. In het Lagerhuis zei John Strachey, c:ie deel uitmaakte van de Labour- •egering, dal Engeland niet thuis hoort in het Europa van De Gaulle waar Frankrijk als de zon. West- Duitsland als de belangrijkste pla neet en de anderen als satellieten fungeren. Groothouden De Amerikanen kunnen het als een geluk bij een ongeluk be schouwen dat hun landbouwproduk- tei gemakkelijker afzet zullen vinden nu Engeland als grote markt voor nen open blijft en niet zal worden overstroomd door Frankrijks agrari sche export. Hetzelfde geldt voor La- t jns-Amenka. dat produkten uit voert. die ten dele ook uit de voor malige I ranse gebieden in Afrika ko men Men noopt in Washington beslist nic'. dat de Euromarkt thans zal uit eenvallen. Men gelooft ook niet dat de Westeuropeanen thans zouden wensen dat de Amerikaanse troepen /ich uit Europa zouden terugtrekken. Voor Amerika betekent het een zwa- Macmillan bracht hulde aan het voortreffelijke werk van grootzegel bewaarder Heath in Brussel.-De on derhandelingen naderden hun vol tooiing. De breuk kwam niet omdat ze faalden, maar juist omdat het duidelijk was dat ze zouden slagen! Frankrijk hoopte dat de dingen op een of andere manier zouden mis lopen. bijv. dat het Gemenebest de voorstellen niet zou aanvaarden of dat de conservatieve partijconferen tie ze niet zou goedkeuren of dat de besprekingen zo lang zouden duren dat ze moesten vastlopen. De breuk kwam toen bleek dat de overblijven de kwesties snel zouden kunnen wor den opgelost. Voor Engeland was zo wel de economische als de politieke kant van de toetreding tot de EEG van groot belang. Het doel was een groot gebied in Europa te scheppen, dat zowel tegen Rusland als tegen de Verenigde Staten zou opwegen. Dit nieuwe Europa zou echter niet mo gen bestaan uit landen met een naar binnen gerichte protectionistische blik. De stemming in Washington, zoals hierboven gekenschetst, moet men beschouwen als een soort offi ciële opinie, als een fa«?ade. die de Amerikanen hebben opgetrokken teneinde het resultaat van Brussel vooral niet voor te stellen als een rampzalige ontwikkeling binnen de Westerse alliantie. Achter die facade en achter de schermen is men echter somberder clan men officieel wil toegeven. Het feit dat De Gaulle Engeland heeft geweerd omdat anders zjjn Europa niet voldoende onafhankelijk zou zü 11. wijst op een mentaliteit, die bepaald gevaarlijk is voor de un- deelbate defensie van het Westen. Men is in Washington oprecht wan neer men verklaart geen sensationele koerswijzigingen in de zin te hebben, maar hei optimisme dat men nog steeds aan de dag legt is ten dele ty pisch Amerikaanse onverstoorbaar heid. terwijl men anderzijds echter ijverig de Franse sport van het „faire bonne mine a mauvais jeu" beoefent ofwel dc sport van hel-zich-groot- houden. O Slot pat;. 2 Bij de brand in de Mars-chocola defabriek in Veghel is volgens de di rectie van de fabriek het gehele pro- duktiegedeelte verloren gegaan. De directie heeft zijn waardering uitge sproken over het voortvarend optre den van de Veghelse vrijwillige brandweer. Dankzij dit optreden kon den behouden blijven het ketelhuis, het grootste gedeelte van het trans formatiehuis, het kantoorgedeelte, de kleed- en wasruimte, de medische afdeling en de kantine. Het bedrijf is verzekerd, evenals het materieel van de diverse aannemers, dat bij de brand in het perceel aanwezig In tegenstelling met de eerste be richten. die van tien miljoen spra ken. schat de directie de totale ma- Zeer koude lucht uit Duitsland bereikte in de afgelopen nacht het oosten van ons land. Het vroor daar vanmorgen omstreeks 14 graden. In het westen vroor het ongeveer 8 graden. De extreme kou uit Polen breidde zich over Oost-Duitsland uit. waar plaatselijk 25 graden vorst werd gemeten. In Polen daalde het kw ik hier en daar tot 28 graden onder nul. Int assen teriële schade voorlopig op zeven nul- handhaafde zich een zeer groot hogedrukgebied bij IJsland. Boven de Oost- '"zü „e was vanmorton .en zwakke slorine aanwezis die zich over Denemarken d>( aanU, n hen c(,du_ en Noord-Duitsland uitbreidde. Een van de Zwarte Zee komende storing zal rencje een bepaalde periode andere de luchtdruk in midden-Europa doen dalen. werkzaamheden zal worden opge- Door deze ontwikkeling zal de wind naar noordelijke richting draaien dragen De verkoop van de produk- waardoor de uitstroming van koude lucht van het vasteland tot staan wordt ten zal niet stagneren aangezien het gebracht. Engelse bedrijf Mars Limited in Een verdere toenemlns van de vorst behoeft dan ook In de komende nacht I Slough bU^den b"-" niet te worden verwacht. vcn ieVeren. Het afgebrande fa- Vooral in het zuidoosten van het land zal echter weer strenge vorst voor- brieksdeel zal herbouwd worden. De komen. Bij de storing behorende bewolking zal zich over ons land uitbreiden, vertraging in de Droduktie hoopt men I maar er zal over het algemeen geen sneeuw van betekenis vallen. tot zeven maanden te beperken Wat 1111? „Wat moeten we nu doen?" vroeg de premier. Er is geen a'gerond plan, dat beter is dan het EEG-plan. Des ondanks kunnen en moeten wij de dingen op creatieve en opbouwende wijze aanpakken. Opnieuw zullen wij 1 overleg plegen met het Gemenebest, de zevei: EVA-landen en de Ver. Staten. Macmillan noemde als eerste doel een nieuwe algemene tariefsver laging gebaseerd op de zogenaamde Kennedy-ronde. Wij z(jn vastbesloten onze proble- I men meester te worden. Wij gaan door te streven naar volledige werk gelegenheid zonder in/:atie. Met kracht zullen wij ons mc-eten werpen op de modernisering van de industrie en verouderde denkbeelden overboord moeten gooien. Er is geen sprake van sombere, grimmige vooruitzichten. In het verleden hebben w:j altijd onze beste krachten gegeven wanneer zich moeilijkheden voordeden. Dat zullen wij opnieuw doen, aldus besloot Mac millan Consequentie Wat nu de verdere ontwikkeling aangaat, heropening van de onder handelingen op korte termijn lijkt KANS OP SNEEUW De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Vannacht matige tot strenge vorst en hier en dear mist. Morgen overdae half tot zwaarbewolkt met kans op sneeuw en overwegend matige vorst. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 februari Zon op: 8.22 uur; onder: 17.26 uur. Maan op: 11.49 uur: onder: 1.08 uur Hoogwater te Katwijk te 8.16 en 20.46 uur. laagwater te 3.51 en 16.21 uur. Prins Bernhard en de heren ran een [les wodka tijdens de I ran Handelsbeeordering. dat Sidney. J. v. d. Bcrgh cn mr.rondgang door het nieuwe ge- gisteren in Den Haag door de J. J. Óoyevaar maken een stud ie bouw van de Centrale Kamer Prin^werd geopend. Ik ben blij, dat de jongens in vei ligheid zijn. Dat was m'n grootste zorg. Ik ben alleen aan boord ach tergebleven, omdat ik dacht dat ik m'n schip nog wel kon binnenbden- gen. Maar later kreeg ik het voorge voel het lukt niet. Toen ben ik van boord gegaan toe". En op zijn handkoffer wijzend Plotseling Op loodsboot „M'n In de laatste uren van de nacht heeft zich het kleine drama voltrok ken in een zo beangstigend snel tem po dat van den beginne af het lot i van de 375 brt metende kustvaarder al bezegeld was. In Norwich had het sleepboot ..Gele Zee", die kort tevo- I)e slagzij nam snel scheepje een voor Rotterdam bestem- ren de Waterweg had verlaten op de lading gerst geladen. Het had een weg naar Engeland, was het eerste week ingevroren gezeten maar kon ter plaatse en bood hulp. Toen de Van Hoek van Holland waren in- I middels de sleepboot Schouwenbank en de reddingboot president J. Leis uitgevaren. Ook de loodsboot Procy- zette koers naar zee. Maar de zondagse pak heb ik willen gisteren naar zee vertrekken Met in sleepboot vastmaakte aan het zwaar maar ik ben tot d? ont- totaal zeven man aan boord stak het overhellende schip, had de kapitein meenemen, dekking gekomen dat ik aan boord heb gelaten. En geen gele genheid om terug te gaan, natuur- iuk." Hij zegt het laconiek, de jonge ge zagvoerder van de Nederlandse kust vaarder Necton, Willem Korver 19r uit Alkmaar. Een uur tevoren heeft meent de kapitein. Maar na een half hij z(jn schip verspeeld. Het was pre- uur was de slagzij ondanks het pom- cies om 7 uur in de heldere vrieskou- pen al zo erg. dat hij zijn beman- morgen op zes mijl van de mond van ningleden in een overboord gezette de Waterweg gekapseisd en gezonken, dinghy liet stappen en naar de nabij terwijl de sleepboot ..Gele Zee" nog varende Britse ..Lady Sonia" liet va- dapper sleepte. ren. Daar zijn ze gebleven. het Jasje scheepje de Noordzee over. Vannacht om drie uur was het de monding van de Waterweg al tot op 19 mijl genaderd, toen de moeilijk heden begonnen. Zonder aanwijsbare oorzaak begon het schip plotseling slagzij over stuurboord te maken. ,.Het is mij een raadsel, hoe het kon. Mijn schip was goed geladen" In Parijs is gisteren de echt-?en zich hebbe!?: daaI" 1 toe door geen van de partijen een scheiding uitgesproken tussen verzoek was gedaan, werd geen ali- filmspeelster Brigitte Bardot cn mentatieverplichting uitgesproken, de acteur Jacques Charrier. Bei- r - den hadden scheiding aange vraagd op grond van .grove be ledigingen". Brigitte Bardot, thans 28 jaar, en Jacques Charrier '26» traden'111 juni 1959 in het huwelijk. In 1960 werd hun zoon geboren. Het was het twee de huwelijk van de filmster In 1952 trouwde zij met de filmregisseur Ro ger Vadim, die een wereldberoemde ster van haar maakte. Hun huwelijk werd in 1957 ontbonden. De echtscheiding werd naar Franse begrippen bijzonder snel uitgespro ken. De verzoeningsprocedure, de eerste fase in echtscheidingszaken, liep vorig jaar november op niets uit. Meestal duren echtscheidingszaken in Frankrijk één tot vijf jaar Het kind werd aan de vader toe vertrouwd. doch Brigitte kreeg het recht haar zoon elk jaar zes maan- zyn eenzame post al verlaten en was overgestapt op de loodsboot. „Ik heb de ondergang van mijn schip niet gezien", vertelde hij rustig. „Ik had niet de minste hoop. dat ze de Waterweg zou halen. Het is achter mij gebeurd, want de loodsboot moest loodsen gaan halen in de Hoek en was de sleep dus vooruitgevaren. Over de radio hoorde ik om zeven uur, dat het schip naar de kelder was. Zes mijl buiten de Waterweg. Om precies te z(jn ihij haalt een vodje papier voor de dag' op 53 graden 5 minuten noord en drie graden 48 minuten oost". Kernstop-overlej duurt voort De Sowjetrussische. Amerikaanse en Britse delegaties die in New York confereren over de stopzetting van kernproeven, zullen vanavond op nieuw vergaderen. Hun eerste bijeen komst vond gisteren plaats. De besprekingen hebben ten doel een compromis te vinden voor het aantal internationale inspecties die in een eventueel akkoord zullen wor den toegestaan. DE OUDE KERK in Katwijk aan Zee in een grim mige winterse omlijsting, zoals die slechts zelden voorkomt. (Foto L.D. Jaap v. Duyn, Katw. a Z.) Dit nummer bestaat uit 16 pagina s „Syncom" een week uitgesteld I De lancering van de stationaire kunstmaan Syncom voor communi catiedoeleinden zal niet zoals giste ren is gemeld, op 6 februari plaats vinden Men heeft de lancering uit gesteld tot 13 februari. Dat een ongeluk nooit alleen komt. blijkt uit het verhaal van 'n brand die dezer dagen een schoenfabriek in de stad Sdfsjo in de Zweedse provincie Smaland in as legde. Behalve dat een der een autowiel een voet ge kneusd, en struikelde een vrouw over een brand slang en brak daarbij 'n arm. tot de ontdekking, dat 't teloos doorstromen zodat aanduidingsbordje op de het reservoir van de wa- verkeerde plaats was tertoren leeg begon te aangebracht. raken en grote gedeelten Toen tenslotte de eer- van de stad zonder water Dat dc brandkraan ste weigerachtige kraan kwamen te zitten, weigerde kwam doordat toegaf, kon men deze En tot slot van dit spel iemand met een auto er niet meer dicht krijgen, van abuizen kreeg dc tegenaan was gereden ook al lang nadat de brandmeester slaande brandspuiten urenlang hetgeen de zaak ontzet brand was uitgewoed. De ruzie met degenen die hij weigerde water te geven. had. hele nacht door en ook voor het wangedrag van werd een der brandweer- De brandmeester, die nog de volgende ochtend dc eigenwijze brand- lieden plotseling ernstig in dc sneeuw naar eer bleef het water overvloe- kraan verantwoordelijk ziek, werd 'n ander door ander putje groef, kwam dig, maar volkomen nut- hield. Brigitte leek zo gelukkig toen deze foto werd gemaakt. Maar dat is dan ook ,.al" 3x/i jaar geleden, in de zomer van 1959. toen zij pas was getrouwd met Jacques Charrier. (Van onze Roermondse correspondent) De grote vraag naar kolen heeft de directies van de mijnen in Lim burg doen besluiten, dc mijnwerkers- rganisalies cn dc Myniiidustricraad voor te stellen om op dc vrije za terdagen, 9 en 16 februari door te werken Hiermee zou. zij het op een ocperktc schaal, opnieuw een kolen- slag in de mijnen worden gele- verd. De heer F. Dohmen, voorzit ter van de Ned. Katholieke Mijnwer- kersbond waarbij 8.000 mijnwerkers zijn aangesloten, gewaagde onlangs in Heerlen reeds van de bereidheid hiertoe van de mijnwerkers. Van- laag zouden de mijnwerkersorgani saties over het voorsteeleslissen. De Sowjet-Unle heeft gisteren uiting gegeven aan haar dringend verlangen, dat Russische juristen en getuigen worden toegelaten bij het proces in Koblenz, tegen dertien voor malige SS'ers, dat in oktober is be gonnen De dertien verdachten wor den beschuldigd van moord op on geveer 30.000 joden in Rusland. Op een persconferentie van drie uur in Moskou verklaarde het hoofd van de afdeling voorlichting van het Russische ministerie van Buiten landse Zaken. Leonid Zamjatin, dat de mensen die in Koblenz terecht staan verantwoordelijk zfjn voor de „massale vernietiging van Russische burgers" in de republiek Wit-Rus- ':and. H(j zei, dat de Westduitse re gering had besloten visa te weigeren aan Russische juristen en getuigen en dat hieruit bleek dat „in bepaalde Westduitse kringen" de wens leeft om ne misdaden minder ernstig voor ie stellen dan ze waren. Volgens een lid van de Witrussische commissie van onderzoek naar oor logsmisdaden komt in de beschuldi gingen tegen de beklaagden „zelfs niet een tiende van de misdaden die zÜ werkelUk hebben begaan" voor. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van Binnenlandse Zaken deelde gisteren 111 Bonn mee, dat mer. visa heeft geweigerd aan drie Russische juristen, omdat zü vol gens de desbetreffende Duitse wet niet in 't proces zouden kunnen wor den gehoord. Behalve deze juristen hebben 8 Russische getuigen een vi sum vnor West-Dunsland aange vraagd. Deze aanvragen zijn, aldus de woordvoerder, geweigerd noch goedgekeurd, maar worden nog aan gehouden tot het hof in Koblenz be slist ot het horen van deze getuigen gewenst is. f Uit het Leidsch Dagblad van 31 Jan. 1863: (Advertentie) - Op een dorp bij J 's Hoge wordt gevraagd: een a dienstbode, tüsschen ',u cn 50 f jaar oud, goed kunnende koo- ken cn huiswerk verrigten. Loon f 70 per jaarAdr. Uitge ver v. d. Blad. Tijdens den storm op 20 de zer, heeft zich te München het zoogenaamd St. Elmsvuur ver toond.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1