FAAM Defensiebegroting zonder slag of stoot aangenomen ZORG OVER TEKORT N.S. Geen beknotting recht beroep officieren van ZES JAAR GEEIST VOOR MOORD OP CAFÉHOUDER In Tweede Kamer GRIEP! f eel lof in Kamer voor drs. Korthals Mammoetwet in de Senaat GEEN CIJFERS OVER STIJGING VAN KOSTEN VORSTELIJKE VERLOVING IN MAART Chefarine 4 Reserveer Dertig jaar geleden kwam Hitier aan de macht Kabinetscrisis in Oostenrijk Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 31 januari 1963 Vierde blad no. 30870 De Eerste Kamer zal dinsdagmid dag een begin maken met de behan deling van het wetsontwerp „regeling van het voortgezet onderwüs": de mammoetwet. Volgens de agenda zal de behandeling 's avonds en, zo nodig, de volgende dag worden voortgezet. De Tweede Kamer heeft de mam moetwet op 12 juli van het vorig jaar met 100 tegen 44 stemmen aan genomen. Zij heeft er 19 dagen over vergaderd, met twee avondvergade ringen. In totaal heeft de Tweede Kamer er 64 uur en 50 minuten aan gewijd. Op het wetsontwerp werden destijds 117 amendementen en drie sub-amendementen ingediend. In to taal is daarbij 25 maal gestemd met zitten en opstaan en twaalf maal hoofdelyk. AdTertentle lijn fantastisch (van onze parlementaire redactie) De laatste begroting van Defensie, die minister Visser in zijn ambtsperiode te verdedigen had die voor 1963 is gister middag zonder hoofdelijke stemming door de tweede Kamer aan genomen. De verzoeken om aantekening van tegenstemming kwamen zoals gewoonlijk van de communistische en pacifistisch- socialistische fracties. De leden van de P.v.d.A.-fractie, die ten aanzien van de kern bewapening een afwijzend standpunt innemenmevrouw De Roos— Oudegeest, en de heren Schurer. Koopman en Franssen wensten geacht te worden gestemd te hebben tegen dc onderdelen van de begroting, die betrekking hebben op het creëren van een „afschrik- kingsbewapening". zijn sterke verklaring, dat er geen misverstand mag bestaan over de noodzaak, dat er een beroepsmoge- liikheid moet bestaan, waarvan mi litairen gebruik moeten kunnen ma ken zonder dat dit hun carrière schade berokkent. Overigens, er was geen circulaire van de chef van de generale staf De affaire-Van der Putten is gis teren niet, meer ter sprake gekomen. Een groot gedeelte van het debat be trof d«» kwestie of de chef van de generale staf al dan niet een circu laire had doen uitgaan aan officieren en onderofficieren, waarin hun zou zün afgeraden al te snel een beroep te doen OP de militaire ambtenaren rechter, doch zou zün geadviseerd de vuile militaire was niet buiten de ka- zernémuren te hangen. Daardoor im mers zou het militaire aanzien een deuk 'krijgen. Voordat bij het Ambte narengerecht in beroep zou worden gegaan zouden alle rechtsmiddelen binnen krijgsmacht uitputtend be proefd moeten zijn. Door de uitvoerige gedachtenwis- seling over dit punt liep als een „rode" draad de door de socialist Blom gesignaleerde vrees van de eenvoudige officier en onderofficier, dat zij in het maken van een mili taire carrière zouden worden afge remd als zij zich na een conflict, had den verstout het hoger op te zoeken: bij de militaire ambtenarenrechter. Motie De heer Blom vond in de medede lingen. die minister Visser in eerste instantie over het. beroepsrecht had gedaan aanleidine het debat te ver rijken met een motie waarin de op vatting van ir Visser werd afge keurd. dat een te lichtvaardig gebruik van het recht tot beroep het aanzien van de militairen zou verminderen, en dat zü eerst maar alle mogelijk heden moesten benutten, die er bin nen de krijgsmacht aanwezig zijn. Hierdoor zou. volgens de motie in feite de beroepsmogelijkheid zijn be perkt. Nadat de minister, in tweede in stantie. zeer positief had beloofd in overleg te zullen treden met de chef van de generale staf trok de heer Blom zün motie in. Ook prof. Oud had zich in het debat, gemengd, met De verloving van kroonprins Constantijn van Griekenland met de Deense prinses Anna-Maria zal in maart van dit jaar in Athene plaatshebben. De plechtigheid valt samen met de feestelijkheden van het eeuw feest van de huidige Griekse dy nastie, die begon met de komst van prins George van Denemar ken in 1864 die tot koning van Griekenland uerd gekroond. Het ligt in het voornemen van het Griekse vorstenhuis om bij de verloving een groot aantal Euro pese vorsten uit te nodigen, zo is bekendgemaakt. Het huwelijk zal echter tot 1964 worden uitgesteld om prinses An na-Marie gelegenheid te geven haar school af te maken. Soldaat door Aan het eind van het debat poog de de leider van de PvdA-fractie, prof. Vondeling, minister Visser nog te pressen exacte cijfers te noemen over de stijging der defensiekosten in de komende jaren. De bewindsman had dit steeds geweigerd, met het mo tief, dat hij daardoor zijn opvolger te zeer zou binden. Ook nu weigerde hij weer. en zei dat een debat over die cijfers plaats had moeten hebben bij de algemene politieke beschouwingen. Ook prof. Oud en voorzitter Van Thiel hadden daar al op gewezen. De minister beloofde dr Kamer er aan mee te zullen werken, dat de F li OS SE filmers slaken produktie De Franse filmproducenten heb ben besloten geen films meer op sta pel te zetten, zo lang de overheid geen maatregelen neemt om de film industrie lonend te maken. Zij hebben de regering verzocht er bü de autoriteiten van de EEG op aan te dringen toe te staan, dat de Fran se filmindustrie een subsidie van 14 procent krijgt van de binnenlandse recette (thans 5.5 pet) en 23 procent van de recette in het buitenland. De producenten wensen verder ver- laging van de belasting op de toe- gangspryzen, die in Frankrijk 30 procent van de recette bedraagt. De bond van Franse filmprodu- Zes jaar gevangenisstraf met af- driemaal toe verklaard de steken met trek van voorarrest wegens moord op het mes te hebben toegebracht. Bij dc 31-jarige caféhouder G. H. Swarts de eerste steek greep de caféhouder maatregel om het socialistische week- centen is van oordeel, dat het terug- I Innen von hef hmcpnnnheenelf irnnn CO blad „Vry Nederland"'uit de kazer nes te weren zo kort mogelijk zal du ren De begroting van het staatsbe drijf ..artillerie-inrichtingen" werd daarna zonder hoofdelijke stemmine aanvaard. lopen van het bioscoopbezoek voor 1 procent aan de televisie te wyten is. De producenten willen gaarne be paald zien. dat 70 procent van de films, die op de tv worden vertoond van binnenlandse makelyk zün Tele visietoestellen in openbare gelegen- j heden, zoals café's zouden moeten I worden belast of verboden. Advertentie (Van onze parlementaire redactie) Van vele kanten is gisteren In de Tweede Kamer bezorgdheid uitge sproken over de minder gunstige fi nanciële toestand van de Nederland se Spoorwegen, die voor het eerst sinds jaren een vrij omvangrijk ver- maar er waren slechts mededelingen ijes hebben moeten boeken. De beide geweest zo verzekerde minister Vis- bewindsheden van Verkeer en Wa- ser nog, die voorts met de stelligheid (erstaat, minister Korthals en staats- van iemand, die weet waarover hu secretaris Stijkcl. kregen de vraag te spreekt, de Kamer voorhield, dat ook horen of na de verhoging van de voor militairen het. recht, op beroep tarieven voor het gocderenvervoer- onverkort geldt-, en dat ook de chef ook niet dc reizigerstarieven omhoog van de generale staf dit recht niet zouden moeten gaan. Dc heer De heeft willen beknotten Kadavertliscipl i ne Dat er kadaverdiscipline zou zijn geloofde de 'minister niet: „Er is in ons land niet die verhouding, dat een mening van een hogp officier in casu de chef staf) als een bevel wordt be schouwd". De positie van de laatste brengt met zich. dat ir. Visser hem geen opdracht kan geven een brief te schrijven aan officieren en onder officieren, waarin het standpunt van de regering en dP Kamer in deze aangelegenheid zou worden uiteenge zet. De heer Jan Maenen «KVflP» had hierom verzocht Het schrijven van ee„ dernluke brief zou volgens de zonder tekorten noodzakelijk dit kan minister een onderschatting van het I Worden bereikt via het tarievenbe- officierskorps betekenen )eid Mr Roolvink (K.V.P.) meende, Ruiter C.H.) noemde hogere prijzen onvermijdelijk. Dc heer Zegering Haddcrs iV.V.D.) meende, dat de re- eering wel het goederenvervoor ren dabel wil laten zijn, maar dat zij dit niet nodig vindt voor het relzi- gers verve er: dat is fout. De K.V.P.'er Engelbertink vroeg of nu nog wel voorrang zou kunnen worden gegeven aan allerlei verbe teringsplannen, tenzij een tariefsver hoging qc verwezenlijking van deze projecten mogelijk zou maken. Ir. Posthumus «P.v.d.A.) vond het te kort bi.i de N.S. een grote slag voor Nederlands positie in het internatio nale overleg over vervoervraagstuk- ken De heer Smallenbroek «AH.) noemde een exploitatie van de N.S. dat een nadelig saldo by de N.S. de hele venoersector zou aantasten. Dit alles kwam ter sprake bn de behan deling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Minister Korthals en zijn staatssecretaris zouden vanmid dag na het E.E.G.-debat antwoorden. Over de Spoorwegen werden, behalve wat de financiering van het tekort betreft, nog een aantal andere vragen gesteld er. verlangens geuit. De heer De Ruiter (C.H.) bepleitte spoorlijnen in het gebied van de Eu ropoort de IJsselmeerpolders en Am- sterdam -Schphol-Den Haag. Wat Den Haag betreft achtte hij een goed 1 geoutilleerd Centraal Station nodig' omdat de verbinding tussen de be- I staande stations Hollandse Spoor en 1 Staatsspoor nogal te wensen overlaat. Een spoorlijn via Schiphol was ook de wens van ir. Posthumus (P.v.d.A.) De heer Smallenbroek «A.R.» vond een verbetering van de verbinding Groningen-Bremen dringend noodza kelijk. Ook leek hem een vergroting van hei aantal zitplaatsen in de trei nen gewenst. Daarop drong ook de communist Jager aan, die verder klaagde over een aantal nietverwarm- de spoorwagons en informeerde naar de spoorbrug over de Ijssel by De venter Algemeen werd waardering uitge sproken voor het personeel van de Spoorwegen, vooral wegens de in- panning in deze winter. .mi wv- gedood O kogel BU een ongeval in het infanterie- schietkamp „De Harskamp" is gis termiddag de 19-jarige dienstplich tig soldaat le klasse H. Harinck uit Zierikzee om het leven gekomen Hy werd in een manschappenverblijf getroffen door een kogel uit een geweer, dat een andere soldaat aan het schoonmaken was. Hij wa$ vrijwel op slag dood. Soldaat Harinck, die ongehuwd was, behoor de tot het 16e Pantserinfanterie- bataljon Limburgse Jagers uit de legerplaat* Oirschot. Viei middelen in één lebiet werken krachtiger tonder de meeg ven streek te maken I Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen! Gluin buiiji 20 Ubltlltn f 0.80 Hindigt ilripvirpikking (0 teblillin f 1.50 Voordiligt liacon 100 tiblitlin f 3.50 Vliegtuigrampen in de Ver. Staten Een B-52 straalbommenwerper van de Amerikaanse Luchtmacht is ten noordoosten van Santa Fe in berg- terrein neergestort. Het toestel had vermoedelijk negen mensen aan boord. Het brandende wrak is uit de lucht waargenomen. Voorts wordt een marine-vliegtuig voor het opsporen van onderzeeboten met veertien inzittenden vermist. De kustwacht heeft gemeld, dat in de Atlantische Oceaan, ongeveer 250 kilometer ten zuidoosten van New York. overlevenden zijn waarge nomen. eiste de officier van Justitie by de Haagse rechtbank gisteren tegen een 52-jarig? koopman uit Den Haag. De caféhouder werd bij een vechtpartij met een mes gestoken en overleed onmiddellijk. Bij de ruzie waren ook drie zoons van de koopman (n een vriend betrokken. Wegens hel geza menlijk plegen van openlijk geweld eiste de officier van Justitie tegen de 30-jarige zoon één jaar gevangenis straf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering, tegen zijn 29-jarige broer zes maanden met aftrek, tegen de 23-jarige broer één jaar met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en tegen dc 21-jarige vriend een jaar jeugd- gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Dc vyf verdachten waren op 29 september van het vorige jaar naar het café van Swarts aan de Haagse Hoefkade gegaan. De koopman kreeg ruzie met een van zijn zoons over geld. De caféhouder probeerde te sussen, waarop het vyf tal zich tegen hem keerde. Voor de Haagse rechtbank waren de drie zoons vrijwel eensluidend in hun verklaringen Hun vader was volgens hen het gevecht in het café begonnen. De koopman beweerde, dat de caféhouder hem het eerst had beetgepakt De vriend had ook een aandeel in de algemene herrie, waar bij bierflessen, biljartballen, bar krukken etc. door het café werden gesmeten. By de vechtpartij probeerde een bezoeker de caféhouder te hulp te komen. Hij werd aangevallen en op de grond geslingerd, De 23-jarige zoon kneep de gast vervolgens de keel toe. Getuigen verklaarden, dat voor het vijftal het café binnenkwam, het er vrij rustig was. Kort na het ver schijnen van het kwintet begon een felle ruzie. De officier van Justitie, mr. Maan, constateerde uit de verklaringen, dat Swarts rustig was gebleven. Juist dit wekte de woede bij de koopman op. Bij verhoren had de koopman tot ~r Meredith blijft De neger-student James Meredith neeft gisteren meegedeeld nog een tweede studietermyn aan de univer siteit var Mississippi to zullen blij ven. Kortgeleden had Meredith ver klaard te overwegen zijn studie op te geven, in verband met de voortdu rende plagerijen van de kant van blanke studenten In september j.l. hebben federale troepen met geweld de toelating van Meredith tot de universiteit afge dwongen. Advertentie (Van onze parlementaire redactie) Het beleid van de beide bewinds- ilend. dat het rapport-Vrij over de I verkeersontwikkcling bij Rotterdam lieden van Verkeer cn Waterstaat, j zo lan8 °P z'ch liet wachten Verder minister Korthals en staatssecreta- wachten wij nog op een bijdragen- ris Stykei, heeft gisteren ln de Twee- wet-Deltawerken en een regeling de Kamer bij de meeste sprekers in te8en de waterverontreiniging. Wat het algemeen waardering geoogst de ontwikkeling van het autopark be- Vooral mr. Roolvink (KVP), de heer treft vreesde de heer Posthumus, dat 1 De Ruiter (CH) en de heer Zegering de auto op den duur zichzelf zou j Hadders (VVD) spraken duidelijk ?aa" vermoorden, als er geen nadere hun erkentelijkheid uit voor de sa- maatregelen zouden worden geno- menwerking in de afgelopen vier mcn jaar. De woordvoerder van de PvdA, ir. Posthumus, kon wat het beleid be treft niet onverdeeld tevreden zijn. Er is teveel geadministreerd en te weinig geregeerd, vond hy. Wel was de heer Posthumus zeer vriendelijk jegens minister Korthals persoonlijk. Het speet hem, dat drs Korthals zich [tariefbeleid in de komende parlementaire periode I Spoorwegen, niet voor het Kamerlidmaatschap be schikbaar zou stellen. „De aangena me en correcte persoonlijkheid van de heer Korthals zullen wij node mis sen", aldus ir. Posthumus. Over de taakverdeling op het de partement bestond in de kamer geen algemene tevredenheid. Zo vond mr. Roolvink het onjuist, dat het ver voerbeleid aan de staatssecretaris was toevertrouwd. Op internationaal niveau zou ons land moeten zyn ver tegenwoordigd door iemand met de 1 i.j.,. rang van minister Het zou beter lcuc" zijn, wanneer de afdeling Waterstaat zou worden behartigd door een staatssecretaris en niet het vervoer beleid. Dr. Verkerk (AR) wilde een aan vulling van de wet autovervoer per sonen om de pendel van arbeiders met kleine autobusjes nader te rege len. De heren Roolvink, De Ruiter en Posthumus waarschuwden tegen mo gelijke gevaarlyke gevolgen voor het hele wegvervoer in verband met het ten aanzien van de reeds thans Uw exemplaar van de 2e druk van ons FOTOBOEK WILHELMINA" die in het begin van de volgen de maand gereed komt, want de oplage van deze tweede (en laatste) druk is beperkt. De prijs bedraagt, ongewijzigd f 1.95 per exemplaar, afgehaald aan ons bureau en f2.20 franco thuis. Girobetalingen op no. 57055 t.n.v. LEIDSCH DAGBLAD N.V. DE DIRECTIE naar zyn borst, waarop de koopman met. nog groter kracht het mes door de vingers dwars in het hart stak. ..Dat doet niet iemand, die in angst zit. zoals verdachte beweerde. Hij was uit op bloed. Het mes stak hü recht in het hart. van zijn slachtof fer", aldus de officier van Justitie. Mr Maan herinnerde eraan, dat de koopman een jaar tevoren in Am sterdam bij een caféruzie was betrok ken. waarbij deze ook een mes trok. Mr. H. Piket, raadsman van de koopman, betoogde, dat niet is be wezen. dat Juist de koopman de do delijke steken heeft toegebracht. Hij concludeerde tot vrijspraak. Hoog stens zou kunnen worden gesproken van mishandeling. De rechtbank bepaald* d* uitspra ken op 12 februari. Op Songfestival Annie Palmen zingt „Een droombeeld" „Een droombeeld", zo heet het lied je, waarmee Annie Palmen op zater dag 23 maart Nederland zal moeten vertegenwoordigen op d* internatio nale finale van het Eurovisie Song festival 1963 in Londen. Pieter Goe- mans heeft het gemaakt. Het liedje ia door een Jury geko zen uit een drietal aongs. die men bedoeld had te laten zingen in een nationale finale. Maar deze kan niet doorgaan nu de NTB-musici weigeren medewerking te verlenen aan tv-uit- zendingen. Het liedje ..Een droom beeld" zal nu in de Rudi Carrell-show van 8 februari gezongen worden door Annie Palmen. Er zal geen orkest zyn om haar te begeleiden, maar er is wel een grammofoonplaat gemaakt van dit liedje. Hierop spelen musici die normaal voor een tv-ultzending bedanken. Deze plaat zal Annie Palmen tijdens de «how begeleiden. Naar de VARA mededeelde zal de Carrell-show zonder orkest worden gegeven. In de Expo-hol Jongeren van het platteland gaan lustrum vieren Onder het motto „TU«1 voor toe- komst" gaat de Platteland* Jongeren Gemeenschap Nederland donderdag 14 februari In de Expo-hal te Hilver sum haar derde lustrum vieren. De eigenlijke jubileumdatum was 15 november 1962. In de maand novem ber Is ter gelegenheid van dit jubi leum al een congres gehouden in Hoofddorp. Op 14 februari zullen in Hilversum des morgens verschillende Inleidin gen over onderwijs, vorming en plat telandsjongerenwerk gehouden wor den. Burgemeester Boot zal een toe spraak houden. Mr. C. Stapel, hoofdleider van de volkshogeschool te Bakkeveen, zal spreken over vorming; ir. C. L. Rijpma, directeur van de Hogere Landbouwschool te Leeuwarden, over onderwijs. Leden van de Jubilerende organisatie zullen een door de heer Schekkerman uit Bergen geschreven spel opvoeren. Verder zullen aan het programma voor deze dag meewerken de Amster damse Politiekapel. het Kunst- maandorkest. de voordrachtskunste nares mevrouw Ingeborg Uyt den Boogaard en het Eindhovens Operet tegezelschap „Zonnig Brabant". .Zwaarste man ■>9 Toen prof. Dc Quay gisteren op het Binnenhof arriveerde om de speciale kabinetsraad over de EEG bij te wonen, passeerde daar net een groep demonstran ten tegen de kernbewapening. Commentaar van de minister president tegen de omstanders „Ik loop niet mee, hoor heren Iets dergelyks betoogde lr. Posthu- mus. Hij noemde de staatssecretaris „de zwaarste man" in de beleids- sfeer. Dat is onjuist. Aan het Euro pese overleg dient van Nederlandse kant een minister deel te nemen. Kritiek had ir. Posthumus ook op I de wetgevende arbeid van het depar tement. die volgens hem nogal traag was. Het is een misère. Wij wachten Inog op afdoening van veel zaken De l heer Posthumus vond het teleurstel- i beurtenissen van 30 Jaar geleden. (Van onze correspondent in Bonn) Gisteren precies 30 jaar ge- 30 januari 1933, werd Hitier door president Von Hin denburg tot Rijkskanselier be noemd. Dat feit werd in de Bondsrepubliek uitvoerig her dacht. In de eerste plaats in Berlin-Plötzensee, de plaats waar vele deelnemers aan het komplot tegen Hitler van 20 juli 1944 terecht werden gesteld. Namens de drie grote Bondspar- tijen. die in de Bondsdag zijn verte genwoordigd. werden bij het monu ment ter plaatse kransen neergelegd. Verder publiceerden byna alle kran ten historische artikelen over de ge- Opvallend daarbij was dat deze ar tikelen merendeels de schuld voor Hitier aan de macht komen in de schoenen schoven van het Duitse volk en zijn geschiedenis. Maar wei nig stemmen noemden het optreden van de geallieerden na de eerste we reldoorlog en het verdrag van Ver sailles de hoofdoorzaken voor de op komst van het nazisme, zoals gebrui kelijk Ls in rechtse kringen. De Westduitse televisie herdacht het feit van 30 jaar geleden met een uitvoerige documentaire, waarin een loffelyke objectiviteit te bespeuren was. Ook de kiemen van de autoritaire staatsvorm in de Duitse 19de eeuw werden in dit programma- behandeld. De nadruk werd gelegd op de gevolgen van de mislukte revolutie van 1848. welke niet leidde tot Duitse eenheid noch tot een enigszins demo cratische staatsvorm. Ook in dit tele visieprogramma werd het standpunt Dr. Gorbach. de Oostenrijkse de missionaire kanselier, heeft gister middag president Scharf meegedeeld niet te zyn geslaagd in zijn pogingen een nieuwe coalitieregering te vor men. De besprekingen tussen de Volkspartü en de socialistische party over de vorming van een coalitie wa ren negen weken geleden begonnen. Een woordvoerder van de Volks partij deelde mee. dat dr. Gorbach mogelijk aan president Scharf zou voorsteilen een coalitie tussen Volks party en de rechtse Vrijheidspartij te vormen. Deze laatste heeft acht zetels ln de Nationale Vergadering, de Volkspartij 81 en de socialisten 76 De president echter heeft Gorbach verzocht zijn pogingen tot vorming van een coalitieregering met de so cialisten voort te zetten. ingenomen dat men de voornaamste oorzaken voor het aan de macht komen van Hitier en zijn misdadige trawanten in de geschiedenis en de geaardheid van het Duitse volk moet zoeken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11