ZWARTE DAG IN BRUSSEL VOOR EUROPA S EENHEID Zuidafrikanen kunnen niet terug naar huis Fransen pogen mislukking van bespreking te bagatelliseren Op klaarlichte dag overval in Utrecht Gaten in ivegdek W EER KOUDEGOLF Stationaire kunstmaan Erliard en Schroder steunden hun collega's van de A ijf Negen mille op bagagedrager Tram uit rails vier gewonden Ministerraad lieden bijeen Reisbureau betaalt niet WEERBERICHT lenws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 30 JANUARI 1963 No. 30869 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0 65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 spoedig een alternat:ef in de vorm van d? Westeuropese Unie te voor schijn wist te toveren. Voor de hui- d ge impasse schijnt men in Parijs evenwel nog geen ander alternatief te hebben gevonden dan een „asso ciatie" van Engeland bij de EEG. d e. zoals men weet. door Londen echter al in alle toonaarden is ver worpen. (Van onze correspondent in Brussel) Slot pag. 2 MÊ mm* V.S> willen de eerste „Syncom" lanceren pp 6 februari De Verenigde Staten zullen trachten op 6 februari een nieu we kunstmaan voor communica tiedoeleinden te lanceren. Het is de bedoeling, deze satelliet op zo grote hoogte (ongeveer 36.000 km boven de aarde) te plaatsen, dat de omlooptijd om de aarde 24 uur bedraagt. Dit betekent, dat de kunstmaan steeds boven dezelfde plaats op aarde .hangt" aangezien ook de aarde in 24 uur om haar as wentelt. Het ligt in de bedoeling van Ame rika. mettertijd drie van deze Syn- com-kunstmanen op verschillende punten boven de evenaar te plaatsen, waarmee een wereldomvattend com municatiestelsel zou zyn verkregen. De eerste Syncomkunstmaan zal ra dio en telefoonverbindingen tussen Amerika en Afrika mogelijk maken, nog geen televisieverbindingen. Deze eerste Syncom-satelliet is ook slechts Een recente foto van PRINSES BEATRIX, die morgen haar vijfentwintigste verjaardag viert. (Foto Max Koot) Moeder en tien kinderen verbrand Het is gisteren, naar het woord van minister Luns, een zwarte dag geweest voor de een wording van Europa. Na zestien maanden van onderhandelen zijn de Brusselse besprekingen van de Zes van de EEG (Europese Economi sche Gemeenschap) met de Engelse delegatie over het lidmaatschap van Engeland afgebro ken, door de schuld van Frankrijk. Er waren inderdaad nog geschilpunten, maar er was reeds zoveel bereikt, dat de balans gemakkelijk ten gunste van een Europa-van-de-Zevcn had kun- I nen omslaan. Aan Franse zijde werd deze ge- j vaarlijke slag van president De Gaulle tegen de eenheid van Europa gebagatelliseerd door de opmerking van een woordvoerder van de Op een vraag nf de Vyf (de Zes zonder Frankrijk) de onderhandelingen j op eigen gelegenheid met Engeland zullen voortzetten zoals Spaak en Luns in de afgelopen dagen hadden gesuggereerd antwoordde de Bel- I gische minister gisteren na de mislukking, dat dit niet mogelijk zal zijn. i niet alleen uit hoofde van het Verdrag van Rome, doch vooral ook, omdat dit Engeland in een moeilijke positie zou brengen. De gemeenschappelijke markt zal ongetwijfeld blijven voortbestaan, aldus Spaak, maar aan de Europese en gemeenschapsgeest is grote schade toegebracht. Scherp reageerde ook de Westduitse vice-kanselier Erhard: „De dag van vandaag zal niet zonder terugslag zijn op het economische leven van Europa", zei hij op een persconferentie. „Europa kan alleen leven in een vrije wereld. Verdaging van de onderhandelingen met Engeland was daarom een fout". En de Duitse minister van Buitenlandse Zaken. Schroder, sprak 'over „een gemiste historische kans". In Chandler, in de Canadese pro vincie Quebec, zijn bij een brand in een woonhuis een moeder en tien van haar twaalf kinderen omgekomen. Slechts de vader en de twee overige kinderen konden aan de vuurdood ontsnappen. Volgens de politie is de brand ont staan door een ontploffing in een ollehaard. De moeder, die 33 jaar was. was omgekomen toen zij het brandende huis weer was binnen gerend om te trachten haar slapende kinderen te redden. De leeftijden der omgekomen kin deren varieerden van twee tot der tien jaar. een experimentele kunstmaan, en zal geen deel uitmaken van het defini tieve stelsel. Dader verdwijnt in gereedstaande auto (Van onze Utrechtse correspondent) Op klaarlichte dag had gistermid dag een brutale roofoverval plaats bij het viaduct van Rijksweg 12 in Utrecht. De 63-jarige- heer M. van der Horst, wisselloper van de Am- sterdamsche Bank. werd op de onder het viaduct doorlopende Utrechtse Straatweg van zijn fiets getrokken. De dader griste een met een snelbinder op de bagage drager gebonden zak weg. en snel de daarmee de talud van Rijksweg 12 (Utrecht—Den Haag» op en verdween met een klaarstaande auto. In de zak zat een geldtrom- mei met f 9000. De overval gebeurde omstreeks 14 00 uur. De neer Van der Horst had j juist een bezoek gebracht aan de opslagplaatsen van Caltex en Shell, die aan het Amsterdam-Rijnkanaal liggen. Op de terugweg fietste hij onder de Rijksweg door en zag een man. die voor zijn fiets heen liep. Hij was gedwongen af te remmen. De man was intussen al opzy van de fiets gekomen en rukte toen de heer Van der Horst op de grond. Snel greep hij de zak met het geld kistje en verdween naar boven de talud op. waar een auto wachtte. De heer Van der Horst had geen vast tijdstip, waarop hij zijn op drachten in deze zuidelijke uit hoek van Utrecht vervulde Het verluidt, dat de dader waarschijn lijk een ongeveer 20-jarige jonge man zou zijn Of deze zelf de auto bestuurde, die wegreed, of dat er iemand met wellicht draaiende motor op de overvaller wachtte is onbekend. Er zijn vermoedens, dat de auto een bestelwagen of een vrachtauto was. Minister Luns bezorgd en teleurgesteld Nadat de officiële besprekingen gisteren waren afgebroken en de Franse delegatie het Belgische mi nisterie verlaten had, hebben de af vaardigingen van de Vijf nog onge veer een uur met de Engelsen ge confereerd. Tijdens die besprekingen hebben de ministers vastgesteld, dat de loop der gebeurtenissen voor hun landen in geen enkel opzicht een breuk in economische of politieke zin met Engeland ten gevolge kan heb ben Besloten werd. dat de verschil lende regeringen in de eerstkomende veertien dagen hun gedachten over een en ander zullen laten gaan en via de diplomatieke wegen met el kander contact zullen houden. Daar na zal men verder zien. Dit is dus in geen enkel opzicht i zowel Luns en I Spaak als Heath hebben er de na druk op gelegd) het begin van een soort EEG-zonder-Frankrijk en met Engeland, maar het is alleen een elkander op de hoogte houden van de gevolgen van het afbreken der on derhandelingen. Mets hielp Feitelijk reeds maandagavond scheen er weinig hoop, dat Frankrijk nog bakzeil zou halen en het moge lijk zou zijn de besprekingen te ver dagen in afwachting van een inven taris van het bereikte en nog niet bereikte en van een mogelijk voor stel voor bepaalde oplossingen van de Europese Commissie. Over het mandaat voor die commissie is men niet tot overeenstemming kunnen komen. d wz. de Franse regering heeft een procedurekwestie naar vo ren geschoven om te kunnen gehoor zamen aan De Gaulle's opdracht de onderhandelingen af te breken. Nog gisterochtend trachtten de Duitse ministers Schroder en Erhard via Couve de Murville (minister Luns moet hem dezer dagen schertsend: Couve von Murstadt hebben ge noemd, het tekent zijn stemming) de Franse president te bewegen zijn starre houd ng te verzachten. Doch het heeft niet mogen baten. Evenmin de pogingen, die op het laatste ogen blik rog door de Italiaanse regering zijn gedaan en de boodschappen welke de Amerikaanse ambassadeurs in de hoofdsteden van de zes landen aan de regeringen hebben overge bracht en waarin een klemmend be roep werd gedaan de onderhande lingen met Engeland voort te zetten. Toen men de ochtendzitting om half twee besloot zei minister De Pous (die met minister Luns, staatssecre taris Van Houten, de Nederlandse permanente vertegenwoordiger, jhr. De Ranitz en drs. Hoogwater de Ne derlandse delegatie vormde), dat hij de toestand somber inzag. De zeer omvangrijke Duitse minister van Economische Zaken. Erhard, die een zwart bontmutsje op het bolle hoofd .droeg, zei: „De patiënt is overleden. Wij komen vanmiddag alleen terug om hem te begraven". Lege huls Minister Erhard gaf op een persconferentie als zijn mening, dat de onrust en onzekerheid, die als ge volg van de Franse houding over de EEG zijn gekomen, een sterke weer slag op de economie van Europa zal kunnen hebben, van een Europa dat na een tragische episode zich op nieuw aan het vormen is. Misschien, zo zei hy. dat deze schok, deze klap toch ook heilzaam werkt. Wy zullen alles op alles moeten zetten om er voor te waken dat de EEG nu niet zijn elan verliest en er een louter technische lege huls overblijft, zodat de invloed van het verkeerde besluit van thans op de toekomst van Euro pa niet al te groot zal zün. De N e d e r la n d s e minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. ver klaarde op een persconferentie na de mislukking o.m.„ dat het een zwarte Franse delegatie: ,,De onderhandelingen met Engeland zijn niet afgebroken, maar te slapen gelegd". Maar zo eenvoudig is het niet: des kundige waarnemers staken hun bezorgdheid niet onder stoelen en banken. De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Spaak, die zich, evenals zijn Nederlandse collega Luns tot het uiterste had ingespannen, wilde gisteren liever geen definitieve verklaring afleggen. ..Men moet niets zeggen als men driftig is", zei hij, „maar hetgeen gebeurd is, is zeer, zeer ernstig". De Britse reactie was waardig en zakelijk. „Wij zullen Europa niet de rug toekeren", verklaarde de Britse onderhandelaar Heath. dag voor Europa was. dat de Neder landse delegatie diep terleurgesteld was en zeer bezorgd voor de toe komst. Nederland heeft het verdrag gezien als een van de grote stimulansen voor de eenheid van Europa. Wij zien de EEG als een open gemeenschap Toen de Britse regering in de zomer van 1961 aansluiting verzocht als volledig lid van de EEG heeft de 1 Nederlandse regering dit verzoek met J vreugde begroet. Tijdens vijftien maanden intensief onderhandeln bleek dat er technisch alle voorwaarden aanwezig waren voor Britse aansluiting. Aan onze idealen is thans een grote slag toe gebracht. De Nederlandse regering heeft ook het grootste bezwaar tegen de procedure, die thans is gevolgd, n.l. die van het voldongen feit. Zij uit haar bittere teleurstelling dat er geen enkel compromis gevonden is. Tot zover onze Londense correspon dent. Slecht debuut Onze correspondent in Parijs tele foneerde hedenochtend: De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft vanochtend in een bijzondere kabinetszitting het staatshoofd, president De Gaulle en zijn collega's op de hoogte gebracht van de drama tische uren, die hij de laatste dagen in Brussel heeft beleefd. Ofschoon men van Franse zijde poogt het gebeurde te bagatelli seren, kunnen de Fransen niet ontkennen, dat het Frans-Duitse vriendschapsverdrag een aller minst briljant debuut heeft ge maakt. De ministers Schroder en Erhard trokken immers in feite één lijn met de Vijf. Van belang voor Parijs Is intussen, dat de Euromarkt de crisis heeft overleefd en dat een formele breuk tussen Frankrijk en de Vijf voorko men is. Men trekt wel een parallel met 1956, toen het Franse parlement het Europese leger torpedeerde, waarvoor de toenmalige premier. Pierre Mendès-France, echter al 1 erkeerde ivissel in Amsterdam Een tramstel van lün 3 Is gister avond op het Kwakersplein In Am sterdam, vermoedelijk doordat een wissel verkeerd stond, uit de rails gelopen en tegen een verkeerszuil en een elektriciteitsmast gebotst, waar- hij drie passagiers en de bestuurder van de tram verwondingen oplie pen. Zij werden naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd, maar ze konden na behandeling naar huis vertrekken. De tram. die over de Bilderdijk- straat (richting Overtoom) reed. zwenkte op het Kwakersplein plotse ling rechts af. vermoedelijk doordat de wissel verkeerd stond. Door de grote snelheid geraakte de tram uit de rails, zodat een verkeerszuil en een elektriciteitsmast werden ver nield. Het tramstel werd aanzienlijk beschadigd en de politie had gerui me tijd handen vol werk om het ge blokkeerde kruispunt weer vrö te maken. De Nederlandse ministerraad zou vanmiddag om vijf uur bij eenkomen in de Treveszaal aan het Haagse Binnenhof om de situatie te bespreken, die is ont staan nu het overleg over Enge- lands toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap in Brussel mislukt is. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel heeft de Kamer gisteren meegedeeld, dat minister mr. J. M. A. H. Luns (Buitenlandse Zaken) bereid is morgen over ditzelfde onder werp een verklaring af te leggen. De KNAC-wegeninformatiedienst waarschuwt de weggebruikers voor de zeer gevaarlijke situaties, welke zich op sommige wegen kunnen voor doen. als gevolg van de sterk schom melende temperaturen. De bijzondere weersomstandig heden veroorzaken op vele plaatsen gaten in het wegdek, die wel een meter doorsnede kunnen hebben. In het bijzonder is dit het geval op wegen met een bitumineus opper vlak, zoals asfaltwegen en dergelijke. Met name in het donker leveren deze gaten groot gevaar op, vooral ook voor motorrijders. Tevens moet op dergelijke wegdekken rekening worden gehouden met vanonder de banden van de voorrijder opspatten de stenen. GESTRAND IN AMSTERDAM (Van onze Amsterdamse correspondent) Ruim 70 Zuidafrikanen verblijven sinds zondag in het motel-Amster dam. waar zij wanhopig wachten op de kans te kunnen terugkeren naar Johannesburg. Enkele kilometers verder op Schiphol staat hun vlieg tuig. een DC-7, gereed voor de start, maar de maatschappij weigert het gezelschap te vervoeren wegens be talingsmoeilijkheden met het reis bureau, dat verantwoordelijk is voor de passage van het gezelschap. MATIGE TOT STRENGE VORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking, en geen sneeuw van betekenis. Overwegend matige wind tussen oost en noord oost. Matige tot strenge vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 JANUARI Zon op: 8.23 uur; onder: 17.24 uur. Maan op: 11.24 uur; onder: U. Hoogwater te Katwijk te 7.27 en 19 49 uur; laagwater te 3.07 en 15.35 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Op de flank van een groot hogedrukgebied by IJsland trok in de afgelopen 24 uur een storing vergezeld van regen en sneeuw over Engeland naar i het zuiden. Een bybehorend sneeuwgebied kwam niet verder dan de kust van Zeeland. Boven Rusland cn zuid-Zweden handhaafde zich intussen een hogedruk gebied. Luchtdrukstygingen boven noord-Scandinaviè hebben tot gevolg, dat het Russische en het IJslandse hogedrukgebied met elkaar in ver binding komen. Door deze ontwikkeling blijft de wind in ons land met geringe kracht uit het oosten waaien. Daardoor stroomt geleidelik koudere lucht uit een groot koudegebied in Midden en Oost-Europa naar ons land. In Oostenrük vroor het ongeveer 18 graden, in Polen over het algemeen meer dan 20 graden. In Duitsland komt ook al op vele plaatsen strenge vorst voor. In het oosten van ons land vroor het vanmorgen ongeveer acht graden. De gestrande luchtreizigers zyn bijna allen vakantiegangers, die heb ben geboekt by het Zuidafrikaanse reisbureau „Impala Skyways" voor een goedkope reis naar Europa. ZU werden voor de kerstdagen naar Amsterdam gevlogen door de Engelse chartermaatschappij „Caledonian Airways". De retourvlucht zou plaats hebben op 20 januari, maar de rei zigers kregen bericht, dat de reis om technische redenen een week was uitgesteld. Zondag echter bleken de moeiiyk- heden nog niet te zijn opgelost Het vliegtuig kwam wel naar Schiphol, maar de passagiers hoorden tot hun verbijstering, dat de „Caledonian Airways" weigerde te vliegen. De maatschappij gaf als reden van de weigering op dat „Impala Skyways" de charterprijs van het vliegtuig niet had betaald. Door bemiddeling van de Londense vertegenwoordiger van het reis bureau. de heer C. Schuller. die yiings naar Amsterdam is gekomen, werden de reizigers zondagnacht ondergebracht in het motel-Amster dam. Zy verblijven hier thans voor rekening van de „Impala Skywavs", zo vernamen wy van de directie van het motel. De ..Caledonian Airways" heeft de passagiers voorgesteld zich garant te verklaren voor een bedrag van ruim f 400 per persoon, waardoor zij als nog bereid zal zijn te gaan vliegen. Het gezelschap, dat bestaat uit men sen van velerlei nationaliteit, die hun werk hebben in Zuid-Afrika. heeft dit geweigerd. Men heeft zich wel om hulp gewend tot de Zuid afrikaanse ambassade. Vanmorcen was er nog geen oplossing in zicht. Een van de passagiers is inmiddels voor eigen rekening met een gere gelde luchtdienst naar Johannesburg vertrokken. De anderen. 74 mensen, onder wie vrouwen en kinderen, wachten af wat er met hen gaat gebeuren. (9ud Gistermiddag is to mr. U. vanontving de voorzittershamer uit Verwacht moet worden dat de vorst In het gehele land verder zal toe- t, t i l- r j j i i n nemen. Plaatselijk zal wat lichte sneeuw vallen, die echter van weinig j "ie' tn "e u'ccde Kamer ge- handen van de heer Bonuner betekenis zal zyn. installeerd als voorzitter. Hij (rechts)die het voorzitterschap heeft waargenomen na het ovet- lijden van dc. Kortenhorst. Uit het Leidsch Dagblad van 30 Jan. 1863: Hedennamiddag ontstond brand in het huis hoek Bree- destraat en Koornbrugsteeg alhier, toebehoorende aan den heer Hubrecht Met be hulp van de stadsbrandspuit is de voortgang gestuit. Advertentie- Een boek houder wordt gevraagd, om van des namiddags 5 tot des avonds 10 uur icerkzaam te zijn tegen f200,— sjaars. Br Bur. v. d. blad.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1