Geen steun aan auteurs doet afbreuk aan schrijversschap kunst kaleiöoscoQP .VERLOS ONS VAN DEN BOZE': EEN MIDDELMATIG GEGEVEN Alkemade heeft nog 350 krotwoningen NAAIMACHINES is van Erkenning cultureel belang lu elke dag tme titsm para Is ROBERT FROST HEENGEGAAN. Spiegel-rapport laat nog op zich wachten Comité Sch rij versprotest Regisseur Sterneberg vond geen middel tegen lachlust Burgemeester in jaaroverzicht: Opruiming MEERPOEL's MAAIMACHINEBEDRIJF hoofdpijnhoofdpho... AKKERTJES <*cUU helpen sneller en beter dan ooit Amerika's grootste dichter Wilde fantasie van Strauss uitgelekt Jpgericht 1 maart 1860 Dinsdag 29 januari 1963 Derde blad no. 30868 5? „De zorg voor de Nederlandse literatuur berust bij Staatssecre- ■ris Scholten in verkeerde handen". Dit zei gisterochtend de juteur Adriaan Morriën op een persconferentie van het actie- bmité „Schrijversprotest". Deze werd gehouden naar aanleiding fen het onderhoud dat een delegatie uit het comité vorige week iet de Staatssecretaris heeft gehad en de persconferentie die de ewindsman daarna heeft gegeven. In het onderhoud had de delega- o.m. het voorstel van het comité sproken voor het verlenen van 50 pendia per jaar voor schrijvers. Er rden er thans drie verleend, die srigens door de betrokkenen ge- igerd zijn. De Staatssecretaris had idegedeeld dat het niet onmogelijk dat er in de toekomst meer zul- komen. Doch men wil eerst met nu verleende, ervaring opdoen. actie van de schrijvers is. aldus heer Morriën, ook in het belang n de uitgevers, naar wie de Staats- •retaris ons ten aanzien der ho- rering opnieuw heeft verwezen. Nederlandse uitgeverij is een be- jf van compromissen. De ene uit- re is slechts mogelijk door de uit- re van iets anders. ,Wat wij mr. Scholten gezegd heb- t heeft hij aan zijn laars gelapt", nor het onthouden van steun aan hjvers wordt afbreuk gedaan aan aard van het schrijversschap", zo Ide dhr. Morriën. De literatuur rdt achtergesteld bij het toneel en opera Het comité vraagt één mil- ji gulden voor de schrijvers be- ikbaar te stellen." De Staatssecre- is heeft gedreigd," aldus de heer irriën dat hij zijn beleid zou voe- met schrijvers die zich tegen ons iben gekeerd. tof. dr. Garmt Stuiveling, die na- de adherenten met de actie het comité, het onderhoud met Staatssecretaris heeft bijgewoond, g in op twee punten die de be- idsman naar voren had gebracht, dat het Rijk al zoveel doet voor de ratuur en dat een verbetering in eerste plaats van de uitgevers let komen. tof. Stuiveling stipte aan dat in romer van 1961 de Vereniging van terkundigen (waarvan hij voor- er is) een plan heeft ingediend (fhogen ow weerstand speciaal tegen nep en verkoudheid! AMBO-TRAN sr flacon van 10 parels tamine AenD 5.25 apotheker drogist voor een „uitleenrecht" voor boeken, waarop totnutoe geen enkele reactie van O., K. en W. is gekomen. Vier jaar geleden werd een actie gevoerd voor verhoging van het aandeel van de auteur in het pocketboek. Dit zou een verhoging der prijs met zich mee brengen, hetgeen bij Economische Zaken op verzet zou stuiten. Acht jaar geleden heeft een Staatscom- van de actie der letterkundigen, die missie, aldus prof. Stuiveling, een plan ingediend voor een herziening van de auteurswet. Tenslotte kwam elf jaar geleden de Berner Conven tie tot stand (welk een internationa le herziening van het auteursrecht inhield)die door Nederland nog steeds niet is geratificeerd. „De erkenning van het schrijver schap is een zaak van algemeen cul tureel belang. De uitgevers zijn niet de instantie, die het algemeen cultu rele probleem van het schrijverschap kunnen oplossen", zo stelde prof. Stuiveling. Verontrusting Het hoofdbestuur van de Neder landse Federatie van beroepsvereni gingen van kunstenaars zegt in een telegram aan de Staatssecretaris van O., K en W. mr. Scholten, met grote verontrusting kennis te hebben geno men van de door hem ingenomen houding ten aanzien van de actie der letterkundigen. Het hoofdbestuur heeft volledig be grip voor de motieven en doeleinden immers gericht is op overheidsmaat regelen welke het de scheppende kunstenaars mogelijk zullen maken zich meer dan totnutoe te wijden aan de hun wezenlijke creatieve en in het geheel van onze cultuur on vervangbare taak. Het hoofdbestuur van de Federatie is van oordeel, dat talrijke maatregelen totnutoe door de overheid genomen, hoé goed bedoeld en hoé belangrijk voor de desbetref fende personen te zeer een inciden teel karakter dragen en te weinig zijn gericht op een principiële en duurzame sociale grondslag van het kunstenaarschap. Het hoofdbestuur van de Federatie dringt er dan ook bij Uwe Excellen tie met klem op aan uw afwijzend standpunt ten aanzien van actie van de letterkundigen op korte termijn te willen herzien temeer daar een zich toespitsende tegenstelling tussen kunstenaars en overheid in hoge ma te schadelijk zal zjjn voor het cultu rele leven van ons volk", aldus het telegram. Het telegram was ondertekend door: B. Groenier, F. Sterneberg, M. Hamel. R. de Vries (Ned. Ver. van Toneelkunstenaars), G. Stuiveling, H. C. Kool. A. den Besten (Ver. v. Let terkundigen), J. Mul, M. H. Flothuis, D. C. Mesman (Ned. beroepsver. van Musici), D. Dooyes. W. Brusse, F. S. Spanjaard (ver. van beoefenaren der gebonden kunsten), J. Bruyn, J. W. Seelen (beroepsver. van beeldende kunstenaars). W. Povel. E. K. de Vries (Ned. beroepsver. van filmers L. Orsorio, H. van den Homberg (Ned. beroepsver. van muziek dramatische kunst), A. van Roon en M. Anstadt (Ned. beroepsver. van creatieve t.v.- medewerkersgroep 73). Voor het vijfde Schouwburgabonnement heeft de toneelgroep „Theater" gisteravond het toneelspel „Verlos ons van den boze", van de Nederlandse schrijver Jan Staal ten doop gehouden. Het gegeven komt nergens boven dat van de middelmatige streekroman uit, zodat de strekking beperkt is. pastorie hun reformatorische begin selen te belijden. Met deze revolutionaire zienswijze kan het kerkbestuur zich natuurlijk niet verenigen en de aanvankelijk ge geven vergunning dat de familie de pastorie mag blijven bewonen wordt ingetrokken. Partij kiezen De schrijver annonceert zijn stuk als een toneelspel. Hij legt echter de rechtzinnige volgelingen een dialoog in de mond waarmee hij te zeer par tij kiest, waardoor de lachlust wordt opgeroepen waartegen ook de regis seur Ferd Sterneberg geen middelen heeft weten te vinden. Marie Hamel kweet zich dapper van haar taak de soms lange alleen spraken tot leven te brengen en wist een sfeer van gemoedelijke berusting te scheppen. Anita Menist speelde met overtui ging de verbeten, zichzelf bestrijden de oudste dochter Dora. Nienke Sikkema vertolkte de Iet wat achterlijke Greta met juiste op vatting en intonatie en Elly Ruim- schotel gaf een doorleefde, van le venslust bruisende Tilly. In een kustplaatsje op één van de Zuid-Hollandse eilanden is de rechtzinnige predikant enige weken geleden overleden, zijn vrouw met drie dochters achterlatend. Zij. en haar inmiddels gestorven zuster stammen van een Spaanse moeder. Het bruisende, opstandige bloed is In haar leven naast de kalme en ge wetensvolle dominé tot rust ge komen. maar het manifesteert zich krachtig in de levenslustige dochter Tilly. Hoewel bijna onmerkbaar ech ter eveneens in de oudste dochter Dora, die de aanvechtingen van haar temperament, die zij als zondig be schouwt, op bijna oud-testamentische wijze bestrijdt. Conflict Als In het stille dorp de moderne tijd doorbreekt en er stemmen op gaan om er een badplaats van te maken met de daaraan onvermijde lijke verbonden mondaine levens wijze is het conflict geschapen. De nieuwe predikant ziet daarin geen kwaad wat tot gevolg heeft dat Dora zich geroepen voelt de taak van haar vader over te nemen en de strijd tegen de moderne opvattingen op te nemen, waarbij zij zó ver gaat dat zij in kleine kring medestandsters oproept om niet meer naar de kerk te gaan maar onder haar leiding in de flUTATIES AAN TONEEL an den Heuvel en amel bij Centrum acteurs Maxim Hamel en An- van den Heuvel zullen geduren- het seizoen 1963-'64 vast verbon- tijn aan de toneelgroep Cen- n. Van den Heuvel, die tot 1 ja- 'ri deel uitmaakte van het Nieuw terdams Toneel, heeft zoals men lt pogingen in het werk gesteld te komen tot de oprichting van nieuwe toneelgroep in Limburg, contract met Centrum duidt er- dat hiervan het komend seizoen niels zal komen, toeger dan anders komen dit f (ie berichten en geruchten over ichuivingen in de toneelwereld, gaan H. Tiemeijer. Bernh. Droog Tme de Vries van het Nieuw terdams Toneel naar Theater en r verluidt zullen ook Pim Dik- 8. Coen Flink en Lo van Hens- fen het Rotterdamse gezelschap laten. De beide eerstgenoemde ww den in onderhandeling zijn met A. Haagf.che Comedie en Van Hens- 00 *en heeft contact opgenomen met Nederlandse Comedie. Van Elly Stekelenburg en Hans Culeman dt gemeld dat zij van Centrum Rotterdam zullen gaan. FRANS BOERLAGE VOERT REGIE IN BARCELONA I De regisseur van de Ned. Opera, Frans Boerlage, die op 19 januari in het Teatro del Liceo te Barcelona de opera „Werther" van Massenet regis seerde is uitgenodigd om in het vol gende seizoen in dat theater te re gisseren de opera's „Romeo et Ju liette" van Gounod en „Manon" van Massenet. EMMY DENIJS—KRUYT 84 OVERLEDEN In de ouderdom van 84 jaar is te Den Haag overleden de echtgenote van wijlen de bekende oratorium- en liederenzanger, de bas Thom Denijs, Emmy Denys-Kruyt. Zij was inder tijd een gewaardeerde lyrische so praan en een zeer bekende pedagoge, die als lerares aan de Muziekschool te Rotterdam en later talrijke opera- en liederenzangers (zangeressen) in Berlijn heeft opgeleid. Indertijd trokken haar zangrecitals, tezamen met haar man gegeven, grote be wondering. Zij is oa. verbonden ge weest aan de Nederlandse Opera van Van der Linden en het Amsterdams Lyrisch Toneel. Quarles van Uffordprijs voor R. Wartena De Quarles-van Ufford-prijs 1962 voor literair werk is toegekend aan de heer R. Wartena, wetenschappelijk ambtenaar bij het Rijksarchief in Gelderland. De prijs ten bedrage van f. 1500 is hem gistermiddag in het provinciehuis te Arnhem uitgereikt. Bij de toekenning van de prijs, ge noemd naar de in 1956 afgetreden commissaris der Koningin jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. liet het provinciaal bestuur van Gelderland zich adviseren door een jury be staande uit Johan van der Woude. prof dr W M A. Asselbergs en prof dr B de Goede. De keuze viel op de heer Wartena vanwege rijn essay over baron Hugenpoth (1743—1819), die veel gedaan heeft, voor de water beheersing. PRIJS VOOR ROSITA TAMARA De Nederlandse zangeres Rosita Tamara heeft de tweede prijs ge kregen op de derde zangwedstrijd ..wie wordt operaster"?, die vanwege de Antwerpse kameropera is gehou den en waarop een Belgische tenor uit Gent eerste werd. Zij werden door het Schouwburg bestuur met bloemen gehuldigd! De overige rollen, die geen gele genheid gaven tot sterk spel, werden goed getypeerd. B.H. Zomerexpositie in het Singer museum De directie van het Singer- museum te Laren heeft wederom het plan opgevat komende zomer een tentoonstelling te brengen die qua opzet en inbreng der stukken een belangrijk facet van onze schilderkunst zal belichten. Ditmaal is de keuze gevallen op de meesters rond 1600, de om wenteling van primitieven naar de 17de eeuw, aan het begin waarvan onze eerste stilleven schilders dit genre gingen be oefenen. Enkele namen van de ongeveer 100 schilders van wie reeds stukken werden toegezegd zijn: Balthasar van der Ast. Ain- brosius Bosschaert, de Breu- ghels (de Fluwelen en Pieter), Joost de Momper en de Valcken burchs. Aantal scholieren loopt terug In het jaaroverzicht over 1962. uit gesproken door burgemeester F. J. M. Kolfschoten tijdens de gister avond gehouden raadvergadering, stelde hij. dat er In deze gemeente nog steeds 350 krotwoningen moeten worden opgeruimd. Het vorig jaar zijn er 35 gesloopt waardoor het aan tal krotwoningen, dat in de afgelopen acht jaar is verdwenen. 180 bedraagt. Sprekende over de financiële staat der gemeente kwam HM tot de con clusie, dat de vaste leningen geste gen zijn tot acht miljoen gulden en de vlottende schuld is gestegen tot f 147.000. Na een opsomming van de kapitaalsuitgaven besprak hij het onderwijs. Het aantal leerlingen op de lagere scholen is teruggelopen va in 1744 in 1961 tot 1588 in het voiig jaar De voorbereidingen voor de bouw van een technische school verkeren in een vergevorderd stadium. Wat de económisohe toestand der gemeente betreft wees hij er op, dat de cijfers van de plaatselijke veiling hebben uitgewezen, dat de bloemenomzet rnet f 1.100 000 is gestegen tot bijna \ijf miljoen gulden. De investering in het ruilverkavelinigsobject be draagt ruim viereneenhalf miljoen gulden. Burgemeester Kolfschoten stelde, dat de bloemensector stellig reden tot tevredenheid geeft in te- •genstelling tot de groebensector. De slechte zomer was de oorzaken van het terugvallen van toerisme en wa tersport. De situatie voor de vee- houdersbedrijven noemde hij weinig rooskleurig. De ontwikkeling voor de tuindersbedrijven in de Googerpolder verloopt volgens plan. Ten aanzien van de vragen inzake de plannen voor de aanleg van een spoorlijn RotterdamSchiphol door Alkemade. merkte de voorzitter op. dat er weinig kans bestaat op een tussenstation Alkemade Bij de hierna behandelde agenda punten sprak de heer Wagenaar zijn 'voldoening uit over de aankoop van een sneeuwschuiver, waarvoor de raad thans achteraf graag goedkeu ring gaf voor het verlenen van het nodige krediet. Het voorstel tot verhoging van de presentiegelden voor de raadsleden en de leden van de diverse coijimis- s:es, werd aangenomen met de stem van de heer N A J. Rietbroek tegen. De heer P. H. Verdel Vroeg hÜ tingen over de vestiging van een Waterskischool aan de Zuidkade te Roelofarendsveen. De heer Verdel zag graag voor de beoefening van deze sport op de Bras*»m een afge bakend gedeelte va ndeze plas. De voorzitter zei. dat het college geen vergunning heeft gegeven en dat deze ook niet geweigerd is. Omdat het water van de Brasem onder de Domeinen valt is het mogelijk, dat van die zijde vergunning is ver leend. Bij de bevoegde instanties heeft de voorzitter bezwaren inge diend. Voor het varen met sne-1- vaartboten is toestemming nodig van de gemeente. Op een vraag van de heer Riet- broek deelde de voorzitter mee. dat aan Sociale Zaken is geadviseerd om In overleg met het betrokken bur gerlijk armbestuur aan hen die een uitkering genieten voor gehuwden f 50 en ongehuwden f 40 extra be schikbaar te stellen. Voor een extra uitkering aan het gemeentepersoneel zal goedkeuring van Ged. Staten ge vraagd moeten worden De raad ging tot slot nog in ge heime zitting. Advertentie nieuwe, doch overjarige modellen. Vanzelfsprekend met volledige garantie. ZIET ONZE ETALAGE. Breestraat 171 Leiden Schade door droogte aan kerkorgels De grotendeels uit hout vervaar digde orgels kunnen slecht tegen langdftirige droqgte. Gedurende de huidige vorstperiode wordt er in de kerken flink gestookt, meer dan tien, twintig jaar geleden want thans maakt men veelal gebruik van olie- stook of hete luchtverwarmingssys- temen. Bij veel van deze systemen is het niet mogelijk het voor de or gels vereiste vochtigheidspeil (60 tot 70 gr) te handhaven. Sommige or ganisten zijn de laatste tijd dan ook tot hun schrik tot de ontdekking ge komen. dat hun dierbare en vaak eeuwen oude instrumenten gebreken vertonen. De bond van protestantse orgel bouwers in Nederland wijst er daar om op dat men er goed aan doet het vochtgehalte van de lucht in de kerk gebouwen voortdurend te controleren. De „grote man" onder de Amerikaanse dichters, Robert Frost, is vanmorgen vroeg op 88-jarige leeftijd overleden. Hij was al geruime tijd ernstig ziek en lag sinds 3 december in een zieken huis te Boston, waar hij een grote operatie onderging. De afge lopen dagen was zijn gezondheidstoestand voortdurend slechter geworden. Frost werd algemeen beschouwd als Amerika's „gelauwerde dichter". Nog In het begin van deze maand werd hU „de grootste nog in leven zUnde Amerikaanse dichter" genoemd toen hem de Bollingen-prijs voor poëzie van de Yale-universiteit werd toegekend. De oplagen van zijn werken zullen moeilijk te overtreffen zijn. Hij heeft een groot aantal prijzen gekregen en was doctor honoris causa van meer dan 40 Amerikaansce universiteiten en hogescholen. Viermaal nam hij de Pulitzer-prijs In ontvangst. Een grote eer viel hem tebeurt toen h|j bij de installatie van president Kennedy een van zUn gedichten mocht voorlezen. Verleden jaar nog bracht hij een bezoek aan de Sowjet-Unie en sprak daar met premier Chroesjtsjow en Russische dichters. Gisteravond arriveerde in Am sterdam de Franse dirigent Pier re Boulez. die als gastdirigent zal optreden voor het Concert gebouworkest. dat door het plot seling overlijden van Hans Ros- baud in moeilijkheden was ge komen. Hierboven de aankomst van Pierre Boulez op het Centraal Station te Amsterdam. De artis tiek leider van het Concertge bouworkest Marius Flothuii verwelkomde de dirigent. Moskee op Cyprus door bom verwoest Een gedeelte van de Turkse mos kee „bairaktar", die in de Griekse wijk van de Cypriotische hoofdstad Nicosia ligt. is zaterdag door een bom verwoest. Later vond de politie nog arie andere zelfgemaakte bom men in de moskee. Een Britse bom- expert heeft deze projectielen gede monteerd. Volgens de Cypriotische politie zon de ontploffing door twee bommen met elektrische ontsteking zijn te weeggebracht. Een van de minaret ten van dc moskee werd beschadig^ Dit is ae tweede keer dat er een bomaanslag werd gepleegd op deze moskee. De politie arresteerde na de ontploffmg vier Turks-Cypriotische jongemannen, die in het bezit waren van pistolen en gedeelten van een zelfgemaakte bom. De bomaanslag heeft de spanning tussen de Griekse en Turkse bevol king op Cyprus doen stijgen. De president van Cyprus, aartbis schop Makarios, belegde na het ver nemen van het inoident een verga dering met andere Cypriotische lei ders Stralende ster Robert Frost is een van de weini gen geweest, wie het beschoren was, zijn werk ondei de klassieken ge rangschikt te zien. Hij werd de „zui verste klassieke dichter" van het he dendaagse Amerika genoemd en zijn werk wordt op vele universiteiten buiten de V S bij de Engelse litera tuur behandeld. Zijn carrière begon in feite toen hij in 1912 zijn onrendabele boerderij in New Hampshire verkocht en met zijn gezin naar Engeland trok, ln de hoop dat zijn gedichten daar meer waardering zouden hebben dan in zijn geboorteland. In 1913, toen hij 39 jaar was, gaf hij ln Londen zijn eerste bundel uit, „A boy's will", die zowel in Engeland als in de V.S. met enthousiasme ontvangen werd. Het jaar daarop verscheen ..North of Boston", waarin enkele van zijn be kendste gedichten voorkomen. In 1915 achtte hij de tijd gekomen om naar Amerika terug te keren, waar hy werd uitgeroepen tot leider van „de nieuw periode in de Ameri kaanse poëzie". Van toen af tot op heden is zijn ster onverflauwd blij ven stralen. (Van onze correspondent in Bonn). In tegenstelling tot alle verwach tingen is het befaamde Spiegelrap- port gisteren nog niet gepubliceerd. Dat zal pas het eind van deze week gebeuren, aldus werd door het mi nisterie van Binnenlandse Zaken in Bonn verklaard. Dit ministerie is nu aangewezen om het rapport (dat lezingen over dc actie tegen Der Spiegel bevat van de departementen van Buitenlandse Zaken. Defensie, Binnenlandse Zaken en Justitie) te publiceren. Aanvankelijk zou het ministerie van Justitie, dat geleid wordt door de liberaal Bucher, dat doen. Uit de pers moest minister Bucher evenwel dezer dagen vernemen dat Audenauer Höcherl van Binnenland se Zaken had aangewezen voor het leggen van de laatste hand aan het rapport zowel als voor publikatie ervan. Höcherl is een Beierse partij - vriend van Franz Josef Strauss, de afgetreden minister van Defensie, die de meest dubieuze rol in de Spiegelaffaire heeft gespeeld. Dit laatste blijkt weer eens uit de pas sages. die van het Spiegel-rapport al zijn uitgelekt. Bekend is namelijk dat in elk ge val in de eerste lezing van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken uit de deken wordt gedaan, hoe Strauss iii de naoht van 26 op 27 oktober 1962 opdracht gaf. via een telefoon- re naar Madrid, Spiegel-redacteur Ahlers. die met vakantie in Malaga was. te laten arresteren. Strauss bereikte dat door de West- duitse militaire attaché in Madrid, Oster, te vertellen dat de Spiegel- zaak een enorme spionage-affaire was. die in nauw verband stond met de Cubaanse crisis. Volgens Strauss was Spiegel-uitgever Rudolf Aug- stein al naar Cuba gevlucht. Ahlers zou de hoofddader zijn. NAVO-overleg O in Parijs De speciale afgezant van president Kennedy voor de multilaterale NAVO-kernmachtplannen. Livingston Merchant, is gisteren in Parijs aan gekomen. Hij begaf zich onmiddellijk naar de Amerikaanse afgevaardigde bij de NAVO. Thomas Finletter, Merchant zal ook spreken met gene raal Lemnitzer, opperbevelhebber van de NAVO en mr Stikker, secretaris generaal van de NAVO. Verder beweerd# St.rauua dat al een hele rij hoge officieren van hei Bondsleger gearresteerd was op ver denking van landverraad. De fan taserende minister zei ook nog dal het telefoontje naar Madrid zowel door Adenauer als door minister van Buitenlandse Zaken Schroder ge billijkt werd. Schroder wist echte* van niets en Adenauer was wel op de hoogte van de hele actie tegen Der Spiegel, maar niet van de eigen - gereide, juridisch onhoudbare tele foontjes van Strauus. Een speciaal daarvoor aangestelde jurist van hel ministerie van Justitie wees in de befaamde naoht het Defensie-mi nisterie er overigens nog op. dal men Ahlers in Spanje niet met wettige middelen kon laten arreste ren. Of dit krasse verhaal ook in het uiteindelijke Spiegel-rapport zal staan, is niet zeker. Er is aan d« tekst van dit rapport al weken ge dokterd en de kans is groot dal tenslotte een betrekkelijk onschuU dige tekst met niet al te reel tee genspraken zal worden gepubliceerd. Kerkelijk Leven Ds. A. Sirag 25 jaar predikant Morgen is het vijfentwintig Jaar geleden, dat ds. A. Sirag uit Rotter dam—Hillegersberg werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Sirag werd op 30 januari 1938 door ds. J. Fokkema, toen nog predi kant te Delft en thans hulpprediker by de hervormde noodgemeente te Soest, bevestigd als predikant van ae hervormde gemeente van Herkingen op Overflakkee. Op 1 oktober 1939 verwisselde de jubilaris deze gemeen te met die van Sprang-Capelle in de classis Heusden. Op 11 oktober 1945 ging ds. Sirag in militaire dienst en is toen ruim twee jaar o.a. te Zuid laren en te Rotterdam werkzaam ge weest als legerpredikant. Sinds 21 december 1947 dient ds. Sirag de her vormde gemeente van Rotterdam Hillegersberg. Tijdens de oorlog nam ds. Sirag actief deel aan het verzet en heeft hri veel gedaan voor steunverlening aan neergeschoten piloten. Toen de S.D. in 1944 ds. Sirag wilde gevangen ne men en hy niet werd gevonden, werd zyn pastorie te Sprang in Noord- Brabant in brand geschoten. Ds. Sirag moest toen (in 1944» onderdui ken en is een jaar te Alphen aan den Rijn werkzaam geweest als hulppre diker. Ds. Sirag zal morgenavond om acht uur in de Bergkapel aan de Oua. Raadhuislaan te Rotterdam recipie

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5