Wij Cleopatra niet Het is nog niet te laat voor goede voornemens MOETEN WE IN TRANEN UITBARSTEN UIT en THUIS Gebruik de juiste kaassoort overpeinzing (W) ETENSWAAR!) Zaterdag 26 januari 1963 Pagina 3 Cleopatra nam elke dag een bad in ezelinnemelk. Dat zou u misschien ook wel aanlokken, maar de uitvoering zou allicht op enkel praktische bezwaren stuiten. U zou de hele morgen bezig 2ijn melk te sjouwen, want die moet tenslotte in het bad terecht komen. De moderne vrouw heeft an dere ideeën over schoonheids- verzorging. Ze mist de ezelin nemelk maar ze heeft haar sier lijk verpakte kosmetische arti kelen en haar toiletmeubel. Cleopatra had bovendien de ruimte om, als ze wilde, wel veertien badkuipen te plaatsen en u hebt misschien niet eens de gelegenheid om het toilet meubel van uw dromen ergens neer te zetten. 't Is altijd moeilijk om een goed plaatsje te vinden voor zon meu bel. Zelfs in royale huizen is men vaak nog gedwongen het toilet meubel schuin in een hoek te zet ten en dat staat beslist niet fraai. De lijnen van het meubel vormen dan geen harmonie met de archi tectuur van de kamer en bovendien is de driehoekige ruimte achter het meubel verloren en moeilijk schoon te houden. Sinds Cleopatra in de melk rond dreef hebben kunstenaars zich be zig gehouden met het bedenken van mooie en lelijke toiletmeubels, maar eigenlijk zijn ze pas in onze tijd geslaagd. Het klassieke toiletmeubel vindt men vrijwel alleen nog bij tradi tionele ameublementen, want het moderne toiletmeubel heeft zich ge heel aangepast aan da veranderde omstandigheden. Geen ruimteverlies Een van de aardigste oplossingen is ongetwijfeld die waarbij het meubeltje aan het hoofdeinde van het ledikant is bevestigd. Dat wil dus zeggen, dat als u ruimte hebt voor een ledikant, u tegelijkertijd een oplossing voor het toiletmeubel hebt gevonden. U verliest geen vierkante centimeter ruimte, om dat op die plaats toch altijd een bedkastje of een hangende lade wordt geplaatst. We horen u al fluisteren dat het spiegeltje hij deze oplossing zo klein is en dat het toch eigenlijk wel gemakkelijk is een lange spiegel bij de hand te heb ben en daarin hebt u gelijk. Zo'n klein klapspiegeltje is juist vol doende om uw make-up te ver zorgen, maar om het effect van uw nieuwe japon te beoordelen, hebt u een lange spiegel nodig. Die moet ongeveer 30 A 40 cm. breed en 175 cm hoog zijn. Als u voldoende afstand kunt nemen is een breedte van 20 cm. zelfs al voldoende. Zo'n smalle spiegel kun u ergens aan de wand bevestigen en als dat niet mogelijk is, monteert u hem aan de binnen- of buitenkant van een kastdeur. Elke woninginrichter kan zorgen er een handige kleed- spiegel in uw kamer komt. Eigen- kan zorgen dat er ee handige kleed- spiegel met een toiletmeubel te wil len combineren en toch werd dit vroeger dikwijls gedaan met het gevolg dat zulke meubeltjes nogal wankel waren en een behoorlijk steuntje van achteren nodig had den. Tafelmodel De tolletmeubeltjea die aan het hoofdeinde zijn bevestigd, hebben meestal een blad dat slechts ge deeltelijk wordt opgeklapt waar door nog Juist voldoende bladruim te overblijft om kleine voorwerpen te laten staan. Hebt u Iets meer ruimte dan kunt u een keus doen uit de veie tafelmodellen waarbij meestal een deel van het blad wordt opgeklapt. Links een hangend toi letmeubeltje. waarbij aan de linkerzijde een smalle hoge spiegel is bevestigd, die ook als kleedspiegel kan worden gebruikt. Bij dit model kunt u met het gezicht vlak bij de spiegel komen. Het maakt bo vendien een heel stijlvolle indruk. Rechts een toiletmeu- beitje gecombineerd met het ledikant. Het is wat minder luxueus dan de oplossing op de foto hier naast. maar het heeft het voordeel, dat er geen ex tra ruimte en ook geen extra uitgave voor nodig is. Deze toiletmeubeltjes hebben het grote voordeel dat u er aan kunt gaan zitten als aan een tafel en de armen dus steun vinden als u de details van de make-up heel nauw keurig wilt verzorgen. Is de spiegel neer geklapt dan hebt u een meu bel dat heel goed als schrijftafel kan worden gebruikt. Vooral voor zitêlaapkamers zijn deze meubeltjes aantrekkelijk, omdat de spiegel on zichtbaar is als hij niet wordt ge bruikt. Het allereenvoudigste is wel om e enspiegel aan de wand te beves tigen en daaronder een glasplaat je op glasdragers aan te brengen. In plaats van zo'n glasschapje kunt u ook een hangende lade nemen wat natuurlijk meer gemak Reeft, omdat u daarin allerlei dingen kunt wegstoppen. Waar 11 op mooi lellen Of u nu een heel groot, kost baar toiletmeubel koopt of een eenvoudige lade aan de wand kiest, altijd moet u eraan den ken dat het mogelijk moet zijn heel dicht met het gezicht bij de spiegel te komen, kan dit niet, dan is het meubel hoogstens ge schikt om uw haar te kammen U moet er ook op letten of er voldoende ruimte is voor de be nen. Er zijn namelijk nogal wat modellen in de handel waarbij het blad zo laag is geplaatst, dat men er met de knieen tegenaan stoot en als dan op die plaats ook nog een lade is aangebracht, ls zo'n meubel een voortdurende bron van ergernis en daardoor wordt een vrouw echt niet mooier Drie-deli- ge spiegels vroeger heel diep zinnig psyqpé genoemd zijn wel erg handig, maar ze voldoen alleen als ze flinke afmetingen hebben en dit past nu juist niet in een moderne slaapkamer. Bovendien kunt u met zo'n combinatie toch niet de achterkant van Uw coiffure beoordelen, maak dus liever ge bruik van een royale handspiegel. Goed licht Goed licht is natuurlijk een eer ste vereiste, maar zelden zal het mogelijk blijkt dit met daglicht te bereiken. Trouwens, in kap- en schoonheidssalons werkt men ook overwegend met kunstlicht, dus waarom zou deze oplossing ook niet voor het toiletmeubel kunnen wor den gebruikt? Als u uitgaat van kunstlicht kunt u het toiletmeubcl plaatsen, zoals dit in verband met de inrichting het beste uitkomt. Voor verlichting kunt u het beste een of twee buis- lampen van 50 cm nemen. Het mooiste is om aan beide zijden van dc spiegel een bulslamp te plaatsen. U hebt dan geen last van hinder lijke schaduwen. Nu weten wij het. want het heeft in alle kranten gestaan: wij huisvrouwen werken ge middeld twee-en-zestig uren in de week. Wij stonden er wél even van te kijken. Was dat nu mócr of veel minder dan wij in stilte hadden gedacht? En moe ten wij die twee-ep-zestig uren uitsmeren over zes of over ze ven werkdagen? Maar ln elk geval zagen wij, zwart op wit en wetenschappelijk vastgesteld de gevolgen van ons ja-woorö-op-het-stadhuls. Een ruim zestigurlge werkweek zonder salaris, zonder sociale voorzienin- feQ maai mét alle verantwoorde- ijkheriei; en zorgen van een top functionaris. Terecht werden van die „gemiddelde hulsvrouwen" de moeders-van-baby's uitgezonderd, want die komen met tachtig werk uren in een week nog niet klaar en dat durft geen sterveling te publi ceren Moeten wij nu ln tranen uitbar sten. een revolutie ontketenen, ver waand worden of gewoon doorgaan met huishouden en gelukkig zijn? Wal is 'tnut van een dergelijke publlkatic? De een zal het opstan dig maken, de ander zal er de fraaie schouders over ophalen, een derde zal zich slechts verbazen en de meesten zullen glimlachen. Want wat is werken? De functie van huisvrouw om vat zo ontzaglijk veel plichten en karweitjes! Werken wij, ter wijl wij de knie van onze oud ste zoon verbinden, hem helpen zijn band te plakken, zijn huis werk overhoren of hem de „fei ten des levens" bijbrengen"1 i<rfTloederTyk& Werken wij, als wij de jongste kinderen naar school brengen, over de markt dwalen, een verjaarsca deau voor oma gaan kopen, bloe men ir. een vaas schikken, de plant jes water geven? En hoe slaat het met at zware arbeid in de vorm van: Manlief in een goed humeur brengen, wanneer hij na wat te genslag knorrig thuiskomt, of doch tertje aan het verstand brengen dat zij niet zo brutaal mag zijn? Werken we ook. wanneer wij een hall uur bezig zijn om een mu ziekprogramma op de radio te zoe ken. wanneer wij hei pondje uit laten ol een nieuw recept over schrijven? Ik vind het onbehaaglijk dat een offlclee! orgaan als het Centraal Bureeu voor de Statistiek zich be zighoudt met de huisvrouw. Want de huisvrouw was eigenlijk nog de enige, die zich met recht „vrije zelfstandige" kon noemen, die aan geen wettelijke bepalingen was pe- bonden. die haar eigen tijd mocht indelen, geen boekhouding behoef de te voeren, geen chef diende te gehoorzamen, geen verantwoording Londen, januari 1963 Het nieuwe jaar is alweer een paar weken oud en even oud zijn de goede voornemens waarmee we 1963 zijn inge gaan. Maar hoeveel daarvan fijn we intussen alweer ver geten? Het jaar is echter nog jong genoeg (en overigens is elk moment een goed moment) om met nieuwe goede voor nemens te beginnen. U heeft in '1962 uw probleempjes gehad, u heeft foutjes gemaakt en hent er zich half misschien van bewust. Denk er eens over na. er is vast en zeker wel een oplossing voor. En misschien komt uw geval wel overeen met een van deze: is er maar één middel en één goed voornemen: koop vandaag nog een brlllekettlng of bevestig in plaats daarvan een koordje aan uw bm. zodat U hem wanneer U hem even afzet op uw boezem kunt laten rusten (met ketting of koordje om de hals). io gen In plaats van vlees, vis of eieren kunnen we bij de warme maaltijd ook heel goed eens kaas gebruiken. Kaas bevat veel eiwit en de maal tijden behoeven hierdoor zeker niet kostbaarder te worden, want in voedingswaarde staat 70 gr. kaas ongeveer gelijk met 100 g. vlees. Nyl Met kaas kunnen we heel wat variaties aanbrengen, maar het is van groot belang de juiste kaassoort te gebruiken voor een bepaald ge recht. Zo vraagt een kaassneetje een jonge kaas, die in de oven ge makkelijk uitvloeit, een kaasragoüt wordt bereid met een belegen kaas en voor een soep die met^ kaas wordt afgemaakt, zoals de Franse uiensoep, moeten we een geraspte, dus oude kaas gebruiken. Franse uiensoep Snijd 3 grote uien in ringen en fruit deze goudgeel in 3 lepels bo ter Haal enkele ringen uit de pan en bewaar deze voor garnering. Voeg er 4 lepels bloem bij en giet langzaam steeds goed roerend 1 liter gekrude bouillon (kan heel goed gemaakt worden van een bouillontablet) toe. De soep moet lichf gebonden zijn. Leg in de soepborden een snede geroosterd brood, dik bestrooid met oude geraspte kaas. De hete soep erover schenken en garneren met de achtergehouden ringen gebak ken ui. Koolrolletjes met kaas Snijd uit een witte kcol de stronk en kook de kool in water met zout gedurende 15 minuten. De bladeren daarna losmaken en laten uitlek ken op een zeef. Leg een paar kool bladeren op elkaar en rol ze om een vers worstje, waaromheen een plak belegen kaas is geslagen Bind de rollftjes dicht met een draadje en braad ze in wat boter in een braad pan ln ongeveer 20 minuten gaar. Opdienen op een verwarmde scho tel, bestrooid met geraspte kaas en serveren met tomatensaus en aard appelpuree ons „Toen Ik aan het opruimen was, vond ik maar liefst vijf in tacte nylons (alle vijf verschil lend) en twee linkerhandschoe nen waarvan ik de rechter in de loop van het jaar verloren heb. En ik vraag me af, wat doe ik nu met vijf eenzame nylons (be halve er bechamel of olieverf door zeven) en wat hebben de vinders nu aan mijn rechter handschoen?" Een oplossing èn een gemakkelijk goed voornemen voor wie in Let bo venstaande geval verkeert: koop altijd minstens twee paar identieke nylons tegelijk (of drie enkele in dien verkrijgbaar). Koop merkny- lons en wanneer U eenmaal een soort gevonden hebt dat U bevalt, houdt U dan aan dat merk èn aan de kleur. Wie de ongelukkige ge woonte heeft steeds handschoenen te verliezen kan niet beter doen dan beide handschoenen van naam en volledig adres te voorzien er is immers altijd de kans dat een eer lijke vinder het eventueel verloren exemplaar terugbrengt of zendt. Vervolgens probeert ze buitenshuis haar handschoenen zoveel mogelijk aan te houden. En tenslotte als het nodig blijkt een radicaal middel: koop noot dure handschoenen meer, dit zal weliswaar het verliezen niet tegengaan, doch wel het budget ten goede komen. Bril Appelyoghurt Klop een M liter yoghurt met 3 lepels basterdsuiker, 2 lepels honing, wa' druppels citroensap. 1 eetlepel gemalen noten en 1 eetlepel haver mout. Tot slot 2 appels door dit mengsel raspen. „Zoekt U zich ook wel eens raar naar uw bril, als U hem op uw neus heeft Ja. en ook als ik hem „even op het kastje of de schoorsteen heb gelegd". Voor U, voor mij, voor iedereen die een leesbril nodig heeft Ernst Jan Beeuwkes ontwierp dit opvallende avondtoilet voor de Katoenshow 1963. die mo menteel door ons land trekt. Sinds ik onlangs op een was tafel in de toiletten van een res taurant een prachtige ring vond (zelf heb ik ook de gewoonte bij het handenwassen mijn ringen op de wasbak te leggen), heb ik me grondig voorgenomen mijn ringen niet op die manier te ver liezen. Van zeemleer heb ik met een een klein „ringenzakje" ge maakt dat ik met een servet klemmetje in mijn tas bevestig Wanneer ik mijn handen was in een gelegenheid buitenshuis, gaan mijn ringen daar in je tas neem je immers altijd mee." Zijn er niet honderden, duizen den vrouwen die met deze tip hun voordeel kunnen doen? Een goed voornemen dat weinig tijd en am per enige wilskracht vergt: maak vanavond nog zo'n veilig ringen zakje. Krulspelden „Mijn buurvrouw loopt soms de hele dag met krulspelden in 't haar, vaker wel dan niet. En ze komt ermee aan de deur en gaat er mee naar buiten ook Er zijn zoveel van die buurvrou wen. Jammer dat ze zich niet reali seren dat er geen echtgenoot be staat die krulspelden niet verschrik kelijk vindt het feit dat hl) er niets (meer?) van zegt, bewijst niets. Geen bakker, geen melkboer of kwitantieloper die een krulspel den hoofd mooi vindt en geen on verwachte bezoekster die zich niet een beetje gegeneerd voelt en denkt op een minder gelegen ogen blik te zijn gekomen. Oeen buur vrouw die er nieteen beetje aanstoot aan neemt. Een hoofd vol krulspelden is onaantrekkelijk Het hoort nergens anders thuis dan bij de kapper of in het boudoir. Overal elders is het ongepast en onlogisch: wie krulspelden inzet geeft daarmee te kennen dat ze ijdel genoeg is om mooi te zijn. Waarom zou ze zich dan eerst de halve dag op haar al- lerlelijkst in het openbaar verto nen? Omdat de mensen die ze dan behoefde af te leggen van haar beleid of economisch beheer. De enige met wie zy te maken had a aren haar huisgenoten. Zij. die op de hoogte zijn met de Nederlandse gezinsverhou dingen weten, dat onze gezins leden graag „alles aan moeder overlaten Zolang de huishou ding draait, bemoeit niemand zich er mee. Een huisvrouw neemt twintig belangrijke beslissingen op een dag en draagt daarvoor de volle verantwoordelijkheid. Zij kan en moet handelen in volle vrijheid en als haar „werk" in sleur ontaardt, is dat haar eigen schuld. Maar nu is men gaan tellen en de resultaten zijn bekend gemaakt. Twee-en-zestig uur. Soms zijn het er negentig, soms vijftig, dat hangt af van het jaargetijde en of ér soms iemand jarig is in het gezin. Of je volgende week met vakan tie gaat of Juist bent teruggeko men Of er een zieke ls of de grote schoonmaak woedt. In zo'n geval kom Je met die krappe twee-en-zestig uren natuur lijk niet toe. Maar waarom zou Jc ook. Waarom moet zelfs de huis vrouw. die vrije vogel in onze sa- menleving, gerubriceerd en in sta- tiesticken gevangen worden? Laat ons toch. Wij vinden het leuk om te wer ken op onze manier om onze tijd in te delen zoals het ons schikt, om nachtarbeid te verrichten wan neer dat nodig is. om op een uur dat alle vaders in het zweet huns nanschhns het, dagelijks brood ver dienen lekker lui in het zonnetje te zitten met de poes op schoot en een kopje thee bij de hand. Het is ons bijzonder aangenaam dat wij er 'n ander levensritme op na kunnen houden dan onze man nen dal onze spitsuren Juist vallen als rij var» hun werk thuiskomen en hongerig de geuren in de keu ken opsnuiven. Wij willen voor alles niet. aal er een tijdschrijver ach ter ons komt staan om tot op de seconde nauwkeurig te noteren hoe lang wij bezig zijn met het bakken van dc verjaardagstaart of de bief stuk. Om ons dan later gedetail leerd voor te rekenen, dat wij de taart twee minuten eerder gaar kunner krijgen en dat het veertig seconden uitspaart indien wij de biefstuk eerst door de hete boter wentelen alvorens hem bruin te bakken. Aan dit soort efficiency hebben huisvrouwen niet de ministe behoef te. En mochten wij mei ons twee- en-zesliguurgemiddelde niet toeko men nu ja dan plakken wU er nog veertien uur tegenaan. Aan een boom zo vol ge hangen THEA BECKMAN. flËiPSCH DAGBLAD Xj/ «iioiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiniiiiiiiiHiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiinin Ik had er ineens schoon genoeg van. Van de bevroren waterleiding, van de keiharde theedoekendie je tvin het waslijntje moet Uitbreken, van de aldoor maar iveer lege ko lenkit. ttin het rijtje kruiken dat iedere avond gevuld moet worden. Ik dacht: „ik ga een ontzettend eind weg. Naar ergens waar 't geen Winter is". Nu wil het geval dat de ijsmuts de wereld om so te zeggen tot diep over s'n oren is gezakt. Zelfs de duiven op het San Marcoplem in Venetië staan verbaasd in de sneeuw te pikken en het vriest tot halverwege Spanje. Dat was dus te ver voor een namiddag en ik ben maar gewoon m de bus ge stapt en naar het museum gegaan. Naar Volkenkundewel te ver staan. Dan zit je voor een puur dubbeltjes ineens midden in Afri ka, en eren later i* Japan of Tibet. Dat heb ik echter deze keer alle maal overgeslagen om te gaan bekijken hoe kinderen het leven van de mensen in andere landen zien en uitbeelden. Het is een enige tentoonstelling. Als U ook eens zo'n bui hebt van ,,ik heb er genoeg i>an" van de kou of ran heel wat anders misschien dan moet U döar eens heengaan. 17 ziet allereerst uit de verte al een kleurige vlek op de grond; dat ie een mozaïekvloer in het voorpor- taaltje van vierkante „tegels"; op iedere tegel een zon, getelcend door een middelbare scholier. Vuurbollen h la Vincent van Gohg: atoomerplosieachtigr zon nen, nis bloemen, zomaar figuren die nauwelijks iets „zonnigs" meer hebben. Een bont geheel van zeer verschillende onderdelen En dan begint de reis langs vele landen en werelddelen. Er is z6 véél. wat opvalt en boeit, genoeg om drie kolommen te vullen. Voor psychologen en sociologen een kolfje naar hun hand, maar iedere leek kan er genieten en zich amu seren en opmerken b.v. hoe tref fend goed de ringende, dansende rn dreunende negers z(jn uitge beeld. Een tijdverschijnselt En hoe de vrolijkheid der Surinamers, de x^n-fiining der Japanners, de ge heimzinnigheid der Chinezen tot hun recht komen. Telkens zie ie ook aanduidingen x*in enig begrip rnn allerlei wereldsituaties, n a. een simpele weergax^e ran „Hong kong", 't begrip i<oor: „misère", naast een fijne aquarel ran een idyllisch plekje in de Chinese bergen. Soms wordt de boel ook op ver makelijke manier door elkaar ge haspeld; Afrikaanse negers heb ben een paar ontdekkingsreizigers in de „kookpot" gestopt; aan weerszijden verwoed in de soep roerende koks en op een afstandje, gezeten op zijn troon, het btgerig likkebaardende stamhoofd. Een scène regelrecht uit een moppen- blaadje afkomstig. Maar wat staat met grote letters op het imposante bouwwerk op de achtergrondPa- poeakerk!l Kerk, nota benei Het sluitstuk van de tentoonstelling een aparte giroep: „Wereldproble men". En daar moet U eens let ten op die btamo-grijze aquarel een vage massa huizen, fabrieken, kranen, industrie. En daar deel van uitmakend a.h.w. machine mét machines, er totaal in op (oft ondert) gaand: een mensenfiguur. De plaat heet: de Europeaan!t Het beeld dus, dnt totf opleveren voor kinderogen! Dan zijn we rond en staan we weer bij het zonne-mozaiek. dat begin- en eindpunt is. Zo is het immers ook! Die goede trouwe wdrme zon schijnt al is het niet overal even veel en eren inten sief) toch heus x'oor dl die ver schillende mensenkinderen, ook voor ons, al lopen wc nu al virr weken te bibberen. De sneeuw klokjes. diep leerscholen onder de dikke ijskorst in mijn tuin, wach ten al op haar. En misschien, mis schien dooit het wel als dit leest! Hermine G. ontmoet of te woord staat er niet op aankomen? Zaterdag „De zaterdagen vallen bij ons altijd een beetje in het water. De hele familie ik heb drie kinderen van zes, acht en negen jaar verheugt zich altijd al van te voren op het vrije week einde, maar als het dan zo ver is weet niemand eigenlijk goed wat te doen. De kinderen ver velen zich als ze binnen moeten blijven, houden zich geen half uur bij hetzelfde spelletje en halen alles overhoop. Of ze ver velen elkaar. Of ze worden wild en vervelen mijn man. Ikzelf ben de helft van de tijd in de keu ken bezig en kan niet steeds een oogje op ze houden. En iedere zaterdag weer houd ik me voor dat het anders zou moeten zijn, prettiger, opgewekter, een beetje „feestelijker" Het goede voornemen in dit geval ligt voor de hand. Om te beginnen wordt het huiselijk werk zo georga niseerd dat er na de koffiemaaltijd op zaterdag niets meer te doen is, behalve dan voor een reeds groten deels voorbereid avondmaal te tor gen. Dat betekent zoveel mogelijk van het huishoudelijke werk, en de boodschappen, naar de vrijdag ver hulzen en zaterdagochtend alleen nog de hand leggen aan het aller laatste de bedden, de voorberei ding van de weekelndemaaltijden, voorzover mogelijk. Laat daarna de stofjes maar vallen, èn liggen tot maandag. De zaterdagmiddag is het prettige vrijaf voor de kinderen en zo mogelijk, het complete gezin Ge durende de week heeft moeder al bedacht wat er de volgende zater dag gedaan zal worden: vriendjes uitgenodigd, een spelletje, een uitje. En moeder neemt de leiding. Of is erbij. Beter plannetje nog: indien ze twee van haar drie telgen onder toezicht thuis kan laten, profiteert ze daarvan om telkens en om de beurt één kind voor de middag mee uit te nemen, boodschappen doen, een wandelingetje maken, naar de stad, de dierentuin, de blos of wat dan ook. Het zal voor het kind een waar feestje zijn met moe der alleen uit te zijn, hy heeft haar geheel en al voor zichzelf. Terwyi moeder zelf het kind op zijn best ziet, alle aandacht aan hem kan schenken en niet afgemat raakt van het drie-vragen-tegeliJkertiJd-beant- w oorden en drie-kanten-tegelijk- opkijken. J.V.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9