Techniek verdringt romantiek bij Britse marine I PEPEROMIA'S VOOR DE KAMER BOEREN ZIEN BROOD IN „KUNSTIGE" KUNSTMELK Vestzakkruiser Devonshire hypermodern Halfmiljoen stierkalveren wordt thans (goedkoop) gemest Zaterdag 26 januari 1963 Pagina 2 (Van onze correspondent In Londen) Portsmouth Ontgoochelde Engelsen, die het moeilijk kunnen verkroppen, dat hun land in de toekomst op velerlei gebied nog slechts een be scheiden rol heeft te spelen, vergeleken bij die waaraan het eeuwenlang gewend is geweest, roepen klaaglijk uit, dat het met hun dierbare Royal Navy, tot voor kort onaantastbaar symbool van de nationale veiligheid, nu ook al gedaan is. Dit is natuurlijk schromelijk overdreven. Al is het aantal vaartuigen van de Britse vloot de laatste jaren enorm ingekrompen. te afstand lang voor zij de horizon hebben bereikt, moeten worden op- gevangén, hetgeen gebeurt met be hulp van het geleide projectiel ..Seaslug", dat met een aan de ach tersteven bevestigde lanceerlnrlch- ting de lucht wordt ingeslingerd. Die lanceerinrichting is de Achil leshiel van het schip, want wanneer deze onklaar zou raken, verliest het zijn waardevolste wapen. Hoewel de „Seaslug" van achteren wordt gelanceerd, kan zulks in alle rich tingen geschieden, ook over de leng te van het schip heen. Rond het dek staan ook nog andere raketten voor kortere afstanden (de „Sea- scat") opgesteld. Over de „Seaslug" is men geest driftig gestemd, omdat deze raket bewezen heeft 85 percent van zyn snel bewegende doelen te treffen. Ter vergelijking er voor diene dat statistisch geredeneerd in de laat ste wereldoorlog er voor elk door de geallieerde neergeschoten vlieg tuigen 180.000 granaten moesten worden afgevuurd, zo gering was toen nog de trefzekerheid. Eerste De „Devonshire" is het eerste En gelse oorlogsschip, dat een met tor pedo's uitgeruste helikopter aan boord heeft, welke als nieuw en vervaarlijk anti-onderzeebootwapen wordt beschouwd, omdat het bereik veel groter is dan met door een torpedojager of fregat af te vuren torpedo's. Bovendien kan de heli kopter ook aan boord van andere schepen dalen. De ..Devonshire" is uitgerust met stabilisators. Reeds bij de eerste proeftocht, toen men in de Ierse Zee met drie typen storm had te kampen, bewezen deze hun waarde. Het schip lag zo vast als een rots. En in het zware weer kon de heli kopter met gemak opstijgen en lan den. De commandant kan tijdens de operaties met een snelle smalle lift zo nodig naar de brug snellen, waar hij op 'n speciaal podium zijn „solo partij" kan spelen. De brug is tevens reserve in geval de „ops De "Devonshire"het eerste speciaal gebouwde Britse oorlogs schip dat met geleide projectielen is uitgerust en dat tot taak heeft de vloot tegen luchtaanvallen te verdedigen. Het is voorts uitge rust met een met torpedo's bewapende helikopter (op achterdek zichtbaar), welke op grote afstand onderzeeboten kan bestoken. Het schip is groter dan een normale (torpedoboot)-jager, maar veel kleiner dan een kruiser. Waterverplaatsing ruim 5.000 ton. Zeker, er is geen plaats meer voor de beroemde slagschepen van weleer zoals de ,,Hood", de Royal Oak", de .Dreadnought", de ,,Iron Duke", de .Vanguard" en de „King George V", die over de hele wereld waren verankerd en een grote plaats innamen in het bewustzijn van de Britten en niet weinig bijdroegen tot hun gemoedsrust. En onver stoorbaarheid. De Britse Grand Fleet" en zijn absolute heerschappij ter zee behoren tot het verleden. Maar een nieuwe vloot, sneller, be weeglijker en evenzeer geducht is bezig de verouderde te vervangen. Het is een vloot aangepast aan de eeuw van het kernwapen en super- technisch van karakter. Atoombommen en romantiek gaan niet samen, daarvan wordt men zich bewust aan boord van de jongste aanwinst van de Britse Ma rine, de „Devonshire". Een geheel nieuw type oorlogsschip, dat het mldden houdt tussen een torpedo- Jager en een kruiser. Het meet 5000 ton (ter vergelijking: een torpedo jager meet 2000 ton en een kruiser 14000 ton), vertoont een sierlijke Itfn en hoewel vol gepakt met de laatste technische snufjes is het een ruim en voor bemanning pret tig schip. Historie Maar de historie verlaat de En gelsen nooit. Vandaar dat men op dit marine-etablissement al dade lijk geconfronteerd wordt met het silhouet van Nelson's vlaggeschlp uit de slag bij Trafalgar, de stoere, houten „Victory", de scheepswand vol kanonnen en hoogoprijzende masten en ra's, alles keurig geres taureerd. Nelson stond nog met zijn uit- schuifbare eenogige kijker op de brug, maar de commandant van de „Devonshire" leidt de operaties vier dekken lager in de „ops room", een betrekkelijk, kleine ruimte waar tal rijke radarogen en andere elektro nische signalen de belangrijkste in formaties geven. Er is hier plaats De „Devonshire" ligt in de wijde Solent klaar voor zijn eerste grote oefentocht. Op een heldere winter dag biedt deze oude oorlogshaven een fascinerende aanblik. Zover het oog reikt moderne, grijze oorlogs bodems in het hardblauwe woelige water, dat omzoomd wordt door de zachtgroene glooiingen van het wijde heuvellandschap. voor vijftig officieren en man schappen. Het zijn alle specialisten op een uitgebreid technisch terrein. Tijdens de „slag" loopt de comman dant tussen lessenaars, radarscher men. diagrammen en kaarten heen en weer om zijn orders te geven. Beschermen De hoofdzaak van dit met geleide projectielen uitgeruste schip is de vliegdekschepen en bijbehorende vaartuigen van een .task force" met raketten tegen luchtaanvallen te beschermen. Dit betekent dat aanvallende vliegtuigen op gro- Peperomia's zijn tegenwoordig erg bekende kamerplantjes. Ze worden niet zo hoog en niet zo breed en het is dus echt iets voor de smalle vensterbank. Peperomia glabelle wordt tegen woordig enorm veel gekweekt; een plantje met bont gekleurd blad, dat gemakkelijk voort te kweken is door middel van stek ken. Jonge scheuten kunnen in maart van de moederplant wor den afgenomen; in een potje met zanderige grond zullen ze vrij gemakkelijk wortels vormen. Er zijn ook vele Peperomia- soorten, die men door middel van bladstekken kan voortkwe- ken; een volwassen blad wordt met een stuk van de bladsten gel in een potje met zanderige grond gezet. Men kan er een plastic hoesje overheen zetten; de stek zal dan sneller wortels kunnen vormen. Men dient de stek tot de blad voet in de grond te zetten; te zijner tijd ziet men de jonge blaadjes te voorschijn komen. Peperomia's verlangen over het algemeen tamelijk veel warmte en zullen dus in de nor maal verwarmde kamer ge kweekt moeten worden. In deze tijd van het Jaar kunnen ze de volle zon wel ver dragen, doch na half april niet meer en dan zal men ze dus moeten beschermen. Een licht plekje willen ze echter wel heb ben. Ze verlangen ook een voch tige atmosfeer; men moet dus veel sproeien en doe dat vooral met lauw water. Het plantje kan ook wat ex tra voedsel hebben en het is dus nuttig in de winter om de twee weken een beetje te bemesten; na half april kan men dat we kelijks doen. Als de plantjes in een te klein potje staan, moet men ook ver potten. Wacht er mee tot half maart; dan heeft men het weer mee. Gewone bloemistengrond dient men er voor te gebruiken; vergeet niet dan onder in het potje enkele scherven aange bracht moeten worden. G. KROMDIJK Peperomia als sierbladplantje. room" buiten gevecht zou worden gesteld. Een stuurwiel ontbreekt daar. Het schip wordt automatisch bestuurd en er bevindt zich in een ander gedeelte een stuurwieltje dat alleen bij manoeuvreren wordt ge bruikt. Het schip is er op ingericht om door e«n gebied dat getroffen is, door nucleaire neerslag te varen. Alles benedendeks wordt dan afge sloten van de buitenwereld, terwijl het dek met daar In aangebracht watersproeiers nat wordt gehouden en voortdurend schoongespoeld. Krachtig en snel Alleen de Amerikaanse en Britse marine bezitten thans een „raket- ten-destroyer" zoals de officiële aanduiding van de ..Devonshire" luidt, maar de Engelsen zijn er trots op dat de hunne, welke later werd gebouwd dan die in de Ver enigde Staten, en dus verbeterd kon worden, in enkele opzichten daar van afwijkt. In de eerste plaats ge bruikt de Royal Navy een puur Britse raket. Verder zijn de stabili sators voor de bouw „aangemeten" in plaats van er later aan toege voegd en daardoor beter op het ge heel afgestemd. De „Devonshire" beschikt voorts over 2vler wegens hun lichte ge wicht zo aantrekkelijke gasturbines, die de dubbele stoomturbines, welke onder norm;» Ie omstandigheden worden gebruikt extra kracht ge ven voor grote snelheden en in een noodsituatie het schip binnen drie minuten kunnen doen vertrekken! Er ia voor deze machinekamer min der ruimte nodig dan het geval zou zijn bij het gebruik van stoom turbines alleen. De radar werkt als luchtwaar- schuwingsdienst en zorgt voor het aftasten van het zeeoppervlak, ter wijl onderzeeboten door het so- narsysteem worden waargenomen. De bemanning bestaat uit 33 offi cieren en ruim 400 manschappen. Het voedingsprobleem is opgelost door een handig cafetariasysteem. terwijl gerenommeerde Maltese koks voor een uitgebreide keus aan spijzen zorgen, welke, naar wij kon den ervaren, voortreffelijk zijn be reid. Er is ruimschoots voor recreatie gezorgd. Ondermeer is er een film en tv-zaal. er zUn kaarttafels en er is gelegenheid voor het beoefenen van allerlei spelen. Zes stillis Zonder bewapening heeft de ..De vonshire". welke 170 meter lang en 18 meter breed is, ongeveer 12 mil joen pond sterling gekost. Binnen kort zal de Engelse vloot over zes „raketten-dest-royers" beschikken, welke ook hun rol in de NAVO zul len vervullen. Begin van dit jaar volgen de „Hampshire". „Kent" en „London", en later de „Glamorgan" en ..Fife" welke over een verder ontwikkeld type „Seaslug" zullen beschikken. Deze raket wordt beschreven als het beste op zee meegevoerde grond-naar-luent projectiel in de Westelijke wereld I De ..Devonshire" en de verdere tot de z.g. county-klasse (de schepen zijn, zoals men gemerkt heeft, naar graafschappen genoemd) behoren de raketschepen, zijn geschikt voor elk weer en elk klimaat. Aircondi tioning zorgt voor een gelijkmatige temperatuur, of het schip nu in de tropen is of in de Poolzee. De ..Devonshire" werd op 10 Juni 1960 door Prinses Alexandra te wa ter gelaten en werd op 15 novem ber 1962 in dienst gesteld. „Nuchter" vlees nagenoeg verdrongen liggende rijpheid van het vlees te Komen.) En voordat we het ver geten; natuurlijk speelt de kunst melk ook ten aanzien van fokdieren een rol. maar dan worden er an dere ingrediënten voor de opbouw van het bloed en het beenderstelsel toegevoegd. Jaarlijks worden er in ons land ongeveer 6 k 700.000 stierkalveren ge boren, waarvan het grootste deel voorheen dadelijk naar de slachtbank ging om als „nuchter" kalfsvlees in de slagerswinkels te verschijnen. Dit beeld is thans grondig veranderd, daar een paar jaar geleden een steeds meer terrein winnend goedkoop kunstmelkpoeder uitgevonden werd, dat het mogelijk maakte een nieuwe winstbron aan te boren: de handel in blank gemest kalfsvlees, (van dieren tussen de 13 en 15 weken oud.) Het woord „uitvinding1" is geenszins misplaatst. Wie er echter het eerst op de gedachte kwam. de afgewerkte melk van onze zuivelfabrieken met behulp van bepaalde dierlijke en plantaardige vetten ten behoeve van de kalverstand weer tot „volle" melkpoeder om te toveren, zal altijd wel duister blijven. Maar gedachten hangen soms in de lucht en kunnen (zoals de historie reeds so vaak bewezen heeft) soms op verschillende punten gelijktijdig tot ontwikkeling gebracht worden. Er zijn meerdere industrieën min of meer in de selfde tijd aan het „uitvinden" geslagen en het gevolg ie thans, dat er ongeveer 50 soorten kunstmelk-merken In de handel zijn, vervaardigd door 25 fabrikanten, die elk stuk voor stuk in principe de samenstelling en werkmethode van hun produkt als „geheim" beschouwen. Interessant is ondertussen, dat een belangrijke concentratie van deze inmiddels over het hele land verspreide kalverindustrie op de Veluwe is komen te liggen. Dit heeft verschillende overigens voor de hand liggende oorzaken. Ten eerste rees hier in betrekkelijk korte tijd te Staverden <bU wijze van spreken als een reuzen-padde stoel» onze grootste kunstmelkpoe der-fabriek uit de grond, die met het oog op de raad: „Na volle biest" de naam „Navobi" kreeg. Ten twee de is de bodem in deze streek schraal, zodat de boeren het nieuwe winstobject ter versterking van hun kleine gemengde bedrijven gaarne accepteerden. (Inmiddels voltrekt zich thans ook een soortgelijke ont wikkeling in meerdere streken van Brabant, waar de kalvermesterü hand over hand toeneemt.) Bil dit alles dient bedacht te wor den. dat de zo in trek zijnde blank heid van het vlees mede afhanke lijk is van het ter plaatse aanwezi ge water, dat naast kalk soms 2 a 3 soorten ijzer kan bevatten. Het wa ter van heidegronden is veelal „puur" en mogelijk hangt een en ander met een oud volksgezegde sa men: „Een koetje van de klei en een kalfje van de hei". Op het ogenblik is de toestand op de Veluwe zo, dat men rond Sta verden in een straal van 15 km een regelmatig gemiddeld totaal van 6 k 7000 mestkalveren aantreft, waprvoor veelal schuren gebouwd werden, waarin de dieren in hou ten vakjes afzonderlijk naast elkaar geplaatst werden. dat er muziek voor hem in het ge val zit. daar hij per kg gemest vlees ongeveer f2.30 tot f4 ontvangt. We zullen maar niet al te diep gaand gaan rekenen, maar net. is wel aardig, te verha len. hoe alle raderen in elkaar grij pen. Want nu de veelal verguisde ondermelk weer geld waard gewor den is. komt ook de garantieprijs voor de melk weer stabieler te staan, terwijl anderzijds bepaalde in diskrediet verkerende vetten die in zekere zin afbreuk deden aan het welvaartspeil van de boer weer in de „agrarische kringloop" zijn opgenomen, aangezien ze hel pen. de „kunstige" volle kunstmelk weer op te bouwen „verloren zoon" levert hiervan een klassiek voorbeeld) geslacht werd. zijn dus voorgoed voorbij. Ongeveer een half miljoen stierkalveren een zeker percentage, dat niet ge schikt is voor de mesterij, gaat nog de weg van „nuchter" kalfsvlees komt jaarlijks in het proces van de ..winstvermeerdering". Natuurlijk begint dit met een levendige han del op verschillende fronten, waar bij de nieuwe markt in nuchtere mestkalveren een grote rol speelt. (Terwijl de gro^iersprijs voor het nuchtere slachtdier slechts f 1 tot fl.60 per kg bedraagt, noteert het meer gevraagde kalf een prijs van f2 tot f4 per kg). De mester zelf. die 15 weken lang ongeveer 150 kg. poeder voert k rai- son van f180 (dit komt overeen met 1000 liter volle melk. die dus volgens de garantieprijs .28 ct. per liter of f2.80 zou moeten kosten) ziet dir, omgezet in een vleestoena me van naar schatting 100 kg, zo- Moeilijke weg Babybeef" Ondertussen ls dit nieuwe systeem van goedkoop mesten, dat zich uitgebalanceerd richt op blan ke vlefsvorming bij een normale vetverdellng (de vorming van een sterk beenderstelsel ls voor dieren, die slechts maximaal 15 weken te leven hebben, minder essentieel), niet het laatste woord op het ter rein van kalfsvlees. In de laatste tijd komt de zgn. „babybeef" sterk opzetten, dwz. de mesterij van het stierkalf gedurende een half jaar (deze methode maakt thans in Bel gië een heel sterke opgang), waar door een slaehtprodukt verkregen wordt, dat volledig als „biefstuk" van dc haas" beschouwd kan wor den. Maar dit vraagt een andere werkmethode, waarbij o.a. het wei land weer een rol gaat spelen. Voor ons land ziet het er niet naar uit. dat de „babybeef" het huidige systeem ter verkrijging van blank export-kalfsvlees zal gaan verdringen. Nog steeds stromen goed gevulde wagons naar alle windrichtingen, waarbij de voor Duitsland en Luxemburg bestemde zendingen waar men een voor keur 'oont voor „licht gemest" veelal geslachte of levende dieren van 10 11 weken bevatten. (Over het algemeen zijn echter 15 weken nodig om tot een „volledige afmes- ting" en een goed aan de markt De heer A. Gardenbroek te Sta verden. een der directeuren van hot oude graanbedrijf, dat sedert een goede twee jaar tot genoemde melkpoeder-industrie uit gegroeid is. vertelde ons. dat de ge dachte om nieuwe wegen in te slaan, reeds in '55 opkwam. „Het is een moeilijke weg ge weest, want we hebben vele proe ven mceten nemen. Eind '57 meen den we na een half Jaar lang onze mengsels met behulp van verschil lende kalvergroepen aan de prak tijk getoetst te hebben, geslaagd te zijn. Maar het zou nog twee jaar duren, voordat we een samenstel ling vonden, die we verantwoord in de handel konden brengen. Natuur lijk beschikken we hier ook over een laboratorium, maar de praktijk is en blijft toch essentieel. We heb ben bij de fabriek regelmatig in eigen stallen 400 mestdieren staan, die dienen als observatie- en demonstratiemateriaal deze worden dus uitsluitend met ons poe der gevoerd Op het ogenblik voedert dc Ve- luwse industrie ongeveer 30 f1t van onze slachtkalvermarkt (waarbij zich ook fokdieren berinden), zodat tonnen ondermelkpoeder ter ver werking naar Staverden stromen. Er moet echter veel uit het buiten land betrokken worden, omdat het eigen land tijdelijk tc weinig afval- produkten levert. Inmiddels verheugen veel klein» en kleinere boeren in den lande er zich over. dat dc economisch ster ker staande veehouders op vettere gronden voor de nieuwe bloeiende tak van mesterij maar weinig In teresse hebben. Want waar zou men anders de benodigde kalveren van daan moeten halen Hoe dan ook de nieuwe ont wikkeling verschaft juist hen, die hieraan het meeste behoefte heb ben, dc nodige en gewenste steun. Jaap Stigter Drie mestkalveren van onge veer 15 weken poseren voor dt j fotograaf Onbemind enig kalfje van de boorden van het Uddelermeer is voor bestemd om straks „ge- schnitzeld" of „geoesterd" (met de nodige schijfjes citroen) b.v. de smaakpapillen van toeristen in drukbezochte Italiaanse centra te gaan strelen. Het meeste kalfsvlees wordt immers levend of geslacht in het laatste geval in vrieswagons geëxporteerd en dit is feitelijk een gevolg van de mentaliteit van de Nederlandse huisvrouw. Het is immers een ingeburgerde opvatting, dat kalfsvlees onder het begrip „lu xe" thuishoort. De ouderwetse en degelijke runderlappen liggen over het algemeen zo vast ln het voor stellingsvermogen verankerd, dat veel huisvrouwen eenvoudig niet weten, wat kalfsvlees is en hoe ze dit bereiden moeten. Maar het bui tenland is er dankbaar voor, da het smakelijke blanke vlees van he gros van het Nederlandse publiek het stempel „onbemind" kreeg. De tijden, dat het kostbare „vet gemeste" kalf slechts op hoogtijda gen het bijbelse verhaal van de

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 6