Magistrale uitbeelding van invasie op D-day NAAIMACHINES Theaters in Leiden •Trouwplannen mogen beroepskeuze NIET in de weg staan....' zo nodig sluiten" Imposant epos van strijd om vrijheid I Films van deze j week in Leiden j „MIJN HART IS NIET HIER" Bioscoopdirecteuren verbolgen HoP-stloper Voorlichting aan schoolmeisjes Gero-cassette V olkstuinvereniging Roomburg ontvangt wisselbeker B.B. SAMEN MET HOSSEIN IN BAROK FILMDUETTO NAAIMACHINEBEDRIJF I CONFESS Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 26 januari 1963 Tweede blad no. 30868 De in 1961 opgerichte Hervormde Toneelgroep „De Boshuisspelers" beeft, na succesvoile opvoeringen van „Een schip vaart uit" en „Ruwe stormen" gisteravond in het wijkgebouw Boshuis voor een „uitverkocht huis" weder om haar bestaansrecht overduidelijk bewezen door op voortreffelijke wijze het bekroonde toneelspel in drie bedrijven van Jan Naaykens „Mijn hart is niet hier" op te voeren. In dit inderdaad bijzondere goede en uit het leven gegrepen stuk con fronteert Jan Naayens de toeschou wers met de problemen en de bele venissen. die het Brabantse boeren gezin Van 't Horst opdoet als het, evenals zovele andere landgenoten. z:ch in Canada gaat vestigen, hier toe min of meer gedwongen door ge brek aan landbouwgrond in het oude vertrouwde vaderland. Zowel de weduwnaar Antoon van 't Horst, als de hem vergezellende kinderen hebben al het vertrouwde, hun vrienden en kennissen uiteraard moeten achterlaten. Slechts de her innering daaraan kunnen zij naar het verre Canada meenemen. In de strijd, welk dit Brabantse boeren gezin voortdurend voert om zioh zo gced mogelijk aan de nieuwe om standigheden aan te passen gaat zich steeds duidelijker aftekenen, dat niet alle gezinsleden even ge makkelijk hiertoe in staat zijn. Voor al de jonge zoon kan zich in tegen stelling tot zijn jonge vrouw Anna. zijn vader, zijn zuster Miet, zijn broer Sus en hun knecht Janeke, on danks verwoede pogingen en de steun van de anderen, niet los ma ken van zijn gevoel van verlangen naar het vaderland en de oude ver trouwde omgeving in zijn geliefd Brabant. Langzaam maar zeker groeit het geheel naar een climax. Hij en Anna keren naar Brabant te rug. De overigen blijven In hun nieuwe tweede vaderland achter om z'oh aldaar langzaam maar zeker een r.ieuw bestaan op te bouwen. Het stuk. waarin een prachtig beeld wordt gegeven van de strijd die een boerengezin in vol Godsver trouwen moet voeren voor de op bouw van een nieuwe toekomst in den vreemde, stelt aan de tonelis ten zeer hoge eisen. Het leent zich bijzonder voor een meeslepend spel met flutsende dialogen en vaak ont roerende taferelen, al komt zo nu en dan de huimor eveneens even om de hoek kijken. Dat. ..De Boshuisspe- lers" onder de bekwame regie van Karst Woudstra erin zijn geslaagd aan de gestelde eisen te voldoen, verdient een woord van lof. Opval lend was ook de rolvastheid. die alle spelers(sters) hadden terwijl zij blijk gaven zich ten volle te hebben inge leefd in de figuren en karakters welke zij moesten uitbeelden. Daar alle tien de Boshuisspelers zonder uitzondering in het succes deelden volstaan wij met het ver melden van de rolverdeling, die er als volgt uitzag: Louis Prins (zoon Antoon), Truus Beenakker (zijn vrouw Anna). Jan Janse (Vader van 't Horst). Theo Schouten (zoon Sus). Diny Ciggaar (dochter Miet), Peet Waasdorp (knecht JanekeCor Kokee (mede-emigrant en buurman Expositie Stockhousen- Mary Bauermeister Van 1 tot 24 februari wordt in het Gemeentemuseum te Den Haag de tentoonstelling Karlheinz Stockhau- sen (elektronische muziek) en Mary Bauermeister tschildeijen) gehou den. waarover men in ons Bijvoegsel van heden meer kunt, luezen. Folkema). Anneke Schouten (mevr Folkersma). Belly Landkroon (hun dochter Geeske) en Gidi Ciggaar William O'Brien, een lulpvaardige Canadees). Een extra woord van lof ook voor de heren L. Prins en F Schoenmaker, die veel zorg en werk hadden besteed aan de toepasselijke decors. KNSB-kalender 27 januari Vinkeveen: ysvereniging Voorwaarts, kortebaan heren. 27 januari Leiden: Merentochten, toertocht van 20 km, start Leiden. „Zomerzorg" en „Belevue", 40 km Leiden en Oude Wetering, 60 km Leiden, Oude Wetering en Lange- raar, café De Plas, to km Leiden, Oude Wetering, Langeraar en Nieuw koop. 27 januari: Bloemstad-Sleutelstad toertocht. Aalsmeer. Leiden, start in Aalsmeer „De Hoge Wilgen", Oude Wetering (De BrasemLelden, „Zo merzorg" en „Bellevue". 26 en 27 januari: Vinkeveense Plassen tortocht van 30 en 60 km start bij jachthaven De Piashoeve, jachthaven Bon, café Waver, café Het Meertje en café Hogeboom. Een boswachter van het paleis Soestdijk heeft in samenwerking met de politie in Soest, een Soes- tenaar op heterdaad betrapt, toen deze langs de Praamgracht vlak bij de tuin van het paleis bezig ivas loildstrikken te plaatsen. In totaal werden 30 strikken verwij derd en in beslag genomen. Tegen de man is procesverbaal opge maakt. V) antwoord was ontvangen, hebben de exploitanten zich met een rekwest opnieuw tot het gemeentebestuur gericht. Tot nu toe is er echter nog steeds geen beslis De Leldse bioscoopeigenaren zijn op dit verzoek geen verbolgen over het feit, dat zy nog steeds geen antwoord hebben ont vangen op het verzoek, dat zij ander half Jaar geleden tot het Gemeente- bestuuur hebben gericht om veria- sing genomen ging te verkrygen van de 25 procent vermakelijkheidsbelasting, die zy moeten betalen. In enkele bladen circuleerde reeds het bericht, dat de Leidse bioscopen binnenkort gesloten zouden worden. Het is echter nog niet zover, dat de eigenaren in algemeen overleg een uiterste datum hebben bepaald. I .Maar als wij onze zin niet krijgen, dan zullen wij het sluiten van de theaters zeker overwegen", deelde een van hen ons mede. In vele steden en dorpen hebben i de gemeentebesturen positief ge- reageerd op de sterke aandrang van bioscoopzijde om de vermakelyk- heidsbelasting te verlagen. In vele opzichten worden kunst en cultuur gesteund en gesubsidieerd, zo redene- ren de bioscoopeigenaren, maar op 1 onze ongesubsidieerde bedrijven blij ven extra lasten drukken. En dat in I een tijd, waarin de concurrentie van I televisie zich steeds sterker doet ge- J voelen. Derhalve hebben ook de eigenaren van de Leidse bioscopen ruim ander half Jaar geleden een dergelijk ver zoek ingediend. Toen eind vorig jaar Nazis gearresteerd in Argentinië De Argentijnse politie heeft een inval gedaan in een opleidingskamp van nationalistische commando's, die betrokken zijn geweest bij de anti- joodse relletjes die zich kortgeleden in Argentinië hebben voorgedaan. De i leider, Casimiro Wylsokinski, die een I Pool zou zijn, en 15 jongens onder oe twintig jaar werden gearres- teerd. Dc politie heeft in het kamp. j i dat bij Rosario ligt, een groot aan tal geweren en machine-pistolen in beslag genomen. MENSEN TEGEN MEDICAMENTEN Een vliegtuig van de Pan Ameri can Worla Airways, da' gisteren met medicamenten naar Cuba vloog, is dezelfde dag met ongeveer 100 Cu baanse en Amerikaanse vluchtelin gen in Miami teruggekeerd. Advertentie Zoekt U een van f 40 of f 400. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het De Gero-specialist „Trouwplannen mogen het met zorg kiezen van een beroep niet in de weg staan". Dat was de kern van het betoog van mevrouw H. A. M. NijweideVintges, directrice van de Meisjes-H.B.S. aan de Garen- markt, waar gistermiddag eén beroepenvoorlichtingsbijeenkomst werd gehouden. Zij gaf de meisjes de raad om bij het zoeken van een baan, onverschillig of dit vóór of tijdens het huwelijk gebeurt, in de eerste plaats te letten op het plezierige van het iverk en dan pas op het salaris. „Je kunt beter een leuke baan hebben en een be scheiden loon dan een goedbetaalde functie, die je helemaal niet ligt". Met allerlei voorbeelden toonde de directrice aan, dat het maken van een keuze een moeilijke materie is. Een meisje, dat een zwakke gezondheid heeft moet beslist geen verpleegster worden, een meisje met een zacht, bescheiden karakter geen lerares, een meisje dat niet van doorzetten weet geen studente. Meisjes uit de hoogste klassen van de scholen voor V H M.O. in Leiden, Oegstgeest, Woerden, Alphen aan cien Rijn en Gouda kregen op deze biieenkomst, \an de Vereniging van Vrouwen met Academische Opleiding werd be legd, voorlichting op het gebied van onder auspiciën 4 vragen te stellen. rie beroepskeuze. Na de algemene wenken van mevrouw Nyweide en .1? inleidingen van zes andere dames was er ruimschoot* gelegenheid om LUXOR - De invasie op juni 1944véél heeft men erover ge lezen. maar nimmer heeft men haar meebeleefd, zoals zij U ge presenteerd wordt in de film ,,De langste dag", naar het boek van Cornelius Ryan. Een magistrale reconstructie van wat er op die dag van 12 uur 's nachts af gebeurde, een historische reconstructie tevens. Adembenemend groots, huiveringwekkend in de weergave van de beklemmende aanvalsscènes op de stranden van Normandië, met daartussen door toch ook kleine flitsen van persoonlijk leed of van humor, zoals alleen de .vrije" mens \n het bijzonder de Ameri kaan of Brit-eigen rs. Van uur tot uur wordt U meegenomen met de gebeurtenissen op deze unieke dag, welke voortleeft in de herinnering van de miljoenen die er al of niet aan. deelnamen. een voor een knap gekarakteriseerd hun rollen spelen. Want het gaat hier om het gehéél: ieder van de ontelbare medewerken den droeg bij tot de historische waarde van dit imposante oorlogs document. Eén naam dient wel met ere ge noemd: die van Janine Botard (Iri- na Demich de Franse verzetshel din. Zij redde niet minder dan 68 geallieerde vliegers het leven. Wie zich deze film zien Maar ook de tallozen, behorend tot de generatie voor slechts een „woord" is, doen. Men kan getuige zijn vap de grootste militaire operatie, welke ooit ter wereld volbracht is. En men zal zich diep doordrongen weten van al le opoffering, welke daaraan gepaard D-day herinnert, moet is gegaan. Opoffering om weer „vry" te worden. Een film, die zich voor goed in Uw geheugen zal vast leg- wie D-dav gen. moeten dit Dat staat als een paal boven wa- 'ter! Illfllllllllliilllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het was voor de firma Roots akkers in deze tijd van brand- stoffenschaarste een grote te genvaller, dat een motorvlet, met circa 35 ton anthraciet, in de nacht van maandag op dinsdag naar de bodem van de Mare ver dween. Teneinde het schip te kunnen lichten moest eerst door middel van een mechanische grijper pl.m. 25 ton worden ge borgen. Een „operatie", welke enkele dagen in beslag nam. Gisteren was men zo ver, dat het schip met zijn overgebleven en kostbare lading kon worden gelicht. Onze foto toont het me ment, dat de motorvlet weer boven water komt. Grote Burchtzaal gerestaureerd De restauratie van de grote Burchtzaal, waarvoor de raad onlangs een krediet beschikbaar stelde, is deze week gereed gekomen. Het resultaat mag gezien worden. Een nieuw plafond en de eveneens nieuw aangebrachte ver lichting, geven de zaal, welke nu In lichte kleuren is geschilderd, een geheel ander en ook vrolyker aanzien. Bovendien Is ook de verwarming aangepast aan de capaciteit van de zaal. Een epos, beginnend met de grote beslissing, die generaal Eisenhower nemen moest en daarmee een ver antwoordelijkheid zonder weerga op zich nam. Toen alle voorbereidingen getroffen waren en de zich van niets bewust zijnde Duitsers in verwar ring stonden, allereerst door de in vasie van op mensen gelijkende rub berpoppen. aan parachutes uit de lucht geworpen een verwonder lijk geslaagde afleidingsmanoeuvre zwermde de grootst denkbare ar mada de zee op en naderde de Franse kust. En toen begon de strijd eerst recht. Nog zijn er tallo zen, die deze hel overleefden, die de klippen van Pointe du Hoe beklom men en daarna het land binnen trokken. Het staat hier zo eenvoudig: maar onvoorstelbaar zyn de moeilijkheden geweest, die overwonnen moesten worden. Het dodelijke Duitse vuur schoot op D-day over de stranden, mynen en talrijke obstakels moes ten verwijderd worden en duizen den jongens uit velerlei landen wis ten zich een weg te banen naar de uiteindelijke zege. Of verloren op die weg het leven Prachtig zyn de velerlei typerin gen niet minder dan 40 topac teurs verleenden aan deze grandioze film medewerking, niet in het minst (Foto L.D./Holvast) van (je vc|e Duitse generaals. Generaal Jodl. die by de Fiihrer verbleef, werd op de hoogte ge bracht, maar durfde Hitier niet wak ker maken: deze had net een slaap pil ingenomen.-Generaal Von Rund- stedt had aan de komende invasie geen geloof willen hechten en was juist naar huis vertrokken, om zyn vrouw op haar verjaardag met een paar schoenen gelukkig te maken En zo waren al die generaals per plex, toen zy eindelijk in de gaten kregen, dat de invasie dan toch wer kelijk gekomen was. Maar het was al te laat. De Leidse Bond van Volkstuinders- verenigingen was gisteravond écn van de eerste verenigingen, die in deze gerestaureerde zaal een bijeen komst hield. In zijn inleidend woord wees de voorzitter, de heer A. Zaal berg, nog eens op de benarde positie, waarin de volkstuinders verkeren. Er is een groot gebrek aan grond en vas te volkstuincomplexen. Nu worden de tuinders in west weer bedreigd. Ge lukkig is er ook bij onze stads bestuurders veel begrip voor ons werk en de nood. waarin wij verkeren aldus spreker. Wij houden dan ook vast aan de belofte om ons in de toe komst nieuwe gronden aan te wijzen. Moge die toekomst niet ver meer zijn. Hierna ging de heer Zwart over tot het bekend maken van de uitslag van de in 1962 gehouden wedstrijd voor de best onderhouden volkstuin complexen. De permanente com- plex«»n vielen buiten deze wedstrijd. aangezien deze mededingen in een landelijke beoordeling. De eerste prijs (wisselbeker) viel ten deel aan „Roomburg" (206 pnt), welke vereniging voor de tweede ach tereenvolgende maal beslag op deze beker wist te leggen. Met een gering puntenverschil (1% pnt) werd de tweede prijs (medaille) toegekend aan de Volkstuinvereniging „Zuid- West". De derde prys, eveneens een medaille, ging naar ,,'t Zonneveld", welke vereniging met haar tuin aan de Nachtegaallaan een puntentotaal van 199'4 behaalde. De heer J. v. d. Zwart, voorzitter van „Roomburg", dankte de „Leidse Bond" voor zijn onpartijdige keuring en voor al het geen het bestuur doet in het belang van het volkstuinwezen. De heer Metz van de Shell-film- centrale vertoonde deze avond enkele interessante films. w.o. één over de invloed van het klimaat op de Neder landse bodem. Het ganse relaas van Ryan Is door Darryl F. Zanuck fantastisch in drukwekkend in een magnifieke film omgezet. Men ondergaat heel dit ge beuren tijdens deze „langste dag" voor velen een dag van pijn en tra giek, voor anderen een dag van vreugde alsof ge er zélf bij zijt, ,,De Overval" Vierde week LIDO Vierde week „De Overval"! Wel een bewijs, dat deze film door tallozen gezien wil worden. De kwali teiten gaan dan ook van mond tot jnond. Ouderen en gelukkig ook jongeren zij die de bezettingstijd niet meemaakten zyn in het on derwerp geïnteresseerd. De indruk die deze film maakt, is bijzonder groot. De stroom bezoekers duurt voort. Zij, die „De Overval" nog niet zagen, zullen zich langzamerhand toch wel moeten gaan haasten! beginnend met het welvoorbereidde plan om de brug over de Orne te bezetten, welke episode op zich zelf al een huiveringwekkende inlei ding is tot al wat volgt. Gelukkig is dit niet slechts een film van lou ter bruut en afschrikwekkend oor logsgeweld: er zijn daarnaast talrij ke scènes, waarin het „menselijke" in verlerlei variatie naar voren treedt. Het heeft geep zin de namen te mjmespeier zijn indrukwekkendste Qle nreclatie hf li iNHiiiilllliilllllliiiliilillilllllliiliiilillilllllllililiilllillillllliiiliiiiiliiiiiliilliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiniiiniiRininiiiiiiiiniiiiiiinll Les enfants du paradis I Nog een week CASINO De Leidenaars krijgen nóg een week de kans „Les enfants du paradis" te zien, dat bejaarde, maar onvergetelijke meesterwerk van regisseur Marcel Carné, waarin Jean- Louis Barrault als acteur èn panto- noemen van alle „topacteurs", prestatie heeft geleverd. ,,Le repos da guerrier TRIANON En Vadim schiep een film waarin Brigitte Bardot eindelijk ruimschoots de kans kreeg zich te ontdoen van de reputatie die hij haar met zijn vroegere BB-films had aangewreven. De reputatie namelijk dat zij niet kan acteren en uitsluitend omwille van haar fysieke eigenschappen steeds voor de camera wordt ge haald. Roger Vadim componeerde voor zijn ex-vrouw en Robert Hossein een barok duetto, dat aan beider acteertalent hoge eisen stelt. Bardot heeft deze kans met beide handen aangegrepen. Haar spel in "Le repos du guerrier" is weliswaar niet indrukwekkend, maar wel overtuigend, en dat zegt, gezien de zwaarte van de in haar rol geïncorporeerde psychologische ballast (waaronder menige andere filmster door de knieën zou zijn gegaan), al heel wat. Brigitte is in de film aanvankelijk een zakelijk en oppassend meisje, dat op een nogal wonderlijke manier in contact komt met een knappe jonge man met een hoogst negatieve le vensinstelling. Als zij namelijk om zakelijke redenen naar een andere stad moet en daar een hotelkamer huurt, loopt zy per ongeluk zijn ka mer binnen, net op tyd om te ver hinderen dat hij zelfmoord pleegt. Het blijft bij een poging En het duurt een hele tijd, eer hy haar daar een compliment in plaats van een verwijt over maakt. Tussen beiden komt het tot een verhouding, die weinig goeds belooft. Zij is gewend tegen alles in het leven Ja te zeggen, waartegen hij uit prin cipe nee zegt. De zin van het leven ontgaat hem, de liefde ontkent hij, maatschappelijke en algemeen men selijke waarden lapt hij aan zijn laars. Hij rebelleert tegen de mens heid, evenzeer tegen haar normen als haar banaliteiten. Hoewel hy be gaafd is, voert hij niets uit. Hij brengt de dag door met het drinken van whisky en wijn en het lezen van detectives. Dit geestelijk vacuum is echter voor hem ook een basis waarop hy verder kan vegeteren. En die basis wordt ondermijnd als hij op het meisje ver liefd wordt. Hij haalt dan de lieder lij kste streken uit om haar van zich af te stoten. Tenslotte komt hij tot het inzicht, dat zijn liefde voor haar „De Zwarte Ridder uit Cornwall" Zonderling HEX Het is beslist een understatement om te zeggen dat „De Zwarte Ridder uit Cornwall" een dolle film is. Men treft in dit stuk, dat kennelijk in de middeleeuwen speelt, werkelijk alle onwerkelijke en onmogeiyke dingen aan die men zich maar kan wensen. Daar zijn aller eerst de reuzen, eenkoppig en twee koppig uit voorraad leverbaar, ver der de heksen met al hun huive ringwekkend gekrijs, een spookka steel dat zo uit een tekenfilm van Walt Disney schijnt te zijn gelopen en aan het hoofd van dit alles: de prins de heksen, en onguur individu, dat koning van Cornwall wil wor den en dit doel kennelijk alleen kan bereiken door de dochter van de wet- telyke heerser te ontvoeren en daar mee chantage te plegen. Maar er is gelukkig een wakkere Jonge boerenzoon met een zeer aan trekkelijk gelaat, die daar een stok je voor steekt. Hij heeft daarvoor een wat onduidelijk mannetje in een flesje nodig, die eveneens tovert, maar hij redt het dan toch maar. Als de prins zijn dubbelhoofdige I reus verslagen ziet door een draak, die door het flesrenventje ten tonele is geroepen, moet hij zelf de strijd aanbinden met onze tot ridder ge slagen boerenzoon. Hij neemt de gedaante aan van een soort vliegen de reuzenhagedis en strijkt neer op het scheepje, waarmee de boeren zoon en de prinses denken te ont snappen. Onze held wint het gevecht en doodt de salamander door voort durend op diens hoofd te meppen. Zelfs zon tovenaar blijkt daar op den duur slecht tegen te kunnen. Een heel zonderling allegaartje Mej. drs. H. van der Vliet vertelde de meisjes het een en ander over de universitaire studie. Zij verwees daarbij naar een boekwerkje, waar van de elfde druk al is verschenen en waarvan de titel .,Na het eindexa menstuderen?" eigenlijk al vol doende zegt. „De overgang van ae m ddelbare school naar de vrijheid van het studentenleven is moeilijk en voor velen te groot", waarschuwd. zy. „Ga je toch studeren sluit je dan wel aan bij een studentenver eniging". aldus mej. Van der Vliet. De volgende spreekster, mej. C. C. Polder, vestigde de aandaoht van de leerlingen op.de analistenoplei- djng. Deze duurt ongeveer driejaar en schept demogelijkheid om in een wetenschappelijk milieu te werken, medisch bijvoorbeeld. Ook voor een chemisch, botanisch of zoologisch analiste zijn er voldoende kansen. Mej. E. Urlus had tot taak de voor- en nadelen van een loopbaan als stewardess tegen elkaar af te we gen. De minimumleeftijd is 22 jaar en een goede talenkennis vereist. ..Je hoeft, althans bij de K L M., geen schoonheid te zijn en het dragen van een bril is tegenwoordig geoorloofd". Het salaris is erg aanlokkelyk. maar daar staat tegenover, dat een stewardess over een groot uithou dingsvermogen moet beschikken ze leidt bovendien een bijzonder on geregeld lewen en haar arbeids contract na vijf jaar in geen geval meer verlengd kan krijgen. Mevrouw MeyerBosma vroeg aandacht voor heilgymnastiek en massage. Ze zei. dat er verschillende opleidingen zijn, sinds kort ook in het Academisch Ziekenhuis te Lei den. „De opleiding duurt drie jaar. maar heb je het diploma eenmaal in Je zak dan kun je ook allerlei kanten uit: ziekenhuis, mytylschool, bejaardencentrum, re validatie-in richting". Mevrouw H QueridoPimentel wijdde aandacht aan het vak van. toneelspeelster. Ze sprak van een zwaar vak, dat moeilijk is te combi neren met een geregeld gezinsleven. Het bestaat heus niet alleen uit bioemen. applaus en fanmail. Het betekent de hele dag repeteren en iedere nacht om twee uur naar bed gaan. „Maar als je het talent hebt dan moet je het zeker tot ontplooiing kunnen brengen". Er zijn toneel scholen in Amsterdam en Maastricht Mej. J. M. Hiilarius tenslotte, sprak over buitengewoon lager onderwijs. Ze wees met nadruk op de grote ver antwoordelijkheid. die een meisje op zich neemt, wanneer ze dit onder wijs gaat dienen. Na de kweek schoolopleiding is een basiscursus b.l.o. vereist. Later op de middag stonden ook mej. M. C. L. Mulder (diëtiste), mej. N. Vijlbrief (verpleegster), mej. mr. A. H. de Winter (sociaal werkster), mej. M C. Buurtte (Academie voor lichamelijke opvoeding), mevrouw N. A. J Strack-Hageman (opleiding aktes M.O.) en de heer F H. Sachs Logopedist) de mensjes, die inlich tingen wilden hebben, te woord. Opruiming nieuwe, doch overjarige modellen. Vanzelfsprekend met volledige garantie. ZIET ONZE ETALAGE. MEER POEL's sterker is dan zijn negativisme en dan capituleert de regel met de woorden: „Laat mij deel uitmaken van die mensheid, die smerige mens heid." „Le repos du guerrier" is een barokke film. Niet barok in de belegen en achterhaalde beteke nis van grillis en pompeus, maar als aanleiding voor een stijl met als voornaamste elementen felle bewogenheid, pathos en drama tische contrastwerking, in even wicht gehouden door een mees terlijke architectuur die de regis seur bewaart voor excessen. Op één zwak punt in het scenario mogen Wij niet nalaten te wijzen: omdat Hitchcock de kunst verstaat (vail Hitchcock) STUDIO Het is altijd boeiend te /.ien hoe meester Hitch cock een film componeert, ook ai is zyn werk, zoals In dit geval, van iets oudere datum. Aan spanning komt de toeschouwer niets tekort, Breesfraaf 171 Leiden naar Canada is gekomen en ln zijn nieuwe omgeving in het bijzonder door father Logan is geholpen, weet zijn misdaad door valse verklaringen zo te maskeren, dat alle verdenking op zyn beschermer valt, die inder daad reden gehad zou kunnen heb ben de dood van advocaat Vilette te bevorderen. Deze Vilette pleegt immers chantage op mevr. Grand- fort een Jeugdvriendin van Logan, voordat deze tot priester gewijd werd. Er zijn nog meer aanwijzin gen. die tegen Logan pleiten, maar door zijn zwijgplicht is hij, althans in dit scenario, niet in staat de wa- weer [e, gang van zaken te onthullen. Als 1 hij tenslotte bij gebrek aan bewys wordt vrijgesproken wordt hij nog a,.j^na het slachtoffer van een woe- oudere datum. Aan spanning mei)igte, die blijkbaar vast ge- jlonfr. in 7hn «rnnlri de innerlijke ommekeer van de jongeman namelijk, die, hoewel niet onlogisch, nergens wordt waargemaakten letterlijk in het duister wordt gelaten. Sterker nog dan BB's vertolking is het spel van Robert Hossein. Daarnaast verdient vermelding het voortreffelijke camerawerk er zijn prachtige barokke film beelden bij die de sfeer van het verhaal uitstekend typeren, even- alle mogelijkheden van „suspense" tot het uiterste en bovendien vaak onverwacht uit de buiten. Bovendien voelt hy precies aan, waar de te kortkomingen van het verhaal ge legen zyn en die weet hy op knappe wijze te retoucheren. Ook dit verhaal heeft, zoals bijna alle scenario's, enige zwakke punten. looft in zyn schuld. De vraag ryst nu. of Logan niet de gelegenheid had jegens zyn su perieuren een tip van de sluier over de zaak heengetrokken houdt, die hy nu krampachtig over de zaak heengetrokken houdt, met alle kwa- lyke gevolgen vandien. Maar wie daarop let is 'n kniesoor: Hitchcoc had deze ontwikkeling nu eenmaa' nodig om zyn doel te bereiken: 't ge ven van een spannende situatie, die Men vraagt zich zelfs af of een ge- schiedenis als deze wel mogelyk is. I zich toespits op 't dramatische slot Een jonge geestelijke Quebec hoort De voornaamste rollen zlin toebe- namelyk in de biechtstoel de beken-J deeld aan spelers van formaat- eer als de muziek dit doet, ba- StI/iïfC'tft als (athar Logan, .„i-..,..-.■«?. 1- .1 i koster in dienst van de paiochiekerk Anne Baxter als mevr. Grandfort en is Deze man een zekere Otto Keiler vooral O. E. Hasse in de rol van die als vluchteling uit Duitsland I moordenaar Keiler. rokmuziek, zoals zou hebben. wel vermoed i

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3