Overleg Vakraad Metaal ;aat maandag niet door 4995.- simca f raagstuk vakantieverlenging naar Stichting van de Arbeid Drie politie-officie ren Havenstaking weer op vrije voeten Morgen ontknoping van ,Thuntank'-drama WATER PER FLES, EMMER TEIL... IOOO Eerst beraad met rakcentrales Beëindigd verdacht van moord op joden NIEUW CHINEES VIJFJARENPLAN ijf tankdeksels stonden open NS- record in kolenvervoer WEERBERICHT 1 STICHTING 't Kan vriezen 't Kan dooien juicht extra uitkering toe PHILIPS T.V. Flim I oorhij Opluchting Kousenhuis „GEJO (9uc/ QTteuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 26 JANUARI 1963 No. 30868 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Haagse correspondent) De belangrijke vergadering van de Vakraad voor de Metaal industrie, die maandag gehouden 2ou worden, gaat niet door. Dit betekent, dat de beslissing over de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor de metaalindustrie wordt uitgesteld. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. Dit heeft de heer I. Baart, werknemersvoorzitter van de Vak raad, gisteravond in Den Haag meegedeeld. De werknemersafgevaardigden in de Vakraad hadden tijdens de vergade ring van donderdag de werkgevers meegedeeld, dat zy' hun standpunt maandag kenbaar zouden kunnen maken. De besturen van de werknemers organisaties zouden dat standpunt gisteren bepalen. In het bestuur van de Algemene Nederlandse Bedryfsbond voor de Me taalnijverheid en de Elektrotechnnische Industrie, waarvan de heer Baart voorzitter is, is nu echter gebleken, dat er behoefte bestaat om de problema tiek rond de vakantieverlenging (in 1963) voor te leggen aan het N.V.V., waarbij de A.N.M.B. is aangesloten. De heer Baart had de indruk dal ook de bij de K.A.B. en het C.N.V. aangesloten bonden tot ruggespraak zouden willen overgaan. Het verbondsbestuur van het N.V.V. komt maandag bijeen. Verwacht mag worden dat de drie indruk Is naar zijn mening gewettigd vakcentrales het vraagstuk van de na de scherpe brief, die de werkge- vakantieverlenging zullen voorleggen versverbonden aan de regering heb- aan de Stichting van ae Arbeid. De j voorzitter van de werknemers in de I Vakraad Metaal zei ons, dat tussen de drie werknemersvakbonden over eenstemming bestaat ten aanzien van de houding, die zij met betrekking tot de C.A.O.-besprekingen innemen. Het grote struikelblok is dus de va kantieverlenging met één dag. Vol gens de heer Baart heeft het er de schijn van. dat de werkgeversorgani saties onderling hebben afgesproken, dat er bij de C.A.O.-onderhandelin- gen niet over vakantie gepraat wordt. De heer Baart noemde dat: „Een zeer ernstige zaak". De conclusie is naar zijn mening gewettigd, dat van bearijfstaksgewijs overleg ab soluut niet gesproken kan worden. Men praat wel bedrijfstaksgewijs maar nien onderhandelt niet zo. Op deze wijze loopt het nieuwe loonsysteem op niets uit. De heer Baart betoogde, dat de werkge vers herhaaldelijk gezegd hebben dat de andere bedrijfstakken de gang van zaken bij de „metaal" in zekere zin normatief achten. Zij achten het gevaarlijk, dat andere bedrijfstakken zouden volgen als in de metaalindustrie de vakantie met één dag verlengd wordt. Zij waren trouwens tóch niet bereid in hun bedrijfstak (metaal de vakantie met één dag te verlengen). In feite kan echter, aldus de heer Baart, gesteld worden, dat de werk gevers het gesprek over de vakantie verlenging stelselmatig blokkeren. Die ben gezonden met betrekking tot de vakantieverlenging voor de ambtena ren. Deze brief is ook aanleiding ge weest tot het afbreken van het ge sprek over de vakanticverlenging in 1963 in de Stichting van de Arbeid. De werknemersorganisaties in de metaalnijverheid willen nu bewerk stelligen dat dit gesprek hetvat wordt Ook in andere bedrijfstakken beheerst dit probleem het overleg. Brugdag De heer Baart vertelde, dat de A.N.M.B. er geen bezwaar tegen heeft indien deze extra vakantiedag een ?.g „brugdag" is in 1963 Hij zei ver der. dat werknemersorganisaties op 18 jaruaii een brief aan de werkge versorganisaties hebben gezonden, waarin zij mededeelden dat zij be reid zouden zyn de (loon)voorstellen van de werkgevers in ernstige over weging te nemen, indien er met de werkgevers over de verlenging van de vakantie met één dag in 1963 zou zijn te praten. De werkgevers heb- ben z;ch donderdag echter niet be reid verklaard over de vakantieuit- breidiiu te praten. j Vóór qc invoering van de vijfdaag se werkweek hadden de werknemers in de metaalnijverheid 15 dagen va kantie Daarna werden het er 13 Nu de overneid ,is voorgegaan (ambte naren i willen de werknemersorga nisatie' in deze situatie verandering I brengen Uiterlijk rustig Wij schreven gisteren, dat ons van werkgeverszijde is gezegd dat het ..rustig' is onder de werknemers in de bedrijfstak. De heer Baart noem de de stemming „uiterlijk rustig". Op niet mis te verstane wijze is door de leiding van de A.N.M.B. aan de leden gezegd dat er geen cent uit de weer- standskas komt als er een actie zou ontstaan buiten de leiding van de organisatie om. De leiding van de bond bepaalt het moment van een eventuele actie. „Zoiets moet niet worden uitgesproken, maar men moet het op sommige momenten doen", al dus de heer Baart. Het wachten is nu dus op de hou ding van de drie grote vakcentrales. Zoals gezegd is de verwachting ge wettigd. dat zy de vakantieverlen ging aanhangig zullen maken by de «lichting van de arbeid. Maar het ziet er niet naar uit. dat de C.A.O. voor de metaalindustrie spoedig tot stand zal komen. Drie hoge Westduitse politieofficieren de commissarissen Josef Kuhr en Heinrich Plantius uit Frankfort en hoofdcommissaris Rudolf Eckert van Hamburg die in september waren gearres teerd op verdenking van medeplichtigheid aan de moord op 20.000 joden in de Sowjet-Unie. zijn uit hechtenis ontslagen. Van officiële zijde is meegedeeld, september werd gearresteerd, is niet dat er blijkens de getuigen-verklarin- gen niet genoeg grond is voor de ver- I denkingen. De drie zijn de vorige maand tegen borgtocht vrijgelaten. Zy moesten in een bepaald district blijven. Het onderzoek naar hun activiteit in de oorlogsjaren zal echter worden voortgezet. Ex-SS'er Adolf Petsch die ook in vrijgelaten. Hij heeft bekend dat hy 000 joden heeft vermoord. l)e Amerikaanse bond van haven arbeider (ILA) heeft gisteren zijn 60.000 leden opdracht gegeven van daag weei aan het werx te gaan. De Amerikaanse havenstaking, die op 23 december begon, is hiermee beëindigd. De scheepvaartmaatschappijen heb- ben gisteravond overeenstemming be- reikt met at ILA over een regeling van het geschil. De staking heeft 34 i dagen geduurd en is hiermee de lan- gste en kostbaarste in de Amerikaan se geschiedenis. President Kennedy had een raad van drie ingesteld. Deze raad heeft een loonsverhoging van 37 dollarcent per uui (ongeveer f. 1.35) voorgesteld. De bond eiste 50 dollarcent, de maat- schappyen wilden slechts 22 cent ge- ln Laven ontving de interna tionaal bekende maker van do-1 curnentaire films Bert Haanstra de 1000ste kopie van zijn film ..Glas De makers van deze film v.l.n.r. Pim Jacobs, die voor de j muziek zorgde. Bert Haanstra en j zijn camera-man Eduard van der Enden. Tsjoe En-lai, de Chinese premier, I heeft in Sjanghai bekendgemaakt, dat communistisch-China reeds be-1 gonnen is met de uitvoering van een nieuw vijfjarenplan. Op een ar beidersvergadering zei hij, dat Chi na zich nu in het eerste jaar van zijn derde vijfjarenplan bevindt en dat er meer zelfvertrouwen nodig was voor de ontwikkeling van de economie. De premier gaf geen by- I zonderheden over het nieuwe plan Het tweede eindigde op 31 december I 1962. Aangezien daarin de nadruk lag op de zware industrie, verwacht men van het derde vijfjarenplan j modernisering van en steun aan de landbouw. ven. Alleen al in de haven van New York zullen de kosten niet 28 miljoen dollar por jaar hierdoor stijgen. De staking heeft 600 schepen getroffen en heeft naar schatting 700 miljoen dollar gekost. (Van onze Rotterdamse correspondent). De ontknoping van het drama van de Zweedse kusttank'er „Thun- tank VII", die donderdag door de sleepboot „Gele Zee" onderstebo ven drijvend de Waterweg werd binnengesleept, is met voor mor gen te verwachten. Bij de berging hebben zich moeilijkheden voor gedaan. die eerst moesten worden opgelost. Duikers hebben gister middag. toen het scheepje in de ertshaven van Europooi* was bin nengesleept. vastgesteld, dat het wrak dat van de .Thuntank-VII" ;s. Zy konden de naam op de boeg lezen. By een verder onder zoek onder het schip constateer den zij. dat vijf van de acht tank deksels openstonden. Voor de bergers ertoe kunnen over gaan om de ..ThuntanK-VII" met hulp vkn de bok .Sitnson". die gistermiddag in Europoort is aan gekomen. in normale positie te Advertentie Breestraat 173 Hooftstraat 88 Leiden Alphen l>e Nederlandsche Spoorwegen heb ben donderdag een recordhoeveelneid kolen vanaf de Limburgse mijnen I \ervoerd, zo hebben zij gisteren be- kendgemaakt. Terwijl normaal in de winter het transport van kolen voor industrie en huisbrand 1100 a 1200 1 wagons per dag beloopt, is dit aantal 1 donderdag opgevoerd tot rond 1500 w agons, voornamelijk met huisbrand- kolen. Een hoeveelheid dus van 35.000 I ton kolen bestemd voor het westen, J het oosten en noorden van Neder land. De Nederlandsche Spoorwegen hebben gisteren ernaar gestreefd dit record te evenaren. Na de koude: Een kleine storing, die evenwel met sterke luchtdrukdalingen gepaard gaat, trekt vandaag over Denemar ken naar het zuidoosten. Als gevolg hiervan is boven de Noordzee een krachtige tot harde noordwesten wind opgestoken, die zachtere lucht tot over heel Nederland voert. Ook in het zuidoosten van het land wordt daarom dooi verwacht. De storing heeft een koufront bij zich, dat plaatselijk regen en sneeuw veroorzaakt. Dit koufront zal het grootste deel van Nederland passeren, waarna het weer tijdelijk onder in vloed komt van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Samenhangend hier mede zal vannacht in het algemeen de temperatuur weer iets beneden nul dalen. Een krachtig gebied van hoge druk handhaaft zich ten westen van Ier land. Hieromheen zullen nog enkele storingen circuleren, die ook het weer in het Noordzeegebied gaan beïnvloe den. zodat op iets langere termijn be zien afwisselend dooi en een paar graden ivorst zal voorkomen. 27 JANUARI Zon op: 8.29 uur; onder: 17.17 uur. Maan op: 9.44 uur onder: 19.46 uur Hoogwater te Katwijk te 4.30 en 16.42 uur; laagwater te 0.19 en 12.40 uur. De Stichting van de Arbeid beveelt het betalen van extra-uitkeringen aan als tegemoetkoming in de bij- zondere lasten, die zich deze win ter voordoen in gezinnen, waarvan de kostwinner een gering of matig inkomen geniet. Het is de Stichting bekend, dat deze omstandigheden reeds in vele ondernemingen is bezien en ertoe heeft geleid, dat de onderneming een tegemoetkoming in die lasten betaal- de. Zoals bekend, hebben de vakcen trales zich tot de Stichting gewend met de vraag of naar haar mening j geen aanleiding bestaat tot het doen j van bijzondere uitkeringen. De Stichting heeft deze vraag in haar vergadering van gisteren be- sproken en kwam tot de conclusie. dat daartoe inderdaad alle aanleiding bestaat. Advertentie v.a. f 725— Geschikt voor 2e programma. Een lange rij Rotterdammers stond gisteren voor een wasserij aan de Bellcvoystraat. Voor een flesje, em mertje of teiltje helder water. Niet overal was het zo rustig als hier. By con filiaal van de Coöperatie in Hoogvliet is het gistermiddag tot onregelmatigheden gekomen. Toen j een tankwagen daar stopte stormde een groot aantal dortstige mensen, gewapend met flessen en jerrycans erop af. Er ontstond een enorme wanorde. Kinderen en ouderen wcr den tegen de grond gelopen. Men hield elkaar van de uitdeelplaats weg. zodat slechts weinigen een li tertje water konden bemachtigen. Een hevig opgewonden huisvrouw schreeuwde tegen de filiaalhouder: „Als ik nu niets kryg, koop ik nooit meer bij je". Het bedrijf verkocht het water tegen kostprijs (5 cent). Ijlings gealarmeerde politiemensen hadden, geruime tyd nodig om de orde te herstellen. Persoonlijke service Dit blad bestaat uit 10 p-xdna's. en een Bijvoegsel. I LANGE MARE ó6 - TEL. 26500 Prettige betaling. Gelukkig is de watermisère voor Rot terdam en zyn verzorgingsgebied (in totaal meer dan 1.1 miljoen men- sen) waarschijnlijk maandag voor- bij. Gisteren was het water al een 1 stuk beter. Bedroeg het zoutgehalte woensdag nog ca. 3000 mg per liter, gisteren was dat al gedaald tot 1000 mg. Maandag zal er niets meer aan het water te proeven zijn, al zal de gebruikelijke samenstelling dan nog niet geheel zijn bereikt. De gebeurtenissen hebben de directie van het drinkwaterleidingbedrijf min of meer overvallen, zo vertelde gisteren de directeur ir. J. J. B. Bijker. De oorzaak was een com plex van factoren. De kans op her haling wordt zeer gering geacht, vooral nu de rivier zelf zo'n grote bydragc levert. De maatregelen van Rijkswaterstaat (sluiten storm stuw by Capelle en openen Betuwe- pand) hebber de problemen aan merkelijk verlicht, maar als de Ryn zichzelf niet had gecorrigeerd zou volgens alle deskundigen Rot terdam voorlopig nog in de ellende gebleven zijn. Gevaar voor de volksgezondheid is er niet geweest, al moesten speciale maatregelen genomen worden voor hartpatiën ten en personen op dieet. Voor vele hulsvrouwen zal de verbe tering van het drinkwater een grote opluchting zijn. Want het zoute water heeft toch een heleboel na righeid gebracht. Het eten moest op een andere wijze worden bereid, kopjes thee en koffie konden met goed fatsoen niet meer worden ge serveerd. Vandaar die lange rijen voor de distributiepunten van nor maal water. Verschillende bedrij ven en instellingen, die over eigen welputten beschikken, hebben daar bij hulp verleend. Melkhandelaren verkochten het dubbele van het normale verbruik. Fabrieken van frisdranken konden de vraag niet byhouden. roblemen zijn er vooral ook geweest voor de industrieën, die hun pro ductieproces op gang moesten hou den. Lange files tankwagens ook van het leger reden dagelijks op de weg van Rotterdam naar Den Haag. die ook in de volksmond een nieuwe naam heeft gekregen: „de nieuwste waterweg". Voor de raffinaderijen werd het water per schip aangevoerd. Over enkele dagen kunnen de Rot terdammers dus weer hun oude vertrouwde water uit de kranen laten stromen. Dat is overigens zouter dan we wel denken: volgens berekeningen van het drinkwater leidingbedrijf ligt in Rotterdam het zoutgehalte 25 tot 50 procent boven het landelijk gemiddelde, wat een gevolg is van het aftappen uit de rivier. Geen wonder, dat de Rot terdammers het Haagse duinwater. dat nochtans als een delicatesse is gewaardeerd „flauw" en „zon der smaak" vonden. Een mens is niet gauw tevreden. Advertentie mm ««kousen en sokken 3 mCjijM.JM krimpvrij GARANTIE: als ze krimpen krijgt U nieuwe. HAARLEMMERSTRAAT 8 brengen, moeten eerst deze vijf openingen met patches (dichtin gen) worden afgedekt. Het laten kantelen van hét soheepje onder de huidige omstandigheden zou een te riskante onderneming zijn. De bergers denken zeker nog de ge hele zaterdag voor het werk no dig te hebben. Vermoedelijk zal dan morgen worden getracht de „Thuntank-VII" te doen kante len. Als dit is gelukt zal een on derzoek worden ingesteld of zich in het wrak nog stoffelijke over schotten van opvarenden bevin den Men verwacht, dat dit wel het geval zal zijn. Het wrak drijft nog. maar ligt te veel onder water. Aan de by zon derheden van het gat in de boeg menen de bergers overigens te mo gen concluderen, dat het scheepje niet Is vergaan door een aanva ring. Bijzonderheden van het aan varingsgat wijzen daarop. Het is vrij zeker pas aangevaren, na dat het was omgeslagen en dan is het heel goed mogelijk dat de Kat- wijkse treiler. die enkele dagen ge leden op een wrak in de Noordzee stootte, de Thuntank-VII heeft aangevaren. Het vermoeden, dat dit zu zijn geschied op de ver gane Belgische kotter zal wel on juist zijn. omdat deze van hout was en nooit een zo ernstige be schadiging aan de treiler had kun nen veroorzaken. Het wrak is 60 m lang en 9 m. breed, is lichtgroen geverfd en heeft een roodgeverfde bodem. Advertentie voor siecms kunt u nu een echte auto kopen TYPE 900 128 km/u 50 pk 4 gesynchroniseerde versnellingen verwarming min. onderhoud: olie 10.000 km doorsmeren 20.000 km Maak een proefrit bIJ een van de SIMCA-dealers Uit het Leidsch Dagblad van 27 Jan. 1863: Advertentie- Een heer. zijne bezigheden buiten's huis hebbende, verlangt zoo spoe dig mogelijk, een gemeubi leerde kamer met alcoof, den prijs van f 100 per jaar) niet te boven gaande. Br. bur. L. Dagblad. Concert a la Strauss door de muziek van het Regiment Veld-artillerie. onder leiding van kapelmeester Rüders- dorff op 28 Jan. 1863. in de Stadsgehoorz. Entrée f 0.99.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1