Washington nadrukkelijk tegen t Franse standpunt Kamerlid het vragen over stelt leidingwater ZWART CONCERT Duidelijke taal van president Kennedy op persconferentie Het i veer verandert nog weinig Bizarre situaties Beroepsvervoer kan sneeuw toch ruimen Overleg CAO-metaal opnieuw geschorst (9ud 9Ue VN-leger in Kongo wordt ingekrompen Lichte verbetering in Rotterdam Uw handen lopen nü gevaar! teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 25 JANUARI 1963 No. 30865 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) hun beslist geen -voldoende bescher ming in een eventueel conflict. Geheel aan het slot van de con ferentie wist president Kennedy De Gaulle's houding toch nog ter sprake te brengen. De Gaulle had aan Ame rika zün steun verzekerd, toen de Cu baanse crisis haar hoogtepunt bereik te. Kennedy hoopte dat De Gaulle er evenzeer op zou vertrouwen dat Ame rika West-Europa zou steunen in tyd van gevaar. Zelfs Chroesjtsjow, zo merkte Kennedy op, schijnt daarvan overtuigd te zijn. Tot zover onze correspondent in Washington. Franse visie Onze correspondent in Parijs te lefoneerde hedenochtend: Frankrijks politiek blyft gericht op de organisatie van Europa. Dat Furopa zou echter niet in het „At- lantisirc" mogen verzinken. De on Uitdrukkelijker dan ooit, heeft Washington zich de laatste dagen geschaard achter Duitsland, Italië, de drie Benelux- landen en die genen in Engeland, die toetreding van Groot-Brittannië tot de Euromarkt wensen. Heel duidelijk maakte president Kennedy dit Amerikaanse standpunt gisteren op zijn persconferentie: „Wat Amerika en Europa vereniqt is juist, wat ons verdeelt is onjuist", derhandelingen in Brussel hebben iiiiiji i i - ii gedurende lo maanden aangetoond, aldus luidde de kern van ri)n krachtige verklaring, die overigens dat Engeland nog niet rüp is om in met opzet vaag werd gehouden. Kennedy's woorden waren zowel van toepassing op Engeland's lidmaatschap van de EEG als op de multilaterale kernmacht. Hij vermeed echter het noemen van de naam van De Gaulle, die tegenstander is van beide plannen. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties zou van plan zij a om de troepenmacht van de volke renorganisatie in Kongo in het begin van het voorjaar met een derde te verminderen. Dit is verklaard in New York. Nadat de 5 626 Indiërs v/eg ",ijn, zou worden begonnen het 1.000 man sterke Tunesische contin gent te verkleinen. De ontwapening van de Katangese te schorten. Frankrijk ziet voor het 1 gendarmerie is gisteren voltooid, al- moment geen reden op die besli&sing ^us is officieel bekendgemaakt D- n- terug te komen, maar is niettemin derdag werden 267 geweren en wel bereid de Duitse voorstellen te woensdag een honderdtal verzameld bestuderen, die a.s. maandag in j)eze wapens waren afkomstig uit Brussel zullen worden ingediend met België Engeland en Duitsland Van de bedoeling de onderhandelingen met Londen weer te heropenen. Aldus kan men de verklaringen wel samenvatten, die gisteren door de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville, voor de Nationa le Vergadering en door zijn collega van Informatie, Peyrefitte, na de zitting van de regering voor de pers. -- werden afgelegd. Voorts is in Parijs I secretaris-generaal van de Noordat- nog bekendgemaakt dat Couve de j lantische-Verdragsorganisatie. is gis- Murville persoonlijk zal deelnemen teren in Londen gearriveerd waar hij continentaal Europa te worden op genomen en daarom heeft Frank rijk besloten die beraadslagingen op een vliegveld bij Kolwezi zijn 680 kilo ontplofbare stoffen verwijderd en in een meer gestort. De VN-troepen hebben ook 1.724 kilo geligniet aan getroffen. Slikker in Londen Mr. D. U. Stikker, de Nederlands? 1 aan de eerste zitting van de com- missie-Hallstein, die. zoals men weet. op Duits voorstel is ingeschakeld in de hoop het gesprek met Londen weer vlot te kunnen krijgen. gedurende twee dagen besprekingen zal voeren met Britse ministers. Diplomatieke kringen verwachten, dat de besprekingen zullen gaan over het Brits-Amerikaanse voorstel voor SlHr «F? Communisten nog steeds gevaarlijk De Amerikaanse president vestigde er de aandacht op, dat de communis tische macht, al schijnt die op het ogenblik enigszins in verwarring, toch nog bijzonder sterk is. Alléén zijn Amerika noch Furopa hun leven ze ker. Maar handhaven deze delen van bet Atlantische bondgenootschap hun eenheid, dan is het Westen ruim schoots in de meerderheid. Samen werking in wederzijds vertrouwen is dus noodzakelijk. Het gevaar ligt in verdeeldheid op het gebied van de handelsbetrekkingen en de defensie. Washingtons kritiek op De Gaulle was een dag tevoren nog scherper tot uiting gekomen in 'n rede. die Geor ge Ball in New York hield ter ere van de Fransman Jean Monnet. Ball is Amerika's onder-minister van Buitenlandse Zaken, die veel aan dacht schenkt aan de economische betrekkingen. Hij sprak van „een Atlantische wereld waarin de defen sie niet verdeeld kan zijn en waarin het economische leven onderling van elkaar afhankelijk is". Ook deze spre ker noemde De Gaulle niet, doch hij prees Monnet omdat deze juist niet deed wat De Gaulle voortdurend doet Daardoor was deze speech vrij scherp en alle aanwezigen beseften dat Ball in feite uiterst kritisch over het Franse staatshoofd was. Men oordele zelf: „Monnet vervier nooit in de dwaling het verleden opnieuw te wil len veroveren. Hij heeft er niet naar gestreefd oude vanen te ontrollen en verdwenen symbolen opnieuw tot le ven te brengen". De Gaulle kon zich dit voor gezegd houden! C| j een multilaterale a•oommacht waar- 9 olot OP pag tege. president Charles de Gaulle j ernstige bedenkingen heeft geuit. Lit Een hogedrukgebied handhaaft zich met zün centrum boven België. Het ondergaal op het ogenblik een ver sterking ven een nieuw en krachtig hogedrukgebied, dat de afgelopen da- ten over de Oceaan is getrokken en dat nu oc Britse eilanden nadert. In velband hiermee blijft de wind in ons land over het algemeen zwak. zodat in het huidige weer niet veel verandering is te verwachten. In de nacht zal de vorst licht tot matig zün. terwijl overdag de temperatuur dicht bii het vriespunt komt. Verder duurt het droge weer voort, In hel noorden van Duitsland en Denemarken was de temperatuur de afgelopen nacht om het vriespunt. Ctrenge vorst kwam voor in Enge land Belgie. Frankrijk, centraal-Eu- ropa en ac Balkan. In ons land had het vliegveld Zuid-Limburg een mi nimum temperatuur van min tien Eraden. In Leeuwarden en Eelde vroor et daarentegen ïver naar luns Hoewel nog allerlei andere onder werpen ter sprake kwamen, die spe ciaal voor de Amerikanen van belang zijn, overheerste toch op deze pers conferentie het thema van de span ning in de Westerse alliantie. De zes landen van de Euromarkt moeten volgens Kennedy zelf beslis sen of zij naarbinnen of naarbuiten gericht wensten te zijn. Hijzelf ech ter verzette zich tegen de gedachte, dat Europa en Amerika uiteen zou den gaan. Er zou wellicht eens een dag kunnen komen waarop Europa niet langer de militaire steun van Amerika nodig had. doch die dag is nog niet aangebroken. Amerika wenst in Europa niet te domineren. De Amerikanen zouden liever naar huis gaan, doch zij wensen tot steun te zijn. Men ziet het: Kennedy dreigde be slist niet met de terugtrekking van de Amerikaanse troepen, doch wist op deze manier toch aan te geven dat West-Europa het bondgenootschap met Amerika terdege in gedachte moet houden. Vooral in Duitsland zou men gevoelig kunnen zijn voor dit deel van Kennedy's betoog. De concentratie van de Duitsers op het bondgenootschap met Frankrijk geeft O Het Tweedekamerlid, ir. S. A. Posthumus (PvdA) heeft aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat, van Buitenlandse Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijke vragen gesteld over de kwaliteit van het Rotterdamse lei dingwater. HU vraagt of het de ministers be kend is, dat dit water „ondrinkbaar en ten dele zelfs onbruikbaar" is ge worden en of zij bereid zyn in een korte nota aan de Kamer mee te delen welke maatregelen zijn en wor den genomen om „dit ernstige euvel" te voorkomen of te verhelpen. Intussen is er gisteren een lichte verbetering gekomen in de kwaliteit van het water. Het zoutgehalte was iets minder geworden, hetgeen bete kent dat meer water van de boven- rivier is afgekomen. Maar definitieve conclusies durven de deskundigen nog niet te verbinden aan het minimale verschil, al bleek men toch minder pessimistisch. Men is nu met alle macht bezig om Rotterdam te helpen. IJsbrekers proberen op de Lek de grote ijsbar- rière, die de oorzaak van alle narig- j heid schijnt te zijn te doorbreken, en voorts heeft Rijkswaterstaat in- j middels besloten het Betuwepand van I het Amsterdam-Rijnkanaal open te stellen, waardoor Waalwater kan af stromen via de Lek. Men hoopt dat deze maatregel enige verlichting zal geven voor de Maasstad. uitverkocht. Flessen „schoon water" worden te koop aangeboden. Som mige huisvrouwen beleven triomfen door hun kennissen „Haagse koffie- party's" aan te bieden Hun man nen moesten daarvoor een reisje maken naar Den Haag De meeste restaurants en bedrijven in de stad hebben inmiddels al nood maatregelen getroffen om hun cliën ten aan normale kopjes koffie en th« 1* helpen. ZU hebben daardoor Ziekenhuizen en verpleeghuizen wer- non nn oonvrono loron in Ho miHHor een onmiskenbare voorsprong op de Oranjeboomstraat en de Röntgen straal Van gemeentezede zijn bijzondere maatregelen genomen om althans hartpatiënten en personen, die een zoutloos diëet moeten volgen te hel pen. Daarvoor zün 27 distributiepun ten ingericht, waar men met een begeven zonder veel gevaar doktersattest terecht kan. In de mid- j lopen, maar aanbevelinqswaar- Hap hariHpn tzirh hu Hpzp nnnlon 91 Zover het oog reikte was ook gisteren de Noordzee een roer loos ijsveld. De wind heeft de talloze schotsendie op zee drij ven. naar de kust gejaagd. Men kon zich vrij ver van het strand te dag hadden zich bü deze punten al lange ryen wachtenden gevormd. collega's, die niet op het idee kwa men water te halen uit Den Haag, Hoek van Holland of Dordrecht. En kele slimmerikken vonden het kost bare vocht dichter in de buurt, bij de Dierentuin en de bierbrouwerijen, die over eigen welputten beschikken. één graad slechts omstreeks Advertentie gas - water HOOIGRACHT 18 sanitair TEL. 23951 De toestand heeft tot bizarre i Fiuifict situaties geleid. De drankleveran-1 ciers beleven hoogtüdagen. Melk- handelaren zyn in enkele uren tüds De industrieën in het gebied van de Nieuwe Waterweg, vcor wie het brakke water funeste gevolgen kan hebben, zün in het groot bezig schoon water op te halen uit de randgemeen ten. Dat gebeurt met tankers of tankwagens. Ook het gemeentelijk energiebedrüf volgt die weg. Als men er in slaagt de „vloot varende te hou den, zal de energielevering niet wor den beïnvloed. Het bedrüf heeft nu vüf schepen in de vaart den, op aanvrage, later in de middag van goed water voorzien. dig is zo n uniek tochtje niet. toch Schiedam en Delft V" In Schiedam is men gistermiddag begonnen met de distributie van drinkwater uit Pijnacker, welke in tankwagens werd aangevoerd. De commandant van de vliegbasis I „Ypenburg" heeft twee tankauto's be schikbaar gesteld, die van gisteroch tend af volgens een aan de Delftse burgerij bekendgemaakte dienstrege ling, op tien plaatsen in Delft duin water uit Den Haag zullen verstrek ken, aan hen die blükens dokters attest zijn aangewezen op zoutloos dieet. Een Delftse burger, de heer A. van Houten uit de Oranjestraat, heeft I wegens de slechte smaak van het wa ter een spoedaudiëntie aangevraagd aan de minister van Sociale Zaken Advertentie Een góede beurt bü de bewoners en Volksgezondheid. Hij heeft, alle van de Maasstad maakte gistermid- hoop dat de audiëntie hem zal wor- dag de Oranjeboom-brouwerij met de den toegestaan. Is dit echter niet het bekendmaking, dat iedere Rotterdam- geval, dan stelt hij zich voor een I mer helder water uit de eigen wel- actie te ondernemen om namens de putten kan komen halen Daarvoor Delftse burgers een protestnota aan i zün twee grote tanks geplaatst in de de minister te zenden. I1 Nu een groot aantal gemeenten in landse transportondernemers is ver- Nederland. gedwongen door de ijzige enigd, zich tot de colleges van burge en langdurige winter, overweegt grote op 29 januari a.s. in de Stads gehoorzaal te Leiden. HEERLIJK VERWARMDE ZAAL. HARTVERWARMENDE MUZIEK. Eli Hillinga. sopraan Jan v. d. Meer, piano Koos Verheul, fluit Utrechts Sted. Orkest Nederl. Madrigaalkoor. Het geheel o.l.v. Herman Strategier. Kaartverkoop fa. Bender, Ho- gewoerd 90. ad f 3.75 incl. plaatsbespreken, ook per tele foon 01710—20097. WEERBERICHT WESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond half tot zwaar bewolkt maar geen neerslag van betekenis. Hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelüke richtingen. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst, morgenmiddag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 TANUARI Zon op: 8.30 uur; onder: 17.15 uur. Maanop: 9.11 uur; onder: 18.27 uur Hoogwater te Katwük te 3.51 en 16.03 uur, laagwater te 11.59 uur. Dit'nummer bestaat uit 16 pagina s (Van onze Haagse correspondent) twee uur begonnen. Van werkgevers- züde werd ons na de vergadering ge- Het overleg over de nieuwe eollee- z«d da» de werkgevers ..tot het ui- tieve arbeidsovereenkomst voor de terste waren gegaan Zu hebben na- nietaalindustrie is gisteravond om melljk nu een loonsverhoging van 5 halt tien weer geschorst. De Vak- cent per uur voorgesteld of 7 cent - inclusief compensatie A.O.W.. Dit komt overeen met een percentage van 2,7 respectievelük 3,5 De werk gevers zün hiermee teruggekomen van hun oorspronkelüke voorstel van 3 cent per uur. Ook op basis van deze nieuwe voorstellen is geen overeen stemming bereikt hetgeen door de werkgevers uiteraard büzonder be treurd wordt, zo verklaarde ons mr. H de Kanter, directeur van de Fe deratie Metaal- en Elektrotechnische Industrie (F.M.E.), waarin de werk gevers zich verenigd hebben. De werknemers daarentegen heb ben de nadruk gelegd op de vakantie- uitbreiding met één dag Naar hun mening heeft het heen en weer pra ten over de lonen geen enkele zin „Dan had men net zo goed een alge mene loonronde kunnen instellen", verklaarden zü. De vakbondsbestuur raad voor de Metaalindustrie, waar in werkgevers en werknemers ver tegenwoordigd zym is dus nog niet tot overeenstemming gekomen, zodat de contractloze periode, die op 1 januari is begonnen, nog steeds voortduurt. Van werkgeverszijde zyn nieuwe voorstellen gedaan, maar die behel zen niet de vakantie-uitbreiding met één dag waarop de werknemersorga nisaties met klem aandringen. De werkgeversvoorstellen zullen in de komende dagen nog bestudeerd wor den door de besturen van de werk nemersorganisaties, die hun uit- uiteindelijk standpunt waarschünlijk maandag aan de werkgevers zullen mededelen. De Vakraad heeft gisteren langdu rig vergaderd. Men was reeds om Het op de Noordzee gevonden wrak van een gekapseisd scheep je aan de trossen van sleep boten op weg naar de haven van Europoort. Men vermoedt dat het wrak de Zweedse kusttanker "Thuntank Vil" en dat de stof felijke resten van de beman ningsleden zich nog in het schip bevinden. investeringen te doen voor de aan schaffing van speciaal materieel om van de enorme sneeuwmassa's in hun straten verlost te worden, heeft de N.O.B.-wegtransport als organisatie, waarin het merendeel van de Neder- ders gaven als hun mening weer, dat de algemene werkgeversverbonden zich wat een vakantie-uitbreiding be treft, hebben vastgelegd op de brief, die zü aan de regering hebben gezon den naar aanleiding van de vakantie regeling voor de ambtenaren. Ook van werkgeverszüde werd gisteravond uitdrukkelük gestipuleerd, dat zü in geen geval in een uitbreiding van de vakantie zullen toestemmen. De heer De Kanter betoogde giste ren met nadruk, dat een verdere wü- ziging in het werkgeversstandpunt uitgesloten is. Wat zal er gebeuren. Indien maan dag zal blijken, dat de nartüen niet tof overeenstemming kunnen komen? De heer De Kanter meende, dat dan slechts van een voortduring van de contractloze periode kan worden ge sproken. Het woord „conflict" of „staking" is gisteren niet gevallen. Moeder met vier kinderen gedood bij explosie In de Belgische plaats Eigenbrakel zijn gisteravond een moeder en vier kinderen om het leven gekomen bü een ontploffing van een gastank. De ontploffing veroorzaakte een brand, die de woning in as legde. De vader van het gezin kon met het vijfde kind uit de brandende woning ontsnappen. Beiden werden met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. Registratie van de schadeclaims op INDONESIË Het Bureau Schadeclaims Indone sië var. net ministerie van Buiten- 'andse Zaken (Hooftskade 1, Den Haag) heeft de mogelükheid geopend, dat Nederlandse natuurlüke en H0H rechtspersonen per briefkaart de om- meester en wethouders van deze ge- i vang van óe schade opgeven die zü meenten gewend met de mededeling. hebben geleden als gevolg van de in dat deze - vaak büzonder grote - in- december 1957 en daarna door de In vesteringen m het algemeen niet no- 'cionesisrhc regering genomen maat- dig zullen zün. indien men van het regelen. huidige bestaande vervoerapparaat Van Indonesische züde is medio gebruik zou maken. 1955 eer. commissie voor de vaststel- Door de vorst en de sneeuw is im- ]Hng van de schadevergoeding inge steld. Het Bureau Schadeclaims ln- Tien executies in TUNES1E Tien Tunesiërs, die wegens deelne ming aan een samenzwering tegen president Bourguiba ter dood veroor deeld waren, zün gisteren terechtge steld. Aan twee personen, de kapi teins Materi en Guiza. werd gratie verleend Het komplot was in decem ber j.l. aan het licht gekomen. Een dertiende samenzweerder vertoeft vermoedelijk in het buitenland. Der tien anderen zijn tot gevangenis straffen van één jaar tot levenslang veroordeeld. mers veel gespecialiseerd materieel, zoals kipauto's, mechanische graaf- en schepwerktuigen e.d., die normali ter in de bouw worden gebruikt, vrü- gekomen, aldus de N.O.B. Behalve, dat er grote investeringen worden voorkomen, zou hiermee te vens worden bereikt, dat, indien men deze gespecialiseerde vervoerbedrij ven inschakelt, automatisch vakkun dig personeel ter beschikking komt. hetgeen de afvoer van sneeuw en üs zeer zou versnellen, zo meent de NOB. Advertentie Bescherming met Clipp handcrème is noodzaak. Tégen afwashanden, ruwe en schrale handen. Vóór een fluweelzachte en gezonde huid. In de grote doos zit uw hele winter-bescherming donesië werd begin 1962 opgericht. De Nederlandse regering zal de kwes tie op het daarvoor geschikte ogen blik bü de Indonesische regering ter sprake brengen. Het ministerie wüst er nog op. dat uit de registratie van schade-opgaven geen enkele aansprakelükheid van .1e Nederlandse regering voor de ge leden schade kan worden afgeleid. Uit het Leidsch Dagblad van i J 26 Jan. 1863; i t Advertentie- Te huur met j f Mei een huis op eene fat- f soenlijke stand gelegen, be- J vattende 7 kamers en verdere J gemakken. Adres bij den J boekhandel A. A. Rensink, op f de Breedestraat alhier. Door Z.M. is benoemd tot lid der commissie voor afne- ming van examens van com- f f miezen van staat, Mr. S Vissering, hoofdleeraar Leiden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1