KOLENVERVOER ZAL WORDEN BESPOEDIGD Frans-Duits verdrag in Parijs ondertekend Nog geen sprake van een noodsituatie Breuk van vasteland met Engeland kon voorkomen ivorden Drink(?)water in Rotterdam: PENSIOENEN VAN DE AMBTENAREN WELVAARTSVAST INSCHAKELING VAN MILITAIREN [Tijdelijk wind uit Westen WEERBERICHT ©ucf ?fCteuws Opgericht 1 maart 1860 'VOENSDAG 23 JANUARI 1963 No. 30863 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 95 Dc regering heeft maatregelen genomen om het kolenvervoer - het knelpunt bij de brandstoffenvoorziening - te bespoedigen. Zo nodig zullen militairen worden ingeschakeld. De goederenwagonsdie tot nu toe gebruikt werden voor de afvoer van geïmporteerde kolen uit de havens, zullen nu ook naar de Limburgse mijnen worden gedirigeerd. Voor de afvoen van kolen uit de havens zullen vrachtwagens worden gebruikt, eventueel aangevuld met militair vervoer\ De instanties, die bij de produktie, invoer, vervoer en aflevering van kolen zijn betrokken, zullen voortdurend nauw contact onderhouden, opdat een zo snel mogelijke doorstroming van kolen naar handel en ver- bruiker zal kunnen plaats hebben. Het ministerie van Economische Zaken zette gisteravond uiteen, dat de huisbrandkolensituatie zich de laatste tijd als volgt heeft ontwik keld: door het koude voorjaar in 1962 waren in dat jaar de voorra den huisbrandkolen belangrijk ver- Een hogedrukgebied strekt zich nu uit van Engeland via centraal- Europa naar het zuiden van Rus land. Aan de noordflank ervan be vindt zich een tweetal depressies, die in de omgeving van Scandinavië aanzienlijke dalingen van de lucht druk veroorzaken. Tengevolge daarvan neemt de wind n ons land tijdelijk toe uit weste- ijke richtingen. In verband daarmee ^1 de temperatuur zich vannacht en morgen om het vriespunt bevinden. Het zicht zal daarbij slecht zijn met plaatselijk mist. De neerslagkansen lijn klein. Aan de zuidflank van het hoge drukgebied stroomt over de Balkan en de Adriatische Zee bijzonder koude lucht naar Italië. In het zuiden van Italië kwam de afgelopen nacht op sommige plaatsen tien graden vorst \oor. In het zuiden van Frankrijk en in centraal-Europa vroor het 20 tot 25 graden. minderd. Dankzij evenwel vergroting van de invoer met circa 30 procent ten opzichte van die van 1961 konden de voorraden weer goed op peil wor den gebracht. Bovendien is de afzet van huisbrandkolen door de Lim burgse mijnen op de binnenlandse markt gestegen. Begin januari 1963 waren niettegenstaande de koude no vember- en decemberdagen de voor raden in het algemeen op een nor maal peil. Daarna evenwel is door de felle en doorzettende koude het ver bruik in januari ten opzichte van het normale verbruik verdubbeld, terwijl het vervoersapparaat onder meer door bevriezing van kolen voor steeds grotere problemen is komen te staan. Bovendien is door het dichtvriezen van de Rijn sinds verleden week de kolenaanvoer vanuit Duitsland be lemmerd. Besprekingen hebben het reeds mogelijk gemaakt de aanvoer van huisbrandkolen uit Duitsland weer op het gewone peil te brengen, dit door railvervoer zowel als door het inschakelen van particuliere vrachtauto's. Het is nog niet zeKer. of het ge meentebestuur van Amsterdam een beroep op militaire hulp zal doen ten behoeve van de aanvoer van huis brandkolen. Naar van een woord voerder van het Amsterdamse ge meentebestuur wordt vernomen, heeft het gemeentebestuur zich gis teren op de hoogte gesteld van de in de hoofdstad aanwezige voorraad kolen. Er is overleg geweest met ver tegenwoordigers van de kolenhandel en ook hegeft men contact gehad met militaire autoriteiten over eventueel bijspringen voor het geval de ver- voersmoeilijkheden ernstig gaan wor den. De verkregen situatieschets zou vandaag door B. en W. nader wor den bezien. Men zou dan beslissen of het gemeentebestuur van Amsterdam inschakeling van het leger zal vra gen. Overigens zijn vele autoriteiten in Amsterdam van oordeel, dat de moei lijkheden die de afleveringen van kolen aan de verbruiker hier en daar ondervinden, niet veroorzaakt wor den door een gebrekkige aanvoer. De kolenvoorraad schijnt nog steeds op peil te zijn. De narigheden ontstaan echter bij de locale distributie. Ook uit Rotterdam is nog geen hulpverzoek aan de militaire autori teiten uitgegaan. Wil het leger wor den ingeschakeld, dan moet hiertoe een verzoek van een gemeentebestuur worden gedaan en het gemeentebe stuur gaat pas tot een dergelijk ver zoek over, wanneer hierop door het bedrijfslev enis aangedrongen. Dit is in Rotterdam nog niet het geval. Vrees voor sneeuw De Stcenkolenhandelsvereeniging in Utrecht, de grootste kolenimpor- teur in Nederland, importeert norma liter dagelijks 4000 ton kolen. Deze hoeveelheid wordt ook thans bereikt. Men probeert meer over de grens te krijgen. De aanvoer van olie baart voorlopig ook nog geen zorgen. De grootste vrees is, dat er nieuwe sneeuw zal vallei) of dat (jzel het wegtransport nog moeilijker zal ma ken. Blijven ijzel en sneeuw uit, dan behoeft nog niet van een echte nood toestand te worden gesphroken. Veel hangt bij de aahvoer van ko len en olie van de transportmogelijk heden af. Een probleem is, dat niet alleen in Nederland, maar in heel Europa verkeersmoeilijkheden zijn ontstaan. De genomen maatregelen garanderen in ieder geval de gewone maandelijkse import van kolen. Naar de mijnen gaan extra wagens en de spoorwegen stellen voor kolenvervoer meer wagons ter beschikking. De omloopsnelheid blijft hierbij belang rijk en daarmee dus ook het vlot la den en lossen. Tevreden zijn de importeurs over de medewerking van de ministeries van Economische Zaken en Finan ciën. waardoor by grensovergangen zo min mogelijk stagnatie wordt on dervonden. De Nederlandse Spoorwe gen hebben het vervoer van kolen en olie prioriteit verleend. Bij de NS wordt geprobeerd door overwerk en werken op zaterdag en zondag de achterstand in het goederenverkeer, in de loop van de week ontstaan, in de weekeinden in te lopen. Het kan I zijn. dat in Kleinere plaatsen het ran- geren van de goederenwagens wordt uitgesteld tot de maandagmorgen. Over de oliesituatie werd gezegd, j dat gasolie voor centrale verwarming en zware olie voor industrieën er nog wel zijn. De voornamelijk voor bij- verwarming gebruikte petroleum wordt evenwel schaars. De raffinade rijen geven namelijk voorrang aan de meer gevraagde soorten. De importeurs en groothandelaren waarderen het bijzonder, wanneer de brandstofhandelaren op langere termijn bestellen. Cijfers over ver bruik en extra behoefte aan brand stof zijn moeilijk te geven, ook in verband met het soms nodeloos hamsteren. Voor de handel geldt het eveneens, dat men prijs stelt op be stellingen op lange termijn, als het maar geen hamsteren is. Ook reders in New York eens met compromis De Newyorkse scheepvaart maatschappijen hebben gisteren de voorstellen goedgekeurd van een presidentiële commissie, die vorige week werd samengesteld om een eind te maken aan de staking van havenarbeiders aan de Amerikaanse oostkust, die reeds een maand duurt. De speciale, door president Kenne dy benoemde commissie, had 20 janu ari aan de vertegenwoordigers van de havenarbeiders en van de reders een ontwerp-akkoord overhandigd. Dit voorzag o.m. in verhoging van het uurloon met 24 cent voor een periode van twee jaar. Andere verbeteringen in het pensioenstelsel en op het vlak van de gezondheidszorg en dergelijke meegerekend, bedraagt de loonsver hoging 39 cent per uur. De vertegenwoordigers van de ha venarbeiders hadden de voorstellen zondag reeds aanvaard. Verwacht wordt, dat de goedkeu ring ervan door de 145 leden van de vereniging van Newyorkse reders ge volgd zal worden door die van andere verenigingen van reders in andere havens aan de oostkust. In een van de kassen van de Stadskwekerij in Haarlem zijn honderden vogels ondergebracht die in ernstige toestand in de stad en omgeving werden aan-soorten. Zij hebben in de kas getroffen. Het zijn eenden. zee- verwarming. een klein vijvertje meeuwen, waterhoentjes, reigers en rijkelijk voedsel, zwanen, -roerdompen en andere (Van onze correspondent in Parijs) Bondsdag, waarvan de drie voor naamste partijen onwrikbaar vast houder aan Engelands inschakeling in de Euromarkt, valt echter te ver wachten en voor De Gaulle te vrezen, dat 't parlement' als voorwaarde voor de goedkeuring van het Frans-Duitse verdrag zal eisen, dat aan Engelands toetreden geen beletselen in de weg worden gelegd. Het ziet er dus naar uit, dat de I Duitse voorstanders van samenwer king met Engeland en minister van Buitenlandse Zaken Schroder in de eerste plaats, succes hebben geboekt j bij hun pogingen de kanselier tegen j de president uit te spelen. Dankzij de- Met een handtekening en een accolade (<,ebruikel,jke omar- ming) hebben Bondskanselier Konrad Adenauer en president De Daardoor zijn de vooruitzichten van Gaulle gistermiddag in het paleis van het Elysée in Parijs het de "^persconferentie np maandaj l i j I l i ai in Brussel belangruk beter ko- verdrag bekrachtigd, waardoor deze staatslieden hun landen na [men te staan. vier eeuwen onenigheid, bloedige conflicten en massale oorlogen definitief aan elkaar hopen te kluisteren. De overeenkomst omvat politiek-diplomatieke, militaire en culturele clausules en verbindt de deelnemers over alle belangrijke problemen periodieke con tacten te houden. Van een douane-overeenkomst hebben de beide heren afgezien om de overige bondgenoten van de Euromarkt niet al te pijnlijk voor het hoofd te stoten. Manoeuvre van Schroder had Idrag te sluiten. Met dat voorstel hield de sluwe vos uit Bonn zijn gespreks partner een strik voor waaraan de president zich moeilijk kon onttrek ken. Dc aantrekkelijkheid van een I verdrag is voor De Gaulie hierin ge- S legen dac langs die weg ook de op- I volger van de Bondskanselier die Intussen heeft president De Gaulle, binnen luttele maanden het veld moet groot succes aldus werd vanochtend van door- ruimen Men verwachtte, dat aan de voor zitter van de Europese Commissie, prof Hallstein, zal worden opgedra gen cie catalogus op te stellen van alle punten, waarop de Zes en Enge land geourende hun maandenlange onderhandelingen wèl en géén ék- koora hebben kunnen boeken. Of Hallsteil! aan de hand van die lijst 'ater ook voorstellen zal mogen for muleren hoe die resterende geschil len opgeheven kunnen worden, is nog niet oflicieel bekend. Maar zoals uit -Je aanhef hierboven blijkt, heeft de president, om de wittebroodsweken nie- te vergallen, besloten zijn mede werking aan dat rapport niet te ont houden. In elk geval is voor het ogenblik verplicht zal zijn de inge- een onherstelbare breuk tussen En- gaans betrouwbare zijde in Parijs Hagen weg hand in hand met de geland en het Europese vasteland vernomen, besloten met ziin viif Fransen tc vervolgen. Het bezwaar is. toch nog vermeden kunnen worden, dat een verdrag door het parlement I een mogelijkheid, die voor de komst in Bonn goedgekeurd moet worden van de Bondskanselier naar Parijs Gezien de stemming in de Westduitse I bijna uitgesloten werd geacht. vernomen, besloten met zijn vijf bondgenoten in de E.E.G. santen te werken om te voorkomen, dat de on derhandelingen in Brussel over En- Igelands toetreding op korte termijn j volledig mislukken. Hij heeft inge stemd met een voorstel om de Euro pese Commissie van de E.E.G. te ver zoeker. een rapport te maken over de huidige stand van zaken bü het over leg in Biussel. Dc Gaulle zou met dit voorstel akkoord zijn gegaan nadat Vdenauer hem erop gewezen had, dat het Westduitse parlement het nieuwe Frans-Duitse verdrag misschien niet zal goedkeuren als er geen poging is gedaan om de onderhandelingen met Engeland gaande te houden. Overi gens betekent dit niet, dat de Fran sen nu bereid zijn actief steun te verlenen aar. de hervatting van het (Van onze Rotterdamse correspondent) overleg met Engeland als het rapport Sinds gisteren slaan alle theezeefjes eenmaal klaar is. g Ofschoon de Fransen aanvankelijk slechts aan een akkoord hadden ge dacht, haa de Bondskanselier maan dag al voorgesteld een formeel ver- WESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot j norgenavond: Bewolkt weer met plaatselijk mist, naar ook enkele opklaringen. Zwak- e tot matige wind uit westelijke ichtingen. Lichte vorst tot tempe- aturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 JANUARI ton op: 08.33; onder 17.12 uur. Haan op: 07 43- onder: 16 04 uur. Hoogwater te Katwijk: 2.26 en 14.40 lur; laag water: 10.35 en 22.51 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Wanneer de goedkeuring van j de Staten Generaal wordt ver- j kregen, zullen de ambtenaren- pensioenen welvaartsvast wor den. De vóór 1 januari 1957 vastgestelde pensioenen worden verhoogd met een toeslag van ongeveer 32 procent, welk per- centage kleiner wordj naarmate men later is gepensioneerd. Dit bleef er over van het bus je. dat gisteren op de Diemer- straatweg te Amsterdam door een trein werd gegrepen. Vijf in zittenden kwamen om het leven, vier werden gewond. maximum van 80% bij 40 dienst jaren. Voor de pensioengrondslagen tot f7500,- zal over een bedrag van Sïair" vS£ Velen meeneten "amet zout er op- in Rotterdam wit uit: het water is zout! Na alles wat de Rotterdammers in de loop der jaren te slikken hebben gekregen, moeten ze nu dit weer verwerken. Aan chloor viel nog te wennen. Voor zout drinkwater haalt zelfs de meest chauvinistische Rot terdammer de neus op. Thee is ondrinkbaar geworden. In café's en restaurants waren de ver wijten niet van de lucht. Koffie is met enige goede wil nog te nutti gen. Tandenpoetsen doet aan een dagje Zandvoort denken. Hevig worden degenen benijd, die in verband met de kans op bevriezing van de leidingen reeds een teil water hadden getapt. Op de tram steken dezulken fier de neus In de lucht. „Wij hebben nog oud wateris een standaarduit drukking geworden. Voorts zullen in de toekomst de pensioenen de algemene salarisbewegingen van het over- I heidspersoneel volgen. Hierover is overeenstemming be reikt in een gistermiddag gehouden vergadering van de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in 1 ambtenarenzaken. In deze vergade ring, die in aanwezigheid van de mi nister van Binnenlandse Zaken, mr E H. Toxopeus, werd gehouden, is met het eens geworden over het door de minister voorgestelde nieuwe sys teem van integratie van de ambte- narenpensioenen. Met de algemene pensioenvoorzieningen, met inbegrip van de welvaartsvastheid der ambte lijke pensioenen. ..De integratie houdt in", aldus de bekendmaking van Binnenlands Za ken. „dat de overheid de premie AOW voot haar rekening neemt, met dien verstande dat de premie-compensatie AOW tot een bedrag van 5,6% komt te vervallen. Het AOP en het AWP zal volledig worden geïntegreerd in de ambte lijke pensioenvoorziening tot een het overige blijft dit percentage 1 75 per dienstjaar Deze beide bedragen zijn welvaartsvast. Voor de enkele gevallen, dat de pensioenuitkomsten in het nieuwe systeem lager mochten zyn dan on der de oude regeling zal voor de reeds gepensioneerden een garantie- j regeling gelden. Deze garantie zal niet worden ingelopen en zal dus gelden naast het overigens welvaarts vast pensioen. De vóór 1 januari 1957 vastgestelde pensioenen worden verhoogd met een toeslag van ongeveer 32%, welk per centage kleiner wordt naarmate men later is gepensioneerd. In de toekomst zullen de pensioe nen de algemene salarisbewegingen van het overheidspersoneel volgen Het pensioenbijdragenverhaal zal in verband met bovengenoemde maat regelen met 1^% worden verhoogd".1 zettelyk werd ingedaan om bevrie zing van leidingen tegen te gaan De waarheid is echter, dat de D.W.L. alles ervoor zou geven om het zout eruit te krijgen. Er heb ben zich ijsbarrières op de rivier gevormd, waardoor er niet voldoen de zoet water toevloeit. Het gevolg is dat bij vloed het zoute water verder opdringt dan normaal. Bij de D.WL. wordt altijd by eb water ingenomen, anders zouden de Rotterdammers het hele jaar door dit brakke water drinken Door het verleggen van de zout- grens blyft het zoete water in de minderheid, ook tijdens de inlaat- periode. i Uit het Lcidsch Dagblad van J 23 Jan. 1863J t Ook de crinoline heeft haar statistiek. In Frankrijk worden jaarlijks 2.400.000 kilogram stalen veren ver bruikt. Op een concert te Keulen. f dat 10 florijnen kostte, zaten f een dame en een heer voort- f durend te fluisteren. Zij kre- gen onenigheid over het aan- tal gaspitten dat zij zaten te tellen ondanks het spel van J de beroemde virtuoos.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1