Rusland akkoord met 2 of 3 inspecties ter plaatse Katwijkers voor bord in de rij erwtensoep Kwik DAALT in begin van vijlde vorstweek OPNIEUW: Adenauer - De Gaulle pogen as Bonn-Parijs krachtiger te maken 3 Kennedy: aantal is nog niet voldoende Explosie Tiel: 20 gewonden dorpen geïsoleerd wegen onberijdbaar ©ud AC. ER KOMT SCHOT IN KERNSTOP GESPREK Te laag geschat Gevaar explosie WEERBERICHT tetnvs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 21 JANUARI 1963 No. 30861 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR lEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Sowjet-Unie gaat akkoord met twee of drie inspecties-ter plaatse per jaar bij een eventuele overeenkomst over het stopzet ten van de kernproeven, zo heeft Chroesjtsjow Kennedy in een brief meegedeeld. Het State Department heeft gisteravond de briefwisseling tussen beide staatshoofden over dit onderwerp ge publiceerd. Het Amerikaanse ministerie voegde er in een verklaring aan toe, dat de V.8. ermee ingenomen zijn dat Rusland opnieuw akkoord gaat met het principe, van de controle ter plaatse. Kennedy is het echter niet eens met de door Chroesjtsjow voorgestelde twee of drie inspecties. Hij acht dit aantcd oinvoldoende. De Amerikaanse president heeft te kennen ge geven, dat de V.S. acht onderzoekingen ter plaatse wel het minimum vinden. Het valt te hopen, aldus de verklaring, dat Rusland het overleg o over het aantal inspecties e.d. op realistische wijze zal aanvatten. netsow slechts gesproken heeft over een aantal van acht tot tien. Daar wy vroeger hebben vastgehouden aan een aantal van 12 tot 20, betekent dit nieuwe getal een belangrijke ver mindering". „Ik had gehoopt", zo vervolgt Kennedy zijn brief, „dat de Sowjet- Unie dit gebaar van onze kant met een gelijk gebaar zou beantwoorden". Kennedy zegt dan dat Chroesjtsjows suggestie inzake de drie plaatsen in de Sowjet-Unie voor de zgn. „zwar te dozen" «automotische seismische stations) nuttig is, maar niet ver ge noeg schijnt te gaan. December Januari In een brief van 7 januari zegt Chroesjtsjow, dat de Russische re gering, na haar deskundigen geraad pleegd te hebben, tot de conclusie is gekomen dat het voldoende is om drie „zwarte dozen" op het grond gebied van de Sowjet-Unie te vesti gen. „Wij geloven en blijven gelo ven", aldus Chroesjtsjow, „dat in spectie over het algemeen niet nood zakelijk is en als wy dan ook nog ak koord gaan met twee of drie inspec ties jaarlyks. doen wij dit alleen om de resterende meningsverschillen uit de weg te ruimen ter wille van een overeenkomst". hiermee in staat zijn de ander af te houden van het beginnen van een oorlog met deze wapens. Hoge Amerikaanse functionarissen hebben verklaard, dat de fundamen tele meningsverschillen nog steed: bestaan. De Sowjet-Unie is immers van mening, dat inspecties ter plaat se uit technisch of wetenschappelijk oogpunt niet noodzakelijk zijn. Niet temin. zo zei men in Washington, is het feit. dat Chroesjtsjow het prin- cipe van de controle ter plaatse aan vaardt. zeer belangrijk. Men hoopt dan ook. dat de verdere besprekin gen iets positiefs zullen opleveren. O O Amerikaanse militaire deskundigen op het gebied der kernbewapening hebben in Washington verklaard, dat de Sowjetrussische premier en par tijleider Nikita Chroesjtsjow. toen hij op het congres der Oostduise com munistische partij verklaarde dat de Verenigde Staten over veertigduizend kernwapens beschikten, met zijn schatting te laag is geweest, daar dit aantal in feite vijftigduizend be draagt. Hier staan ongeveer vijfdui zend Russische kernwapens tegen over. Deze deskundigen verklaarden ver der, dat. ook al bezitten de Verenigde Staten thans tien maal zoveel kern wapens als de Sowjet-Unie, beide landen over een dergelijke sterke kernwapenmacht beschikken, dat zij Aan het Amerikaans-Russische P kernstop-gesprek dat morgen in Washington wordt hervat, zal nu ook Engeland gaan deelne men. Dit overleg, dat een informeel karakter draagt, is op 14 januari j.l. in het VN-gebouw in New York be gonnen. Bij de aanvang zou zijn af gesproken, dat Engeland aan de besprekingen zou deelnemen zodra vorderingen mochten zijn gemaakt. Het feit dat dit nu gebeurt, be schouwt men in Londen als het be wijs dat er enige vooruitgang is geboekt. Bijna een maand eerder dan het gesprek begon de briefwisseling tus sen Chroesjtsjow en Kennedy over het stopzetten van de kernproeven. De Russische premier schreef 19 de cember de Amerikaanse president 'n brief, waarin hij zegt dat nu de tijd is aangebroken om voorgoed een einde te maken aan de kernproeven. Het is nu „een zeer geschikt ogen blik" daarvoor. Kennedy zegt in zijn antwoord van _J december, dat hij hoopt dat de suggesties die Chroesjtsjow in zijn brief heeft gedaan, een hulpmiddel zullen blijken te zijn om „ons op weg te helpen naar een overeenkomst". Chroesjtsjow zegt in zijn eerste brief, dat de Amerikaanse onderhan delaar Arthur Dean op 30 oktober in 'een gesprek met de Russische vice- minister van Buitenlandse Zaken, Wasili Koeznetsow, heeft verklaard dat het naar de mening van de Ame rikaanse regering voldoende is om elk jaar twee tot vier inspecties ter plaatse in de Sowjet-Unie te ver richten. Kennedy merkt in zijn antwoord op, dat er blijkbaar een misverstand is geweest met betrekking tot het aantal inspecties ter plaatse. „Am bassadeur Dean", aldus Kennedy, .heeft mij meegedeeld, dat hij bij zijn gesprek met vice-minister Koez- Spiegel-redacteur Sehnielz gisteren uit gevangenis (Van onze correspondent in Bonn) De Spiegel-redacteur Hans Schmelz Is gisteren volkomen onverwacht uit de gevangenis ontslagen. Schmelz zat In verband met de verdenking van landverraad tegen het weekblad Der r>{ e Gereformeerde School aan de Voorlopig moet echter nog worden Spiegel" al sinds eind oktober ach- tr Kllhrnk 7. r T)c prekend op een aantal gasloze uren ter slot en grendel, hoewel bekend Sluisv eg te Ka tick aan Ace. De per dag „pt |ig( |n dp bedorIinKi dat fjiras geworden, dat hij aan het artikel enorme voorraad erwtensoep een de Sted. Lichtfabrieken in Leiden „Fallex-62", waarmee het landver raad gepleegd zou zijn, slechts op ondergeschikte punten meewerkte. Schmelz kwam gisteren plotseling vrij, omdat de rechter van onderzoek bet bevel tot inhechtenisneming te- |en hem ophief. Dit was daarom zo zii opmerkelijk, omdat het helemaal de 4jd nog niet was, waarop Schmelz hechtenis opnieuw verlengd moest worden door de rechter. De enige, die nu nog in de gevangenis vertoeft in samenhand met de gerechtelijke ac- tie tegen „Der Spiegel", is de uitge- ter van het blad, Rudolf Augsteln. Een hevige explosie by slagery Ma nassen aan de Kerkstraat in Tiel heeft vanmorgen omstreeks h->lf elf enorme ravage veroorzaakt. Er zyn twintig lichtgewonden, van wie twaalf ter behandeling naar het ziekenhuis zyn overgebracht. De explosie had plaats in de gasin stallatie. De gevolgen waren cata strofaal. Muren werden ontzet en ruiten versplinterd, ook van een aantal panden in de omgeving. De Kerkstraat was bezaaid met glas scherven. Vijf winkeliers werden door de explosie gedupeerd. Een toevallig passerend detachement militairen werd naast de brand weer en de dienst gemeentewerken by het opruimingswerk ingescha keld. De explosie was zo hevig, dat men de knal met die van een ontplof fende bom kop vergelyken. De ge wonden werden onder meer ge troffen door glasscherven. Ook hebben verschillende personen brandwonden opgelopen. Twee artsen waren spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig. De schade loopt in de duizenden gul dens. De vier Prinsessen hebbv cuheid van de verjaardag "jn i revue. Joan Haanappel. Het ge- terdagavond in dc Hilversum <c Pri ises Margriet Deze foto sprek duurde zo lang. dat de Expohal een voorstelling van de toont de Prinsessen Beatrix, nerveus lachende Joan Haan- Weense IJsrevue bijgewoond ah Margriet en Marijke in de pan: e appel bijna te laat op de ijsvlakte slot van een intiem feestje ter ge-in gesprek met de ster van dc terugkeerde. De Katwijkers, die sinds vrij dagavond door een ontploffing bij het gemeentelijk gasbedrijf verstoken zijn van gas, stonden zowel gisteren als vandaag in de rij voor een warme maaltijd, duizenden en nog eens duizen den porties erwtensoep, klaar gemaakt door de koks van het Marine Vliegkamp Valkenburg, zijn tot nog toe uitgereikt. Een plaatselijk expeditiebe drijf zorgde voor het transport van de soep naar de zes uitreik- lokalen. terwijl leden van het Rode Kruis Hulpkorps en nood- wachters van de B.B. de porties verdeelden. Het was een gedrang van jewel ste: lange rijen inwoners stonden met hun pannetjes voor de ver schillende uitreikpostcn. Deze pos ten waren ingericht in het Prot. Militair Tehuis en het Parochiehuis te Katwijk aan den Rijn en in de Huishoudschool, de Joh. Calvijn- school, de Savornin Lohmanschool kwartje per portie! was in zeer een provisorische verbinding voor de korte tijd uitverkocht. De gasloze K&twykers hebben niet alleen voor soep in de rij gestaan. Vrijdagavond en zaterdagmorgen werden namelyk de brandstoffen- handelaren belegerd door inwoners, die petroleum en huisbrandolie wil den hebben om te koken. Uiteraard waren de handelaren op deze vraag niet berekend en al snel dreigden de olievoorraden uitverkocht te raken. Dank zij de zorg van het gemeente bestuur werden er echter zaterdag middag grote extra-voorraden aan gevoerd. Trouwens, ook de vraag naar elek trische kookplaten was het afgelopen weekeinde enorm groot. De voorraad hiervan slonk zienderogen. De toene ming van het elektriciteitsverbruik deed weer het gevaar ontstaan van overbelasting van het elektriciteits net. Per luidsprekerauto werd de be volking gisteren op dit gevaar gewe zen, waarbij er op werd aangedron gen het gebruik te beperken om te voorkomen, dat ook de elektriciteits voorziening zou uitvallen. Ook de handel in kampeer-kookapparaten was zeer levendig en hiermee werden, ook in Leiden, goede zaken gedaan. Er wordt intussen hard gewerkt om de gasvoorziening weer zo spoedig mogelyk op gang te brengen. Men hoopt zelfs vandaag nog een beperk te gaslevering te kunnen verzorgen. gaslevering aan Katwyk tot stand brengen. Op de bevolking is een drin gend beroep gedaan om met het ope nen van de hoofdkraan te wachten totdat van de zijde van de gemecn- tebcdryven richtlijnen zyn gegeven hoe het gasverbruik kan worden her Met klem is de Katwykers verzocht vandaag niet te proberen de gastoe- stellen te gebruiken. Dit kan bijzon der ernstige gevolgen hebben door ontploffingen, nu zich in het buizen net een mengsel van lichtgas en an dere gassen bevindt. Na de explosie in de gasfabriek van Katwijk is dit mengsei in de buizen ontstaan. De leidingen dienen te worden schoongespoeld. Daarvoor is thans een apparaat van elders onder weg naar Katwijk. Door de slechte 'sj- -- '««tand van de weern verloopt het "L™ "E". poldei loopt, was met ongeveer an derhalve meter stuifsneeuw bedekt. Met twee bulldozers en vyf sneeuw- p'oegen is men gisterochtend aan het sneeuwruimen begonnen Men slaag de er met heel veel inspanningen in enkele kilometers redelijk schoon re maken, maar de verwachting is, dat rnen niec voor morgenavond de weg oor hei verkeer zal kunnen vrijge ven. Het verkeer Amsterdam Amersfoort wordt omgeleid via de Rijksweg die door Soe*r en Baarn 'oop' *n wel sneeuwvrij is Ook np de rivieren wordt de situatie met de ciag benauwder. De Rijn is thans van de Kop van Pannerden tot aan Hagensteen door het.ys ge- In het begin van de vijfde vorstweek. breidt een hogedrukge- stremd Met de Waal is dat sinds eis- bied, dat vanochtend nog boven iuid-Noorwegen lag, zich naar '^^^^"b^tl^èn^DeljKel het zuiden uit. zit at geheel dicht, zodat scheep- Daardoor zal de wind in onze omgeving wat zwakker worden gehele cppervlakte met middelzwaar ys bedekt. Deze vaarweg wordt dan ook steeds minder gebruikt. Donder- 1ag passeerden nog 42 schepen, vrij dag neg dertig, maar als het zo door gaat za1 dat spoedig geheel, tot stil stand zijn gekomen. Er begint zich nu ook al op de Nieuwe Waterweg ys vast te zetten. Ook dc toestand van de eilanden wordt steeds ongunstiger. De Texelse veerboot „De Dageraad" heeft giste ren van Den Helder uit geen kans meer gezien Texel te bereiken. De verbinding met Terschelling en Vlie land over zee van IJmuiden uit is ook gestremd. Vandaag zou er weer een luchtbrug worden ingesteld tussen Leeuwarden en Terschelling. en de temperatuur geleidelijk weer enkele graden dalen. De vorst blijft dus matig tot streng. Er is voorts een kleine storing op komst, die wel wat bewolking zal brengen, maar sneeuwval is voor morgenavond onwaarschijnlijk. Gedurende het gehele weekeinde steld. E«n eigenmachtig optreden kan stond er in Nederland een felle oos- ontploffingen in gasleidingen en tenwind die tijdelijk stormkracht be- -meters tengevolge bebhenj reikte, t'-en een randstoring in wes- Ovengens was er gisteren veel be- telijke richting over België en via langstelling van buiten de gemeente het Kanaal naar de Atlantische Oce- voor de situatie m Katwijk. Velen aan trok. Door die snerpend koude kwamen naar de verwoestingen bij harde oostenwind ontstond er zeer en om de gasfabriek kijken Ook het veel stuifsneeuw, die de wegen weer N.T.S.-journaal en de K R O.-repor- t-lad. ?cer glad tot onberydbaar tagedienst wijdden aandacht aan de maakte Talloze dorpen in alle delen noodtoestand. van ons land werden door de opge jaagde sneeuw geisoleerd In Groningen: Engelbert, Middel- OOI bert Oudeschip, Bierum, Jukwerd, Garsthuizen. In Drente: Sleen, Schoonoord, T Zweeloo Wachtum, Barger, Compas- cum en Roswinkel. In Utrecht: Werkhoven. In O.eloerland: Didam. En ook dichter by huis: Kamsrik en andere I dorpci. in de omgeving van Woerden j Men kan slechts schatten, hoeveel uren mannen en vrouwen gevochten hebben tegen de zich sleeds weer op hopende sneeuw. Soms waren dorpen met veel moeite in bittere koude weer bereikbaar gemaakt, maar en- kele uren later bleek, dal de wolken i «tuifsneeuu al het werk weer ver- had gemaakt. In Groningen verliep gunstig. Vertragingen waren niet groter dan zeven of acht minu ten A f gesloten Niet alleen de secundaire wegen waren zaterdag onbegaanbaar, ook vele hoofdwegen waren niet te berij- 1en. Zoals het gedeelte van Ryksweg 1 tussen Eemnes en Hoevelaken. Het werd door Rijkswaterstaat afgesloten voor het verkeer. De weg, die door de transport van het apparaat bijzonder schakeld om dorpjes uit hun isole ment te halen. Op veie plaatsen zal - AANHOUDEND MATIGE t TOT STRENGE VORST De Bilt verwacht van heden- tot Borgen a vond: Over het algemeen weinig bewol- ting Overwegend matige noordoos telijke wind. Matige tot strenge en nt rannacht op enkele plaatsen moge- n lijk zeer strenge vorst, lsj (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 JANUARI. Zon op: 8 36 uur: ondci: 17 08 uur Maan op: 5 45 uur; onder: 14 19 u. Hoogwater te K-twijk te 0.54 en 15 uur. laagwater te 8 48 en 21.13 Uur er I raging 1/1 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Van onze Paryse correspondent) m HPHEPI Gisteravond om men het vandaag zonder bakker en zessen stond de Franse premier, melkboer moeten stellen. n i i Oeorges Eomdidou. samen met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, op het vliegveld van Orly in de sneeuw te wachten om de West- duitse bondskanselier Konrad Adenauer af te halen, die tot woensdag in Parijs zal blijven. Een verblijf, waarin het Franse staatshoofd en de kanselier tij dens drie langdurige ontmoetin gen hun plannen inzake een as Bonn-Parijs in kannen en krui ken hopen te kunnen gieten. Nadat hy gisteren voor de achtste maal zijn voet op Franse bodem had gezet, heeft de kanselier, even recht en stram als immer, al verscheidene vriendelijke woorden gericht tot zijn gastheer. De Franse president, zo zei hij. is vervuld van een historisch be sef. doch zyn blik boort eveneens ver in de toekomst. Hij verzekerde met enige vrymoedigheid dat de beide vol keren nu unaniem de politiek, die hy thans heklinken ging, delen. Het was een historisch moment van wereld wijde betekenis, zo besloot de kan selier zyn hegrotingsrede. Van de as, die ze nu samen wil len smeden, en waarom heel Euro pa zou draaien, heeft De Gaulle, zo als men weet, al jaren gedroomd. Men herinnert zich dat de generaal twee jaren geleden zijn „Europa der vaderlanden" in de overige hoofd- Talloze busdiensten hebben zater dag de stryd tegen stuifsneeuw en gladheid moeten opgeven. Op vele plaatcei. was men van elk openbaar vervoer verstoken. De treinen reden aoms met aanzienlijke vertraging, noe hard de Spoorweger ook gevoch ten hebben om hun diensten gaande te houden In de loop van zaterdag avond raakte de trein van Groningen naar Zwclle bij Beilen defect. Met de volgende trein, die hem opduwde naar het dichtstbyzijndc station liep hij daarna vast in de sneeuw De passagiers zyn toen overgestapt in eer. derof trein, die gedeeltelijk via verkeerd spoor met ee: vertraging van eei. uur zyn doel bereikte. De Betuwelijn was toen helemaal ver sperd Reizigers van Zandvoort naar Maastricht hebben tot gistermiddag na'" vier in Eindhoven en Utrecht moeten overstappten. Op dat tijdstip wen ap rechtstreek verbinding .nersteld Overigens hadden de Spoor wegen gisteren alle moeilykheden weer bedwongen. Het treinverkeer stede, met uitzondering van Bonn (althans wat Adenauer persoonlyk betreft) niet heeft kunnen „verko pen". Aanvankelyk was het vooral onze minister van Buitenlandse Za ken. mr. Luns, die ernstige bedenkin gen opperde tegen de Franse voor stellen, doch sedertdien zyn er nog vele andere schellen van Europese ogen gevallen. Vandaag kan wel worden gezegd, dat in de vyf overige hoofdsteden buiten de Westduit.se kanselier weinig verantwoordeiyke staatslieden meer rondlopen, die De Gaulle op zyn eigenzinnige weg willen volgen En de laatste resten van geestdrift zyn door de jongste gedragingen van de generaal in ver band met de Engelse kandidatuur voor de Euromarkt wel weggevaagd. Slot pag. 2 Onder het toeziend oog van burgemeester H. Duiker delen le gebroeders De Vreugd, leden an het Rode Kruis Hulpkorps, erwtensoep uit in de uitreikpost Chr. Huishoud- en Industrie school. (Foto L D.Jaap van Duyn, Katw Uit het Leidsch Dagblad van J 21 Jan. 1863: jf Als een zeldzaamheid dient -4 te worden vermeld, dat te thans beklinken ging. delen. Het was J w*.h*> in,,na een historisch moment van werelH. WVhe W stelen Van den J kouden grond zijn ter markt gebracht, welke gezaaid waren a in November van 1862. 4 Men berekent, dat in Europa a jaarlijks 2 millioen Ned. pon- f den peper verbruikt worden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1