Wrok tegen Bedoeinen is geheel ongegrond Raad van Warmond aanvaardde begrotingen weinig enthousiast Enorme toeloop voor de Elfstedentocht De nacht van de 16de januari Tuinbouw en Plantkunde - Mij. hoort lezing over aardolie Geen helder beleidsschema Wat gebeurde er in BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 JANUARI 1963 In de serie winterlezingen uitgaande van het museum voor Volkenkunde, sprak gisteravond in de museurnaula dr. D. G. Jongmans, conservator van de Afrlka-afdeling voor een klein, doch zeer geïnteresseerd gezelschap over „Bedoeinen van de twintigste eeuw". In een korte inleiding schetste spreke! de leefwijze van de Bedoeï en, van oudsher het nomadenvolk jn Centraal- en Noord-Afrika waar het zich tot ver in de woestijngebie den voornamelijk bezighoudt met de veeteelt op die plaatsen waar voor het vee nog enig voedsel te vinden is Naast een bron van inkomen levert het vee eveneens het voor naamste deel van het voedsel van deze specifiek Afrikaanse bevolkings groep op. Ieder jaar in de midzomer, als er in de gebieden waar de noma den-stammen zich tijdelijk gevestigd hebben door al te grote droogte voor- het absoluut geen voedsel meer te vinden, trekken deze nomaden in gro te groepen noordwaarts tot over de grenzen van Marokko, Algerië en Tunesië cm daar hun vee te laten grazen en intussen zelf de in deze streken gevestige boeren te helpen bij de oogst, waarbij zij volgens een vaste traoitionele gewoonte 10 pro cent van het door hen zelf geoogste graan als beloning ontvangen. Van oudsher genieten de Bedoei nen, in hel bijzonder buiten Afrika, een vrij ongunstige reputatie en wer den zij altijd beschreven ais ruwe, plunderende en bijzonder oorlogs- ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft «nsteravond in de tot de laatste plaats zuchtige Arabieren voor wie have bezette grote zaal van het „Pryta- noch goed veilig was als zij „op neum" baar eerste bijeenkomst in krijgen ten koste van hun eigen landbezit terwijl ook de angst van een bepaalde maatschappelijke ge lijkheid tussen de „superieure" (Fran se) Europeaan en de op een „lagere- trap-van-beschaving staande Be- doein een, wel niet openlijk uitge sproken, doch wel „heimelijke" rol speelt in de gehele, op een niet be paald faire manier gevoerde, anti- Bedoeinen-campagne. Na een koffiepauze kregen de aan wezigen, via een aantal prachtige dia's en een niet minder fraaie film, een goede indruk van de zeden, ge woonten en leefwijze der Bedoeinen in de 20st eeuw. waarbij dr. Jong mans een en ander nader toelichte. Schaatswedstrijden Plesman U.L.O. Voor de leerlingen van de Ples- manlaan-ULO waren gisteren op de ijsbaan in Leiderdorp schaatswed strijden georganiseerd. De meisjes en jongens hebben op sportieve wijze getracht zo goed mogelijke resultaten te bereiken. De volgende resultaten kwamen uit de bus: Jongens, eerste klas: 1. Remery; 2. Ten Os; 3. Boyenk; 4. Smit; 5. Brokaar; Jon gens, tweede klas: 1. Mets; 2. Zwarts: 3. Kapaan; Meisjes, eerste en tweede klas: 1. Greetje Turk; 2. Miep de Munnik; 3. Goudrlaan; Me;sjes, derde en vierde klas: 1. Janske Ha- zenoot; 2. Nanny Privé; 3. Jos van Hattum; Jongens, derde klas: 1. Jaap Timmermans; 2. Hans Smit; 3. Wim Wirtz; Jongens, vierde klas. 1. Henk Kok; 2. Bas-Jan Koyck; 3. Leo v. d. Ven Voor alle winnaars, was een aar dige prijs beschikbaar gesteld. Onze stadgenoot, de heer C. Szirmai, is geslaagd voor het examen Engelse handelscorrespondentie van de Ned. Associatie voor praktijkexa mens. Castro predikt revolutie Premier Fidel Castro van Cuba heeft bü de sluiting van het in Ha vanna gehouden congres van Ame rikaanse vrouwen verklaard, dat de revolutie zonder vrees gepredikt moet worden". Hij deed een beroep op de volkeren van Latyns-Amerika „op te staan en het imperialistische juk af te werpen". De Cubaanse crisis is volgens hem nog niet voorbij. Wel heeft men oorlog weten te vermij den. maar „de vrede is nog geen feit". Zjjn regering heeft geen ver trouwen in de woorden van Kennedy en daarom blijft zij vasthouden aan haar eisen, waaronder de ontruiming van dp marinebasis Guantanano. De afdeling trek" waren naar meer vruchtbare gebieden. Een fabeltje Zich bepalende tot de twintigste eeuw verwees spreker een en ander naar het rijk der fabelen, ook al komt zo nu en dan een klein „stam- men-oorlogje" nog wel eens voor, doch dit betreft dan een zuiver in terne aangelegenheid, waar de niet- Bedoeïnen absoluut niet in betrok ken woruen en zich hierover dus niet te beklagen hebben. Naar aanleiding van het feit, dat in publicaties de Noord-Afrikaanse boeren zich be klagen over de grote overlast, die zij van deze rondtrekkende noma den ondervinden, heeft spreker per soonlijk meerdere bezoeken aan bo venvermelde landen gebracht tenein de dit ter plaatse eens nader te on derzoeken De voornaamste aanlei ding hiertoe was. aldus spreker, ge legen in het feit, dat deze klach- ten-publikaties steeds uit Franse bronnen komen m.a.w. geuit worden door de Franse kolonistenboeren en niet door de z.g. „inheemse boeren", behorenae tot de oorspronkelijke be volking. Na vele en lange informa tieve gesprekken met. zowel bepaalde bevolkingsgroepen, als tal van geze telde oorspronkelijke boeren in ge noemde landen, heeft spreker even eens per „land-rover" meerdere be zoeken gebracht aan die gebieden waar reeds eeuwenlang Bedoeinen hun tenten hebben opgeslagen en bezocht hij tot zelfs vrij ver in de Ivbiscbe woestijn enkele Bedoeinen- stammen om een indruk te krijgen van de ware Bedoein in de twintig ste eeuw Temeer daar spreker zich ontpop te als een boeiend verteller vond hij voor een aantal van zijn gesprekken zowel met de boeren als met de Be doeinen een zeer aandachtig gehoor, evenals voor de conslusies. die hij uit deze gesprekken en uit eigen waarnemingen getrokken heeft. Zich in het bijzonder bepalende tot het oorspronkelijke Franse koloniale ge bied Tunesië, was spreker tot de con clusie gekomen, dat de aldaar geves tigde Franse kolonisten boeren met un klachten over de Bedoeinen-over- last w.o. veediefstal, plunderingen e.d., de waarheid op z'n zachtst uit gedrukt een niet gering geweld aan hadden gedaan en hierbij .tot zijn verwondering door de Franse over heid werden gesteund. Gevolg van grondpolitiek Dat juist uit Tunesië, waar zich, in tegenstelling tot Marokko en Al- gilrië. zeer vele kolonisten-boeren Leiden van de Ko- feit. dat de kosten van een bepaalde proefboring doorgaans ruim 1 mil joen gulden bedraagt terwijl de kans op een succesvolle aanboring slechts 1 op 9 Ij en van de 44 aanvankelijke vindplaatsen slechts éér. dermate rijk aan olie is. dat een lonende exploita tie mogelijk wordt. In de rij van aardolie-leveranciers neemt Arabië thans verreweg de voornaamste plaats in en levert dan ook niet min der dar ruim 70 van alle aardolie in de wereld Uitvoerig stond spreker stil bij het vervoer van de aardolie van de oliebron naar de raffinaderij en vandaar uiteindelijk naar de con sument. het jaar 1963 gehouden. Dat hiervoor grote helangstelling bestond, kon on getwijfeld worden toegeschreven aan het feit, dal het programma ditmaal geheel werd verzorgd door de Caltex Petroleum My. Nederland met me dewerking van de chef public-rela tions. IV. J. G. Baron Bentinck, die een populair-wetenschappeiyke le zing hieid over de oorsprong, winning en verwerking van aardolie en de heer W. Caron, die een drietal fraaie kleurenfilms projecteerde. Na een kort welkomstwoord en een nieuwjaarswens, sprak de voorzitter, de heer J. H. Smit. een „in memo- ram" uit in verband met het over lijden van prof. Baas Becking, die p.m. ere-voorzitter van de Leidse af deling was. In ziin interessante en zeer leer zame causerie wees Baron Bentinck, na een korte uiteenzetting over het ontstaan van de aardolie, op het feit, dat zowel bij de oude Grieken als Egyptenaren de aardolie al bekend was en o.m. werd gebruikt bfj het mummificeren. Na vele eeuwen op primitieve wyze te zijn gewonnen, werd eerst in 1859 en wel in Amerika de aardolie op mechanische wijze uit de bodem gehaald. Gebeurde dit des tijds tot op een betrekkelijk geringe diepte, door tal van verbeteringen in de boortechniek en de perfectionering van het gebezigde materiaal, is men thans in staat tot op een diepte nan 1500 meter hier en daar zelfs 2000 meter proefboringen te verrichten zelfs in bepaalde zeebodems via kunstmatig aangelegde „boor- eilandjcs". Dat het voortdurend zoe ken naai nieuwe oliebronnen bijzon der kostbaar is moge blijken uit het Na een fraaie kleurenfilm over de tankvaart, verraste de heer Caron de aanwezigen nog op de prachtige Walt Disneyfum over het leven der wa tervogels en een eveneens fraaie do cumentaire film over de visserij, de landbouw en de veeteelt in Dene marken. Jaarvergadering De Natuurvriend C. Borghart erelid Gladde straten en een scherpe vrieswind hebben leden van de Leid se Aquariumhoudersvereniging „De Natuurvriend" niet kunnen weerhou den hun jaarvergadering bij te wo nen. Voorzitter C. Borghart, die zijn functie wegens drukke werkzaam heden moet neerleggen, heette alle aanwezigen welkom en sprak waar derend over het grote aantal leden dat ter vergadering aanwezig was. Na enkele medelingen bracht de heer J. A. Ulfman namens de kascon trole-commissie verslag uit over de financien. Het bestuursbeleid over 1962 werd door de leden onder de loep genomen, nadat secretaris-pen ningmeester en comm. van materiaal verantwoording van hun beleid over het afgelopen boekjaar hadden afge legd. Hierna droeg de heer C. Borg hart de hamer over aan de heer P. S. Geertsma. De heren J. Vorst en J. A. Ulfman werden in de vacatures van secretaris en penningmeester be noemd. De nieuwe voorzitter dankte oud-voorzitter Borghart voor de bij zondere wijze waarop hij de vereni ging steeds voor moeilijkheden heeft behoed en stelde de vergadering voor het erelidmaatschap aan de heer Borghart toe te kennen. Een voor stel, dat door de vergadering met ap plaus werd onderstreept. Na de pauze werd het beleid voor het komende jaar ter sprake ge bracht. Verschillende suggesties van leden, zullen door het bestuur nader worden uitgewerkt. Laatste nieuivs uit Leeuivanlen Ondanks de slechte berichten over de toestand van het ijs, dat zich na de schoonmaakbeurt door de Frie se bevolking als een lang glinste rend, soms slechts twee meter breed lint door Friesland slingert, is de in schrijving voor deelneming aan de twaalfde Elfstedentocht een enorm succes. Wat gebeurde er in „De nacht van de zestiende januari?" Werd de werkgever van Karen Audre ver moord of sloeg hy de hand aan zich zelf? Of was er wellicht sprake van een geënsceieerde zelfmoord? Moest het meisje, dat voor deze moordzaak terecht stond, veroordeeld worden of ging zü vrijuit? Vragen en nog eens vragen. Vra vestigden, genoemde klachten komen j ,^c„ voordeclen tijdens^ een en die dus, zoals gezegd op unfaire onwaarheden berusten, is e?n voort vloeisel uit de aldaar gevoerde grond politiek. Tal van Bedoeinen zijn er in de af gelopen Jaren namelyk toe overge gaan om zich in meergenoemde lan den permanent te vestigen met het doel een boerenbedryfje op te bou wen en zich zo van een evenwichtiger bestaan verzekeren. De vroegere hulpkrachten bij het binnenhalen van de oogst dingen nu zelf naar een stukje grond en zijn zowel in Marok ko als in Algerië. waar genoemde ko lonisten niet zo dik gezaaid zijn, welkom. Niet aldus in Tunesië, waar de Franse kolonisten, annex boeren, over het algemeen bang-zijn, dat de Bedoeinen-boeren te veel land ver- „Persconferentie" Leidse huisvrouwen Gistermiddag vond in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal de eer ste bijeenkomst in dit Jaar plaats in de Leidse afdeling van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen. Nadat de presidente van de vere niging, mevrouw H A. van Herwaar- den-Wildeboer, het openingswoord had uitgesproken, waarin zij enige bestuursmededelingen deed, stelde zij de spreekster van deze middag voor, mevrouw A. van Huls-Schulze. die over haar leven en werk als tandart- 6e van de haremvrouwen van de Imam in Jemen zou vertellen. Het geheel was gegoten in de vorm van een „persconferentie", hetgeen inhield dat voor de pauze de presi dente viagen stelde aan mevrouw Van Huls en na de pauze de aan wezigen daartoe in de gelegenheid werden gesteld. Aan de uitgebreide antwoorden, die mevrouw v. Huls op deze antwoor den gaf, en die bijzonder boeiend werden gege'ven, ontbrak een humo ristisch element niet. Op geestige wijze verhaalde zij van haar reis vol hindernissen naar Jemen en over de moeilijkheden op het gebied van huisvesting en comfort, waarop zij, haar man en hun zoontje waren ge stuit. Mevrouw A. van Huls-Schulze, van afkomst Duitse, en getrouwd met een tandarts uit Wassenaar, vond op haar interessante en prettige wijze van vragenbeantwoording een gretig gehoor, zodat deze openings middag, in de pauze waarvan een gratis verloting plaatsvond, zeker ge slaagd mag heten. zitting van het Hooggerechtshof Nummero Elf van de Staat New York. Dat het hier een opzienbarende zitting betrof is de toeschouwers van het toneelstuk, dat gisteravond door leerlingen van het Rembrandtlyceum in de Schouwburg werd opgevoerd, duideljjk gebleken. Ayn Rands stuk, in de vertaling van Caro van Eyck en Dick Stern- heim op le planken gezet, heeft heel wat spanning veroorzaakt. Niet alleen in de zaal. die als publieke tribune diende, maar ook op het toneel, waar deze rechtszaak zich afspeelde. Moord of zelfmoord? Schuldig of on schuldig? Deze verantwoordelijkheid droeg de uit het grote aantal toe schouwers gekozen jury. Zij gaf, ein delijk. het bevrijdende antwoord: on schuldig! Bleef tenslotte voor het pu bliek de mogelijkheid om over deze uitspraak te discussiëren. Een inte ressant stuk dus. door scholieren ge speeld en door mevrouw R. Cool ge regisseerd. Het instuderen van de be langrijkste rollen zal zeker geen ge makkelijke taak zijn geweest. Wat niet wegneemt dat ook het raak ty peren van een slechts even in het stuk voorkomende figuur moeite en tUd kost. Er stonden in het (keurig verzorgde) programmaboekje heel wat namen vermeld. Noemen wy slechts die van Louky Crama als de verdachte secretaresse, een met veel overtuiging gespeelde rol. Verder nog MARKTBERICHTEN AALSMEER, 15 januari. Seringen: Mad. Stepman 100-180. 70-95. Marle Legray 60-80. 25-40, Prunus trlbola 60- 85. Forsythea 65-95, per tak, Asp plu- mosus 140-205, Tulpen 160-295. Nar- Per GOUDA, 17 Januari. Op de kaas markt te Gouda zijn 9 partyen kaas aangevoerd. Eerste kwaliteit noteerde f2.16 tot f2.27 per kg. Handel was kalm. BARNEVELD, 17 januari. Etervel- Ung. Coöperatieve Veluwse Eler- velfing. Weekaanvoer plm. 1.200 000 stuks, waarvan 365.227 ln velling wer den gebracht. Handel vlug. Prijzen (per 100 stuks) eieren van: 53 tot 59 gr f 14.51 -f 14.50; 58 tot 62 gr. f 15.—f 15.21; 62 tot 65 gr f 15.30- F 15.39; 65 tot 68 gr f 15.<7-f 15.59. Elervelllng SBE. Aanvoer 257.700 stuks. Handel vlug. Pryzen (per 100 stuks) eieren van: 58 tot 62 gr. f 15.07- f 15.24; 63 tot 66 gr f 15.35-f 15 46; 66 tot 72 gr f 15.60-f 16 -- Eenden eieren van: 62 tot 63 gram f 12.05; 68 tot 69 gr f 13.30. Eiermarkt. Aanvoer 1.800.000 st„ handel vlug, door koude loopt produk tie terug. Prijzen (per 100 st.) eieren van 54 tot 65 gr f 14.90-f 15.75. alg prys f15.30. kiloprijs f 2.76-1 2 42. alg. kilo prijs f 2.55, basis 60 gram. die van Edgar Danz, een felle offi cier van Justitie en die van Kees Nix, een (te?) rustige pleidooi voer der. Raak getypeerd was ook de rol van Jaques van Egmond. die als rechter optrad. Aan getuigenverklaringen heeft het werkelijk niet ontbroken, dAArom Juist duurde de zitting zo lang. Van de getuigen vielen vooral op Hanneke van der Spek. een keu rig nette werkster en Ruby OTool, een danseres van twijfelachtig allooi. Al met al een geslaagde toneel avond van het Rembrandt-lyceum, aan het einde waarvan bloemen wer den uitgedeeld. Als iemand verre reizen doet... Als iemand verre reizen doet. dan kan hij veel verhalen. Dit kan zeker gezegd worden van de heer Groen van het centraal bureau van de NRV, die uit hoofde van zijn functie vrij wel geheel Europa doortrok. Gisteravond was de heer Groen in Leiden om voor leden (het waren er met het oog op de weersomstandig heden slechts weinigen) van deze reisvereniging in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal iets zeer veel te vertellen over het reizen in het buitenland. Onder de titel „Wegwijs op vakantiereis" gaf hij waardevolle tips voor het geval men er per auto. scooter of bromfiets op uittrekt. Speciale aandacht vroeg de heer Groen voor de remmen, de koppe ling, de uitlaat, de ruitenwisser en de ruitensproeier. Heeft men een derge lijk apparaat niet, dan is het alles zins de moeite waard er een te laten monteren. Wat het rijden in de bergen be treft: met ieder goed vervoermiddel kan men de bergen in, mits de be stuurder vertrouwd met zyn voertuig is, en niet pas achter het stuur zit. Het is de kunst bij het klimmen de motor „aan de praat te houden"; door hem zoveel mogelijk toeren te laten maken. Ryden in een lage versnelling is dan uiteraard noodzakelijk. By het af dalen moet men in dezelfde ver snelling, of liever nog in een lagere, rijden. Bij voertuigen met waterkoe ling moet men er rekening mee hou den .dat het water in de bergen eer der kookt zodat de pijl vóór het be ruchte rode streepje moet blijven. Het is raadzaam bij een tocht door de bergen twee gevaren-driehoeken by zich te hebben; één om in geval van pech 100 meter achter zich te plaatsen, de ander om het tegemoet komende verkeer te waarschuwen door de driehoek 100 meter voor het voertuig neer te zetten. Het rempe daal moet by het afdalen schoksge wijs worden bediend. Aangezien het ryden in het bui tenland, vry vermoeiend is adviseerde de heer Groen de aanwezigen per dag Want al zijn de voorspellingen van de ..oude rotten" in het vak voor wat betreft het percentage van de rijders dat de finish haalt aan de sombere kant, hedenmorgen om zes uur ston« den er reeds een honderdtal gega digden. trappelend van de kou, voor de deuren van het Beursgebouw. Ge kleed in wollen truien, de ijsmuts op net hoofd en de voeten gestoken in klompen bestormden om acnt uur precies de eersten de trappen van het gebouw om zich by een van de twaalf loketten te vervoegen. In een uur tyd werden er ruim 1700 deelne mers geregistreerd. Want wie het eerst komt. start vrydagmorgen ook het vroegst en dat is met de extra zware tocht voor de boeg van byzon- der belang. (Om half een waren het er 2700 en 125 wedstrijdrijders.) De tienijes werden gestort en met verheugde gezichten was de eerste stap daarna naar de restauratie om onder het genot van een kop koffie de ervaringen uit het verleden uit te wisselen. De uitroepen van oude be kenden vlogen over en weer by het weerzien. De nieuwelingen zagen by al dat geroezemoes schuchter toe. De „Routiniers" zoals Sjoerd Paulstra e z keer de tocht in 1940,WW 1941, 1942, 1947, 1954 en 1956 uit reed en het nu met drie zoons gaat roberen, de „oude Vos" Bart de Vries uit St. Nicolaasga, onder de rook van Joure, die al zeven maal het elfste- denkruis veroverde, allen hebben de zelfde mening: de tocht van 1963 zal als een van de zwaarste de geschie denis der efsteden ingaan. Wanneer men vroagt waarom zy weer deelnemen dan fronsen zy de wenkbrauwen, kyken verbaasd naar die „Hollander" en dan volgt meestel: „Man, wat denk je, de Elfstedentocht niet meemaken en het via de radio of televisie volgen? Ik zou gek wor den." Optimist Jeen Nauta, een van de vyf ryders, die in 1956 gezameniyk als eersten finishten, zag het allemaal niet zo zwaar in. Hij verwacht, dat de win naar om uiterlyk half vier bekend zal zyn en denkt daarby nog te pes simistisch te zyn. De 36-jarige, in Grouw wonende Nauta, liet zich over zijn eigen kansen zeer voorzichtig uit. „De omstandigheden en in het byzonder het slechte ijs maken de ze tocht", meende hy, „er kan van lies gebeuren". Op de vraag, wie vol gens hem favoriet is, wilde Nauta al evenmin een direct antwoord geven. Zelfs Jeen Nauta komt niet voor op zyn lystje van kanshebbers. „Als ik in elk geval maar by de eerste tien eindig, dan is mijn vrouw tenminste tevreden", zo besloot hy. Overigens raden wy de kykers aan. vrydag eens te letten op de ryder met rugnummer 121. Dat is namelyk de jonge Libbe Kerstmau it IJlst, een man, die in Friesland dit seizoen fu rore maakt, maar in de restv an Ne erland nog weinig bekendheid geniet. Kerstma, een bonkige landbouwers- zoon. die in zyn ruige trui een toon- i beeld van kracht vormt, lijkt ons een van de vechters, die in de komende tocht wel eens voor grote verrassin gen zouden kunnen zorgen. De raad van Warmond was giste ren ir voltallige vergadering by een om de door B. en W. ingediende be groting aan een kritische beschou- wint te onderwerpen. De voorzitter burgemeester F. K. Langemeijer hield de gebruikeiyke nieuwjaarsre de Voorai het woningvraagstuk had in het afgelopen jaar dc byzondere belangstelling van het gemeentebe stuur. Vooi een regelmatige woning bouw is het vooral van groot belang dat de gemeente ove: voldoende bouwgrond kan beschikken en de vooruitzichten hiermomtrent zyn nu niet direct rooskleurig te noemen. Het feit dat Gedeputeerde Staten hun goedkeuring hebben onthouden aan de ontsluiting van de Zwanbur- gerplder, althans wat de bebouwing daar ter plaatse betreft. Ls voor de gemeente een grote tegenvaller ge worden Afgewacht dient te worden of ook d< Kroon een zelfde stand punt zal innemen. De verwachtingen hieromtrent zyn eerde negatief dan positief. Wat hel plan „Endepoel" betreft, de financiële zyde hiervan vaart de gemeente grote zorgen en nauwlet tend zal moeten worden toegezien dat aan net plan. zoals dit oorspron kelijk is geprojecteerd, ook uitvoering kan worden gegeven. In het afgelo pen jaar zyn 2 woni3ngen gebouwd terwyl nog 28 woningen in aanbouw zijn. Hii deel de nog mede dat het in het voornemen van B. en W. ligt in het plan „Oost" op het grote gazon voor de Marykestraat een monument op te ichten ter nagedachtenis van wylen HM. Koningin Wilhelmina, wanneei de bevolking aan dit plan adhaesie zou betuigen. Om meer be- langstel.ir.g voor de publieke zaal te wekken, zullen de aanstaande nieu we kiesgerechtigden worden uitge- nodigt een vergadering van de raad by te wonen- Besluit verdaagd Van Gedeputeerde Staten was be richt ontvangen dat het raadsbesluit inzake vaststelling van het uitbrei dingsplan in onderdelen „Endepoel" voor ten hoogste zes maanden was verdaagd. Voorlezing werd gedaan van het verslag van de commissie van toe zicht op het lager onderwys in deze gemeente met betrekking tot de door de commissie geconstateerde gebre ken en tekorkomingen van de in deze gemeente bestaande lagere scholen. B. en W. merkten o.m. op dat ter zake of wel maatregelen in voorbe reiding zyn, of wel de behandeling daarvan tot de competentie van de respectievelijke schoolbesturen be hoort. De voorzitter zegt dat de laat ste hiermede ook geen raad weten. De heer Willemsen vraagt zich af welk nut dan een dergeiyke com missie heeft. De voorzitter deelt hierna mede dat B. en W. zyn opgeroepen om voor de Raad van Staten te verschy- nen in verband met de behandeling van het streekplan bollengebied. Hy stelt voor ook de heer Groenendijk naar deze byeenkomst af te vaar digen. De heer Groenendyk vraagt zich af wat het voor zin heeft een dergelyke grote delegatie af te vaar digen. Immers niet ieder is in de ge legenheid het woord te voeren. Hij acht hierin de burgemeester de meest aangewezen persoon. Geen vaste lijn Balletdanser reed in gestolen anto Een achttienjarige balletdanser uit Leiden is maandag in Den Haag ge pakt terwyl hy in een gestolen auto reed. De eigenaar van de wagen, wo nend in de Van Galenstraat te Den Haag, had maandagochtend aangifte gedaan van vermissing. Tot zyn ver- w bazing zag hij de auto 's middags op niet meer dan 250 tot hooguit 300 km het Prins Hendrikplein ryden Snel alarmeerde hy de politie, die via de mobilofoon alle surveillance-beman ningen opriep. Met succes, want binnen een paar minuten was de balletdanser gevon- te ryden als de bestuurder niet kan worden afgelost. Na zyn causerie liet hy een groot aantal dia's zien, die een indruk ga ven van België, Frankryk en Spanje. Aan de orde kwam daarna de vast stelling van de begroting voor het dienstjaar 1963. De heer van Vliet, voorzitter van de R.-K. raadsfractie wilde een woord van lof brengen aan de samenstellers en verzorgers van deze begroting. Hy kon zich echter niet onttrek ken aan een gevoel van spyt dat ook deze begroting niet is een raming van de uitgaven doch veeleer een recapitulatie van reeds aangegane verplichtingen en onontkoombare uitgaven gebaseerd op een vry con creet te bepalen bron van inkom sten. welk cyfermateriaal veelal, al thans grotendeels haar basis vindt in de resultaten van vorige dienst jaren. Hy miste een duidelijk be leidsschema. Nieuwe investeringen zijn terwille van de procedure angst vallig vermeden zodat hy vreesde dat met deze methode de begroting devalueert tot een stuk dat gevoeg lijk als hamerstuk de beoordeling kan passeren. Ten aanzien van het voorgelegde investeringsprogramma veroorloofde hii Zich meerdere opmerkingen HU meende dat meerdere investeringen noodzakelijk zullen zün Verkeersproblemen Hij dactït aan de verkeerssituatie by het Warmonderhek waardoor de verbreding van de kanaalbrug een ng moeilijker situatie is ontstaan Nu de remmende invloed van de smalle kanaalbrug is opgeheven. d.ent de Tlbrug aan de omstandighe den te worden aangepast. Het daar e.ndigende rijwielpad juist naby het gevaarlyke kruispunt verhoogd het gvaar in hoge mate. Aansluitend hierop herinnerde hy aan de reeds besproken verbeteringen van de He renweg. Hij meende ook dat de straatverlichting niet aan alle eisen voldoet. Ook dit jaar zal de finan ciering van de scholen byzondere aandacht vragen De ongerustheid ver de woningbouw dient te worden weggenomen; er moet voor voldoen de bouwgrond gezorgd worden. De heer Willemsen vroeg hoe het nu staat met het plan tot de ontwikke ling van de Hofpolder. De heer Van c'er Kroft dringt er op aan dat met betrekking tot het in handen krij- gen van de benodigde bouwgrond men niet by één plan moet blijven staan doch dat meerdere plannen tn studie genomen dienen te worden. Ook dringt hij aan op de realisering van de plannen tot doortrekking van de doodlopende straten. De voorzit ter zei dat ter verkrijging van de nodige bouwgrond alle krachten wa ren gericht op de ontwikkeling van de Zwanburgerpolder. De gemeente is hierin gedesillusioneerd. iHermede rekening houdende zyn verschillen de andere plannen in studie geno men. De doortrekking van de Julia- (Deze pagina is ged. gecorrigeerd) den. Hy bekende al eerder auto's te hebben gestolen, steeds van hetzelfde merk omdat hy daarvan een sleutel tje bezat. Een in Den Haag gestolen auto heeft hy in Hoofddorp laten staan, een Amsterdamse wagen heeft hy even buiten de hoofdstad na een botsing met een paal achtergelaten. Een rybewys had hy niet. nastraat zal thans op korte termUn plaats vinden. Wat betreft de door trekking van de Norremeerstraat zal de gemeente niet aarzelen desnoods door onteigening aan dit plan uit voering te geven. De ontwikkeling van de Hofpolder moet samengaan met andere bestaande plannen om dat deze ontwikkeling op zich zelf zeer moeiiyk uitvoerbaar 1*. Geen eeld voor taak De heer Willemsen merkte op dat vooral door hogere instanties steeds wordt beweert dat Warmond zo'n mooie gemeente is. *en oase in de Randstad Holland, een recreatieoord bij uitnemendheid. Dit moge nu alle maal waar zyn. maar wat hebben wij aan dit mooie pakje indien wy voor de uitvoering van de aan War mond toebedeelde taak op het ge bied van de recreatie niet de nodige geldmiddelen van een of andere overheidsinstantie ter beschikking krijgen? De heer Van der Kroft informeer de hoe de stand van zaken is met be trekking tot de bouw van de premie woningen in het uitbreidingsplan „Endepoel". De voorzitter zei dat de woningen reeds zijn uitgezet. De heer Van der Kroft vroeg of de aanbeste ding al heeft plaats gevonden. De voorzitter antwoordde ontken nend, maar naar zyn gevoel ls de zaak al klaar. De heer Groenendyk wees op de gevaarlyke situatie by de splitsing Herenweg—Sweilandstraat. Naar zyn mening is hier een duidelyke mar kering noodzakeiyk. De voorzitter beloofde te zullen laten nagaan hoe hierin verbetering kan worden ge bracht. Poelmeer De heer Van der Kroft wilde gaar ne in discussie brengen of het niet gewenst is dat de gemeente in een of andere vorm het zwembad „Poel meer" zal gaan exploiteren in plaats van de thans bestaande stichting. De voorzitter zei er geen bezwaar tegen te hebben deze aangelegenheid met de stichting op te nemen. Met betrekking tot de geraamde subsidie aan VVV wil de financiële commissie de voorwaarden verbinden dat eerst een overzicht van de te ont plooien activiteiten met de daarby behorende begroting wordt overge legd en daarna tot uitbetaling van het subsidie wordt overgegaan. De secretaris deelt hierbij mee dat de voorzitter van WV hem heeft meegedeeld dat eerst de nog lopende zaken in het reine zullen worden ge bracht eer VVV tot aanvraag van subsidie zal overgaan. Hierna werden de begrotingen zonder hoofdeiyke stemming vastgesteld. Huys te Warmondt Zonder discussie worden goedge keurd de voorstellen van B. en W. tot het verlenen van een subsidie in de kosten van uitwendige restauratie van het „Huys te Warmondt". het verlenen van subsidie aan de R.-K. Parochiale bibliotheek, de nieuwe subsidieregeling voor de bestaande muziekkorpsen, de verhoging der jaarwedden van de wethouders. Voor sluiting van de vergadering bracht de burgemeester zowel namens B. en W. als de raad een woord van byzondere dank aan het personeel van gemeen tewerken dat op zo'n voortreffelijke berydbaarheid van de wegen en stra- ten. B. en W. zullen deze toewijding en yver dan ook met een gratificatie belonen. wyze en onder zeer moeilyke om standigheden, heeft gezorgd voor de BEURSOVERZICHT STEMMING VIEL MEE Amsterdam, 17 januari. De stemming voor de internatio nale waarden is vanmiddag by de opening zeker niet tegengevallen. Philips en Unilevers lagen op dat moment op resp. f. 144,80 en f. 142 zelfs 20 cent boven het vorige slot- nlveau. Hoogovens moesten drie pun ten prijsgeven op 542. Aku vrijwel onveranderd op 422. Kon. Olies had den wat aanbod te verwerken, waar door dit fonds op f. 157,80 circa f. 1.50 lager noteerde Evenals gisteren wal ook vandaag de omvang van de han del minimaal Hoewel de gang van zaken bij het Aku-concern in het af gelopen boekjaar reeds eerder deze maand door de president-directeur van het concern is bekendgemaakt, maakten de vandaag gepubliceerde jaarcyfers van Aku ter beurze een goede indruk. Deze aandelen hebben de voorgaande 14 dagen steeds vast in de markt gelegen Hierop volge deze week een technische koersreac- tie. Er kwamen op genoemde gepu bliceerde cijfers kopers in de markt waardoor de koers steeg tot circa 424. De koersstijging ging niet gepaard met een ruimere handel, integendeel, deze bleef klein. Philips had bij da opening biykbaar wat te hoog gegre pen. De koers daalde tot f. 144,30. Daarentegen liepen Unilevers op tot f. 142,70. Beide fondsen noteerden bo ven pariteit New York. Gedurende de verdere beursduur konden Hoogovens het geleden verlies geheel Inhalen op 545 Wall Street deed gisteren, na de twee voorgaande kwakkeldagen. po sitief een stapje terug als gevolg van aanhoudende winstnemtngein. Voor deze winstnemingen waren op de Newyorkse beurs geen aanwijsbare redenen aanwezig. Ook de Neder landse hoofdfondsen lagen er we derom zwak. Dat dit geen stimulanj voor het Damrak was laat zich be grijpen. De overige internationale beurzen warem licht verdeeld. Hier mede rekening houdend viel de ten dentie vanmiddag op het Damrak voor de hoofdfondsen beslist mee. In de scheepvaartsector konden da slotkoersen van gisteren zich zeer gemakkelyk handhaven. Scheep vaart-Unies lagen goed gedisponeerd. De stemming voor de leidende cul tures was prijshoudend tot eerder iets luier. In de Staatsfondsenhoek kwamen geen veranderingen van enige betekenis voor. Op de inschrij vingen gisteren op de 44 lening Bank voor Ned. gemeenten grool f 100 min, A pari, zal een zeer be langrijke reductie moeten worden toegepast. „Hollandse Beton Maatschappij werd op 415 geadviseerd, tegen een verband met het plan van de „Land- bank" tot het doen bouwen van een wolkenkrabber ln Den Haag. WISSELKOERSEN Londen 10.10V4—10.10%New York 3.60—3.604: Montreal 3.34,»«3.34 A 2 Parys 73.47—73 52. Brussel 7.234- 7.23%; Frankfort 89.87—89.92; Stock holm 69.49—69 54; ZUrich 8320— 83.25; Milaan 57.994—58.044 Ko penhagen 52.1651.21; Oslo 50.40— 50.45; Wenen 13.93*4—13.94Lissa bon 12.594—12.61. Donderdag 17 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4 4 102iV 1024 Ned '59 4 4 1024 1024 Ned '60-1 44 1024 1024 Ned '60 11 44 102 iT« 1024 Ned '59 44 1004 100 Ned. '60 4y4 1004 100 Ned *61 44 1004 100 Ned '53 34 954 954 Ned Gb obi 34 80 b Ned '47 3 4 924 92 A Ned '51 34 964 96% Ned '53 I-II 34 954 95 Ned '50 i-n 3y4 9411 954x Ned *56 3 4 88:', 88,7« Ned '48 3y4 874 87* Ned bel cert 3y4 89 89 Ned '54 I-II 3y4 904 90% Ned *55 I 3y4 904 901 i Ned •55 11 3y4 92 A 924 Ned •37 3 914 91% Ned Gb obi '46 3 914 914 Ned dol ln '47 3 914 914 Ned Inv cert. 3 Nft 994* Ned 62-64 3 99 r, 994 984 984 Indië -37 A 3 95 5 944 Ned won.b.l. *57 6 1064 106} j Ned. d.bJ. '58 44 1004 100A ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver HVA-mU A K D Deli My cert. Hoogovens cert Philips gem bez Unilever cert. - Dordtse Petr Kon P (50 A f20) Holl Amer UJn Java China Pak KL.M Kon Ned St.boot Kon Paket My Stoom MU Ned Nlev Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd N Scheepsv Unie NIET ACTIEVE OBLIGATIES 1034 1044* 127% 129* 4224 425% 14230 142 5444 545 144.60 144 30 141.80 142.50 729% 72445 159 40 157.40 115% 1154 1304 132 52 30 50.20 139* 140 137 139 131 1324 107% 1074 243 2404 131 130% 127% 1294 Prov.1 en Gem.lenlngen A'dam '47 (34>3 idem 48 (34).. Rdam '52-1 (44) ld -37 I-n (34) Z - Holl *55 44.. Bankwezen BD N Gem 68 5V4 td NWB'bS (4 V4 BVG rsbr f 600 BVG rsbr -52 Industr Obligaties Philips DoU *1 VERKLARING 954 954 984 964 984 1034 984 1674 1394 954 954 105y4 166 1394 92 92 4 ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten Premieleningen A'dam *53 3 A'dam *51 I 24 A'dam 66 1 24 Adam '56 n 24 A'dam "56 m 24 Eindhoven '54 4 Enschede *54 2 4 Den Haag-52 124 Idem n 24 R'dam *52 I 24.. Idem F! 24 Idem '57 24 Utrecht "52 24.. Z.-Holl 1957 24 Zuld-Holl *59 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinsteltlngen Interunie f 50- vorige Slotkoera koers v. heden 110 111b 87 87% 854 854 90 90% 90 90 83% 834 85 x 834 94% 95 95b 924 92% 97 x 97 91% 91% 100 x 98x 90% 91 103% 103%x Unitas f50.- Ver Bez v 94 f50 Amst Bank Cuituurbank Holl Bank O eert. Ned Handelmy Rott Bank Twentsche Bank Senembah Industrie Ondernemingen 191 50 190.50 213 212 503 502 50 126.50 126.50 397 394 25% 25% 217 217 377 375 394 383 337 360 335 Albert Heyn Berkei's Pat Borsumy-Wehry Calvè Delft eert. Electrolasm» K Pap v Gelder K Ned Grofsm Holl Constr-ictie Ing bur v Buy Internatlo v Kemp en Beg Kon Zout Ketjen Leidse Wolspri) Mllller en Co NB Ned Kabelfabr Philips pret Rott Droogd My Ver Touwfabr Walvisvaart Wernlnk's Bet mU WlltoD Fellenoord v WQk - Heringa Zaalberg 585 1964 71 700 3944 256 155 475b 170% 226 164 7454 454 3254 465x 56.— 3744b 414 80 192 299 91 1104 MUnbouw en petroleum Blllton 2der Kon Petr (f20) 485 157.50 590 196 70 700 395 257 154 480b 226 1644 750 451 330 461 56 383 420 190 294 914 1114 4844 155,50 A me rik fondsen CacaO Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors.. Kennecott Republic Steel SheU OU Union Pacific Qn States 8teel 244 684 67% 44ft 44 32A 32 56% 57% 594 59 704 704 394 38% 35 34% 34% d 47% 47y4 Bieden Laten Ex-dividend MMMMM Exclaim d

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7