Nederland in ban ijsmarathon: de van heroische Elfstedentocht PARMA OMZEILDE LASTIGE KLIP Route Elfstedentocht JACQUES TAFFE IEEFT ZIJN ZIN Deze elfstedentocht een van tie zwaarste" Martin Vergay boekte 106 o ver winningen MORGENOCHTEND OM HALE ZES VALT STARTSCHOT oeten wassen - DAF-TRUCKS )R. VAN ULDEN Grasduinen in historie Zuidhollandse damhond jpgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 januari 1963 Derde blad no. 30853 (Zestien Zweden aan de start Aan de komende Elfsteden- jocht zullen voor het eerst In de f historie van dit schaatsevene- 4 tent een zestiental Zweedse f fchaatsenrijders deelnemen. Zij Ujn lid van de schaatsvereniging iSkridskofoerenigen" in Stock holm. De Zweden zullen deels |er trein, deels per vliegtuig jaar de Friese hoofdstad komen. |ij worden bijgestaan door de •ce-consul van Zweden in Har ingen, de heer G. van der Veen. tn bevoegde medische zijde is er chtend nadrukkelijk op gewe- dat de deelnemers aan de Elf intocht voor het vertrek vooral voeten goed moeten wassen, aanbeveling is gegeven naar riding van drie sterfgevallen na 'ht in 1942, toen de omstandig- vrijwel gelijk waren aan die, At men morgen verwacht. Drie rs overleden in 1942 ten gevolge tetanus omdat, naar later bleek, iun voeten niet hadden gewassen loor bevriezing tussen de tenen iwonden waren ontstaan. De be tting had toen gemakkelijk kun- doorwerken. De kogel is door de kerk Na lang wikken en wegen en vele, langdu- rige vergaderingen heeft het bestuur van de Elfstedenvereniging »,ja" gezegd Morgenochtend, om half zes precies, zullen in het felle licht der schijnwerpers de wedstrijdrijders zich op het ijs van het Van Ha- rinxmakanaal storten. Dan is de heroïsche ijs- marathon over 200 kilometer begonnen. De Elf- Clkp»«Bnli stedentocht heeft Nederland in zijn ban. Sterk, ^UJeIlöl.11 spreekt deze barre tocht in de vinnige vries- 1 Het was in de lucht, vaak bij snerpende kou, door het wijde Friese landschap tot de verbeelding van allen, die hun hart aan de schaatssport hebben ver pand. Dat is zowat de gehele Nederlandse be volking. grote onzekerheid. Auke Adema ruk te zich los en spurtte weg. Het pu bliek stroomde bij duizenden het ijs op. Piet Keizer sprintte de vluchte ling achterna. Hij ging hem voor bij. Kees Jongert viel en bleef, ge wond aan zijn neus, liggen. Wie was de winnaar? Het werd een chaotische aankomst en later werd. na overleg met de rijders bepaald, dat alle vijf ex equo als nummer één zouden wor- langdurige. bijna Siberische winter van 1929, die ve len van onze lezers zich nog wel zul len herinneren, dat de vierde tocht kon worden verreden. Het was op de 12de februari verschrikkelijk koud. Een snerpende ijswind joeg hard over het land en hield de mensen van de straat. De rit werd een enorme triomf j den genoteerd, voor de toen 39-jarige Leeuwarder transportarbeider Karst Leemburg. 11 die een historische strijd uitvocht met de „Hollanders" Kees Jongert en Nico Pronk. Het ijs was bijkans 6 februari 1941 was de volgende elf- onbegaanbaar en de tocht zo bar stedentocht Het was intussen oorlog en verschrikkelijk, dat Karst Leem- geworden. De Franeker Auke Adema burg er een bevroren teen van over- liet zijn aanmelding gepaard gaan hield, die hij na amputatie prompt met de zelfbewust mededeling: „Ik op sterk water zette win deze elfstedentocht en ik win Aanvankelijk hadden de „Hollan- "V alleenDe oersterke Franeker ders" Jongert en Pronk de leiding 1hield woord Will. 99 '«lol DEALER DAMSTR. 6 TEL. 23041 jonge Australische zwemmer Berry heeft woensdag voor de maal van dit seizoen het we- ord op de vlinderslag verbe- [Hij zwom in Sydney de 110 vlinderslag in 59,0 sec. en stel- irmee het reeds op zijn naam le record met 0,4 sec. scherper, 'ereldrecord op de correspon- gjy le 100 m-afstand is met 57,0 handen van de Argentijn Luis Aan de vooravond van de twaalfde elfstedentocht willen wij graag even wat grasduinen in de historie van dit machtige brok sport, dat nergens ter wereld zijn weerga heeft. Het is onze sport leverancier. de heer W. J. H. PimMuiier, geweest, die op de gedachte is gekomen de ijstocht langs de Friese elf steden tot een nationaal sportgebeuren te ma ken. Zelf maakte de heer Muiier de tocht op 21 december 1890 en hij reed de 200 kilometer in 12 uur en 55 minuten. De heer Muiier kwam ln de herfst van 1908 naar Leeuwarden om de Friese IJsbond te bewegen een elf steden schaatstocht uit te schrijven. Het plan ontmoette kritiek en instem ming. De tweede januari 1909 had een gedenkwaardige morgen, toen 23 ke rels niettegenstaande dooi en mist en duisternis hun aanmelding kwamen honoreren. Onder druppende bomen door begaven de rijders zich naar het ijs. Winnaar werd in 13 uur en 50 minuten Minne Hoekstra, student in de theologie en zoon van een schaatsfabrikant uit Warga. Een uit gelaten schare toeschouwers nam hem als een groot kampioen op de schouders. De vereniging ..De Friese Elfsteden "werd opgericht met als doel zo mogelijk iedere winter een elf- stedetocht te organiseren. Het wach ten was slechts op ijs. Gekkenwerk Twee winters zouden verstrijken, waarin geen tocht kon worden ge houden. Op woensdag 7 februari 1912 kon eindelijk de eerste officièle tocht worden verreden. Na hevige vorst was het opnieuw gaan dooien en tot vier uur in de nacht regende het dat het goot. 't Is gekkenwerk" werd er gezegd. „Het wordt een zwem partij". Er werd gestemd over het doorgaan: 24 vóór 17 tegen, een uit slag. die met luid gejuich werd be groet. Winnaar werd de bekende Coen de Koning, die de 200 kilo meter aflegde in 11 elf en 40 minu ten, waarmee het officieuze record van Pim Muiier met liefst een uur en 15 minuten werd verbeterd. Eerst vijf jaar later kon er weer een elfstedentocht worden verreden. De vijf man. die in 1956 het ..Verbond van Vrouwbuurt'' sloten en gezamenlijk de finish te Leeuwarden passeerden. Men kon dit niet waarderen en hield de medailles in. In Januari 1917 begon het hevig te vriezen en de tocht werd voor za terdag 27 januari 1917 uitgeschre ven. Coen de Koning bewees opnieuw dat hij een groot elfstedentochtwin naar was, want ondanks het vele zand op de baan en talloze scheu ren in het ijs reed deze besnorde ijskoning de 200 kilometer in 9 uur en 53 minuten. Twaalf jaar zou men op de volgende elfstedentocht moeten wachten. gehad, maar toen ze op weg naar Bolsward op de wal hun schaatsen gingen slijpen, die door het staal harde ijs stomp waren geworden, moet Karst Leemburg de beide lei ders. zonder dat die iets merkten, voorbij zijn gesneld. In december 1933 zette de winter eigenaardig in. Na strenge vorst trad plotseling de dooi in en alle plan nen vielen in het water. Maar snel keerde de vorst ook terug en op zaterdag 16 december kon een hoogst merkwaardige elfstedentocht worden gereden. Het werd een wedstrijdtocht met vele verrassingen. Voor het eerst werd het zuidelijke traject genomen. Het werd een dramatische wedstrijd, deze tocht van Abe de Vries en Sipke Castelein. Op weg naar Bolsward hadden deze twee rijders elkaar ge vonden en zij spraken af bij elkaar te blijven. Ze reden zo stevig en plezierig, dat zij onverwacht aan de kop kwamen. „Moeten we er om rijden?", vroeg Abe de Vries. „Och nee", antwoordde Sip Castelein, en doodkalm, met de handen op de rug, reden zij op de finish af. Het be stuur zag evenwel dat Abe de Vries zijn schaats juist even eerder over het bijkans onzichtbare krasje op het ijs. dat de finish was. had ingezet. Abe de Vries werd dus winnaar. Pact van Dokkuni Zeven jaar moest men wachten op de volgende elfstedentocht, die op 30 januari 1940 werd gehouden. Deze tocht werd bekend als „het pact van Dokkum". Vijf rijders, Auke Ade ma (FranekerDirk van der Duin (Warga), Kees Jongert (Alkmaar), Piet Keizer (De Lier) en Sjouke Westra Warmenhuizen) besloten om gezamenlijk over de finish te gaan. Bij aankomst in Leeuwarden gaven zij elkaar een arm en gleden verder. Zij dachten dat zij al door de niet- gemarkeerde finish waren, maar plot seling werd er geschreeuwd: „Jullie moeten nog verder". Toen kwam de Op 22 januari 1942 werd de acht ste elfstedentocht verreden. De be langstelling was intussen enorm ge worden: 970 wedstrijdrijders en 3862 toerrijders. Het was stralend maar koud weer en de baan hard en glad. maar sneeuwvrij. Sietze de Groot, de slager uit Weidum werd winnaar in de recordtijd van 8 uur en 44 mi nuten. Deze elfstedentocht kostte drie mensenlevens. Groot was het aantal rijders dat met bevroren lichaamsde len naar het ziekenhuis moest. Drie jongemannen overleden aan een teta- nus-infectie van bevriezingswonden aan hun tenen. De elfstedentocht van 8 februari 1947 kreeg weer een chao tische aankomst. Tal van rijders over traden de reglementen. Als eerste ging over de finish Joop Bosman, de snelle en sterke timmerman uit Breukelen. Na hem kwamen Klaas Schipper (Steenwijkerwold*. die 100 meter voor de finish ten val kwam en toen beslissend werd geklopt. Na deze twee de 20-jarige Jeen Nauta uit Wartena en als vierde JaapWynia uit Edens. Deze vier werden allen gediskwalificeerd en eerst een jaar later werd de vyfde aankomende Jan Medaille van Koningin voor winnaar De winnaar van de elfsteden- tocht zal dat staat nu reeds a vast met goud en zilver bela- den. naar huis terugkeren. De J triomfator ontvangt een zilveren f medaille, beschikbaar gesteld door H.M. Koningin Juliana, l een gouden medaille van de ver- f eniging „De Friese Elf Steden", een zilveren wisselbeker en de f zilveren Pim Mulier-wisselprijs. p Voor een tweede aankomende a wedstrijdrijder wordt door mr. A beschikbaar gesteld, terwijl de r derde aankomende een kleinood l krijgt aangeboden door het be- wordt door H. P. Linthorst Homan, com missaris van de Koningin in de 1 provincie Friesland, een prijs 1 van der Hoorn uit het Zuidhollandse Ter Aar, als winnaar aangewezen. Chaos De tocht op 3 februari 1954 werd gewonnen door de Friese onderwijzer Jeen van den Berg uit Nijbeets, toen 26 jaar. Het was de tocht van „de chaos bij het houten bruggetje", In de kopgroep zaten vyf rijders: Jeen van den Berg. Jan Charisius (Leeuwarden). Aad de Koning (Pur- merend». Jeen Nauta (Wartena) en Anton Verhoeven (Dussen). Na een zeer chaotische en verwarde finish won Jeen van den Berg in de nieuwe recordtijd van 7 uur en 35 minu ten. 15 februari 1956 vond de laatste elfstedentocht plaats en opnieuw was er rumoer bij de finish. Deze elfde elfstedentocht had de recorddeelne ming van 259 wedstrijdrijders en liefst 6070 toerrijders. Al vroeg had zich een kopgroep van vijf man ge vormd: Jan van der Hoorn (Ter Aar) (een neef van de man die in 1947 tot winnaar verklaard werd). Jeen Nauta (Wartena». Anton Verhoeven (Dussen), Aad de Konmg (Purme- rend) en Maus Wijnhout (Lisser- broek». Het werd „het verbond van Vrouwbuurt", waar zij besloten ge zamenlijk over de finish te gaan. Het bestuur kon dit niet waarderen en hield de medailles in. Deze elf stedentocht kreeg geen winnaar. Hoogoventoernooi Na een laatste inspectietocht is gisteravond de volledige route van de Elfstedentocht 1963 defi nitief vastgesteld. Zoals bekend wordt gestart op het Van Ha- Friezen hebben het woens- rinxmakanaal, waarna de deel- Kampen gehouden kampioen- r-, van Nederland op de korte- nemers De Zwette volgen tot roor juniores volledig beheers:, aan de Dillebrug. Daar wordt afgeweken van d* normale zijn finale-ritten. De volgende route en gaat de tocht via de RaIv.ea?eÏ7 nQ^etid0K-'Snekcr-Oudvaart naar de eerste IBaard) 47.09; 3. K. Kooistra c fcertille) 49 02. - controlepost in öneek. Rally Monte Carlo Jziet ernaar uit dat Jacques Ide grijze zakenman uit Mo- zich een week de onge- koning van Monte Carlo indetijk zijn zin zal krijgen. vlast dc kleine, vitale se- »-generaal van de Rally I Carlo op besneeuwde wegen femeenschappelijke route van naar Monaco. Monsieur kchijnt niet alleen sneeuw in te krijgen, verijsde wegen onbegaanbare cols telt die leter lange „route commu- 1 al bij tientallen, [de weersomstandigheden niet fcren is de kans groot dat we khaling krijgen van de sterrit 58 Van de 122 equipes die irijs, München en Den Haag ftplaats kozen bereikten er, met strafpunten. slechts finish in het kleine, pitto- rinsdom aan de Middelland- ïde goede rijder, die de be lt heeft over een op de juiste leprepareerde wagen, kan het lachtige rally worden. Dat is Iels wel duidelyk. Voor de lief- de dillettant, zullen de pro- J echter vaak wel onoverko- Tdjn. Geen wonder dus dat in Byhoofdkwartier de telegram- l&arin deelnemers zicli terug- I h(nnr>r>c(rnm,on Fnkele da gen voordat de wagens van start zullen gaan hebben al een kleine dertig equipes hun inschrijving te ruggenomen. Geen wonder, inder daad, want de Rally Monte Carlo van 1963 kan vóór de autosportlief hebbers weieens even berucht wor den als de barre winter van '90 voor de oudere generatie. Geen wijziging Revolutionair is de sterrit dit jaar zeker niet. Ook nu vertrekken uit acht Europese steden Lissabon, Athene, Parijs, Frankfort, Warschau, Monte Carlo. Stockholm en Glasgow de ruim 300 deelnemers naar Chambery waar de gemeenschappelijke route naar Monte Carlo begint. De „cou reurs", die zaterdag 19 januari voor de ruim 4000 kilometer lange tocht starten, bereiken Chambery. waar Hannibal eens met zijn olifanten de tocht over de Alpen begon, maan dagavond. Zes klassementsproeven over een totale afstand van 143,5 kilometer staan er dan voor de nach telijke uren op het programma. Dinsdag 22 januari krygen de „dap peren" in de middag eindelijk hun verdiende rust. De 120 hoogstgeklas- seerde teams zullen ten slotte don derdag op het moeilijke, bochtige stratencircuit van Monaco de slot- klasscmentsproef afleggen. Als de ryders nog steeds in het donker verder gaan bereiken zy over de Geeuw de tweede Elfsteden- stad IJlst en rijden vervolgens via de Wijddraai en de Wimert naar Woudsend. Daar beginnen zij aan de eerste oversteek van het Sloter- meer en het Slotergat naar Sloten. Na deze plaats gaat het weer te rug naar Woudsend via dezelfde rou te. die men heen heeft gevolgd en slaan de ryders dan na Woudsend in westelijke richting af door de rak ken naar het Heegermeer en de Gluessen en bereiken dan de brug in Galamadammen. Via de Morra en de Warnservaart gaat het vervol gens naar Staveren. Van dit zuide lijkste punt voert de rit de ryders dan weer terug naar Hindelopen over de Warnservaart en de Morra via het Jan Broerskanaal. Daar zul len waarschijnlijk vele hulpvaardige bewoners klaarstaan om de schaats- cracks over de dijk te dragen, want van Hindelopen naar Workum voert de tocht over het IJsselmeer. Moeilijk Bij Workum komt men weer in Friesland terug en rijdt men over de Parregaastervaarl naar Bolsward. Vervolgens wacht de moeilijke tocht over het zeer slechte ijs van de Wit- marsumervaart en de Schettens naar Witmarsum, dan de Harlingervaart naar Harlingen. Daar aangekomen wacht de ryders het moeilijkste ge deelte van de tocht: Het stuk naar Dokkum, waarschijnlijk recht tegen de snijdende oostenwind in. Dat gaat dan via de Sexbierumer- vaart en de Ried naar Franeker, over de Dongjumervaart, de Blik vaart en de Finkumervaart naar Barthlehiem en tenslotte over de Dokkumer Ee naar de noordelijkste van de elf steden: Dokkum. Wie hier op een redelyke tijd zyn contro- lekaart laat afstempelen, zal een goede kans maken het elfstedenkruis te veroveren, want Voorzitter J. F. Hoogland De voorzitter van de Friese Elfstedenvereniging, de heer J. L. Hoog land, heeft er gisteravond n -g eens nadrukkelijk op gewezen, dat de komende Elfstedentocht een van de zwaarste zal zijn die ooit is uit geschreven. Hij drukte de toekomstige deelnemers dan ook op het hart zich zo goed mogelijk uit te rusten. Nadat de wedstrijdrijders om half zes 's morgens uit de bekende verwarmde spuitinrichting zullen zijn vertrokken, worden de tocht- rijders met een frequentie van 1000 per 20 minuten op het ijs los gelaten. Na de finish zullen alle rijders met autobussen en auto's naar Leeuu arden ivorden gebracht, waar zij zich af moeten melden. De rvedstrijdrijdeis in de Groene Weide, de tochtrijders in de Beurs. Ten behoeve tan de medische verzorging is niet alleen langs de gehele Parma heeft in de achtste ronde van het Hoogoven schaaktoernooi een lastige klip omzeild. Hij is erin geslaagd, met zwart spelend tegen Bron- stein een remise te bereiken. Hiermee is voorlopig de groot ste favoriet en concurrent op een afstand gehouden. De kansen op een grootmeester resultaat zijn voor de Parma inmid dels hoog gestegen. Bovendien is het stellig geen overmoedige voorspelling om te beweren, dat Parma een rol zal blijven spelen in de strijd om de hoogste plaats in dit zware toernooi. De wereldjeugdkampioen speelt niet alleen even sterk als zyn beste col lega's, maar hy demonstreert boven dien een vastheid en zelfvertrouwen, die naast talent en kunnen noodzakelijk zijn voor het leveren van topprestaties. ''itslagen (Ned.)—Trifunovic (Zuid-Sl.) 1—0, Matanovic (Zuid-Sl.)—Pilmk (Zuid- Sl.) V2. De stand luidt nu: 1. Parma 6 pnt, 2. en 3. Matanovic en Donner beiden 5!3 pnt. 4. Van den Berg 5 pnt. 5. 6. en 7: Stahlberg, O "Kelly en Bronstein allen 4'.- pnt. 8. 9. en 10: Robatsch. Ivkov en Tan allen 4 pnt en 1 afgebr.. 11 en 12: Pilnik en Averbach beiden 4 pnt. 13. Trifunovic 3% pnt, 14. en 15: Milio en Langeweg beiden 3 pnt. 16. Pirc 2's pnt, 17. Van Scheltinga 2 pnt, 18. Gereben en 1 afgebr. route een zeer groot aantal E.H.B.O.-posten opgericht, maar zal ook Berg 'etui ivagejis van de vliegbasis Leeuwar1 sen en verplegend personeel, de tocht volgen De uitslagen van de gisteren ge speelde partijen in de 8ste ronde van het Hoogoventoernooi luiden: Tan (Ind.)Ivkov (Zuid-Sl.) afg., Pirc (Zuid-Sl.)—Langeweg (Ned.) 0—1, O'Kelly (Belg.)—Averbach (Rusl.) MM, Donner (Ned.)—Milic (Zuid- Slavië) >2—'2. Bronstein (Rusl.) Parma Zuid-Sl.) Van den IIELMUTH RAHN vier weken in Duitse gevangenis (Van onze Enschedese correspondent) Helmuth Rahn, de rechtsbuiten van Sportclub Enschede en oud-spe ller van het Westduitse voetbalelftal, is gistermorgen aan de grens van Glanerbrug aangehouden en naar de gerechtsgevangenis in Gronau ge bracht. Daar zal hij een gevangenis straf moeten uitzitten van vier we ken, waartoe het Schaffengericht in Essen hem in maart 1962 veroordeel de wegens het rijden in een auto onder invloed van sterke drank. Rahn, die zoals men weet sinds enige (Israël) afgebr., Van Scheltinga De eindstand van ae competitie m de provinciale hoofdklasse vhn de Dambond Zuid-Holland is thans be kend. „Het Oosten" behaalde het kampioenschap. LDV (Leiden) be reikte de zevende plaats, wat gezien haar handicap met reserves niet slecht te noemen is. Als zeldzaamheid wordt genoemd dat de Rotterdam mer Bastenmeier alle negen partijen wist te winnen. Het Oosten en RDG komen uit in de landelijke eindstrijd. Fcheveningen en Constant 2 de graderen. gesp. gew. rem. verl. pnt In a fgelopen seizoen De promotiewedstrijden worden in februari verspeeld. Piet Roozenburg in titelstrijd Nadat de oud-wereldkampioen Piet Roozenburg zich een aantal jaren .„„„.„ht 1 va" bd wedstrijdwezen onthouden T~\ 1 1 -J1® 1 erU^ïl heeft, zal hfj bü de komende wed- over de Dokkumer Ee B^h- strijden om het kampi< enschap van lehiem en vervol^ns over de Oud- Nederiand wederom present zyn. Dit kerkervaart naar Oudkerk moge dan 1 - - slecht zijn wat de kwaliteit van het ijs betreft, de spreekwoordelijke stal zal de vermoeide helden dan wel vol doende kracht schenken, dat zij in staat zijn de laatste barrière, de overtocht over de Murk naar de Groote Wielen, te overwinnen. Im een drietul wagens van de vliegbasis Leeuwarden, bemand met art- I "Z—ij,"'ttóbaiïch^.'oost.)—Gereben wifensd" ^mo^en'tun "«L"'tj,brnj^ school in Gronau. Op de terugweg hielden Duitse beambten hem aan de grens bij Glanerbrug aan, omdat zyn naam ln de Fahndungsnachweis voorkwam. Dit is een lijst van namen van Duitsers, wier aanhouding door I de Duitse politie wordt gevraagd. Leidse Schaakbond De derde ronde van de finalegroep heeft in de stryd om het jeugdkam pioenschap van de Leidse Schaak bond niet de verwachte beslissing ge bracht. Jan Kyne, die tegen zyn ri vaal Verberg aan remise voldoende had en daarin naar ieders mening wel zou slagen, stuitte tegen de enthousiaste Philidorspeler op hef tige tegenstand. Hoewel met wit spelend kwam Kyne hoe langer hoe meer in de ver drukking en toen de party werd af gebroken stond er een toreneindspel op het bord, waarin aan Kyne's conto een pion ontbrak. Indien Verberg erin zou slagen de weg naar de winst te vinden, dan zal een nieuwe strijd noodzakelijk zijn tussen Kyne, Verberg en Gieske. Laatstgenoemde versloeg n.l. Bert van Brussel, die in een behoorlijk verdedigbare stelling een zware fout maakte en dadelyk kon opgeven. Na drie ronden is de rtand: 1. Jan Kijne 2 pnt een afgebroken. 2. Han Gieske 2 pnt, 3. Hans Verberg 1 pnt 1 afgebroken, 4. Bert van Brussel 0 pnt. Het Oosten RDG Charlois DIO DDV Constant I LDV HDC-ODB Scheven. Constant II In het afgelopen Jaar heeft Wil lem H. Geersens eerste ryder, Martin Vergay <41). zich voor de derde keer in zijn loopbaan met 106 overwinnln gen aan de kop geplaatst winnende ryders in 1962. Hy ver gaarde met zijn overwinningen en met de plaatsgelden totaal f 135.570. De tweede man bij deze grootste draverstal ln ons land, de 28-jarige Freek Eerenberg, die vooral zijn suc cessen boekte met de fameuze pro Paarden duktcn van Fleetness T (theo Messi- dor. Astyanax, Zippora). eindigde met 56 eerste prijzen en een gewon nen bedrag van f 86 038 op de vierde plaats. Onbetwist staat Geersen hier mee als trainer aan de kop, daar stal Dooyeweerd op dit bedrag pre cies een ton achterbleef. Ook als rij der bezet de 28-jarige Jan van Dooyeweerd met 89 eerste plaatsen, de tweede plaats in het klassement, gevolgd aoor Jan Wagenaar jr. met 85, Eerenberg met 56, de student Joh. Oosting en P. M. Smit, ieder met 54 overwinningen. Onbetwist aan het hoofd van de van de I winnenoe paarden plaatste zich de 13-jarige veteraan Quicksilver S, die met o.a. zijn belangrijke overwinnin gen in de Gouden Zweep en het kam- oioenschap van Nederland ruim f 34.000 bijeendraafde. Opmerkelijke prestaties leverden eveneens de volle broer en zuster Theo Messidor en Zippora. die ieder met ruim f 25 000 de tweede en derde plaats bezetten. toernooi was de laatste jaren in zo verre minder belangrijk geworden dat 1 men weinig klinkende namen onder de deelnemers zag. De belangrijkheid van deze kamp zal thans zeer toe nemen. wuuw - Zaterdag 26 januari a.s. begint in I mers, daar zulien zij de verlossende Amsterdam het z.g. Coca-Cola-toer- finish aantreffen. nool. waarvoor o.a. de Leidse hoofd klasser en "comingman" E. P. Bron- string is uitgenodigd. De verdere deelnemers zijn: F. de Jong (R'dam); F. L. van de Velde. D. van de Staay; F. H. Booy en J. Tims allen te Den Haag; C. Zijlstra en Jan Slingerland, beiden van de LDDB. te Alphen aan den Ryn, W. C. van Rooy. Ryswijk; J. J. C. de Koning, Voorburg. In de renwereld legde bij de Jockeys Henk van der Kraats beslag op de eerste plaats met 19 overwinningen uit 76 ritten, waardoor hii Dries van Dijk met een neuslengte klopte. Deze won eveneens 19 keer, maar had daarvoor drie ritten meer nodig. Voor de eerste maal was J. M A. Dekkers de succesvolste bij de trainers, op de voet gevolgd door de nestor van de trainers. Bertus Riem. Met zyn 6 overwinningen galop peerde Sambo van de heer F. J. Fro- wein f 13.744 bijeen, waardoor hij net boven de 2-jarige Aphrodite bleef. Beide Wassenaarse stallen RPS en de Bloemert eindigden het renseizoen aan oe kop. respectievelijk met f 23 000 en f20 000. De in Nederland getrainde volbloeds wonnen in het buitenland bovendien nog ruim f 32.000. waarvoor 23 paarden een reisje naai de buitenlandse banen on dernamen. De Haagse ij shoe key ploeg HYC Hoky heeft woensdagavond in Den Haag een overwinning met 7-3 be haald op The Arrows, een Canadese legerploeg. die gelegerd is in het Franse Morville. De scores in de drie periodes waren 3-1, 2-1, 2-1. Klaas Blokker uit Akersloot is winnaar geworden van de langebaan- wedstryden, die woensdag te Graft zijn gehouden en waaxvoor 44 rijders aan de start kwamen. Op de tweede en derde plaats eindigden respectie velijk Marinus Pronk en de jonge Piet. Modder, beiden uit Warmen huizen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5