DE GAULLE negatief tegenover „atoomclub" en Engeland-EEG KANS OP SNEEUW NEEMT WEER TOE DRIE doden bij auto- botsing door gladheid Amerika blijft echter werken aan NAVO'kernstrijdmacht Chroesjtsjows rede in Berlijn even agressief als ongevaarlijk Franse president wantrouwt houding der Ver. Staten 621 WEERBERICHT Storing nadert ons land Migs per boot naar India GEEN DADEN, MAAR WOORDEN (§uc/ Vïlh teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 15 JANUARI 1963 No. 30856 LEIDSCH DAGBLAD 'Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Ten aanzien van twee kardinale vragen heeft de Westelijke wereld gisteren van president De Gaulle nul op het rekest gekregen: een ronde nul op het voorstel van zijn Ame rikaanse ambtgenoot Kennedy inzake de Polaris-raketten en de oprichting van een Atlantische atoomclub; een nul, die misschien nog niet helemaal ge sloten is en een klein kansje openlaat met betrekking tot Engelands kandidatuur als volwaardig lid van de Europese Economi sche Gemeenschap. Maar zelfs die onvol ledige nul schijnt op het ogenblik weinig kansen te laten aan de conferentie van de zeven ministers van Engeland en de EEG, die gisteren in Brussel geopend is. De Gaulle deelde bovenstaande standpunten gisteren mede in een pers conferentie, die anderhalf uur duurde cn die door 850 journalisten en diplo matieke waarnemers werd bijgewoond. Frankrijk is vastbesloten onder alle omstandigheden zijn nationale atoomstrijdkracht op te bouwen, die spoe dig over een buitengewoon grote vernietigingskracht zal kunnen beschikken. 1 Deze opbouw is noodzakelijk, omdat de Russische atoombewapening Ame- rika onmiddellijk kan bedreigen. Daardoor, aldus De Gaulle, is voor Ame rika de belangstelling voor een directe verdediging op de achtergrond ge raakt. Niemand kan weten, in welke gevallen Amerika met zijn atoomwa pens Europa kan verdedigen en of het bij alle eventualiteiten in Europa zal optreden. Om deze redenen, aldus de Franse president, is samensmelting van de Franse atoomstrijdmacht met die van Amerika en Engeland niet denkbaar. „Ik geloof niet, dat er iemand is, die denkt dat wij het akkoord van Bahama (tussen Kennedy en Macmillan) kunnen onderschrijven". Tegenover deze Franse afwijzing handhaven de Amerikanen, althans officieel, nog enig op timisme: Amerika blijft werken aan de vorming van een multinationale kernstrijd in NAVO- verband ondanks het feit, dat De Gaulle de Amerikaanse Polaris-raketten heeft geweigerd, zo werd van Amerikaanse zijde in Bonn mede gedeeld. Voorts heeft Bondskanselier Adenauer aan de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken Ball toegezegd, dat de Bondsre publiek aan die NAVO-atoommacht zal mede werken. De uitvoerige besprekingen tussen Adenauer en Ball hadden de bezorgdheid var de kanselier inzake een „kern-directorium" ver dreven. Onrustbarend De slotsom van deze persconferen tie luidt, dat De Gaulle geenszins van plan is ook maar één stap af te wij ken van de weg, die hy eerder was ingeslagen. De as Parijs-Bonn zal, zolang al thans Adenauer het nog voor het zeggen heeft, worden versterkt. De plannen van Kennedy zijn afgesla gen, ofschoon De Gaulle in die sa menhang vermoedelijk hoopt op ver dere concessies van Washington, aan gezien de Polarisraketten toch pas tegen 1970 disponibel zullen zijn. De meest onrustbarende, om niet te zeggen dramatische, beslissing die hy gisteren wereldkundig maakte betrof ongetwijfeld zijn weigering Engeland tegemoet te treden. Onrustbarend en dramatisch, omdat Londen niet zo heel veel langer meer wachten kan en voorts, omdat een definitieve mis lukking van het eindeloze beraad in Brussel zeker niet zal nalaten ook de andere landen, en niet in de laat- ste plaats Nederland, in een bijzonder noeilyk parket te brengen. Tot zover onze Parijse correspon- 1ent. Een klein uitvoerend NAVO- >rgaan, waarin de Ver. Staten, ingeland en Frankrijk zitting lebben en dat in geval van nood :en actie van de NAVO-kern- nacht kan inzetten: dit is een voorstel van de vroegere bevel hebber van de NAVO-strijd- „Associatie niet Engeland zou geen drama zijn Over de toetreding van Engeland tot de EEG zei de Franse president, dat hij het geen drama zou vinden als de onderhandelingen in Brussel niet tot een resultaat zouden leiden. Engeland zou ook een associatiever drag met de EEG kunnen aangaan. De nauwe betrekkingen tussen Enge land en het Europese vasteland zou den daardoor niet veranderen. In dit verband verzekerde De Gaulle de En gelsen, dat „generlei politieke strijd, pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIJ Puzzelaars lieten verstek gaan Het aantal inzendingen op de kerstprijsvraag, de fotopuzzel waaruit een spreekwoord moest worden geformuleerd, is ver be neden de verwachtingen geble ven. Bij het sluiten van de in zendingstermijn hadden wij oplossingen in ons bezit. Het is J ons niet duidelijk, waaraan dit betrekkelijk geringe aantal op- l lossingen te wijten is geweest- J aan de drukke bezigheden in de afgelopen weken met betrekking tot repareren van lekke water- leidingen, aanslepen van brand- J stoffen en schaatsenrijden, of aan een te grote moeilijkheid van de opgave. Dat laatste kun- J nen wij ons niet goed voorstellen j wanneer wij in aanmerking ne- men dat bij de gecombineerde prijsvragen van vorige jaren j veelal eenzelfde aantal inzenders j alle tien puzzels oplosten, waar- onder zeer móeilijke. We zullen het dus maar op de eerste ver- klaring houden. Zo spoedig mogelijk zullen wij de oplossing en de namen dei- prijswinnaars vermelden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll1 PLAATSELIJK SNEEUW De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met plaat selijk enige sneeuw. Zwakke tot matige, aan de kust mogelijk vrij krachtige wind krimpend naar zuid tot zuidoost. Aan de kust tempera tuur om het vriespunt, in het bin nenland overwegend matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 JANUARI. Zon op: 8 42 uur; onder 16 58 uur Maan op: uur: onder 1147 uur Hoogwater te Katwijk te 7.30 en 19.47 uur. laagwater te 3 06 en 15.29 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's geen grenskwestie en geen rivaliteit" Frankrijk en Engeland scheiden. En geland komt steeds nader tot het vasteland en dat is de verdienste van „mijn vriend Macmillan". Moeilijk heden op landbouwgebied en Enge lands banden met het Gemenebest bieden evenwel grote problemen. Geestdrift voor West-Dui tsland Zo koel en gereserveerd de presi dent zich jegens Engeland uitliet, zo onstuimig geestdriftig toonde hij zich, toen hij even later over West-Duits- land kwam te spreken. De ontdek king in onze beide landen van el- kaars gevoelens en waarden, die el kander zo harmonisch aanvullen, om schreef De Gaulle als de gewichtig ste en vruchtbaarste gebeurtenis, die de Westelijke wereld de laatste jaren had meegemaakt. Hij gaf een lyrisch reisverslag van zijn gevoelens tijdens zijn bezoek vo rig jaar aan de Bondsrepubliek en het kon niet anders, zo zei hij, of zulke ondervindingen moesten ook hun politieke weerslag wel doen gel den. In dat licht formuleerde hij een zeer hartelijke welkomstbetuiging aan het adres van zijn oude vriend kan selier Adenauer, die volgende week Parijs met een nieuw bezoek ver eren zal. Samen zullen zij dan hun samen werking nog beter organiseren, of schoon hun vriendschap geen exclu sief karakter draagt en ze de overige leden van de Westeuropese gemeen schap slechts een goed voorbeeld ter navolging wilden geven. De Elfstedentocht niet op donderdag Na de lichte dooi, die gisteren in het grootste deel van het land heer ste, is in de afgelopen nacht weer overal vorst voorgekomen. Aan de kust was de vorst licht, maar in het binnenland was hjj matig tot streng. De laatste temperatuur werd geme ten op het vliegveld Eelde, waar het 15 graden vroor. Terwijl zich ten westen van Ier land een hogedrukgebied handhaaf de trok een depressie over IJsland in zuidoostelijke richting. Deze storing zal waarschijnlijk naar Schotland cn later naar oost-Engeland trekken. Onder invloed daarvan krimpt de wind bij ons van noordwest naar zuidwest en later mogelijk naar zuid oost. De vorst zal daardoor vannacht in het binnenland minder streng zijn dan de afgelopen nacht. In het algemeen kan gezegd wor den, dat onder invloed van de ge noemde depressie de kans op sneeuw toeneemt, vooral in het westen van het land. Hoever het sneeuwgebied zal reiken was vanochtend om tien uur, toen het K.N.M.I. deze weer- balans opmaakte, nog onzeker. Intussen doen de gevolgen van de vorst zich steeds sterker gevoelen. Vooral op de Waddeneilanden. Twee boten van de Terschellinger Stoom bootmaatschappij hebben gisteren tweemaal vergeefs geprobeerd vanuit Harlingen de eilanden Terschelling en Vlieland te bereiken. Men zou het vandaag opnieuw proberen, maar ge zien de massa's ijs, die voor de haven van Harlingen liggen, moet de kans op succes niet groot geacht worden. Ameland moet het nog steeds stellen met een luchtbrug. Door liet ijs Bij het transporteren van buizen over het ijs van een opgespoten ter rein aan de Brielse Maas is 'n chauf feur met een bulldozer door het ys in een enkele meters dikke modder laag gezakt. De bestuurder kon zich niet tijdig uit de cabine bevrijden en kwam om het leven. De 57-jarige overledene laat vrouw en veertien kinderen achter. Twee broers, de heren Van der Sluis uit Kampen, hebben gisteren per auto een tocht over het bevroren IJsselmeer gemaakt, van Kampen via Urk naar Enkhuizen en terug. Over de rit van de Roggebotsluis, waar 2ij op het ijs gingen, naar Urk reden zij twintig minuten. Sedert de strenge winter van 1929 is dit de eerste keer, dat de tocht weer kon worden ge maakt. Desondanks is er nog geen defi nitieve datum bekend voor de Elf stedentocht. Donderdag gaat hij in ieder geval niet door, maar men houdt wel rekening met de mogelijk heid, dat de schaatsmarathon nog deze week zal kunnen worden gehou den. (zie sportpagina) Bouwvakken Het feit, dat nu al weken vele duizenden bouwvakmensen zijn ,,uit- gevroren", kost ons land handenvol geld. De directe schade voor de na tionale economie door produktiever- lies kan worden becijferd op 13.5 mil joen gld. p. dag. Exacte gegevens zijn niet of nauwelijks te krijgen. Er zijn zoveel factoren, die meetellen. Dit seizoen heeft de vorstperiode dan ook nog geen extreme vormen aangeno men. De maand december volgde nauwkeurig de statistiek. Er werden dertien dagen gewerkt. De statistiek Gisteren zijn in Brussel de be sprekingen hervat over de toe treding van Engeland tot de EEG. De Nederlandse delegatie bij de besprekingen, bestaande uit minister Luns en de heer De Ranitz. krachten in Europa, generaal Lauris Norstad, dat hij maandag in een toespraak tot de Atlanti sche raad van de Verenigde Staten naar voren bracht. Norstad opperde voorts de moge lijkheid, dat de secretaris-generaal van de NAVO het voorzitterschap van dit uitvoerende orgaan zou heb ben en daarbij de belangen van alle vijftien leden van het verbond zou behartigen. Hij behoeft daarbij niet noodzakelijk stemrecht te hebben Volgens Norstad is het zeer redelijk dat de Europeanen een vinger in de pap krijgen bij beslissingen omtrent het gebruik van kernwapens. Een ver gadering van vijftien landen is ech ter nauwelijks een doeltreffend opera tioneel of uitvoerend lichaam, aldus Norstad. Men kan niet verwachten, dat zij militaire operaties leidt of in nood de snelle beslissingen neemt, die in een dergelijke situatie nodig zijn. Een goede oplossing voor dit pro bleem zou zijn dat de NAVO-raad een kleiner uitvoerend orgaan schept, zo stelde de vroegere NAVO-bevel- hebber voor. 9 Slot pag. 2 Uit Odessa aan de Zwarte Zee is gisteren een schip naar India ver trokken met Russische Migs aan boord. Het schip zal over veertien dagen in Bombay aankomen. Men niet hoeveel Migs er zich aan boord bevinden, maar men vermoedt een zestal. Zoals bekend hebben de Sowjet- Unie en India een overeenkomst ge sloten, krachtens welke de Indiërs proeven zullen doen met de Mig-21 om uiteindelijk te komen tot de bouw van een dergelijk toestel in India zelf. Een aantal piloten van de India se luchtmacht tien tot vijftien is in de Sowjet-Unie opgeleid voor het besturen der Migs. Er zouden volgens het India'sRussische ak koord gedurende ongeveer een jaar verder geen Migs worden verzonden. Chinese troepen hebben gisteren de plaats Tawang. in de oostelijke sec tor van de Chinees-Indiase grens, ontruimd. Dit heeft het communis- tisoh-Chinese persbureau Nieuw- China meegedeeld. geeft precies dat aantal aan. Voor januari komt de statistiek op elf da gen. Een kwakkel- en strenge winter behoeft geen verschil te maken in het aantal dagen, dat er in de bouw sector niet kan worden gewerkt. Een aaneengesloten lange vorstperiode met een vrij abrupt invallende dooi kan de bouwwereld minder schade toebrengen dan een aantal kortere perioden vriesweer. Derhalve is het deze winter nog niet te zeggen, hoe het de bouwwereld zal vergaan. In de Van Braam Houckgeest- kazerne te Doorn heeft de com mandant, luitenant-kolonel f. A. van Reyn gisteren Nieuw-Gui- nea-herinneringsktuisen uitge reikt aan personeelsleden van de Marine, die in het afgelopen jaar in Nieuw-Guinea hebben ge diend. Luitenant-kolonel der Mariniers T. Jonkman neemt het kruis in ontvangst. Ook elders haddén dergelijke uitreikingen plaats aan militairen van Zee-, Land- en Luchtmacht. Drie personen zijn gistermiddag om liet leven gekomen bij een autobot sing op de Antwerpsestraat, ongeveer op de grens van Bergen op Zoom en Hoogerheide. Omstreeks halfzes reed de heer C. Staas uit Hoogerheide met zijn personenauto in de richting van zijn woonplaats. Door de gladheid van de weg slipte zyn wagen en gleed naar het linker weggedeelte. Juist toen de auto bijna tot stilstand was gekomen, naderde van de andere zijde de heer C. Jon- genelen uit Bergen op Zoom. Deze reed in volle vaart op de andere wa gen in. De gevolgen waren verschrik kelijk. De heer C. Jongenelen, mevr. A. Staas en haar 9-jarig dochtertje Albertine werden op slag gedood. De heer Staas zelf werd zwaar gewond naar het Algemeen Burgergasthuis in Bergen op Zoom vervoerd. Voor zün leven wordt gevreesd. Voor haar woning aan de Nieuwe- weg in Loosduinen is gisteren het Bij Untea reeils 773 Indonesiërs Van ac zijde van het V.N.-bewind m Hollandia is meegedeeld, dat het Untea-personeel wederom met een aantal Indonesiërs is versterkt. In totaal zijn er nu 773 Indonesiërs in dienst, ruim 200 Nederlanders en 84 personen van andere nationalitei ten 16-jarige meisje E. J. M. Blonk na een aanrijding overleden. Het ongeluk gebeurde, toen de 21- jarige bestuurder van een perso nenauto op de Nieuweweg twee voor hem rijdende auto's wilde passeren. Het was ter plaatse zeer glad. waardoor hij, toen hij naast de auto's reed, begon te slippen. De jongeman remde, maar bleef slip pen, waardoor hij niet kon voor komen, dat het hem tgemoet lo pende meisje werd geschept. Zij overleed ter plaatse aan de opge lopen verwondingen. Bij het auto-ongeluk, dat gister ochtend op de spekgladde Delft laan in Haarlem-nrd. plaats had een personenauto met marineper soneel botste frontaal tegen een tegemoetkomende bestelauto is de 42-jarige schipper Th. Hofland uit Den Helder om het leven ge komen. Drie inzittenden van de personenauto werden ernstig ge wond in ziekenhuizen opgenomen. De 12-jarige Gerard Engbersenuit Bornerbroek. is gisteravond, even nadat hij de ijsbaan aan de Al- meloseweg in zyn woonplaats had verlaten, door een hem achterop komende auto gegrepen en zo ern stig gewond, dat hij in de afge lopen nacht in het ziekenhuis in Enschede is overleden. De jongen liep met een vriend aan de rechterzijde van de weg en werd door de automobilist niet op gemerkt. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Berlijn Nikita Chroesjtsjow heeft gisteravond in een even felle als ongevaarlijke improvisatie de toon aangegeven voor het Oostduitse partijcongres, dat vanochtend in de Werner Seelen- binderhalle in Oost-Berlijn is begonnen. Chroesjtsjow sprak na zijn aankomst op het station in Oost-Berlijn een begroetingsrede uit, waarin hij al snel van de tekst afweek. Hij herhaalde weer eens dat de communisten het kapitalisme zullen begraven, maar voegde er terstond aan toe, dat zij daar voor nooit een oorlog zullen voeren. Hij repte met geen enkel woord over het afsluiten van een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland. se Imperialisten willen het bloed van het Duitse volk in een nieuwe oorlog vergieten Deze woorden zullen dege nen die aan het verleden vasthouden niet bevallen. Maar ik zeg hen: ga ons uit oe weg. Met de macht van onze ontelbare rijen en het lied van het communisme op de lippen, mar cheren wij voort." ,De tyd van het Wester is voorbij. Het Westen wacht tot de DDR ver- awynt. Welnu, heren van de Westelij ke pers noteer dit goed. Wij wach ten tot u van de aardbodem ver dwijnt Toen wij in de revolutie legèn de witgardisten vochten, was ons verschil van mening met hen niet zo groot wij wilden allebei elkaar eenioudip begraven". „Nu zullen wy het kapitalisme be graven en ik zal daarby met genoe gen vooropschrijden. Maar die begra fenis moet in ieder land door de ar beidersklasse zelf voltrokken worden. Wy kunnen alleen applaudisseren en we zullen er nooit een oorlog voor voeren". De Oostduitse partijbaas. Walter Ulbricht, had het in zijn welkomst woord trouwens niet verder gebracht dan een vage verwijzing naar de oor logsrestanten, die nog niet uit Ber lijn verdwenen zijn. Chroesjtsjow, wiens rede in het teken van de Duits-Russische ver zoening stond, stelde eerst Ulbricht over diens politieke toekomst gerust. Hy zei „Er wordt in de wereld veel gekletst over onze relaties met de DDR en Walter Ulbricht. Maar de meubelmaker Ulbricht en de draaier jChroesjtsjow hebben een gemeen- schappelyke weg te gaan". Chroesjtsjow stelde, dat voor com munisten niet het nationalisme, maar de klassestrijd de beslissende factor is „Wij, Russen en Duitsers, hebben tegen elkaar gevochten, maar nu hebben we een gemeenschappelij ke vijand" de uitbuiters'' Hij zei, dat, als Russen en Duitsers samen op trekken. de zege zeker is. De Duitse communisten, die de stationshal met Duits gejuich vulden, wekten in Chroesjtsjow de oude agi- tatorstoci. tot leven. Hij zei dat het Westen op Adenauer wedt, hetgeen fysiek en moreel onverstandig Ls. „Eerst sterft dat wat oud is. Wij, mensen die reëel denken weten dat het kapitalisme oud en het socialis me jong is Wij vechten voor de ziel van het Duitse volk, de Amerikaan- Mocht Chroesjtsjows rede wat vreesaanjagend klinken, naar de in houd gezien was zy het niet. Chroesjtsjow is de laatste tijd door het Westen om zijn matigheid ge loofd en door de Chinezen gehoond. Hij wildr nu door een agressieve toon de indruk wegnemen dat hij bezig is voor het Westen door de knieën te gaan. Dat bleek het duide- 'ykst ui« zyn verwijzing naar de Beriynse Muur. HU zei dat er, sinds hy Berlyn drie jaar geleden bezocht, vee) ten goede is veranderd. Wat dan? Het feit dat er „geen onzuivere elementen in Oost-BerRin meer bin nen kunnen'„Is dat geen succes?'* vroeg Chroesjtsjow. Men ir geneigd met hem van me ning te verschillen. In de afgelopen drie jaar is Chroesjtsjows offensieve Berlijn-politiek 'de dreiging met een afzoaderlyk vredesverdrag en de eis tct demilitarisering van West-Ber- lyn) veranderd in een defensief be leid: tie verdediging van de muur en het verzoek de WesteRjke garnizoe nen ondei de VN-vlag te brengen. Overigens waren Chroesjtsjows woorden maar een prelude op wat er morgen te komen staat. andaag zou Ulbricht een ongetwyfeld ontzag wekkend vervelende openingsrede houden; morgen komen Chroesjtsjow en Gomoelka aan het woord en pas dan wordt het ernst. Uit het Leidsch Dagblad van 15 Jan. 1863: Brievenbus. Wanneer in deze stad zich een commissie vormde ter oprigting van een standbeeld voor v der Werff, zou ik de eerste zijn, om daaraan bij te dragen. J. v. W (Advertentie) - Concert d la Strauss te geven door de mu ziek v. h. Regiment Véld-Ar tillerie onder leiding van den kapelmeester Rudersdorff, in de Stadsgehoorzaal. Aanvang ten 7Vz uur. Entrèe 0.99.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1