Ziekenhuizen nog duurder Veertig jaar Ring Leiden e.o. chr. zangverenigingen Ton verduisterd - eis van anderhalf jaar Amerika waarschuwt: geen hulp voor landen die Cuba helpen Prijzen stijgen tien tot vijftien procent Uitstekende zang drukke receptie Destalinisatie in Bulgarije SAS: verlies 17 miljoen GEDENKWAARDIG JUBILEUM C.40 bij AKI al eind rond Ni ïeuwe vaccin? pokken tegen Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 januari 1963 Derde blad no. 30854 De Verenigde Staten hebben de kden die Amerikaanse hulp ont- Lgen gewaarschuwd dat zij het jaar lopen dat deze steunverle- kg wordt gestaakt, als hun sche- p goederen naar Cuba blijven ver wen. Dft is gisteren door het State kartmenl bekend gemaakt. De be kken landen zijn gewezen op het Isvoorslel, dat het Congres in ok- ler heeft aangenomen en dat br ilt, dat landen welke door de V.S. fden gesteund, deze hulp verspe- I als zy bepaalde goederen, waar der strategisch materiaal, naar Cu- Tervoeren. De woordvoerder van het ministe rie verklaarde voorts, dat de VS met hun bondgenoten in de NAVO en in Latyns-Amerika overleg plegen over voorgestelde beperkingen ten aanzien van de handel op Cuba. De ze beperkingen zouden inhouden, dat ae Amerikaanse scheepvaart op Cu ba geheel zou worden verboden, ter wijl andere niet-coinmunistische scheepvaartondernemingen zouden worden gestraft, als zy goederen van het communistische blok naar Cuba zouden brengen. Ambtenaren van het State Depart ment verklaarden, dat er geen recht vaardiging scheen te zijr. in de be schuldiging van de zijd-» van de Ame rikaanse koopvaardij, dat twee bui tenlandse schepen in stryd met Ame rikaanse bepalingen tegen de handel op Cub? zcuden hebben gehandeld. De klacht betrof het Noorse schip Nora en de Griekse vrachtboot Pearl Haven. De Amerikaanse re dersvereniging had gezegd, dat het ministerie van Landbouw geen vrach ten aan deze schepen had mogen geven, omdat zij op Cuba zouden hebben ge\aren. De genoemde ambtenaren ver klaarden echter, dat de schepen na het begin van de zomer niet meer in een Cubaanse haven waren geweest en dat er toen geen officieel verbod op het varen op Cubaanse havens bestond. Een dergelijk verbod was trouwens ook nu nog niet van kracht. feet politieke bureau van de Bul- krse communistische party heeft hbevolen om Traicho Kostow, de Irmalige leider der Bulgaarse fcmunisten en oud vice-premier. in i943 wegens verraad ter dood [d gebracht, te rehabiliteren en [onderscheiden met do titel „held p de socialistische arbeid". Tevens wordt aanbevolen voor hem I Sof ia een standbeeld te plaatsen een straat naar hem te noemen lus een bericht van het bulgaar- ipersbureau BTA. njdens de berechting van Kostow lek. dat Stalin hem had beschul- |d van een „nationalistische" hou- kg jegens de Sowjet-Unie, terwijl tn ook samenzwering met de Brit- Amerikaanse en Joegoslavische teime diensten tegen het commu- fclsche regime in Bulgarije ten las- werd gelegd. Verder zou hij heb- D getracht de vroegere Bulgaarse Snier Georgi Dimitrow te hebben Sn arresteren en vermoorden en rts ertoe hebben medegewerkt om Irschalk Tito in Joego-Slavië aan macht te brengen. ik heeft het politieke bureau evolen om de biografieën van iil Markow, Ilja Bojazdjsiew, 3l Sekelarow en van andere voor- ige partijfunctionarissen „die ty- 5 de periode van persoonsver- •lijking omkwamen" door de uit- van de party te doen publi er. een onderzoek te doen in- naar de omstandigheden de gezinnen van deze func- rissen leven. Scandinavische Luchtvaart- tschappij SAS had in het boek- 1961-'62 een tekort van 24.5 |oen Zweedse kronen of ongeveer niljoen gulden. Dit is door deze tschappij in Kopenhagen mee- ;eld. >t tekort in het daaraan vooraf- ide boekjaar bedroeg 89.5 miljoen !dse kronen (ongeveer 62.5 mil- gulden). Advertentie OPRUIMING VERZET BOUCLE-TAPIJT 100 cm. breed van f 18.50 NU f 13.70 130 cm. breed van f24.50 NU f 17.80 1 SMYRNA KARPETTEN >40 x 200 v. f98.- NU f64.90 170x240 v. f165.- NU f118 1 100x300 v. f245.- NU f168 125 x 320 v. f 295.- NU f208.— tOUPONS Linoleum en Linofeit 25^ KORTING. GORDIJNSTOFFEN HALVE PRIJZEN, i ONGEKENDE KOOPJES bij i WONINGINRICHTING BULTHUIS Leiden Botermarkt 23 (Van onze Haagse correspondent) Hoewel er bij de ministerie van Economische Zaken nog geen voorstellen zijn ingediend, verwacht men daar binnenkort toch wel een belangrijke verhoging van de kosten van ziekenhuisverpleging. Er wordt gedacht aan een verhoging van tien tot vijftien procent. Deze verhoging zal gelden voor particuliere, gemeentelijke en academische ziekenhuizen. 'Drs. C. Boschma (r. Fries Museum* I s. C. Boschma, Rijksambtenaar 9 'Monumentenzorg in Den Haag, i benoemd tot directeur van het ts Museum te Leeuwarden. Hy 1 de huidige directeur, dr. A. Was- s bergh die met pensioen gaat, op- jen. Drs. Boschma is 34 jaar ge in geboren te IJsbrechtum in f esland. t lij studeerde kunstgeschiedenis te Isterdam en Utrecht. BOEKENBAL 29 MAART Ie gala-avond en het boekenbal [den gehouden in de Amsterdamse kisschouwburg op 29 maart. »RIE NIEUWE STUKKEN BIJ „CENTRUM" toneelgroep Centrum zal binnen week in Amsterdam drie moder- Dneelstukken opvoeren, m 24 januari af wordt in het Uwe De La Mar-theater nog een e van „De Meiden" van Jean Ge- gegeven. Op zaterdag 2 februari it in De Kleine Komedie de pre- re van „De boze koks" van Gün- Grass voor het voetlicht ge it. Op 1 februari begint een opvoeringen van de „De collec- [ea een beetje pijn" van Harold wr. KLEINE PLASTIEKEN IN MADURODAM b het kader van het Holland Fes- 11 zal van 15 juni tot 15 augustus .durodam een openluchtten- illing worden gehouden van 'Pese kleine plastiek. Vele landen sculpturen toegezegd, ojn. Uk, Engeland, Zwitserland, i, België, Duitsland en Luxem- iweden, Zwitserland en Engeland >n Madurodam gevraagd om in 'oekomst een tentoonstelling te ken inrichten, die geheel aan werk P eigen land gewijd is. en bedrag van f 1.500 is weer be- Ikbaar voor de Madurodam klein- Btiekprijs. Het nationaal comité erland van beeldende kunste- i zal de jury samenstellen. Bij de verhoging der tarieven gaat men var. de kosten voor de derde klasse uit Merkwaardig genoeg is de premie voor de ziekenfondsen eind november nog verlaagd. Een bericht van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid maakte daar melding van. Een woordvoerder van het ministerie deel de ons meae. dat deze prijsverlaging is doorgevoerd overeenkomstig het S.E.R-aovies. De premie werd van 4.8 tot 4.6 percent teruggebracht. De minister van Sociale Zaken. dr. Veldkamp, wist toen reeds, dat er Strafmaatregelen tegen belagers van Meredith De decaan van de universiteit van Mississippi heeft gisteravond ge waarschuwd dat er strafmaatrege len zullen volgen wanneer in de cafetaria van de universiteit nog meer Demonstraties komen tegen de enige negerstudent aldaar. Ja mes Meredith. Op drie avond achtereen is Meredith uitgejouwd. Het noofd van de universiteit, Wil liams had eerder verklaard dat alles rusug en nogmaal was totdat Meredith in zyn persconferentie van maandag verklaarde dat „stu denten en anderen niet doen wat zij behoorden te doer, om zijn le ven zo te maken als hy zich dat wenst". Een woordvoerder van het ministe rie van Justitie zei dat de univer siteit „maatregelen had behoren te nemen tegen de zeer kleine min derheid onder de studenten die zich als leiders hebben opgewor pen" by het hinderen van Mere dith Gisteravond stelde een ster ke politiemacht zich bij de kantine op even voor het openingsuur. Bij het verschijnen van Meredith pak ten dt meeste studenten hun bord op en verdwenen zwijgend. De decaan deelde ook nog mee. dat er reeos een student tot de herfst is geschorst wegens zyn aandeel ir. een demonstratie op donder dagavond. een verhoging van de ziekenhuisver- plegingskosten op komst was. An ders was de premie nog iets meer verlaagd. Het is, zo vernamen wy, niet mo gelijk gebleken de kosten van ho gere salarissen en de indirecte ge volgen var. de langere vakanties e.d. zonder gevolgen voor dc prijzen te doen zijn Verzekeringsmaatschappij en zullen ongetwijfeld hun premies I voor vrijwillige verzekering tegen de kosten van ziekenhuisverpleging ver hogen. Tot nu toe is er niets definitiefs te zeggen omtrent de nieuwe prij zen. Zoals gezegd, er zijn zelfs nog geen voorstellen binnengekomen by het ministerie van Economische Za ken I was Lea.."! Hij verwees ernaar dat onze burgemeester al ettelijke malen een ringconcours met een inleiding opende, waardoor de band met het i gemeentebestuur een traditionele werd. De voorbije 40 jaren wilde hij zien als een.beginperiode! De Boodschap moet toch blijvend worden uitgedragen. Natuurlijk is de voorzitter van het jubileumcomité, de heer D. v. d. Blom, een voornaam spreker geweest. Hy was verheugd dat niet alleen de opkomst, maar ook de uitkomst van de avond zo gelukkig is geworden. Over de mooie Stadszaal sprekende zei hij „niet zo minnetjes": maar dat sloeg op de huurprijs! Hij richtte zijn dank tot ieder die daarop aanspraak bezat en uiteraard tot het „feestvar ken", dat hem in de eigen stijl terug- dankte. Gerrit Goedhart dankte ook God. deze 40 jaren met alles en in alles te hebben meegemaakt. Een aangeboden voorzittershamer met in scriptie zal hem daarvan symbool blijven. Mevr. Goedhart ontving een ruiker rozen. Het programmadeel na de pauze vermeldde: Metal Music Players, to neelgroep De Schakels en conferen ces van de heer De Wolff. Receptie Een geanimeerde receptie is 's mid dags aan de feestavond voorafge gaan. Het felicitatie-register teken den o.a. jhr. van Kinschot, wethou der Sannes, een lid van de Commis sie van Advies in Culturele Zaken, jhr. von Weiier als Toonkunst voor zitter. de heren de Jager en de Graaf van het bonds-hoofdbestuur, verte genwoordigers van de Ring Utrecht en van de Ringkoren uit Benthuizen, Burgerveen, Katwyk Ryn, Leider dorp, Nieuwveen. Nieuw Vennep, Oudshoorn, Rynsburg, Voorschoten. (Van onze Utrechtse correspondent) De partijen bij de collectieve ar beidsovereenkomst van de Algemene Kunstzijde Unie zyn gisteren een heel stuk bij elkaar gekomen. Alleen de dag meer vakantie, die de werk nemersbonden hebben geëist, blyven de werkgevers ook in deze bedrijfstak afwijzen. Men werd het eens over een uur loonsverhoging van 5 cent (met com pensatie AOW-premie 7 cent) en een salarisverhoging voor de beambten van 2'2 procent plus f. 10.per maand. Alles bijeengenomen zal de verbetering der arbeidsvoorwaarden niet ver van de 2,7 procent afliggen. Ook de AKU is. evenals Philips en de werkgevers in de textielindustrie, bereid gevonden de dagen dat werk nemers vakbondsvergaderingen en congressen bezoeken door te betalen. Daarnaast is overeengekomen de winstuitkering die buiten de ruimte valt te verhogen. Op basis van de bij AKU verwachte winst zou de winstuitkering over 1962 onge veer 5 procent gaan bedragen, het geen 1,2 procent meer is dan in het afgelopen jaar. De werknemersorga nisaties zullen zich nu intern bera den over de voorstellen van werk geverszijde, waarbij uiteraard de ge- eiste dag meer vakantie ter sprake zal komen. Dr. v. Konijnenburg naar Djakarta Dr. E. van Konijnenburg is giste ren vertrokken naar Djakarta om de afgebroken onderhandelingen over de landingsrechten voor de KLM in Indonesië en de samenwerking met Garoeda Indonesian Airways voort te zetten De heer Van Konyneburg legde bfj zyn vertrek geen verklaringen af. Talloze kolommen van dit blad zijn voor en na de oorlog gevuld geweest met kritieken en verslagen over de activiteiten van de „Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangverenigingen". Wij denken dan vooral aan de zangersavonden her en der in de streek en over het seizoen verspreid en aan de concoursen, die als regel in onze Stadsgehorzaal werden „gestreden". Dit concert gebouw mocht dan wel meer dan 1500 zangers, ook uit andere landsdelen, per dag in doorstroming herbergen! De doelstelling was niemand een geheim. Veertig jaar lang, met wei nig hiaten, stond steeds Gerrit Goed hart aan het hoofd: man van bon digheid en directheid in de toespra ken en by wie de formule „de zang op hoger peil" leiddraad was. Dit klonk steevast als een commando. Dat deze 40 jaren-voorzitter van een I 40 jaren feestende „Ring" centraal in de herdenking stond, spreekt voor 1 zichzelf. Een weldaad De aanwezige algemeen voorzitter van de Bond van Chr. Zang- en Ora toriumverenigingen. de heer Brüne, die nu eens onder louter practise- rende amateurs niets te propageren had, noemde het een unicum om op een 40-jarig jubileum ook nog een originele oprichter te mogen felici teren. De bewjjzen. dat niets te propa geren over bleef, kwamen reëel uit de zaal: dit auditorium van ringkoor- leden zó gaaf en homogeen hun „Te Deum" en „Bondslied" te horen zin gen was een ware weldaad. En later kon men dit nog op andere wijze be oordelen: al wie meende veilig z'n partij te kennen mocht toen het po dium betreden om in eigen register- vleugel massaal Handel's Halleluja mee te zingen. Een halve benedenzaal stroomde daarvoor leeg, een krachttoer bie dend voor de dirigerende Sander Visser. Alles verliep geordend en on miskenbaar beschaafd. Ring Leiden heeft geen ijdel bestaan gevoerd. Orgelbegeleidingen verzorgde steeds de Ring-dirigent Aad van Vliet. Een eigen optreden werd gegund aan „De Lofstem" van Rynsburg (met een Bach-koraal» onder Kurpershoek en aan het Valkenburgse ..Advendo" met een Vesper van Bortnianski) onder de heer Kroon, een koor dat aan z'n sopranen een artistieke stu wing dankt. Traditionele band Wethouder Harmsen verving de ere-voorzitter jhr. van Kinschot als spreker. Geestig refereerde hy aan een eens gehoorde preektekst „het Een gevangenisstraf van ander half jaar met aftrek van voorarrest eiste de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank gisteren tegen een 30-jarige boekhouder uit Bunnik, wegens hei verduisteren van geld in dienstbetrekking tot een totaal van omstreeks een ton. Hij deed dit sinds j 1958 In de loop van het vorig jaar kwamen zyn vervalsingen pas aan het licht. De boekhouder verduisterde gelden door giroformulieren en postcheques te vervalsen. Toen de rechtszitting ongeveer een uur aan dc gang was, werd verdachte plotseling onwel. Men was op dat ogenblik gevorderd tot het horen van de getuigen. Hij zakte in elkaar er. was niet meer in staat I oe behandeling van zjjn zaak verder I bij te wonen Pas aan het eind van de zitting kon hij weer in de zaal te- lugkeren. Bedragen, die door zijn werkgever moesten worden voldaan, I (Van onze Haagse correspondent) Eerst thans is bekend geworden, dat in Nederland een nieuw vaccin te gen de pokken wordt gebruikt. Ei genlijk is er sprake van het gebruik van twee nieuwe vaccins, nl. het zo genaamde PDN-vaccin, dat sedert medio vorig jaar reeds gebruikt wordt bij de vaccinatie van militairen, en het zogenaamde Elstreestam van het Lister-Instituut. Voordelen van het PDN-vaccin zijn: koorts komt spo radisch voor en als ze aptrad was ze i niet ernstig. Het vaccin van het Lis- ter-Instituut, waarmede in Engeland reeds vele proeven zijn genomen, be- i tekent een gunstiger temperatuur- verloop en wat de ernstige complica ties betreft: deze komen ln belang- Iryic mindere mate voor. verhoogde hy aanzienlijk door de be dragen bijvoorbeeld met een of meer nullen uit te breiden. Hy schreef dit g^ld over op zijn eigen girorekening. Later betaalde hij dan de schuldei sers van zyn werkgever. De president van ae rechtbank sprak er zijn ver bazing over uit, dat de knoeierijen zolang onontdekt zijn gebleven. Het geld besteede de boekhouder vooz een belangrijk deel (35.000) aan dure racemotoren, waarmee zijn zwa ger in wedstrijden prijzen trachtte te winnen. Een ander deel ging op aan kostbare taxiritten. Tijdens de rechtszitting verklaarde zijn werkge ver een fruitexporteur uit Bunnik, zich niet in te laten met financiële zaken. Hij vertrouwde in dit opzicht volleaig op zijn boekhouder. Ook de controlerende accountant had al drie jaren niets verdachts opgemerkt. D officier van justitie zei in zijn requisitoir het bijzonder kwalyk te achten dat verdachte cp zo'n grove wijze misbruik had gemaakt van het schier onbeperkte vertrouwen, dat men in hem stelde. Het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid in Utrecht heeft na een on derzoek in samenwerking met de Mi litaire Geneeskundige Dienst beslo ten het pokkenvaccin van de zoge naamde Elstree-stam in te voeren voor burgers. Dat onderzoek omvatte ongeveer 200 vaccinaties, toegediend aan militairen, zuigelingen en reizi gers die verplicht waren zich tegen de pokken te laten vaccineren voor het „pokkencertificaat". Er zijn vier verschillende vaccins beoordeeld: de stam Kopenhagen, de Elstree-stam, de stam Bern en de stam Ecuador. Als gunstigste kwam de Elstree-stam van het Lister-Instituut naar voren. Voorlopig zyn de regelingen ge handhaafd voor militairen die zich voor het eerst in hun leven hebben laten vaccineren. Zij krijgen dus achttien dagen lichte dienst, geen overplaatsing, geen verlof en moeten 's avonds uiteriyk tien uur naar bed.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5