*Prof. dr. j. E. Dinger r als zeventigjarige en ecipieerde emeritus Duitse delinquenten misbruikten overmacht op beestachtige wijze Fiints van deze week in Leiden rr Artikelenbundel aangeboden C.H.U. ZIET VERKIEZING met VERTROUWEN tegemoet Prof. Jonkers in Juristenblad thans ook Leidse afdeling Fa. Boekkooi „Eva" „De Overval" Gero-cassette -Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 januari 1963 Tweede blad no. 30854 ■<ët pn Zeer velen hebben gisteren tijdens een receptie in de toepasse lijk tropisch warme aula van het Academisch Ziekenhuis prof. dr. E. Dinger, oud-hoogleraar in de tropische hygiene aan de „eidse Universiteit, gelukgewenst met zijn zeventigste verjaardag. y«pe eigenlijke jubileumdag viel in december, de naar aanleiding sJJaarvan gisteren gehouden receptie werd aangeboden door de ^Vereniging Instituut voor Tropische Hygiëne Rotterdam-Leiden, vaarvan prof. Dinger voorzitter is. Nauwe samenwerking m Onder de velen, die de emeritus oogleraar geluk wensten, bevonden Ich vertegenwoordigers van het cu- ^Vtorium, de secretaris van de Uni- ersiteit. de rector magnificus, het estuur van de medische faculteit en eer vele collega's, vrienden en be dienden. Ton hen allen richtte prof. "x. P. H. van Thiel, hoogleraar in de ajarasitologie, «en welkomstwoord. tij herinnerde er aan. dat hij zijn kqoogleraarsfunctie in hetzelfde jaar dD47 aanvaarde als prof. Dinger, en lpJat sindsdien een bijzonder prettige c£menwerking heeft bestaan in de n«ree zo nauw verbonden laboratoria eh de vereniging. Het verheugde prof. e*an Thiel, dat prof. Dinger in zo iJoede gezondheid zyn iets vroeger r^)kt. 1962) dan verplicht begonnen tjneriaat is mogen ingaan. Grofe waardering oi Namens de oud-leerlingen, mede- ferkers en vrienden van prof. Dinger £$>rak de wetenschappelijk hoofd- pjmbtenaar van het Laboratorium cipor Tropische Hygiëne, dr. H. L. d^olff. die het langst van zijn leer ingen by prof. Dinger werkzaam is h<ebleven. Hij gewaagde van alom be gaande grote waardering voor prof. finger als wetenschappelijk onder breker, als instituutsdirecteur en als r-oens. naar wiens scherp en onaf- viankelyk oordeel gaarne wordt ge- uisterd. Zijn publicaties zijn steeds leider gesteld met een duideiyk om- fchryving van het probleem en recti fy benadering van de oplossing. Op- erkeiyk is de steeds breder gewor- in wetenschappelyke belangstelling ,v in prof. Dinger. Dr. Wolff somde !nh het kort de wetenschappelijke ver flensten van de zeventig jarige hoog- ;.j Clir. Geref. kerk 00 ïs gerestaureerd e- Dr. Wolff biedt prof. Dinger de bundel met werk van oud leerlingen en vrienden aan. (Foto L.D Holvast) leraar op en stelde daarnaast, dat prof. Dinger steeds ten volle bereid is geweest zijn medewerkers te hel pen. Hij is er bovendien in geslaagd de wetenschap te bewaren als voor- Advertentie CHEMISCH REINIGEN VERVEN Afscheid H. Gijsman Van college van herv. kerkvoogden In verband met het bereiken van de zeventig-jarige leeftyd zag de heer H. Gysman zich genoodzaakt aan het einde van het vorige jaar af te treden als lid van het College van Kerkvoogden van de Leidse Her vormde Gemeente. De heer Gijsman, die dit ambt gedurende tien jaren bekleed heeft, had als secretaris van Als herinnering aan deze dag en fe commissie van fabricage een be- aan z{jn hoogleraarsperiode en als aa,l. fe vSe blijk van dankbaarheid voor het vele. Icanc VEn h" dat hy zyn leerlingen geschonken naamste werk naast administratieve beslommeringen. Geschenk gang vsr. zaken wat betreft het be heer dei kerken en andere bouwwer- heeft bood" dr Wolff aktTnröf"riïn" Iken' °°k de begraafplaatsen aan ger een bundei ?an bXgen v'an .reaeor- 56 medewerkers, hoofdzakeliik oud leerlingen, aan, die als nummer 32 periode kwamen tot stand de Ma Voorlopig geen veemarkt Gouda Gouda ligt in het gebied, waar voor hel ervoersverbod voor var kens en herkauwers is afgekondigd naar aanleiding van een geval van mond- en klauwzeer in Reeuwijk. Voorlopig zal in Gouda geen vee markt gehouden kunnen worden. De directeur van de veeartseny- kundige dienst heeft het gebied waarvoor het vervoersverbod geldt, nader vastgesteld. Het territoir wordt begrensa door de waterscheidingen van: Oude Ryn, Dubbele Wiericke. Lange Woerdsche Boezem. Holland se IJssel lot het nieuwe scheepvaart- kanaal. langs dit kanaal tot de Gou we, en langs de Gouwe tot de Oude Rijn Het vervoersverbod voor dit K j anathakerk en de Koningskerk en beperkte gebied gaat zaterdag 12 ja is_verschenen in de ..Acta Leidensia werd dc van d„ vredeskerk nuari in- De Goudse veemarkt is (Scnoiae Medicinae Tropecaei. v-00r een zeer belangryk deel voor- dientengevolge voorlopig geschrost. Prof. Dinger zegde voor de gespro- bere!d. Ook het secretariaat van de Ontheffing is verleend voor recht- Ken woorden en dit geschenk harte- bouw- en restauratiecommissie welk streekse doorvoer van varkens en njK dank en sprak de hoop uit, dat college zich bezig houd* met h°t veel herkauwers via de Rijksweg Den „Hoewel de C.H.U. vanzelfsprekend rekening moet houden met enkele minder gunstige factoren, gaan wfj de a.s. Tweede Kamer-verkiezing vol goede moed tegemoet, omdat onze C.H.U. een zeer groot aantal gunstige factoren in haar voordeel heeft, waarmede zfj een groot aantal kiezers on getwijfeld met gunstig succes zal kunnen aanspreken", aldus jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, lid van het dagelyks CHU-bestuur en voorzitter van de Unieraad ter inleiding van zyn rede, welke hy gisteravond in het wgk- gebouw Rehoboth uitsprak voor de afdeling Leiden van de CHU en waarin hij enkele aspecten voor de komende verkiezingscampagne aan een nadere beschouwing onderwierp. de twee-eenheid van tropische hy- omvattende herstel van de drie oude giene en parasitologie ook in de toe- monumentale kerkgebouwen hier ter komst on een even vruchtbare wijze stede, was aan de heer Gijsman toe- in stand zou kunnen worden gehou- vertrouwd den. wanneer eenmaal de plannen In een vergadering van het Col- voor de bouw van nieuwe laborato- lege van Kerkvoogden heeft de voor na ztin verwezenlijkt. zitter, de heer D. van der Kwaak Zoals gezegd hebben zeer velen de .evenals andere leden van het Colle- zeventigjariee hoogleraar tijdens de ge. zijn grote dankbaarheid uitge- verdere receptie met zijn verjaardag sproken voor de vele vruchtbare ar- geluk gewenst. beid, welke de heer Gysman heeft Haag-Utrecht Op de afritten van deze weg of op de toegangsbruggen wordt met borden het gebied aan gegeven, waarvoor het vervoersver bod van kracht is. verricht. Namens het College bood hy een boek aan. Ook de praeses van de Centrale Kerkeraad, d«. H J. van Achterberg, sprak de scheiden de kerkvoogd harteiyk toe. Vier argumenten ontzenuwd De Leidse oud-hoogleraar in het strafrecht, prof. mr. J. E. Jonkers heeft zich in het Nederlands Juris ten blad gekeerd tegen het pleidooi van prof. mr. J. M. van Bemmelen en prof. mr. W. P. J. Pompe, hoog leraren in het strafrecht en de cri minologie te Leiden en Utrecht, voor gratieverlening aan de invry- heidsstelling van de vier Duitse poli tieke delinquenten die in Nederland een levenslange gevangenisstraf uit zitten. Deze vier Duitsers Aus der Funten. Kotalla, Fischer en Lages noemt prof. Jonkers prominenten op het gebied van de oorlogsmisdrijven. De hoogleraren Van Bemmelen en Pompe hadden vorige week in het Nederlands Juristenblad in hun eer ste argument voor gratiëring aange voerd dat men steeds van de gedach te is uitgegaan dat politieke delin quenten hun straf op dezelfde wyze moesten ondergaan als commune zien een uitzondering op deze regel tige wijze hebben vergrepen aan ab- te maken. soluut weerlozen". In hun tweede argument wezen de professoren Van Bemmelen en Pom pe op de zware druk waaronder deze Duitsers hadden gestaan en op de zedenverwildering door de oorlog. Prof. Jonkers bestreed dit argument door te zeggen dat er ook in de oor log nog grenzen zyn en dat die door deze delinquenten ver zijn overschre den. „Uitermate bezwarend voor deze delinquenten is het feit dat zij ge bruikmakend van een geweldige overmachtspositie, zich op beestach- Boerenbruiloft in Den Burcht De Personeelsvereniging van het Bouw- en Exploitatiebedryf Huur Het derde argument, n.l. dat re classering by levenslang zinloos is als de straf geheel ten uitvoer wordt ge- Als een byzonder gunstige factor noemde spreker allereerst het feit, dat ditmaal enkele z g. „randpartijen" zeer weinig „zoexende kiezers" zullen aantrekken, omdat in deze partyen de nodige onenigheid heerst, welke niet bepaald bevorderlyk zal blyken te zyn voor de aanzuigkracht van hen, die tot de z.g. zoekers behoren en geen deel uitmaken van de vaste kern van een party. In dit kader noemde spreker als voorbeelden de grote onenigheid in de V V D. inzake ae opvoiger van prof. Oud en die uit- eindelyk met grote moeite werd ge vonden in de persoon van minister Toxopeus, de byzonder slecht ge voerde oppositie en overdreven kri tiek, die cie P. v. d A. in de afge lopen jaren had gevoerd en de on enigheid, die er in de gelederen van de A R. heerst o m. vanwege de kri tiek op de A.R.-fractie in de Tweede Kamer, hetgeen zelfs de vorming van een oppositiegroep tengevolge had. noewei voor de CHU mogelyk gunstig weritend, speet het spreker zeer. dat juist in de A R. een grote onenigheid neerst en daarom een soort leedver maak hier allerminst past. Terloops wees spreker op het gesprek-contact. dat vorig jaar tussen de AH. en de „Brood en melk gelijk bezorgen" De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor noordelyk Over- yssel, de heer J. Holshuysen, heeft gisteren in zyn nieuwjaarsrede in Zwolle een pleidooi gehouden voor ïegd, is slechts ten dele juist. Het is gen meer efficiënte huis-aan-huis- eerder een contra dat een pro dat de bezorging. Zo zouden broodbezorgers Duitsers na hun invrijheidsstelling en melkboeren deze bezorging zyns dadelijk over de Duitse grens wor- inziens kunnen combineren. Dit den gezet, omdat alle controle op hun wordt echter belemmerd door het verder doen en laten dan ontbreekt, verbod om vers brood eerder dan Als zy niet bekeerd zijn van de dwa- negen uur af te leveren. De melk- lingen huns weegs, maar verbitterd, bezorging begint immers veel vroeger, kan dit zelfs funest zijn. De bakkers zyn zeker in staat, zo zei Over het beroep op edelmoedigheid de voorzitter van deze Kamer van van het Nederlandse volk schreef Koophandel, om vers brood veel prof. Jonkers: „Zou echter een even- vroeger af te leveren. Zo kan men tuele gratiëring van deze vier oor- in overleg met de andere huis-aan- logsmisdadigers wel van edelmoedig- huis-bezorgers tot een efficiënte heid getuigen tegenover de tallozen, distributie komen Wellicht kunnen die door hun misdadige handen en ook de slager en de groentehandelaar hun duivelse geest vielen? Ik geloof bij een dergelyke samenwerking wor- van niet". 1 den betrokken. C.H.U. tot stand kwam. teneinde te trachten elkaar in de toekomst beter „te leren verstaan" en dieper in te gaan op de verschillen, die beide par tyen tot dusver niet naast, doch te genover elkaar stelden. Tot de min der gunstige factoren waarmee de C.H.U. by de as. verkiezingen reke ning diende te houden rekende spre ker de zuigkracht, die de Party van de Vrye Boeren, in het bijzonder in het kiesdistrict Gelderland, zal uit oefenen. als gevolg van bepaalde verslechteringen in de agrarische sec tor. alsmede de aantrekkingskracht die de PS P. zal uitoefenen op ge noemde „randkiezers" als gevolg van de speculatie, die deze party pleegt t.a.v. de angst voor en de afkeer tegen de atoombewapening en waar mee zy ongetwyfeld een aantal kie zers tot zich zal trekken. Met de Kamerverkiezing voor de deur kon spreker tot zyn groot ge noegen releveren dat in de C.H.U.- gelederen de situatie wat betreft de toekomstige kandidaten byzonder gunstig kon worden genoemd, temeer daar mr. Beernink klaar staat om dr. Tilanus op te volgen en vier flinke jonge krachten, die zowel in maat- schappeiyk als in politiek opzicht hun sporen reeds hebben verdiend, una niem door het hoofdbestuur aan vaardbaar worden geacht. Resume rend kwam spreker dan ook tot de slotsom, dat de C.H.U. de a s. verkie zing met vertrouwen tegemoet kan zien. omdat zy in tegenstelling tot andere politieke partyen het Ned. volk vele positieve factoren kan bie den, w.o. kan worden gerekend een goede grosiyst met jonge krachtige kandidaten, een hard werkend party- apparaat en een beproefd beginsel programma, dat kan worden gezien als een opdracht van God. Nadat spreker het komende verkie zingsmanifest aan een nadere be schouwing had onderworpen, beant woordde hy een aantal vragen. In de hierna nog resterende tyd werden onder leiding van voorzitter D. v. d. Kwaak enkele huishoudelyke punten behandeld, waaronder het ad vies van het hoofdbestuur inzake de grosiyst van de a.s. verkiezing In zyn openingswoord sprak de voorzit ter nog een ,in memoriam" uit in verband met het overlyden van de heer L. Quest roo. Jacobazaal gekostumeerde boerenbruiloft. Hier delinquenten en dat het by de com- mede verbrak men de traditie om mune delinquenten „vrywel" regel is eens in het jaar een uitstapje te dat tot levenslang veroordeelden na maken en dit zal waarschijnlijk de een zekere periode op jaren worden I volle instemming van de aanwezigen gesteld. Prof. Jonkers wees op het hebben gehad, woord „vrywel" en zei Juist by deze De heer F. Tas. uitvoerder bij de in de Jacobazaal van Den Burcht een Nationaal Rlieumafonds heeft eekostumeerrie boerenbruiloft Hier- politieke delinquenten aanleiding te VVD-politiek De kamercentrales Lelden. Amster dam, Haarlem, Den Haag en Utrecht van de V.V.D. beleggen een conferen tie over de politiek die de V.V.D. zal voeren ten aanzien van belangryke punten op sociaal-economisch ter rein. De bijeenkomst wordt gehouden op 26 januari in het Minervapavil- joen te Amsterdam. De staatssecre taris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stykel, zal het onderwerp ..De EEG en het liberalisme" inlei den. Mr. H. van Riel leidt een ge- dachtenwisseling over ..Menselijke ontplooiingskansen" in. Prof. dr. H. J. Witteveen bespreekt de „Conjunc tuurpoli tiek". CHEMISCHE WASSERIJ -*v WILHELMINASCHOOL. B. Schuurman, die het OPENING De heer woord voerde by de opening van de christelyke Wilhelminaschool. is geen hoofd van een gereformeerde school, doch van de openbare opleidings school „Willem de Zwijger". firma Huurman had het idee voor deze boerenbruiloft geopperd en zorg de zelf voor de organisatie van deze avond. Dat de heer Tas meer met dit byltje had gehakt, bleek wel uit de zeer verdienstelijke manier waar op hij al snel de stemming er in bracht en de verdere avond de feest gangers wist te boeien. Een orkestje zorgde voor een muzikale omlijsting van deze buitengewoon geslaagde avond. Advertentie OUDE VEST 189 TEL. 24214 HAARL.STR. 12A - TEL. 21797 Vanwege het Nationaal Rheuma- fonds is gistermiddag ook in Leiden een afdeling geïnstalleerd. Dit vond plaats in de kamer van B en VV waar het voltallige bestuur aanwezig was. De voorzitter van het Nationaal Rheumafonds, mr. M. J. Geertsema was persoonlijk naar Leiden gekomen om de nieuwe afdeling te installeren. In zyn openingswoord heette hy allereerst de loco-burgemeester en wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, van harte welkom Mr. Geertsema zei dat de afdeling Leiden de 206-de afdeling van het Nationaal Rheumafonds is. Dit is vooral te danken aan mej. A J. H Huizinga, die van dit aantal niet minder dan 175 afdeling, waaronder die in Leiden heeft gesticht. Juist in Leiden is een afdeling van dit fonds volkomen op zijn plaats, aldus mr. Geertsema, want een van de voor vechters van de Rheumabestryding is de Leidse hoogleraar prof. Goslings, die in Leiden een reuma-kliniek be heert. Reuma, een echte volksziekte In Nederland brengt grote geestelyke en lichamelyke angst met zich mee. Daarom is het werk van het Rheu mafonds bijzonder noodzakelijk. Het fonds brengt grote sommen gelds bijeen, waarmee vele verpleeg huizen van reuma-patiënten gehol pen kunnen worden. Zowel op het gebied van voorlich ting als van financiële steun doet het fonds wat in zyn vermogen ligt. Dat het hierby om veel geld gaat spreekt vanzelf. De activiteit van het Nationaal Rheumafonds blijkt wel uit de grote actie die het fonds op het ogenblik in samenwerking met Max Tailleur verricht voor de stichting van een vakantieoord voor patiënten in Bus- sum. Zoals by vele Instanties geschiedt de hulpverlening van het Rheuma fonds in samenwerking met de over heid, aldus mr. Geertsema. 3 Gisteravond weer in pi gebruik genomen (r" Tijdens een gisteravond in de Chr ïeref. Kerk aan het Steenschuur ge- louden samenkomst heeft de voorzit- er van de Bouwcommissie, de heer b;. K. H. van Dam, het stylvoi geres taureerde kerkgebouw over deze restauratie schreven wij reeds uit- dioerig weer aan de kerkeraad over gedragen. ié De heer Van Dam wees daarby op rje grote medewerking, welke van de sjljde der Chr. Geref. Gemeente in '{jiankracht was ontvangen, hetgeen ''je bouwkosten met enkele tiendui zenden gulden heeft gedrukt. Weder kerig dankte de predikant, dr. W. H [elema de Bouwcommissie en in haar jle vele vrywillige krachten, voor het giereikte resultaat, dat veler verwach tingen heeft overtroffen. Dr. Velema ,eiet het niet alleen by woorden, doch 5)ood ook enkele geschenken aan, o a. s4an de heer Van Rhyn uit Katwyk, :*iie als adviserend lid en ontwerper fan de restauratie aan de Bouwcom- ïissie was toegevoegd, aan de heer an Dam en verder aan de heren C ipaanderman en De Bree, resp. kerk meester en koster. Ook de kerkeraad an de Geref. Kerk tydens de leerbouwing genoot de gemeente gast- öryheid in de Zuiderkerk werd iet een geschenk verrast, evenals de oster van deze kerk, de heer Van z.Diggelen. i. Woorden van gelukwens werden nIeze avond gesproken door Carla 9 ïoorduin namens enkele chr. geref. 3 erenigingen, de vroegere predikant, s s. C. van der Weele uit Ermelo, die 5i'n zyn toespraak de suggestie ver- i. nerkte om de kerk een naam te ge- n en en daarvoor verwees naar de in 1 en der glas-in-lood ramen aange brachte regenboog, en voorts dr. K. ïronkert, geref. predikant en ds l tampman, chr. geref. predikant te -pjnsburg. Dr. Velema, die met de gemeente er ingenomen was met deze zeer eslaagdc restauratie, wees in zyn lotwoord op de woorden uit Psalm 127 „Als de Here het huis niet bouwt, wergeefs zwoegen de bouwlieden laaraan". In dit gerestaureerde be- lehuis, aldus spreker, zal God het intrum en fundament moeten zijn. NEGATIEF STUDIO Naar de roman van James Hadley Chase pre- senteert de regisseur Joseph Losey de wel zeer langdurige I film Eva, het verhaal van twee mensen, die heiden op de maat schappij verbitterd zijn. Twee moreel slechte mensen, wellicht zo geworden door de omstan digheden, eerder door hun eigen verderfelijke aanleg. Zij heeft met de échte liefde afgedaan, ge bruikt deze slechts nog voor ma terieel gewin. En hoe Hij: eertijds een mynwerker, nu levend op valse roem. want het boek dat hem die roem bracht, is door zijn overleden broer geschreven. Bedrog dus van de ergste soort. De vrouw is tot een moderne cour tisane verworden, de man is door haar raffinement geobsedeerd, tracht haar steeds weer te veroveren, terwyl zij hem in haar macht houdt en toch telkens weer afstoot. Een vreemde macht, waaraan hy zich niet ont trekken kan. Zo worden deze twee mensen tot bannelingen in een luxe-wereld, zoals Italiaanse films die tegenwoordig met voorliefde veelvuldig presenteren. Het gaat met beiden bergafwaarts. Zelfs de liefde, die een actrice voor de man koestert en met wie zy trouwt, mis bruikt hij, van haar weggezogen als hij steeds weeraz hy wordt door de fatale vrouw, die hem hoe dan ook in haar ban houdt en tenslotte naar de afgrond sleurt. Men vraagt zich af wat de zin is van zulk een geestelijk to'^al nega tieve film en komt tot de conclusie, dat men zyn tyd beter kan gebrui ken. dan enige uren naar een zedeiyk onduidelijke film als deze te kykén. Hóe voortreffelyk zij overigens ook geregisseerd, gespeeld en gefotogra- Zij toont echter overtuigend aan waarheen enerzijds passie, ander zijds eigenbaat voeren kan. Naar niets anders dan ellende I Misschien is dit het enige positieve dat men ervan zeggen kan! The singer not the song Priester contra bandiet CASINO Een he-man in pries- terhabyt. gesitueerd in een wildwest achtig milieu, bindt de stryd aan met een knappe, maar gewetenloze bandiet, dit met een tiental als cow boys geklede handlangers een Mexi caans stadje terroriseert. Goed tegen slecht dus, en wel zo dat het nau welijks zwart-witter kan De enige die wat kleur brengt in deze wel erg simplistische controverse is een mooi en rijk meisje, dat met haar schoon heid zowel priester als bandiet in verwarring brengt. Ondanks het nog al onwaarschynlyke verhaaltje boeit „The singer not the song" wel, voor al daar waar „keiharde" western scènes de pretenties van de film naar de achtergrond schuiven. Dirk Bogarde is geknipt voor de rol van de knappe schavuit, Mylène Demon- geot is het mooie meisje en John Mills de onverschrokken priester. Macistede sterkste man ter wereld Steeds sterker REX Hoe men dagelyks de grootste diamanten ter wereld kan i verkrijgen, wordt gedemonstreerd in j ..Maciste de sterkste man ter we reld". Men neme een groot rad en laat daarin een gehele gevangen volksstam rondlopen. Men zy echter gewaarschuwd voor sterke mannen, die de helt installatie kunnen ver nielen en het volk de vrijheid her geven. Maciste is zon man. Hy wordt nu echter bygestaan door een neger wiens maten iets minder fors zyn; hy is dan ook minder sterk De ..schaciuwmannen" zyn eigenaars van het reuzenrad. Zy kunnen geen zonlicht verdragen, behalve hun ko ningin clan. Dat is lammer, want daardooi speelt de film zich voor een groot deel ir het (gekleurd) halfduis ter af. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiinimiinimniiiiiiiiniiinnniii Driehonderd Spartanen f Boeiend LUXOR De woorden „driehon derd Spartanen tegen een legioen van vyf miljoen" die de film als een re clame-slogan begeleiden, doen wel licht het vermoeden ryzen dat het hier weer eens om een pompeus spek takelstuk gaat, waarin een brokje ge schiedenis op moderne wyze in heel zyn overdrevenheid wordt uitgebeeld. Immers: het eerste leger van vyf mil joen man moet nog worden gevormd. Dat vermoeden is niet geheel juist Natuurlijk, er zijn toneeltjes aan te wyzen. die beslist eigen vindingen zyn van de scenarioschryver met het verfilmen van geschiedenis-alleen maakt men tenslotte geen kasstuk maar daarnaast heeft men de ge schiedenis toch geen geweld aan ge daan Het gaat niet om de beroemd I gebleven slag by de Pas van Ther mopylae, waar de koning der Spar tanen, Leonidas en een handjevol ge trouwen met ongelofelykee helden moed het machtige leger van de Per zische koning Xerxes twee dagen lang weerstond en pas door verraad ten onder ging. Gaat men aan de wat kunstzinnige klederdrachten en de soms wat dik aangezette accenten voorby, dan blijft een film over. die zeer zeker waard is te worden gezien. JETS GROOTS VERRICHT" LI DO Is het nodig om na onze levende bespreking over de film „De rverval" nog een woord van aanbe veling te schryven? Dit is werkelyk een bewonaerenswaardige Nederland se produktie, waarin eerlykheid. so- oerheid en een realistische historisch getrouwe uitbeelding der beklemmen de gebeurtenissen in het Huis van Bewaring te Leeuwarden tydens de tweede wereldoorlog om de voorrang stryden. Het is goed. dat tallozen de behoefte gevoelen deze film te gaan zien. Men kan er niet onbewogen bij blyven en zal zeker na afloop zeggen: „Daar werd in die dagen door de verzetsstryders iets „groots" verricht". Wy vermoeden zo. dat deze film van formaat nog wel enige tyd op het doek zal biyven. En terecht! Zwaard van Zorro' overbekend recept TRIANON Het recept voor een Zorro-film is langzamerhand wel ge noegzaam bekend. Een of andere vorstin, die door een laaghartige in trigant van haar troon gestoten dreigt te worden. Een handjevol ge trouwen staat machteloos tegenover de wrede praktyken van de onver laat. Een fatterige nietsnut lijkt een ongeïnteresseerde toeschouwer tot grote ergernis van de personen in zyn omgeving. Zelfs zyn lieftallige Advertentie Zoekt U een van f40.— of f400. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero-specialist. echtgenote ls er onkundig van. dat hy de bejubelde zwart gemaskerde is, die als een wrekende schaduw rond waart om de boosdoeners te straffen en de boze plannen te very delen. De makers van zo'n film streven niet naar originaliteit. Zy bewandelen de oude. beproefde paden, die door de jaren heen altyd naar commerciëel succes geleid hebben. Ook nu wordt men weer vergast op flitsend zwaard- werk. rap slaande vuisten, specta culair bevrydingswerk. wilde achter volgingen, flink wat romantiek en een fikse dosis spanning. Enfin, veel nieuws kan een Zorro-avontuur niet bevatten, maar voor liefhebbers zal dat geen bezwaar zUn. Zij zullen zich zeker weer vermaken met deze over bekende avonturen, ditmaal Engels gesproken door Italianen op het witte doek gebracht. De voorzitter van het Natio~ naai Rheumafondsmr. M. Geertsema (midden) wenst de voorzitter van de zojuist geïn stalleerde afdeling Leiden, ir. B. Postel, veel succes bij zijn nieuwe taak. Links wethouder Menken. (Foto L-D./Holvast) De voorzitter van het comité, de heer ir. J. B. Postel, dankte de heer Geertsema voor zyn verhelderend be toog en de heer Menken voor zyh aanwezigheid. Na een kort gesprek met de directeur van GGD deelde wethouder Menken mede, dat het nieuwe comité haar vergaderingen kan houden in het gebouw van de GG en GD. Onmiddeliyk werd besloten de eer ste vergadering plaats te doen vin den op dinsdag 29 januari om 8 uur in het gebouw van de GG en GD. In het bestuur hebben zitting ge nomen: ir. J. B. Poster, voorzitter; mej. M. Barens. secretaresse: de heer A. Klinkenberg, penningmeester; mevr. A. H. Achterberg-Boerink, be stuurslid. en de heren J. G. Bazuin, H. Colenbrander en mr. C. J. VogeL bestuursleden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3