EEN KLEUTERSCHOOLTJE IN DE KEUKEN 't ABC van de skier UIT en THUIS Koop sportieve en j praktische kleren Kalfsschenkel „alla Milanese (W)ETEINS WAARD Je kunt wel zien dat dit dorp op vruchtbare grond is ge bouwd, spotte eens iemand. Er worden hier zoveel kindertjes geboren Ik vond het een banaal grap je en ging er dus niet op in. Maar een feit is het. dat het ganse dorp is overstroomd door baby's en kleuters en dat er elk jaar meer bijkomen. Waarschijnlijk komt dat. omdat de huizen ruim en luchtig zijn, met tuintjes en balkons en omdat de straten een redelijke veiligheid bie den. In dit dorp kün Je kinderen krij gen zonder wanhopig te worden. En toch Laat u niet verleiden door plaatjes zoals dit. Wie spor tief genoeg is om de skispcrt ernstig op te vatten, schaft zich 'n klassiek, vooral doel matig ski-jak aan, dat niet in de kledingzaak maar in de gespecialiseerde sportwinkel wordt gekocht. Fantasietjes, zoals dit bedrukte, witte jak van Pepin zijn een extraatje voor een wandelingetje in het min of meer luxueuze wintersportoord. Aan het kapsel, dat overdag geheel onder 'n wollen muts schuil gaat. wordt niet meer dan de normale zorg besteed. Pas 's avonds, na hêt ski ën. komt eventueel een fan tasiekapsel aan bod en hoe veel fantasie daar in wordt gewerkt, hangt af van de vakantieverblijfplaats. Dit ski-kapsel van Luc Traineau. gegarneerd met een ster van nertzstaaitjes. is uiteraard misplaatst in het jeugdkamp, het eenvoudige familiepension, het bergcha- let waar de werkelijk spor- tieven elkaar treffen, het is meer geschikt voor het grote hotel in de bekende luxe- winter sport plaats. ken. Herhaal de behandeling gere geld, doch niet vaker dan drie maal per week. Kranten zyn prima om er 's avonds, na gebruik, de skischoe nen mee op te vullen. Leest. Is de wintervakantie om zet de skischoenen dan op een leest om ze tot volgend jaar in model te hou den. meruitzet zich zelden kan beroe men. Wie op haar financiële tellen passen moet. voegt ieder jaar een goed duurzaam stuk aan de ski- uitzet toe. nadat ze het eerste jaar geir.vesteerd heeft in prima ski broek. eenvoudig maar doelmatig windjak, en eersteklas schoenen in dien ze er niet in slaagt deze te huren. Muts. Een muts die de oren goed bedekt behoort by het skitenue. Nylon lingerie is minder geschikt dan dun wollen ondergoed. Onontvette wol is de enig goede grondstof voor skisokken, waarvan er minsten drie paar nodig zUn. Ze worden over dunne wollen sokken of de voeten van een „collant" ge dragen Passen van skischoenen gebeurt by voorkeur met twee paar sokken <één paar dikke, één paar dunne) aan Rust desnoods in bed is het voorschrift voor de eerste dag in het wintersportoord. Rust de eerste dag en u zult op de vierde niet met een gebroken been thuiskomen. Skischoenen zyn het kapitale stuk van de ski-uitzet. Skischoenen met vierkante neus. ruimte voor zes tenen, een styve zool en soepel en- kelgeaeelte worden bij de skikle- dingspecialist gekocht. Bezuinig er niet op. In sommige wintersport plaatsen zyn skischoenen te huur. Ski's koopt u niet. Ze zyn in elke wintersportplaats te huur. Korte zyn gemakkeiyker voor de beginner geen kampioen zal ze echter kie zen. Wanneer u te zijner tyd een hele Piet op de lange latten bent geworaen, maakt u uw eigen keus en schaft u uw eigen ski's aan. Truien in alle diktes, van dun tot dik, komen dageiyks te pas. Onder het wir.djak draagt u verschillende lagen truitjes, liever dan één dub beldikke. Met verschillende lagen kunt u „pellen", één of twee verwij deren. wanneer het skiën u te warm maakt. Uitgaaf. De uitgaaf voor een goe de ski-uitzet is niet gering en in eerste instantie hoger dan die voor een zomervakantieuitzet. Een goede ski-uitzet gaat echter zoveel Jaren mee. iets waarop een modieuze zo- Kiesrecht voor Iraanse vrouiven weer ingetrokken De regering van Iran heeft het pos aan de vrouwen verleende kies recht weer ingetrokken onder druk van de mosllmgeesteiykheid. In de herfst van dit jaar was de vrouwen van Iran by keizeriyk de kreet stemrecht verleend. De gees telijkheid verzette zich er tegen met een beroep op de Koran en ging zelfs zover de regering met omverwerping te bedreigen. Premier Assadollah Alam heeft op een persconferentie gezegd dat de kwestie van het vrouwenkies recht na de verkiezingen van maart 1963opnieuw aan het parlement zal worden voorgelegd. Verzeker u na aankomst tegen ongevallen, het is geen verplicr- ting maar een goed idee. Wees des ondanks voorzichtig. Stop opschep- pery en bravoure in uw zak in elk geval voor zover het de lange lat ten betreft. Houd u aan de raad van uw ski leraar. Trek er nooit alleen op uit. Wanten zyn onmisbaar. Het best voor de beginner zyn warme wollen wanten met daaroverheen wa terdichte canvaswanten. Gevoerde leren wanten zyn voor de ervaren skiër. Zonnecrème of -olie hoort by de vrouwelyke toiletbenodigdheden in dien u behalve aan skiën ook aan zonnebaden denkt te doen. J.V. Er moet iets in de lucht zitten of in de bodem of in de sfeer, dat het geboortepeil omhoogjaagt. Niet slechts by de mensen. Met de dieren gaat het precies ^Wloederlijke. overpeinzing Een dorp met veel kinderen kan véél dieren herbergen, want kinde ren en dieren horen by elkaar. Maar ergens ligt toch het punt van verzadiging en dat punt scheen Juist bereikt, toen Cheetah, het mis punt ons met vier Jonkies ver- biydde en Joep. het hondje haar voorbeeld 'n maand later volgde door een tweeling het leven te schenken. Vooreerst maakten wy ons daar niet bezorgd over. Katten waren altyd welkom en die twee pups zou den zeker een goed tehuis vinden, want wie kan een pasgeboren hond je weerstaan? Helaas. Joeps puppies waren ras loos, dat wil zeggen: zy bezaten ge noeg persoonlykheid. maar zy had den geen stamboom. Wat niet weg nam dat het verrukkelijke beestjes werden, zo mooi als alleen heel jon ge diertjes mooi kunnen zijn. En lief Desondanks bleven wy er mee zitten, zoals wy met dne van de vier Jonge katjes bleven zitten. Voor Pareltje hadden wy na lang zoeken een tehuis gevonden, de an deren bleven en bleven. Intussen groeiden de hondjes op en ontdek ten op zekere dag de poesjes. Onmiddeliyk volgde een algehele verbroedering. De puppies vielen juichend aan. de katjes lenig over h enheen en lachten hen uit. De puppies rolden om van ver bazing, sprongen wee^ recht, rie pen „waf" en deden een nieuwe uit val. Twee tellen later lag het hele stel ravottend en piepend van on- getogenheid over de grond te rol len. Om na enige tyd in eikaars armen in slaap te vallen en op en overelkaar te dromen van het heer- ïyke leven. Als je maar niet denkt dat ik van plan ben die hele kleuterschool te houden, dreigde vader. Natuurlyk niet, troostte ik. We zullen wel een advertentie plaatsen. Die advertentie werd niet ge plaatst, allicht niet. 't Was veel te leuk in huis met dat dartele grut. zy aten uit eikaars bakjes, dron- ken uit eikaars kopje, sliepen in el- kaars bed en zochten warmte en troost by eikaars moeder. Zwaar drukte de verantwoorde- ïykheid voor de kleuters op myn smalle schouders. Nu ik had toegestaan dat zy wer den geboren en dat zy waren opge groeid, moest ik ook zorgen dat hun toekomst verzekerd was. Dus benaderde ik eerst schuw, later wat brutaler de ene bezoe ker na de andere. Wilt u misschien een Jong katje hebben of 'n hondje? De meeste hadden al "n huisdier, mét Jonkies. Ach Ja, dat vruchtbare dorp. Anderen trokken huiverig het hoofd tussen de schouders. Ooef, mevrouw, ik heb twee kin deren, ik héb het al zo druk. Zo'n 5? De kalfshaks of kalfsschenkel wordt in ons land betrekkelijk weinig gegeten, hoewel er heerlijke schotels van zijn te maken. Wij kozen voor u een recept, dat bijzonder ge schikt is wanneer u gasten krijgt. Het meeste werk kunt u n.l. doen voor de gasten arrive ren. Dit gerecht, gebraden kalfsschenkel op Italiaanse wijze bereid, wordt ..Ossobuco alla Milanese" genoemd. Per persoon heeft U een schyi kalfsschenkel van 200 k 250 gram nodig, afhankelijk van de hoeveel heid bot die er aan de schenkel zit. Vraag de slager by voorkeur om een stuk achterschenkel. Let er vooral op. dat in leder stuk schen kel merg zit. één van de attracties van het gerecht. Verder heeft U nodig ivoor vier personen)een kleine selderyknol. 100 gram geraspte worteltjes, 100 gram sjalotjes of kleine uitjes, 250 gram tomaten, 2dl. «een klein fles je) droge witte of rosé wyn (even tueel te vervangen door 2 dl. bouil lon». boter of oiyfolie. zout. peper, gedroogde rozemaryn. en bloem. Maak eerst de groente schoon, snipper de sjalotjes fyn, snyd de selderyknol in kleine vierkante blokjes izet deze even onder water weg. om het bruin worden te voor komen). snyd de worteltjes in kleine ronde schyfjes, ontvel de to maten, (even in kokend water dom pelen. dan gaat dat gemakkeiyker) en snyd ze ln plakken. beest erby't Is of Je een extra kind aanneemt! Ik keek verbysterd naar de vyf kleuters die op de keukenvloer ra votten, een handdoek uiteen trok ken, een kussen verscheurden en om een worst vellet Je vochten. Ik had het my niet eerder ge realiseerd, maar ik had er dus zo maar vyf kinderen by. Waar van er bovendien twee nog lang niet zindeiyk waren. Wanneer de hummels niet sliepen, speelden zij Zij speel den met alles: met de wol- mand. het wasgoed, met papier snippers en ajgekloven botjes, met de plantjes op de venster bank, met de telefoon, de deur matjes, de stoelpoten. Zij klommen op de kapstok, in de gordijnen, op de tafel en in onze benen. Zij renden de trap op en af. krabbelden de verf van de deu ren en ploegden de tuin om. Ik had het zó druk met dieren opvoeden dat ik helemaal vergat ook nog drie kinderen te moeten be vitten, die deswege veel handelbaar der werden en die luidkeels pro testeerden ais er ook maar even over „weggeven" werd gesproken. Trouwens, nadat Pareltje was vertrokken, vond ook vader dat ik aan myn plicht had voldaan en zeurde hy niet meer over adverten ties en andere ingrypende maatre gelen. Voor welke tolerantie de beide puppies hem dan ook elke avond by zijn thuiskomst hun roe rende dankbaarheid bewezen, door met kwispelende staartjes en wui vende oortjes uitbundig aan zyn broekspypen te gaan hangen. Zouden wy nu genoeg dieren in huis hebben om een kansjes op sub sidie by het gemeentehuis te wa gen? vraag ik my soms af. THEA BECKMAN Het vlees licht zouten, met peper bestrooien en door de bloem wen telen. In de hete olie of boter (of een combinatie van beide» het vlees lichtbruin bakken. Nu de fynge- snipperde sjalotjes, de tomaten en wat rozemaryn toevoegen, daarna de selderyknol, de worteltjes en de wyn. Nog wat zout erby doen. Wacht even totdat alles net aan de kook is, temper het vuur en laat het gerecht ongeveer een uur op een laag pitje smoren. Na een half uur kyken. of er nog voldoende saus is, anders iets kokend water toevoe gen. Is de saus te dun, dan deze voor het opdoen nog even binden met wat aardappelmeel Zowel ryst als spaghetti smaakt hlerby uit stekend. Dit gerecht kan in een vuurvaste schotel worden bereid en in dezelfde schotel worden opgediend. Heeft U het in de braadpan bereid, dan op doen op een verwarmde schotel eerst de groenten, daarop het vlees, bedekt met de saus. Sacripant noemde Jacques Heim deze hooggesloten mantel. Het ma teriaal is wol in de kleur van een brandweerwagen. De toque is gemaakt van zwart bont. üe beste geklede vrouwen Mevrouw John F Kennedy staat voor de derdemaal in even zovele jaren bovenaan de lyst van de best geklede vrouwen ter wereld, aldus een commissie van modedeskun digen. De anderen op de ïyst zyn de dames Gianni Angnelli uit Turyn, vrouw van de directeur van een autofabriek; Herve Alphand, echt genote van de Franse ambassadeur in Washington. David Bruce, echt genote van de Amerikaanse ambas sadeur aan het hof van St. James. Gloria Vanderbilt Lumet (de naam zegt genoeg», Walter Moreira-salles. een in Parijs wonende Braziliaanse, en John Barry Ryan III uit New York. Voorts mrs. Frederick Eberstadt, New York, en barones Ernst Thys- sen-Bornemisza. uit Lugano, Zwit serland. Ook de zuster van mevrouw Ken nedy. prinses Lee Radziwill, uit Londen, komt op de HJst voor. Er komt een tijd voorzover U de leeftijd er al voor hebt zal 't ook wel uw ervaring zijn dat we met diverse algemene en bij zondere feestdagen óf een huis vol mensen hebben, grote, minder grote en misschien zelfs kleintjes, öf dat wij en onze resp. mannen zitten elkaar een beetje beteuterd aan te kijken en we mompelenz „heb je ooit, we zijn weer met z'n beidjes". De jeugd vliegt n.l. uit. 't Is een verwarrende ervaring; aan de ene kant is 't eigenlijk wel iveer eens leuk, een beetje roman tisch zelfs en tegelijk wekt het onbestemde, ietwat weemoedige en ook onrustige gevoelens. Bovendien doet zich onont koombaar een heel praktische vraag voor: je weet gewoon niet wat je moet koken voor z'n twee tjes; je hebt trouwens nauwelijks een pannetje dat klein genoeg is voor zo weinig. Nu kun je natuurlijk de gele genheid waarnemen en iets ma ken, wat je anders niet in je hoofd zou halen, omdat 't voor een gezin veel te duur is. Je kunt ook in de stad gaan eten, maar vreemd genoeg valt 't dan ineens niet meer onder huishoudelijke uitgaven, en de huisvrouw zal een dergelijk luisterrijk plan hoog stens zachtkens suggereren, maar nooit openlijk 't initiatief nemen. Verder kun je ook nog een af an der lievelingskostje opdienen.dat bij de rest van de familie nu juist niet in de gunst staat. In ieder geval is er een heerlijk klein afwasje in 't verschiet, 't Is haast niet de moeite er water toor op te zetten. En evenmin om de tafel uitvoerig te dekken. Dat laatste vond ik tenminste toen we in een dergelijke situatie ver keerden en we ons half zielig en half wittebroodswekenachtig von den. Ik maakte fluks een blik erwtensoep warm met wat bijbe horende „garnering" extra eraan toegevoegd, om 't wat op te fleu ren. Fruit toe, klaarDe soep in grote, koppen en daar zaten we lekker in luie stoelen bij de warme kachel. Heerlijk! En toch bekruipt me een soort schuldgevoel. Niet zo erg een héél kleintje maar, want 't is best gezellig er eens wat anders voor een keertje. Maar je d&t is het toch niet en je zou er bepaald geen gewoonte van moeten ma ken. Dat besef is nog eens te meer bij me wakker geroepen door de lectuur van een zéér interessant kookboekje speciaal voor en door meisjesstudenten. Nee niet de Leidse, maar de Amsterdamse Studentegastheeft het en 't is van binnen en van buiten geestig en amusant. Met kennis van véle zaken samengesteld en dus ook voor ervaren huisvrouwen léér- zaam. Er zijn uitteraard een groot aantal eenpersoons recepten in te vinden. Maar ook de nodige twee persoons. Onderverdeeld in twee hoofdstukken: a. gewoon: samen eten, niets bijzonders dus, alleen wat meer van alles. En b: intiem eten - en ddt is pas wat!! Moet U horen: menu Guillaume. Willem krijgt: grape fruit (of bouillon) en vis in witte wijnsaus, stokbrood, doppertjes, koffie met gebak. Menu Maurice. Vriend Max wordt getrakteerd op Champignonsoep en kippelever- tjes met ananas. Mousse au cho colat toe. En koffie. Menu Fran- gois. Voor Frans wordt gekookt: tomatensoep met room en peter selie. Varkensmignons. Speciale opmerking: de mignons worden gebakken terwijl Frans zijn siga ret rookt. Menu Eric: grapefruit met vis (ja zeker, opgediend in de schil of in een wijnglas). Tong en Madeirasaus. Getuigt dit alles van psycho logisch inzicht of niet soms!!?? En dat ik geen twintig meer ben gelijk de gastvrouwen van boven genoemde heren, géén excuus voor de haastje-repje erwtensoep uit blik voor mijn „Guillaume". Hermine O. Saterdag 12 januari 1963 Pagina 3 Het wintert nu behoorlijk. Bij lis en in de bergen. Voor ve in is nu de tijd gekomen om de toten en plassen de rug toe te bren, de Friese schaatsen of loren te vergeten ter wille van Lnieuwe of verlede» jaar ge- hte skischoenen. Niet naar bevroren Loosdrechtse pias- In gaat hun hart uit. maar ^ar de wintersport in Oosten- k of Zwitserland. Vin (er sporten is allang niet meer 1 voorrecht van de zeer welge- Iden. Groepsreizen, gereduceerde jzen. de treinen, die regelrecht ar de witte bergen stomen, de •halen van hen „die er zyn ge- jest", alles werkt er toe mee steeds eer Nederlanders tussen kerst en üf maart naar de wintersport te |ken. pe eersten zyn al vertrokken en Jen zullen deze en de komende hand volgen. Onder hen zyn er k dit jaar weer velen, die het bntuur voor het eerste beleven en ziel' ondanks alle opwinding wel een beetje zorgen maken het vele onbekende, over de viagen, die zich aan hen op- igen en waarop ze overal het voord gewaar proberen te wor- yoor hen hebben wc het ABC de beginnende skiër opgeschre- tnorak of windjak is <na schoe- en skibroek) het derde onont- jrlyke stuk van de ski-uitzet. Hij t water- en windclicht zyn en tetisch gesloten kunnen wor- Koop hem in een speciaalzaak eer skikledingspecialist en laai looi hem raden. Zoek niet naa: itasietjes of modedetails: een ski- moet vóór alles doelmatig zyn Fuseau of Keilhosen, de Franse respectïeveiyk Duitse naam voor skibroek, is na het schoeisel het meest belangryke en pryzigste stuk van de ski-uitzet. Koop hem by een specialist en verlaat u op zyn aan wijzingen. Een goede skibroek sluit nauw om de enkels maar geeft om de knieën de vereiste bewegingsvry- heid, hij is gemaakt van gladde, waterdichte stof. Koop een echte ten goede) skibroek en geen surro gaat. Gymnastiek is een aanbevolen voorbereiding. Begin er drie weken voor hel vertrek mee. Huid. Bescherm uw huid tegen de kou die uitdroogt door over dag een vette (lanoline) crème te gebruiken. Invetten van de handen ls aan te bevelen Juchtolie dient voor het invetten van de skischoenen. Begin daarmee direct na aankoop van de schoenen. Vet vooral de randen in. maar ge bruik niet teveel olie. daar dit de schoener, poreus zou kunnen ma- Madame Grès gebruikte blauw met gele tweed voor deze cape- ntel uit haar wintercollectie. Het punthoedje is als kap op de tel bevestigdde sluiting zit op de rechterschouder. Ipres-ski kleding, oftewel kleding br na het skiën staat alle moge- ke fantasietjes toe. De keus L prm er. reikt van conservatief tot Juristisch. Persoonlijke smaak èr n vakantieverblijf i jeugdkamp aiütl. pension, luxe-hotel) bepalci [kpus. Après-skikleding is altyi brtkf, zelfs in zyn meest luxueuz "[exotische vorm. en omvat ruim? «ken, nauwe pantalons, blouses kken. tunieken en allerlei andere Jarates. plus gezellig plat schoei- °fvan modieus aspect voor by het jn vuur of de dans. Cocktail- cjes en dansjurkjes horen niet de uitzet van de skiër.) brillen horen by de uitzet. Een teuwbril is voor de serieuze skier I fis niet hetzelfde als een zonne- I. die tydens het luieren in de Jl van pas komt. tollant of combinaison, een tri- paK dat van taille tot teen of schouder tot teen reikt, is ide- voor onder het skitenue en is ygbaar in allerhande vrolyke en en ook ln zwart. Het dient goed onder de rok voor na skiën. De collant is gemaakt katoenen interlock van nylon, vfcen lastex of natuurzyde (het si, maar ook het kostbaarst). Een wollen das is een nut- accessoire. ;n na het skiën, is niet al ten prettig tydverdryf maar i aanbevolen ontspanningsoefe- •tkg. Dans van vyf tot acht. inlet eer. stevig ontbyt. een lichte jséch. Drink warme dranken zoveel pilt, maar vermyd alcohol.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 17