cizz m leiderdorp KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS BISMARCK? NOOIT VAN GEHOORD j FOTO'S HOLVAST j JONG AMERIKA HOOPT OP ONZE GASTVRIJHEID v FILM WEDSTRIJD VOOR JEUGDIGE CINEASTEN Leiderdorpvrijdagavond 28 decIn het door de winter belegerde Dorpshuis stampvoeten tieners en twintigers zich warm op de maat van de muziek van John Coltranes kwartet (op de plaat) en het Trio Kees Nix (in levende lijve aanwezig). Men luistert aandachtig, minder aandachtig of luistert nauwelijks en praatEn als er teveel wordt gepraatstapt een jongen naar de microfoon: Zouden jullie iets stiller willen zijnwant het geroezemoes is nogal hinderlijk voor degenen die luisteren „Het is niet de bedoeling om er feestavonden van te maken", vertelt ons de 21-jarige Lei derdorper Eric Faber (u.t.s.- leerling met een Sonny Rol- lins-baardje), die samen met I zijn vriend Hans Martens, zijn I broer en „nog enkele jongens die enthousiast waren" een paar maanden geleden de Jazz club Leiderdorp heeft opge richt. „Wij willen jazzmusici hierheen halen voor de jonge lui die van jazz houden en voor wie de concerten in Den Haag en Amsterdam meestal te duur zijn. En we willen de jjongeren die er niets van we ten, waardering voor de jazz (bijbrengen". Het zijn waarschijnlijk ,,de jon gelui die van jazz houden", die aandachtig luisteren als het Trio iKees Nix speelt Maar ook ande ren. ,,die er niets (of niet veel) (van weten", hebben geluisterd; idat was toen de heer P. Dijkstra lit Leiderdorp vertelde over John Coltrane en platen draaide van Amerika's populairste tenorsaxo fonist. En tot besluit, van elf tot twaalf, ;ls er een uurtje dansen. Een zoet houdertje? „Misschien. Voor som migen", zegt Eric. ..Als we ooit de indruk zouden krijgen, dat de meesten alleen voor het dansen komen, dan zouden we dit punt meteen van het programma schrappen". Want het gaat Eric en zijn vrienden om de jazz. Hij zegt niet dezelfde fout te willen maken als de vroegere Jazzclub Leiden, die dansavonden ging or ganiseren en de moderne jazz on dergeschikt maakte aan de fox trot. Geen nozembende „We hebben in het begin veel moeilijkheden gehad", vertelt Eric. ,,De meeste mensen verwarren jazz met rock 'n roll en twist. Ze denken dat het gooi-, smijt- en schreeuwmuziek is en dat waar deren ze niet. Als je over jazz gaat praten, beginnen ze met te zeg gen: dat is een nozembende. Als we dat vooroordeel eenmaal heb ben weggewerkt, dan kunnen we meer gaan doen". Na zijn hart te hebben gelucht over het in zijn dorp kennelijk wijd verspreide onbegrip voor de jazz, komt Eric met een ander verhaal op de proppen. Hoe het is begon nen. ,,Ik was lid van de Jazzclub Oegstgeest. Een enthousiast lid. Maar de laatste maanden hoorde ik er niks meer van. Ben toen met ERIC FABER met Sonny Rollins-baardje i Cliff Richard is in Nederland po pulairder dan Elvis Presley, zo blijkt uit een poll die het mu ziekblad Tuney Tunes onder zijn (Jeugdige) lezers heeft gehouden. Wat het talent van eigen bodem betreft, mogen vooral Anneke Orönloh, Hans Boekhout, The Jumping Jewels en de Blue Dia monds zich in de gunst van het teenager-publiek verheugen. Uit de resultaten van deze populari- teitsverkiezing blijkt verder, dat „Tijd voor teenagers" (van de VARA) nog steeds het geliefdste radio-programma voor de jeugd is. In Zweden worden zelfbinders (stropdassen) in de handel ge bracht met slerpatronen, ont leend aan die welke de oude Vi kingen op hun kleding en wa pens aanbrachten. In de kerk van Afrogola, in de buurt van Napels, wachtte de schone Benedetta twee uur ver geefs op de komst van haar brui degom. Circo. De bruidegom bleek echter de datum van het huwe lijk te zijn vergeten en was ge woon aan het werk gegaan Het huwelijk is nu uitgesteld. Een weeksalaris van 1750 dollar voor een 17-jarige! De meeste tieners (en niet alleen tieners) moeten het met heel wat minder doen, maar Christine Kaufman is dan ook filmster. Het ge rechtshof van Los Angeles heeft onlangs zijn goedkeuring gehecht aan het contract tussen de 17- jarige Oostenrijkse en de Harold Hecht Films Inc. In het con tract staat ook, dat het salaris kan worden opgevoerd tot tien duizend dollar per week. De rech- heeft bepaald, dat 20 procent van het salaris moet worden vastgezet tot Christine meerder jarig is geworden. Christine, die reeds in 26 Europese films is op getreden. zal binnenkort te zien zijn in „Taras Boelba" en „Town without pity". Italiaanse balletdanseresjes heb ben de regering gedreigd voor onbepaalde tijd in staking te zullen gaan. als zij nog langer als gevolg van buitenlandse concur rentie geen kans krijgen voor de Italiaanse televisie of in revues op te treden. Het zijn vooral Amerikaanse en Britse danse ressen, die de Italiaanse meisjes het leven zuur maken. Zaterdag 12 januari 1963 Trio aandachtig luisterende jongens. de heer Dijkstra in contact getre den en die opperde het ideebegin in Leiderdorp een jazzclub". i t Meer publiek Dat was niet aan dovemansoren gezegd. Eric en zijn vrienden gin gen aan hét werk en op 10 novem ber was de eerste Leiderdorpse ..jazzsoos". Er kwamen bijna veertig jongeren. „Die eerste avond was bedoeld om te testen hoe de belangstelling zou zijn. Nou, het enthousiasme was groot, maar de financiële resultaten vie len erg tegen. Het geld dat we binnen kregen, was op geen stuk ken na voldoende om de huur van de zaal en van de piano te beta- lene". De jonge organisatoren moesten veertig gulden uit eigen zak bij passen. Ze deden het zonder mor ren en in de hoop dat betere tijden zouden aanbreken. En die betere tijden lijken te zijn aangebroken. Vanavond zitten zes tig jongelui in het zaaltje. Er is een klein batig saldo, mede te danken aan het feit dat „we de moeder van een vriend hebben omgepraat om haar piano uit te lenen en dat drukt natuurlijk ook de kosten". „We hebben veel belangstelling nodig", betoogt Eric ernstig. „Want de kosten worden nog ho ger als we hier bekende musici laten optreden, wat onze bedoeling is. Als we meer geld overhouden, kunnen we te zijner tijd figuren la ten komen als Chiel de Ruyter". Hier blijven „Als ik hier niet voldoende be langstelling kan vinden", debiteert hij een tikje theatraal, „dan ver plaats ik mijn werkzaamheden misschien naar Leiden. Maar als het enigszins kan, wil ik toch in Leiderdorp blijven. Want juist in mijn eigen dorp wil ik belangstel ling voor jazz aankweken". En nu gebleken is dat er wel degelijk sprake is van een groei ende interesse (van 40 naar 60 man publiek), heeft de Jazzclub Leiderdorp alvast besloten elke maand een „jazzsoos" te organi seren. Pak voor de broek in rechtszaal „Die jongen heeft een flink pak voor zijn broek nodig", zei een rechter in Houston in de Amerikaanse staat Texas. Er stond een zestienjarige jongen terecht omdat hij een bekeuring niet op tijd had betaald. De moeder van de jongen zei dat zij het met de rechter eens was. „Maar", zei ze, „hij is zo groot, ik kan hem niet meer over de knie leggen." De rechter gaf toen een poli- tie-agent opdracht zijn broek riem aan de moeder ter hand tc stellen. De jongen kreeg bevel over de tafel te leunen. Waarop moeder de riem op zoonlief liet neersuizen IN NEDERLAND GEEN KLIMAAT VOOR JAZZ meldde onlangs het dagblad Het Parool met grote koppen. Die mening was afkomstig van de jazzpianist en -fluitist Ruud Kuyper (25). In Leiderdorp en ook in Leiden, waar in sep tember de (nieuwe) Jazzclub werd opgericht, denken enkele tientallen jongeren daar iets anders over: misschien be staat op het ogenblik in ons land niet het geschikte klimaat voor de jazz, maar men kan het scheppen. In Leiderdorp is men daar al druk mee bezig. In Leiden begint men binnenkort ook en een bescheiden begin zal het bepaald niet worden, want als alles volgens plan verloopt kan men op 2 februari in de stadsgehoorzaal gaan luisteren naar het trio van Pim Jacobs en Rita Reys. Gezinnen gezocht Evenals andere jaren Is de Ame rican Field Service op zoek naar Nederlandse gezinnen, die bereid zijn hun huis enige tijd open te stel len voor jeugdige ..ambassadeurs" 116 tot 18 jaar) uit de Verenigde Staten. De AJ.S, oorspronkelijk een vrij willige ambulancedienst gedurende beide wereldoorlogen, is in 1947 met haar uitwisselingsprogramma's be gonnen en is nu verreweg 's werelds grootste organisatie op dit terrein. Jaarlijks gaan 2000 tot 3000 jongens en meisjes uit 50 landen een jaar naar Amerikaanse „highschools" en zijn in elk opzicht lid van een Ame rikaans gezin. Hiertegenover staan twee programma's voor zorgvuldig geselecteerde Amerikaanse teena gers in een groot aantal van bo vengenoemde 50 landen: een verblijf van 7 A 8 weken gedurende de zomer een verblijf van de duur van een schooljaar. Het is voor deze beide projecten, dat het Nederlandse secretariaat van de American Field Service thans geschikte gezinnen tracht te vinden. De twee voornaamste kwa lificaties zijn een oprechte interesse in het programma en de aanwezig heid in het gezin van een leeftijd genoot van de Amerikaan (se). Van de gastfamilles wordt niet verwacht, dat zij voor hun gast kostbare uitstapjes organiseren: immers, de bedoeling is. hem of haar kennis te doen maken met de Nederlanders in hun dagelijkse doen en laten. Voor eventuele extraatjes heeft hij of zij bovendien eigen zak geld. Elk jaar weer blijkt uit de reac ties, dat zowel het gezin als de Amerikaanse gastee» met dankbaar heid terugdenkt aan het moment waarop zij tot de internationale kennismaking besloten. Het is voor beiden een interessante ervaring, die steeds tot langdurige vriend schapsbanden blijkt te leiden De American Field Service in Ne derland hoopt vóór 15 februari a s. een voldoende aantal aanmeldingen te hebben ontvangen om haar hoofdkantoor In New York te kun nen berichten, dat 75 Amerikanen de zomermaanden hier zullen kun nen doorbrengen en een 20-tal een verblijf van een Jaar zal kun nen worden aangeboden. Het adres van de AFS. in Ne derland (waar men alle inlichtin gen kan Inwinnen» luidt: Moreel- sestraat 10, Amsterdam-zuid. Kwartet luisterende meisjes. Aandachtig luisterend? Het Internationale Kinderfilm- centrum te Brussel en het Centro Culturele San Fedele te Milaan or ganiseren ln samenwerking met het Italiaanse Kinderfilmcentrum voor 1963 een internationale filmwed- strijd voor Jeugdige cineasten. Het ls voor het eerst, dat een dergelijke wedstrijd op Internatio naal niveau wordt gehouden. Iedere Jonge amateur-cineast of groep van cineasten, elke school- of Jeugdclub kan een 8 mm of 16 mm film Inzenden, mits het geen ge luidsfilm ls en de speelduur niet langer ls dan vijftien minuten. De deelnemers mogen niet ouder zijn dan achttien Jaar. Het motto van deze wedstrijd luidt: .Mijn vrienden (of onze vrienden)waarom?" Een groot aantal waardevolle prijzen zijn beschikbaar gesteld voor de winnaars, wier Inzendingen zul len worden vertoond ln Venetië het Internationale Festival voor Kin der- en Jeugdfilms ln Juli. De voorselectie van de Neder landse inzendingen ls in handen van het Instituut Film en Jeugd (Oude Hoogstraat 24, Amsterdam, tel. 38628), dat alle nadere inlich tingen verstrekt. De Inzendingstermijn sluit op 30 april. Vele jonge Westduitse solda ten hebben nog nooit van Fre- derik de Grote of Otto von Bis marck gehoord, maar weten wel alles af van twist en dixieland, zo heeft een opinie-onderzoek uitgewezen dat onlangs in de Bondsrepubliek is gehouden. Van de 162 dienstplichtigen aan wie vragen werden gesteld over politiek, geschiedenis en amusement, wist slechts een derde dat Frederik de Grote een Pruisische koning was en dat Bismarck de grondlegger van het Duitse rijk is. Nog minder soldaten een kwart namelijk konden een politicus uit de Weimarrepubliek, het eerste Duitse experiment in de democratie, met name noe men. Daarentegen wist maar liefst 92 procent op welke leeftijd zij zonder toestemming van hun ouders in het huwelijk kunnen treden, tenoijl ongeveer 82 pro cent de twist in verband bracht met een moderne dans en onge veer evenveel soldaten wisten wat dixieland was en kennis hadden genomen van het over lijden van Marilyn Monroe. Zeventien procent meende, dat de grootste dichter die Duits land heeft gehad, Johann Wolf gang von Goethe, een compo nist was, maar vrijwel iedereen wist dat Soraya de echtgenote van de sjah van Perzië was ge weest De antwoorden op de vragen over moderne politiek ivaren be moedigender, waarschijnlijk om dat de Westduitse soldaten hier onderricht in krijgen. Bassist Jacques Schols ran het (Leidse) Trio Kees Nix aan het werk.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 15