2 ZWART Barre koude duurt voort Tsjombe belooft met VN samen te werken MACMILLAN IS ONGEDULDIG OVER AANSLUITING BIJ EEG „Sneeuwkwartje" per mud kolen gevraagd Driekwart Spaanse citrusoogst verloren Initiatief van LUNS Verklaring over huisarrest ivas onjuist KONGO WIJST BRITSE EN BELGISCHE CONSUL UIT Stakingen in V.S. lopen nu ten einde '1 WEERBERICHT Couve de Murville ontkent speciale Franse medewerking i I t Nog dit jaar einde kwestie Zuid-Tirol? Engeland en de E.E.G. (§ttc/ ?)ïtemvs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 11 JANUARI 1963 No. 30853 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand. f. 0 65 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President Tsjombe van Katanga heeft de verzekering gegeven, dat hij zijn politiek van verschroeide aarde" heeft laten varen en volledig met de Verenigde Naties zal samenwerken, zo heeft een VN-woordvoerder in New York bekendgemaakt. Tsjombe. die geen huisarrest heeft, is gisteravond in Elisabethstad terugge keerd. De Katangese -president heelt volledige bewegingsvrijheid, zo deelde de VN-woordvoerder verder mee. De VN-verJclaring van woensdagavond over het huisarrest van Tsjombe was onjuist. Er was, zei hij, een gedeelte in weggelaten, waarin stond dat er een bevel is gegeven dat pas huisarrest zou worden opgelegd indien Tsjombe voortging met het plegen van „onverantwoordelijke daden". Tsjombe was gisterochtend naar de grensplaats Mokambo een afstand van 175 km. gereden om zijn, troe pen bevel te geven, zich niet te ver vetten tegen de VN-strijdmacht die hem volgde. Deze troepen, ongeveer 500 man sterk, bereikten Mokambo zonder moeilijkheden en bezetten dit belangrijke verkeerscentrum zonder slag of stoot. Vóór zyn terugkeer naar Elisabeth stad verklaarde Tsjombe tegenover zijn troepen, dat hij zyn goede bedoe lingen had willen tonen ten aanzien van de bewegingsvrijheid van de VN- militairen. Hij voegde hieraan echter toe. dat er over elke verplaatsing van VN-eenheden van gedachten zal wor den gewisseld. In diplomatieke kringen in New York wordt het mogelijk geacht dat in het komende weekeinde functiona rissen van de VN met afgevaar digden van de centrale Kongolese regering en van Katanga zullen gaan praten over de eenmaking van Kongo. De houding van sa menwerking die Tsjombe heeft aangenomen, heeft de verwach ting gewekt dat dit overleg tot succes zal leiden. Volgens een woordvoerder van de VN is de koerswijziging van de Katangese leider hoofdzakelijk te danken aan de Britse consul in Elisabeth- De onderhandelingen over be ëindiging van de Newyorkse krantenstaking en de havensta king in de V.S. zijn ,.nog slechts een paar dollar verwijderd van een regeling". Dit heeft Harry van Arsdale, voorzitter van Newyorkse centrale raad van arbeid, gisteravond meegedeeld. Advertentie Breestraat 173 Hooftstraat 88 GEEN VERANDERING I De Bilt verwacht van heden- tot '-'f morgenavond strenge, in de nacht en ,j.| vroege ochtend hier en daar zeer strenge vorst. Morgenmiddag enige ar tijd matige vorst. Zwakke tot matige wmd uit oostelijke richtingen. Op- I klaringen, maar plaatselijk ook be wolking en hier en daar mist. Geen neerslag van betekenis. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 JANUARI Zon op: 8.45 uur; onder: 16.52 uur. lA Maan op: 19.49 uur; onder: 10.18 uur. dc Hoogwater te Katwijk te 4 52 en 117.04 uur, laagwater te 0.39 en 13.30 ■tuur. Advertentie gas - water HOOIGRACHT 18 sanitair TEL. 23951 (Dit nummer bestaat uit H pagina's) stad. Toen Tsjombe eenmaal ver zekerd had, dat er geen politiek van „verschroeide aarde" zou worden toegepast, hadden de VN het „huisarrest" van hem kunnen opheffen. Het Kongolese ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren be kendgemaakt. dat Engeland en Bel gië 24 uur de tijd hebben gekregen om hun consuls uit Elisabethstad terug te roepen. In een bekendmaking van het ministerie werd gezegd, dat de twee consuls de Belg Vande- walle en de Brit Dodson vandaag moesten vertrekken. Zij zouden poli tiek actief zijn geweest „op een wijze v. elke onverenigbaar met hun functie is". De twee consuls stonden garant voor de veiligheid van president Tsjombe sedert deze dinsdag in Eli sabethstad was teruggekeerd. Vande- walle was in feite nog niet in Elisa bethstad geaccrediteerd. Daarom werd de Belgische ambassadeur in Leopoldstad meegedeeld, dat Vande- walle niet aanvaardbaar was als consul. De minister van Buitenlandse Za ken der centrale Kongolese regering. Bomboko, verklaarde, dat hij niet had gevraagd, de consulaten van Enge land en België in Katanga te sluiten. Tegens de Franse consul zijn geen maatregelen genomen, hoewel eerder was gemeld dat hierover wel werd gedacht in Leopoldstad. Volgens doorgaans welingelichte diplomatieke kringen in de Kongolese hoofdstad had de centrale regering aanvankelijk de Britse ambassadeur in Leopoldstad, Sir Derek Riches, tot persona non grata willen verklaren. Andere Westelijke diplomaten hadden oe/,;i echter de regering ervan overtuigd,y J dat zy dit niet moest doen. gen geïsoleerd zijn geweest Dit plaatje werd gemaakt in de omgeving van Enkhuizen, waar vele boerderijen door der sneeuwmassa's vele da- Haast of niet? (Van onze correspondent in Londen) Minister Heath verklaarde donder dagavond voor de televisie, dat er in Brussel geen tijdslimiet is gesteld. Aangezien het tegenwoordige Engelse parlement eventueel door kan gaan tot oktober 1964 voordat nieuwe ver kiezingen moeten worden gehouden Premier Macmillan heeft gisteravond in een televisie-interview }§4é ™èKrinImsta°i?t TnCcht'jnbaf'e nog eens zeer duidelijk gewaarschuwd, dat Engeland niet bereid tegenstelling tot die van Macmillan. is eindeloos te wachten op een bevredigend resultaat van de lsln^^gel^ prtmief iSB™dS Brusselse onderhandelingen over het Britse lidmaatschap van de echter bewust, dat het voor het be- EEG. Hij zei: ..De kwestie moet spoedig haar beslag krijgen. Ik Kan geen datum geven, maar de zaak kan niet blijven slepen' Dit bevestigt de indruk in Londen, dat de regering de deze maand in Brussel te houden ministeriële bijeenkomsten van be slissende betekenis acht. Hoewel de Britse regering aanstuurt op een compromis is thans blijkbaar het punt bereikt, waarop Londen zal moeten overwegen zich eventueel terug te trekken indien niet voldaan wordt aan dc minimum-voorwaarden welke het stelt voor toetreding tot de EEG. dat er zo spoedig mogeiyk een einde komt aan de onzekerheid of Enge land zich al dan niet by de EEG zal aansluiten. „Koudegolf" op Pliilippijneii i l Ook de Phiiippijnen beleven een „koudegolf' Vanochtend J f vroeg was het in de hoofdstad d Manilla „slechts" 19 graden f i Celcius boven nul. „Bereidt U i op het ergste voor, de koudegolf f zal misschien de hele maand duren", waarschuwde de nieuws- 4 lezer van Radio-Manilla. a In de provincie Cagayan werd gisteren zelfs maar 16 graden J Celcius gemeten, de laagste f temperatuur daar in de afgelo- f pen 25 jaar. f In dit tropische land, is het i weer van nu het voornaamste onderwerp van gesprek. .We - hebben deze kou aan Siberie te dankenleggen de meteorolo gen uit. In Manilla was het gis- termiddag boven de 20 graden, maar men klaagde dat het ..steenkoud" was en droeg truien en jassen en men meent zelfs onder dekens te moeten slapen. Voor velen is het een hele toer die te vinden, want ze worden f zo zelden gebruikt „Geen limiet" zegt Heath Hoe het ook zy, Macmillan wil zo ver mogeiyk gaan om de Zes tege moet te komen, hoewel ook van hen soepelheid wordt verwacht. Tot dus verre werd Frankryk als het grootste struikelblok beschouwd, zodat Enge- Viet vervelen mae eehter «orden land al zdn :'°°P hceft Sestald op de stoffenhandel heeft de minister van dat on alle belaneridie internaUona?è "W. met name de Bondsrepu- Economische Zaken officieel verzocht conferenties d^^tinecn meestal dre!- bliek en Italië om De Gauile te ver- dr kole,.„rijzen in he, schele land gen vast te lopen voordat op het laatste ogenblik de knoop wordt door- (Van enze Haagse correspondent) De federatie Nederlandse brand- gehakt. Het moeilijkste probleem voor Engeland is de landbouw en Londen houdt zo lang mogelijk vast aan zijn eis voor een redelijke over gangsperiode gedurende welke de producentensubsidies geleidelijk kun nen worden afgeschaft. Ook wordt er in Londen over ge dacht de onvermijdeiyke prijsverho ging van voedsel eventueel tydelijk op te vangen door een speciaal con sumentensubsidie in welk geval een departement, zoals dat in de oorlog heeft bestaan, waarschijnlijk tydelyk in ere zou moeten worden hersteld. murwen. Met een zekere opluchting met een kwartje per mud te mogen heeft Londen vanochtend vernomen verhogen in verband n.et de moei- dat Couve de Murville, de Franse lijke begaanbaarheid van de wegen, minister van Buitenlandse Zaken, de veie oieruren, die worden gemaakt (die vandaag in Parys grootzegelbe- en de extra vervoermiddelen, welke de waarder Heath, de leider van de handel moet huren, riaatselijk (al Britse delegatie in Brussel, zou ont moeten) gisteren tegenover Franse parlementsleden verklaard heeft, dat Frankryk niet tracht Engeland bui ten de deur te houden. Hij zei. dat de Zes het volledig eens zijn en een drachtig optreden. In dit verband herinnert men in Londen aan een eerder in deze week door prof. De Quay gedane uitspraak, dat in Brus sel de meeste tegenwerking van de Fransen komt. bijna algemeen) wordt dit extra kwartje reeds berekend De hande laren zijn daartoe zelfstandig of groepsgewys overgegaan, toen de sneeuw een handicap van lange duur ging vormen. Aanvankelyk was men in het mi nisterie enigszins gepikeerd door het feit. dat in vele plaatsen de kolen- prijzen werden verhoogd zonder dat deze zaak met het ministerie dat in prijsveranderinger. moet wor den gekend was doorgenomen. Gisteren wist men echter, dat een brief onderweg was van de federa tie, die meende pas bii een alge- meei karakter van de prysverhoging de zaak tt moeten voorleggen. For meel wacht de kolenhandel nu op de akkoordverklaring van de minis ters De federatie gelooft overigens niet dat de minister bezwaar zal hebben tegen het „sneeuwkwartie". Ook in de strenge winter van 1956 werd een De technische hogeschool in von Braun. de Duits-Am West-Berlijn heeft het ercdocto- kaanse raketdeskundige raat verleend aan dr. Wernher I ruimtevaartspecialist. Links rector van de hogeschool, prof Kölb. de Dr. Magnago, de Landeshaupt- mann van Zuid-Tirol, beeft in een gesprek met de in Innsbruck ver schijnende .Volksboten" de hoop uit gesproken dat de commissie-van-ne gentien nog voor de Italiaanse par lementsverkiezingen dit voorjaar haar werk ten aanzien van de oplos sing van de kwestie-Zuid-Tirol kan beëindigen. Het nieuwe Italiaanse parlement zou dan nog in de loop van dit jaar de nodige bekrachtigende besluiten kunnen nemen. Mocht men niet tot overeenstemming kunnen komen, al dus Magnago. dan zou het probleem voor de internationale instanties ge bracht moeten worden. Hij meende echter te kunnen opmerken dat zich onder de Italianen in Zuid-Tirol een zeker begrip voor de verlangens der Duitssprekenden aldaar ontwikkeld had. Ook Landeshauptmann dr. Tschiggfrey van Tirol uitte zich in deze zin. Hij verwees hierby naar de regeling welke voor het minderheids probleem tussen Duitsland en Dene marken is gevonden. Inmiddels is de voorzitter van de ondercommissie van de algemene ver gadering van de Raad van Europa, die met de bestudering van het pro- bleem-Zuid-Tirol belast is. de Belg Paul Struye, naar Rome gegaan voor overleg met de voorzitter van de commissie-van-negentien, Rossi. Geheel in de geest van de motie, die deze week in de Tweede Kamer is aangenomen, zal minister Luns op nieuw een initiatief nemen om En- gelands toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap te ver gemakkelijken. Maandag begint in Brussel de vol gende ronde van de onderhande lingen tussen Groot-Brittannië en dc EEG. Tevoren zal minister Luns een gesprek hebben met de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken Edward Heath, die zoals be kend de Engelse delegatie leidt. Ter inleiding van dit gesprek heeft de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr A. W. C baron Ben- tinck van Schoonheten op zyn verzoek reeds een onderhoud ge had met de heer Heath, die gister avond weer naar Brussel is ver trokken. Mr Luns zal voor de hervatting van de onderhandelingen ook nog een ontmoeting hebben met zijn Bel gische collega. Paul-Henri Spaak. De Nederlandse bewindsman ver trekt zondag naar de Belgische hoofdstad. De onderhandelingen over Engelands toetreding tot de EEG duren tot en met vrydag. verhoging toegestaan, zei men ons daar Vergeleken met de „sneeuw- cent" die bakkers en melkboeren moger rt kenen, vindt de kolenhan del het kwartje niet hoog. Veel be- zwaïer. van klanten zyn er volgens de federatie ook nog niei geweest. Ten aanzien van de kolensituatie vernemen wij nog dat de brandstof- fenhandel-federatie in het algemeen voor dit moment en de komende we ken nop niet donker inziet. Men dient echter vooral in de grote ste- cen in het westen van het land. wel tydig tt bestellen en niet teveel in eens maar liever geregeld kolen te laten komen. Niets wijst er op, dat er aan het barre winterweer een einde zal gaan komen. Integendeel, in de lucht drukverdeling komt maar weinig verandering, zodat we voorlopig nog op een voortduren van alle winterse ellende moeten rekenen. Vannacht krijgen we minsten* weer strenge, op sommige plaatsen zelfs zeer strenge vorst. Dat hebben we in de afgelopen nacht ook gehad. In vrywel het gehele land werd 10 tot 15 graden vorst gemeten, maar op enkele plaatsen was het nog belangryk kouder. Zo als op het vliegveld Leeuwarden, waar het kwik tot twintig graden beneden bet vriespunt daalde. De neerslagkansen blyven ook morgen klein. Dure groente Met het aanhouden van de vorst worden de perikelen groter. Zo heeft de kou de aanvoer van ver scheidene groenten aanzienlijk be lemmerd. In sterke mate was dat het geval bij spruiten, prei en boe renkool. Het is derhalve begrijpelijk dat hierdoor flinke prysstygingen zyn opgetreden. De vogels krijgen het steeds moeiiy- ker. Doordat de voorraad voeder nagenoeg was uitgeput, kon den de vanuit Ypenburg geput, konden de vanuit Ypenourg opererende Beavers van de Kon. Luchtmacht gisteren weinig doen voor de hongerende dieren. Inmid dels is echter de voedselinzameling langzaam op gang gekomen. Ook de Wegenwacht werkt mee We genwachters, die op hun voertuig een letter B voeren, geven daar mede te kennen, dat hy voor vogels in plassen en sloten langs zyn rou te „broodnodig" brood en ander eten nodig hebben. De Luchtmacht zal intensiever gaan vliegen zodra er voldoende voedsel aanwezig is. Mist De Waddeneilanden, die het toch al moeilyk hebben, kregen dezer da gen ook nog te kampen met dichte mist. Daardoor konden de passa giersdiensten vanuit Harlingen naar Terschelling en Vlieland gis teren niet worden uitgevoerd. Van ochtend zou men het weer probe ren. Ook de luchtbrug van Leeuwarden naar Ameland kon daardoor niet geregeld worden onderhouden. Het eiland Schiermonnikoog kan voorlopig weer vooruit. Er zijn weer kolen, er is weer olie en flessegas, allemaal artikelen, waaraan het eiland de laatste dagen dringend behoefte had. Twee convooien heb ben met heel veel moeite het eiland bereikt. Aan de pier kon niet wor den gelost worden. Vrywilligers hebben moeten helpen aan de hoge wal, anderhalf uur gaans van de Westerstrandsweg op het eiland. Urenlang heert men gezwoegd om de goederen te vervoeren. Moe. ver kleumd. maar voldaan kwam men tenslotte terug. Voorlopig kan men weer vooruit. Een onderofficier en zes man van het 462ste pontonniersbataljon uit Kei- zersveen houden op het ogenblik samen met opzichters van de del tadienst de wacht by een brug. die over een lengte van 450 meter het Haringvliet overspant. Het genie personeel is „gewapend" met trotyl. Wanneer het nodig wordt, blazen ze met springstof ysschotsen op. die de pijlers van de brug dreigen te vernielen. Spanje, dat voor rond 150 miljoen dollar aan sinaasappelen en citroe- nen per jaar exporteert, staat voor het feit, dat de oogst van citrus- vruchten voor 70 tot 80 procent ver- I loren is gegaan door strenge vorst enkele dagen voor de jaarwisseling in j het gebied van Valencia. 1 Vrywel onmiddellyk (nog op 28 de cember) werd de export stopgezet en 1 gisteren is de hoeveelheid fruit die nog goed is, door een commissie van deskundigen vastgesteld. Van de oogst, die op by na twee miljoen ton werd geschat en er uit stekend voor stond, zal misschien nog 150 000 ton voor de export overblij ven. En dat terwyi men. als gevolg van grootscheepse propaganda-acties in het buitenland voor het Spaanse citrusfruit. zeker had kunnen reke nen op een export van 250 000 ton. Er is niet alleen schade toegebracht aan de oogst, maar ook aan de jonge aanplant. Een klein deel van de oogst kan nog tot sinaasappelsap worden verwerkt, maar dit is minder lonend dan het in speciale treinen exporte ren van pasgeplukte vruchten. Dit vertelde ons de Spaanse han- delsattachc in Den Haag. Don Vi cente Trelles, die zelf zon belang rijk aandeel heeft gehad in de propa ganda voor de Spaanse sinaasappe len en citroenen in Nederland. Vele Spaanse fruitkwekers hebben zware financiële verliezen geleden. De regering heeft echter een mora torium afgekondigd, waardoor de ex porteurs die het fruit gewoonlyk „op de stam" kopen, niet volkomen ge ruïneerd worden. Het ministerie van Financiën stelt kredieten op lange termyn beschikbaar. Het is wel triest deze b(jzonder- heden te vernemen, precies een week nadat er in vfjf gemeenten (Ensche de, Almelo. Hengelo. Oldenzaal en Borne) niet minder dan 27 zieken huizen, bejaarden- en kindertehuizen door Spaanse meisjes en vrouwen zyn bezocht die daar met gulle hand si naasappelen uitdeelden met een gToet van Spanje. Het waren 20.000 sinaas appelen. die op deze wyze werden uitgedeeld. Ze behoorden tot (voor lopig) het laatste transport van 28 december 1962 Uit het Leidsch DagDiaa van l 12 Jan. 1863: Marichen Grunitzy, oud 5V2 jaar, geboren in Opper- Silezië, doet haar eerste kunstreis. Zij speelt werken van Schumann op piano en orgel, enz. j —Op verschillende punten des lands zijn de boomen en bloemen ten gevolge van de zachte weersgesteldheid zoo ver gevorderd als in de maand Mei.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1