Tweede Kamer dringt aan: Engeland bij EEG Incident tussen Luns en Goedhart (P.v.d.A.) I Dr. Schweitzer pleit opnieuw voor Katanga Middelstum schaadt de actie tegen rabiës Motie van K.V.P. aangenomen I Reserveer WILHELMINA" Minister ducht geen moeihikheid g^de banenzodat het star- voor teruggestuurde Joegoslaaf Dwang is juridisch onjuist'''' Koeznetsow bij Kennedy Stammenstrijd in Zuid-Kasai Ministerie betreurt breken van beloj'te Tijdens I riendscbapsiiekeiv' een vreedzame Franse invasie Korthals opent de 46 ste R.A.I. Nieuw Frans gerechtshof Robinson Crusoë-avontuur werd Franse journalist te machtig Diiwe pur0l Gasontploffing in Amsterdam Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 januari 1963 Vierde blad no. 30852 (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer betreurt het trage tempo van de onderhan delingen tussen de Europese Economische Gemeenschap en Enge land. Zij heeft gisteravond in een motie-BIaisse (KVP) de rege- i ring gevraagd alles in het werk te stellen de toetreding van Engeland krachtig te bevorderen. De motie kreeg de steun van de hele Kamer. Minister Luns waardeerde deze uitspi'aak als een ruggesteun voor de regering. Hij meende, dat de onderhandelingen in een gevaarlijk stadium verkeren. Mislukking zou een grote schrede achteruit betekenen. Mr. Luns wilde liever „geen al te precies" antwoord geven op de vraag, wie nu de moeilijkheden veroorzaakt. om te zeggen, dat de regering „heel ijverig" onderhoudswerk had ver richt, maai tien jaar buitenlands be- ïeid van minister Luns hadden hem niet de indruk gegeven, dat er op- oouwena werk was gedaan. Minister Luns noemde het beslist onjuist, dat hij zo mii; mogelijk met de Kamer in contact zou willen treden. Integen deel, er was in stijgende mate over- ieg geweest. Met grote klem ontken de hij, door een anti-Frans complex bezieid te zijn, „Hij had juist in veel opzichten bewondering voor Frank rijk." Maar als ik een complex heb, dan zou dit een sterk pro-Nederlands complex kunnen zijn", zei de minis ter Mr. Luns wilde geen toezeggingen doen over een sterkere bundeling van Nederlands Europese beleid zonder voorafgaand kabinetsberaad. Hij stond echter niet bij voorbaat geheel Wei zijn er enige omstandigheden, die het overleg heel ingewikkeld ma ken. zoals het agrarische toeslagstel sel in Engeland en het steeds wisse lende voorzitterschap van de confe renties. De minister vond het onmo gelijk een ontwerp-verdrag voor een eventuele politieke unie op te stel den zolang het aantal deelnemers aan de economische gemeenschap I niet vaststaat. Een motie, waarmee dr. Patijn j(P.v.d.A.) over het ontwapenings- 1 vraagstuk had geschermd bleef ach terwege nadat minister Luns had be loofd eei. nota hierover op stapel te Izetten, om zijn ambtsopvolger in staat te stellen deze aan de Kamer aan te bieden. Voor het overige ech- Iter waren er in de vergadering van gisteren nogal wat incidenten tus sen de heer Luns en de fractie van ide P.v.d.A De bewindsman, die de Uprekers van de K.V.P., Y.V.D., AE.P, en C.H.U bedankte voor de hem toe gezwaaide lof. noemde de kritiek van ide socialist Goedhart scherp en ve- Irynig In hun kritiek vonden socia list en en communisten elkaar. Ei genlijk was de communist Bakker nog waardiger en zakelijker opgetre- Iden dar. de heer Goedhart, meende mr. Luns. De heer Goedhart had de rege ring aangevallen over haar be scheidenheid bU de voorbereiding van het Nederlands-Duitse ver drag, waarin een wei heel povere schadevergoeding aan de slacht offers van de Duitse terreur in de oorlogsjaren wordt toegedacht. Maar wat zei nu minister Luns? De heer Goedhart zou met mede weten van de regering in 1958 in Duitsland zijn geweest om over de ze kwestie een onderozek in te stel len. De heer Goedhart reageerde scherp. Hij noemde deze onthulling een schending van vertrouwen en wilde opkomen tegen de vreemde indruk als zou hij een onduidelijke rol in de ze zaak hebben gespeeld. Minister Luns zou hebben gepoogd hem een slagje" onder de gordel toe te bren gen. Zijnerzijds betoogde de minis ter echter, dat het geval helemaal geen vertrouwelijk karakter had. Tegenspraak Mr. Biesheuvel (AR) had ge raagd, hoe de P.v.d.A. nu eigenlijk ninister Luns beoordeelt. Vorig jaar, oer. mr: Burger nog fractieleider ?as, had dr. Patijn zijn waardering 'oor de persoon van de heer Luns ütgesproken. Daarmee waren de hans door de heer Goedhart gedane invallen eigenlijk in tegenspraak. [,Is dit nu de stijl van de oppositie •noer het nieuwe bewind van dr. 'ondeling?" wilde mr. Biesheuvel 'eten. De socialistische fractieleider isteeg nu zelf het spreekgestoelte reeds thans Uw exemplaar van de 2e druk van ons FOTOBOEK die in de loop van de volgende maand gereed komt, want de oplage van deze tweede (en laatste) druk is beperkt. De prijs bedraagt, ongewijzigd f 1.95 per exemplaar, afgehaald aan ons bureau en f 2.20 franco thuis. Girobetalingen op no. 57055 t.n.v. LEIDSCH DAGBLAD N.V. DE DIRECTIE rCwee maanden voor dj jiGestapo'-manieren 89! 45i(Van onze Haagse correspondent) 53] ce' „Gedrag, een officier volkomen on waardig", komt een 25-jarige beroeps ii weede luitenant uit Rotterdam op i! wee maanden militaire detentie en afwijzend tegenover een speciale staatssecretaris of minister zonder portefeuille Gunstiger De situatie voor het Vesten en de Noord-Atlantische verdragsorgani satie is volgens minister Luns gun stiger dan een jaar geleden. Wel zou het zo kunnen zijn dat de tegenstel ling Oost-West kan leiden tot con flicten in allerlei randgebieden. Al is de positie van het westen na Cuba indirect verbeterd, het zou onjuist zijn te spreken van een ont spanning Het woord „pauze" is be ter. Staatssecretaris Van Houten noemde een atoomstrijdmacht van de NAVO te verkiezen boven een ei gen Europese kernmacht. De K.V.P.'er dr. Schuyt kwam nog op tegen de veronderstelling als zou hij de vorige dag twijfel hebben uit gesproken aan de hechtheid van het Atlantische bondgenootschap. Het Z3U niet langer zeker zijn, dat de Verenigde Staten atoomwapens zou den gebruiken, wanneer een Europe se bondgenoot zou worden aangeval len De socialist Goedhart had ge vraagd -of deze opmerkingen soms een inleiding waren tot een nieuwe buitenlandse politiek van de K.V.P. Dr. Schuyt zeid aarna dat hij slechts veronderstellenderwijs had gesproken. De begroting van Buitenlandse Za ken is aangenomen met de aanteke ning dat de C.P.N. en de P.S.P. ge acht wilden worden te hebben tegen gestemd. De heren Franssen en Koop man (P.v.d.A.) verklaarden zich te gen het onderdeel van de begroting, dat betrekking heeft op Nederlandse deelneming aan de NAVO wegens hun bezwaren tegen een mogelijk ge bruik van atoomwapens. Evenals de Nederlands hervormde synode wilden zij een krachtig „neen" laten horen. De landingsbanen op Schiphcl m/r* 1 1- 1 1 werden de laatste dagen spiegel- ten en landen zeer gevaarlijk werd. Gisteren is men begonnen met maatregelen. Een zandauto strooide zand. een brandweer- In antwoord op vragen van het opgesloten Reeds de omstandigheid, lid van dc Tweede Kamer, de heer dat de man door bemiddeling van Goedhart (P.v.d.A.) over de terug- |een Joegoslavische overheidsisstan- zending van een Joegoslaaf naar j tie en voorzien van een aan hem uit wagen sproeide water en daar achter legde een andere zand auto weer een zanddek. Men be reikte daardoor, dat er een hard ingevroren zandlaag ontstond, die voldoende veiligheid biedt. Twee van de wagens in actie zijn land heeft de minister van Jus titie. mr. A.C.W. Beerman, medege deeld. dat de man die in ons land by de mijnen wilde werken, by de me dische keuring ongeschikt voor de mijnarbeid werd bevonden. Hij dien de te worden teruggezonden, maar onttrok zich hieraan, \erdween uit het tehuis, waar hij onderdak had gevonden en werkte enige tijd by een bouwonderneming. Op 28 novem ber werd hij aangehouden en de vol gende dag is hij per vliegtuig naar zijn vaderland teruggezonden. Er is geen enkele aanwijzing op grond waarvan zou moeten worden aangenomen, dat een broer van be trokkene in verband met diens ver trek uit wraak in een gevangenis is Tweede brief in Brussels blad (Van onze correspondent in Brussel) De bekende Nobelprijswinnaar dr. Albert Schweitzer heeft enige tyd geleden een boodschap aan het Brus selse dagblad La Dernière Heure ge zonden, waarin hy zUn standpunt met betrekking tot de Katangese kwestie uiteenzette. Hij heeft de eer ste brief thans door een tweede la ten volgen. Hy bevestigt het stand punt dat hy heeft ingenomen en dat hy zelf als zuiver juridisch be schouwt. De Verenigde Naties heb ben volgens hem niet het recht Ka- tanga te dwingen een jaarlykse schatting aan Kongo te betalen en .ïy is tevens van oordeel dat minister Spaak ongelyk heeft, wanneer hy Katangs verwyt dat het zich onaf hankelyk heeft verklaard en dat het daarmede de grondwet van Kon go verkracht. Die grondwet gold na- melyk volgens dr. Schweitzer alleen voor de koloniale Kongostaat van weleer, niet voor het onafhankelyke Kongo. Spaak heeft ook ongelyk, zo zegt de „grand old manvan Lamba- rene. wanneer hy over de centrale regerinB van Kongo spreekt. Ook de ze bestono alleen in de vroegere ko lonie van België. Toen dc voormalige kolonie in 1960 onafhankelyk werd, schryft dr. Schweitzer, viel het land uneen in twee gedeelten: een nieuwe Kongo staat, die zyn onafhankelykheid vier de met het verjagen van de blanken en Katanga, dat het verstandiger deed. Het liet de blanken in hun President Kennedy heeft gister avond de Sowjetrussische eerste on derminister van Buitenlandse Zaken Koeznetsow ontvangen. Piesiaent Kennedy had hem aaartoe uitgeno digd. Koeznetsow heeft met secreta ris-generaal Oe Thant besprekingen gevoerd over Cuba. Het gesprek duurde ongeveer een uur en handelde over de besprekin gen tussen de VS en de Sowjet-Unie over Cuba en andere vraagstukken van gemeenschappelyk belang. zo verklaarde Koeznetsow na afloop. Hy wilde geen verdere byzonderhe- den geven. Het onderhoud werd by- gewoond door de Sowjetrussische ambassadeur in de Verenigde Staten, Dobrinin, en de speciale raadsman voor Russische aangelegenheden Lle wellyn Thompson. De perschef van het Witte Huis zei later dat het onderhoud „in een zeer vriendschappeiyke sfeer" verliep en hoofdzakelyk ging over de onderhan delingen over Cuba. Ook de kwestie- Beriyn werd door Koeznetsow ter sprake gebracht. Er was echter niet diep op ingegaan. Salinger zei dat 'CT mni" I het beïoek „meer als een beleefd- IB! oorwaardeluk ontslag uit demill- heidsbezoek" raM.st worden gezien. „..„.f (proeftijd 2 jaar) te president wilde hem nog eens [gjaire dienst '^luitenant had als officier van Ij™°">?t "U naar de SowJeVunie Iket in een kazerne in Venlo een teru8Keert ronken soldaat systematisch mis- i iandeld: geschopt, geslagen, heen en I 'eer gesleurd, in een cel gesmeten, aar weer mishandeld en de volgen- e morgen nog eens een reprise van i en en ander gegeven. De soldaat 1 ras geestelyk niet voldoende ontwik- eld en werd enige tyd later afge- - :eurd De advocaat-fiscaal mr. J. Zaayer lebruikte by de behandeling enkele 7eken geleden de woorden „Gesta- )-manieren" en „een beschamende ik". Het Hoog Militair Gerechtshof Den Haag is de luitenant overi- ;nt tegemoetgekomen, want de 'ijgsraad veroordeelde hem destyds 't ontslag uit de dienst, hetgeen nu voorwaardelijk geworden is. Generaal Norstad onderscheiden I President Kennedy heeft gisteren generaal Lauris Norstad, die van 20 november 1956 tot 31 december 1962 opperbevelhebber van de NAVO in Europa is geweest, onderscheiden met de „Distinguished Service Me dal". De Amerikaanse president prees Norstad als de man, die ln de afge lopen zes jaar het meest voor de vei ligheid van de vrye wereld heeft ge daan. werk en hel ging verder met het ex- Overheidssteun voor Duitse scheepswerven De Westduitse regering wil voor taan de Duitse werven steunen. Het Westduitse kabinet heeft gisteren de minister van Financiën, Rolf Dahl- grün, opdracht gegeven de stand na te gaan van de werkelyke voorheffin gen voor omzetbelasting en een defi- tief tarief voor de terugbetaling vast te stellen. Het plafond voor de kredieten tot ploiteren van de bodemschatten. Dr. I handhaving van de geschiktheid tot Schweitzer wyst er verder op, dat de concurreren van de scheepswerven Verenigde Naties Katanga willen j werd door het kabinet met 200 mil- dwingen de helft van zijn inkomsten joen mark verhoogd tot 600 miljoen af te staan aan de Kongo-staat, die mark. niet anders dan schulden heeft. Ju ridisch is dat volgens hem onjuist. De beiae staten zijn onafhankelyk en vrij in hun doen en laten. Geen van hen lieeft daarbij overigens het reeht iets te ondernemen tegen de ander, om hem tot iets te verplich ten, dat het gevolg zou zyn van de vroegere koloniale staat. Tot slot verwijt dr. Schweitzer aan de Verenigde Naties, dat zy de oor log wenst in Katanga in plaats van de vrede, omdat zy niet meer weten hoe tot ce oplossing van het probleem te komen. Volgens mededelingen van een woord voerder van de regering is nog niet beslist, of de kredieten ten gunste van de scheepsbouw ook aan Duitse reders ten goede zullen komen. Het Westduitse ministerie van Eco- mische Zaken kreeg opdracht een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de situatie in de scheepsbouw- ïndustrie. De regering wil opnieuw de Europese commissie verzoeken de subsidies in andere EEG-landen ten gunste van de scheepsbouw te doen verdwynen. gereikt Joegoslavisch paspoort uit zyn land vertrok, maakt zulk een veronderstelling hoogst onwaarschyn- lijk. zo deelt minister Beerman op verdere vragen van het kamerlid mede. De suggestie van her Kamerlid, dat Nederlandse autoriteiten er aan medewerken, dat een politieke vluch teling teiuggevoerd wordt in de han den van zyn achtervolgers wordt door de minister met kracht van de hand gewezen. Uit een ingesteld on derzoek is gebleken, dat deze man niet naar zijn dorp, waar zyn econo mische omstandigheden blijkbaar minder gunstig waren, wenste terug te keren. Hem is bij herhaling de vraag gesteld, welke inoeilykheden hy duchtte by terugkeer naar Joe- go-Slaviè Hij heeft steeds te kennen gegeven, dat hij ervan overtuigd was, dat de Joegoslavische autoriteiten hem geen moeilijkheden in de weg zouden leggen. Nochtans wenste hy uit andere overwegingen in Neder land te biyven. Aan die wens kon in het kader van de onderhavige wer ving niet worden voldaan, aldus mi nister Beerman. De Kongolese minister van Bin nenlandse Zaken, Kamitatoe, heeft gisteren een dringende oproep ge daan de vrede in Zuid-Kasai, waar (Van onze Haagse correspondent) Amsterdam en Rotterdam zullen dit najaar een vreedzame Franse in vasie beleven. Van 18 oktober tot 2 november zullen voor het eerst in de geschiedenis culturele cn commer ciële manifestaties van zeer grote omvang plaats hebben, die in het teken van de Frans-Nederlandse vriendschap zullen staan. Prins Bernhard heeft het erepresident schap van deze „vriendschapsweken" op zich genomen. De Nederlandse re gering en de gemeentebesturen van Amsterdam cn Rotterdam hebben hun medewerking toegezegd. De manifestaties zullen in de eer ste plaats een cultureel aspect heb ben. Franse toneelgezelschappen en or kesten zullen optreden, terwyl ook een filmfestival op het programma staat. Waarschyniyk zal een wereld première van een Franse film plaats hebben. Franse muziekkorpsen zullen door hoofd- en Maasstad marcheren en Paryse polltie-agenten zullen op de straten verschynen. Gedurende twee weken zullen de etalages van de Kal- verstraat, de Lynbaan en andere winkelstraten een aantrekkelijk vi sitekaartje van de Franse industrie tonen in de vorm van handschoenen, zyden artikelen, parfumerieën, deli catessen e.d. Zo wordt ook het eco nomische aspect niet vergeten. Het doel van deze weken is echter niet om gedurende enkele weken Franse produkten op aantrekkelijke wijze uit te stallen, maar om te be vorderen. dat er duurzame en vrucht bare contacten tot stand komen tus sen kopers en verkopers. Daarom zul len in de tweede helft van oktober ook ontmoetingen tussen Franse en Nederlandse zakenlieden georgani seerd worden. Volgens de heer Jean Bossou, secretaris-generaal van het Franse centrum ter bevordering van de buitenlandse handel, die boven staande plannen gisteren tydens een bijeenkomst in de Franse ambassade ir Den Haag uiteenzette, is het be slist noodzakelijk, dat het handels verkeer tussen Nederland en Frank rijk toeneemt, omdat de EEG steeds meer invloed eaat uitoefenen op de handel van beide landen. In Bulgarije milder politiek klimaat De Amerikaanse gezant ln Sofia, mevrouw Eugenie Anderson, heeft gisteren in Washington gezegd, dat in Bulgarye veranderingen zich aan het voltrekken zijn, die zouden kun nen leiden tot een verbetering van de betrekkingen met de Verenigde Staten. In een gesprek met Journalisten na een onderhoud met president Ken nedy. zei mevrouw Anderson, dat de Bulgaarse premier en eerste secretaris van de communistische party, Sji- kow, haar uitdrukkelyk verzekerd had. dat de Bulgaarse regering bete re betrekkingen wenst. Mevrouw Anderson deelde nog mee, dat in de afgelopen weken ln Bulga rye 5.000 politieke gevangenen wa ren vrygelaten en ook een vroegere Bulgaarse tolk van het Amerikaanse gezantschap die twaalf jaar gevan gen heeft gezeten. HEIDI BKüIIL GOED VOORGIT De bekende Duitse filmactrice Hei di Brühl, die zondag wegens een buikvliesontsteking moest worden ge opereerd. maakt het naar omstandig heden wel. maar zal toch nog enkele weken ln het ziekenhuis te Miinchen moeten blijven, zo heeft haar mana ger gisteravond meegedeeld. Minister Korthals f Verkeer en Wa terstaat) zal op 7 februari in het RAI-gebouw in Amsterdam de 46ste RAI-tentoonstelling van personen auto's, caravans, auto-onderdelen, accessoires en garagereedschappen openen, die tot en met 17 februari wordt gehouden. Deze expositie wordt de grootste, die ooit op dit gebied in ons land is geweest. Dit is mogeiyk geworden door het bouwen van de nieuwe Westhal met een oppervlakte van 4 000 vierkante meter, waardoor de totale tentoonstellingsruimte is ge groeid tot ruim 36.000 vierkante me ter. Aan personenauto's zullen 68 mer ken uit 10 landen worden geëxpo seerd. namelyk 20 uit Groot-Brit tan - nië, 16 uit de Verenigde Staten. 12 uit West-Duitsland, 7 uit Italië. 5 uit Frankryk. 2 uit Oost-Duitsland. Zweden en de Sowjet-Unie en 1 uit Tsjecho-Slowakye en Nederland De caravans zullen vertegenwoordigd zijn met 32 merken, te weten 11 uit Nederland, 9 uit Groot-Brittannië. 5 uit West-Duitsland. 3 uit België. 2 uit Frankryk, 1 uit Italië en Oost Duitsland. Op 160 van de 226 stands zullen onderdelen, accessoires en gereed schappen te zien zijn. Evenals de vo- H<*e mi'pn 7nUpn 24 Nederlandse toe- I levrinrsbedriiven ppzamenliik ex- I poseren in een Nederlands paviljoen. (Van onze Haagse correspondent) Het ministerie van Landbouw en Vissery betreurt ten zeerste, dat de Groningse gemeente Middelstum de toezegging van minister Marynen j heeft ontkracht door aangiften voor de verplichte inenting van honden tegen hondsdolheid tóch te gebrui- l ken om de administratie van de hondenbelasting aan te vullen. Een j woordvoerder van het ministerie zei I ons: „Een dergelyk optreden is ver- werpelyk. Het kan het belang van de volksgezondheid schaden, omdat het belastingontduikers afkerig maakt van de inentingsactie". De vee- j I artsenijkundige Dienst in Groningen I onderzoekt thans het geval-Middel- i stum. De woordvoerder verklaarde met klem. dat het volksgezondheidsbe lang het enige doel mag zyn by de actie tegen de hondsdolheid. Het is daarom, dat minister Marijnen heeft leven zouden zyn gekomen, waren. in twee weken bijna vijfhonderd j bëpaaïd dat' een ieder ongeremd aan- mensen by stammenoorlogen om het gjfte moet kunnen doen voor de in- leven ,n,.He„ eel,„m.„ I huisdier Deze gege- vens mogen slechts dienen voor de inentingsadministratie. Dat voor de vaccinatie de medewerking van de gemeenten is gevraagd, houdt aller minst in dat er een nevengebruik van de gegevens mag worden gemaakt, nu niet en ook niet —na ze een poosje in de „ijskast" te hebben gelegd om minder opzien te baren in de toe- Een functionaris van de Verenigde Naties, die uit de aan Katanga gren zende diamantrijke provincie was teruggekeerd, verklaarde dat hij daar vlammen, vermoedelyk van branden de hutten, had gezien en diplomatie ke waarnemers rapporteerden dat het Mwekakakenge-gebied, ten net ivxwc^dikcir.eiige-geuieu, ten,; noorden van Loeloeaburg. reeds een I komst. Bescherming van de gezo d- 6 1 heid van de mens via het dier, is het maand in een toestand van volledige burgeroorlog had verkeerd en dat er ook moeilykheden waren in het dia mantcentrum Bakwanga. De strijd in Zuid-Kasai gaat tus sen Loeloea-stam, rondom Loeloea burg, en de bewoners van de provin cie Kasai-Eenheid, die het beheer heeft gekregen over ryke Belgische bosbouwconcessies. De Loeloea, die de meeste arbeidskrachten voor de houtconcessies leveren, beschouwen het gebied als hun terrein: „twee Belgen zyn door Loeloea ontvoerd. De Franse Senaat heeft vannacht een wet aangenomen waarin wordt voorzien in instelling van een nieuw permanent gerechtshof, nadat in de tekst enige veranderingen waren aangebracht. Het ontwerp was za terdag door de Nationale Vergade ring aanvaard. De Senaat heeft de periode van tien dagen waarin een verdachte kan worden vastgehouden zonder met een advocaat of een familielid te spre ken, geschrapt. Het ontwerp moet nu voor een tweede behandeling naar de Nationale Vergadering terugge- sonden worden. Na de stemming liet het kabinet van minister-president Pompidou echter weten dat een ge mengde commissie van senatoren en afgevaardigden zal worden byeenge- roepen om over een voor beide ka mers aanvaardbare tekst te beraad slagen. CHROESJTSJOW NAAR POLEN Premier Chroesjtsjow is gisteren met de eerste secretaris van de Oe- kraïnse communistische party, Niko lai Podgorni, naar Polen vertrokken, op uitnodiging van partijleider Go- moelka en premier Cyrankiewicz. Chroesjtsjow en Podgorni zullen enkele dagen in Polen doorbrengen, alvorens zich naar Oost-Berlyn te begeven, waar van 15 tot 19 januari het zesde congres van de Oostduitse communistische party wordt gehou den. Het officiële orgaan van de Poolse communistische party, Trybuna Lu- du", heeft zich volledig achter het standpunt gesteld, dat het Russische partijblad Prawda in de kwestie van de „Chinese en Albanese dogmatici" heeft ingenomen. Het blad nam dinsdag reeds het desbetreffende ar tikel uit de Prawda in zyn geheel over en voegde daar gisteren nog een hoofdartikel by, waarin wordt ge zegd: ,.wy verklaren ons solidair met de communistische party van de Sowjet-Unie in haar kritiek op het dogmatisme en haar scherpe veroor deling van alle afwykingen van de beginselen die zyn vastgesteld door dp communistische en arbeiderspar tijen. Wij zyn een met de Sowjetrus sische communistische party in haar streven om de eenheid van de inter nationale arbeidersbeweging te ver sterken". De Franse „RobinsoJi Crusoë", Georges de Caunes, een verslag gever van de Franse radio- en tv-omroep, heeft zijn droom, om evenals de held uit de roman van Daniel Defoe, alleen op een verlaten eiland te le ven, in volkomen uit putting en een ge wichtsverlies van 16 kilogram zien opgaan In september vorig Jaar werd De Caunes aan land gezet op Eiao, het meest dorre en on vruchtbare eiland van de Marquesas-archipei in Frans Polynesië, mid den in de Stille Oceaan Eiao is oorspronkeiyk een vulkaaneiland ge weest, met een opper vlakte van omstreek: vyftig vierkante kilome ters. Het heeft vroege als verbanningsoord ge diend, doch werd ln 1880 ontruimd in verband met de grote onherberg zaamheid. Toch wilde De Caunes op dit eilandje de avon turen van Robinson Crusoë opnieuw beleven. Hij bouwde daar een hutje, waarin hy zyn uit voorzorg meege brachte voorraad blik ken met conserven op sloeg. Tot zyn verdere uitrusting behoorden vismateriaal, een huis apotheek, wat gereed schappen en een grote hoeveelheid boeken en papier. En tenslotte een kleine radiozender, waarmee hy elke dag z'n Franse radioluisteraars in uitzendingen van vyf minuten van zyn erva ringen op de hoogte neld. Ook had hy nog vat rivierzand meege- racht, waarop hy plan- "n hoopte te telen. Al spoedig ervoer hy, dat de „Operatie Stilte" niet zo prettig was als hy zich had voorgesteld. Niet alleen had hij te iy- den onder de brandende en uiteindeiyk deprime rende tropenzon, doch ook de duizenden vlie gen. alsmede de talloze haaien die de kust on veilig maakten en de visvangst bemoeilykten, werkten er toe mee dat het „paradys der stilte", waarvan De Caunes had gedroomd, hem tot een hel werd. Dezer dagen heeft hy echter het hoofd voor de werkelykheid moeten buigen. Volkomen uitge put en zestien kilogram lichter geworden, moest hy van Eiao worden ge haald. Hy werd overge bracht naar het eiland Noekoehiva, het hoofd eiland van de Marque sas-archipei. waar hy in ?en ziekenhuis werd op genomen. enige waar het om gaat. Elke neven actie moet daarby als schadelijk wor den aangemerkt. De heer F. Eringa, burgemeester van Middelstum, is echter van oor deel dat zyn gemeente niet heeft gehandeld in strijd met beloften. De burgemeester zegt: „Het gaat hier alleen om een administratieve maatregel. De nu bekend geworden eigenaars hebben net als de men sen, die al op de ïyst stonden, een aangiftebiljet gekregen voor de be lasting voor 1963. Ze worden dus niet vervolgd en behoeven ook geen belasting te betalen over de jaren dat ze het wel hadden moeten doen". Volgens zyn mening is dit de be doeling van de minister geweest. Op de vraag, wat er dan zou zijn ge beurd als er geen sprake van inen ting was geweest antwoordde burge meester Eringa: „De politie houdt nauwkeurig toezicht". De woordvoerder van de minister zei echter: „Een burgemeester, di# dit doet heeft kennelyk nóg niet in de gaten, wat voor een vreseiyke ziekte de hondsdolheid is en hoe be- langryk het is deze zo ingrypend mo gelijk te bestryden". Voor zover bekend staat het geval- Middelstum alleen. Maar in kringen van by de Inentingsactie betrokke nen is men er allerminst zeker van, dat er geen andere gemeenten zijn die hun belastingsadminislratie aan de hand van de vaccinatie-gegevens voor gebruik In de toekomst „corri geren". Advertentie ■liHUIDenHANDENB w Semi-arts gewond De 26-jarige semi-arts J. R. Wie- linga heeft dinsdagavond ernstige brandwonden opgelopen, toen zich door nog onbekende oorzaak in zijn woning aan de Goudsblomstraat in Amsterdam een butagasontploffing voordeed. De semi-arts is naar een ziekenhuis vervoerd. De explosie richtte ln het pand en in de onmiddellyk aangrenzende hulzen een grote ravage aan. Ruiten sneuvelden by tientallen, gordynen hingen in flarden in de kille wind te wapperen. En ook aan de overzijde van deze smalle straat in de Jor- daan ontstond glasschadeIn het aangrenzende huis waren door de ontploffing op de eerste en de tweede verdieping de kachels omgevallen. Een resolute bewoner heeft het ge vaar voor brand bezworen door de hachels op straat te gooien. Behalve de semi-arts, die vry ern stige brandwonden heeft aan gezicht en handen, is ook het 4-jarig meisje H. van Zon gewond geraakt door glasscherven. Maar deze verwondin gen waren niet van ernstige aard. Door de ontploffing in het achter gedeelte van het huis is daar de bui tenmuur ontzet. Wel heeft men dit gedeelte van het pand Inmiddels al gestut, maar het ls toch noodzakelijk gebleken om voorlopig zeven gezin nen elders onder te brengen. V.S. herhalen tegenspraak Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft dinsdag voor de twee de maal in twee dagen de berichten tegengesproken dat Britse „Vulcan" bommenwerpers de radar- en jager defensie van de Verenigde Staten hebben doorbroken in een schynaan- val met waterstofbommen op de V.S. Arthur Sylvester, onderminister van Defensie, zei ln een verklaring over deelneming van de RAF aan een luchtverdedigingsoefening in de Ver enigde Staten in oktober 1961, dat by die oefening geen Vulcans door het net van radar en Jachtvliegtuigen zyn heengekomen. De Amerikaanse minister voor de luchtmacht, Eugene Uckert, publi- Iceerde gisteren een afzonderlyke te genspraak.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7