VON HASSEL: integer, intelligent, berekenend BOEK, TONEEL EN VERS NU OP DE GRAMMOFOONPLAAT kunst kAleiöoscrjgp VIC" IN GEVAAR? DE „OLD KS&Dampo F Nederlander drinkt jaarlijks 800 es Minister wil raad luchtverontreiniging Cultuurspreiding met belofte hibaatzuclitig Haarlem koopt STRAUSS' OPVOLGER IN FUNCTIE Antipode van soeia listen Interessant concert van liet Nederlands Madrigaalkoor Na 104-jarig bestaan Zou opgaan in de National Theatre Company Oostenrijk nog steeds zonder nieuw kabinet iOSRAM Ipgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 januari 1963 Derde blad no. 30852 )e heer Otto Frank ontving in het Vondelpark- jviljoen te Amsterdam uit handen van Martine Crefcoeur een Bmmofoonplaat, waarop deze actrice fragmenten uit het dagboek tl Anne Frank voorleest. Deze plechtigheid was in feite de ge- prte van een nieuw facet in de grammofoonplatenwereld, na- llijk de platen met gesproken woord. e Amsterdammer G. B. Piesaar men zien als de pionier van de ttimofoonplaten, waarop vooraan- inde kunstenaars het werk van tijvers, toneelschrijvers en dich- voordragen. Dergelijke platen ten met name in de Engelsspre- de landen groot succes te hebben Se heer Piesaar, die zich gesteund 1 door de acteur Ko van Dijk, be- enkelc jaren geleden in ons land platen in de handel te brengen, trop men o.a. de „Gysbrecht" en in tons dood" kon horen. Hij miste tei het kapitaal en de dealeror- Isaties, zoals grote grammofoon enmaatschappijen die kennen, en feit dat de platen met gesproken fa niet bij de winkeliers in voor- i waren, belemmerde het verwe cken van verdere plannen, lort geleden is de platenmaat- ippij „Phonogram" de heer laar te hulp gekomen door hem te Demen tot produktieleider voor platenserie, die „Parlando" is bemd. Gisteren zijn in deze serie ir liefst 5 langspeelplaten tegelijk ichenen. aast de fragmenten uit het dag- t van Anne Frank door Martine icoeur draagt Ton Lutz verzen Breero voor, leest Albert Vogel uit werk van Louis Couperus, kan l fragmenten horen uit ..Cyrano Bergerac" van het Rotterdamsch eei en vertelt Ko van Dijk een baar van Achard arcel Achard, de bekende blijspel- ijver, heeft het Franst auteurs- itenbureau bericht dat hij wei- nog langer royalties te touche voor zyn laatste komedie Turlu- dat sedert een maand of vier zonder succes in een der Parijse Iters wordt gespeeld. Hij verzoekt gelden in het vervolg te willen ten in de kas van een liefdadig- fcvereniging voor bejaarde toneel- trs. It menslievende gebaar werd Bird echter ingegeven door de ver vaardiging over de vrijmoedig- waarmee zijn hoofdrolspeler, de jilaire acteur-cabaratier Robert ioureux met zijn tekst omspringt. Ir driekwart van de rol heeft La- reux, zo verzekert Achard. door n tekst vervangen zonder dat de lijver die ingreep als een verry- kan beschouwen. Een journa- iheeft met de oorspronkelijke l op schoot deze week een voor lag bijgewoond en aan de hand [zijn rapport kan men Acharg fcven dat Turlututu dat van na- toch al geen meesterwerk was, de veranderingen van Lamou- inderdaad nog wat vulgairder geworden. Het is IntusSen, bij weten, in Parijs de eerste maal [est, dat een dramaturg uit een liet met een acteur over de ver ing van zijn stuk deze radicale 1 onbaatzuchtige consequentie t getrokken verder zelf van alle pciele baten af te zien. ij Ned. Danstheater ^as tie trois" van jainin Harkarvy ij 1 J Ie u, V ienjamin Harkarvy. regisseur alletmeester van het Ned. 7 istheater heeft voor dit ge- 'V-hap een "Pas de trois clas- ontworpen op muziek van ihowski. Op dinsdag 15 jan. In de Kon. Schouwburg te Haag de première plaats 'en. Deze "pas de trois" 'f uitgevoerd door Alexan- Radius, Jaap Flier en Ma- I Sarstadt. De kostuums wer- ontworpen door Willy Le en uitgevoerd door Maria yj ides. dens de voorstelling in de Kon. 1 uwburg wordt een herhaling ge- i van het nieuwe ballet van j i van Manen op muziek van Ho- Brubeck en van Rooms (De ers), dat de Amerikaanse cho- afe Anna Sokolow drie jaar ge- i bij het Ned. Danstheater heeft tudeerd op jazzmuziek van Ke- Hopkins. „Rooms" wordt lutge- 1 in dezelfde bezetting, waarin emière indertijd plaats had. met ndering van de solo „Panic" van Verstegen die thans door Job ers wordt vertolkt. aantal schetsen van Simon Carmig- gelt. De platen zyn in een grote oplage aangemaakt en zullen niet alleen in de grammofoonplatenhandel ver krijgbaar zijn, maar ook in de boek- Bij het beluisteren der gram mofoonplaten: v.l.n.r. producer Gerard Pieshaar. achter hem Ton LutzMartine Crefcoeur. achter haar Albert Vogel. Ann Hazekamp. Guus Hermus. Ko van Dijk en Simon Carmiggelt. uitgevery „De bezige bij" wordt ver zorgd. winkels welke organisatie door de De heci Piesaar hoopt nog vele platen tc kunnen samenstellen om o.a. het toneel te brengen op plaat sen waar het nooit komt en om stem men van kunstenaars voor het na geslacht vast te leggen. een Van Ostade De gemeenteraad van Haar lem heeft besloten het schilder stuk ..Rustpoos bij de boerderij'' door Isack van Ostade. een uit 1648 daterend paneel van 38 bij 37 cm voor het Frans Halsmu seum te kopen. Dit museum, dat zich toelegt op het verzamelen van werken van de Haarlemse schilderschool, heeft reeds twee werken van Van Ostade. name lijk een winterlandschap en een boereninterieur met varken op de leer. De aankoop het schilderij kost f 105.000 wordt bekos tigd uit het saldo van ongeveer f 230.000, dat de in het vorig jaar gehouden Frans Hals ten toonstelling heeft opgeleverd. Het resterende bedrag zal ge bruikt worden om de moderne kunst te bevorderen en om mo derne werken aan te kopen. Strauss' opvolger Kai-Uwe von Hassel. de nieuwe West- duitse minister van Defensie, is gisteren als zodanig in functie getreden. Hij ontving zijn be noemingsbrief uit handen van president Lübke, werd vervol gens ontvangen door Bondskan selier Adenauer en nam daarna voor de eerste keer aan een ka binetsvergadering deel. Introductie run Poutencs Gloria Het Nederlands Madrigaalkoor is voornemens een interessant concert te geven in de Stadsgehoorzaal op dinsdag 29 januari 1963. Het zal worden geopend met een eerste uitvoering van drie mo tetten a cappella voor 5 stemmig koor van Herman Strategier. ge componeerd in 1961. Daarna zal de uitvoering plaats vinden van het ..Gloria" van Francis Poulenc, een werk voor sopraansolo, gemengd koor en or kest. Dit werk is. evenals het Gloria van Vivaldi, geen onderdeel van een mis. maar een werk op zich. Het werd gecomponeerd in 1959; de eerste uitvoering vond plaats in Amerika in januari 1961. Het „Gloria" bestaat uit 6 delen: het begint met het Gloria, een jube lende wisselwerking van koor en or kest. Het tweede deel. Laudamus Te, is zeer lichtvoetig geschreven en her innert aan Poulenc als componist van wereldse muziek. Het derde deel, Domine Deus, is afwisselend voor sopraan en koor, is ontroerend door de lyrische eenvoud ervan, die on middellijk wordt gevolgd door een snel en licht koorfragment, waarna de soliste de melodie weer opneemt De Old Vic. de 104-jaar oude Britse instelling, zal augustus vol gend jaar officieel ten grave dalen, maar er bestaat hoop dat zij zal opgaan in het nieuwe nationale theatergezelschap (de National Theatre Company). De National Theatre Company heeft inmiddels bevestigd dat zij de schouwburg van de Old Vic in augustus zal overnemen en dat de mogelijkheid bestaat dat sommige leden van de Old Vic in het nieuwe gezelschap zullen worden opgenomen. Sir Laurence Olivier zal de regie voeren. De definitieve toekomst Spaanse ambassadeur opende expositie De ambassadeur van Spanje in Nederland, de Hertog de Baena y de San Lucar la Mayor, heeft gister morgen een expositie van schildery en en tekeningen geopend, die gehou den wordt in de tentoonstellingszaal van de Kon. Academie van Beelden de Kunsten in Den Haag. De expositie omvat meer dan 100 werken, die zyn vervaardigd door 60 leerlingen van de academie. Het zün o.m. aquarellen, houtsneden, et sen, litho's en pentekeningen die alle betrekking hebben op het paleis Huis ten Bosch of directe omgeving. Ko ningin Juliana gaf de jonge kunste naars toestemming om op het ter rein van het paleis te werken. Aan een of meer ingezonden werk stukken zal da Premio Duque de Bae na worden toegekend. De definitieve vaKDeurs voor nuiri vaic- —bi i va Het theater onderma? meer naam de andere genschappen in de nieuwe taurantbedriiven een koffie-och- M'nilHpriniT Vnnr Hof hooin van H r> arn^n 7iillon on I.nffan.. m A n gebouw werd in 1950 geopend met Shakespeares Twelfth Night. Een nieuwe groep? Een deel van het gezelschap Is on langs op tournee gegaan met ..Juli us Ceasar" van dezelfde schrijver, terwijl de Elliothsgroep opvoeringen geeft van Hendrik Ibsens „Peer Gynt", Ben Jonsons „The Alchemist" en Shakespeares "De koopman van Venetië. De national Theatre Company is bedoeld om de Old Vic. de Royal St rat ford-on-A von Shakespeare Company en de Sadlers Wells opera te agsorberen. De Stratford-on-Avon- Groep is inmiddels van deze fusie ,1 l L a" de °'Jd ViC/aü eij'd, dc;e maandJ~tA\rr"pr^Shte^ waarschijnlijk bepaald zijn wanneer de onderhandelingen tussen dineren mèt dat van de National haar en de Theatre Company zijn beëindigd. Theatre. Het is echter nog niet duidelijk hoe In 1951 werd reeds de eerste steen ém - - gelegd voor een schouwburg voor de National Theatre Company in aan wezigheid van Koningin Elizabeth (thans koningin-moeder» tijdens het Festival of Britain. Velen, zowel in- als buiten Engeland, zullen het ver dwijnen van de Old Vic betreuren, vooral omdat deze onder haar nieuwe jonge regisseur Michael Elliott een nieuwe bloei doormaakte. Uitspraak van Kean De schouwburg van de Old Vic, Coburg geheten ter ere van Prins Leo pold van Saksen-Coburg, werd in 1818 geopend met een stuk getiteld „De vuurproef" of „De hemel verde digt het recht", een zeer melodrama tisch werk. De tragedie-speler Edmund Kean, die zyn vijf grootste rollen in de Co- burg speeide, werd eens uitgefloten toen hij de rol van Othello speelde. Toen het doek viel trad Kean naar voren en zei: „Ik heb in elk be schaafd land, waar het Engels de taal van het volk is. gespeeld, maar ik heb nog nooit gespeeld voor een pu bliek van dergelijke domme, door trapte bruten als ik thans voor m|j zie". en met koor tot een extase komt. die afneemt naar het einde en het werk eindigt met een zeer ingetogen Amen. Na de pauze volgen werken van Gabriel Fauré, t.w. „Cantique de Jean Racine", „Madrigal en Pavane" met orkest. Dan volgt een herhaling van de „Deux chansons" van Herman Strategier voor vrouwenkoor met be geleiding van piano. Zij zullen dit maal door strijkorkest begeleid wor den. Als intermezzo zullen de bekende kunstenaars Koos Verheul (fluit» en Jan van der Meer (piano) een con cert voor fluit en piano ten gehore brengen van A. Jolivet. Het concert zal worden beëindigd met een werk, dat een enthousiast slot van 't concert belooft te worden; de Polovetser Dansen uit „Prins Igor" van Borodin. Medewerkenden zijn: Elly Hillinga, sopraan, Koos Verheul, fluit. Jan van der Meer. piano, het Utrechts Stede lijk Orkest en het Nederl. Madrigaal koor. De dirigent is Herman Strate gier. Kai-Uwe von Hassel (49) komt uit Duitslatids hoge noorden: Flensburg in Sleesicijk-Holstein, in tegenstelling tot zijn omstre den voorganger, Franz-Josef Strauss, die uit het diepe zuiden kwam: de Beierse plaats Schon- gau. De politieke en persoonlijke stijl van beide politici liggen on geveer even ver uit elkaar als hun landen van herkomst. Von Hassel is het type van de in tegere, zeei intelligente, koelbereken- de manager, die ondanks zijn jeug dige leeftijd al een respectabele be- stüurservaring bezit. Sinds 1954 heeft Von Hassel name lijk als minister-president de deel staatregering van Sleeswijk-Holstein geleid, die onder zijn bewind goed heeft geieild en gezeild Sinds 1955 is de ijverige en eerzuchtige Von Hassel plaatsvervangend voorzitter Ivan de Christen-Democratische Unie hetgeen inhoudt dat hij naast Bondsdagpresident Gerstenmaier plaatsvervanger is van Adenauer binnen de partij. Kai-Uwe werd In 1913 in het toen malige Duitse Oost-Afrika geboren als zoon van een officier uit een vooraanstaande familie Na de mid delbare school in Duitsland ging de jonge Von Hassel in 1935 terug naar zijn geboorteland als planter en koopman Na het uitbreken van de tweede wereldoorlog in 1939 werd hij door de Engelsen in Afrika geïnter neerd er. een jaar later uitgewezen. In Duitsland meldde de 27-jarige zich daarop bij het leger, waarin hij tot 1945. het laatst in de rang van eerste-luitenant, diende. Vanaf 1946 was Von Hassel actief in de politiek, aanvankelijk in de gemeenteraad van Flensburg. Hij toonde zich een onvermoeibaar, scherp redenaar, eerder conservatief dan vooruitstrevend en niet gespeend van nationalistische denkbeelden. Von Hassel heeft veel gereisd en de Bondsrepubliek enkele malen in het buitenland vertegenwoordigd. Hoe hy denkt over de nadruk die zijn voorganger Strauss op kernbewape ning' \an het Bondsleger legde, is nog niet bekend. Meer weet men van zijn standpunt in de binnen landse politiek, bijvoorbeeld dat Von Hassel weinig voelt voor een samen gaan van de CDU met de socialis ten, een standpunt dat hij in Slees wijk-Holstein demonstreerde door na de laatste verkiezingen een minder - neidskabinet te formeren. Deze rechts christen-democratische instelling doet vele vraagtekens plaatsen by zijn benoeming op De fensie. Aan de andere kant zal er van zijn Noordduitse Integriteit en .lned uitgaan op een ministerie, dat al te lang door Beierse ondoorzich tigheid en vriendjespolitiek werd be heerst. Ook op twee andere belangryke Westaultsc ministeries hebben nieu we gezichten hun intrede gedaan. In de eerste plaats is Ewald Bucher naar het departement van Justitie gegaan als opvolger van zyn libera le partygenoot Stammberger. De 48- jarige Bucher, die als jurist summa cum lauae promoveerde, stamt uit Schwaben. In de oorlog vocht hij tot 1944 aan het Oostfront, later vestig de hy zich als advocaat in Schwa- bisch Gmund. Vanaf 1953 heeft Bucher al zitting in de Bondsdag. Hij staat bekend als een fel en overtuigd voorvechter van de prin cipes van de rechtsstaat De rech ten van het parlement, de vrije me ningsuiting en het respect voor de opvattingen van de tegenstander hebben Buchers optreden steeds ge- Kenmerkt. Bekend is. dat Franz-Jo sef Strauss tot zyn vijanden hoort. Dit alles is uiteraard van groot be lang. omciat tijdens Buchers minis terschap het eventuele proces tegen Der Spiegel zal gaan spelen. Tenslotte is de liberaal Rolf Dahlgrün de Financiën gaan behe ren. Dahlgrün, 54 jaar oud en in Hannover geboren, is van huisuit ju rist maar hij deed financieel-eco- nomische ervaring op in industriële posities. Sinds 1957 is hij lid van de Bondsdag De meeste r.aam maakte hij als parlementariër in de functie van rapporteur van de parlementai re Fibag-commissie. die een onder zoek instelde naar het optreden van minister Strauss in een dubieuze wo- ningbouwa f faire. Dahlgrün, als liberaal ingeklemd tussen drie christen-democraten en drie socialisten, stelde toen een wei nig verhelderend rapport op. waar in Strauss er goed afkwam, maar waarmee vele liberale partygenoten van Dahlgrün niet konden instem men. De verwerping van dit rapport leidde in het afgelopen jaar tot de eerste grete coalitiecrisis in Bonn. Advertentie (Van onze correspondent in Wenen) Op grond van de laatste algemene zakelijkheid zéker een heilzame in- verkiezingen op 18 november heeft (Van onze Amsterdamse correspondent) de r.-k. Volkspartij in Oostenrijk vijf zetels meer behaald dan de socialis ten (81-76), zodat zij e*n sterkere vertegenwoordiging in het kabinet voor zich opeist. De onderhandelin gen hierover hebben nu meer dan anderhalve maand geduurd, maar de twee coalitie-partyen kunnen het niet eens worden. Volgens de socialisten is de voor sprong van de volkspartij niet noe menswaard en daarom willen zij geen concessies doen over het afstaan van zelfs één enkele portefeuille. De Volks partij staat er echter op. dat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken weer onder haar invloed komt. zodat minister Kreisky (socialist) zou moe ten aftreden. Bovendien wil de Volkspartij het gehele coalitie-statuut herzien, omdat het kabinet tot nu toe grotendeels in Frankrijk en Zwitserland, het grootst van Europa. Men heeft becijferd, dat m ons land in 1961 ruim 800 kopjes koffie per hoofd van de bevolking haar bewegingsvrijheid was geremd T%:. nn ,4a trr/uiAAPA roAolinrr Hifi vnnr Het lekkerste kopje koffie is ge- Dit is circa 80 liter door de vroegere regeling, die voor rTi Jebouw* ir^*Am sterdam waar er wordt dan ook evenveel koffie ministeriele besluiten eenstemmig- in het raam van de Horecava de vakbeurs voor hotel-, café- en res- gedronken als alle andere dranken heid van het gehele kabinet voor- ./,V,-An( T/uron /4a7a voronHarira ver. verandering. Voor het begin van de eerste wereldoorlog had het gezel schap wereldfaam verworven voor zyn opvoeringen van werken van Shakespeare, opera en ballet. Het theater werd in 1940 gebom bardeerd waarop het gezelschap naar elders verhuisde. Het huidige groep zullen worden opgenomen. De regering heeft reeds een subsi die van een miljoen pond en de ge- meent? Londen van 1.300.000 pond in uitzicht gesteld voor de eerste kosten van de oprichting. Zij zullen jaar lijks een subsidie verlenen van in to taal 400.000 pond sterling. T oneelvoorstell i ng ging niet door.... André van den Heuvel zat rustig thuis (Van onze correspondent) De abonnementhouders alsmede de bezoekers, die losse kaarten hadden gekocht voor de voorstelling van „een bitter uurtje", dat het Nieuw Rotter dams Toneel dinsdagavond in de schouwburg in Arnhem zou opvoe ren, zijn na amper een half uur wachten in een bittere stemming huiswaarts getogen. Een kwartier tend werd georganiseerd. Het was te vens een demonstratie van het grote belang, dat de koffie voor het hore cabedrijf vormt en uit de grote be langstelling uit vakkringen mag men afleiden, dat het de café- en restau- ranteigenaars ernst is met het stre ven een zo goed mogelijk kop koffie te serveren. De Nederlander is een koffiedrin ker bij uitstek, zo heeft drs. A. W. Merk, secretaris van het bedrijfschap Horeca, in een causerie uiteen gezet. Het koffiegebruik is in Nederland, na Salvador Dali: „nachtmerries" De Russische schrijver Victor Ne- krassow, die in het letterkundig tijd schrift, „Nevjo-Mir" zijn indrukken van een recent bezoek aan de VS pu bliceert en ook een tentoonstelling van werken van de Spaanse surrea na achten wachtte' het toneelmïn- 1 LUtisc,.h.e ?cl,:'.der s>?lvador D?" h«fl nend publiek nog steeds op de slag h""cht' h"ft ln ""verslat stel- van de gong. Deze liet zich echter j niet horen, maar wel kwam iemand mededelen dat een der spelers pech met zijn auto had. Men werd ver zocht nog wat geduld te oefenen. Weer een kwartier later trad Lo van Hensbergen voor het doek met het bericht, dat de voorstelling niet door kon gaan. omdat een der hoofd rolvertolkers bij vergissing helemaal niet was komen opdagen. Deze hoofd rolvertolker. André van den Heuvel, zat rustig in zijn huis te Rotterdam. Vermoedelijk heeft de directie van het Nieuw Rotterdams Toneel hem niet tijdig op de hoogte gesteld van de datum van de voorstelling in Arn hem. André van den Heuvel heeft zijn contract met het Nieuw Rotter dams Toneei opgezegd, maar zal tot dit contract is afgelopen zijn rollen uiteraard moeten spelen. De direc teur van de Stadsschouwburg, de heer J.M. Monningh, deelde ons mede, dat voor de teleurgestelde bezoekers een voorstelling zal worden ingelast. Zeer waarschijnlijk zal dit niet „een bit ter uurtje" zijn, maar een ander stuk. De kopers van de losse kaarten heb ben hun kaarten weer kunnen in- beslissing omtrent de toekenning van wisselen en de pachter van het buf- deze door de Spaanse ambassadeur uitgeloofde prijs is nog niet genomen. Deze prijs wordt uitgereikt op dins dag 15 Januari. De tentoonstelling blijft geopend tot 19 januari. fet zal worden schadeloos gesteld voor de vergeefse moeite, die hy heeft gedaan om. zoals altijd, tydens de pauze het publiek van een kopje kof fie te voorzien. ling genomen tegen de beoordeling van deze wereldberoemde schilder in de Russische „grote encyclopedie". Dit is voor zover bekend de eerste maal, dat een oordeel van de en cyclopedie openlijk wordt bestreden. Volgens de „grote encyclopedie" schildert Dali „schilderijen die de atoomoorlog verheerlijken". Nekras- sow verwerpt deze officiële Russische zienswijze en schrijft. .Salvador Dali verheerlijkt geen enkele oorlog en in het algemeen verheerlijkt hy niets en veroordeelt hy niets". Nekrassow meent, dat Salvador Dali een kunstenaar is. begiftigd met een uiterst subtiel voorstellingsver mogen" Zijn wereld is de wereld van nachtmerries, hallucinaties, van het onderbewuste en het irrationele. Zijn werken zyn verbazend onbegrij pelijk. doch tal van zyn schilderijen trekken de aandacht door hun tech nisch meesterschap en door hun on begrensde fantasie", aldus Nekras sow. HEDENDAAGSE JAPANSE SCHILDERKUNST Op 15 januari zal in het Gemeen temuseum te Den Haag door dr. R. H. van Gulik de tentoonstelling „He dendaagse Japanse schilderkunst", welke tot 4 maart zal duren, geopend worden. Duizenden zagen de „Mona Lisa" Duizenden Amerikanen hebben gisteren reeds een bezoek ge bracht aan de Nattional Gallery in Washington om de Mona Lisa, het meesterwerk vail Leonardo da Vinei, persoonlijk te zien. Intus sen kon men in Europa door mid del van de Amerikaanse commu nicatiesatelliet „Relay" kennis nemen van de beroemde glimlach. De beelden, die gistermiddag over de Atlantische Oceaan werden ge zonden, lieten de plechtige ont hulling zien van het schilderij op dinsdagavond, waarbij o.m. pre sident Kennedy en zijn echtge note en de Franse minister van Cultuur, André Malreaux, aanwe zig waren. De ontvangst van de beelden werd te Goonhilly Downs in Engeland, goed genoemd en in het Franse Pleumeur-Bodou zelfs „uitstekend". Het programma was naar Tsjecho-Slowakije, Honga rije en andere Oosteuropese lan den gerelayeerd. I Uit Franse kringen in Washington I wordt vernomen dat nog twee be roemde schilderijen uit het Louvre naar de V S. zullen worden gestuurd om tentoongesteld te worden, na melijk waarschijnlijk het schilderij dat de Amerikaan James Whistier van diens moeder heeft gemaakt en „La veilleuse" van Georges de la Tour, een 17-de eeuwe Franse schilder. Het is de bedoeling dat dezeschil- tezamen. Drs. Merk stelde terecht, dat het kopje koffie in de Horeca-bedrijven niet alleen voor de Nederlandse con sument. maar ook voor de buiten landse toerist als het visitekaartje van deze bedrijven moet worden aan gemerkt. Dat men nog niet in alle Horecabedrijven de noodzakelijke aandacht besteedt aan de koffie, ver telde de Amsterdamse journalist Henri Knap. die overigens de koffie die in de huiskamer wordt gezet, ook fel bekritiseerde. Koffie, zo meende hij, moet zo heet zijn als de hel, zo smaakvol als Madeira en zo zoet als een dikke vrouw. De beste koffie, die de specialisten in de R.A.I. hebben gezet, ontstond volgens een „tien-regelsysteem", dat wij voor de echte „koffieleuten" laten volgen: Zorg voor een schone koffiepot. Maal de koffie vlak voor het ge bruik. Zo wel te grof als te lyn gemalen koffie schaadt de smaak.. Gebruik altijd verse koffie. Neem nooit meer dan voor een week in voorraad. Gebruik vers water, dus niet uit een boiler of geiser. Neem de koffiepot niet te klein of te groot, aangepast aan de hoe veelheid koffie, die men denkt nodig te hebben. Voor een goed kop koffie is per schreef. Tegen deze verandering ver zetten zich de socialisten eveneens. Maar intussen is Oostenrijk nog steeds zonder kabinet, de minister van Financiën kan geen definitieve begroting opstellen en indienen en tegelijkertijd doen zich economische moeilijkheden voor, op de eerste plaats het teruglopen van de uitvoer, minder opdrachten uit het buiten land en een beginnende werkloosheid. Om deze moeilijkheden tijdig te ke ren, zou een kabinet doeltreffende maatregelen dienen te nemen, maar de interim-regering en het Interim kabinet zijn nu op wintervakantie. liter (circa 8 koppen) 50 gram koffie nodig. Laat koffie nooit of te nimmer koken. Schenk steeds vers gezette koffie. Moet ze warm gehouden worden, zet ze dan in een waterbad of onder een theebeurs. Nooit op een lichtje. Gebruik rechte hoge koffiekoppen. De koffie blijft dan beter op tem peratuur en geur en aroma komen meer tot hun recht. Serveert men de koffie met room i20 of 40 procent vet) of Koffie melk <8 of 10 procent) dan moet deze op kamertemperatuur zyn gebracht. Serveert men de koffie met melk, dan moet deze heet worden toegevoegd. Minister Veldkamp (Sociale Za ken en Volksgezondheid» acht het nodig een raad voor de luchtveront reiniging in te stellen. Hy heeft hier- i over uitvoerig interdepartementaal overleg gepleegd. In deze raad zou den behalve ministers ook provinci ale en gemeentelijke overheden en het bedrijfsleven alsmede organisa ties, welke op een of meer onderde len van dit gebied deskundig zijn vertegenwoordigd moeten zijn. Een wetsontwerp tot instelling van een dergelyke raad is gisteravond bij de Tweede Kamer ingediend De raad derijen in Atlanta (Georgie) zullen zal de regering moeten steunen in worden geëxposeerd. Uit deze stad i een stuwend beleid, gericht op voor waren 130 kunstliefhebbers afkom- komen en bestrijding van verontrei- stie. die vorig jaar juni bU een on- niging van de atmosfeer. Daarbij geluk met een straaljager by Parys zullen lokale en regionale actlvitei- om het leven zijn gekomen. Iten moeten worden ondersteund en zonodig gecoördineerd. De raad zal geen eigen onderzoek op technisch en wetenschappelyk gebied aanvat ten. Een belangryke taak van de raad zal het ook zijn na te gaan in hoeverre bestaande wettelyke bepa lingen aangevuld of gewyzigd moe- gen worden en of een wet inzake de luchtverontreiniging noodzakelijk is. De raad zal geen rechtstreekse be moeiing hebben met luchtverontrei niging tengevolge van radioactivi teit. De nodige organen hiervoor zullen komen als de ontwerp-kern- energiewet tot wet zal zyn verheven. De minister acht deze zaak zo urgent dat hy meent thans reeds een voor lopige commissie in te moeten stel len, welke de werkzaamheden van de raad kunnen voorbereiden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5