Gezagvoerder schuldig aan ramp met „Sirius" Ned. Roocle Kruis - Leiden - reikt Laiidsteiiier-onderscJieidiiigen uit Vrouwen kampioenen biertapwedstrij den Sleepboot trekt „Alida Jacoba" door ijs Gouwe naar Vlaardingen Electra tegen heuvel bij vliegveld Cairo Aan in totaal 216 donors chef-verkoper VLIELAND voor dier en tuin Meeuwen hongeren in Leiden Morgen proefvaart Moeilijke vraag voor luchtvaartraad Op zicht Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 januari 1963 Tweede blad no. 30852 Prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter van de afdeling Leiden en Omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis heeft gisteravond in de aula van het Academisch Ziekenhuis aan resp. 16 en 200 donors van de Bloedtransfusie dienst van de afdeling Leiden e.o. de Landsteiner-plaquette c.q. de Land- steiner-penning uitgereikt, bjj welke gelegenheid tevens twee Rode Kruis- films werden vertoond. Voor de plaquette voor het 15 maal afstaan van bloed kwamen in aanmerking: Alphen aan den Rijn: D. van Heusden Sr. Katwijk: P. Ouwehand. W. G. v. d. Berg, N. de Graaf, mej. A. Houben, mej. A. H. de Langen, D. J. v. d. Nat, A. J. Pranger, mevr. M. J. van Roijen- Oudshoorn, W. v. d. Tuin, Leiden. Oegstgeest: H. Gravekamp. mevr. J. C. Kuyken-Vessies. Voorburg: D. Streefkerk. Wassenaar: mevr. A. R. v. d. Horst-Keiler. Zoeterwoude: L. v. Vliet en N. v. d. Zwaan. De penning (15 maal bloed) ont vingen: Ter Aar: A. C. v. d. Hoorn. Abbenes: A. Snaterse. Aerdenhout: C. A. J. M. v. Doorn. Alphen aan den Rijn: P. J. v. Slingerland. Benthui zen: mevr. H. E. Makkelenberg-Alke- ma, mevr. K. Blijleven-Boele. Den Haag: G. C. I. M. Ranke. W. J. Roosdorp Jr. Hazerswoude: D. Mat- ze, J. J. Schellingerhout, mej. J. M. M. Straathof, J. P. J. Voets. Hille- gom: M. Jansen, G. Rikkers, J. H. Ruigrok. Hoogmade: C. J. Lieverse, mej. A. J. Straathof. Katwijk: W. O. B. Agema, mevrouw W. Barnhoorn- Verdoes, A. van Beelen, F. van Delft, mevr. C. van Duijn-Krijgsman, mej. C. Dijkdrenth, J. Haasnoot, J. de Jager, G. de Jong. P. Smit, J. van Vliet, J. Zwanenburg. Koudekerk: D. C. v. d. Vis jr. Leiden: mej. C. F. A. Bik, J. H. B. Boom, H. J. Derogee, A. Dreef. A. Epskamp, A. Faas. C. J. B. van Giezen, J. J. van Giezen, mej. H. de la Haijze, mej. G. A. den Hee- ten. J. M. Hogeboom. A. P. Hooger- brugge, W. G. J. Iemhoff, A. Jan sen, J. Jansen, mevr. A. de Jong- Gravekamp, mevr. A. A. v. Kampen- v. Beek. L. C. J. v. Kampen, mevr. A. Keijzer-Herreur, mevr. M. G. v. Klaveren-Batenburg, J. M. M. Kramp, mevr. M. A. W. Krietemeyer- v. d. Eijkel, A. Kroeze, mevr. W. v. Lezers schrijven Gevaarlijke zolders Steeds weer worden wij opge schrikt door een krantebericht, dat er ergens bij een brand kinderen, die op afgesloten zolders of verdiepingen slapen, om het leven zijn gekomen. Wordt het niet de hoogste tijd daar een* iets aan te doen? Veel kinderen van grote gezinnen slapen op zo'n zolder. Vaders, besteedt u vrije za terdag eens extra goed. Maak een noodluik op de zolder, of een raam of iets dergelijks. Hang daar een touw bij met een haak net als bij de bruggen, zodat in geval van nood de kinderen daarlangs naar beneden kunnen glijden. Wij zijn het aan onze kinderen verplicht ze zo goed moge lijk te beschermen. Met dank voor plaatsing. Mevr. J. Broers, Witte Rozenstraat 15, Leiden. Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Nijeveen (toez.) W. Kruidenier, vic. te Hilversum. Be dankt voor Woudenberg H. Harkema te Zeist. GEREF. KERKEN Tweetal te Arnhem (6de pred.pl.) H, Hortensius te Ommen en H. B. Wey- land te De Lier. Beroepen te Assen (4de pred.pl.) J. Tevel te Zwaagwest- elnde te Hogezand-Sappemeer (vac. S. G. Bloem) K. Bisschop te Warns (Fr.). Aangenomen de benoeming tot leraar godsdienstonderwijs aan het Chr. lyceum te Utrecht H. A. L. van der Linden te De Bilt. Bedankt voor Wageningen (vac. B. G. Mees ten Oever) P. A. E. Slllevis Smltt te Rot terdam. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Elspeet en voor 's-Gra- venpolder P. Blok te Dirksland. SCHRIFT EN TRADITIE In het Stadhuis van Nijmegen heeft burgemeester mr. Ch. Hus- tincx gisteravond de theologische studenten ontvangen, die deelnemen aan het tot vrijdag durende congres van de „Verenigde studenten aan de theologische faculteiten". In deze vereniging werken thans twaalf groe peringen samen van protestantse, katholieke en oud-katholieke studen ten uit Nederland, alsmede enkele groeperingen uit België. Als thema van het congres is ge kozen „Schrift en traditie, de bijbel in de kerk", een onderwerp dat aan actualiteit heeft gewonnen door het concilie. Het congres is ingeleid door prof. dr. J. Sperna Weiland van de ge meente universiteit van Amsterdam, die naast schrift en traditie een der de component naar voren bracht: de geestelijke situatie van de 20ste eeuw- se generatie. Hij wilde redenerend vanuit de geestelijke situatie van nu en daarbij de traditie in acht ne mend. komen tot de schrift en tot hem die deze wereld bestuurt. Ei- staan voor het congres in Nij megen vier dogmatische beschouwin gen op het programma. Deze zijn al le gericht op een theologische stand punten bepaling, die ruimte laat voor uitvoerige discussies. Leeuwen-v. d. Meulen, C. M. van Loe, M. W. van Loon, W. Le Maitre, H. Marek, L. L. v. Maris, L. Meermans, J. R. Möckel, mevr. T. Molenaar- Stienstra, P. J. Mulder, mevr. J. v. Oostenrijk-Dreef, mej. J. Overdyk, A. H. Pesant, J. v. d. Pluijm, mevr. A. M. J. Raat-Lohman. H. J. M. Raat, J. R. Regeer, E. J. Roelants, C. J. de Romjjn, mevr. D. J. van Rooij- Visser, mevr. C. M. Rosdorff-Devilee, mej. M. A. Rozier, mej. R. G. v. d. Scheer, J. J. Schoon, mevr. A. Schuurman-Ottenhof, mevr. W. C. M. Smit-v. Egmond, O. J. Spierenburg, P. v. Straten, mej. M. v. Sijll, mej. C. P. M. Tegelaar. W. Teske. J. Ver hoog, P. A. de Vries, H. F. A. M. Walenkamp, mevr. H. C. E. van Wel- Werdmuller, kapelaan J. A. A. v. Wall. P. Wendt. S. v. Wezel Jr.. A. Zaalberg, P. J. M. Zandvliet, mej. J. G. M. Zwartjes, G. Zijlstra. Leider dorp: W. van Ark, mevr. A, Brug- man-Orth, mevr. A. Kasteel-v. d. Vecht, W. J. van Kleef, mevr. P. Oosterom-Bogerd, mej. A. v. Slinger- landt, mej. A. v. Slingerlandt. Leid- schendam: W. J. Olijhoek. Lisse: mej. M. M. v. d. Aart, J. A. Bakkum, G. v. Gerven, mevr. C. C. M. Onder- water-Langeveld. Nieuwe Wetering: Th. J. I. Hogenboom, mej. Th. J. M. Straathof. Noordwijk: C. Boon, mevr. J. Broekhof-Spreeuw, L. C. Caspers, B. v. Doorn. mej. M. E. G. Geerlings, J. O. R. Gravendaal, L. J. Plug, J. H. J. Salman, mej. A. J. M. de Wolf, mevr. A. Wijnnobel-v. d. Luijt, mej. G. W. M. v. d. Zalm, mej. M. W. v. d. Zalm. A. H. C. Zandbergen. Noord- wijkerhout: A. C. den Elzen, N. H. M. Koppen, mevr. A. Lammers-v. d. Berg J. G. Meeuwenoord, mej. M. G. J. Prins, J. v. d. Slot Sr. Oegstgeest: H. Baartman, G. H. Balsters, S. van Berkum. P. P. J. van Drunen. H. C. J. van Elk, J. J. Th. N. v. d. Maat; A. Nederburgh, C. v. d. Oever, mevr. A. C. v. d. Perk-de Groot, A. van Rossum, mevr. A. Wolthaus-v. d. Kwaak. Oud Ade: mevrouw E. de Graaf-Horsman, mevr. J. A. v. d. Lubbe «Olijerhoek. Roelofarendsveen W. J. J. Rodewijk. Rijnsburg: H. C. de Mooy. RijpweteringJ. N. Heems kerk, mevr. M. C. J. Willemse-Miner, mej. W. H. C. Zwetsloot. Sassenheim: mej. G. J. Drost, J. J. Geerling, J. G. Hoogervorst. mevr. C. G. Pit-Wijn- tjes. P. C. H. Roelandse, mej. M. H. Schrama, J. M. Slingerland. Valken burg: J. v. d. Meij. Voorhout: M. C. Bel. A. Gelderblom, E. P. Spieren burg jr. Voorschoten: A. Aalbertsen, G. H. Spiegeler, mej. W. M. Th. Zon neveld. Waddinxveen: J. Krins. War mond: P. F. v. d. Berg, G. L. J. Sik- king, J. G. de Winter. Wassenaar: mej. L. A. C. v. d. Berg. W. M. v. d. Brink, mevr. M. B. Broekhuizen, me vrouw E. M. L. Everts-Kessler, H. v. Gogh, mevr. Th. Roosenburg-Schoon, mevr. L. H. Rosen-Jacobson-Roeters v. Lennep, P. J. Smal, L. L. Trost, N. B. F. Vosse, J. de Vries. Wou- brugge: P. C. van Berkel, P. G. van Luiing, J. C. v. d. Meer, ryej. J. W. van Ravenhorst, J. Verzaal. Zoeter- meer: P. Jongkind. Zoeterwoude: L. v. d. Geer. Th. N. Heemskerk, C. A. de Jong. N. Th. de Jong, A. H. Klui- ters, mevr. I. M. Kraan-van Zoest, mevr. A. C. M. Onderwater, mej. J. C. Onderwater, mej. J. M. J. Onder water, L. J. M. Onderwater, mej. P. A. M. Onderwater. H. J. van Rijn, Th. N. J. v. d. Salm. C. M. J. Shaver, mej. C. M. van Teijlingen, H. C. van Teijlingen, C. Verhoeven, G. J. Ver- steegen, F. J. Vis en P. v. d. Vorst. MARKTBERICHTEN GOUDA, 10 Jan. Op de kaasmarkt ln Gouda werden 21 partijen kaas aan gevoerd. le kwal. noteerde 12.22-2 28 en 2e kwal. f 2.15-2.21. alles per kg. De handel was kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN. 9 Jan. Groenteveiling: waspeen per kist A- extra 11.20-11.90. Al 10.20-11.70. A2 3.80-9.40; B-extra 9.60-10.30. BI 7.80- 10.40, B2 1.80-2.80, boerenkool 35-45. gelekool 19-38, groenekool 18-32. rode kool 35-48, ld. afw. 8-12, spruiten A2 113-125, B 88-97. witlof 1 75-78.. ld 2 55-58, uien per kist 6.30-8.30, selderie per 100 bos 18-21, knolselderle p. 100 st. 15-64. Aanvoer waspeen 102.000 kg, waar van 53.000 kg voor export en 13.000 kg voor de Industrie werd verkocht. RIJNSBURG, 9 Jan. Bloemen veiling Flora Narcissen: Early Glory 95-1.15, The First 95, Callfornlë 80-95, Helios 90-1.00, Golden Harvest 1.10- 125, Verger 70-80. Cragford 90-1 00, Tulpen: Lustige Witwe 1.75-1 90. De- meter 2-2.60, Superba 1.45-1.60, White Sail 1.30-1.50, Early Queen 1.25-1.35, Krelage's Triumph 1.30-1.65, Prelu dium 1.60. Christmas Gold 1.60-1.70, Ralph 1 45-1.55, Vlctorine Max 1.75- 1.80, Emmy Pieck 2.00, Overdale 1.85- 2.00, Paul Richter 2.60, Olga 1.90 per bos. Krokussen 2.80-3.20, Dlv. Hyacin ten 14-30 per 100. Groenteveiling: waspeen A1 53-60. A2 14-43, B1 38.50-55.5i Duikboot in Meer van Geneve Deze zomer zal men aan boord van een luxueus ingerichtte duikboot een duik in het meer van Genève kunnen nemen. De kosten zullen ruim 20 gul den per persoon bedragen. De onderwaterexcursies vormen 'n onderdeel van de plannen van de or ganisatoren van de nationale ten toonstelling, welke van april tot ok tober in Lausanne zal worden gehou den. De duikboot, .Mesoscaphe" ge naamd, is een vinding van Jacques Piccard, de 41-jarige houder van het wereld-diepterecord. De boot die plaats biedt aan 40 passagiers, zal alle comfort hebben van een modern lijnvliegtuig. Het is het plan, dat de Mesoscaphe dagelijks ongeveer 15 tochtjes van een 35 minuten zal maken, waarbij zoeklichten een indruk zullen geven, hoe het meer er onder zijn niet al te heldere oppervlak uitziet. Advertentie 35-45. rodekool 37-47, gelekool 23-47. kroten 13.50-32, uien 18.50-38 50. prei 140-182 per 100 kg. knolselderij 35-56 boerenkool per 100 st. We hebben een winkel (zelfbediening) in dierenvoeders, tuinarti- kelen, enz. Ook hebben we enkele lieve meisjes die ons assisteren. Deze meisjes hebben leiding nodig en daarvoor zoeken wij een: Bij voorkeur een vlotte jongeman, die zin heeft in een zelfstandige functie in een dynamische zaak. Hij kan zich een goede toekomst opbouwen. Hebt U interesse Komt U eens praten. NIEUWE RIJN 50 LEIDEN (Van onze A'damse correspondent) Het tappen van een goed glas bier blijkt het beste door een vrouwen hand te geschieden. Dat is gisteren gebleken tijdens de finale van de na tionale biertapwedstrijden, die in de glazen zaal van het R.AJ.-gebouw te Amsterdam is gehouden. Honderden kasteleins, buffetbe dienden en kelners uit alle delen van het land hebben met verbazing toe gezien, hoe drie vrouwen op de beide kampioenschappen beslag wisten te leggen. In de afdeling teams bleken de 27- jarige eigenaresse van hotel „De Noenzaal" te Kampen, mevr. M. Dok ter-Arendshorst en haar buffetjuf frouw, mej. F. Witteveen (31), het hoogste puntenaantal van de zeer kritische jury te verkrijgen. „Ik had dit nooit verwacht", aldus mevrouw Dokter. „Ik heb een zoontje van 4 en een dochtertje van 1 jaar en ik sta daarom vrijwel nooit in de zaak. Wij hebben ook nauwelijks tijd gehad om te oefenen". Ze dacht wel, dat ze de komende dagen wel vele glaasjes bier zal moeten tappen voor de velen, die haar met het kampioenschap komen complimenteren. In de afdeling eenmanszaken werd De Nederlandse Vereniging tot bescherming van Dieren, afdeling Leiden en Omstreken, doet een dringend beroep op alle Leldenaars om de ernstig in nood verkerende watervogels in en rondom de stad van voedsel te voorzien. Reeds voor de kerstdagen zyn de leden van de Vereniging begonnen met dagelijks onder zoveel mogelijk hongerende vogels brood te distri bueren, maar nu de strenge winter blijft aanhouden, wordt daarnaast hulp van de bevolking onontbeerlijk. Medewerking is al toegezegd door de directeur van de Markt- en Ha vendienst, de Commandant van de Brandweer en de directeur van Ge meentewerken. Veel werk is reeds verzet door de mannen van de Plant soenendienst en de Brandweer. Ook kampioene de 24-jarige Toos de Nijs uit Roozendaal, die daar in het café van haar moeder volgens haar zeg gen „van 's morgens vroeg tot 's avonds laat" de glazen laat vol lopen voor de dorstige kelen. „De zaak is vandaag gesloten", aldus Toos „Morgenavond komt de harmonie „Vlfjt en Volharding" een serenade aanbieden, zo is mij toegezegd". En ook in Roozendaal zal het kampioen schap dus wel met menig pilsje wor den gevierd. de leerlingen van vele lagere scholen in Leiden hebben aan de oproep, om de zo noodzakelijke hulp te verlenen, gevolg gegeven. Het Comité Leiden van de Jeugdnatuurwacht wekt de leerlingen van alle Leidse scholen op dit voorbeeld te volgen. Mocht de volgende week nog geën verandering in het weer op komst zijn, dan zullen nog meer personen door de bevoegde instanties worden ingezet. Nu echter geldt voor iedere Leide- naar: Voer de vogels waar open wa ter is! Degenen voor wie het bezwaarlijk is om er zelf op uit te trekken, kun nen hun bijdragen in natura inleve ren bij Vlieland aan de Nieuwe Rijn, of een bedrag storten op giro-num mer 64739 ten name van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren, afdeling Leiden, die dan voor een zo doel treffend mogelijke verspreiding van het daarvoor gekochte voedsel kan overgaan. Laat deze oproep niet tevergeefs zijn en helpt allen om onze vrienden, de vogels, in deze voor hen zo zwa re tijd in even te houden! NIOP^ nrnanifiPPrt door vooraanstaande psychologen. gctlIIoCCi l sectie-bijeenkomsten, een filmvoor stelling en ook een feestavond wor- cougres in Leiden De Nederlandse Interacademiale Organisatie van Psychologie Studen ten houdt dezer dagen in Leiden haar zeventiende congres. Hieraan nemen dit jaar 100 oudere jaarsstudenten uit alle universiteits steden deel en ook uit Leuven zijn 16 studenten gekomen. Gedurende drie dagen zullen tal van lezingen den gehouden. Helaas kan mr. H. Bridger uit Lon den, die zou spreken over „Manage ment Career Development" wegens ziekte niet aanwezig zijn, doch men zal trachten hiervoor nog een andere lezing inte lassen. Gistermiddag werd het congres geopend in de filmzaal van de Universiteit door de praeses van het dagelijks bestuur, de heer E. Ackermans. Deze wees in zijn in leidende toespraak op het belang van een differentiatie tussen op de prak tijd en op de wetenschap gerichte studie. Zolang deze differentiatie nog niet is doorgevoerd moeten beide stu denten-groepen, met een verschillen de gerichtheid, te veel kennis op doen waar zij later niets aan hebben. Dit brengt een langere studieduur met zich mee, terwijl ook de hoogste vorm van doeltreffendheid niet be reikt kan worden. Daarnaast zouden beide groepen meer begrip en samen werking voor elkaar op kunnen bren gen indien zij los van elkaar zouden studeren. Met een woord van welkom aan alle aanwezigen opende de praeses tenslotte het congres, dat tot en met morgen zal duren. Waarschuwing van politie Zoals w\j gisteren reeds in een deel van onze oplaag meldden, heeft in de nacht van dinsdag op woensdag de sleepboot „IJsselmeer" het ijs van de Gouwe en de Oude Rijn vanaf Gouwsluis tot aan de scheepswerf „De Industrie" aan de Wilhelmina- laan gebroken. Waarom dit werk nu juist 's nachts moest gebeuren zal velen stellig niet HORECAVA 1963 Aan de Horecava-1963, de vakbeurs voor Horeca- en aanverwantebedrij- ven, die in het Amsterdamse RAI- gebouw wordt gehouden, nemen de onderstaande firma's uit Leiden en omgeving deel: N.V. N. Samsom en N. J. Verkley Zn te Alphen a. d. Rijn, N.V. C. A. Ruigrok industrie te Katwijk a. d. Rijn, N.V. Imenexco, N.V. „De Condor", N.V. Backer Co, Koffiebranderij en Theehandel „Het Klaverblad". N.V. Riedel limonade- fabrieken, Verus-Holland en N.V. Distilleerderij „De Franse Kroon" v.h. Hartevelt Zn, allen te Leiden. - Aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers(essen) in Den Haag is onze stadgenoot, de heer J. N. J. Ger ritsen voor de volledige bevoegdheid van onderwijzer geslaagd. erg duidelijk zijn. Immers, doordat verscheidene inwoners zich 's mor gens over het ijs zowel van de Gouwe als de Rijn naar hun werk begeven, was het gevaar lang niet denkbeel dig, dat er mensen in de open vaar geul terecht zouden komen. De politie heeft met behulp van de beide mobilofoonauto's alles ge daan om te voorkomen, dat er men sen in het wak zouden lopen. Toch waren er nog enkelen die geen waar schuwing hebben gehoord en reeds een uur nadat de ijsbreker gepas seerd was, geheel onkundig van het gevaar dat hen bedreigde, de Rijn zi.jn overgestoken. Ze hebben groot geluk gehad en vrijwel zeker over de toen al weer aan elkaar gevroren schotsen gelopen. Ook tal van school jongens liepen om half negen al weer over het Ijs in de vaargeul. De politie verzoekt echter dringend bij het oversteken van de Riin of Gouwe beslist niet over het ijs te lopen, daar dit zeer gevaarlijk is. Slachtoffers gladheid Gisterochtend is de 13-jarige Ro nald Muysert uit de Franchimont- laan op de Burggravenlaan uitgegle den, waarbij de jongen zijn linker been gebroken heeft. Enkele uren la ter viel op de Cronesteinkade de 72- jarige mevr. A. Loekenbach uit het Schachtenhof, tengevolge waarvan zij haar rechterpols brak. Voorafgegaan door de ijs- brekende sleepboot ..IJsselmeer" is de motorkottec ..Alida Jacoba" de KW 165 gisteren voor het maken van de proefvaart en overdracht aan de Katwijkse re der de heer L. van der Plas. naar Vlaardingen vertrokken. Op de foto beide schepen voor de in gang van de Gouwe nabij Gouwsluis te Alphen. (Foto Leldsch Dagblad) De directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer W. J. Kruys, die als opvolger van de heer J. W. F. Backer gis teren voor het eerst in de Raad voor de Luchtvaart optrad, heeft tegen KLM-gezagvoerder K. J. Reynolds het ontnemen van de be voegdheid om gedurende drie maanden als gezagvoerder op een in Nederland ingeschreven luchtvaartuig dienst te doen gevor derd. De directeur-generaal zei van oordeel te zijn, dat het on geluk met de „Sirius" op 12 juni nabij de luchthaven van Cairo moet worden toegeschreven aan het falen van de gezagvoerder. Winkeldiefstallen De politie heeft vrouwelijke in gezetenen uit Leiden en Oegstgeest aangehouden, die zich schuldig had den gemaakt aan diefstal in resp. een warenhuis en een kledingmagazijn. Ook twee jongens van resp. 8 en 10 jaar hebben kennis gemaakt met de politie. In een warenhuis hadden zij kans gezien een partij snoepgoed en potloden mede te nemen. SCHOOLVERKEERSCOMPETITIE De plaatselijke schoolverkeerscom- petltie zal dit jaar op zaterdagmid dag 2 februari in restaurant Van der I Heijden worden gehouden. Naar aanleiding van deze vorde ring vroeg mr. H. Warners, die met gezagvoerder A.H. Cameron gezag voerder Reynolds bijstand verleende, wat wel de zin van de vordering van de directeur-generaal zou mogen zijn. De heer Reynolds immers, is bij het ongeluk met de „Sirius" gewond ge raakt en geniet invaliditeitsuitke- ring. Hij heeft sinds het ongeluk door de opgelopen verwondingen niet meer kunnen vliegen, bezit de be voegdheid niet meer en zal wel nooit meer als vliegtuigbestuurder werk zaam kunnen zijn. Hij heeft tenge volge van het ongeluk zelf het geheu gen verloren en kan zich veel van hetgeen op die noodlottige twaalfde juni gebeurde niet meer herinneren. De „Sirius" was toen met 29 pas sagiers en 7 bemanningsleden in de nacht op weg van Rome naar Cairo. Tijdens de landingsprocedure In de vroege morgen vloog het toestel te gen een heuveltop, die in de nabij heid van het vliegveld ligt. Van de passagiers kwamen zestien personen om, drie bemanningsleden verloren het leven, onder wie de tweede be stuurder. Op 19 febr. 1958 gebeurde bij Cairo een soortgelijk ongeluk met de K.L.M. D.C. 6 B „Van Lin- schotcn". Gezagvoerder Reynolds, een 39-jarlge Engelsman, voerde op deze vlucht voor het eerst het com mando over een Electra. Met het oog op het ontbreken van een instrument landingsysteem op de baan, heeft gezagvoerder Reynolds op zicht gevlogen. Het was pikdonker. De baan was verlicht met olielam pen. De landlngslichten van het vliegtuig waren nog niet ontstoken, omdat de gezagvoerder van oordeel was, dat het zoals gebruikelijk is, ze pas te ontsteken op een hoogte van 300 voet. De botsing met de heuvel top kwam voor de bemanning als een volkomen verrassing. Zij dacht, dat het vliegtuig zich hoger bevond dan de 520 voet van de heuvel. Een getuige-deskundige verklaar de echter van oordeel te zijn, dat moderne vliegtuigen zoals de „Elec tra" haast nog alleen nog op instru menten en niet meer op zicht naar buiten gevlogen kunnen worden. Ge zagvoerder Reynolds antwoordde daarop, dat het moeite kost de kunst matige horizon van de Electra op het instrumentenbord in het oog te houden. „Daarom hield ik er ook niet van om toen op instrumenten te vlie gen". Moeilijk Het kwam pleiter mr. Warners voor, dat het heel moeilik zou zijn te concluderen, dat hier inderdaad sprake is van schuld. Tijdens het on derzoek naar de ramp en de behande ling is gebleken, dat de gezagvoerder was afgeweken van het door hem ge maakte vluchtplan voor de landing te Cairo, dat de daalsnelheid van het vliegtuig groter moet zijn geweest dan noodzakelijk. Voorts had het bü de Raad en bij de deskundigen ver wondering gewekt, dat de (ook om gekomen) tweede bestuurder, die in de rechter stoel was gezeten en in de rechterbocht (door de gezagvoerder gevlogen) het vliegveld in het oog moest houden, geen melding heeft gemaakt van het niet meer kunnen waarnemen van het vliegveld Gezagvoerder Cameron 'voegde daar later als tweede pleiter nof aan toe. dat niemand, die de „Electra" bestuurt tevreden is met de hoogte meter. Men kan niet duidelijk genoeg aflezen hoeveel hoogte wordt aange- gegeven. Proeven, die in andere lan den zijn genomen, hebben volgens hem aangetoond, dat in de meeste gevallen de verkeerde getallen wor den afgelezen. Er zijn honderden fouten mee gemaakt. Desondanks meende gezagvoerder Cameron, dat het zijn collega bij die landing uit de hand gelopen moet zijn. Hij had ge brek aan ervaring op het nieuwe, in gewikkelde type vliegtuig, gebrek aan lokale ervaring in het moeilijke Cai ro en gebrek aan ervaring in het landen op die zo lastige baan. De Raad voor de Luchtvaart zal uiterlijk woensdag 6 maart uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3