Voorlichting B. en W. winkelcentrum Noord wassenaarse raad Behandelde res tan tj es van de Begroting M! Werkloosheid iets groter Raad van Wassenaar handhaaft subsidie aan Residentie orkest In Oegstgeest Larive Bepleit samenwerking K.L.M.-recIers Begroting Warmond sluitend Predikanten nemen stelling tegen vrijlating van de vier Duitse oorlogsmisdadigers BEURS VAN AMSTERDAM Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 9 januari 1963 Tweede blad no. 30851 tienjarenplan vaar de buitenplaatsen In de raadsvergadering van 20 december j.l. is de Wassenaarse jaad niet geheel gereed gekomen met de behandeling van de be grotingen voor 1963. Gisteravond werd die behandeling voortge- jet. Veel stof tot spreken leverden de nog resterende begrotings- loofdstukken niet op. Het gemeentelijk waterbedrijf en de buiten plaatsen kregen de meeste aandacht. Fluoridering De heer S.J. van den Bergh (VVD) tacht de fluoridering van het drink- Iter ter sprake. Uit gegevens uit ftnen- en buitenland kan blijken, |t het toevoegen van fluor aan het finkwater een gunstige uitwerking (eft op het gebit. Spreker vroeg in irband hiermede het college zo spoe- g mogelijk met een gedocumen- f-rd voorstel bij de raad te komen, C.A. van Gorcum (P.v.d. A> en de (er A. C Duyvestijn <KVP) betuig- in hun instemming met dit verzoek, iethouder E.M. Schade antwoordde, lt burgemeester en wethouders nog pt tot een definitieve conclusie zijn komen. Een algemeen oordeel over (ze kwestie blijkt ook moeilijk te ge in te zijn. Aan de stichting drink- jterleiding „De Tien Gemeenten" een oordeel over deze aangelegen lid gevraagd. Zodra dat bekend is lllen B. en W. zich over een stand- int beraden en dat aan de gemeen- raad voorleggen. Zelfstandig bedrijf Mr. C.A. van Gorcum (Pv.d.A) liet ti woord van protest horen tegen i neiging, die kennelijk bij het pro- hciaal bestuur van Zuid Holland ptaat om het Wassenaarse water- drijf op te heffen en de watervoor- tning te combineren met de Haag waterleiding. Wethouder Schade antwoordde, dat ik het gemeentebestuur op het Cdpunt staat dat het eigen bedrijf nahaafd dient te blijven. Dat 1 geen grote problemen opleveren eng de huidige concessie nog van 1 icht is. Spreker meende dat deze acessie voortduurt tot 1984 of 1986. het daarna nog mogelijk zal zijn t eigen bedrijf te handhaven be- i ijfelde de wethouder. J; Ruim drie ton voor buitenplaatsen De heer D. Bloemendal (P.v.d.A) jak over de recreatieve waarde van strook bosgrond tussen het land- i5 fd Duinrell en de Katwijkseweg en ieg daar de nodige voorzieningen treffen. Mr. C. A. van Gorcum p (s op de slechte toestand waarin banken in- en buiten de buiten- g. patsen zich bevinden. Ir. M. Elion Dt. Chr.) informeerde naar de Innen die ten aanzien van het rstel van de Wassenaarse buiten- latsen bestaan. lurgemeester mr. W.J. Geertsema moordde, dat over de toestand K) arin de buitenplaatsen zich bevin- n. i een zeer uitvoerig rapport is uit- bracht door deskundigen van (atsbosbeheer. Het college heeft dit iport in studie. Er zal in de eerst- pende 10 jaren een bedrag van - ra f 350.000 nodig zijn voor het 5.' stel van de houtopstand, voor pa so l en voor recreatieve voorzienin- '6. 1. De gemeente zal voor dit werk (kundig personeel moeten aanstel- een bosbouwvoorman en een Tafelt je dek je" in Wassenaar Wassenaarse gemeenteraad heeft floten financiële medewerking te tienen aan een initiatief van de issenaarse afdeling van de Unie I Vrouwelijke Vrijwilligers n.l. het strekken van warme maaltijden een aantal daarvoor het meest aanmerking komende bejaarden. Drlopig zullen aan 25 bejaarden 1 t zelfstandig wonen en die zelf niet staat zijn voor warm eten te zor- l tweemaal per week door vrij- i Hesters van de UW warme maal- jen worden thuisbezorgd. De be rden betalen fl per maaltijd, overige kosten zullen worden be lden uit bijdragen van instanties i Is de Hervormde diaconie en de K. armbesturen, die ieder f 250. Jaar toezegden en voor het ove- j e uit. een gemeentesubsidie. De jiltiiden zullen worden bereid in keuken van het Sophiekehuis. De d en het college van burgemeester Iwethouders toonden veel waarde- voor het initiatief. De 25 be- rden die het eerst voor deze maal- len in aanmerking komen zijn tekozen door het UW in samen- s 'king met de afdeling Sociale Za- - I. De administratie zal door de V worden verzorgd. lesloten werd een eenmalige sub- Ie van f 900.toe te kennen voor I aanschaffing van sets stapelpan- 1 jes. waarin de maaltijden zullen rden rondgebracht en verder een fcidie per maaltijd van maximaal 15. Het ligt in de bedoeling van - UW spoedig met. het verstrekken I de maaltijden te beginnen. Advertentie Zoekt' U een GOUDEN ARMBAND (oor f 70.— en f 100.—. Of f 300.- en f 400.—. u v. d. WATER a laarlemmerstr. 207, heeft hem. Grote keuze in alle prijzen. bosbouw ai beider. Het vinden van huisvesting voor deze nieuwe func tionarissen baart zorgen. Wat ce banken betreft wees wet houder mr. R T. M. van der Lugt er op. dat de dienst gemeentewerken druk doende is met het herstel. Dr. W.P. van Glinsteren (Prot. Chr.) stelde de vraag of het restauratie plan van de buitenplaatsen niet in een kortere periode dan 10 jaren kan worden uitgevoerd. Het bedrag van f. 350.00C dat door de burgemeester is genoemd is toch niet uitzonderlijk hoog wanneer men het betrekt bij de aankoopkosten van de buitenplaat sen. De burgemeester antwoordde, dat de termijn van 10 jaren niet is aangehouden uit financiële overwe gingen, maar op grond van de tech nische adviezen van Staatsbosbeheer. Hierna werden de bedrijfsbegro- tingen, ac gemeentebegroting en de begroting van Maatschappelijk Hulp betoon door de raad vastgesteld. In Leiden e.o. Ook in het Leidse gewest, dat. res sorteert onder het Gewestelijk Ar beidsbureau aan de Doezastraat en waartoe Leiden. Alkemade, Leider dorp. eOgstgeest, Voorschoten. War mond en Zoeterwoude behoren, is de werkloosheid in de maand december iets toegenomen (van 258 tot 331). In vergelijking met eind december 1961 was de arbeidsreserve zelfs vrij hoog <331 tegen 272), maar dit is voornamelijk het gevolg van de slechte weersomstandigheden. Het ging hoofdzakelijk om bouw vakarbeiders. landbouwpersoneel en losse arbeiders. Over het algemeen kan men zeggen, dat er nog geen te kenen zijn, die wijzen op een zich minder gunstig ontwikkelde werkge legenheid. In het Gewest Leiden bedraagt het aantal werklozen 0.9 procent van de totale beroepsbevolking. Voor de pro vincie Zuid-Holland is het percen tage even groot. Binnen de provincie was de werkloosheid echter relatief groter in de gewesten Den Haag (1.3 procent), Lisse (2.9 procent). Katwijk (1.8 procent) en Middelharnis "4.6 procent) De vraag nam gedurende de maand december iets af 'van 821 naar 763), doch is in vergelijking met een jaar geleden (610) nog altijd aan de zeer hoge kant. MARKTBERICHTEN ÉIDEN, 9 Jan. Leidse Coöp. ite- en Fruitveiling: andijvie 1.27, i, gekookt 50. boerenkool 45-60. ;ool 46. spruiten A 60-1.48. uien :rs 38.20. id. drielingen 38.50, id. ilfijn 36.60-38. id. middelgrof 1-36. id. grof 36.70-36.80, waspeen J, winterpeen 27, witlof 60-1.33 p. kg. knolselderij 25-55, sla A 5-24 100 stuks. B-SMEER. 8 jan. Seringen: I. Stepman 110-190 en 65-80, Marie »y 70-95 en 40-58. Prunus triloba BO, Forsythea 45-85 per tak, Eu- Ibla 95-135, Bouvardia 40-66. Calla B5 per stuk. Fresia 200-275. Cy- fcen 100-170. Asp. plumosus 100-180, pen 165-210, Narcissen 95-135. Hya- fen 15-28 per bos. Anjers: rood 40- toze 35-53, wit 30-48. Rozen: Ro- hdla 30-52, Parel van Aalsmeer 50- ueh. Duisbcrg 75-105, Towny Gold fë, Baccarat 120-150. Montezuma B. Stokman 35-55. Floriade 40-59. Worker 35-54. Carol 45-66, Pink fetion 75-105 per stuk. PERDEN. 9 Jan. Kaasmarkt: roer 3 partijen. Noteringen: f2.20- per kg. Handel matig. Verhoging afgewezen Na het restantje van de begrotin gen voor 1963 behandelde de Wasse naarse gemeenteraad een gevarieerde agenda, waarmee echter niet veel tijd gemoeid was. Een bespreking van een adres van de NV Vleeswaren- en conservenfabriek Van den Berg en Co bleej achterwege omdat na het uitbrengen van een preadvies door B en W het adres door de firma Van den Berg werd ingetrokken. Een groot aantal subsidie-aanvragen werd stilzwijgend afgedaan, met uitzonde ring van een verzoek van het Resi dentie Orkest om verhoging der ge meentelijke subsidie die tot nu toe f 1000 bedraagt. B en W hadden de raad voorgesteld dit verzoek af te wijzen en de subsidie op f 1000 te handhaven. Mr. C. A. van Gorcum (PvdA) was evenwel van mening dat er aanleiding was deze bijdrage te verhogen. In de eerste plaats, aldus de heer Van Gorcum blijken de bij dragen van de gemeenten Rijswijk en Voorburg hoger te zijn dan de Was senaarse bijdrage. Vervolgens staat wel vast, dat het aantal ingezetenen dat regelmatig profiteert van de con certen van het orkest in Wassenaar hoger is dan in de andere randge meenten. Wethouder E. M. Schade was het met de argumentering van de heer Van Gorcum niet eens. Iedere ge meente heeft een eigen functie, waar van ingezetenen van aangrenzende gemeenten kunnen meeprofiteren. Zo getroost Wassenaar zich bijvoorbeeld grote offers voor de recreatie zonder dat daarvoor een bijdrage van de ge meente Den Haag gevraagd wordt, terwijl inwoners van Den Haag toch ook van die recreatie-mogelijkheden genieten. Burgemeester mr. W. A. Geertsema wees erop. dat de uitgaven die de ge meente 's-Gravenhage zich getroost voor culturele doeleinden en instel lingen behoren bij de centrumfunctie die deze stad te vervullen heeft. De burgemeester vond het niet juist een deel van de kosten daarvan te ver halen op de omliggende gemeenten, althans niet direct. Veel juister is het voor deze hogere lasten, voort vloeiend uit de functie van een cen trumgemeente compensatie te vinden in de mogelijkheden die de wet op de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten biedt, mogelijkheden tot zgn. verfijningen die kunnen lei den tot een verhoging van het schaalbedrag der uitkeringen. De bijdrage die Wassenaar geeft aan het 1 Residentie Orkest moet gezien wor- I den als een welwillendheidsgebaar. j Mr. Van Gorcum zeide de f 1000.- 1 subsidie van Wassenaar als een sym bolisch bedrag te beschouwen. Maar het zou toch goed zijn in die symbo liek iets tot uitdrukking te brengen i van de betekenis die een instelling als 1 het Residentie Orkest voor de inge zetenen van Wassenaar heeft door bijvoorbeeld de bijdrage te verhogen tot f 1500,-. NEGENTIEN JAAR IN DE CEL Tegen Leids inbreker eis van 2'/2 jaar (Van onze Haagse correspondent) Een 40-jarige Leidse lompenhande laar, die vanaf 1936 veertien veroor delingen kreeg en tot in totaal ne gentien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft vanmorgen voor het Haagse Gerechtshof opnieuw twee jaar en zes maanden gevange nisstraf dezelfde straf die de Rot terdamse rechtbank hein in eerste aanleg heeft opgelegd tegen zich horen eisen. In augustus 1960 werd de man uit de gevangenis ontslagen. Hij zette een handel in lompen op en kocht daarvoor tweede hands vrachtauto's, waaraan hij grote kosten kreeg. Zijn schulden liepen snel op en dat bracht hem ertoe samen met zijn broer weer te gaan inbreken. In een hotel in Rotterdam stal hij gereedschappen, buizen e.d. in de nacht van 18 op 19 mei van het af gelopen jaar. In de nacht van 5 juni van het vo rige jaar drong hij met zijn broer een garage van een flatgebouw te Loos duinen binnen. Ook hier verdwenen loden buizen, koper e.d. Nadat de procureur-generaal be vestiging van het vonnis van de Rot terdamse rechtbank had gevraagd, zei de raadsvrouwe, mevr. mr. N. J. Nanning-Groenemeijer. dat de man door financiële nood gedwongen weer het pad van de misdaad op is ge gaan. „Het was niet zihi bedoeling weer als beroepsmisdadiger te gaan op treden". aldus de raadsvrouwe. ..Dat blijkt ook wel uit het feit. dat hij niet zoals vroeger brandkasten is gaan kraken". Zy drong aan op een lage straf, i Arrest van het hof op 23 januari. Overigens biedt de mogelijkheid tot „verfijningen" in de uitkering uit het gemeentefonds voor Wassenaar wellicht de gelegenheid tot enige compensatie voor de hoge uitgaven, die deze gemeente zich met het oog op de recreatie getroost. De subsidie werd op f 1000 vastge steld. De raad keurde enkele salarismaat regelen voor het gemeentepersoneel goed en stelde een nieuwe verplaat singskostenregeling vast. In de intercommunale regeling van het Instituut voor Ziektekostenvoor zieningen voor Ambtenaren werden enkele wijzigingen goedgekeurd om. betreffende de verhoging van de pre mie-inkomensgrens van f 12.000 tot f 15.000. Een aantal voorzieningen aan de Pius X-school werd toegestaan Besloten werd een personenauto aan te schaffen voor de buitendienst van ;,bouw en woningtoezicht". Het sub sidie over 1962 aan Maatschappelijk Hulpbetoon werd met f 63 700.- ver hoogd tot f400 000,-. Stilzwijgend stemde de raad in met het verlenen van schadeloosstellingen voor de huurders van de twee HTM-wacht- huisjes, die in de loop van dit jaar vrijwillig zullen worden ontruimd. Goedgekeurd werd ook een voorstel tot grondverkoop aan de Hervormde Gemeente voor een uitbreiding van de begraafplaats aan het Plein. Ten slotte werd besloten medewerking te verlenen aan de uitbreiding van een j aan de Van Hallstraat gevestigd pijp leidingen- en constructiebedrijf door I de verkoop van ruim 300 ca grond te gen een prijs van f 49.75 per ca. Teer in brand In de kettingfabriek aan de Hoge Rijndijk ontstond gisteren omstreeks een uur brand tijdens het overgieten van teer in een bak. Een vonk van een brander kwam in de teerbak te- I recht. Men slaagde er niet in het vuur met eigen middelen te blussen. De brandweer slaagde daar even la ter met droogpoeder en een nevel spuit wel in. Een van de brandweer lieden kreeg spetters teer en vonken in het gelaat. De EHD bracht hem i ter behandeling naar het Academisch Ziekenhuis. Vervoer van honden tijdens inenting j Men verzoekt ons mede te delen dat op tyden, dat in een gemeente inenting plaats heeft tegen honds dolheid. honden zonder certificaat en penning vervoerd mogen worden op de NZH-lijn(en) in die gemeente. Buiten die uren en nadat de in entingsperiode is verstreken, worden slechts honden voorzien van penning en certificaat vervoerd. Juridische voordracht In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen die mede toegankelijk zijn voor notarissen en kandidaat-notarissen alsmede voor bestuursambtenaren, ambtenaren van de belastingdienst en andere be langstellenden, spreekt op 23 januari a.s. om 19.45 uur in 't Juridisch Stu diecentrum „Gravensteen" te Leiden, prof. dr. I. Samkalden over „Sanc ties in het recht van de Europese Ge meenschappen". Lezers schrijven. De broodbezorging Geachte redactie. Ik ben u zeer er- I kentelijk, dat ik in de gelegenheid gesteld word. de blaam die mevr. J Gerritsen meent te moeten werpen I op mijn collega's bakkers, hiermede uit de weg te kunnen ruimen. Het is niet zo. als mevrouw Gerritsen be weert. dat meerdere bakkers reke ning gehouden hebben met invaliden en ouden van dagen. Ondergetekende is ervan overtuigd, dat alle bakkers en broodslijters zo mede broodbezor gers. rekening gehouden hebben met I hun klanten die invaliden of hoog bejaard zijn. Mogelijk is dat een en kele invalide door bakker of brood- slijter vergeten is. maar dan is toch zeker de naaste buur bereid voor deze invaliden, het brood mee te nemen bij eigen inkoop. Een en ander heeft niets met oneerlijke concurrentie te 1 maken. Anders wordt het, als een gemaakte afspraak van niet be- zorgen, niet na gekomen wordt, maar 1 als een bakker huis aan huis gaat bezorgen, ook bij niet-klanten. Dit heeft een van mijn collega's tien klanten gekost. Dat noem ik oneer lijke concurrentie. Broodslijter P. Woudwijk, J. v. Goyenkade 21. Been gebroken Gisteravond omstreeks tien voor negen slipte een 54-jarige chauffeur, wonende aan de Rooseveltstraat, met zijn fiets op de Langebrug. Hij kwam zo ongelukkig terecht, dat hij zijn rechterbeen brak. De EHD bracht hem naar het Academisch Zieken huis. Er vonden gisteren door de gladheid iets meer aanrijdingen plaats dan gewoonlijk, namelijk der tien, maar ernstige gevolgen waren nergens te betreuren. Voor de gisteren in het Witte Huis gehouden voorlichtingsavond betref fende het nieuwe winkelcentrum be stond zeer grote belangstelling B. en W'. hadden het initiatief genomen en de medewerking verzekerd van het Algemeen Mijnwerkers Fonds, dat het winkelcentrum gaat bouwen als onderdeel van een zeer uitgebreid bouwplan, dat een groot aantal wo ningen omvat. Behalve het voltallige college van B. en W. waren de meeste raadsleden aanwezig, alsmede vertegenwoordi gers van de Kamer van Koophandel en van het contactorgaan bouw mid- denstandsbedrijven (COM); voorts de middenstandsconsulent voor Zuid- Holland en vele middenstanders. (Van onze A'damse correspondent) „Ik hoop, dat ik binnenkort bij u terug mag keren met een plan tot nauwere samenwerking tussen de KLM en de reders". Met deze woor den heeft de nieuwe KLM-directeur, de heer E. H. Larive tot voor en kele dagen directeur van de NV Shell Tankers afscheid genomen als be stuurslid van de Koninklijke Neder- landsche Reedersvereeniging. die vandaag in Amsterdam in vergade ring bijeen was. De heer Larive zei. dat een derge lijke samenwerking in New York reeds op bescheiden schaal plaats vindt, doch wilde verder niet over i zijn toekomstplannen uit. Het Is ech ter bekend, dat hij een voorstander I is van het stichten van passagebu- reaus in het buitenland, waar men I zowel voor lucht- als zeevervoer zal kunnen boeken. „Ik ben ervan overtuigd dat een nauwere samenwerking niet alleen voor de KLM. maar ook voor de re derijen vrucht zal afwerpen", aldus de nieuwe KLM-dlrecteur. „Als ik straks vanuit het KLM-kantoor u de hand toesteek, hoop ik van harte dat deze zal worden geaccepteerd In een korte speech zei de voor zitter van de Reedersvereeniging, dat het hem niet had verbaasd dat voor de leiding van de KLM een beroep op de heer Larive is gedaan. „Het is nu eenmaal een goede zeemanstradi tie te hulp te komen als iemand in zwaar weer zit. Ik ben er zeker van dat u zult laten zien. wat zee- mansbloed en goede „couragie" ver mogen, zodat de KLM sterker door tegenspoed, uit de huidige crisis zal herrijzen". Op hoqer niveau Dinsdag 15 januari a s. zal de raad der gemeente Warmond in vergade ring bijeen komen om de begroting in behandeling te nemen. Met een uitvoerig begeleidend schrijven hebben burgemeester en wethouders de raad deze gemeente begroting aangeboden. Dit schrijven bevat naast het be nodigde cijfermateriaal ter beoorde ling van de financiële positie der ge meente, doch biedt daarnaast nage noeg geen enkel aanknopingspunt voor de beoordeling van het in 1963 te voeren beleid. De aangeboden begroting is reëel sluitend. Óp de post onvoorziene uit gaven die als sluitpost van de gewo ne dienst fungeert, is een bedrag ge raamd van f 23.139. De begroting van het vorig jaar was sluitend met een bedrag van f 13.339 voor onvoorziene uitgaven. Bij het bepalen van het uitkering percentage van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds is reke ning gehouden met de realisering van de tweede fase van de gediffe rentieerde salarisverhoging voor maandloners. De uitvoering van deze maatregel zal voor 1963 een uitgaaf vergen van ca. f 4500. Nadat deze uitgave op de post onvoorzien in mindering is gebracht zal voor de dekking van onvoorziene uitgaven nog een bedrag van f 18639 resteren. De gewone inkomsten en uitgaven zijng eraamd op f 863.174. De ramin gen voor 1962 bedroegen f 760.754. Hieruit vloeit een stijging voort van 13'.f Op de post onvoorzien is ech ter f 9.799 meer uitgetrokken zodat de werkelijke stijging 12.4 be draagt. De kapitaalslasten zijn na aftrek vanr ente en aflossing van voorschot ten, verstrekt voor de woningbouw, voor 1962 en 1963 geraamd op resp. f 115.315 en f 117.800 hetgeen een ge ringe stijging betekent. De perso neelskosten zijn opnieuw gestegen en wel met f22.920. Voor de dekking van deze hogere lasten zijn de uit keringen uit het gemeentefonds be langrijk verhoogd. De uitgaven be dragen voor: algemeen beheer f 178.547, openbare veiligheid f30.418. volksgezondheid f 33.858, volkshuis vesting 148.715, openbare werken f151.440 onderwijs f 133 628, maat schappelijke steun en voorzorg f113.654. In de primitieve begroting zijn geen nieuwe kapitaalswerken ge raamd. De begroting van de kapitaals- Menst sluit met een nadelig saldo van f 142.605. De investeringen ge daan t.b.v. de uitbreidingsplannen Oost en Endepoel worden geraamd op f 103.394. Verwacht mag worden dat het bouwrijp maken van de gron den in plan Oost dit jaar kan wor den voltooid en het uitbreidings plan Endepoel in 1963 kan worden begonnen. Wat betreft de begroting voor het gemeentelijk waterleidingbedrijf de len B. en W. mee. dat deze begroting een nadelig saldo aangeeft van f 3922. Zij hebben hierin aanleiding gevon den een tariefsverhoging in overwe ging te nemen waarvan de opbrengst voldoende zou zijn om dit verlies te dekken en waardoor voorts nog ruim te zou worden gelaten om een nog te verwachten verhoging van de in koopsom van het water met 1 cent per m3 op te vangen. Aangenomen mag worden dat de aanleg van het gedeelte van de transportleiding van voorbij de kom van Lisse tot aan de watertoren van Warmond in 1963 voltooid zal wor den. Dit werk zal het sluitstuk vor men van een door de gemeente Hil- legom uitgevoerd plan tot verbetering van de drinkwatervoorziening in de gemeenten Hillegom. Lisse. Sassen- heim en Warmond, waarvan de kos ten ruim 2 miljoen zullen bedragen. Na voltooiing van het laatste gedeel te van de nieuwe transportleiding zal het voor de gemeente bestemde drinkwater weer via het pompsta tion Hillegom worden aangevoerd. VOORSCHOTEN D. Kooi wint de jeugdschaak titel Het door de schaakvereniging „Voorschoten georganiseerde jeugd- schaaktournooi, dat dit jaar werd ge houden in de kantine van „Rouw koop", is weer voorbij. De jeugdige D. Kooij mag zich jeugdschaakkam- pioen van Voorschoten noemen. Uit handen van wethouder G. Schrama ontving hij de door het gemeentebe stuur beschikbaar gestelde wissel beker. De wethouder reikte voorts prijzen uit aan de overige winnaars in dit tournooi en dankte de heren J. van Os en P. J. Segaar voor de wijze waarop zij de wedstrijd hadden geleid. In totaal namen 17 spelers aan de wedstrijd deel. D. Kooy bracht het kampioenschap óp zijn naam met 5 punten uit 6 wedstrij den. Zijn naaste concurrenten waren De Bruin met 4'. uit 6 en R. Kooij, Bongers, Koetser en W. Maat ieder met 3'j uit 6. In de tweede klasse won Vink onbedreigd met 81 uit 12. gevolgd door J. Noort met 74 uit 12, en Eggink en Koetsier met 7 uit 12. Soerah. een 70-Jaar oude Indiase circus-krokodil, ls gisteren voor een steenpuist aan zijn rechterpoot geope reerd. Zijn oppasser, een fakir, hield Soerah een half uur onder hypnose. Bridge-uitslagen De uitslagen van de laatstgehouden wedstrijden van de bridgeclub „Voor schoten" luiden voor wat betreft groep A. derde ronde parenwedstrijd (tussen haakjes het behaalde percen tage): 1. Rutten-v. d. Post <59.26); 2. Auer-Guijkens (58.33); 3. Huijskes Jespers (55.09'; 4. LambooVerhoef (55.09); 5. RiksmanScheepmaker (53.70); 6. De Lanoy—van Oosten 53.24): 7. v. d Meer—Vlaardinger- broek (46.76); 8. Van Alphen—Kor- pershoek (45.37»; 9. De BeerSlieker (37.50); 10. Bronsgeestvan Delft (3565). Groep B 2e ronde parenwedstrijd: 1. ZuiderduinGoddijn <65.28>; 2. DrijtenWagener <52.78'; 3. Schulp- Schulp (52.78); 4. VolkersKlein «51.39»; 5. Van Someren—van Some ren <45.83»6. Berger—Wassenaar '41.67i; 7. Hameetman—Klein (40.28) C. Wempe-van Delft (40.28). OEGSTGEEST By de Rykspostspaarbank in Oegstgeest is in december 1962 f 110.003.84 ingelegd en f72.497,55 uitbetaald. WARMOND Burgerlijke Stand Ondertrouwd: Th. J. M den Hollan der. 26 Jr en H. M. Juffermans, 20 Jr Voetgangster overleed na val Gisteravond omstreeks kwart over negen is de 65-jarige niej. M. H. Visscher, wonende aan het Pieters kerkhof, in de buurt van haar wo ning uitgegleden en gevallen. Zij was op weg naar het bejaardencentrum Hofwyek in Oegstgeest, waar zij de nachtdienst zou vervullen. Ogen schijnlijk had zy geen ernstig letsel opgelopen en de EHD vervoerde haar naar haar woning. Enige tijd later is zy echter aan de gevolgen van haar val overleden. De heer W. J. van Buijtenen is benoemd tot procuratiehouder van het kantoor Leiden van de N.V. Twentsche Bank. In strijd met respect voor persoonlijkheid De predikanten K. H. Kroon, Fr. Kuiper, beiden uit Amsterdam, en Th. Scharten uit Rotterdam, respec tievelijk Ned. hervormd, doopsgezind en evangelisch-luthers. hebben ineen „open brief" stelling genomen tegen het in het Ned. Juristenblad opgeno men pleidooi van de professoren mr J M. van Bemmelen en mr. w Pompe voor vervroegde vrijlating van vier tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde Duitse politieke delin quenten. In hun brief herinneren zy aan de in 1960 uit protestantse kring over dit onderwerp onder de aandacht van de minister van Justitie gebrachte over wegingen. De drie predikanten zeg gen het juist in stryd te achten met het respect voor de menselyke per- soonlykheid van de vier betrokkenen, te doen alsof hun misdrijven verge lijkbaar zouden zijn met normale overtredingen van wet en geweten Bovendien zou van een volkomen verandering vaninzicht by debetrok kenen niet zijn gebleken De predi kanten spreken de hoop uit, dat de visie der hoogleraren geen instem ming zal vinden by de Ned. regering. Burgemeester H. L. du Boeuff zette het doel van deze avond uiteen en gaf de leiding aan wethouder J. F. M. Steenmetser. Deze merkte op dat de plannen thans in een zodanig sta dium zyn gekomen, dat zij kunnen worden voorgelegd aan belangstel lenden en belanghebbenden. Het AMF. dat reeds 120 woningen in Oegstgeest bouwde, heeft tot dit mil joenenplan besloten omdat door de uitbreiding van Oegstgeest-Noord verwacht mag worden dat binnen af zienbare tijd een verzorgingscentrum nodig is voor 10 A 12.000 mensen. Ook mag uitbreiding worden verwacht door de aanleg van nieuwe wegen, waardoor het winkelcentrum gemak kelijk bereikbaar zal zijn voor auto bezitters uit de omliggende plaat sen. De heer J. M. Meijsen, chef van de afdeling onroerende goederen van het AMF te Heerlen merkte op dat gelet op het prettige contact met het gemeentebestuur, men graag met dit nieuwe project zal starten. De Lange Vaart en de Irislaan zullen voor het winkelcentrum uitermate belangrijk worden. Flatwoningen De architect van het plan. ir. A. Schwencke gaf een overzicht van het totale bouwplan. Binnenkort wordt begonnen met de houw van 162 flat woningen. Hopelijk zal medio 1964 de rijksgoedkeuring worden verkregen voor het winkelcentrum. Er komt parkeergelegenheid voor 350 auto's. Voorts wordt voor fietsen stalling gezorgd. Het totale winkel front zal ca. 200 meter bedragen. Bo ven de winkels komen woningen, doch er zal ook een z.g. Italiaanse winkel galerij komen met dagwinkels. De winkels zullen reeds op grote afstand kenbaar zijn voor het naderend pu bliek. Aan de achterzijde van de winkels is gelegenheid tot bevoor rading. Het slagen van het plan is voor een groot deel afhankelijk van de middenstanders, die. georganiseerd in een vereniging, de attracties zul len moeten bieden die nodig zijn om de consumenten te trekken. De totale winkelruimte zal ca. 4300 m2 beslaan, daarnaast is nog een reserve voor ca. 2000 m2. Een supermarkt zal in een dergelyk centrum niet mogen ontbreken. Daarvoor is 650 m2 be schikbaar. Zowel woningen als winkels kun nen uitsluitend worden gehuurd, daar het AMF het geheel opzet ter belegging van de pensioenfondsen. Het ligt in de bedoeling de plaat selijke middenstanders voorkeurs recht te geven. Reeds is overeen stemming bereikt met de PTT voor de vestiging van een nieuw postkan toor. Het ls ln dit stadium nog niet mo gelijk om huurprijzen te noemen. Na drukkelijk werd erop gewezen dat het AMF geen exploitatiemaatschappij is. doch alleen geldbelegging beoogt. Woning- en winkelbouw zullen een gelijkmatig verloop hebben. Het ligt in de bedoeling voor de winkels een 10-jarig huurcontract aan te gaan met een optie van 5 jaar. Toewijzing van winkelruimte is nu nog niet mogelijk, doch men kan zich als gegadigde wel melden bij het AMF te Heerlen. Na deskundige be antwoording van vele vragen werd deze geanimeerde samenkoms> door wethouder Steenmetser gesloten. Wellicht volgende week K.L.M.-debat De voorzitter van de Tw*ede Ka mer heeft van minister Korthals (Verkeer en Waterstaat) vernomen, dat de regering nog deze week aan de kamer een schriftelijke uiteenzetting wil zenden over de moeilijkheden bij de KLM. De voorzitter, de heer Bom- mer, heeft voorgesteld deze brief een plaats te geven op de agenda van de volgende week. De vragen, die de so cialistische fractieleider dr. Vonde ling morgen had willen stellen, ko men dus te vervallen. De Tweede Kamer is vanmiddag voortgegaan met het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken. Er stonden nog enkele sprekers in geschreven over de afdeling Europees beleid. BEURSOVERZICHT VASTE MARKT Amsterdam, 9 januari. Na de lichtverdeelde stemming van gisteren, heeft het Damrak vanmid dag de vaste tendentie van de voor gaande beursdagen met kracht voort gezet. Alle internationale waarden gaven bij de opening flinke koers winsten te zien. ten opzichte van het vorige slotniveau. Alleen Hoogovens stelden teleur. De handel bleef in alle hoeken aan de krappe kant. De or ders kwamen hoofdzakelijk van het publiek, omdat de arbitrage inter nationaal weinig kon uitrichten. Tot de vaste stemming heeft hoofdzake lijk Wali Street bijgedragen. Aldaar sloot de markt dinsdag aan de vaste kant. terwijl de Nederlandse hoofd fondsen er van zich deden spreken door belangrijk hoger te sluiten. Vooral Philips en KLM ontmoetten in Wall Street grote vraag. Philips sloot er 1 3 4 dollar hoger. Vanmid dag opende dit fonds op f 150.50, te gen gisteren als slotprijs f 146.40. La ter werd f 150,- in de Philipsaandelen gedaan. Kon Olie noteerde f 161.50 (f 159 20). Unilevers f 145.30 <fl43.-'. Hoogovens vielen uit de toon op 563 (onv.) na een opening op 561. Giste ren nabeurs werd voor dit fonds nog 573 betaald AKU's openden op 422, plus 5 punten. Aanhoudende vraag zowel van het publiek als van het buitenland droeg er toe bij dat de koers steeg tot 428. De stukken ver lieten de markt op circa 426. Het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen steeg gisteren op de Newvorkse beurs bijna 8 punten tot 669.80. De kooplust aldaar was een gevolg van het binnenstromen van gunstig bedrijfsnieuws. Dit bracht de baissiers in New York er toe tot dekkingsaankopen over te gaan. De gunstige stemming in Wall Street had dinsdagavond een scherpe koersstijging in Amsterdam tot ge volg. Het Damrak ondervond vanmiddag ook nog de steun van de Westduitse beurzen, die hoger noteerden. De ge hele middag bleef de handel kalm. De AKU-hoek trok de meeste belang stelling. In de openingsprijzen kwam voor de overige internationale waar den niet veel verandering meer. De scheepvaarthoek was goed prijs houdend. De leidende cultures waren aan de vast kant. Deli steeg in een open hoek van f 145.50 tot f 146.50 (f 144.50). De beleggingsmarkt was iets gemakkelijker. Dit als lichte re actie op de vaste stemming van gis teren. Er werden in deze afdeling weinig zaken gedaan. Van der Heem werd wat hoger ge adviseerd op een grote van de Kon. Marine (men zie onder „Met een en kel woord"). Woensdag 9 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— Premieleningen vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 1024 102A Ned '59 44 1024 102A Ned '60-1 44 1024 102A Ned '60 II 44 1024 102 f. Ned '59 4V4 100 1005 Ned. '60 4Va 100 99| J Ned '61 4Va 100 991 i Ned. '53 34 95* 95 j 2 Ned. Gb obi 34 80b Ned '47 34 91* 92 j* Ned. '51 34 97 974 Ned. '53 I-II 34 94* 95 Ned. '50 I-n 3Va 94 95 Ned. '56 34 884 88V4 Ned. '48 3Va 86b Ned bel cert 3Va 88* 88 H Ned '54 I-II 3Va 90* 90* Ned. '55 I 3"a 90* 90* Ned '55 II 3Va 92* 92* Ned. *37 3 914 924 Ned. Gb obi. '46 3 91* 91* Ned. dol. In. '47 3 904 904 Ned. Inv cert. 3 98 iv 984 Ned. 62-64 3 99 99A Indië *37 3 98* Indië *37 A 3 95 95 Va Ned. won.b.l. '57 6 106* 106* Ned. d.bJ. *58 44 1004 1004 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1054 106* Ver. HVA-mU 127 128* A.K.U 417* 428 Deli MU. cert. 144.50 146.50 Hoogovens cert. 563 5634 Philips gem bez. 146.40 150.10 UnUever cert. 143 145.40 Dordtse Petr. 723* 7334 Kon P (50 f 20) 159 20 161.50 Holl Amer lijn 117* 118* Java China Pak 127* 130' K1A1 50 56 Kon Ned St.boot 138* 138* Kon Paket Mij 1414 142 Stoom MU Ned 1334 134* Niev Goudr cert 106* 108* v Ommeren cert. 238 244 Kon Rott Lloyd 133* 1354 N. Scheepsv Unie 127* 1304 NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.I en Gem.leningen A'dam '47 <3V4> 3 95*; idem 48 (3Vfc R'dam -52-1 (44) 99^ ld *37 I-O (34) 96 96 Z.-Holl '55 4 4.. 98* 98* Bankwezen Bb N Gem 58 5V« 103* 1034 ld NWB "52 (4V«) 9811 BVG rsbr f500 1634 163 Va BVG rsbr "52 138 1384 Industr Obligaties Philips Dol] -51 914 914 VERKLARING ER TEKENS vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 110 110 A'dam '51 I 24 86* 88 A'dam 56 1 24 85* 854 A'dam '56 II 24 894 89 A'dam "56 m 24 894 89* Eindhoven *54 4 824 82 Va Enschede -54 24 84* Den Haag*52 124 93* - Idem n 24 94 934 R'dam -52 I 24 95 X 94x Idem n 24 96* 96* Idem '57 24 904 91 Utrecht '52 24.. 105 105 Z.-HoU. 1957 24 88* 88* Zuid-HolL *59 24 103* - - 1 88* NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Interunie f50.-.. 190 192 212 214 Unitas f50.- 498 498 Ver Bez. v. 94 f50 126 127 Amst. Bank 395 398 Cultuurbank 23* 244 Holl. Bank U cert. 218* 219 Ned. Handelmy 380 380 Rott. Bank 3904 395 Twentsche Bank 336 337 Senembah 360 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkei's Pat Borsumlj-Wehry Calvè Delft eert. Electrolasmtj K. Pap. v. Gelder K. Ned. Grofsm. Holl Constructie Ing. bur. v. Bmij. Internatio v. Kemp. en Beg. Kon. Zout Ketjen Leidse Wolspxij Müller en Co NB. Ned. Kabelfabr Philips pref Rott. Droogd. Mij Ver. Touwfabr. Walvisvaart Wernink's Betmij Wilton Feilen oord v. Wijk - Heringa Zaalberg Mijnbouw en petroleum 601 603 2044 195 x 74 74* 716 719 394 394 252 258 155* 153 462 175 173 2264 226 164 163 742 750 442 435 328 334 485 490 55.50 57 30 396 391 4134 415 78* 78 1914 192 290 295 92* 884 1144 1144 Biliton 2de r Kon. Petr (f20) 490 156.50 484 160.— Gedaan en Dieden Gedaan en laten Amerik. fondsen Canad. Pacific R 244 Intern Nickel 69* 70J» Anaconda 45 iV 4514 Bethlehem Steel 32 4 32A Cities Service 57 General Motors.. 59* 60 Kennecott 704 71* Republic Steel 39 4 40 Shell OU 364 36* Union Pacific 34,T« 35* Un. States Steel 47* 484 Bieden o Laten Ex-dividend d Exclaim ..UMmw....u.. 0

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3