Tsjombe wil meewerken aan het herenigingsplan r EINDE VAN KOU IS NOG NIET IN ZICHT In nieuwe Congres nog veel verzet tegen de plannen van Kennedy Stamhoofden lopen naar Adoela over Soekarno „wil weV naar ons land komen Vannacht weer strenge vorst @ud NA TERUGKEER IN ELISABETHSTAD Vrijdagmiddag begrafenis in Nieuw-Vennep Chroesjtsjow ook naar West-Berlijn E Mr. Jan Derks verongelukt Si 2 4 WEERBERICHT 'J West End van Londen weldra zonder liclit? Sabotage in Rood-China Voor RESTANTEN WINTERJASSEN M. de Vries lernvs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 9 JANUARI 1963 No. 30851 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President Tsjombe van Katanga heeft verklaard te willen mee werken aan het plan van de Verenigde Naties tot hereniging van Kongo. Tsjombe is zoals we gisteren in een deel van onze oplage heb ben gemeld dinsdag teruggekeerd in Elisabethstad, waar hij onge hinderd zijn intrek heeft kunnen nemen in zijn paleis, 's Avonds gaf hij de volgende verklaring uit: „Ik ben naar Elisabethstad terug gekeerd met als enig doel de rust en vrede voor Katanga en zijn be volking zo spoedig mogelijk te herstellen. Teneinde opnieuw bloed vergieten en nutteloze vernietiging te voorkomen is een snelle uit voering van het herenigingsplan noodzakelijk. Het is duidelijk, dat ik mij in deze omstandigheden zal onthouden van verklaringen tegen de V.N." Er zijn berichten geweest, vol- guigsplan voor Kongo van Oe Thant. gens welke de VN van plan waren Tsjombe in de gelegenheid te stellen naar Elisabethstad terug te keren om hem daar de post van provinciaal Kongolees presi dent toe te vertrouwen. Enkele uren voor Tsjombes aan komst waren dr. Ralphe Bunche. Oe Thants plaatsvervanger, en Robert Acht stamhoofden uit zuid-Katan- ga hebben in een brief, die gisteren Gardiner, het hoofd van de VN-ver- *"k. tPfTPnwnnrriipinp in Knnen. uit de rest?tit van president Tsjombe VN-kringen hebben gezegd, dat aan Tsjcmbe vrijheid van beweging was gegarandeerd op voorwaarde dat hij de bevolking niet tegen de Verenigde Naties zou opzetten. Brief tegenwoordiging in Kongo, uit de Katangese hoofdstad vertrokken. Zij werden gisteravond nog in Leopold- stad verwacht. De Katangese president was in de J auto van de Belgische consul van Ki- poesji aan de grens met Noord-Rho- desië. naar de hoofdstad gereden. HU was vanuit Kolwezi per vliegtuig in Kipoesji aangekomen. Er waren niet veei mensen op de been. toen Tsjom be zün paleis in Elisabethstad be trad. Een blanke vrouw, de echt genote van een plaatselijk ambte naar, vloog op hem af en omhelsde hem. Op een inderhaast belegde perscon ferentie zei Tsjombe terwijl zijn aanhangers in groten getale kwamen opdagen dat hij was teruggekeerd om bü zUn volk te zyn. Toen bui ter. kreten weerklonken van „Tsjom be Tsjombe". liep hij naar de ingang van zün paleis en begroette daar de samengestroomde menigte met opge ef heven armen. g De terugkeer van de Katangese n president naar Elisabethstad schijnt voornamelijk bewerkstelligd te zün en de vorming van een nieuwe rege ring in Elisabethstad bepleit. Het do cument is ondertekend door o.a. De Westduitse regering zal overwe gen of zij premier Chroesjtsjow voor een bezoek aan West-Berlyn zal uit nodigen. als deze volgende week in Oost-Berlijn het zesde congres van de Oostduitse communistische partü bijwoont. Dit heeft de nieuwe West duitse minister voor zaken betreffen de geheel Duitsland, dr. Barzel. op een persconferentie in West-Berlyn Tsjombes schoonvader. Mwata-Jam- vo, die leider Is van de Loenda-stam, Kasongo Niemba, een invloedrijke Baloeba-leider die voorheen trouw was aai. Tsjombe, en het hoofd van de Bajeke-stam, Moenongo, een broer van de Katangese minister van Bin nenlandse Zaken. De brie! was gericht aan premier Adoela van de centrale Kongolese re gering en zou hem gisteren in Leo- poldstad overhandigd zün. De stamhoofden dringen aan op de komst van Kongolese militairen naar Elisabethstad „en andere belangrijke steden in onze gebieden, zoals Ki poesji Jadotstad. Kolwezi, Kamina, Sandoa. Sakania e.a." Deze eenheden zouden de orde moeten helpen handhaven „ter- wül de Verenigde Naties hun taak tot bevryding van het gehele natio nale grondgebied volbrengen". „Tsjombe en zün handlangers moeter. voor het gerecht worden ge bracht en hun straf moet als voor- I beeld dienen voor de gehele Kongo lese bevolking". In de brief wordt „grote dankbaarheid" geuit aan de -egering van Adoela en „hartelijk dank" gebracht aan de volkerenor ganisatie. die met inzet van de levens j van haa»- mensen de actie van de centrale regering had gesteund „voor _e bevrüöing van onze gebieden die 1 zoveel te lijden hebben gehad van de dictatuur van een groep mensen die betaald werd door Belgische, En gelse. Franse en Portugese imperia listische kolonialisten". Slot pag. 2 De vier kinderen Hol, die gisteroch tend bfj de brand in Nieuw-Ven nep zijn omgekomen, worden vrij dagmiddag om drie uur op dp Al gemene Begraafplaats in Nieuw- Vennep begraven. Het zal nog wel enkele dagen duren, voordat er enige resultaten komen van het onderzoek, dat wordt inge steld naar de oorzaak van de brand zo heeft het hoofd van het parket in Haarlem, mr. L. H. Feitsma meegedeeld. Hij heeft gisteren tezamen met de substituut-officier van Justitie, mr. J. van den Oever, een onderzoek ingesteld, maar de vader van de omgekomen kinderen heeft nog geen verklaring kunnen afleggen. HÜ is met ernstige brandwonden en een shock in een ziekenhuis op genomen. Voorts zullen de resultaten van het onderzoek van het Gerechtelijk La boratorium in Den Haag moeten worden afgewacht. Vast staat wel, dat de brand niet is ontstaan ten gevolge van kortsluiting of een butagasinstallatie. d^r de Belgische en Britse consuls medegedeeld. Volgens hem sal in het. in Katanga. Zoals bekend, hebben kabinet in Bonn ook worden gespro- België,de Verenigdp Staten („de gewone man") (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse journalist en publicist mr. Jan Derks is gis teravond als gevolg van een verkeersongeval overleden. Hij is 50 jaar geworden. Mr. Derks werd op het Damrak in Amsterdam ter hoogte van het beursgebouw door een op volle snel heid rijdend tramstel van lijn 24 ge grepen en tegen het wegdek gewor pen. Hij overleed tüdens het over brengen naar een ziekenhuis. Het ongeval geschiedde, toen mr. Derks bij het oversteken van de weg een stap achteruit deed. Mr. Derks is jaren achtereen hoofdredacteur van het katholieke dagblad „De TUd" geweest. Hoewel hü ook de laatste tüd nog journalis tiek werk verrichtte, was hij direc teur van het filmreclamebureau CE- FINA. Hü werd in 1912 te Tilburg ge boren. doorlieph et gymnasium te Katwük en Den Haag en studeerde rechten te Utrecht. Mr. Derks is voor de oorlog corres pondent te Rome voor de dagbladen „De Telegraaf" en „De Tijd" geweest In 1939 keerde hü in Nederland te rug en nam in het begin van de oor log het hoofdredacteurschap van .De TUd" waar. tot hij moeilükhe- Groot-Brittannië de afgelopen dagen herhaaldelijk een beroep gedaan op Tsjombe om mee te helpen aan de tenuitvoerlegging van het hereni- ken over de mogelijkheid, dat „onder zekere omstandigheden" een lid van den met de bezetter kreeg en zich uit de Bondsregering met de Sowjet- de journalistiek terugtrok. Na de be- russische leider zal gaan praten, als vrijding keerde hij bü ..De TUd" deze zulks zou wensen. terug, waar hü na een periode als tpii Er wordt hard gewerkt om de 2 dijk van Monnikendam naar 2lMarken weer begaanbaar te 11 eimaken. Gisteren was het *over rei IÉr «Sp®* te MATIGE TOT STRENGE VORST r Ij De Bilt verwacht van heden- tot '•^morgenavond: droog weer met hier h Jen daar mist en slechts enkele wol- k Skenvelden. Overwegend matige oos- 'Mtelyke wind. J™| In de nacht en ochtend op vele plaatsen strenge vorst, morgen over- ,dag overwegend matige vorst. (Opgemaakt te 111.15 uur) j 10 JANUARI Zon op: 8.46 uur: onder: 16 49 uur. -Maan op: 17.34 uur; onder: 9.02 uur J Hoogwater te Katwük te 3.24 en 15.40 Uur; laagwater te 11.35 en 23.55 uur Dit blad bestaat uit 10 pagina's dat enige Markers zich. zij het i een weg naar de vaste wal kon met moeitedoor bergen sneeuw den banen. President Soekarno heeft in een Interview met een Nederlands journalist verklaard, dat hü bereid Is Nederland te bezoeken en Koningin Juliana de hand te drukken als de overdracht van West-Irian soepel volgens plan verloopt. Maar, zo voegde de president hier aan toe. de betrekkingen tussen In donesië en Nederland zouden slechts hersteld worden als Nederland trouw is aan het plan-Bunker inzake de overdracht van West-Irian aan In donesië. Overigens bevestigde de president later, dat Indonesië en Nederland wellicht spoedig hun diplomatieke betrekkingen zullen hervatten. Vol gens de Indonesische president zal de eerste stap hiertoe waarschijnlijk een herstel van de relaties op het ni veau van zaakgelastigde zün. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken kon naar aanleiding van dit bericht slechts verwijzen naar het bekende stand punt van de Nederlandse regering zoals dit ten tijde van de onderhan delingen over het Nieuw-Guinea ak koord en ook daarna tot uiting is ge bracht Nederland is te allen tijde be reid de diplomatieke betrekkingen met Indonesië te hervatten Dit standpunt is ook ter kennis van de secretaris-generaal der VU. Oe Thant gebracht. adjunct-hoofddirecteur van 1947 tot 1952 het hoofdredacteurschap be kleedde. Vervolgens deed hü zün in trede in de reclamewereld, waar hu zich onder meer voorbereidde op de komst van de commerciële televisie. Mr. Derks heeft 8 romans en 12 toneelstukken op zijn naam staan. Talloze malen trad hü op voor de ra dio. onder andere met reportages uit Rome tweemaal bü de dood van een paus en als de „gewone man", die er het züne van zei. Het plotselinge heengaan van deze creatieve en levenslustige publicist heeft in de Amsterdamse wereld van journalistiek en reclame grote versla genheid gewekt. (Van onze correspondent te Londen) In Londen heerst bezorgdheid over de onofficiële vertragings actie van het personeel van een aantal elektrische centrales, dat op deze wijze chantage pleegt door zijn loonstrijd op de ruggen van het publiek uit te vechten. Tussen haakjes: deze methode is helaas schering en inslag in En gelse bedrijven. Thans dreigt de centrale, welke het Londense West End van stroom voorziet, zich vrijdag om middernacht bij deze campagne aan te sluiten, waardoor de kans bestaat dat ook Buckingham Palace en vele schouwburgen en bioscopen zon der licht komen te zitten. De ETU, de militante vakbond in het elektriciteitsbedrüf. heeft beslo ten van volgende week woensdag af de tot nu toe wilde vertragingsactie een officieel karakter te geven, maar drie andere belangrüke bonden zijn hier tegen. Zü willen arbitrage. In elk geval is er een adempauze, zodat gehoopt wordt dat het conflict nog kan worden opgelost voordat het uit vallen of de vermindering van de stroom een algemeen karakter gaat aannemen, hetgeen in dit strenge winterweer een ramp zou zyn. Men is fel verontwaardigd over het feit, dat de actie fataal dreigt te Een „groot aantal" nationalistische agenten is van Formosa naar com- munistisch-China gezonden om daar tezamen met plaatselijke anti-com munistische elementen guerilla- bases" tc vormen. Dit heeft de natio nalistische woordvoerder schout-bü- nacht Pei Joe fen gisteren op een persconferentie meegedeeld. Deze verklaring vormt indirect een beves tiging van berichten, dat Chinese nationalisten betrokken zouden zün geweest bü een recente reeks sabota gedaden in de Zuidchines; provincie Kwantoeng. Volgens deze berichten zou o.a. in het dorp Sjangtoeng een goudmyn door tUdbommen zün vernield, waar- bü ongeveer honderd communistische militairen zouden zijn gedood of ge wond. Voorts zou een schip, dat op een werf in de baai van Tsjoengsjan werd hersteld, door brand zijn ver woest. waarbü tevens een schoolge bouw in vlammen opging. Het opbla zen van een munitie-opslagplaats in Hoenagpoe zou zestig doden en ge wonden onder communistische mili tairen hebben veroorzaakt. Tenslotte is melding gemaakt van het vernie len van een tweetal bruggen bü Ta Joeng en Tsjangtiwei. De nieuwe directeur van de ter KLM. de heer E. H. Larive a bureau *tjn h- J gebouw in Den Haag. het KLM- President Kennedy zal het niet gemakkelijk krijgen met het 88ste Amerikaanse Congres, dat in november j.l. werd gekozen en vandaag voor het eerst bij eenkwam. Hoewel de Democra tische partij van Kennedy in bei de huizen de meerderheid heeft, is er toch de onzekere factor van de worsteling tussen de liberale In Wanstead in Essex, waar het aanhang van Kennedy in deze licht zonder voorafgaande waarschu- wing uitviel, moest een operatie bü Partij de conservatieve zuide- kaars- en zaklantaarnlicht worden i.-i j,„ r„jr uitgevoerd! De patiënt was een "jkc Democraten, die reeds in worden voor de ziekenhuizen, waar van. zoals nu gebleken is. 10 procent niet over een elektrische noodver lichting beschikt. i het verleden de politiek van de oog op de presidentsverkiezingen in 1964 Gezien de geringe meerderheid, waarmede Kennedy in 1960 zün functie won, zal hü de volgende maal niet zoveel steun uit eigen par- tükringen kunnen missen en wat dat betreft dus voorzichtig te werk moe ten gaan. De Republikeinen daarte genover zouden zich. om een goede kans te kdügen. gedrongen kunnen voelen om bü het bestrijden van Kennedys program tot het uiterste te gaan. In deze omstandigheden zal het voor Kennedy geraden zün te voorkomen dat de zuidelüke Demo craten op bepaalde punten hun steun aan de Republikeinen geven De Democraten hebben nu een meerderheid van 66 tegen 33 in de Senaat (een vakante plaats door het overlüden van de democraat Ro bert Kerr, die de rükste Senator was) en van 258 tegen 176 in het Huis van Afgevaardigden (een vakante zetel door het overlüden van de Democraat Clem Miller). Tot Kennedy's plannen op het ge bied vas de binnenlandse politiek be horen vrüe geneeskundige verzorging van ouden van dagen, federale steun voor het onderwüs en een landbouw politiek, die het ontstaan van over schotten tegengaat. Veel van het binnenlandse program van de presi- vrouw, die na een bevalling in levens, gevaarlijke toestand verkeerde. Bü het zwakke schijnsel had de arts de president voor een qroot deel grootste moeite om een bloedtrans fusie uit te voeren. De baby overleed tegenhield, tijdens de ingevallen duisternis, doch dit had, zoals de dokter gisteravond Ofschoon deskundigen er rekening voor de televisie verklaarde toch niet mee houden, dat Kennedy's triomf meer kunnen worden vermeden. De inzake Cuba het politieke gety gun- kans was echter groot geweest, dat stig voor hem beïnvloedt, moet er door het uitvallen van de elektrische anderzyds toch gerekend worden f stroom ook de moeder zou zün ge- met een aanzienlijke oppositie van dent "is'vorig jaaV mët een meerder- storven, terwijl drie andere baby's, oudgediende en invloedrüke Congres- heid van een paar stemmen venvor- die zich in couveuses bevonden, even- leden, die zich met hand en tand te- pen. eens gevaar liepen. Dit geldt ook gen zyn voorstellen zullen blyver. Ook op het terrein van de buiten voor patiënten in elektrische longen vedzetten. landse politiek zijn er veel zaken, die en voor hen, wier leven van andere Daarbij komt. dat nu alweer de aandacht van de president opei- apparaten afhangt. manoeuvres gaan beginnen met het |>e voornaamste zijn wel het 1 sterk houden van de NAVO. de be- I trekkingen met de communistische wereld, het Chinees-Indiase conflict, I Engelands toetreding tot de EEG en de gevechten in Zuid-Vietnam. Het einde van de periode met koud weer is nog niet in zicht. In i de komende nacht kan het op vele plaatsen in ons land streng vriezen. Morgen overdag zal de vorst overwegend matig zijn. ben van de barre weersomstandighe den te hjden. Hier en daar zyn al planten doodgevroren. Het kost de j handelaren veel moeite alle tuinders- j bedrijven tüdig van voldoende brand- stof te voorzien. Vele delen van Europa hebben een bitter koude nacht achter de rug. In Scandinavië liep het kwik soms terug tot 20 of zelfs 30 graden onder nul. In Polen en Noord-Duitsland vroor het over het algemeen 15 tot 20 graden. In ons land meldde het vliegveld Leeuwarden vanochtend om acht uur l!f graden vorst. In het grootste deel van ons land stond het kwik toen in de buurt van min tien graden. vogels De vorstgrens is de laatste dagen maar weinig van plaats veranderd en bevindt zich nog steeds ongeveer langs de lün Parys-Wenen. De vorst wordt in stand gehouden door een omvangrük hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van Groenland via de Noordzee naar Polen. Een oceaande pressie ten westen van de Golf van Biscaje blyft te ver weg om een be langrijke aanval op de vorst te kun nen uitvoeren. Sinds maandag rüden er weer auto's op de Gouwzee. Weliswaar is de officiëli 5'2 km lange weg tussen de haven van Monnikendam en de haven van Marken nog niet voor iedereen toegankeiyk. maar als de vorst aanhoudt hetgeen dus de voorspelling is zal dat wel niet meer duren Ter hoogte van het pont veer Olst- Welsum kunnen voetgangers de be vroren IJssel oversteken. pad over het Us afgebakend. Dure tijd Naar schatting hebben de tuinbou wers in het Westland dit seizoen al vijf keer zoveel kolen en olie gebruikt alsbü een normale winter en de tuin ders vragen zich af of deze extra be- drüfskosten er straks ook zullen uit komen. Bü de strenge kou van de laatste weken kunnen veel verwar mingsinstallaties er niet meer tegen Na een eerste proefdropping, die maandagmiddag plaats had, is de voederactie van de Koninklüke Luchtmacht van Ypenburg uit giste- Er is een ren op gang gekomen. Gisterochtend van elf uur tot kwart over twaalf en gistermiddag van twee uur tot half vier hebben telkens twee Beavers zakken met brood, peulvruchten en granen (haver, gerst en boekweit) afgeworpen boven plaatsen in het Biesbosch-gebied, waar grote vogel- concentraties waren waargenomen. De Beavers z(Jn vandaag weer opge stegen om de in nood verkerende vogels bü te staan in hun strijd om het bestaan. De eerste vluchten zijn om half tien begonnen Ook van de vliegbasis Leeuwarden tweed en mohair, vanaf f 54.50 Haarlemmerstraat 149 t.o. JANVOSSENSTEEG. op. Dan gaa. in de tuinderswoningen uit wordt voedsel voor de hongeren de alarmschei over. Technici zün de vogels uitgeworpen Hiervoor zyn soms dag en nacht bezig om narighe- de vliegtuigen van de luchtbrug op den te verhelpen. i de geïsoleerde Waddeneilanden in ac- Het gevaar, dat planten door ge- tie .Deze toestellen werpen voeder af. brek aan warmte afsterven is nietwanneer zü niet nodig zfjn voor het denkbeeldig, vooral ie vroege sla en vervoer van mensen en goederen van ook veel Jonge tomatenplanten heb- en naar de eilanden. Uit het Leidsch Dagblad van 9 Jan. 1863: Te Petersburg heeft vien een reusachtige spiegel ver vaardigd, die op het tooneel nedergelegd, water voorstelt, waarop waternimfen een dans uitvoeren. Tot hoofdonderwijzer der openbare school voor lager onderwijs der le klasse voor jongens is benoemd de heer Gerardus Japikse (school Pieterskerkstraat)

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1