Enkele categorieën bij Marine dienen korter Chroesjtsjow moet West-Berlijn ook bezoeken, vindt Brandt Minder mariniers lef.' PTT neemt proeven met „Simofoons" Memorie van antivoord Defensie ^Tony Curtis rouwt weer GRENS LOON BELASTING VOORLOPIG NAAR 8650 Aanval van (le „Prawda" op Rood-China Nederlander in Franse eel Yoetbal aan Zuidpool Sportsplinters Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 8 januari 1963 Derde blad no. 30850 Ter 1 januari van dit jaar is de |uur van de eerste oefening voor be- aalde categorieën dienstplichtigen y de Marine teruggebracht tot 21 taanden. Dit deelt minister Visser nee aan de Tweede Kamer in zyn temorie van antwoord op de begro- ing van Defensie voor 1963. Voor jenstplichtigen van de Landmacht eldt die maatregel niet. De minister egt, dat de regering de internatio- ale spanningen nog van dien aard cht, dat niet kan worden overge- jan tot het terugbrengen van de our van de eerste oefening tot die in vóór de Berlin-crisis. HU wijst op, dat ook in andere NAVO-landen e maatregelen tot versterking van e defensie niet zyn teruggenomen. Dat voor sommige categorieën [qnstplichtigen bij de Marine de lensttijd kan worden teruggebracht ht 21 maanden is een gevolg van het [eschikbaar komen van personeel uit lleuw-Guinea. Mariniers N"jGewijzigde omstandigheden bren- L met zich mee. dat organisatie en imenstelling van het korps mari ners moeten worden aangepast. Om- de taak in Nieuw-Guinea vol- acht is ten koste van taken in Ne- irland en de Nederlandse Antillen het thans weer mogelijk deze laat- e op meer bevredigende wijze te fcrvullen. Dit zal evenwel gepaard Can met een reductie van de vredes- jerkte van het korps van ruim 4000 [t ongeveer 3000 man. gazt. Dit wapen wordt gemaakt door de Belgische FN-fabrieken. Het is geschikt om verschillende soorten mi trailleurs te vervangen Woningnood Ook bU de krijgsmacht heerst er woningnood. Op 1 oktober vorig jaar was by de Zeemacht de woningbe hoefte 2087, bij de Land- en Lucht macht was die 3141. Voor de marine is ten aanzien van de bouw van 1170 woningen medewerking verkregen. Voor Land- en Luchtmacht voor de bouw van 1300 woningen. Geen van die woningen was voor eind 1962 op geleverd. Starfigliter De F 104 G („Starfighter") is naar het unanieme oordeel van bevoegde autoriteiten van landen, die aan het bouwprogramma deelnemen, het beste vliegtuig, dat èn op het tijdstip van bestelling èn ook thans verkrijgbaar is. Dat is de mening van minister Visser. Tot op de huidige dag liggen de Nederlandse kosten van de F 101 G nog beneden het bedrag van f 6,2 miljoen per stuk, zo vervolgt hy. Tijdelijke toeslag sociale diensten? Het lid van de Tweede Kamer, de heer J.G. Suurhoff (P.v.d. A.) heeft schriftelijk aan de ministers van So ciale Zaken en Volksgezondheid en van Maatschappelijk Werk gevraagd of overwogen wordt in verband met de huidige barre weersomstandighe den een tijdelyke toeslag te geven op de uitkeringen krachtens de onder scheidene sociale uitkeringsregelin gen van de departementen van beide bewindslieden. In Amsterdam heeft men zo'n uitke ring reeds gegeven. In het Parkhotel Schónbrunn. een van de grootste hotels van Wenen, leeft gisteravond een felle brand ge woed die de dakstoel en de bovenver dieping ln de as heeft gelegd. De daar onder gelegen vierde verdieping heeft ernstige schade geleden. De overige etages konden behouden worden. De brandweer van Wenen was op volle sterkte uitgerukt om het hotel, dat Internationale bekendheid geniet, voor algehele vernietiging te behoeden Alle gasten bleven ongedeerd Eén brand weerman moest met rookvergiftiging ln het ziekenhuis worden opgenomen. De oorzaak van de brand 1$ nog niet bekend. Orders In de periode van 1 januari 1962 tot p met 30 september van dat jaar is in behoeve van de drie krygsmacht- bderdelcn voor f 1370 miljoen aan fders geplaatst. Orders ten bedrage In f 917 miljoen werden onderge- tacht by de Nederlandse industrie. W erving Minister Visser erkent, dat onder i huidige omstandigheden enige lepsis gewettigd is betreffende het Cgen van pogingen om beroeps- en jni-beroepspersoneel voor de krygs- ficht in grote aantallen aan te wer- H fc. De weliswaar geringe aanwas M ln personeel door werving is er ech- i H t ten dele wel oorzaak van dat aan vermindering van de sterkte een tid is gekomen. Als een andere oor- S |ak van het tot stilstand komen van b vermindering ziet minister Vis- t de invloed, die is uitgegaan van I-beteringen van primaire en secun- Ure arbeidsvoorwaarden voor het ksoneel van de krijgsmacht, foe bewindsman zegt in de toe- jmst ook geen spectaculaire aanwas m het personeel tengevolge van ping te verwachten. Mitrailleurs Alle parate en mobilisabele NAVO- hheden (en dus ook de Nederland- zullen de beschikking krijgen over l MAG-mitrailleur (mitrailleur a DIA KOMT VOOR RECHTBANK De Nationale Vergadering van Se negal heeft gisteren met grote meer derheid besloten, oud-premier Ma- madoe Dia in staat van beschuldi ging te stellen voor een hooggerechts hof. Van de 64 aanwezige parlements leden stemden 61 voor het desbetref fende voorstel, één tegen en twee onthielden zich van stemmen. Vier leden van het kabinet van Mamadoe Dia de oudministers van Finan- cién, Economische Ontwikkeling. Landbouweconomie en Voorlichting zullen zich ook voor het ge recht moeten verantwoorden. Hun wordt deelneming aan de mislukte staatsgreep van 17 december ten las te gelegd. Guatemala wijst 6 tegenstanders van Castro uit De president van Guatemala. Fuentes. heeft opdracht gegeven zes ïeden van de „Cubaanse revolutio naire raad" het land uit te zetten. Deze maatregel zou genomen zijn op instigatie van onder meer de Ver enigde Staten om het instellen van een tegen Castro gerichte schaduw- regering tegen te gaan, Vier van de uitgewezer. Cubanen bevinden zich nu in Honduras; waar de andere twee zUn is niet bekend. L°P I- e De bekende Amerikaanse filmac- }r Tony Curtis (37), die tot een Ir geleden met Janet Leigh een w Hollywood ongewoon gelukkig i jwelijk ln stand schêen te houden, «pit deze maand voor de tweede Mvlal trouwen. Ditmaal met het 18- Jge Duitse sterritje Christine .'HElJtifmann. Hier ziet men het toe- pstige echtpaar samen op één latje, dat genomen werd tijdens opnamen voor „Taras Bulba", in de slanke blondine die drie geleden nog kinderrollen speel - een Poolse prinses uitbeeldt, ge- nneifl voor de Hollywoodse mode. ïoudkisschien zou Tony al eerder met ristine getrouwd zyn, als moeder pfmann er niet geweest was. Op p- bevel vroeg Christine drie iden bedenktijd. Meer kon de die zo'n sterke drijfveer is 'eest in de carrière van haar iwonder) kind, niet meer be- in. Ze verliest steeds meer gezag, maanden wilde Christine nog Iten met het huweijk, waarvoor moeder weinig enthousiasme opbrengen. De termijn is vrijdag Dan wordt Christine achttien en meerderjarig verklaard. Tony ■is. die onlangs de opnamen voor [vrolijke romantische kleurenfilm irtig pond moeilijkheden" heeft >oid, zal zich dan snel by haar a, Jen in New York, waar ze lessen l |t aan de toneelschool van Lee psberg, die ook „sterren" vormde [Marilyn Monroe en Kim Novak. I huwelijk zou nog deze maand [rokken worden. Als alles tenmin- plgens plan verloopt. BU dc Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de inkomstenbelasting en van de loonbelasting. Voorgesteld wordt de aanslaggrens dit is de grens, die beslist of ten aanzien van loontrek- kenden kan worden volstaan met het heffen van loonbelasting, dan wel of zU tevens ln de inkomstenbe lasting dienen te worden betrokken te verhogen van f. 8000 tot f 8650. Weliswaar is by de Tweede Kamer ook aanhangig een wetsvoorstel om ae aanslaggrens belangrijk verder te verhogen, nl. tot f. 12000. maar dat voorstel is vervat in het ontwerp van wet op de inkomstenbelasting 1960. en zal pas tegelyk met die wet in werking kunnen treden. Intussen dient zoveel mogelijk voorkomen te worden, dat werknemers ten aanzien van wit tot nu toe met de heffing van loonbelasting wordt volstaan enkel door de ontwikkeling van het loonpeil voortaan in de inkomstenbe lasting zouden worden betrokken. In overeenstemming met de vroeger ge volgde handelwijze stelt de staatsse cretaris van Financien dan ook voor met ingang van 1963 de aanslag grens in dezelfde mate te verhogen als de loongrens voor de sociale ver zekering, t.w. van f 8000 tot f 8650. Brabants bedrijf verlaagt grijzen diepvriesgroente (Van onze Eindhovense correspondent) Een firma ln Zundert, die behoort tot de zeer grote diepvriesleveranciers in Nederland, heeft gisteren 120 ton diepvriesgroente in de handel gebracht, welke met prijsverlagin gen van 30 tot 40 pet verkocht zal worden. Twaalf grossiers en naar schatting 1500 winkeliers zullen de diepvriesgroente ter verkoop aan bieden. Grote aanplakbiljetten op 120.000 verkooppunten prijzen de verlaagde pakketten spinazie, sper ziebonen, andijvie, boerenkool enz. aan. Op het ogenblik, nu er nauwelijks verse groente op de markt kan ko men, zou dit een ware revolutie tot gevolg kunnen hebben op dit ter- ren van de handel. De ondernemer is de mening toegedaan, dat de diepvriesgroente tegen deze prijs verkocht kan worden als de Neder landse huisvrouw er meer gebruik van wenst te maken. Een matige verkoop, die thans voor 60 procent uit spinazie bestaat, heeft tot ge volg dat de prijs Impopulair moest blijven. De Zundertse leverancier meent, dat zijn actie daarin ver andering kan brengen. Binnenkort zal hij in Bladel een tweede bedrijf openen dat een even grote produk- tie op de markt brengt als het Zundertse bedryf. Bij de concurrentie wordt gesteld, dat de prijzen van de Zundertse pro- duktie niet met deze percentages gedaald zijn. De concurrentie zegt, dat de hoogste prijsverlaging die in werkeiykheid is doorgevoerd om de 22 procent schommelt. Andere diepvriesindustrieën hebben mee gedeeld, dat zij niet zullen schro men maatregelen te nemen wan neer het bedrijf blijft doorgaan met, zoals zU stellen het publiek te misleiden". I Het Russische partijblad Prawda heeft gisteren in een artikel over het ideologische geschil in de communis tische wereld een bijna rechtstreekse I beschuldiging aan het adres van Pe- iking gericht. Volgens het blad zijn er communisten, die de „ongelooflijke pretentie" hebben zich voor te doen als de enige partij, die de waarach- I tige principes van Lenin nastreeft. Welke marxist-leninist kan het er mee eens zyn, dat de overwinning I van het communisme via een kern oorlog bereikt moet worden, zo vroeg de Prawda zich af. De (door de Chi nezen uitgevonden' ..papieren-tijger theorie" noemt het blad een onder schatting van de „krachten van het imperialisme". De uitdrukking „pa pieren tyger" is volgens de Prawda trouwens geen bijdrage tot de waak zaamheid van het volk. dat hierdoor zou kunnen denken, dat de kracht van het imperialisme een fabel is, waarmee geen rekening gehouden behoeft te worden. Over de Cubaanse crisis schrijft het blad. dat er in de naoorlogse ja ren nooit een zo acute internationale crisis is geweest. De „Albanese bral- lers" worden ln het artikel ervan beschuldigd meegeholpen te hebben de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten tegen elkander op te stoken en daarbij de wereld oorlogsgevaar te hebben gebracht. Deze crisis werd met wederzijdse concessies en zinrij ke compromissen opgelost, hetgeen precies de politiek van de vreedzame coëxistentie is, aldus de Prawda. Het blad zet echter de deur naar een regeling van het ideologische conflict op een kier door op te mer ken, dat de huidige geschillen tussen communistische partyen in oor sprong van ondergeschikt belang zyn en dat „alle voorwaarden om deze geschillen met goed gevolg te over winnen" aanwezig zijn. De Russische communistische partij, zo zegt de Prawda, is er „volledig van over tuigd" dat gemeenschappeiyk bespre king van internationale vraagstuk ken de internationale eenheid der communisten kan verzekeren. Ralph Bunche, de waarnemend secretaris-generaaal van de VN, op het vliegveld van Leopold- stad in gesprek met de comman dant van de VN -troepen in Kongo, de Ethiopische generaal Kebbede Gebre. Een 35-Jarige Rotterdammer ls gistermiddag in de gevangenis van Versailles, in het Franse departement I Seine-et Oise. opgesloten wegens op- I lichting en misbruik van vertrouwen, j De man had in Nederland een auto gestolen en was daarmee naar Frankrijk, gegaan waar hij zich, on- uer de naam van dr. Vernie, uitgaf voor dierenarts, verbonden aan het ministerie van Landbouw en Visserij. Onder liet voorwendsel van studie bezocht hij verscheidene Franse boe ren en veefokkers en beroofde hen van geld. De man heeft ook in Frankrijk wo nende landgenoten opgelicht en geen van zijn hotelrekeningen betaald. Mr. R. v. d. Bergh in de Tweede Kanier De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer heeft I mr. Van den Bergh (P.v.d.A.» ln Am sterdam benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. De heer Van den Bergh zal zijn benoeming aan vaarden. Hij werd benoemd verklaard, na dat de voorzitter van het Centraal Stembureau van de heer H.J. Hofstra in Wassenaar had vernomen, dat de ze zyn benoeming tot Kamerlid niet aanneemt. Het gaat hier om de zetel, die va cant is geworden door het overlijden van mr. A.J. Schouwenaar. De P.T.T. is gistenniddag be gonnen met het simofoonproef- bedrijf, dat voor de Nederlandse telefoonabonnees nieuwe moge lijkheden gaat bieden. Op datzelfde moment kan de echtgenote van een dierenarts in de Noord-Oostpolder haar man, die ergens in de polder een koe onderzoekt, seinen dat hij direct thuis moet komen, dat hij de Vee- ar tenijkundige Dienst moet bel len, dat de koe van boer Jansen op kalven staat, dat het rabiës- vaccin is aangekomen, dat hij een prijs in de voetbaltoto heeft en dat de afgesproken avondvisite bij de familie niet doorgaat. Zelfs mogelijkheden voor het sei nen van tevoren gemaakte afspraken met haar man staan de vrouw van de dierenarts ter beschikking. Zij weet alleen, dat' haar man ergens in de polder is. De dierenarts die onder een koe in een warme veestal zit. heeft naast zich in het stro de nieuwste vinding van de P.T.T. staan, de si- mofoon. Een viereneenhalf kilo we gend kastje, dat aan een transistor radio doet denken. Als een van de lampjes op het kastje gaat gloeien, weet hij wat dat betekent. Het is een van de zes afspraken, die hij 's och tends met zijn vrouw heeft gemaakt. Veertig personen en ondernemin gen beschikken op dit ogenblik over zo'n kastje. Met hen zal de P.T.T enkele maanden lang gaan experi menteren om tenslotte aan het eind van het jaar voor ten hoogste 50.000 telefoonabonnees de eerste Neder landse simofoondienst officieel in ge bruik te stellen. De naam van deze nieuwe dienst is een samentrekking van de eerste letters van enige woor den uit de functieomschrijving: het SI gnaleren aan een MO biele ge bruiker dat met hem per TE lefoon contact wordt gezocht. De simofoon is ontwikkeld door PTT. en Philips en gaat voor de abonnees in de toekomst aanzienlijk minder kosten dan bijvoorbeeld de mobilofoon, waarvan de abonne mentskosten zeventig gulden per maand bedragen. Men kan door de simofoon ook niet spreken. De bezit ter wordt alleen op de hoogte gesteld, dat een telefoonabonnee hem be paalde inlichtingen wenst te ver schaffen. De simofoonabonnee kan zijn apparaat in zijn auto aansluiten op accu en antenne. Hij kan het ech ter ook meenemen. Het werkt dan op eigen antenne en batterij. De reik wijdte voor de simofoon is onbeperkt dank zij een verbinding via de hoofd- zender in IJsselstein en de twee hulp- zenders in Smilde en Hulsberg. Voor het eerst is Amerikaans voet bal gespeeld aan de Zuidpool Op de landingsbaan van samengeperst ijs van de Amerikaanse Zeemacht ln het Poolgebied won bij een temperatuur van 30 graden onder nul een elftal van de „Navy Seabees" met 6-0 van een team samengesteld uit Ameri kaanse wetenschapsmensen. Een correspondent tekent by deze uitslag aan dat de omstandigheden niet geheel ideaal waren. Naast de koude, hadden de spelers ook te kam pen met ademnood. Op het meer dan 3000 m hoog gelegen plateau stond namelijk ook nog een snijdende wind. Leidse Biljarthond Het programma van de afgelopen speelweek kon maar gedeeltelijk wor den afgewerkt. De uitslagen waren als volgt: le klas: UVS-De Vriendschap 4-4, 't Zuid-De Morschpoort 4-4. 2e klas: TOG-DVS 4-4. DDE-DOS 2 4-2. Vriendenkring-De Heul 6-2, 2e klas: Katwijk-De Spijkerbak 2 3-5; DDE-De Spykerbak 2 4-4. 3e klas: De Waag-UVS 2 8-0, 't Centrum 2-De Morschpoort 2 3-5, 't Spoortje-DOS 3 6-2, De Spijkerbak 3-TOP 2 4-4 4e klas: 't Scheepje-De Spijkerbak 4 8-0, De Heul 2-'t Centrum 3 4-4. 5e klas: De Morschpoort 3-DVS 2 2-6, De Vriendschap 3-UVS 3 6-2, De Heul 3-De Sport 2-6. 6e klas: 't Centrum 4-'t Spoortje 2 2-6; De Morschpoort 4-'t Scheepje 2 0-8; 't Spoortje 2-De Carambole 3 2-6 't Spoortje 3-'t Centrum 4 0-8. De Waag 3-Rijnegom 2 4-4. 7e klas: DVS 3-De Spijkerbak 5 6-2. TOG 2-Carambole 4 2-6, 't Zuid 4-UVS 4 6-2. ONTVOERDER VAN KIND VEROORDEELD De 22-jarige joodse godsdienston derwijzer Sjalom Sjtraks is gisteren in Jeruzalem tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens ontvoe ring en meineed. Hij kreeg drie jaar voor het ontvoeren van zyn neefje en twee jaar voor het plegen van meineed. Sjtraks zou zijn tienjarig neefje hebben ontvoerd om er zeker van te zijn dat de jongen een godsdienstige opvoeding kreeg. In november van het vorig jaar werd Sjtraks uit Enge land gewezen wegens kinderroof en meineed. De jongen, die men in juli in New York ontdekte, is nu weer bij zyn ouders in Israël. Meredith ontevreden James Meredith, die ln oktober als eerste neger-student tot de voorheen blanke universiteit van Mississippi in Oxfort werd toegelaten, heeft be kendgemaakt, niet voor een tweede college-periode te zullen Intekenen als zijn situatie niet verbetert. Vol gens Meredith wil dit zeggen, dat hij „onder de huidige omstandigheden" geen college zal lopen, maar niet, dat hij zijn studie aan de universiteit afbreekt. Meredith, wiens toelating tot de universiteit van Mississippi tot bloedige relletjes leidde, is tot dusver steeds bewaakt door federale agen ten. Meredith heeft tegenover journa listen gezegd, dat de negers in Mis sissippi voor gelijkheid vechten. „De vijand is vastberaden, vindingryk en gewetenloos", zo voegde hij eraan toe. Franse oefenbasis voor H-bommen Frankryk zal dit jaar beginnen aan de bouw van een basis voor proeven met zyn eventuele waterstofbom. Deze basis komt. volgens kringen die in nauw contact met de regering te Parijs staan, in de Gambier-Archipel, j ongeveer 1.760 km ten zuidoosten van Tahiti, in de Stille Oceaan. De ar chipel telt tien eilanden, waarvan de zuidelijkste vrijwel op de, Steenboks keerkring ligt, Een Oostenrijkse skischans heeft een interessante primeur, waarmee thans proeven worden genomen. De skileraar kan hier door middel van een kleine ra dio-installatie aanwijzingen aan zijn leerlingen geven tijdens een sprong. De leerlingen dragen eenvoudige ontvangertjes mee. waarmee de aanwijzingen kun nen worden gevolgd. De foto toont een skileraar bij het zen dertje. (Van onze correspondent in Bonn) De Westberlijnse burgemeester, Willy Brandt, vindt, dat Chroesjt sjow als deze 15 januari naar Oost-Berlijn komt voor het bijwonen Oostdujtse partijcongres, ook poolshoogte moet nemen in West-Berlijn. De Russische premier moet zich een realistisch beeld vormen van de Muur door dit bouwwerk van beide kanten te be kijken, aldus Brandt. Inmiddels wordt diepbaand ge speculeerd over de betekenis van Chroesjtsjows komst naar Berlun. Opgevallen is dat geen economische experts de premier begeleiden, noch vooraanstaande figuren van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Wel zal Chroesjtsjow worden verge zeld door bekwame party-ideologen, onder wie zijn schoonzoon Adzjoebei, de hoofdredacteur van de regerings krant Iswestia. Dat zou kunnen be tekenen dat de Russen op het Oost- -Duitse partijcongres, dat achter ge sloten deuren zal plaats hebben, druk zouden willen uitoefenen in de richting van sterkere Oostduitse de stalinisatie. Er zijn in het Westen ook optimis ten. die menen dat het laatste po litieke uur van Ulbricht geslagen heeft. Een aanwijzing in deze rich ting zou kunnen zUn, dat de Oost- Duitse pers het aanstaande bezoek van Chroesjtsjow slechts met een paar zinnetjes heeft afgedaan. De gebruikelijke ellenlange dankbetui gingen bij een dergelijk bezoek ble ven uit. De New York Times schryft in een hoofdartikel naar aanleiding van het besluit van Chroesjtsjow om zelf de delegatie van zijn party naar het congres van de Oostduitse commu nisten te leiden, dat dit mogelijk een belangrijke stap van de Sowjet-Unie in de kwestie-Berlyn inluidt. Hier aan is echter niet de gebruikelijke propaganda voorafgegaan en alleen uit het feit, dat Chroesjtsjow in de cember een felle brief aan Adenauer heeft geschreven, zou af te leiden zijn dat de Russische premier iets dergelijks in de zin heeft, aldus het blad. Een andere belangrijke mogelijk heid ten aanzien van het doel van Chroesjtsjows bezoek aan Oost-Ber- lUn is volgens het blad gelegen in de ideologische tweespalt tussen de Sow jet-Unie en China. De recente con gressen van de Bulgaarse. Hongaar se, Tsjecho-Slowaakse en Italiaanse communistische partijen hebben alle een strijdperk voor de aanhangers van Moskou en Peking te zien gege ven. Daar vermoedelijk op het con gres in Oost-Duitsland ook een dele gatie van de Chinese communistische party tegenwoordig zal zyn, kan deze bijeenkomst, misschien een kritieke Russisch-Chinese confrontatie wor den met verstrekkende gevolgen voor de toekomst van de nu zozeer ver deelde communistische wereldbewe ging, aldus het blad. De Amerikaanse regering zal dit Jaar voor een bedrag van een half miljoen dollar adverteren in 34 Franse. Westdultse en Engelse nieuwsbladen, met het doel Europese toeristen naar de Verenigde Staten te trekken, zo ls ln Washington bekendgemaakt. Prins Rainier van Monaco en zijn echtgenote zijn voor een particulier bezoek gisteren ln Londen aangeko men. Hoogoventoernooi gaat van start Het 25ste Hoogovenschaaktoernooi ls gisteren officieel geopend. Zoals bekend, bestaat de jubileumwedstrUd uit twee evenementen, namelijk een drieweekstoernooi van de hoofdgroep van achttien deelnemers en een tien daags toernooi van r.g. tienkampers. De hoofdgroep telt niet minder dan elf grootmeesters en behoort tot de categorie la, de hoogste kwalificatie die de Wereldschaakbond kent. Zes en een halve punt, behaald in dit toernooi, geeft recht op interna tionale meestertitel, een titel die al leen drs. C. B. van den Berg en de Indonesiër H. L. Tan nog niet ln hun bezit hebben. Tien punten zyn vol doende voor het behalen van de grootmeestertitel en van Nederland se zijde komen daarvoor in aanmer king de Internationale meesters Th. D. van Scheltinga en Kick Lange- weg. Voorts ook nog de wereldjeugd kampioen Parma (Z.-Sl.), die reeds eenmaal een grootmeestersresultaat behaalde. De tienkampen, die op 17 Januari beginnen, zullen twee mees- tergroepen omvatten, benevens een damesgroep met wereldkampioene Nona Gaprindasvili (Rusland) als deelneemster. Naast deze belangrykste groepen zullen nog ongeveer driehonderd spe lers in vier- en tienkampen uitko men. De grootmeestergroep speelt vandaag de partijen voor de eerste ronde, die als volgt luidt: Van den Berg (Ned Tan (Ind), Robatsch (Oostenrijk)— Bronstein (Rusland'. Van Scheltinga -Ned Donner (Ned.), Matanovic (Z.-Sl O'Kelly de Galway (Belg.). Pllnile (Arg.)—Pirc (Z.-Sl.), Trifunovic (Z.-SI.)Ivkov (Z.-Sl Gereben -Is raël)—Langeweg (Ned.) .Stahlberg (Zweden)—A verbach (Rusland). Parma (Z.-Sl.)—Mille (Z.-Sl.). Bridgeclub Sans Atout De uitslagen van en de standen na de 4e avond van de viertalcompeti tie van de bridgevereniging „Sans Atout". luiden: Groep zwart.: team Stikvoort-team Aenmeij 1-5. team V. d. Zeeuw-team Goutier 6-0. Stand: team Aenmey 4-15; team Goutier 4-14; team Stikvoort 4-13; team V. d. Zeeuw 4-6. Groep zwart-wit: team Crama-team V. d. Oever 6-0; team La Lau-team Bernard 4-2. Stand: team Crama 4-19, team La Lau 4-19, team Bernard 4-10, team V. d. Oever 4-0. Groep rood: team SUpesteyn-team v. d. Drift 6-0, team Mollema-team Kins 0-6. Stand: team Kins 4-18; team V. d. Drift 4-16; team 8Upesteyn 4-14; team Mollema 4-0. Groep groen: team Altink-team team Schippers 6-0; team Verkerk team Altink 0-6; team Verkerk-team Schippers 0-6. Stand: team Schippers 4-18; team Altink 4-18; team Verkerk 4-0. Roy Emerson, na de overgang van Rod Laver naar de profs, waarschyn- lijk 's werelds beste tennlsamateur, zal dit seizoen een dubbel vormen met de Spanjaard Manuel Santana. Emerson heeft in zyn carrière het heren dubbelspel van vrijwel elk groot toernooi meerdere malen gewonnen. Meestal dubbelde hy met Neale Fra- ser, die zich nu uit de topsport heeft teruggetrokken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7