Vier kinderen gedood bij brand in Nieuw-Vennep V.S. en Rusland zetten punt achter Cuba-crisis Vader zwaar gewond bij reddingspoging Kennedy is race niet DeGanlle begonnen KOUDE DUURT VOORT Zweedse VN-troepen bezetten Kaniama DRAMA IN HAARLEMMERMEER LUXEMBURGSE PRINSES IN VERWACHTING Koppige Europese grijsaards De kogel voor 9 Oekraïners Gat m muur WEERBERICHT Prinses MARIJKE terug in Nederland onder druk Druk bezette agenda voor komende weken Engeland-V.S. Britten door Amerikaans radargordijn? „Positieve^ reactie van Rood-China GEZAMENLIJKE BRIEF AAN OE THANT Nog niet alle geschilpunten geregeld (9ud temvs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 8 JANUARI 1963 No. 30850 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 buren ondergebracht. Het hoofd van £)e trieste resten van de wo- het parket te Haarlem, mr. L. H. TI7 T rj Feitsma, en de substituut-officier nin9 van "e juwelier W. j. nol van Justitie, mr. J. van den Oever, waarin zijn vier kinderen om het zullen vandaag een onderzoek instel- ipvpr t- I len naar de oorzaak van deze trage- j die. Prinses Josephine Charlotte van Luxemburg, de echtgenote vaji erf groothertog Jan, is in ver wachting, zo is gisteren bekend gemaakt. De blijde gebeurtenis wordt in de lente verwacht. Prinses Josephine Charlotte, is een zuster van Koning Boudewijn van België. Zij is in 1953 met erfgroot- hertog Jan getrouwd. Het prinselijk paar heeft reeds vier kinderen: Marie Astrid, 8 jaar, Henri, 7 jaar, en Jan en Margaretha, tweelingen. 5 jaar. De aanstaande prins of prinses zal het dertiende kleinkind worden van groothertogin Charlotte en Prins Felix, die zes kinderen hebben. (Foto Leidsch Dagblad) (Van een onzer verslaggevers- De vier kinderen van de juwelier W. J. Hol zijn vannacht bij een felle brand in Nieuw-Vennep om het leven gekomen. De heer Hol, die bij pogingen om zijn kinderen te redden, ern stige brandwonden opliep, is in het ziekenhuis opgenomen. De moeder kon zich in veiligheid stellen. De woning en winkel zijn geheel uitgebrand. Over de oorzaak tast men in het duister. Mevrouw Hol en de kinderen, de I 11-jarige Robbie, de 10-jarige Anne- marie, de 8-jarige Wim en de zes maanden oude Paultje lagen op de bovenverdieping van de linkerhelft van een dubbel woonhuis aan de Hoofdweg-Oost te slapen, terwijl de heer Hol nog in zijn werkplaats be- In twee processen zyn negen Oekrainers ter dood veroordeeld. Ze ven var hen zijn joden. Dit meldt de Prawda van de Oekraïne van 5 januari. I Het eerste proces speelde zich af in I Iwaaowc-Frankowsk (voormalig Sta- f nislawi. Hierin stonden acht mensen terechi v.egens klandestiene handel in tule en gordijnen, zaken die schaars zijn. Drie van hen, Gouss, i Frenkel en Tratsjoek, zullen worden terechtgesteld door de kogel. Zij heb- ben de Sowjet-Unie voor 232.900 roe bel (ongeveer een miljoen gulden) benadeeld. In hel tweede proces werden we- I gens onwettige handel in goud en juwelen ter dood veroordeeld Freiberg, Gandsj, Tendler, Pikelnji, Grossman en Petsjerskij. Zij hadden 330 gouostukken, platina, zilver en 48 horloges en een grote hoeveelheid diamanten op de vreemdste plaatsen verborgen, zoals onder trottoirstenen, achter tegels in keukenmuren en zelfs in een graftombe. De staat zou hierbij voor ongeveer een miljoen roebel (vijf miljoen gulden) zijn be nadeeld. Tijdens opklaringen daalde de tem peratuur in het noordoosten en oosten van het land de afgelopen nacht tot 8 a 9 graden beneden het vriespunt. In het zuiden vroor het daarentegen tengevolge van bewolking slechts 2 a 3 graden. In Duitsland nam de vorst toe en u kwam er op vele plaatsen strenge f vorst voor. Omdat de komende 36 uur de wind in Nederland oostelijk blijft zal de temperatuur in ons c land over het algemeen nog wat j lager worden en kan het de ko- P mende nacht in het noordoosten en oosten van ons land hier en r| daar streng vriezen. De oostelijke winden worden ver- ■i oorzaakt door een hogedrukgebied, I dat zich uitstrekt van Groenland naar de Noordzee en de Oostzee, ij Een tamelijk diepe oceaandepressie trok voorbij de Azoren in de rich el ting van de Golf van Biscaje. Deze j kan morgen geen invloed op het weer in Nederland uitoefenen, zo- I dat de kans op neerslag klein M blijft. De wegeninformatiedienst van de KNAC meldt dat alle hoofdwegen a| in geheel Nederland nu weer goed berijdbaar waren. In het algemeen <j moet men, aldus de KNAC, aan dacht besteden aan op- en afritten i en inhaalstroken en dergelijke die plaatselijk glad kunnen zijn. De binnenwegen zijn over het gehele iii land glad tot zeer glad op de plaat sen, waar nog sneeuw op de wegen ligt. zig was. Toen hij de brand bemerkte, snelde hij naar boven. Hij kon zijn vrouw in veiligheid brengen. Een po ging, om zijn kinderen te redden, was tot mislukking gedoemd, omdat een maal boven gekomen, ontsnapping via de trap niet meer mogelijk bleek. Vermoedelijk heeft hij in wanhoop getracht, met zijn kinderen door het raam van een dakkapel aan de vuur zee te ontkomen. Hij is als eerste naar buiten gesprongen om een lad der te gaan halen. Zijn verwondin gen waren e:hter zo ernstig, dat hij zijn plan niet heeft kunnen volvoe ren,. De kinderen durfden hem niet te volgen en zijn in de vlammen om gekomen. De stoffelijke resten zijn geborgen. Kruidenier M. Tates, wiens huis onder een dak met dat van de heer Hol staat, vertelde ons, dat hij van nacht omstreeks kwart over twee wakker werd. Toen hij naar buiten keek, zag hjj een enorme vuurgloed. Even dacht hij, dat zijn pakhuis, dat achter het huis is gelegen, in brand stond. Spoedig was hem echter dui delijk. dat het huis van zjjn buurman in lichterlaaie stond. Hjj rende naar buiten. In de tuin vond hij de heer Hol, die zijn reddingspogingen had moeten opgeven. Hij had brandwon den over het gehele lichaam. De vier slachtoffertjes sliepen op verschillende kamers. De heer Tates heeft nog getracht, een gat in de muur van de bovenverdieping te ma ken. Zodra dit echter gereed was, sloegen de vlammen erdoor. De heer Tates hoorde de kinderen nog wel, maar kon ze door het vuur niet be reiken. Mede daardoor kon de brand ook overslaan naar het huis van de heer Tates, waarvan de bovenverdie ping ook vrijwel uitbrandde. De politie en de brandweer van de Haarlemmermeer, waarvan de laatste onder leiding stond van commandant J. Burée, waren spoedig ter plaatse. Ze stonden echter machteloos tegen de laaiende vuurzee. Het enige wat de brandweer nog kon bereiken was dat een deel van de woning van de heer Tates gered werd. De heer Hol is met ernstige brand wonden opgenomen in het Elisabeth- gasthuis te Haarlem. Zijn vrouw, die geen lichamelijk letsel opliep, is bjj De Zweedse VN-troepen heb ben de plaats Kaniama, een be langrijk knooppunt van verbin dingen in Katanga, en een nabij gelegen vliegveld ingenomen zonder tegenstand te ontmoeten, zo is gisteren in Leopldstad be kendgemaakt. Kaniama ligt 195 km ten noordwesten van de VN- IETS MEER WIND I De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond droog weer met bewol- P king voornamelijk in het zuiden en j opklaringen in hoofdzaak in het ei noorden van het land. Matige, later ej nu en dan vrij krachtige oostelijke wind. Vannacht en morgenochtend i matige en in het noordoosten en oos- j ten van het land hier en daar strenge 01 vorst, midden op de dag lichte vorst I tot matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 JANUARI Zon op: 8.46 uur; onder: 16.48 uur. Maan op: 16.32 uur: onder: 8.10 u. Hoogwa' te Katwijk te 2.36 en 14 53 uur; laagwater te 9.50 en 23.07 uur. Dit blad bestaat uit 10 pagina's basis Kamina, vanwaar de Zweedse troepen waren opge rukt, en beheerst de hoofdbrug over de rivier de Loebilasj. Een woordvoerder van de VN in New York heeft gisteren meegedeeld, dat Oe Thant blijft bij zijn weigering om met president Tsjombe van Ka- tanga te onderhandelen. Tsjombe en zijn medewerkers hebben hun plicht verzaakt, aldus de VN-verklaring, waarin verder wordt gezegd dat de VN geen moeite sparen om te verhin deren dat Tsjombe of wie dan ook in Katanga een politiek van „ver schroeide aarde" toepast. Uit diplomatieke bron is voorts ver nomen, dat de troepen van de VN, mogelijk begin volgende week, naar Kolwezi en andere steden in Katanga zullen optrekken. In Elisabethstad zijn de lichamen van 58 Afrikaanse burgers gevonden, maar mogelijk zijn bij de gevechten in en rond de stad nog meer slacht offers gevallen, zo heeft een functio naris van het Rode Kruis gisteren in Elisabethstad gezegd. President Tsjombe heeft Intussen met de generale staf van zijn gen darmerie overleg gepleegd over de organisatie van een guerrilla tegen de V.N. Dit is in een communiqué van de Katangese regering, dat zondag avond in Brazzaville werd ontvangen, meegedeeld. De premier van Kongo, Adoela, heeft gisteren een plan voor hereni ging van Katanga met de rest van Kongo bekendgemaakt, dat uit zes punten bestaat. De belangrijkste twee punten zijn, dat een aantal be stuursambtenaren uit Leopoldstad naar Elisabethstad zullen gaan om het bestuur over Katanga tijdelijk op zich te nemen (het Katangese personeel en buitenlandse adviseurs zullen op hun post blijven) en dat Katangese gendarmes die zich voor een nader te bepalen datum bij de Kongolese strijdkrachten aansluiten, hun huidige rang zullen behouden. Koningin Juliana heeft gistermid dag haar jongste dochter van Schip hol afgehaald. Prinses Marijke, die op 27 december naar München vloog, keerde met haar twee vriendinnen en met mej. LJ. Ingen Housz, voor malig verzorgster van de jongste twee Prinsessen, op Schiphol terug in een ljjnviiegtuig uit Zürich. Op verzoek van de Koningin werd aan de terugkomst van de prinses te voren geen enkele ruchtbaarheid ge geven. (Van onze Parijse correspondent) Uit de bezoeken, die Ameri kaanse en Europese staatslieden de diplomaten elkaar in de ko mende dagen zullen brengen, wordt in de Franse hoofdstad geconcludeerd tot een fase van versnelde ontwikkeling, een soort stroomversnelling. Presi dent Kennedy zou het Franse staatshoofd, president De Gaul le, de pas willen afsnijden of, als men een ander beeld wil, schaakmat willen zetten. De Westduitse en Engelsgezinde minister van Buitenlandse Zaken. Schroder, vertoeft sinds gisteren in de Britse hoofdstad. In Parijs arri veert morgen de Amerikaanse onder staatssecretaris Ball, die een verga dering van de permanente NAVO- raad gaat bijwonen, waarvan onze landgenoot mr. D. U. Stikker, voor zitter is. Zoals bekend is de heer Stikker vorige week in Bonn langdu rig door kanselier Adenauer ontvan gen. Vrijdag en zaterdag zal de En gelse minister voor de Euromarkt, Heath, eveneens in Parijs met Fran se ambtgenoten confereren, terwijl zijn premier, Macmillan, zich naar Rome zal spoeden. Zondag ontvangt minister Schroder in Bonn Italiaanse en Belgische collega's alsmede de Amerikaanse boodschapper Ball. En op de twee volgende maandagen vindt dan in Brussel een zoveelste conferentie tussen de zeven ministers plaats over Engelands toetreden tot de Euromarkt. Tenslotte volgt dan op de 21ste van deze maand een ont moeting in Parijs tussen kanselier Adenauer en president De Gaulle. Twee onderwerpen, die steeds dui delijker met elkaar verwikkeld raken, vormen de hoofdschotels van al die palavers: Engelands economische, politieke en mogelijk militaire in schakeling bij continentaal Europa en Kennedy's voorstel inzake de op richting van een Atlantische atoom club onder leiding der drie grote Westelijke mogendheden: Amerika, Engeland en Frankrijk. Vorige week zag het er ten aan zien van die problemen naar uit dat de voornaamste tegenstanders in dit diplomatieke spel het er in elk geval over eens waren geworden het „haast u langzaam" als richtsnoer te aan vaarden. Aan deze stilzwijgende af spraak de vraagstukken dus tijd te gunnen om tot rijpheid te komen, schijnt Washington zich nu plotse ling niet langer te willen houden. Behalve in Kennedy's persoonlijke voortvarendheid, waarvan ook de ge beurtenissen in Kongo getuigen, zoekt men in Parijs de verklaring van deze diplomatieke opgewonden heid vooral in een nieuwe taxering door Washington van de verschillen de kaarten, die in het pokerspel met De Gaulle zouden kunnen worden uitgespeeld. De Amerikanen zouden in samen werking met Londen daarom ver hoogde druk op de verschillende Europese bondgenoten willen uitoefe nen om Frankrijk te dwingen Enge land zonder veel verder verwijl in do Euromarkt toe te laten. Met dat doel zou Georges Ball morgen in de NAVO-raad de veertien bondgenoten van Amerika verlokkende bijzonder heden willen verstrekken over de ge meenschappelijke kernwapenplannen, die de nieuwe Amerikaanse opperbe velhebber, generaal Lemnitzer, krijg! uit te werken. 9 Slot pag. 2 Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft berichten, als zouden Britse ,,Vulcan"-bom- menwerpers enkele weken gele den onopgemerkt door het Ame rikaanse radargordijn zijn ge vlogen bij een schijnaanval op Amerikaanse steden, .volmaakt ongegrond" genoemd. De Lon- dense "Daily Express" had hier van melding gemaakt en volgens de militaire medewerker van dit blad waren er .geweldige vraag stukken gerezen: de kracht en doeltreffendheid van de Engelse kernbewapening en de kwets baarheid van Engelands grootste bondgenoot". De „Chicago Tribune" heeft kritiek geoefend op wat het blad noemt de „dubbelzinnigheid rond de berichten, die nu zijn tegengesproken". Het blad schrijft in een hoofdartikel niet te weten of de Britse luchtmacht „het verhaal heeft laten uitlekken om de regering-Kennedy in moeilijk heden te brengen na het besluit de Skybolt te schrappen". Onder de kop „Wij weten het niet" zegt het hoofd artikel o.m.: „De berichten en tegenspraken zijn in de dubbelzinnigheid gehuld, die de lezers kunnen verwachten na de aankondiging van de regering-Ken nedy, tijdens de Cubaanse crisis in oktober, dat zij doelbewust is over gegaan op een politiek van „be heerst nieuws". Misschien is de re gering met de resultaten tevreden, maar de pers en het publiek zijn het allesbehalve. In een sfeer van ge heimhouding en veinzen ontstaat er twijfel bij iedere officiële uitspraak, en niemand kan natuurlijk weten in hoeverre de regering het nodig acht iets voor eigen doeleinden te ver bergen". Jaarlijks wordt in Miami in de VS een caravan-show gehouden waar de nieuwste snufjes op dit gebied te bewonderen vallen. Deze grappige luchtfoto toont het enorme aantal geëxposeerde wagens De regering van Rood-China heeft „positief gereageerd" op de voorstellen van de conferentie in Colombo ter regeling van haar grensgeschil met India Aan deze conferentie werd deelgenomen door vertegen woordigers van Afrikaanse en Aziatische landen. Het bovenstaande blijkt uit een communiqué, dat is uitge- In een gezamenlijke brief aan Oe Thant hebben de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie ver klaard, dat de overeenstemming die zij hebben bereikt over rege ling van de Cubaanse crisis, ver dere actie van de Veiligheids raad op dit punt overbodig maakt. geven door premier Tsjoe En-lai van Rood-China en mevr. Ban- daranaike, de minister-president van Ceylon, die naar Peking is gekomen om de voorstellen van de conferentie aan de Chinese leiders voor te leggen. China s reactie op de voorstellen zal ove rigens niet gepubliceerd worden voordat mevr. Bandaranaike deze voorstellen heeft besproken met premier Nehroe van India en het resultaat van het overleg is meegedeeld aan alle zes lan den, die op de conferentie in Colombo vertegenwoordigd wa ren. In de brief, die ondertekend is door Stevenson en de Russische eerste on derminister van Buitenlandse Zaken Koeznetsow, wordt verder gezegd, dat het nog niet mogelijk is geweest alle vraagstukken met betrekking tot de Cubaanse crisis op te lossen. Beiae regeringen spreken de hoop uit dat het overleg over Cuba zal leiden „tot de regeling van andere tussen hen bestaande geschillen en tot een algemene vermindering van de spanningen die een oorlogsdrei ging kunnen vormen". In de brief wordt niet nader uit eengezet welke geschilpunten er nog zijn overgebleven, maar waarnemers merken op dat de beide partijen geer overeenstemming hebben kun nen bereiken over inspectie ter plaat se op Cuba om te waken tegen het opnieuw invoeren van Sowjetrussi- sche aanvalswapens. Zonder deze voorwaarde wil Amerika niet beloven geen invasie te plegen. Gezaghebbende kringen in Wash ington hadden eerder op de dag ge zegd dat de Verenigde Staten zullen voortgaan met het uitoefenen van economische druk op het Cubaanse communistische regime. President Kennedy heeft onlangs verklaard dat bij gebreke aan Russische en Cu baanse overeenstemming over inspec tie ter plaatse door de Verenigde Sta ten luchtverkenningen boven het eiland zullen worden voortgezet. Volgens diplomatieke kringen in de Verenigde Naties maakt deze formele brlei eer einde aan de crisis over Cu ba De Amerikaanse politiek zal er op gericht blijven al het mogelijke te doen mei behulp van economische en diplomatieke methoden om Fidel Castro en zijn regering omver te werpen. In de brief wordt geen melding ge maakt van voortzetten van de on derhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Men meent cial deze nu zijn afgesloten. Verwacht wordt dat Koeznetsow spoedig naar Moskou zal terugkeren. De Cubaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, dr. Carlos Lechu- ga. heefc in een brief aan secretaris generaal Oe Thant verklaard, dat de onderhandelingen tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten „niet geleid hebben tot een effectieve over eenkomst waarin de vrede in het Ca- raibischt gebied blijvend wordt ver zekerd en de bestaande spanningen worden opgeheven". De Cubaanse regering is van me ning dat de onderhandelingen niet tot voor Cuba aanvaardbare over eenkomsten hebben geleid „omdat de regering van de Verenigde Staten, niet afziend van haar agressieve en inmengTigspolitiek, een machtspositie handhaaft die zij met flagrante schending van de internationale rechtsprincipes heeft aangenomen". Di. Lechuga herhaalt in zijn brief de vijf punten die Fidel Castro op 28 oktober als voorwaarde voor een re geling heeft genoemd, waaronder de eis voor het verlaten van de marine basis Guantanamo door de Verenig de Staten en beëindiging van de eco nomisch druk tegen Cuba. Uit het Leidsch Dagblad van 8 Jan. 1863: (Advertentie - Uithoofde i van herstellingen zal de i Stoomboot Volharding van J Leijden op A'dam de 13—IS Jan. a.s. buiten dienst zijn. f De directie i

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1