NA VORST EN SNEEUW NU OOK IJZEL President-directeur K.L.M. neemt ontslag GEEN BROOD AAN HUIS IN LEIDEN Koude wel wat minder9 muur winterweer blijft nog voortduren SCHEPEN IJS OP RIVIEREN VOEDSEL: geen kou aan de lucht JACHT GESLOTEN (§uc/ QTi'euws Automobilistneem ook anderen mee Heel Europa WEERBERICHT Twintig doelen explosie in fabriek ZOUTGEBREK IN LIMBURG Elke avorul weerbericht op tv Zondag a.s. geen voethal H. JANSE heeft H Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 3 JANUARI 1963 No. 30846 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Terwijl in Frankrijk het kwik op sommige plaatsen al tot 15 graden is gestegen, blijven wij in ons land voorlopig nog opge scheept zitten met het barre winterweer. Het overgangsgebied tussen de koude lucht en de zachtere lag vanmorgen over Zuid- Engeland, België, het Rijngebied en de Alpen. Ook voor morgen wordt er niet veel verandering in deze situatie verwacht. Plaatselijk zal nog enige sneeuw kunnen vallen en in het zuiden van het land ook ijzel. De vorst zal in het noor den overwegend matig zijn en in de zuidelijke provincies lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Nadat men in de afgelopen dagen met veel pijn en moeite de wegen weer althans gedeeltelijk berijdbaar had gekregen, doemde vannacht en vanochtend een nieuwe vijand van het verkeer op: ijzel. Regen viel op wegen, die een temperatuur hadden van ver beneden het vriespunt. In een oogwenk waren de rijbanen in spiegelgladde ijsbanen veranderd. De wegeninformatie van de K.N.A.C. somde vanochtend een aantal wegen op die glad tot spiegelglad waren. Vrijwel geheel zuid-Nederland werd met een dunne laag ijs bedekt. Vanochtend waren de wegen in Zuid-Holland boven de lijn Den Haag —Utrecht nog goed te berijden, maar de verwachting was, dat ook in het noorden van Zuid-Holland regen zou gaan vallen en de wegen glad zouden worden. De verbeteringen in de be rijdbaarheid waren zo vreesde men dus slechts van tijdelijke aard. Door de harde wind heeft men op vele plaatsen ook te kampen met stuifsneeuw. Wegen, die het ene mo ment schoon gemaakt waren, waren enkele uren later weer vrijwel onbe gaanbaar. Geïsoleerd Nog steeds zijn er dorpen nagenoeg geïsoleerd. Alle mannelijke inwoners van het Noordhollandse dorpje Zuiderwoude, die een schop kunnen hanteren, heb ben gisteren van de vroege ochtend tot in de middag gewerkt om de toe gangswegen naar hun woonplaats be gaanbaar te maken. Gistermiddag om drie uur kon men zeggen, dat er weer contact was met de buitenwe reld. Met behulp van een bulldozer is de dienst Gemeentewerken van Brum- men er gisteren in geslaagd de buurt schap Cortenoever, die door sneeuw van de buitenwereld was afgesneden, weer vrij te krijgen. Anders is het met de buurtschap Tonden gesteld, die nog steeds volkomen geïsoleerd is. Daar zou men vandaag met man en macht de strijd tegen de opge hoopte sneeuw aanbinden. De bewoners van Marken hebben gisteren een pad gebaand over de be vroren Gouwzee. De boeren hebben over dit pad de melk naar Monniken dam gebracht. De sterke wind maak te de terugtocht echter bijna onmo gelijk. Men kan er eigenlijk nog al leen maar over het ijs lopen met klompen met spijkertjes eronder. Alle Markers, die aan de wal werken, zijn gisteren thuis gebleven. De Markers hebben het sinds zaterdag zonder post en kranten moeten stellen. Hulp (behalve Italië) nog gehukt ouder koude In Zwitserland wordt bij zacht weer de skisport bedreven en de Ita lianen gaan onder een blauwe he mel naar hun werk of liggen te zon nebaden, maar de rest van Europa gaat gebukt onder door de kou ver oorzaakte verstoring van de norma le orde. In Engeland zijn de afgelopen vorstweek tientallen mensen gestor ven van dt kou en In het westelijk deel van dit land vechten helikop ters tegen sneeuw, ijs en mist om duizenden dorpelingen uit hun iso lement te verlossen. Een Duitse gevangene die op nieuwjaarsdag erin geslaagd was uit zijn gevangenis in Helmstedt te ont snappen, kwam in de avonduren in Brunswijk op een politiepost vragen of hij alstublieft naar de gevange nis terug mocht. „Het is te koud buiten", zei hij. In de wachtkamer van her station van Brunswijk za ten vier van zijn kameraden rond de kachel te wachten tot de politie hen naar hun cel zou terugbrengen. Zij hadden alle vijf de tralies van hun cellen tijdens een oudejaars- vuurwerk verbroken. In sommige gedeelten van Enge land dreigde vandaag de elektrici teit uit te vallen,door het sterk ge stegen verbruik én een langzaam- aan-actie van de elektriciteitsarbei- ders. De Westduitse waddeneilanden worden mei helikopters bevoorraad. In Zweden vroor het gisteren 9 gra den bij stralend blauwe hemel. In Zuid-Polen vroor het 27 graden. Het gevaar vooi lawines in Oostenrijk is verminderd omdat de vorst weer is ingetreden. Tenminste 14 Oostenrij kers zijn de laatste tien dagen door de koude omgekomen en een hon derdtal mensen heeft de laatste drie dager, bij uitglijden op de beijzelde straten een been gebroken. Noord- Noorwegen is door een sneeuwstorm getroffen. Het verkeer op de rails zowel als op de weg wordt er ern stig door gehinderd. De Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft de jongeren opgeroepen waar nodig hulp te verlenen, vooral aan bejaarden. Zij wekt haar leden op voor hen boodschapjes te doen. Het ophalen van de melk bij de boerderijen gaat met grote moeilijk heden gepaard en stagneert op ver scheidene plaatsen. Tussen Schier monnikoog en Ameland enerzijds en de vaste wal anderzijds wordt nu een luchtbrug onderhouden. Met Ter schelling, Vlieland en Texel is er AANHOUDEND WINTERWEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veel bewolking met in het noorden van het land nu en dan wat sneeuw en overwegend matige vorst, in het zuiden van het land af en toe wat sneeuw of ijzel en lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. Krachtige tot matige wind uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.42 uur; Maan op: 13.19 uur; onder: 1.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.49 22.28 uur; laagwater te 5.14 en 17.50 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Bij een ontploffing in een em ballagefabriek te Terre Haute, in de Amerikaanse staat Indiana, zijn gisteren tenminste twintig mensen om het leven gekomen en 47 gewond. Het dak van de fabriek werd weg gerukt en een muur stortte in. Tot gisteravond waren twaalf lijken ge borgen. Over veertien arbeiders die op het moment van de explosie in de fabriek waren, was nog niets bekend. Men vreesde daarom dat nog meer slachtoffers onder het puin bedolven lagen. De Schipholweg is nog steeds voor alle verkeer gesloten, maar men werkt met man en macht om hem sneeuwvrij te maken. en toen gingen we verder zo goed en zo kwaad als dit gaat nog een verbinding over zee. Het treinverkeer heeft over het algemeen nog met vertragingen te kampen. De A.N.W.B. heeft een dringend beroep op alle automobilisten ge daan, waar dit mogelijk is, wach tenden bij tram- en bushalten te laten meerijden. Talrijke interlo kale buslijnen zijn nog steeds uit gevallen of worden met grote ver tragingen gereden, maar ook het openbaar vervoer in de steden is tijdens de spitsuren voor een groot deel ontwrichtDe automo bilisten op de buitenwegen bieden thans allerwege spontaan hulp aan, maar dit gebeurt veel min der in de steden. De automobilis ten hier beseffen niet altijd, dat onder de huidige weersomstan digheden, vooral tijdens het avondspitsuur, soms een uur of langer in de bittere koude moet worden gewacht voordat een plaats in de overvolle tram of bus Zware slepers zullen vanochtend vroeg van de Moerdijk af het Hol landse Diep opvaren oni het opstop pende drijf ijs te breken. Men begon vlak voor ebtjj, waardoor men zo lang mogelijk van snelle afvoer van gebroken ijs naar zee kon profite ren Iedere „breektorn" duurt onge veer 13 uur. Het ijsbreken zal vermoedelijk ook ditmaal beperkt blijven tot het open veroverd kan worden. De A.N.W.B verzoekt daarom met klem: zo er een plaatsje open is in een auto laat iemand daarvan profiteren. Hij of zij behoeft niet voor huis te toorden afgezet, maar men kan toch iemand tot een bepaald punt laten meerijden. houden van het Hollands Diep, de Nieuwe Mei-wede en de Waal. Door de Waal stroomt ongeveer de helft van het uit Duitsland aangevoerde Rijnwater. Voor zover gisteravond bekend was. bevond zich alleen op de Nederryn ijs, dat lastig was voor de scheepvaart. Slaagt men er in het zich in de Waal en Nederrijn bevindende ijs «os te houden, dan kan het, zonder veel schade aan te richten, naar zee worden gespuid. (Later, wan neer hei Haringvliet zal zijn afge sloten, zullen de thans in aanbouw zijnde spuisluizen voldoende capaci teit hebben om ijsmassa's af te voe ren). Het gevaarlijkste punt. waar het ijs zich kan vastzetten is het rivier stuk in de Nieuwe Merwede tussen ce „Kop \an 't land" in de Biesbos (tegenover Dubbeldam) en Gorkum. Bij Werkendam, waar de kente ring uren duurt, vriezen schotsen snel aan elkaar. Bij tier: graden on- dei nul breidt dit ijsdek zich dan stroomopwaarts met een snelheid van 15 tot 25 kilometer per etmaal uit. Door iedere dag het ijs los te maken kan dus het ijsdek op de rivier over dezelfde afstanden kor ter worden gehouden. Dit kan enorme schade aan bruggen, stu wen, sluizen en dijken voorkomen aangezien overlast van kruiend ijs bij dooi daardoor zoveel mogelijk beperkt wordt. Door op Hollands Diep en Nieuwe Merwede te breken kan onder gun- Ook in Oegstgcest Tijdens een gisteravond gehouden vergadering hebben de gezamenlijke Leidse bakkerspatroons besloten om met ingang van morgen de broodbe zorging tijdelijk stop te zetten. Dit besluit is een noodzakelijk gevolg van de abnormale weersomstandigheden en de moeilijke begaanbaarheid van de buitenwijken. In dit verband werd teleurstelling uitgesproken over de wijze waarop in onze stad het oprui- mingswerk wordt aangepakt en die naar het oordeel der vergadering ongunstig afsteekt tegen hetgeen op dit gebied in omliggende gemeen ten wordt gepresteerd. De distributie van brood zal met ingang van morgen geschieden door middel van de inrichting van een aantal verkoopplaatsen in Leiden en Oegstgeest, welke door de bakkers aan hun clientèle zullen worden be kend gemaakt. De verkoop vindt plaats van 10 tot 13 uur en uitslui tend tegen contante betaling. Uiter aard is het brood ook in de bakkers winkels verkrijgbaar. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, die gistermiddag van Schiphol naar Frankrijk is vertrokken, zei voor hij in het vliegtuig stapte: „Wat de voedselvoorziening aan gaat is er geen kou aan de lucht. Ik heb dat vanochtend nog ge controleerd. Hoogstens kan er tijdelijke stagnatie zijn in het tran sport van graan, maar dat heeft op de directe voedselvoorziening geen invloed". Wegens de weersomstandigheden heeft het ministerie van Landbouw het xxoodzakelijk geoordeeld ter bescherming van het wild de jacht te slxiiten. Van morgen af zal er nu op geen enkele soort wild meer mogen worden gejaagd. De jacht was vrijwel uitsluitend nog open op waterwild. Dit wild ver keert thans in grote nood en de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging wil nu de watervogels te hxilp komen. Zestig afdelingen van de vereniging in het land zullen aan het werk gaan om op de plaatsen, waar de in nood verkerende vogels zich ophouden, voer te strooien. Bij de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie in Hengelo en in DelfzRl moet men thans alle zeilen bijzetten om te kunnen voldoen aan de grote vraag van Rijk en gemeenten naar wegenzout, dat wordt gebruikt voor de bestrijding van de gladheid. Per uur wordt in Hengelo gemiddeld zestig tot honderd ton afgeleverd. Dagelijks staan lange rijen vrachtwagens, uit het zuiden, midden en oosten van het land, te wachten om te worden volgela den. In de nachtelijke uren worden telkens circa dertig spoorwagons gevuld. Voor het westen van het land beschkt de KNZ in IJmuiden over enorme voorraadruimten, die in de zomermaanden reeds zijn gevuld. Het personeel in Hengelo moest zaterdag en oudejaarsdag overuren maken om aan de grote vraag te kunnen voldoen. Toch dreigt er in Limburg gebrek aan zout. De mensen hebben voor het ontdooien van de ijzel op straat vele kilo's zout gebruikt. Gisteren was er bijna nergens meer zout te koop. Ook bakkers en slagers deden al tevergeefs een beroep op de grossiers. In de levensmiddelen winkels werd het beetje zout, dat nog voorradig was, op de meeste plaatsen onder de huisvrouwen gedistribueerd. Er waren zelfs enkele winkels waar men zout per eetlepel verkocht. Het NTS-journaal zal trachten, zolang de weersomstandigheden nog zo bar blijven, elke avond een weerinformatie te geven. Of men erin zal slagen ook elke avond de weerman op het scherm te krügen is twijfelachtig. De NTS is al geruime tijd doende een dagelijks weerbulletin te kunnen verzor gen, maar de KNMI ziet daartoe tot nog toe geen kans wegens personeels tekort. stige omstandigheden zelfs bereikt worden, dat de Waal over 150 kilo meter tot Lobith geheel open blijft. Naar mening van deskundigen heeft ijsbreken op de IJssel geen zin, omdat het IJsselmeer toch dicht vriest en dan geen ijs kan opnemen. Wanneer ae Waal open is. zal het geweld van kruiend ijs in IJssel, Be neden Merwede en Lek betrekkelijk gering zijn. Naast het breken in Hollands Diep en Nieuwe Merwede wordt er zoveel mogelijk voor ge zorgd. dat zo min mogelijk ijs in bochten van de Waal terecht komt eri vast gaat zitten. Hierdoor kunnen gevaarlijke ijsdammen dwars door de rivier ontstaan. Deze dammen kunnen slechts moeizaam met springstoffen uit de weg worden ge ruimd. Het KNVB-programma voor het amateurvoetbal van zaterdag en zon dag a.s. is in zijn geheel afgelast. Na rijp beraad heeft de KNVB eveneens besloten ook het programma van de semi-prof voetballers af te gelasten, zodat er a.s. zondag niet zal worden gevoetbald. Het programma, zowel van het amateur- als het betaalde voetbal, is wederom met een week verschoven. (Van onze Haagse correspondent) De raad van commissarissen van de KLM is vanochtend om 9 uur in vergadering bijeenge komen als een direct gevolg van de door drs. E. H. van der Beu gel, president-directeur van de KLM sedert 1 juni 1961 inge diende ontslagaanvrage. Op mr. H. Albarda na, die onderweg naar Nederland is, waren alle commissarissen aan- I wezig. Drs. Van der Beugel heeft zijn ont- 1 slag ingediend, omdat hij dat in het belang van het bedrijf acht. Indien de raad van commissarissen het ont slag verleent hetgeen in de loop van de dag verwacht werd zal met de waarneming van het president- directeurschap worden belast de plaatsvervangend president-directeur ir. F. Besan^on. Er gaan allerlei geruchten door Den Haag over de redenen, die drs. Van der Beugel tot zijn ontslagaan vrage hebben gebracht. De meest waarschijnlijke motivering is wel die, welke gebaseerd is op de overweging, dat de afwezigheid van de heer Van der Beugel de raad van commissaris sen de vrijheid geeft zoals het meest gewenst lijkt. Zo althans is de ver wachting, dat de vergadering van commissarissen het ontslag zal moti veren. Dit zou ook de consequentie zijn van het rapport, dat de Ameri kaanse firma voor bedrijfsadvlezen. Mc. Kinsey heeft uitgebracht. Dit rapport is destijds op verzoek van de K.L.M.-directie gemaakt met de bedoeling het Kl.M.-bedrijf vol ledig „door te lichten" en zo moge lijk als gevolg daarvan adviezen aan de directie te kunnen bieden Het is een intern rapport, dat na tuurlijk geheim blijft. De consequenties zjjn echter niet geheim te houden. Vermoedelijk zal een de radviezen, n.l. het verkleinen van het K.L.M.-bedrijf, tot een zo danige omvang, dat het overzichte lijk blijft en binnen de financiële mogelijkheden van Nederland, van beslissende betekenis geweest voor het standpunt dat de heer Van der Beugel thans heeft ingenomen. De heer Van der Beugel, die wij tot op dit moment nog niet hebben kun nen ontmoeten, heeft zijn besluit reeds in de loop van december ge nomen. De commissarisvergadering staat onder leiding van de president-com missaris, dr. ir. F. G. den Hollander Behalve exportbevordering, die uit het buitenland moest overkomen, wa ren vanochtend aanwezig: Prins Bernhard, de oud-directeur van de K.L.M., gen. b.d. I. A. Aler, de heer S. J. van den Bergh (Unilever), mr Burgerhout (Twentsche Bank), de heer A. H. C. Gieben (Verkeer- en Waterstaat), jhr. mr E. van Lennep (Financiën), prof. mr. P. Lieftinck. de heer W. H. de Monchy (Kamer I van Koophandel Rotterdam), de heer j Rahussen (Lippman Rosenthal en Co.), de heer M. Ruppert (lid Raad i van State), jhr. J. A. G Sandberc (Pierson, Heldering en Pierson), prof dr J. Tinbergen, ir. Th. P. Tromp (vice-president Philips Eindhoven) en drs. J. Houben (commissaris van de Koningin in Limburg). Nader vernemen wR, dat drs. Van der Beugel per 1 april ontslag heeft genomen. Hjj is voornemens zeer bin nenkort met verlof te gaan voor een korte periode van rust, welke hij op medisch advies moet ondergaan. Advertentie UW TOCHT WEG met onze zelfplakkende snelstrip, rubber tochtband, bronzen tochtstrip, tochtlatten en dorpelstrips. HAARLEMMERSTRAAT 129 Telefoon 21808 Uit het Leidsch Dagblad van i J 3 Jan. 1863: i J Zondag 1.1. is op het J J strand te Nieuwe Diep gevon- i den een houwitser van 50 f pond, waarschijnlijk gebruikt bij de landing der Engelschen in 1799 aldaar. i Als een bewijs van de behoefte aan de inrigting J voor warme baden aan de J Bloemmarkt diene dat van f 29 Nov.—31 Dec. 1862, 530 ba- t t den zijn genomen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1