Barre Katerkoers voor slimme Huub Harings Mallejan' Vierhouten) door BRAND verwoest Oud-internationals te sterk voor kil FC: 8-2 Fransman Ameur liep winnend 1963 in... Hotelgasten vluchten BERT ZOET (PECH) OP DERDE PLAATS Fluks op dreef in Utrecht Sjoukje heeft koffer terug Kinderen spelen niet vuurwerk Wim Roozen de goalgetter. Tsjechen heste voetballers Europa van t VUURWERK' IN BERLIJN Opgericht 1 maart 18G0 Woensdag 2 januari 1963 Derde blad no. 30845 In de IJzlgkoude Bernhardhal in Utrecht vond de tweede service mi- crokorf balwedstrijden plaats van de door de G.U.K.B. georganiseerde competitie, waaraan Fluks met 3 achttallen deelneemt. De roodwitten waren dit keer bij zonder goed op dreef. Alle negen wedstrijden, welke onze stadgenoten speelden, leverden een overwinning op, waarbij vooral de juniorenploeg tot uitstekend spel kwam. Dit team leidt dan ook in de juniorenafdeling met de bijzonder mooie score van 6 overwinningen uit 6 wedstrijden en een doelgemiddelde van 44-2. De uitslagen van de door Fluks ge- speelde wedstrijden waren: Poule A: Tovers—Fluks 2-4: Fluks —Vogel 3-1; Excelsior—Fluks 2-3; Poule B: Zwaluwen 2Fluks 1-5; Fluks 2—SKV 2 3-2; Vada 2—Fluks 2 2-3; Poule E: FluksVada 5-1; Vinken 1 —Fluks 0-11: SKV—Fluks 0-10. J Op 3 februari a*. wordt dit toer nooi beëindigd. I SCHAKEN Toernooi Hastings Door een overwinning op de Brit Alexander heeft de Zuidslavische grootmeester Gligoric de leiding be houden van het internationale I schaaktoernooi van Hastings. Na de vijfde ronde is de stand: 1. Gligoric (Z.-Sl.) 4 pnt, 2. Marovic (Z.-Sl.) 31 i pnt, 3. 6myslov (Rusl.) 3 pnt, 4 Kotov (Rusl.) 2,<> pnt en 2 afg. partijen, 5 Clarke (GB» 2'2 pnt en 1 afg. partij. 6. Alexander (GB) 2'. pnt, 7. Littlewood <GB> 2 pnt, 8 9 Tan (Ind.) en Hollis (GB) bei den 11 pnt., 10 Van Sters (Belg.) 1 pnt en 1 afg. partij. Sterke bezetting Hoogoventoernoo i De Hoogoventoernooicommissie heeft op het ogenblik een belangrijk aantal definitieve toezeggingen van buitenlandse titelhouders tot deel name aan de grootmeestergroep, de meestergroepen en de damesgroepen ontvangen. De grootmeestergroep zal er ver moedelijk als volgt uitzien: Groot meesters: Averbach (Rusl.) Bron- 1 stein (Rusl), Donner (Ned), Ivkov Zuid-Sl.), Matanovic (Zuid-Sl.), O'Kellv (Belg). Pilnic (Chili), Plrc I (Zuid-Sl), Robatsch (Oostenrijk), Stahlberg (Zweden) en dr. Trifunovic (Zuid-Sl Meesters: Gereben (Zwit- serl Langeweg (Ned.), Milic (Zuid- Slavië». en Van Scheltinga (Ned.). Kandidaatmeesters: dr. C. B. van den Berg en de nationale kampioen H L. Tan. Voor de twee meestergroepen ko men in elk geval de voleende scha kers naar Nederland: Benl (Oos- tenrCanal (Italië), Dunkelblum - (Belg.),. Fazekas (GB). Henneberke (Ned Kinnineer <W -Did.), Kramer (Ned.). Relistab (W.-Dld.) Toran (Spanje) en Waid (GB). In de damesgrcep ontbreekt nog één deelneemster. Vrijwel zeker zul len uitkomen- wereldkampioene No- na Gaprindashvili (Rusl.). Nikolu (Roemenië). Basic en Jovanovic (Zuid-Sl.). Gombac (Hong en van Nederlandse zijde. Heemskerk. Rood- zant. Timmer en Vreeken. De eerste ronde van de grootmees tergroep zal 18 januari worden ge speeld de meestergroepen en dames- groep starten op 17 januari. Op het ogenblik zijn er meer dan 300 aan meldingen uit 15 landen binnenge komen. (Van een onzer verslaggevers) De Limburger Huub Harings heeft de traditionele Katerkoers op het Sportpark Duinhorst gewonnen. Met de fiets op de schou der won hij een lopende sprint van vier renners, onder wie de favorieten Bert Zoet, Manus Brinkman en Cor Rutgers. Zelden is een cycle-cross zó spannend en tegelijk ook zó grimmig ge weest. Grimmig niet alleen wegens de felle koude, de erbarmelijke toestand waarin het parkoers dit jaar verkeerde, maar ook door de verbetenheid, waarmee de renners elkaar iedere centimeter voorsprong op de rulle, dan weer gladde bospaden betwistten. De uitslag luidt: l.H Harings uit Sibbe in 1 uur 9 min. 10 sec., 2. Cor Rutgers uit Naarden op vijf meter, 3. Bert Zoet uit Sassenheim, 4 Ma nus Brinkman «Rotterdam». 5. G. Ruttenberg (Baarn»; 6. Jan van Dijk (Lisse»; 7. Bert Odijk (Alphen aan den Rijn), 8. J. Wuurman 'Am sterdam'. 9. J. v. d. Geest «Maas- land), 10 K. v. 't klooster (Soest».' 11. H Willemse (Kranenburg». 12 W. v. 't Klooster (Soest). De overige renners eindigden allen met een of meer ronden achterstand. B(j de nieuwelingen, die 8 km re den. zegevierde de Noordwijker L. v. d. Berg in 24 min. 42 sec. Een verheugde vader Dijkstra deel de ons maandagavond mede, dat op de laatste dag van dit voor zijn dochter zo succesvolle jaar de koffer, die zy daags tevoren was kwijtge raakt in de trein naar Davos, terecht was: de koffer, waarin zich o.a. een groot aantal wedstrijdkostuums be vonden. werd gevonden op het sta tion van Buchs. Het is niet bekend, hoe de koffer daar was gekomen, maar Sjoukje is er niet minder blü om. Portugal—Bulgarije De beslissingswedstrijd tussen Por tugal en Bulgarije, voor de achtste finales van het toernooi om de Euro pese beker voor landenteams, zal woensdag 23 januari worden ge speeld. Ten aanzien van de datum hebben de beide voetbalbonden over eenstemming bereikt, ten aanzien van de plaats waar zal worden ge speeld nog niet. De Portugezen hebben aan de Bul gaarse Voetbalbond voorgesteld de ontmoeting in Frankfort. Parijs of Rotterdam te houden. Indien de bon den niet tot overeenstemming komen zal het bestuur van de Europese Voetbal Unie een speelveld aan wijzen. vuur werd. De ruines van het eens bijzonder fraaie hotel. Grimmig was het ook voor de toe schouwers, die dank zij de spanning, de kou zo nu en dan totaal vergaten. Reeds onmiddellijk na de start was het duidelijk, dat de favorieten Ma nus Brinkman, Bert Zoet. Huub Ha rings, Cor Rutgers. Ruttenberg en de Lissenaar Jan van Dijk, de lakens zouden gaan uitdelen. Manus Brinkman, de veteraan van de bijna veertig amateurs, nam de leiding. In de eerste helft was er nog wel eens sprake van stuivertje wisse len aan de kop, maar de „wegloper" kreeg hoogstens veertig tot vijftig meter voorsprong, Halverwege de koers leek het pleit in het voordeel van Brinkman be slist. Hij bouwde een voorsprong van vijftig meter op en draaide soe pel. En daar Jan van Dijk zich steeds van de strijd aan de kop moest ont houden. Ruttenberg. Rutgers en Cees van Leeuwen uit Wassenaar iets te rugvielen en de Swiftrenner Bert Zoet met pech te kampen kreegwas er ogenschijnlijk geen vuiltje aan de lucht. Krachtexplosie In de negende ronde er moesten twaalf ronden van twee kilometer gereden worden kwam Bert Zoet met een krachtexploisie terug. Een tweede pechbeurt kon hem niet van zijn opmars afhouden en geleidelijk liep hij op Brinkman in. De Rotter dammer kon aanvankelijk de aanval nog wel beantwoorden, doch toen deelde Huubke Harings slim rijder als hij is de beslissende klap uit. Hij joeg Zoet naar Brinkman toe en trok Rutgers In zijn kielzog met zich. De laatste ronde ging in met een kopgroep van vier renners, die elkaar nauwelijks op de bospaden konden passeren. Haring nam in de laatste ronde resoluut de leiding over van Brinkman, gevolgd door Rutgers. Zoet kon geplaagd door verwon dingen dit geweld niet meer aan. Halverwege de laatste ronde had Harings een voorsprong van twintig meter. Maar de eindfase bracht de vier renners toch weer bij elkaar. De laatste klim- en klauterpartljen vol bracht Harings echter het beste. Rut gers zag nog juist kans zich als Sylvesterloop te Sao Paulo Tropisehe regens Honderdduizenden Brazilia nen waren maandagnacht, on danks heftige tropische regens, in Sao Paulo op de been voor de traditionele Sint-Sylvester- loop, die elk jaar in deze Brazi liaanse stad wordt gehouden. Ook dit jaar hebben de toe schouwers geen Braziliaan als winnaar van deze wedstrijd, die start in het oude en eindigt in het nieuwe jaar, kunnen begroe ten. Voor de zestiende maal na 1947, toen de race voor het eerst voor niet- Brazihanen werd opengesteld, ging de zege naar een buitenlander. De Fransman Hamoud Ameur was dit jaar de snelste van de bijna driehon derd lopers, die ruim twintig minu ten voor middernacht van start wa ren gegaan. Onder oorverdovend ge juich. confetti en het geknal van vuurwerk ging de kleine Fransman, die op het laatste moment voor zijn geblesseerde landgenoot Valllant was ingevallen, over de eindstreep. Ameur, die tot halverwege de 7.400 meter midden in het langgerekte veld had gelopen, kwam in het tweede ge deelte sterk naar voren, waarna ntf erin slaagde zich bij het favoriete duo De Oliveira (Port.) en Suarez (Arg.) te voegen. Verrast Suarez. die in 1958, 1959 en 1960 de race heeft gewonnen, en De Oliveira hielden elkaar zo goed in de gaten, dat zij in de laq£>te 400 meter door een aanval van^ Ameur volkomen verrast werden. Ameur nam een voorsprong van ruim twintig meter, die hij tot het einde toe wist te be houden, ondanks de verwoede pogin gen van De Oliveira om de achter stand goed te maken. Wel slaagde hij erin weg te komen van Suarez en zo zijn tweede plaats veilig te stellen De Duitser Gustav Disse eindigde na Suarez als vierde, terwijl de eerste Braziliaan Firminio Amara, als vjjfde eindigde. De uitslag luidt: 1. Ameur (Fr.) 7400 m. in 22.08 5; 2. De Oliveira (Port.) 22.230; 3. Suaiez 'Arg.) 22.28 0; 4. Disse «Dld 22.38.0; 5. Amara (Braz.) 22.42.0; 6. Ambu (It.) 22.45.0. Huub Harings holt zegevie rend over de onder de sneeuw bedolven finishlijn. tweede over de streep te werken vóór de struikelende Zoet en de hijgende Manus Brinkman. Hoe erg de weersomstandigheden wol waren bleek uit debevroren neus vleugels. wenkbrauwen en gestolde verwondingen. Johannesen rijdt Noors record Het ongetwijfeld belangrijkste feit bij de Noorse kampioenschappen hardrijden in het Bisletstadion van Oslo was de verrichting van Knut Johannesen, die op de 5.000 meter tot een nieuw nationaal record kwam.. Hij won deze afstand in 8 min. 04,2 sec. De beste man na twee afstanden, de 500 en de 5.000 meter, was Nils Aaness. die op de 500 meter met een tijd van 43.2 sec. met nog vijf ande ren de snelste was en op de 5.000 meter achter Knut Johannesen op de tweede plaats, in 8 min. 06.6 sec. be landde. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Harald Jonassen. Hroar Elvenes, Nils Aaness, Ivar Eriksen, Terry Malkin en Edmund Lundsten. allen 43.2 sec 2. Magne Thomassen en Svein Erik Stiansen. Beiden 43.4 sec. 5.000 meter: 1. Knut Johannesen 8.04.2. 2. Nils Aaness 8.06.6. 3 Mar- tien Holtung 8.10.1, 4. Per Oaegaard 8.106. Klassement: 1 Nils Aaness 91.860 punt, 2. Svein Erik Stiansen 92 660, 3. Terry Malkin 92.670 pnt. 8 Knut Johannesen 93.420 pnt. i Spartak (Praag» zegevierde in de i finale van de Spenglercup. een toer- 1 nooi dat in Davos werd gehouden, met 11—1 over de Duitse ploeg EV Firessen. De Praagse speler Jiri Kren vroeg na afloop van het toernooi om asiel. Vermoedelijk door een onroor-1 de ingang van het nieuwe jaar zichtig gelanceerde vuurpijl, die een felle brand in het bekende op het rieten dak terecht kwam. hotel ..Mallejan" te Vierhouten, ontstond enkele ogenblikken na dat geheel een prooi van het (Van onze Zwolse correspondent) Het bekende hotel „De Mallejan" in Vierhouten is in de oude jaarsnacht geheel uitgebrand. Kinderen hebben op de bovenste verdieping met vuurwerk gespeeld. Een van hen beweerde later, dat een vuurpijl was teruggedraaid in de kamer en in een doos met vuurwerk is ontploft. Het is ook mogelijk, dat een vuurpijl in het rieten dak terecht is gekomen. Hoe dan ook: het nieuwe jaar was nog geen kwartier oud of het be kende hotel stond als een angstaanjagende fakkel te branden. De meer dan tachtig hotelgasten, die juist gereed waren met het souper, hadden na de alarmering tijdig het hotel kunnen verlaten. Slechts enkelen hadden kans gezien wat persoonlijke bezittingen te redden Op het nippertje was een ziek kind, dat op de bovenverdieping sliep, gered. Er ontstond echter geen paniek. Om ongeveer half vier was het hotel geheel uitgebrand. i Het Franse Sportblad „France f Football, dat elk jaar een Euro- f pese voetbalranglfjst publiceert heeft Tsjecho-Siowakije, dat Uj- t dens het wereldkampioenschap f e» Chili »'i d® finale van Br.i- a zilië verloor, voor 1962 aangewe- a zen als beste Europees voetbal- r. land. Enkele weken geleden was v Masopust, de aanvoerder van het f Tsjechische elftal al uitgeroepen f lot de beste voetballer van het l jaar. net Aecierianase elftal Dezet f op de Franse ranglijst een ge- a deelde vijftiende plaats. a De volledige lijst ziet er als r volgt uit: 1. Tsjecho-Siowakije; f z/*. Kusiand, oeest-ouiisiand. Italië; 5/6. Zuid-Slavië, Honga- f rije; 7. Engeland; 8/10. Spanje. I Zweden. Belgie; 11. Oost-Dults- f land; 12/13. Schotland, Hulga- a rije; 14. Oostenrijk; 15/20. Dene marken, Noord-lerland. .\eder land. Roemenië. Polen. Portugal f 41. t-ranxrijk44/4* vuns, t Noorwegen. Zwitserland; 25. Ier J se Vrijstaat; 26. Finland De Westduitse schaatsploeg heeft de zeslandenwedstrijd, die maandag en dinsdag op de Frillen- see bij Inzeil (W.-Dld.) werd gehou den, gewonnen. De Duitsers verza melden 155 punten. Finland eindigde met 150 punten als tweede, terwijl Nederland met 107 7 punten derde werd. De verdere uitslag luidt: 4. Oosten rijk 63 pnt., 5. Zwitserland 53.5 pnt., 6. Italië (één rijder) 11 pnt. De traditionele nieuwjaars wedstrijd tussen KHFC en de oud-internationals, die gisteren op het tot veler bevreemding toch nog bespeelbare veld aan de Spanjaardlaan in Haar lem werd gespeeld, heeft niet minder dan tien doelpunten op geleverd. Acht voor de vroe gere spelers van het Nederlands elftal en slechts twee voor de amateur eersteklassers, die wer- De Noorse skispringer, Thoralf Engan. winnaar in Oberstdorf en Innsbruck, zegevierde ook nieuw jaarsdag in Garmisch Partenkirchen. de derde wedstryd van de vierschan- sentoernee. Hij won met sprongen van 84 en 89 meter en kreeg van de Jury een waarderingscijfer van 229.9 punten. Op de tweede plaats eindigde Georg Thoma W.-Dld.» en derde werd diens landgenoot Max Bolkart. De voetbalwedstrijd tussen de vertegenwoordigende amateurploegen van Nederland en Frankrijk, die aan vankelijk tegen 31 maart 1963 was vastgesteld, marr naar 30 maart li verschoven, zal in Rotterdam, op het terrein van CVV worden gespeeld. kclijk in alle onderdelen van het spel bij de oud-internationals *en achter bleven. Wim Roozen, die liefst vijfmaal scoorde. Twee goals kwamen op naam van de oud-HVC-speler Wout Heinen en één van de voet van de Haarlemspeler Angenent. Er was geen toeschouwer die met recht kon zeggen dat deze regen van doelpun ten niet was verdiend. Want de oud- international* speelden veel meer mét, dan tegen de HFC-ers. Zij pas ten zich goed aan de moeilijke om standigheden aan een hard en hier en daar glad veld en met hun nog altijd bewonderenswaardige techniek maakten zij de ene opening na de andere in de veelal besluiteloze verdediging van de Haarlemmers. Binnen twintig minuten was het al 3-0 door goals van Hemen. Roozen en nogmaal Heinen. Nadat de HFC-er Jansen voor 3-1 had gezorgd, kwa men de oranjelieden door treffers van Angenent en Roozen tot een rui me voorsprong. In de sneeuw Na de rust verscheen Van Schjjn- del, die in de sneeuw was vast blijven zitten, in het veld. waardoor de HFC- er Bouwman zijn plaats moest af staan. De trainer van de Haarlemse club Schaap, had sneeuw barrières niet kunnen overwinnen, maar werd desondanks niet gemist, want de doelpuntenmachine bleef werken. Eerst zorgde Roozen voor 6-1, toen Een spelmoment op het bij zonder kille veld: links Ange nent, in het midden (duikelend) Piet Groeneveld. Heinen hem de bal voor de voeten plaatste en toen de vroegere Haar lemspeler. daarna tweemaal alleen voor doelman Van der Meulen kwam betekende dat met haarzuivere in zetten evenzovele doelpunten (8-1). HFC kreeg nog een doelpunt door G. Koenders, maar dat was niet meer dan een cadeautje voor het moedige volhouden tegen een superieure ploeg Bridgeclub „Sans Atout" De uitslagen van en de standen na de 3de avond van de viertallen competitie van de bridgevereniging „8ans Atout" luiden: Groep zwart: team Stikvoort— team v. d. Zeeuw 60, team Goutier —team Aenmeij 2—4 Stand: team Goutier 3—14, team Stikvoort 3—12, team Aenmeij 3—10, team v d Zeeuw 30. Groep zwart-wit: team Crama— team La Lau 15. team Bernard team v. d. Oever 6—0. Stand: team La Lau 3—15. team Crama 3—13, team Bernard 3—8, team v. d. Oever 3—0. Groep rood: team Kinsteam v. d. Drift 06, team Sijpesteyn—team Mollema 6—0. Stand: team v. d. Drift 3—16, team Kins 3—12, team SUpesteyn 3—8, team Mollema 3—0. Het was een bijna spookachtig gezicht, toen de vlammen, aange- wakkerc door de felle ijskoude wind, door de ramen van het landelijk be kende htel Joegen. Het dikke rieten aak brandde als een fakkel. Vele ho telgasten. in avondkleding, werden ondergebracht ln hotels te Nunspeet en in het vakantie-oord „De Vier Foreester", in Vierhouten. De schade, die meer dan een mil joen bedraagt, wordt gedekt door verzekering. De achter het hotel gelegen paar denstallen liepen geen brandschade op. Kort na het uitbreken van de brand werd de brandweer van Nunspeet gealarmeerd. Die gaf echter geen gehoor. De Elspeetse brandweer was daarentegen snel ter plaatse. Deze kon echter weinig tegen het razend om zich heen grijpenot vuur beginnen. Ook de brandweer van Apeldoorn verleen de assistentie. Het mocht echter niet baten. Het hotei brandde uit tot in de kelders. Ook de har en de wijnkel der gingen verloren. Aan de tegen woordigheid van geest van mej. Vis ser. de administratrice van „De Mal lejan" is het te danken, dat de gehe le hoekhouding ln veiligheid kon worden gebracht. Het was opmerkelijk, dat vele Elspeters zich kort na het uitbreken van de brand, gewaarschuwd door een bloedrode hemel en sirenes van jde brardweerwagens, naar de plaats des onheils hadden gespoed om even- I tueel hulp te kunnen bieden. Dit I bleek echter niet mogelijk. Uit Nun- I speet waren er slechts weinigen ter plaatse aanwezig. Bijna een kwart eeuw geleden werd „De Mallejan" eveneens door I brand vernield. Het hotel werd toen in zeer korte tijd opnieuw opgebouwd veel groter dan voorheen. Nadat Oostduitse politie op nieuw jaarsmorgen eerst vanuit een politie- hoot op d< rivier de Spree haar vuur wapens had gebruikt, klaarblijkelijk ,om een Oostberlijnse vluchteling ont snappen onmogelijk te maken, werd later vanuil een andere politleboot in een kanaal, dat eei. afscheiding vormt tussen Oost- en West-Berlijn, geschoten op een WestbcrlUnse poli tiepost. De Westberiynse poilticman- 1 nen vuurden hierop terug. In de nacht van Oud op Nieuw zijn drit vluchtelingen erin geslaagd naar West-Berljjn te ontkomen Een van hen was een 28-jarige vrouw, die bij een temperatuur van tien gra den Celsius onder nul een grensrivier was overgezwommen. Zondagavond even voor midder nacht is er in Oost-Berlyn op twee plaatsen een bomaanslag gepleegd, zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. Uit het bericht van ADN valt op te maken dat bj) de aanslagen niemand letsel heeft opgelopen. Te voren was een persbureau in West- Berhjn telefonisch van komende aanslagen op de hoogte gesteld De onbekenoe aan de lijn zei namens een „actiegroep Peter Fechter" te spreken. „Deze groep streeft naar vernietiging van de Muur en roept alle Duitsers en de vrije wereld op haar hulp te verlenen", zo zei hij Een 2/-Jarige Oostduitse vluchte ling is in de oudejaarsnacht ernstig gewond door een landman, waarop hij trapte tijdens zijn vlucht naar het Westen door het Harzgebergte Zün metgezel sleepte hem de grens over voordat de Oostduitse grens wacht ter plaatse was. Een van de benen van de gewonde is geampu teerd. In VS 448 doden bij jaarwisseling Volgens de eerste, voorlopige cij fers zjjn er in de VS bij de jaar wisseling en de festiviteiten in ver band hiermee 448 mensen om het leven gekomen: 272 mensen kwamen er bij verkeersongelukken om. 47 bjj branden en 102 bjj andere ongeluk ken. Op de avond van nieuwjaarsdag heeft In Philadelphia een brand ge woed. die een warenhuis van negen verdiepingen, verscheidene andere gebouwen en ongeveer vijfentwintig woningen verwoestte. Niemand werd gedeerd, hetgeen volgens de politie te danken was aan het feit, dat vele gezinnen de stad uit waren. Door het vuur bedreigd moest een groot aantal mensen zün huis uit. Buiten was het bitter koud. Binnen vier uur had de brandweer het vuur geblust.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7