i NOG ZIJN WE VAN ELLENDE NIET AF VN-troepen Jadotstad m belegeren Katanga Boze boer blijft bij ruzie dood liggen t' De Bilt verwacht weer sneeuw Voorbereiding voor aanval op Kolwezi DORPEN IN ISOLEMENT TALLOZE WEGEN '\HO ONBEGAANBAAR VAST IN SNEEUW TREIN UIT DE RAILS GELOPEN WEERBERICHT DORPEN UIT ISOLEMENT VERLOST teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 2 JANUARI 1963 No. 30845 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 f r I l t t f We zijn van die winterse ellende nog niet af! Integendeeldoor het naderbij komen van een depressie uit Portugal nemen de kansen op nog meer sneeuw toe. Eén overigens schrale troost kon De Bilt vanmorgen geven: de vorst zal niet strenger worden. Maar voorlopig blijven we nog midden in de moeilijkheden, die de dagen rond de jaarwisseling verre van aangenaam hebben gemaakt. Honderden automobilisten kwamen vast te zitten in door stuifsneeuw gevormde witte barrières. Dorpen raakten geheel geïsoleerd, mede doordat talloze bus diensten moesten worden gestaakt. Secondaire wegen waren namelijk vrijwel overal onberijdbaar, de hoofdwegen waren nauwelijks beter. Zelfs vanochtend was een belangrijke verkeersader als de rijks weg tussen Amsterdam en Utrecht nog voor alle verkeer onbe gaanbaar. De rijksweg tussen Amsterdam en 't Gooi stond in de oudejaarsnacht vol met wanhopige mensen. Inge sneeuwde voertuigen stonden bij tientallen langs de kant of soms mid den op de weg. De politie van Mui den en Naarden bereikten smeekbe den van vele automobilisten, maai de agenten konden niet helpen. De politie van Naarden wilde wel, maar moest zelf door een bulldozer verlost worden uit de witte woestenij Onge veer 150 auto's en tien bussen met circa 500 passagiers zaten op oude jaarsavond tussen Amsterdam en Purmerend op de rijksweg door de Buikslotermeer vast. De bestuurders van de tien bussen zagen in de loop van de avond kans om achteruitrij dend zich te bevrijden. De helft van de passagiers namen zij op de terug tocht naar Amsterdam mee. De an dere passagiers en ook een groot deel van de gestrande automobilisten hadden te voet de terugtocht aan vaard. Rijkswaterstaat gaf onmid dellijk opdracht aan een aannemings maatschappij om de weg Amsterdam- Purmerend vrij te maken. Om één uur 's nachts werd door bulldozers *an dit karwei begonnen. Zo was het op legio plaatsen in ons land. Het treinverkeer onder vond gisteren ook ernstige moei lijkheden van de stuifsneeuw en de opgewaaide sneeuwbanken. Om half tien gisterochtend liep een reizigerstrein uit de rails bij Oost huizen op de lijn Hoorn-Purme- rend. Niemand werd gewond. De reizigers werden met bussen ver der gebracht, maar het duurde tot gisteravond eer men de trein weer op de rails had. Tussen zeven en acht uur raakte een lege trein in gesneeuwd tussen Anna Paulowna in de lijn Alkmaar - Den Helder. Het duurde een flinke tijd voor men het gevaarte weer op gang had. KANS OP SNEEUW De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk sneeuw. Vrij krachtige tot harde wind tussen oost en noord. Matige, tot strenge vorst, later iets afnemend. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 JANUARI Zon op: 08.48 uur; onder 16.40 uur: Maan op: 12.55 uur; onder: 00 40 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.44 en 21.16 uur, laagwater 4.10 en 16.42 u. Dit blad bestaat uit 10 pagina's In de afgelopen nacht hebben op vele plaatsen mannen van de Provin ciale waterstaat. Rijkswaterstaat en van gemeentediensten doorgewerkt om wegen sneeuwvrij te maken en te houden. In alle provincies boven de grote rivieren en Zeeland. Met man en macht wordt soms ge werkt om dorpen uit hun isolement te halen. Bunschoten in Utrecht, Ecmnes in het Gooi, talloze plaats jes in Zeeland, het dorpje Muid^r- berg, zelfs Noordwijk en nog heel veel andere stadjes, dorpjes en gehuchtjes zijn vrijwel van de bui tenwereld afgesloten. En dan te den ken, dat het K.N.M.I. zegt, dat er nieuwe sneeuw op komst is Buslijnen De slechte toestand van de wegen had tengevolge, dat op een zeer groot aantal buslijnen de dienst moest worden gestaakt. Hier en daar kon den gisteren weer wat diensten wor den hervat, maar lang niet alle. In Noord-Holland werd de toestand gis teren in de loop van de dag zelfs er ger. Van de 45 lijnen, die de N A.C.O. daar normaal onderhoudt, reden er gisteravond nog maar enkele. En vandaag was het nauwelijks beter. De maatschappijen deden vaak. wat zij konden, maar het was niet te doen. De wegen waren niet te berij den. Sneeuwbanken van ongekende hoogte en breedte versperden het verkeer de weg. Zoals op de rijksweg tussen Amsterdam en Utrecht, die met grote hekken door de politie was afgesloten. Alle verkeer moest over de toch al zo drukke rijksweg Eén door het Gooi, die overigens ook niet zo best was. Automobilisten die naar Hilversum of Utrecht wilden, moes ten urenlang geduld oefenen. Tussen Muiden en Naarden was de verkeers chaos het grootst. Hier vormden zich kilometers lange files. De ijsgang legde verschillende veer diensten moeilijkheden in de weg. De boot van Texel naar Den Helder kon gistermiddag niet varen. Vanochtend ir er wel gevaren. Vanmiddag zou de boot weer niet vertrekken. De veerdiensten op Vlieland en Terschelling hebben gisteren zonder al te veel vertraging de verbinding kunnen onderhouden. Het treinverkee» heeft het op de eerste dag van het nieuwe jaar heel moeilijk gehad. De treinenloop was dan ook zeer ongeregeld. De situatie droeg in het bijzonder in de kop van Noord-Holland een ernstig karakter Naarmate de dag verstreek, kregen de spoorwegen het steeds drukker, de treinverkeer in het noorden, oosten en zuiden kon daarentegen vrijwel op tijd worden afgewerkt. In Groningen. Leeuwarden en Twente arriveerden de treinen als gevolg van de moeilijk heden in het westen met vertragin gen van een kwartier tot een half uur. In de loop van de avond liepen de vertragingen, waarmee de treinen in ons land te kampen hadden, terug tot een gemiddelde van ca. 20 minu ten. Mogelijk zouden vandaag de trei- nen tussen Amsterdam en Rotterdam en vice versa via Breukelen en Woer den niet rijden, dit om het overige treinverkeer te ontlasten. Op de meest uiteenlopende wijzen hebben de Nederlanders deze barre dagen van de jaar wisseling doorgebracht. De meesten bleven thuis en die hadden ditmaal geen onge lijk. Anderen strandden ergens een Alouettehelikopter, gevlogen door sergeant-vlieger Van Bolderen, die werd bijgestaan door sergeant-mon in de polder in hoog opgejaagde sneeuwbergen, zoals de inzitten den van de auto's en bussen op de linker foto, genomen ergens tussen Amsterdam en Purme rend. Zij moesten te voet war mer oorden opzoeken en hun taalde per week een gulden voor de vrachtkosten. Dit was niet voldoende en de commandant van het vliegveld leur Horstmayer. In de Biesbosch De Peel had daarom een militaire Hulp Een helikopter van de luchtmacht moest gistermiddag in actie komen om een ernstig ziek meisje in Made in De Biesbosch, dat het spoed naar een ziekenhuis moest, te vervoeren Over de weg was alle vervoer onmo gelijk door sneeuw en ijzel en de bur gemeester van Made en Drimmelen deed daarom een beroep op de lucht macht. Van de vliegbasis Ypenburg startte landde het toestel op een voetbalveld in Made. waar de arts van het meisje werd opgehaald. De arts werd met het vliegtuig naar de boerderij, waar het meisje woont, gebracht. Nadat de arts het kind had onderzocht werd het met de helikopter naar de vliegbasis Gilze-Rijzen gebracht en vandaar naar een ziekenhuis in Breda. Een bijzonder onaangenaam gevolg heeft het winterweer voor het dorpje Vrede Peel, een kerkdorp van Venray, dat door de vorst zijn wateraanvoer moet missen. Dit na de oorlog op ont gonnen gebied gebouwde dorpje heeft namelijk nog steeds geen waterlei ding. Er wordt wel aangewerkt, maar het zal nog enige tijd duren alvo rens in de circa 55 woningen van het dorp de kraan water zal gaan geven. Op 14 januari zal, wanneer het weer het toelaat, met de aansluiting wor den begonnen. Het drinkwater werd tot nu toe aangevoerd in melkbussen, die wor den gevuld op de Coöperatieve Zui velfabriek in Venray. De bussen gaan dan uit Vrede Peel weer met melk naar de fabriek. Ieder gezin kreeg een bus met 30 liter water per dag en be- tankauto beschikbaar gesteld, die da gelijks vers water bracht. De vorst heeft deze aanvoer voorlopig onmo gelijk gemaakt. De ruim 300 inwo ners van de Vrede Peel zijn nu aan- ten, maar ook deze voorraad is slechts gewezen op regenwater uit hun put- beperkt als drinkwater geschikt. Lemnitzer neemt NAVO-opperbevel van NJorstad over De Amerikaanse generaal Lyman Louis Lemnitzer heeft vandaag in Fontainebleau bij Parijs het NAVO- opperbevel overgenomen van zijn landgenoot generaal Lauris Norstad. Hij is de vijfde Amerikaan die deze hoge geallieerde functie bekleedt. Generaal Lemnitzer diende in de laatste wereldoorlog in Engeland en Tunesië. Hij hielp de geallieerde in vasie in Noord-Afrika voorbereiden. Ook in Korea heeft hij gediend. Zes tig militairen vier uit elk NAVO- land vormden bij de commando overdracht een erewacht. wagens achterlaten. Maar er waren ook lieden, die het er eens echt van namen, op z'n zomers. Dat waren de dapperen van de Haarlemse zwemveren. ..Njord '59". die de traditie getrouw op Nieuwjaarsdag in Zandvoort in de golven van de Noordzee do ken. Naar wij vernemen hebben ook zij na afloop van dit bar baarse experiment een warmer plekje opgezocht, in dezelfde looppas waarmee ze op de rech- terfoto de zee achter zich laten. De 59-jarige landbouwer J. van Loenen uit Meteren (gem. Geldermal- sen) is slachtoffer geworden van de oudejaarsavondpret. Hij maakte zich kwaad op twee jongemannen, die aan en bij zijn woning te Meteren lastig en luidruchtig waren. De jon gemannen. beiden uit Est. had den een café naast de woning van de heer Van Loenen bezocht. Gewa pend met een stok begaf de heer Van Loenen zich naar buiten om een einde aan het lawaai te maken. Bij de achtervolging moet hij gevallen of ondersteboven gelopen zijn. De man, die hartpatiënt was, bleef dood lig gen. De politie heeft de jongelui ge arresteerd. Een van hen werd in de loop van de dag losgelaten. Het is niet bekend of er misdrijf in het spel is geweest. Een tienjarige Jongen uit de Brughestraat in Den Haag is even na de jaarwisseling in brand geraakt, doordat hij een rotje, dat na het aansteken niet direct ontbrandde weer in zijn zak stak, waar hij ech ter nog een aantal rotjes had zitten. Het rotje ontplofte toch en bracht ook de rest van het vuurwerk tot ontploffing. Ook het vuurwerk in zijn andere zakken hij had in totaal ongeveer 60 rotjes bij zich ont ploften en de jongen werd één bran dende fakkel. Toegeschoten agenten I rolden de jongen in de sneeuw en I trokken hem zijn brandende kleren I uit. Per ambulance is de jongen naar het ziekenhuis aan de Zuidwal ge bracht. Zijn toestand is ernstig Voor zover bekend zijn dit de énige incidenten tijdens de jaarwisseling. Het nieuwe jaar is over het alge meen „rustig ter wereld gekomen". De sneeuw, die steden en dorpen in een grimmig witte greep houdt was echter de bondgenoot van de politie op de oudejaarsavond. De dienaren van Hermandad hadden deze jaar wisseling niet zonder zorg tegemoet gezien, maar het is nu erg meege vallen. Wat vuurwerk, wat branden de kerstbomen en daar bleef het eigenlijk bij. Veelal onder het oog van lachend toekijkende politieman nen. De ouderen bleven in de warme kamers. Van achter de ramen keken zij naar de activiteit van de koude trotserende jeugd. Zo verliep de jaar wisseling rustig in de grote steden en de kleine dorpjes. De enige plaats, waar de politie met de sabel heeft moeten optreden, is geweest op de hoek van de Gou verneurlaan en de Allard Pierson- laan in Den Haag. Daar weigerden omstreeks één uur zeventig voor het merendeel baldadige jongelui uiteen te gaan. Na een charge met de sabel lagen de straten enkele minuten ech ter geheel verlaten. Troepen van de Verenigde Naties zijn gisteren in Katanga de rivier de Loefira overgestoken en tot 24 km van Jadotstad opge rukt. De bedoeling is Jadotstad te veroveren en contact te maken met de VN-troepen uit Kamina, waarna de weg vrij zou zijn voor een aanval op Kolwezi, de derde stad van Katanga. President Tsjombe. die in Jadotstad met zijn ministers heeft vergaderd, zou om een bestand hebben gevraagd, opdat hij veilig naar Elisabeth- stad zou kunnen reizen. Oe Thant, de secretaris-generaal van de VN, heeft Tsjombe een ulti matum gesteld: binnen „een dag of veertien" moet hfj praktische stappen hebben gedaan om Katanga met de rest van Kongo te herenigen; anders kan Tsjombe „andere maatre gelen" verwachten. Bovendien worden in Katanga VN- vliegtuigen in gereedheid gehouden om handelend op te treden als meeste treinen waren vol tot zeer vol Tsjombes luchtmacht geen gehoor In enkele gevallen moesten zelfs rel- geeft aan het ultimatum zich over te zigers op de stations achterblijven, geven. Aanvankelijk wensten de VN, omdat er geen plaats meer was. Het treinverkeer in het westen van het land kampte een groot deel van de dag met vertragingen van on- dat Katanga al zijn vliegtuigen zou inleveren vóór 1 januari 12 uur op het vliegveld Manono. Toen deze pe riode was verstreken maakte men geveer een half uur. Het regionale van VN-zijde in New York bekend „de Katangese vliegers nog enige tijd te willen laten om aan het verzoek tot inlevering van de toestellen te voldoen." Tsjombe en zijn ministers kunnen ongehinderd hun gang gaan, mits zij het volk niet tegen de VN opzetten. Tsjombe is op oudejaarsavond uit Rhodesië in zijn land teruggekeerd; na een bezoek aan Kolwezi reisde hij door naar Jadotstad. De münbouwmaatschappüen in Jadotstad hebben bi] wijze van voorzorgsmaatregel hun bedrijven gesloten. De brug over de Loefira was door Katangezen opgeblazen, maar Indiase VN-troepen hebben een noodbrug gebouwd. Een colonne, onder meer bestaande uit een India's bataljon, een groep pantserwagens en Ierse troepen, die met mortieren zijn uitgerust, zijn zeer snel van Elisabethstad in de rich ting van Jadotstad opgerukt. Zij hebben een afstand van rond 100 km afgelegd. Vanuit de lucht werd door jagers steun verleend. Bij de opmars vanuit Elisabethstad zijn totnutoe drie Indiase militairen gesneuveld en 14 gewond. De Indiase troepen kwa men onder vuur van mortieren en hadden twee versterkte dorpen be stormd. Verscheidene duizenden hongerige Katangese vluchtelingen bevinden zich bfj de grens met Zuid-Rhodesië, zo heeft een federale regeringswoord voerder in Salisbury gisteren mee gedeeld. De Rhodesische Federatie heeft aan VN-autoriteiten in Katan ga gevraagd de verantwoordelijkheid voor de „menselijke aspecten van het probleem" op zich te nemen. De vluchtelingen zijn bang voor de Ethiopische VN-soldaten. De aan komst van deze soldaten zal waar schijnlijk een paniek onder de negers veroorzaken, aldus de woordvoerder. Premier Adoela van de centrale Kongolese regering heeft gisteren in Leopoldstad bekendgemaakt, dat het parlement drie maanden lang niet zal vergaderen. Hij zei voorts dat presi dent Kasavoeboe een amnestie zal afkondigen voor politieke misdrijven. De Verenigde Staten zullen bin nenkort transportmaterieel, voorna melijk militaire vrachtauto's, per vliegtuig naar de strijdmacht van de Verenigde Naties in Kongo sturen. Slot pag. 2 Verscheidene dorpen in de Rijn- en Bollenstreek zijn met Oud en Nieuw letterlijk ingesneeuwd. Pas vanoch tend hadden de meeste plaatsen na uren van intensief sneeuw ruimen en strooien zich weer enigszins uit hun isolement verlost. De belangrijkste provinciale wegen in de omgeving van Leiden zijn weer berijdbaar, al blijft voorzichtigheid geboden. De meeste busdiensten zijn hervat, maar degene die van ochtend bijvoorbeeld naar Rijns- burg of Valkenburg wilde, moest naar een ander vervoermiddel om zien. Ook de bus tussen Noordwijk en Kat wijk reed vandaag nog niet. Met name de badplaats Noordwijk heeft het de afgelopen dagen zwaar te verduren gehad en slaag de er pas vanmorgen in één smal weggetje enigszins sneeuwvrij te maken. Gisteren waren alle wegen naar Noordwijk volkomen geblok keerd door enorme sneeuwbanken, waar men zich alleen te voet door heen kon worstelen. In de Rijnstreek hebben vooral de boeren en tuinders het zwaar te verduren. De eersten wachten ver geefs op de melkauto's en de tuin ders lijden grote schade omdat de verwarming van de groentekassen niet meer voldoende is. Zon in Europa Wie de zon wil opzoeken, zal naar Zwitserland of de Fran- s e Rivièra moeten reizen, waar de temperatuur gisteren belangrijk is gestegen. Ook in vele delen van Italië scheen gisteren de zon. In Spanje was het eveneens zacht weer, al viel er veel regen. In West-Duitsland was de temperatuur rond het vries punt. Ook in Noorwegen en Zweden stijgt het kwik. In Moskou blijft het echter bar koud. Het vroor daar 24 graden. Engeland, dat de afgelopen dagen erg te lijden heeft gehad van sneeuwval en vorst, zal blykens oe weervoorspellingen voorlopig nog in de greep van Koning Winter blijven. In het westen van Engeland wordt een zware sneeuwstorm verwacht. Verscheidene Britse dorpen, die al sinds zaterdag van de buitenwereld zijn afgesloten, worden vanuit de lucht bevoorraad. Uit het Leidsch Dagblad van i 2 Jan. 1863: J Advertentie- Holl. IJze- 5 ren Spoorw. Mij. Aanbeste- ding op 15 Jan. a.s.: Het bou- wen van eene ijzeren brug op gemetselde pijlers, over den Rijn aan de Vink bij Leiden, j

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1