Sporthuwelijken besluiten het zo succesvolle sport]aar-1962 kunst kalei ÖOSQ29P,. 5porttoto Cees Borst [ampioen -Hoogmade korte liaan Cees Jan Kroon niet naar Inzeil erwoerd duldt geen oppositie Ned. Toonkimsteiiaarshond contra Televisiesticliting Sportsplinters NV SLAVENBURG* BANK psrericlit 1 maart 1860 Zaterdag 29 december 1962 Derde blad no. 30843 Advertentie e bruto-lnleg van de sporttoto •oeg deze week f 828.808 van welk ■ag ln totaal aan prijzen beschik- was f 273.507. Daarbij kwam de niet uitgekeerde extra-prijs de vorige weken ten bedrage van 117,70. Voor de eerste prijs was 1,428.85 uitgetrokken. Twee ge- gden hebben zich gemeld en zij angen elk f 50.000 netto. Voor de ide prijs was in totaal f 114.833.89 hikbaar. zijnde het eigenlijke be- f 82.052,10 en het resterende van de eerste prijs f32.781.79. minder dan 60 deelnemers kten aanspraak op de tweede i en zij toucheren ieder een net- drag van f 1626.90. e extra-prijs was ditmaal bij- ler aanlokkelijk. In totaal was de prijs van de gelijke spelen .143.75 te verdienen. De 46 ge- igen zijn door het raden van de gelijke spelen ieder een netto- ag van f 2349.40 rijker. ederland-België op 3 maart it Bondsbestuur van de KNVB t na overleg met de Belgische balbond besloten de ontmoeting triand—België, die op 10 maart zou worden gespeeld, een week trvroegen. De wedstrijd wordt nu I maart 1963 in het Feijenoord- ion te Rotterdam gespeeld. )k de interland Nederland nkirijki, dte voor woensdag 17 1963 op de agenda staat, zal in erdam worden gespeeld. Voor de itrijd tussen het Nederlands elf- tn wereldkampioen Brazilië, die donderdag 2 mei 1963 is vastge- ls het Olympisch Stadion in terdam aangewezen. SCHAATSENRIJDEN lussen al vroeg in topvorm eerste belangrijke schaatswed- d in Rusland die donderdag en lag in Kirow werd gehouden, igde in een triomf voor Edward ussewitsch. Deze jonge rijder, die e voorgaande jaren reeds bijzon- snelle tijden op de 500 meter had afdrukken, won nu de vierkamp 500, 1500. 5000 en 10.000 meter de Europese kampioen Robert kulow. rlatus^ewitsch won de 500 meter 1.8 sec. voor Saitschew <41.9) en 'iervoudige olympische kampioen chin. De enige die bij deze wed den ontbrak was wereldkampioen or Kositschkin. enin won de 1500 m. in 2.15.3, kulow de 5000 m. in 8.17.2 en siljow de 10.000 m. in 17.09.8. jdens wedstrijden in Perm kwam ael Gratsch tot 41.8 sec. op de meter voor Orlow in 42.7 sec. n bijzonder snelle 5000 meter Ostosjew ln 8 min. 08.2 sec. n Ook met volautomatische wasmachines Nieuwe directeur bij Geref. Jeugdraad Drs. J. Fieret te Amersfoort, direc teur van de Nederlandse Gerefor meerde Jeugdraad, is benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor dc sociale pedagogiek aan de I Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij I heeft cieze benoeming aangenomen en in verband hiermee ontslag ge vraagd als directeur van de Neder landse Gereformeerde Jeugdraad. Tot zijn opvolger is benoemd ds. K. jA. Schippers, tot voor kort docent laan de theologische school te Hollan- i dia op Nieuw-Guinea. 'Drs. Fierel. die predikant was bij de gereformeerde kerken van Zuid- Beijerland en Rotterdam-Charlois, werd in 1958 wetenschappelijk mede werker van de Nederlandse Gerefor meerde Jeugdraad en volgde in sep tember 1961 prof. dr. ir. H. van Ries- sen als 'd»rccteur op. Van zijn hand verschenen geschriften over de vor ming van de bedrijfsjeugd. de groeps vorming en de jeugdzoig. Ds Fieret, die legerpreóikant in Indonesië is ge weest. maakte ook deei uit van de Raad voor de Jeugdvorming, een aan de regering adviserend college. Ds. Schippers was. voor hij naar Nieuw-Guinea vertrok, predikant bij de gerelormeerde kerken van Sibcu- lo en Ernielo. Hij was tijdens zijn verblijf m zijn eerste gemeente voor zitter van de afdeling Overijssel van de Bond van Gereformeerde Jeugd- verenigingen. In de laatste dagen van het I voor Nederland zo succesvolle sportjaar-1962 zijn twee beroem- I de sportcracks in het huwelijk i getreden. Links: Mary Kok. de bekende (professional) lange afstand- zwemster en voormalige wereld recordhoudster op de 100 meter Jo de Roo wint Schulte-beker De professional Jo de Roo en de amateur Arie den Hartog zullen wor den uitgeroepen tot de renners van het jaar in hun categorie. De bijbe horende prijzen zullen hun worden uitgereikt op 5 januari in het restau rant van het stadion ,,De Vliert" in Den Bosch. Jo de Roo. die met ge ring verschil Henk Nijdam voorbij streefde, krijgt dan de Gerrit Schul- te-beker, Arie den Hartog de Toboga- beker. Tocli een revanche Liston - Patterson „Binnenkort zal het contact voor een revanche-wedstrijd om het we reldkampioenschap zwaargewicht tussen Liston en Patterson worden getekend aldus heeft Tom Bolan. de president van de maatschappij, die de eerste ontmoeting tussen beide boksers organiseerde, vrijdag in New York verklaard. Volgens Bolan zal de Amerikaanse fiscus binnenkort de in beslag genomen recette van deze partij vrijgeven. Zoals bekend heeft Liston al enkele malen verklaard dat hij slechts een klein gedeelte van de hem toegekende beurs heeft ontvan gen en dat hij niet van plan is nog maals tegen Patterson te boksen voordat hij zijn gehele gage heeft ontvangen. In de Nederlandse afvaardiging voor de zeslanden schaatswedstrijd in Inzeil is een wijziging gekomen. Aanvankelijk was na de selectiewed strijden op de Jaap Edenbaan in Am- sterdam, Cees Jan Kroon uit Ter Aar aangewezen, maar deze ver klaarde gisteren dat hy niet beschik baar was. Wout Egas, de secretaris van de KNSB, heeft daarom Jeen Wester uit Eernewoude. die bij de se lectiewedstrijden tot de beste resul taten kwam. getelefoneerd. De Fries was echter niet thuis en aangezien de ploeg zaterdag reeds vertrekt, is in de haast Dick van Zanten uit Kerste ren aangewezen. Blijf Fit"" wint kampioenstitel „Blijf Fit", de club van V.O.-Le- raren van de LTS aan de Haag weg, nam gisteren in Rotterdam deel aan een volleybal toernooi, waaraan het kampioenschap van Zuid-Holland was verbonden. Na een spannende en enerverende stryd wist zij de kam pioenstitel te behalen. De volledige uitslag was- 1. Blijf Fit. Leiden 2. LTS, Gouda; 3. Don Bosco I' Rotterdam. 4. Beu- kelsdijk, Rotterdam; 5. De Vaan, Rotterdam; 6. Don Bosco II, Rot terdam. Volleybal-standen De standen in de hoofd- en over gangsklasse luiden: Hoofdklasse Heren: U.S. 8-16; Con cordia 7-12; Polonia 6-10; Orawi 7-10 Voorburg 4-8; DSO 7-8; SVL 8-8; HVS 8-8; WA 7-4; Octopus 6-2; OVC 6-2; Kangoeroes 7-0. HCGC 7-0. Hoofdklasse dames: Boemerang 7-14; Celebes 6-8; Armada 6-8; RVC St. Paul 6-8; Reva 5-6; SOS 6-6; ZVL 6-6; Die Raeckse 7-4; Octopus 6-2; Veenendaal 4-0; Blokkeer 5-0,. Ov. klasse heren: Deeta 6-10; Li banon '50 2 7-10; Blokkeer 6-9; Sy- rèna 7-9: Alexo 7-7; Punch 7-7; PVC 7-7; KVC 6-6; VVS 1 6-6; Conc. 2 7-6 PES 2 6-4; SVL 2 6-6. VVS 2 6-1. Ov. klasse dames: MVC 7-10; Con cordia 8-10; DES 8-10; OVC 3-10; PVC 8-10; CSVD 8-8; SVL 8-8: Kan- geroes 7-7; ZVC 2 8-6: AMVJ Smash 8-5; Syrèna 7-4; Aggredior 7-2 pnt in mindering). vlinderslag, die in Hilversum in het huwelijk trad met zwemtrai- ner Kees Oudegeest. Rechts: de befaamde atleet Eef Ka merbeek. vierde bij de Europese kampioenschappen tienkamp in Belgrado, die in Maastricht met mej. C. v. d. Wal trouwde. „Cliroesj tsjow is een overloper" De president van de Albanese Ho ge Raad, Sjoeaip Panariti, heeft gis teren de Russische premier, Chroesjtsjow, een „overloper'' ge- I noemd. Hij en zyn metgezellen wa- ren de vijanden van het marxisme- i leninisme en het communisme, die, I met de Amerikanen en Joego-Sla- j viërs. de eenheid van het communis tische blok trachtten te verbreken. De Zuidafrikaanse minister van Justitie. Vorster, heeft gisteren by regeringsbesliut aan alle leden van de 36 organisaties die onder de wet op onderdrukking van het commu nisme vallen bevolen hun lidmaat schap per 1 februari 1963 op te zeg gen. Onder deze organisaties zijn de Panafrikaanse Conventie, de Liga voor Burgerrechten, de Federatie van Zuidafrikaanse Vrouwen, het Indiase Congres van Natal, en het Congres van Zuidafrikaanse Kleurlingen. Het verbod is ook van kracht voor „elke organisatie die een staatsvorm, principe of politiek van de regering van een staat propageert, verdedigt, aanvalt, bekritiseert of bespreekt, of die op een of andere manier het ge- zag van de regering van een staat ondermijnt". COMMENTAAR VAN DE HERTOG VAN WINDSOR De hertog van Windsor heeft giste ren gezegd dat het rapport van de hertog van Coburg aan Hitier. waar- in deze onder meer vermeldde dat koning Edward een alliantie tussen Duitsland en Groot-Brittannië een j „dwingende noodzaak" vond, is „ver draaid om bij Hitler in de gunst te komen". Het rapport is nu gepubli- I ceerd in het jongst verschenen deel van in beslag genomen Duitse docu menten. De hertog van Windsor zei dat het „over het algemeen een ver- keerde indruk" geeft. In een door het secretariaat van de hertog in Parijs uitgegeven ver- I klaring wordt het rapport absurd ge- I noemd. „Hoewel er in deze berichten veel onjuistheden voorkomen, moet er aan worden herinnerd dat de hertog, met de meerderheid van het volk aan wie het belang van Groot- Brittannië ter harte ging. streefde naar enig onderling begrip met uitstand, ondanks het feit, dat Hitier aan de macht was. om de ramp van een tweede wereldoorlog te voorko- I men". Teneinde het verloop van het toernooi om de Davis Cup interessan ter te maken stelt men zich in Aus tralische tenniskringen voor de win naar van het toernooi ook in de voor ronden uit te laten komen. De Nederlandse kampioenschap pen biljarten 71 2 zullen van 24 tot 27 januari in het Hof van Brabant te Eindhoven worden georganiseerd. Deelnemers zijn: Beekman. Jacobs, Van Leur. Ligthart, Scholten, Vul- tink, Wijnen en Mol. De tweehoogst- geplaatsten zullen voor Nederland uitkomen in het wereldkampioen schap 71 2. dat van 21 tot 24 februari in Den Helder zal plaats hebben. De 22-jarige Kees Borst uit Jtogmade heeft gisteren op de Ijsbaan in Bode- ivcn op fraaie wijze de kam- korte baan van het utrict Zuid-Holland veroverd. 1 de finale versloeg hij zijn Der Dorus Borst, die op de 1 cede plaats beslag legde. De stryd om het kampioenschap van Zuid-Holland was dus wel een Hoogmadese aangelegenheid of nog beter: een strijd wat rin hoo dzake- lijk de familie Borst gemengd was. De derde plaats was voor N. Ver- Kaaik uit Hardinxveld—Giessendam. Overigens kon dit kampioenschap maar weinig bevrediging schenken. De wedstrijden zouden gisteravond om 6 uur beginnen, naar de KNSB- De heer Van Os. voorzitter >an de Molenbrugse IJsclub. huldigt kampioen Kees Borst. officials kwamen pas om kwart over acht opdagen. Vele rijders waren het wachten moe geworden en hadden al weer de trein naar huis genomen. Onder hen bevond zich de kampioen van vorig jaar, H. Tak uit Zuid- Beijerland. Om de wedstrijden niet al te laat te laten eindigen, werden en kele ritten gereden en geen dubbele, zoals gebruikelijk. Voor deze wed strijden bestond zeer grote publieke" belangstelling. Jammer was het daarom dat men de baan door de dikke mist nauwelijks kon overzien. ,cte NEALE ERASER trekt zich terug Neale Eraser, de 29-jarige links handige Australische tennisser heeft gisteren in Brisbane na de finale van het toernooi om de Davis Cup ver klaard zich uit de wedstrijdsport te zullen terug trekken. Fraser, die in 1960 Wimbledon- kampioen werd. lichtte zijn besluit als volgt toe: „Ik vind het bijzonder jammer my uit de wedstrijdsport te moeten terugtrekken. Ik ben echter aan mijn vrouw en gezin verplicht in de toekomst een tenniswedstrijd van de zijlijnen te bekijken. Ik heb in de afgelopen tien jaar veel gereisd en in de toekomst wil ik graag wat meer thuis zijn". Behalve de enkelspeltitel 1960 ver overde Fraser in 1959 en 1961 ook, samen met Emerson, de Wimbledon- titel in het dubbelspel. Dit jaar werd hij in de halve finales van zowel het enkel- als dubbelspel uitgeschakeld. In 1959 en 1960 werd Fraser Ame rikaans kampioen in het enkelspel, het heren- en het gemengd dub belspel. KNSB-kalender 29 en 30 december: Botshol, een dorpentocht over 30 km. start 10 uur Ouaerkerk aan de Amstel en Waver. 29 en 30 december: Den lip: Ilper- tocht 25 km, start 10 uur bij café Lelie in Den Up 29 december: Eilands Poldertocht 30 tot 35 km, start in Graft, tussen 12.30 en 14.30 29 december: West-Frieslandtocht 45 tot 70 km, start 10 uur in Hoog- karspel. Enkhuizen, Wervershoof, An- dijk. Venhuizen. 29 december: Zuidlaren, rondrit Zuilaarder meer, 35 km, start 13 tot 14 uur, startplaats: café Veerhuis Laren. 1 januari: Zuid Beijerland geweste lijk kampioenschap kortebaan vrou- men. In het merendistrict Zuid-Holland kan zondag 30 december ijs en weder dienende een verkorte Molentocht worden gereden over plm. 30 km. Startplaatsen Bellevue en Zomer- zorg in Leiden en Café Bakker in Rijpwetering. Start tussen 9 en 13 uur. De KNSB vestigt er de aandacht op dat dc IMclentocht over 35 km welke op 29, 30 en 31 december en 1 januari vanuit Alblasserdani zou worden gehouden. NIET doorgaat. Het ijs is op sommige plekken onbe trouwbaar gebleken. Jeen v. tl. Berg zegeviert in 65 km.-rit Mocht er deze winter nog een elf stedentocht worden gehouden, dan kan men ervan verzekerd zijn, dat de Heerenveense onderwijzer, Jeen van der Berg. nog altijd een van de grootste kandidaten voor de eindzege zal zijn. De Fries zegevierde gisteren in een af.standwedstrijd, welke was uitge schreven nabij 't watersportcentrum Spannenburg en welke voerde langs Langweer, Sneek, IJlst, Sloten en Spannenburg. De totale afstand be droeg bijna 65 km. De diverse kan didaten voor een elfstedenoverwin- ning, die aan de start waren ver schenen, zetten een dermate hoog aanvangstempo in, dat al spoedig uit de 95 deelnemers een kopgroep van 10 rijders werd gevormd. Daarbij be vonden zich de bekende Brabantse af.standrijder Anton Verhoeven, de Overijsselse langebaancrack Reinier Paping, de Groningse Gebre Uithan en de Friese elfstedencracks Jeen van der Berg en Klaas Leffertstra. Op het laatste deel van de wedstrijd had Verhoeven een tijdlang de leiding, maar twee kilometer voor de finish wist Jeen van der Berg met een tus- sensprint een kleine voorsprong te nemen, die hij tot aan de finish be hield. Hij finishte na 1 uur 35 minu ten, zodat hy een gemiddelde maakte van bijna veertig kilometer per uur. Reinier Paping eindigde op korte af stand als tweede. Anton Verhoeven i Dussenwerd derde. De weersom standigheden waaronder werd gere den. waren zeer goed. De tempera tuur lag om het vriespunt, de baan was sneeuwvrij en alleen de gedeel ten. waarop de rijders de wind tegen hadden, leverden enige moeilijkheden op. JkJJ De leden van de Ned. Toonkunstenaarsbond hebben gisteren tijdens een in Hilversum gehouden vergadering besloten om per 1 januari 1963 geen medewerking meer te verlenen aan opnamen en/of uitzendingen van de N.T.S. en haar componenten. Het hoofdbestuur van de N.T.B. staat volledig achter deze actie, aldus een communiqué van de N.T.B. Diverse grieven Dit besluit om geen medewerking meer te verlenen aan televisieuit zendingen werd zo vervolgt het communiqué genomen nadat be kend was geworden dat het de N.T.S. niet mogelijk is geweest om in de laatste vijf maanden meer dan één bespreking te wijden aan de op 31 december 1962 aflopende tariefaf spraak. De grieven van de musici zijn o.a. dat de voorwaarden waar onder wordt gewerkt eenzijdig door de N.T.S. zijn vastgesteld. Nederland toont v. Gogh in Israel In Israël is gisteren een collectie van ruim honderd schilderijen en te keningen van Vincent van Gogh aan gekomen. die de komende maanden zal worden geëxposeerd in Tel Aviv en Haifa. De verzameling, die afkom stig is uit een aantal Nederlandse musea, is voor een hoog bedrag ver zekerd. Prof. dr. A. M. Hammacher, directeur van het Kröller-Miiller mu seum reist met de kunstwerken mee. Er wordt een normale tussen bel de partijen gesloten overeenkomst gewenst. Voorts zijn de musici van mening dat de media televisie en ra dio scherp gescheiden dienen te blij ven. Het z-g. onder ge luid som roep- omstandigheden voor de televisie op treden wordt door hem resoluut ge weigerd. Verder ontbreekt volgens de leden van de N.T.B. een juiste honorering van flitsen, reportages en herhalin gen en is de regeling van reis- en verblijfkosten hoogst onvoldoende. Ook bestaat er geen enkele regeling in geval van ziekte. De musici menen dat alvorens tot uitbreiding van het t.v. medium wordt overgegaan er eerst een overeenkomst dient te ko men die de werknemers recht doet» wedervaren. Ondanks de algehele afgelasting van het voetbalprogramma wordt zondag toch gespeeld. De KNVB heeft namelijk aan RCH en Wage- ningen toestemming gegeven voor het spelen van de bekerwedstrijd tussen beide ploegen, die aanvankelijk voor nieuwjaarsdag was vastgesteld. Gis termiddag is het veld van de Racing in Heemstede goedgekeurd en van daag zou het terrein ten overvloede nog eens worden gerold. In Elburg zijn de provinciale kampioenschappen van Gelderland lange baan junioren gehouden. Win naar ln de groep 15 t m 17 jaar werd Terhorst uit Arnhem met een pun tentotaal van 110 467. Bij de 18- en 19-jarigen zegevierde J. H. Termeu- len (Laren» met 107.867. Termeulen won zowel de 500 als de 1000 meter in resp. 52,1 sec. en 2. 47,3. Colonel Duncan Macaulay, se cretaris van de All-England Lawn Tennis Club (Wimbledon», heeft ver klaard dat wedstrijden tussen ama teurs en profs in één toernooi spoe dig een feit zal zijn. De Nederlandse ski-liefhebbers kunnen sinds gisteren hun sport in Nederland beoefenen. Op de 80 me ter hoge Lemelerberg bij Ommen is namelijk een ski-sport-centrum ge opend. De wereldkampioen schanssprin gen (kleine schans», de Noor Toralf Engan heeft met sprongen van 72 en 70.5 m. de eerste wedstrijd van het vierschansentoernooi van Oberstdorf gewonnen. Mariemma weer naar ons land Na een afwezigheid van twee jaat zal de grote Spaanse danseres Ma riemma met haar gezelschap in to taal 10 personen weer een tournee door ons land maken en wel van 16 januari tot en met 5 februari a.s. Door de zuiverheid van stijl, waar mee Mariemma de Spaanse dans kunst brengt, door haar technisch meesterschap, een bewegen vol kleur, charme en muziek en haar on navolgbaar castagnettenspel is Ma riemma bekend. Ook de pianist Lu- zuriaga alsmede een flamenco-zanger en een falmenco-gitarist zullen deel I uitmaken van het gezelschap, j Mariemma, leerlinge van Estampio, maakte een studie van de vier voor naamste scholen: de dansen, die in j de 19e eeuw in de Spaanse dansaca- I demie werden onderwezen, de fla- j menco-school (niet te verwarren met I de zigeunerschool!), de streek- of volksdansen en de vrije choreogra fische composities, die op volksdan sen zijn gebaseerd, j Een uitgebreide flamenco-suite, zal het programma besluiten. Mariemma komt rechtstreeks uit Madrid, waar zij triomfen vierde in het Teatro Eslava. Na de tournee in ons land zal zij nog een uitgebreide tournee door Europa maken. KORT RAPENBURG 20 TELEFOON 2640S

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5