AGENDA GROEI HOOP Reserveer „WIIHELMINA" Medio januari verder praten over Kasjmier MET EEN ENKEL WOORD Fa. Boekkooi LEIDSCTT DAGBLAD ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 IE het afgelopen Jaar over- T A J ziet, heeft geen moeite met V v het noemen van de be langrijkste gebeurtenis. Tot ver rassing van vriend en vijand toonde Amerika zich in de kwes- tie-Cuba „een tijger met een nu cleair gebit", zoals Chroesjtsjow, wijzer geworden, de minachtende Chinezen later voorhield. Wash ington bleek bereid van zijn kernwapens gebruik te maken om Moskou's chantage-via-Cuba te niet te doen. En als een op slag bekeerde zondaar heeft de Sowjet- russische premier sindsdien niet weinig maar toch ook weer niet alles! gedaan om zijn „vergis sing" goed te maken. Nog altijd zijn er commentators, die achter dat onverwachte terugtrekken een list vermoeden, maar dan een, die pas na vele volgende zetten aan het licht zal komen. Anderen daarentegen zien in Chroesjtsjows even plotselinge als gespannen belangstelling voor niet anders dan binnenlandse problemen een bewijs, dat Kennedy hem in die bewogen crisisdagen om Cuba iets in het oor gefluisterd heeft over Amerika's werkelijke defensieve kracht, die uiteraard groter is dan uit officiële mededelingen kan worden afgeleid. Het meest voor de hand liggende is, dat de Krem- linleider uit eigen beweging heeft ingezien, dat het verstandiger was tijdig af te remmen. Hoe dit zij, van Moskou uit bekeken is de „decadentie" van het Westen niet zo groot als de rode propa ganda haar placht voor te stellen. Dat is dan, samen met bijv. de groeiende economische kracht van de „Zes" waarvoor Moskou steeds meer ontzag begint te krij gen de ene zijde van de her inneringsmedaille van het bijna verstreken jaar. En de andere kant wordt gevormd door de fei len achter het ijzeren gordijn, zo als de breuk tussen Moskou en Peking (gevolgd door Chroesj tsjows nieuwe vriendschap met de „revisionist" Tito) en de nog al tijd voortdurende moeilijkheden in de communistische landbouw. Tegen deze achtergrond is het begrijpelijk, dat zelfs een klassiek probleem als de kwestie-Berlijn naar de achtergrond is gedron gen, ofschoon de spanning daar. vooral in augustus, toen de vluch teling Peter Fechter werd neerge schoten., gedurende korte tijd het kookpunt leek te naderen. ELKE ontwikkeling kan van verschillende kanten beke ken worden. Zo is het bijv. met de Frans-Duitse verbroede ring in juli van dit jaar gesteld. Was dit zonder meer een histori sche gebeurtenis van indrukwek kend Europees formaat? Of eigen lijk meer een nogal theatraal ge baar van twee ouder wordende politici, die er behoefte aan had den hun naam te verbinden aan het afschrijven van een eeuwen oud geschil? Derde mogelijkheid: was dit een demonstratie van een soort helderziend wantrouwen van Europeanen jegens beider bond genoot Amerika? Helaas, die arg waan bestaat aan deze kant van de Atlantische Oceaan en men kan zelfs niet eens zeggen, dat hij ongemotiveerd is. Daarom houdt De Gaulle vast aan een eigen atoommacht en probeerde Enge land een zekere mate van zelf standigheid te bewaren door de Skybolt-raket, die intussen ge ruild is voor de Polaris. Het zou intussen onjuist zijn die onenig heid in het Westelijk kamp te overdrijven. Daarvoor is zij te be trekkelijk, vooral ook omdat Ame rika's atomaire kennis en finan cieel vermogen keiharde feiten zijn, waarbij Europa zich. alle be zwaren tegen afhankelijkheid ten spijt, voorshands wel moet neer leggen. Toch verdient het, zoal geen waardering, dan toch in elk geval gewondering, dat Britten en Fransen niet zo maar in deze ontwikkeling berusten: ze zijn liever eigenaar van een klein eigen bedrijf dan chef van een groot filiaal. Verheugend is, dat Europa's zelfbewustzijn ook op andere wijzen is gebleken: de EEG groeit nog zienderogen en hoopt zich te zijner tijd te verheugen in het lidmaatschap van Engeland, de Franse president sloot in Al gerije een bloedige periode af en maakte een einde aan de terreur van de OAS, in Italië brak zich een nieuwe geest van praktisch christendom baan, zoals die bleek uit de vorming van een minder conservatieve regering en zelfs in Spanje schijnt, na de stakingen in mei, een andere en vooral fris sere wind te zijn gaan waaien, die althans iets belooft voor de ver dere ontwikkeling van dit middel eeuwse hoekje van ons wereld deel. IN een sobere vermelding van enkele belangrijke feiten uit het afgelopen jaar kan het grensgeschil tussen China en In dia niet onvermeld blijven. Pe- kings motieven zijn nog altijd niet geheel duidelijk, evenmin trouwens als de oorzaak van de verrassende terugtocht der rode reeds thans Uw exemplaar van de 2e druk van ons FOTOBOEK die in de loop van de volgende maand gereed komt. want de oplage van deze tweede (en laatste) druk is beperkt. De prijs bedraagt, ongewijzigd f 1.95 per exemplaar, afgehaald aan ons bureau en f 2.20 franco thuis. Girobetalingen op no. 57055 t.n.v. LEIDSCH DAGBLAD N.V. DE DIRECTIE 1 't Nieuwjaarsreceptie van de Koningin gaat niet door De nieuwjaarsreceptie, die de Ko ningin ieder jaar geeft voor het Corps Diplomatique in het paleis op De Dam in Amsterdam, zal dit jaar niet doorgaan, in verband met de herstelwerkzaamheden van het pa leis. De diners voor het Corps Diploma tique in Huis ten Bosch in Den Haag zullen niet doorgaan in verband met het overlijden van Koningin Wilhel- mina. De Koningin is voornemens de le den van het Corps Diplomatique iif de loop van het volgende jaar te ont vangen. Mr. Stikker weer aan het werk Mr. D. Stikker, secretaris-generaal van de NAVO is vandaag zijn werk zaamheden weer begonnen. Mr. Stikker heeft enkele maanden geleden in Washington een ernstige operatie ondergaan en heeft daarna nog enige tyd in Italië rust gehou den voor volledig herstel. Regering is bezorgd voor de Spaanse protestanten De minister van Buitenlandse Za ken. mr. J. M. A. H. Luns. deelt in zijn memorie van antwoord op het voor lopig verslag van de begrotingscom missie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer mee. dat de Ne derlandse regering bij de Spaanse regering heeft blijkgegeven van haar bezorgdheid over de behandeling van de protestanten in Spanje. Advertentie voor CHEMISCH REINIGEN VERVEN Pakistan en India hebben besloten de huidige onderhandelingen over het geschil om Kasjmir op 16 en 17 ja nuari in Nieuw Delhi voort te zetten. De vertegenwoordigers van India en Pakistan. Sardar Singh en Bhoetto, deelden dit gisteren mee na een ochtendbijeenkomst op de tweede dag van hun onderhandelingen over Kasjmier. In Indiase delegatiekringen zei men dat tijdens de besprekingen goe de vorderingen waren gemaakt. In Pakistaanse kringen was men minder geestdriftig maar men verklaarde 1at het overleg zou voortduren. De ouderhandelingen zullen op 16 en 17 januari op ministersniveau worden voortgezet, zo heeft de leider van de Pakistaanse delegatie op een vraag van een journalist geantwoord Pas later zal overleg tussen premier Nehroe en president Ajoeb Khan vol gen. Het Chinese ministerif- van Bui- tenlancse Zaken heeft de regering var. India beschuldigd van „wrede vervolging van ordelievende, vreed- In Hilversum is gisteren de nieuwe studio van de Neder landse Televisie Stichting in ge bruik genomen. Een overzicht van de grote ruimte tijdens de repetities voor het komende oudejaarsavondprogramma. Het is de vierde noodstudio. die eens montage- décorhal zal worden en het eerste NTS-complex. dat nu voor de helft gereed is. De echte studio's komen in het an dere gedeelte. Vijf lings grap Het in Cordoba uitgegeven Argen tijnse blad „Ultimas Notocias meldt, dat de berichten, dat in een afgele gen Noordargentijns dorp een vijf- ling is geboren, blijkbaar een grap zijn ter gelegenheid van de r.-k. feestdag der Onnozele Kinderen op 28 december. Het ziekenhuis in Cordoba, waar heen de „moeder" en de „vijf kinde ren" gebracht zouden zijn, we.'t van niets. zame Chinese burgers in India" en massa-arrestaties van Chinezen, die in „concentratiekampen" werden ge worpen. soldaten. Beoogde Mao Tse-toeng met deze agressie een afleidings manoeuvre voor de honger, die in mei tienduizenden naar Hong kong deed vluchten? Of was het inderdaad een demonstratie van militaire kracht tegenover geheel Azië? In het laatste geval is Pe king zijn doel dan toch voorbij geschoten. want vooral de neu tralen hebben ingezien hoe ge vaarlijk hun standpunt is. India zelf werd door zijn vrienden, voor wie premier Nehroe voorheen een idealistische leidsman was, vol komen in de steek gelaten en het zag zich aangewezen op de snelle wapenleveranties van de misken de Amerikanen en Britten. An derzijds konden voor Laos en Nieuw-Guinea regelingen worden getroffen, die, althans in het eer ste geval, een verbetering lijken te zijn. Wat Nieuw-Guinea be treft: dat hoofdstuk werd wel uit onze eigen geschiedenis ge schrapt. maar vermoedelijk niet uit de historie van de Verenigde Naties. Broenei op Noord-Borneo bewijst, dat niet alleen Rood- China een onrustig element in de samenleving der Aziatische vol keren is Ook elders in de we reld deden zich nerveuze span ningen voor. Men denke aan Afri ka, waar het Kongolese vraagstuk nog altijd geen bevredigende op lossing heeft gevonden. En of het centralistische drijven tegen het federaalgezinde Katanga, dat het slachtoffer dreigt te worden van een militaire actie van Kennedy en Oe Thant, dit probleem uit de wereld zal helpen, mag van een groot vraagteken worden voor zien. Zo zou er nog veel meer te noemen zijn: de mislukking van het ontwapeningsoverleg. de la tente spanning om Berlijn, de onrust in het Midden-Oosten, waar Nassers troepen zich meng den in de strijd om de heerschap pij over Jemen, het voedseltekort dat nog altijd honderden miljoe nen in alle delen der aarde plaagt Daartegenover slaan de Ameri kaanse en Russische ruimtevaart successen, hoe indrukwekkend op zichzelf, maar een pover figuur. Toch zijn er tekenen van een om mekeer, met name in het Krem lin, die 1963 niet zonder hoop te gemoet doen gaan. BINNENLAND Een kleine uitslaande brand, ver moedelijk veroorzaakt door een met lucifers spelend vierjarig kind. heeft een Amsterdams gezin van acht per sonen gisteren dakloos gemaakt Het gezin woonde op de uit drie kamers bestaande verdieping van een huls aan de Borgerstraat. die geheel uitbrandde. Het achterste gedeelte van de zolder verdieping. waarop een pasgetrouwd paar woont, werd gedeeltelijk door het vuur aangetast De brandweer bluste met drie stralen de vlammen Het brandpiket van de politie stelt een onderzoek In. Toen de brand uitbrak, waren vijf van de zes kinderen van drie maanden tot 15 Jaar ln huis De ouders waren totaal overstuur. chemische Wasserij De minister van Buitenlandse Zaken. mr. J M. A. H. Luns. deelt in de memorie van antwoord op het voor lopige verslag van de begrotingscom missie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer mee. dat het instituut voor sociale ontwikkelingsplanning te Geneve zal worden gevestigd. Dit in stituut wordt op Nederlands initiatief opgericht en zal gedurende drie jaar functioneren De Haarlemmers zullen het nieuwe Jaar met zeer oud brood moe ten beginnen. Er zal namelijk maan dag niet worden gebakken en de Haar lemmers zullen dus vandaag voor de halve week brood ln huis moeten ha len De rayonale bakkerijcommissie voor Haarlem heeft hiertoe besloten op verzoek van de Haarlemse werkne mersorganisaties, die de maandag als compensatie wensen voor een vrije dag. waarop het Haarlemse bakkerijperso- neel dit Jaar nog recht heeft. De bak kerswinkels zullen maandag wel ge opend zijn. De Rotterdamse recherche heeft gisteren een 61-Jarige boekhouder uit de Maasstad aangehouden op verden king van verduistering ln dienstbe trekking van een bedrag van 17 500 gulden De man heeft bekend De pro curatiehouder was door een uitgever ln Assen aangesteld als chef van het bijkantoor in Rotterdam. Hij was o a. belast met het innen van advertentie- gelden Maar de geïnde bedragen re kende hij slechts ten dele af De fraude begon enkele maanden geleden. De Centrale Raad van Beroep ln Utrecht heeft gisteren het besluit van de kringraad Bescherming Bevolking Zuid-Holland, waarbij met Ingang van 1 oktober 1960 aan de heer J Carels ontslag werd verleend uit zijn functie als hoofd van de BB. op Goeree- Overflakkee. vernietigd. Daar herstel in zijn vroegere functie wegens reor ganisatie van de B.B ln het betrok ken gewest, niet mogelijk is. werd tus sen partijen overeengekomen dat de heer Carels. die thans ln Alkmaar woont, ln het genot van pensioen zal worden gesteld met terugwerkende kracht tot 1 oktober 1960 Het ont slag was destijds een gevolg van con flicten tussen het kringhoofd en enige gemeentelijke autoriteiten in zijn rayon De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. A J. J. Pfell. is ln hoger beroep gegaan ten aanzien van hei vonnis van de recht bank tegen de twee Jongemannen uit Maasdriel. die worden verdacht van een aanslag op de douanier R. Spin bil de grenspost Wvler op 14 april van dit Jaar. De rechtbank veroordeelde een 21-Jarige assistent-uitvoerder, evenals de 21-Jarige vrachtautochauf feur H. C. K. tot drie Jaar gevangenis straf wegens poging tot doodslag, na dat de officier acht Jaar had geelst. BUITENLAND Tot de bekende mohammedaanse universiteit El Azhar ln Cairo zrn twee Russische studenten toegelaten. De grenspatrouilles van de West- berlijnse politie zullen worden ver sterkt om een einde te maken aan verdere bomaanvallen op de Muur tussen Oost- en West-Berhjn. De maatregel beoogt tevens het voorko men van gevaar voor mensenlevens nadat gisterochtend in de Amerikaanse sector een bom bij de Muur was ont ploft waardoor minstens 1500 ruiten aan de Westberlijnse kant van de Muur sneuvelden Volgens de West berlijnse stadsbestuurder Albertz mag het een wonder heten, dat niemand door de explosie, die een gat in de Muur sloeg, is gewond. De Noorse reder Einar Hoevdlng heeft gisteren bekendgemaakt, dat hy b(j de Hongaarse scheepswerf en kra- nenfabriek in Boedapest een order had geplaatst voor acht schepen. Hij deel de aan het Noorse blad voor handel en scheepvaart mee. dat het Hongaarse aanbod zeer gunstig was. met vast staande prijzen en betaling in clea ring, De eerste twee schepen van elk 1650 ton zullen aan het eind van het volgend Jaar worden afgeleverd Volgens het Finse bureau van de statistiek zal Finland bij de Jaarwisse ling 4,523.000 Inwoners tellen. Advertentie ol'de vest 189 - tel. 24214 haarl.str. 42a - tel. 21797 Twee Hongaren, een van 18 en een van 19 Jaar. zyn tijdens de kerst dagen over de Oostenrijkse grens ge vlucht en hebben in Oostenrijk poli tiek asiel gevraagd Zij slaaden erin onopgemerkt de prikkeldraadversper ringen en mynenvelden door te ko men. By een boring ln de buurt van Billerbeck. ln Noordryn-Westfalen. is men gisteren tot de grootste diepte gekomen die ooit in Europa bereikt is. 500 dagen heeft men erover gedaan, maar nu is men dan ook tot een diep te van 5956 meter ln de grond door gedrongen. De provinciale autoriteiten en acht oliemaatschappijen hebben deze onderneming, die ruim 7 mil joen gulden heeft gekost, gefinan cierd. Een 34-jarige Amerikaan die gis teren zou worden vrijgelaten uit een gevangenis in Los Angeles, waar hij wegens openbare dronkenschap twee maanden heeft uitgezeten, heeft on gevraagd bekend in 1956 te Chicago twee zusters van 13 en 15 Jaar te heb ben overweldigd en hen ontkleed en geboeid ln de sneeuw te hebben laten dood vriezen Voorts vertelde hij ..ln 1947 of 1948" te Jamestown in Ken tucky een man te hebben vermoord. Een voormalig hoofd van het bureau voor economische aangelegen heden van het Joegoslavische ministe rie van Buitenlandse Zaken. Nanad Popovic. heeft bekendgemaakt dat hij niet naar zijn land zal terugkeren. HIJ kwam ln september van het vorige Jaar met zijn gezin ln de VS. aan. waar hij nu doceert aan de Maxwell- universiteit van Syracuse. Geleerden graven naar afdrukken van dinosaurus In Herston. in de buurt van Swa- nage in het zuiden van Engeland, zijn opgravingen aan de gang om de fossiele voetafdrukken van een grote dinosaurus bloot te leggen, die 120 miljoen jaar tof me«er> geleden moet hebben geleefd. De ontdekking die een jaar geleden werd gedaan, toen drie rijen voetafdrukken werden ge vonden. waarschijnlijk van meer dan één dier. heeft in wetenschappelijke kringen grote verwachtingen gewekt. De afdrukken werden gevonden in een steengroeve en hoewel oude voet afdrukken in Europa niet ongewoon zijn. wordt een dergelijke serie spo ren toch als iets unieks beschouwd. Zij zijn afkomstig van een schepsel dat op zijn achterpoten liep en pas sen nam van ruim een meter twin tig. elke afdruk was ongeveer 25 x 25 centimeter. De zichtbare afdrukken verdwijnen onder een onafgegraven gebied van ca. 24 vierkante meter en duiken aan de andere kant weer op. Een rots die hierover ligt wordt ver wijderd in de hoop dat men daar onder onbeschadigde voetafdrukken zal vinden. De geleerden geloven dat de voetafdrukken afkomstig zijn van een vleesetende megalosaurus. een voorwereldlijk dier dat 50 miljoen jaar eerder leefde dan de tyranno- sauros. Dit was de grootste carnivoor die op het land leefde en het hui veringwekkendste schepsel, dat ooit heeft bestaan. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamen komst: Leger des Hells. 8 uur nm. Bevrydingskerk (Eind Montgomery- straat): Avondgebed van hervormden en gereformeerden. 7.30 uur n.m. De Kleine Burcht: Postdulventen- toonstelling L P.C. en „De Snelvlie- gers". 610 uur nam. Hogewoerd 175: Dienstlezing van Jehovah's getuigen. 8 uur n.m. ZONDAG De Kleine Burcht: Postdoiiventen- toonstelllng L.P.C en ..De Snelvllegers" 10 uur voorin.4 uur nam Hogewoerd 175: Openbare lezing. 3 uur n.m.: Wachttorenstudie van Je hovah's Getuigen. 4.15 en 6.30 u. n.m. Rest. Royal: Volle Evangelie-zending. Spr. evang. J. Zylstra. 10 uur v.m. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Pottenbakkersfilms uit Afrika en Zuid zee. ingeleid door drs. T. T. Gan. 2.30 uur nm. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur vxn. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. DINSDAG Hogewoerd 175: Jehovah's Getui gen Bijbellezing. 8 uur nm. Leger des Hells (Korpszaal): Nieuw jaarsbijeenkomst 7.30 uur nm. WOENSDAG Pieterskerk: Avondstilte te 7.15 uur n.m. DONDERDAG Casino-theater: K en O Klnder- fllmvoorstellingen ..De geschiedenis van Kleine Moek". 2 en 4 uur n.m. Nieuwe uitgaven De \akantie, door D. Maralnl, Hamlet of de geiolgen der Kiniler- Ilef.ie, door J. Laforgue. Vert door J. Slauerhoff. f'reatleie ivedhver, door J. Kamer beek. Verhalen uit Odessa en ander ver halen, door I. Babel, Honderd gedichten, door K P. Ka- vafls, Prehistorische dieren, door Kal Pe tersen. Geïll. Zoogdieren der wereld, door H. Hvass Geïll. Uitg.: Moussault. Am sterdam. Het exllbris In Duitsland, door Jo- han Schwenke Uitg. Wereldblblotheek. Amsterdam. Omzetbelasting, deel II. door J. Reu- gebrink. Uitg.: FED. Amsterdam. De Lakenhal: Nieuwjaarsvergadering K. van K. 3.30 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. StadsgehoorzaalJehovah's Getul- j gen. Lezingen 7 uur n.m. BIOSCOPEN I Trianon: ..Romance a la carte". A.l. I Werkd 2 30. 7 en 9 15 uur: oude- I Jaarsavond gesloten. Zond. en nieuw jaar 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Rex: ..Eenzaam z(|n de ontembaren". 14 Jr. Werkd. 2.30. 7 15 en 9.15 uur; zond. en nieuwjaar 2.30. 4 45. 7.15 en 9.15 uur Casino: „Doctor In love". 18 Jr. Vrij., zat. en zond.; „Een huis vol herrie". 18 Jr. Dl., wo en do. Werkd. 7 en 9.15 uur: zond. en nieuwjaar 4 45, 7 en 9.15 uur; dag. te '2.30 uur „Klopjacht in Holland". A.l, Luxor: „De man die Liberty Valance doodde". 14 Jr Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; oudejaarsavond gesloten: zond. en nieuwjaar 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: ..Bocca^... *70". Dag. 2.30 en 8 uur; oudejaarsavond gesloten. Studio: ..Boeven incognito". A.l. Werkd. 2,30. 7 en 9.15 uur; zond. en nieuw jaar 2 30, 4 45, 7 en 9.15 uur; oude jaarsavond gesloten. Astra-theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur „Revolverheld". 14 Jr. Zat. en zond. 7 en 9.15 uur „De Rimboe vechters van Birma". 14 Jr. Zond. 2.30 uur; nieuwjaar 2.30 en 8 uur; woensdag 2.30 en 8 uur; dond. 8 uur „Mr Vlubber. de vliegende school meester". A.l. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van figu ratieve kunst. Werkd. 10 tot 4 uur. zondag 1 tot 24 uur, (tot 21 Januari). De Lakenhal: Dag 10-4 uur; zondag 1-4 uur Legermuseum (PesthulslHan)Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u. (zondag 1-4 uur) Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde. Dag 10-5 uur: zondag 1-5 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstelling van kindertekeningen Zo zien zll hen" Hollands leugd ver beeldt de wereld (Geopend tot 3 maart) Dagelijks van .0 tot 5 uur Zondags van 1 tot 5 uur Rijksmuseum van Oudheden Dage Ulks 10-5 uur: zond 1-5 uur Ryksmuseum voor de gesrmedenu der natuurwetenschappen: Dagelijks, 10-4 uur; -sondag 1-4 uur. i Weekeindedienst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tandarts J. C. van der Veur. tel. 24724. Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. De dienst van Apotheek R, van Bree6t Smallen- burg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door Apotheek „Tot Hulp der Menschheid". De Ocgstgeester Apotheek. Wilhel- minapark 8. tel. 53274 ls 's zondags geopend van 12 tot 13 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Langezaal, tel. 24855; Llgtenberg, tel, 22630; Pieterse. tel. 24403; Tege laar. tel. 34092 en Brand. tel. 26946. BI) geen gehoor van l'w hylsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m KRO: 18.00 Kunstkroniek, 18.30 Cor- te Metten, licht programma, 18.50 I Praatje voor pol. voetgangers. 19.00 I Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.22 Sportperlscoop. 19.30 De Oelewappers, licht programma. 20.00 Populaire klass i muz.. 20.50 Lichtbaken, lening, 21.00 Tirelantijnen. gev. progr.. 22.00 Jazz- I muziek. 22.20 22 25 Boekbespre king. 22 30 Nws„ 22.40 Wij lulden de! zondag ln. 23.00 Nieuwe klass gram- mofoonmuziek, 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m VARA: 18.00 Nieuws en commentaar. 18 20 Operamuziek. 19 00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Een belangrijk woord voor de leden van de N P.B le- - zing, 19.35 Nieuwe vaart, klankbeeld. I 19.50 Klass. pianomuz., 19.55 Deze week. praatje. VARA 20.00 Nieuws. 20 05 Dansmuz 20.40 75 Jaar Carré, een terugblik op 3 4 eeuw circus, revue, opera, toneel, musical. 21.35 Socialis tisch commentaar. 21.50 Lichte gram- mofoonmuziek. 22.00 Wetenschappe lijke beschouwingen, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22 40 Babysitten, licht pro gramma. 23 10 Dansorkest met zang- solisten. 23 40 Lichte grammofoonmuz. 23.45-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 15.00 Verhalen van Dickens, tv-fllm( deel 4), 15.25 Filatelistisch allerlei. 15 40 Daar zit muziek ln, 16.10 Notitie zoek, tv-fllm. 16.35 Dier in 't vizier. 17 00-17.30 Voor de kinderen, 19 30 Lassie, de Schotse herdershond, tv-fllm NTS 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo, 20.30 Muziek voor U. 21.00 Zo zie ie nog 'ns wat!, documentaire film, ^1.30 Amusementsprogramma. 22.10 Anton Holfath. tv-spel, 22.40- 22 50 Morgen ls het zondag. VOOR ZONDAG 30 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV. 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Koorzang. 8 30 Morgenwijding. 9.15 Orgelconc KRO: 9.30 Nws. 9 45 Orgel- - conc. 9.55 Inleiding hoogmis. 10.00 Plechtige hoogmis 11.30 Medaillon: i fragmenten uit het klass. en roman- i tische repertoire. 12.15 Zang en gitaar: Kerstliederen 12.40 Jubileum-actie SUS 10 12 50 Buitenl. comnv 13.00 Nws. en meded. 13.10 Bel Canto-progr. 13 45 De kerk ln Italië, lezing. 14.00 V. cl. kind. 14 30 Omroepork. en so list. klass. muz. 15.15 Thee met bab- oelaars, progr. v. d. bejaarden. 15 55 De hand aan de ploeg, lezing 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17 00 V. d. Jeugd. 17.15 Zingt het voorbedachte lied. 17 45 Mensen, lezing. 18.00 Het Geladen Schip: kritieken. 18 30 Waar blijft het Wilde Ganzen-geld? NCRV: 19 00 Nws. uit de kerken. 19.05 Vocaal ens. 19 30 De Openbaring aan Johan- nes. lezing. KRO: 19.45 Nws. 20 00 Mo noloog in de nacht, hoorspel. 20.45 Gram. 21.00 Orgelkwintet. 21 30 Wlsse- wassenlicht progr. 21 50 Lichte koorzang. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed 22.50 Volksmuz. met comm. 23.20 Spiegel van de hedendaagse muz. 23 55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Weer of geen weer. gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10 00 Liedjes v d kind. IKOR: 10.30 Doopsgez. Kerkdienst. 11.30 Vraag en 1 antwoord. VPRO: 11.45 Flitsen, nws. 1 van eigen erf AVRO: 12.00 Lichte ork. muz.. koor en solisten. 13.00 Nws. 13.07 i De toestand in de wereld, lezing, 13.17 Meded of gram. 13.20 Op de plaat... rust!, strijdkrachtenprogr. 14 00 Reflex, j momentopnamen uit programma's van 1 het afgelopen Jaar 1962. 16 30 Sport- revue. VPRO: 17.00 Cultuur en Gods dienst van Mesopotamlë. lezing. 17.15 Stad en land, discussie. VARA: 17.30 V. cl jeugd. 17.50 Nws., sportultsl. en sportjourn 13.30 Salonork. met zang- solist. 19.00 Bij nader inzien, Journa listenforum 19.40 Vrij entree, caba- retprogr. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Lich- i te ork,muz. en zangsoliste. 20.30 Voor dracht. 20.45 Licht instr. trio. 21.00 De aarde beeft overal, hoorsp 21 40 Klas- sleke en moderne gram. 22.05 Had U - toen maar geleefd. De Riddertijd. I licht progr. 22.30 Nws. 22.40 Act 22 55 Meded. en sportultsl. 2e klas voetbal, j 23 00 Klass. gram 23.25 Promenade- ork.: amus.muz. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemen daal 9.30 uur ds. P N. Kruyswtjk; 11 uur ds G. Toorn- vliet - uitzending dienst voor belang- l stellenden, gehouden op zondag 23 de- I cember 1962; 3.15 uur Klnderdlenst; 4 uur ds. P. N. Kruyswijk. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.30-17.30 Eurovisie: IJs- hockeytoernooi om de Spengler Cup te Davos (eerste halve finale). 19.30 Weekjournaal. 20.00 Sport ln beeld. VARA: 20.30 De wereld in 1962, poli tiek Jaaroverz. 21.00 De Koningin van Montmartre, operette. 22.10-22.40 K- wartaal (V), cabaretprogr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 in. 12.20 Verzoekprogr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws 14.10 Klank beeld 14 40 Praatje. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork. conc popul. klass. muz I. d. pauze: 16.12-16.27 Lezing. 17.00 Hoorsp. 18 00 Voordr 18.35 Voor dracht van gedichten. 18.50 Praatje. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en Journaal. 19.45 Lichte ork.muz, 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Llefdadigh.oproep. 21.30 Ork.concert: klass. en moderne muz. 23.00 Nieuws. 23.10 Voordracht. 23.50 Epiloog. 23.59 Weerber. 24.00 Nws. 0 02-0.45 Klass. kamermuz. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12 30 Kerkdienst. 12 55 Progr.-overz. 13 00 Verzoekprogr. 14 30 Gevar. muz. 15.00 Gevar. progr. 15.30 Hoorsp. 16 00 Fllmkron. 17.00 Toplledjes van het af gelopen Jaar 1962. 18.00 Verzoekprogr. en Interviews, 19.00 Liederen. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Nws 20.35 Ouder wetse dansmuz. 21.30 Godsd. samen zang. 22 00 Gevar. muz. met comm. 23 00 Lichte muz. 0.30 Lichte muziek. 0.50 Avondgebeden en gewijde muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk. 309 m. 12 00 Lichte ork.muz. 13.00 Nieuws. 13 10 Lichte ork muz. 14.30 Volksmuz. 15 00 Verzoekprogr. 16.30 Dansmuz. 18.15 Symf. muziek. 19.00 Nws. 19 30 Operafragmenten en lichte ork. muz. 21.45 Nws. 22.15 Hoorsp 22.50 Dans muz 24.00 Nws. 0.15 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nwws 12 10 Ork.conc Lichte en klass. muz. 17 45 Klass. muz. 23.00 Gevar. muz. 23.53-24 00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 lil.: 12.00 Nws. 12.03 Lichte ork. muz. 12 30 Weerber. 12 35 Amusmuz. 12.50 Progr.-overz. 13.00 Nws. 13 15 I V. d. sold. 14 00 Opera- en Bel Canto. conc. 15 00 Sportkron 18 00 Pianore. I cltal. 18 30 Godsd. uitz. 19.00 Nleuwi 19.30 Balletmuz. 20.00 Gevar. progr 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz 22.30 Ca baretprogr 23.00 Nws. 23.05 Amut progr. 23.55-24.00 Nws. 484 in.: 12.18 Chansons. 13.00 Nw» 13 15 Verzoekprogr 17.00 Nws. 19.3! 20 00 Lichte muz. 21.15 Gram. 22 (X Wereldnws 22.55 Nws. 23 00 Jazzmuz 23.55 Nws. I VOOR MAANDAG 31 DECEMBER I Hilversum I, 402 in. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7. j Dagopening. 7 25 Klassieke gram. 7.3 Sportultsl van zaterdag. 7.45 Radio krant 8 00 Nws. 8 15 Gewilde muz I 8 30 Lichte gram. 9.00 V. d. zieken 9 35 Waterst. 9 40 V. d. vrouww 10.1( 1 Oude muz. 10.20 Theol etherleergang 11.05 Sopraan met pianobegeleiding I 1135 Lichte gram 12.25 Voor boer ei I tuinder. 12.30 Meded. t.b.v. land tuinbouw. 12.33 Instr. licht kwintet 12.53 Gram event, act. 13 00 Nieuws 13 15 Licht ens 13.45 Lichte gram 14 05 Instrum. successen uit 1962. 14.3( Samen uit, samen thuis, gevar. progr (herh.). 15.40 Lichte gram. 16.00 Bij beloverdenklng. 16.30 Strijkkwart.mo derne muz. 17 00 V. d. kleuters. 17 15 Koorzang en lichte ork.muzlek. 17 50 Regerlngsultz.Oudejaarsavondmijme- ring van een Antilliaan, door Frank Martinus Arion. NCRV: 18 00 Orgelspel. 18.30 Met band en plaat voor U paraat. 18.51 Nws. en weerber. 19.00 Oudejaarsavoni kerkdienst. 20.00 Kamerork. en solist Moderne en oude muz. 20 35 Gewijde muz. 21.15 De schaduw van gisteren Jaaroverz. 22.15 Lichte muz. 23.00 Nws 23.10 Klein koor. kamerkoor en vo caal ens. 23.30 Zo sprak de tyd, ei wi)toespr. 23 45 Omroepork: ge wijde muz. 23.58 Lezing psalm 90. 24.01 Klokgelui en havengelulden 0.01 Klas sleke gram. KRO: 0.30-2 00 Gevar gram. IIIHersum II. 298 ni. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgvnv 7.20 Lichte gram. 8.00 Nws. 8.15 Amui muziek. 9.00 Gvm. voor oudere luis teraars. 9 10 De Groenteman. 9 15 Klass. kamermuz. 9.40 Morgenwijdini 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor d.. kleuters. 11.00 V. d vrouw. 12 00 Lich instrum. ens., zangsolisten en accor deon 12.30 Meded t.b.v. land- er tuinbouw. 12.33 Voor ons platteland lezing. 12 40 Chansons. 13.00 Meded event act. of gram. 13.25 De Effec- tenbeurs in 1962, lezing. 13 30 Lichte muz. 14.00 Kinderkoor. 1425 Lichte ork.muz. 14 45 De geschiedenis van een boek. literair progr. 15 10 Radio Matinee Muz v. d. Jeugd. 16 20 Lichte gram 16.45 Toen zandkorrels vielen sprookje v. d. Jeugd. 17.15 Gram. v d. Jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Politieke le zing. 18.25 Amateur-progr. 18 50 Lichte gram. VPRO: 19.00 Doopsgez Oude jaarsavonddienst. 20.15 Even omkijken licht progr. 20 45 Dit jaar. lezing. 20.55 Nws AVRO: 21.00 Zing met ons mee 21.30 Met Henrl Knap de draaideur door: Oudejaarsavondprogr. met veel muz 22.15 Nieuws, en meded. 22.30 Oudejaars-Gastenavond: gevar. progr. 24 00 Klokgelui 0.01 Lichte gram VARA: 00 30 Toespraak. 00.35-02.0C Oudejaarsnachtbal. GRAMMOFOON PEATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lyn van 18-20 unr) I. Henri Wienlawsky. Concert voo: viool en orkest no. 1 in fis kl. t. op 14 Allegro moderato. Preghlera. Lar ghetto. Rondo Allegro gloioso. Michael Rabin, viool. Phllharmonla Orkest o.l.v Sir Adrian Boult. II. Modest Moussorgsky. Een nacht op de kale berg. Phllharmonla Orkest o.l.v. Carlo Maria Giullni. III Peter Tsjalkowsky. Capriccio Itallen op. 45. Phllharmonisch Orkest van München o.l.v. Fritz Lehmann. IV. Sergei Rachmanlnov. Concert voor plano en orkest no. 1 in fis kl. t op. 1. Vivace. Andante. Allegro vivace Peter Katin, piano. Phllharmonisch Orkest van Londen o.l.v. Sir Adrian Boult. V. Mlchail Mlchailowitch Ippolitov Iwanov. Kaukaslsche Schetsen, Suite op. 10. In de bergen. In het dorp. In de moskee. Feestelijke tocht van de Sardar. Symphonle Orkest FOK Praag o.l v. Vaclav Smetócek. VI. Sergei Prokofiev. Symphonie 1 in D gr ,t. op. 25 („Klassieke"!. Al- legro con brio. Larghetto. Gavotte Allegro vivace. Orkest van de Sociéti des Concerts du Conservatoire o.l Ernest Ansermet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.30-17.30 Eurovisie: IJs- hockeytoernooi om de Spengler Cup te Davos (finale). 19.30 Jaaroverz. (bui tenland. 20 00 Journ. en weeroverz 20.20 Zendtijd politieke partijen: CHU 20.30 Als de tros wordt losgebeten speelfilm. 21.25 Waar blijft de tijd? gevar. progr. 22.30 Film-Intermezzo 22 55 Jaaroverz. (binnenland). 23.25 Instrum kwartet: klass. muz. 23 5( Oudejaarsavondtoespraak. 24 00 Pauze 0.15-1.00 Doe 'ns wat Meneer Sonne- veld. show. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Honie Service, 330 in. 12.00 Oude liedjes. 12.30 Hulp van de Jeugd aan vluchtelingen ln Oosten rijk. 13.00 Cricketmatch Australië— Engeland. 13 10 Ork. conc. 13.55 Weer bericht. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. muz met comm. 14.40 Gesprekken met kinderen. 14 55 Kinderkoorzang. 15.10 Mars- en walsmuz. 16.00 Hoorsp. 17 15 Gram. 17.30 Progr. voor oudere luis teraars 1800 V. d Jeugd. 18 55 Weer bericht. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East, regionaal progr. 20.00 Gevar progr. 20.30 Amus.muz. 21.30 Hoorsp 23 00 Nws. en Jaaroverz. 23.45 Lezing 23 59 Weerber 24.00 Nws. 0.02 Voor dracht. 0.15 Kamermuziek 0 45 Kerk dienst. 1.00 Klokgelui en Welkom aan het Nieuwe Jaar. Engeland. BBC Light Programme, 151)0 en 217 m. 12.00 Voordr. 12.15 The Dales, dagb 12.31 Lichte ork.muz en zangsolist 13 00 Popul. gram. 13.31 Gevar. progr 14 31 Llcht progr. 14 45 V. d. kleuters 15.00 V d. vrouw. 16.00 Dansmuziek 16.31 Muz. bij het werk. 17.15 The Dales, dagboek. 17.31 Ultsl. races 17.32 Uitsl. races. 17.32 Gram. v. d. Jeugd, 18.00 Jazzmuz. (verzoekprogr.). 18.31 Gevar. muz. en ber. 19.33 Sportoverz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journaal. 20.31 Hoorsp. 21.00 Detective-hoorsp. 21.30 Nws., sport en act. 2141 Klank beeld. 22.00 Gevar .progr. 22.30 Gevar. muz. 23.31 Oudejaarsavond progr. 0 55 Nws. 1 00 Klokgelui van de Big Ben en welkom ln het Nieuwe Jaar. 1.03-2 00 Oudejaarsavond progr. (verv.). Xnrdwestdeutsrher Rundfunk. 309 12 00 Lichte ork.muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Moderne muz. 14 00 Kamermuz. 16 00 Schlagerparade. 17.00 Nws 17 05 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.10 Kamer muz. 20.00 Lichte en klass. ork.muz. 21 45 Nws. 21.50 Gevar. progr. 23.50 Klass. muz. 0.05 Dansmuz. (Om 1.00 Nws.). 3.00 Dansmuz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Gevar. muz. 14 25 Gram 17 00 Klass. ork.muz. 19 00 Nws, 20.00 Lichte en klass. ork.muz 23 50 Nws. Brussel, 324 en 484 m. .'24 m.: 12.00 Nws 12 03 Lichte muz. 12 30 Weerber. 12 35 Landbouwkron, 12 42 Pianorecital. 12.50 Beursber 13 00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14 00 Lichte muz. 14.45 Kamermuz. 15.15 Kamer muz. 16 00 Beursber. 16.06 V. d zieken. 17.00 Nws. 17.15 Zang en piano. 17.50 Lichte ork.muz. 18.00 Prot. uitz, 18.15 Gram 18 18 Paardesportber 18 20 V. d sold. 18.50 Radlokron. 19 00 Nws. 19 40 In en om de opera. 20.00 Gevar. progr. (Om 22.00 Nws. en om 23 00 Nws 23.55 Nws. 484 m.: 12.30 Gevar. progr. en act. 14 18 Operettemuz 15.03 Lichte muz. 16 08 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 Bel gische muz. 18.50 Gram. 19 30 Nws. 22.00 Nws.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2