BITTERE KOU PLAAGT BIJNA HEEL EUROPA Vier schaatsers verdronken in het Schildmeer CHROESJTSJOW KIEST VOOR „VREDE EN ONTWAPENING" 4 Landbouwer rent vuur Italianen gedupeerd door versperring van Gotthard- tunnel VORST TIJDENS KERST DAGEN (9ud I ILM OVER LEVEN VAN KONINGIN WILHELMINA Kleuter (4) verdronken Duidelijke keuzezeggen de Joegosln vische woordvoerders WEERBERICHT in staking Snip en Snap door brand in benauwdheid Verwarring bij brand Amei ïkaanse j havenarbeiders ill Olll brOCr te reddcil ZORIN VAN Y.N.-FUNGTIE ONTHEVEN Russische kunstmaan teiiws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 24 DECEMBER 1962 No. 30840 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Oiro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondenten in Rome en Wenen) Honderdvijftigduizend Italiaanse arbeiders uit West-Duitsland en Zwitserland, die voor de kerstvakantie naar hun land terug keerden, zijn ernstig gedupeerd door een lawine, die 6 km. ten noorden van Göschenen op een goederentrein was terechtgeko- I men, waardoor enkele wagons uit de rails werden gedrukt. Dien- I tengevolge was de tunnel onder de Sint Gotthard twee etmalen I versperd. Gisteravond pas kon de spoorwegverbinding tussen j Zwitserland en Italië worden hersteld. I Niet alleen deze lawine, maar ook de sneeuwval stagneerde het I treinverkeer elders in Zwitserland. Tussen Brig en Milaan een andere spoorwegverbinding tussen Zwitserland en Italië, via de J Simplontunnel liepen enkele treinen vast in de sneeuw Onge- veer vijftig auto's in dit gebied werden onder een drie meter dikke l laag sneeuw bedolven. Honderden voertuigen konden niet verder. het zuiden, een storm, met name in het gebied van Palermo In Rome viel gisteren sneeuw. In de Abruzzen, ten ocsten van de hoofdstad, zijn ongeveer dertig dorpen door de sneeuw van de buitenwereld afge sneden Ook in zuid-Italië zijn vele wegen door sneeuwval onbegaanbaar. Triëst wat met 7 graden vorst de koudste stad in Italië. Oostenrijk heeft te lijden van gro te koude. De temperatuur in de laag vlakten ligt tussen 20 en 14 graden, op de bergen tussen 31 en 18 gra den ondei het vriespunt. Het enige voordeel is, dat het gevaar van la- Gedurende het weekeinde zijn twee hogedrukgebieden getransformeerd in een enorm groot hogedrukge- bied. waarvan het centrum zich in Zuid-Scandinavië bevindt. De lucht druk werd hoger dan 1050 mb, een waarde die ook op het vliegveld Eelde werd overschreden. In De Bilt werd een record, dat al meer dan 100 jaar bestond met be trekking tot de luchtdruk in de cember, gebroken. In 1859 was de laatste hoogste stand 1046 mb. Gis teren werd een stand van 1047.8 mb. bereikt. Aan de zuidflank van het hogedruk- gebied staat een buitengewoon lan ge oostelijke stroming, waarmee de I Siberische kou Europa werd bin nengevoerd. Bij de Kaukasus gaat dit met een lokale oosterstorm. de Boeran gepaard, bij de Apenijnen met de Bora en in het Rhonedal met de Mistral. In het Alpenge bied. zuld-Duitsland en Polen vriest het meer dan 15 graden. Op plaat- i sen, waar sneeuw ligt worden soms wel waarden van meer dan 20 gra den beneden het vriespunt gerap porteerd. In Nederland vroor het twee nach ten op vele plaatsen meer dan 10 graden. Gedurende de beide kerst dagen is er weinig verandering te verwachten. De wind neemt af, maar de vorst zal wederom matig tot streng zijn. Bewolking of neerslag wordt niet verwacht. Siberische kou in Oostenrijk Bovengenoemde Italiaanse arbei ders zullen gemiddeld ongeveer twintig uui te laat op de plaats van bestemming aankomen. Met het oog op hun kerstreis warer. 120 extra treinen ingelast, elk voor 1200 reizi gers, die, om het normale verkeer niet al te zeer hinderen, de Gotthard tunnel 's nachts zouden passeren: elke tien minuten zou in de nacht van zaterdag op zondag een van de arbeiderstreinen in Milaan aanko men. De eerste veertig kwamen op tijd aan. Toen kwam de lawine. Tachtig treinen bleven in Zwitserland tussen Bazel en de Gotthard steken. Zij werden teruggestuurd naar Lu- Izern om vandaar via de Simplon toch 1 naar Italië te kunnen rijden. Dit veroorzaakte de vertraging van twintig uur. In Milaan wachtten ongeveer 40.000 arbeiders, die in noord-Italië werken en eveneens naar het zuiden wilden, tevergeefs op een trein. Hoe moeilijk de toestand in Zwit serland en noord-Italië is tengevol ge van de sneeuwval in eerstge noemd land. blijkt o.a. hieruit, dat men, om het verkeer door de Sim plontunnel niet al te veel bemoei lijken, de goederentreinen heeft ach tergehouden. Het zal verscheidene dagen duren voordat er weer goede ren uit Italië naar het noorden vervoerd kunnen worden. Verder is het vertrek van twintig extra-treinen, die uit Milaan in ver schillende richtingen zouden vertrek ken zonder meer ingetrokken. Overi gens verwachtte men, dat de toestand in de loop van vandaag weer enigs zins normaal zou zijn. Maar het was zeer de vraag of de Zuiditali- aanse arbeiders erin zouden slagen nog vanavond bij hun familie te zijn voor de viering van het kerst feest. In elk geval zullen zij dan een ongelooffelijke moeilijke reis ach ter de rug hebben, die nog bijna een etmaal langer heeft geduurd dan voorzien was! Ook Italië heeft veel hinder on dervonden van de weersomstandig- heden: regen en sneeuwval en, in wines door de grote koude minder is geworden. De vakantiegangers moeten met grote vertraging reke nen omdat de hoge sneeuw en de strenge koude de wissels hebben doen vastvriezen. Op het traject vanaf Sank! Anton tot Innsbruck rijden de treinen met een snelheid van slechts 20 km per uur. De interna tionale trein „Weense wals" uit Ba zel kwam byna zeven uur te Iaat Wenen aan. Sneeuwkettingen voor de autobanden waren hier en daar uit verkocht Slot pag. 2 Vier personen worden sinds gistermiddag laat op het Schild meer vermist. Men vreest, dat zij door het ijs zijn gezakt en ver dronken. De vermisten zijn de elfjarige Lammert Meijer, de twaalfjarige Geert Kleefman, de 42-jarige J. Meijer en de 25- jarige Jannes Haan, allen uit Helium (Gr.). De twee jongens waren gistermid- middag gaan schaatsen op de Hel- lumster Schipsloot, die uitmondt in het ongeveer 300 hectaren grote Schildmeer. Vermoedelijk hebben zij zich toen op dit meer gewaagd, hoe wel het ijs daar nog maar ongeveer twee centimeter dik was en de dag tevoren een schip zich hier nog een weg had gebaand. Toen het donker werd en de jongens nog niet .waren thuisgekomen, is de vader van Lam mert Meijer er, tezamen met zijn a.s. schoonzoon en de heer S. van Deldcn uit Helium, op de schaats op uit-"- trokken om de jongens te zoeken. Zij hadden slechts een zaklantaarn ».j j zich. Op de plek, waar de Hellumster Schipsloot uitmondt in het Schild- 1 meer, bleef de heer Van Delden ach ter om uit te zien naar de jongens en om tevens in geval van nood hulp te bieden en alarm te slaan. De heer Van Delden hoorde na korte tijd hulpgeroep, en is toen op de fiets in de richting, waaruit het hulpgeroep klonk, gereden. Op een gegeven ogenblik durfde hy niet ver der. Van die plek af zag hy een brandende zaklantaarn op het ys. Hij is daarop de hulp gaan inroepen by bewoners van een huis aan het meer. Dezen, vader en zoon Remmin- ga en de heer Van Delden zijn toen met een ladder het ijs opgegaan. Bij de piek, waar de brandende zaklan- taarn lag, troffen zy een vijf a zes meter groot wak aan. Zij hebben het wak afgezocht, maar niets gevonden. De heer Van Delden heeft zich na dit vergeefse zoeken in allerijl naar Helium begeven en daar alarm ge- i Het eerstvolgende nummer van dit Blad zal verschijnen op don- l derdag 27 december. j f i f Onze kantoren zullen op beide f kerstdagen gesloten zyn. slagen. Het was op dat moment al ongeveer kwart voor acht. Pas toen werd ook de rijkspolitie ingeschakeld. Tot omstreeks tien uur hebben het gehele dorp en velen uit de omgeving meegezocht. Tot één uur vannacht hebben politiemannen en brandweer lieden. uitgerust met reddingmate riaal en vrijwilligers de speurtocht voortgezet. Onder leiding van de Rijkspolitie is vanmorgen het zoeken hervat, tot op heden zonder succes. Vanzelfsprekend was Sjoukje Dijkstra een van de eersten, die op het ijs stond na het plotseling terugkeren van de strenge vorst. Zij wijdde enkele kinderen in de geheimen van het kunstrijden in Vertoningsduur anderhalf uur De 60-jarige cineast Gerard Rut ten gaat een film maken over het leven van Koningin Wilhelmina. Hij heeft daartoe opdracht gekregen van de NV City Film. Rutten zal het De vierjarige Jaap Cok is zater- draaiboek en het scenario verzorgen dagmiddag i„ d? Zuidvaart te Ha- Ytzen Brusse gaat hem assisteren by zersw oude gevallen en verdronken, de montage. Ton Lutz is geëngageerd De ouders verkeerden al enige tijd I k een van de COmmentaarsprekers. in ongerustheid en waarschuwden de politie, die onmiddellijk in de Oe filmmakers zullen voornamelijk Zuidvaart begon te dreggen. Vrij hun materiaal zoeken in journaalar- chieven. De film krygt een verto- Omstreeks kwart voor elf vanmor- spoedig werd het kind bij de Tuin- gen zyn op het Schildmeer de stoffe- 'straat uit het water gehaald. De lijke overschotten gevonden van de levensgeesten bleken toen reeds ge- ningsduur van ongeveer heren Meyer en Haan. weken te zyn. uur. De Joegoslavische president, maarschalk Tito, is uit Moskou met de vaste overtuiging teruggekeerd, dat de Russische premier Chroesjtsjow definitief voor „vrede en ontwapening" heeft ge kozen, aldus zeggen Joegoslavische leiders en schrijven Joego slavische dagbladen. In dit verband wordt ook gewezen op het ontslag van de permanente vertegenwoordiger bij de V.N., Zorin (zie het bericht heirnaast). listen, die voorzichtig vragen of zij dit wel zonder meer kunnen mel den. krygen ten antwoord: „U kunt, zonder gevaar voor vergissingen, mel den dat de Sowjet-Unie definitief voor internationale ontspanning heeft gekozen". De Joegoslavische leiders verwerpen ook elk denkbeeld, dat Chroesjtsjow, na de Cubaanse crisis, een adempau- ez zou willen hebben om dan weer in het offensief te gaan Het ant woord hierop luidt: „Cuba heeft Chroestsjow de ogen geopend. Hij zal geen vergissing meer begaan, die tot oorlog zou kunnen leiden". In dit verband wordt dan tevens gewezen op het grote werk. dat de Sowjetrussische economie nog wacht en dat onverenigbaar is met een grootscheepse oorlogsinspanning. Geen sprake van een „adempauze" Gevaarlijk ijs! i i I Het ys op het buitenwater is I overal nog volstrekt onbetrouw- I baar. Ouders waarschuwt uw I kinderen, opdat ze hun leven niet nodeloos in de waagschaal I stellen! KERSTDAGEN IJSDAGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond droog en zonnig weer. Matige in de nacht en ochtend op velp plaatsen strenge vorst. Matige tot zwakke wind uit oostelijke rich- (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 DECEMBER Zon op 08.48 uur, onder 16.32 uur. Maan op 06.57 uur, onder 15.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.18 en 14.31 uur, laagwater te 10.21 en 22.32 uur. 26 DECEMBER Zon op 08.48 uur, onder 16.33 uur. Maan op 08.02 uur, onder 1.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.55 en 15.06 uur, laagwater te 10.55 en 23.13 uur. 27 DECEMBER Zon op 08.48 uur, onder 16.34 uur. Maan op 09.01 uur, onder 17.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.31 en 15.43 uur, laagwater te 11.34 en 23.54 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Er wordt in dit verband op gewe- zen, dat de Sowjetrussische leider 'moest kiezen uit twee mogelijkheden: aanvaarding van de stelling van Mao Tsetoeng cs. die een oorlog op leven en dood tegen de ..imperialisten" willen en die van hemzelf en zijn politieke omgeving, namelijk dat de I communistische staten in een vreed zame internationale samenleving met j het Westen moeten wedijveren, ten einde te bewijzen dat hun maatschap- Aan de Amerikaanse oostkust zyn t vandaag ongeveer 81.000 havenadbei- «f». Z« willen Tydens de voorstelling van de Snip- en Snaprevue „Harten Troef" in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen in Den Haag is gister avond een begin van brand ont staan. dat gepaard ging met een enorme rookontwikkeling, die vele bezoekers in een paniekstemming bracht en het theater uitdreef. Naar schatting veertig bezoekers hebben hun geld teruggevraagd (en ook ge kregen), omdat zy het in de rokeri ge en naar brand ruikende zaal niet konden uithouden. De voorstelling werd ruim een half uur voor de blussing en het luchten van de zaal onderbroken. Het brandje ontstond, doordat de in gebruik zynde lagedrukstoomke- tel van de verwarming door nog on bekende oorzaak was drooggekookt. Hierdoor was het buizenstelsel te heet geworden, waardoor hier en daar de isolatie ging smeulen en op een plaats, in de suppoostenkamer, zelfs het houtwerk van de vloer in brand geraakte. Er hebben zich by het verlaten van de zaal door een aantal bezoe kers geen wanordelijkheden voor gedaan -m er kwamen dan ook geen persoonlyke ongelukken voor. De brandweer van Den Haag was voor alle zekerheid met groot materieel uitgerukt. Het verkeer in de buurt van het gebouw voor K. en W. is enige tyd omgelegd geweest. (Van onze Venlose correspondent) Waarschijnlijk door een storing in de verwarming, die men bij een var kenshok had aangebracht, is in de j nacht van zaterdag op zondag in het doch in feite werd dat loeien ver oorzaakt door de vlammen. De jonge man kroop nog dieper onder de wol en sliep verder. Pas toen hy nog eens wakker werd, doch nu door een klep- i -.J.. nieraoor Kracnt oyzetten aan hun reeipiaaisje Liessei ae Doeraery van tvT J iet Rusland de Westerse mogendhe- I verzet t d "d werkge- 1 de landbouwer B H. Weynborg volle- Nog steeds had hy er geen erg in oen. die het verst znn gevorderd on 5f _.B ~-ia - i dat er brand was. Hn dacht, dat het den, die het verst zijn gevorderd op de weg der industriële ontwikkeling, nabi. streeft Volgens de Joegoslavische leiders heeft Chroesjtsjow thans ondubbel zinnig zijn keus op de tweede mo gelijkheid bepaald. Westerse journa- In ruil voor levensmiddelen cn medicamenten laat Castro de 1100 gevangenen vrij. die ver leden jaar deelgenomen hebben aan de ..invasie" op het eiland. De permanente vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie by de Ver. Na ties Valerir. Zorin, ls van zijn post ontheven, aldus het persbureau Tass. In zyn plaats Ls Nikolai Fedorenko benoema. Er is geen melding ge- maaki van een nieuwe functie voor Zorin, die in januari j.l„ ter gelegen heid van zijn zestigste verjaardag, jwerd onderscheiden met de orde van iLenin voor diplomatieke verdiensten. Zorin aldus commentaar in V.N.- kringen. heeft veel van zijn gezag verloren, toen hij In de Veiligheids raad pertinent ontkende dat de Sow jet-Unie raketten op Cuba had op geslagen en premier Chroesjtsjow kort daarna de aanwezigheid van de- j ze wapens op hit eiland toegaf. Deze I hlundei van Zorin werd mede ver vers om de omvang van de werkploe gen te verminderen van 20 tot 17 man. Volgens president Kennedy zal de staking de economie van het j land „worgen". Pogingen van hem en zyn minister van Arbeid W'illard W'irtz om de staking te voorkomen, zyn op niets uitgelopen. Het geschil tussen de bond van ha- venarbeiders, de International Long- j shoremen's Association 'ILA>. en de Newyork Shipping Association, waar bij 135 maatschappyen zijn aange sloten. had er toe geleid, dat de ar beiders in oktober het werk neerleg den. Na vier dagen moesten zij ech- I ter hun actie op gerechtelijk bevel en I in overeenstemming met de arbeids- I wet van Taft en Hartley voor een „afkoelingsperiode" van tachtig da gen hervatten. Deze periode liep van nacht af. Verzoeken van Kennedy. Wirtz en Newyorks burgemeester Wagner om de onderhandelingen voort te zetten, werden door de ILA afgewezen. De werknemers vinden, dat de automatie in de havens al te ver gaat. Zij willen niet dat verdere maatregelen in die richting tot werk- loosheid leiden. De Sowjet-Unie heeft zaterdag een nieuwe kunstmaan, de Kosmos XII Dce foto oeeft een beeld van oorzaakt door het feit, dat Zorin geen de ruimte in geschoten, aldus meldt i J "Af D;W' instructies uit Moskou had ontvan- Radio-Moskou het laden van de African Pilot - -- - 1 - - de haven van Everglades Florida, vanwaar uit een deel gen over de wijze waarop hij deze De Kosmos XII heeft instrumen- kwestie moest aanpakken Ook het i ten voor ruimteonderzoek aan boord feit dal Zorin vroeger met Stalin en een radiozender. De Kosmos X en sympathiseerde, heeftb ygedragen de Kosmos XI zijn in oktober gelan- van de losprijs werd verscheept, tot zyn ontslag. I ceerd. dig in as gelegd. I dat er brand was. Hij dacht, dat het Het uit zes leden bestaande gezin inmiddels was gaan stormen. HU bezit totaal niets meer en is zolang st°ntl op. om de zolderdeur tc slu ten. bij familie ondergebracht. Tydens en keelt toen tot zyn grote schrik m een poging van de 34-jarige zoon van een ?r0!e vlammenzee. Toen alar- de landbouwer om zijn broer uit het meerde h(j onmiddellijk ztjn huisge- brandende huis te halen, liep deze zo- I noten- danige brandwonden op, dat hy in't ziekenhuis in Deurne moest worden opgenomen. De vermiste bleek bo vendien niet eens meer in het huis te zyn, want deze had zich met een koene sprong uit het raam in veilig heid weten te stellen. Na het ontdekken van de brand om ongeveer kwart voor twee ont stond er paniek bij de bewoners. Slechts met heel veel moeite zag men kans naar buiten te komen. Men liep elkaar ondersteboven in het stikdon kere huis, dat vol met rook hing. Toen men in nachtgewaad bui ten stond in de hevige kou dacht men er ineens aan om de brand weer te waarschuwen. Maar er wa ren reeds kostbare minuten verlo ren gegaan, en in de verwarring riep men eerst de hulpgroep in Liessel in plaats van direct de hoofdgroep van de brandweer te Deurne. Ruim een uur later, om streeks kwart over 3. kwam de brandweer van Deurne ter plaatse aan. Toen was alles afgebrand en stonden er slechts nog wat naakte muren overeind. In de stallen kwamen 36 stuks vee in de vlammen om. ojn. 7 koeien, vier vaarsen en 26 varkens De scha de wordt geraamd op ca f 60.000 De boerderij is verzekerd. De brand is eigenlijk ontdekt door de jongste zoon van de heer Weyn borg Hij werd rond 2 uur wakker, omdat het zo loeide in huis. Hy dacht, dat dat kwam door de wind, Nationalistische sabotage in China In te Hongkong van nationalis- tisch-Chinese zyde ontvangen be richten wordt gemeld dat nationalis tische guerilleros in Hoeang Pao, een nabij Kanton gelegen militaire basis der Chinese communisten, een grote opslagplaats van munititie in de lucht hebben laten vliegen. Hier door zouden in totaal vier van der- gelyke opslagplaatsen zijn vernield terwyl talryke militairen om het le ven zouden zyn gekomen. De communistisch-Chinese autori teiten zouden na deze aanslag de staat van beleg in het gebied van Kanton hebben afgekondigd. Uit het Leidsch Dagblad van f 24 Dec. 1862: f De vrouwen, die op de kei zerlijke drukkerij te Parijs 1 werkzaam zijn hebben ten strengste order bekomen om J geen crinolines meer te dra- J gen ter voorkoming van on- J gelukken.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1