erstversiering 'T IS VOOR HUISDIEREN OOK KERSTMIS ii Lr 1 UIT en THUIS De feesttaart: een kerst-ster Om zelf te maken '^Yfloederlijke overpeinzing beauty products Parfumerie Suringar KERSTN VMM F. B 1962 LEIDSCH DAGBLAD (W)ETENS WAARD ir ërkwijze Mobiel Aan rond lint Vouwwerk PAGINA 4 Wij Nederlanders houden er van de natuur in onze wonin- gen binnen te halen. Het hele jaar door plukken of kopen we bloemen voor onze vazen, in bijna elk gezin is wel een huis- dier te vinden, variërend van een eenzaam, stom goudvisje tot een luipaard-op-schoot. Op alle vensterbanken prijken ka merplantjes en cactussen, we spijkeren klimop langs het be hang en zelfs in onze keukens kunnen we het moeilijk stellen zonder een bloempje of groen- blijvend plantje. Maar alleen met Kerstmis plunderen we de bossen en ha len hele bomen in huis. Een kerstboom ls een feest op zichzelf, omdat-ie zo gek is. On logischer versiering ls niet denk baar: we hangen vergulde denne- appels in het sparretje, we tuigen het op met glas en plastic en wat ten en elektrische lampjes, we ver stoppen noten tussen de takken en stapelen fraai verpakte geschenken op aan zijn gemartelde voet. Het is allemaal even kunstmatig en on natuurlijk en toch. wanneer we een kamer binnenkomen waar een kerstboom staat te pralen, snul ven we diep de geur van de vrfje bossen op en voelen ons helemaal „bul- Voor de dleren-in-huls is dit brok natuur wel het grootste feest. De poezen, sedert het uitbreken van de hondsdolheid veroordeeld tot streng huisarrest, worden opgewon den bij de geur van het bos. Al hun Jachtinstincten schrikken wakker en gaan pal rechtop staan. Ze sluipen om de voet van de kerst boom. scherpen hun nageltjes aan de ruwe stam. doen een uitval naar de zoete kransjes en willen voet ballen met de glinsterende ..vruch ten". Er loopt altijd wel een kat rond met dennenaalden in zUn pels en een flentertje watten in zijn snor. Maar ook de hondjes raken er uitgelaten door. Ze zitten onder de boom en blaffen tegen het zavcht ronddraaiende engeltje met-de-bazuin. Ze trachten hoog- opspringend de chocoladekrans jes te bereiken. Ze rollen grom mend van genot rond in de ge vallen naalden en spuwen kunst sneeuw uit, die niet half zo lek ker smaakt als hij eruit ziet. Het is met kerstbomen 'n vreemd geval. We halen ze in huis om het feest van het Hoogbrengende Licht te vieren, in het donkerste van de winter. We kiezen daartoe de spar, die zich gemakkelijk laat versieren, een mooie kegelvorm heeft en bo vendien een prachtig symbool is van het eeuwig leven omdat hij zomer en winter groen blijft. Maar nog terwijl we dat feest van het eeuwige leven en het Licht der We reld vieren, staat het boompje in ons midden te sterven, laat het ontmoedigend de groene naalden los en geeft daarmede een zo triest beeld van vergankelijkheid en de ongewisheid van het leven, dat het ons koud om het hart wordt. We doden tienduizenden Jonge boomp jes om ze tot symbool van de on sterfelijkheid te verheffen en wie het begrijpt mag het zeggen. Niettemin verheugen we ons over de aanwezigheid van een spar in onze huiskamer. BU het optui- Verkrijgbaar bij: BREESTRAAT 108 - LEIDEN TELEFOON 23401 gen staan de kinderen er hunke rend omheen en kijken nauwlet tend toe of er wel genoeg choco ladekransjes opgehangen worden. Dat vinden zij veel belangrijker dan de zilverkleurige ballen en ver gulde noten. ..Veel, hoor mans. Heel veel. We moeten er elke dag van kunnen plukken, telkens wanneer we trek hebben, zonder dat hij le^graakt", roepen ze Kleine, hebzuchtige we zentjes. die kinderen. Maar wat zij daar uitspreken is zó geladen van mvthe en heidens bijgeloof dat Je bijna verwacht de kerstboom te zien blozen. Want wat zien de kinderen er anders in dan de Boom des Le vens. die nog vrucht draagt in het onwaarschijnlijkste seizoen en die bereidwillig zijn schatten in je gre tige handen laat vallen zolang Je hem blijft aanbidden? Wat moet ons bleke engeltje-met-de-bazuin, die bij de top zweeft, daar wel van denken? De hondjes, likkebaardend naar de kransjes denken er ook het hunne van. Misleid door de boomgeur tilt Boris zijn poot ie op teoen de stam. Juist op tijd kan ik hem in de nek grijpen en zonder veel complimenten in de tuin zetten, waar hij ver baasd en met scheve kop naar mij opziet. Stoute hond", brom ik. ..Mams!" gilt Marian. Ik snel terug naar de huiskamer, waar Micky er Juist in is geslaagd de bovenste tak te bereiken en in gevecht met haar evenwicht de engel-met-de-bazuin naar beneden dreigt te sleuren. Staande op een stoel zie ik kans het poesje uit de boom te plukken, waarbij een regen van sparrennaalden op de pas ge veegde vloer ritselt. ..Al die beesten de keuken ln," commandeer ik streng. ..Hè nee.het is voor hen ook Kerstmis." pleit Henkie. En hij heeft geliik. Zo goed als de os en de ezel cetuige mochten ziin van het nachtelijk wonder, zo goed mogen onz» honden en katten toezien on welke zonderlinge wijze de mensen met de svmbolen van het Onblus bare Licht omspringen. Thea Beekman Het is een oude gewoonte, dat hoogtepunten in het leven worden gevierd met een maaltijd. Ook tijdens de kerstdagen zult u bijzondere zorg willen besteden aan de feestdis en om het wat ge makkelijker te maken geven we hier vast een paar recep ten. Kerstster (Voor een springvorm van onge veer 24 cm middellijn), voor het deeg: 150 g (2 kopjes) bloem. 100 g boter of margarine. 75 g (l'A kopje) basterdsuiker, 2 g ('4 theelepel) zout, wat ei voor de spijs: 200 g amandelen. 200 g 1 '4 kopje) suiker, 1 ei, de schil van 1 citroen, zout voor de garnering: 200 g (2 kop jes» poedersuiker. 2 lepels met water verdund citroensap, gecon- fijte vruchtjes. De spUs bU voorkeur enige tijd van te voren maken. De amandelen aan de kook bren gen in ruim water, afgieten en pel len. De amandelen drogen, malen en vermengen met de suiker, ei. geraspte citroenschil en zout. Het mengsel, stevig in een potje aan gedrukt, afgedekt enige dagen koel laten staan.. Voor het deeg: In een kom de bloem met de suiker en het zout samen zeven. De boter of marga rine toevoegen en met 2 messen in kleine stukjes snijden. Het ei toe voegen en het geheel met één hand vlug kneden tot een soepel, gelijk matig deeg. Van het deeg een bal vormen en deze in twee gelijke de len verdelen. De 2 ballen op een met bloem bestrooide tafel of aan recht met een bebloemde deegrol uitrollen tot twee ronde lappen, ter grootte van de bodem van de springvorm. De springvorm invet ten en een deeglap op de bodem leggen. De amandelspijs over de lap uitstrijken en afdekken met de andere deeglap. De bovenkant met verdund ei bestrijken en het gebak in een matig warme oven (onge veer 150 graden Cl In U 1'2 uur gaar en lichtbruin laten worden. Het gebak in de vorm koud laten worden De vorm verwijderen en de taart op een plank zetten. Met een scherp mes (geen kartelmes» acht kleine punten uit de taart snijden, zodat een stervorm ont staat. Dit gaat het gemakkelijkste door met het mes zoals op de teke ning is aangegeven, eerst acht dunne lijntjes op de taart te trek ken. Zo ontstaan acht punten; deze stukken weer met behulp van een lijntje door midden delen. Van lijn tje tot lijntje nu de puntjes er uit snijden. Op deze manier worden alle puntjes even groot. Drie van deze uitgesneden puntjes door mid den snijden. Voor de garnering de poeder suiker zeven en met citroensap, ver dund met water, tot een dik gla- zuui aanbrengen. De bovenkant en de zijkanten van de ster en de zes driehoekjes, die zijn ontstaan door de drie uitgesneden punten te hal veren. met glazuur bestrijken. Het glazuur een beetje laten op- Misschien eet u kip tijdens de kerstdagen, maar u zult er vermoedelijk niet over piekeren een kip als feestelijke hoofdbedekking te gebruiken. Deze Engelse juffrouw zag daar geen been in. maar de echte kip. die zij op haar hand houdt, vond het helemaal niet leuk. V. Een korte avondjapon van de Londense ontwerper Victor Stiebel. Het materiaal is crime- caramelkleurige broderiekant. Het lijfje is hoog gesloten, de rug dien uitgesneden. De band in de taille en onderaan de rok is van zijde. Ze worden op de volgende manier gemaakt: gebruik een hard potlood met een heel scherpe punt en teken het patroon van fig. 1 heel dun na op een vierkant sttkje papier van de gewenste grootte. Trek nu (langs een lineaal» één keer krachtig het vlijmscherpe potlood over de verti cale en horizontale lijnen. Het pa pier wordt hierdoor even ..gekrast" en u krijgt zo een keurige scherpe vouw. De gestippeld aangegeven diagonaallijnen worden op de ach terkant van het papier getrokken in een keer, dus niet gestippeld. U zult merken hoe de lijnen op de goede kant van het papier buna vanzelf een bolle vouw vormen en hoe de lijnen op de achterkant van het papier getrokken voor een holle vouw zorgen. Knip het papier nu in volgens de vier heel dikke lijnen van het schema en vouw de polyeder. Bijna vanzelf vallen de vlakken A en A, B en B etc. op elkaar. Plak ze met niet meer dan een dun straaltje gom vast. Sluit ver volgens de top van de polyeder, het moeilijkste van het hele werk. U kunt het doen met smalle reepjes gegomd papier of door (voordat u het vierkant van het oorspronkelijke patroon uitknipt) een smal reepje aan te knippen op de plaats waar in het. schema de accolades zijn aangebracht. Pro beer en kijk wat w het gemakke lijkst vindt. Onze polyeder binnenste buiten gekeerd is geen polyeder meer. Met andere woorden: u maakt het or namentje van figuur b door van hetzelfde patroon de bolle vouwen hol en de holle vouwen bol te ma ken, dus de verkeerde kant van het papier als de goede te gebruiken. En plakt u de loshangende on- Teken op uw papier vijfpuntige sterren van het gewenste formaat. U kunt ze met de passer in een cirkel construeren (grote zoon of dochter zal u passer en kennis van zaken wel willen lenen als u een technisch correcte vfjfpuntige ster wilt hebben». Ook uit de hand kunt u een min der regelmatige vijfhoek tekenen, die als de ster eenmaal is gevouwen en opgehangen het minstens even leuk zal doen. De mobiel van fig. II is uit on regelmatige sterren samengesteld. Als u met behulp van een scho teltje of bordje een cirkel op het papier hebt getekend, zet u ge woon maar op het gezicht de vijf punten van de ster uit. Het middel punt vind u wel bij benadering. Bij een onregelmatige ster hoieven alle punten trouwens niet precies op de cirkel te liggen, een beetje er bin nen of er buiten mag ook wel. Teken met het vlijmscherpe, harde potlood de niet gestippeld weergegeven lijnen binnen in de ster. Teken de gestippeld aangege ven lijnen op de achterkant van het papier. De ster laat zich nu heel gemakkelijk vouwen. U zult verrukt zjjn van het re sultaat. J.V. Boven: een kort avondensem ble uit de collectie van Jean Dessès. De japon van roze mousseline heeft aan de voor zijde een grote luchtige volant. De mantel is gemaakt van roze lamé en de grote kraag is ge voerd met robijnrode velours. Onder: van Jacqueline Go- dard is dit model „Nougatine" een cocktailjapon van beige sa tijn. De enige garnering bestaat uit een bijou in de taille. mee zal spelen. Groeier orna mentjes van verschillende groot te en eventueel verschillende kleur en vorm de vormen 1 a, b en c bijvoorbeeld). derste punten van het ornamentje b dicht 'een secuur werkje» dan krijgt u de „holle ster" van fig. c. De Engelsen ruimen hun kerstkaarten na ontvangst niet op, maar stellen ze ten toon: op de schoorsteenmantel. En van de propvolle schoorstenen stromen de kaarten over op kastjes en tafeltjes, van de ont vangkamer en de zitkamer naar de hall. De kerstkaart is in Engeland een instelling. In oktober puilt hij uit de winkels, in december uit de huizen. Nu is het wel zo. dat Je als recht geaard Engelsman niet noodzake lijk vijfhonderd kaarten ontvangt als je er vijfhonderd hebt verzon den, want zelfs in Engeland zijn tegenwoordig mensen, die vinden dat de kerstkaartentraditie de grenzen van het toegestane snobis me heeft overschreden. Zij keren hun kerstkaartspaarpot liever om in de kas van een of andere lief dadige instelling. Niettemin is de gemiddelde Engelse huiskamer een uitgebreide expositie van wat er aan kerstkaarten smakeloos door de handen van tante Pos is gegaan. Samen met crêpepapieren guir landes en ballonnen zyn de kerst kaarten een deel van de Engelse kerstversiering. werker, maar eenvoudige mo tiefjes kunnen worden gemaakt door iedereen, die niet onmis kenbaar twee linkerhanden heeft. Daarom geven we een paar voor beelden van papiervouwwerk, dat u heel gemakkelijk zelf kunt doen en dat over een paar dagen deel kan uitmaken van uw kerstversie ring. Het kan zelfs een heel ge slaagd deel zijn, want of u de or namentjes nu maakt, uit sneeuwwit papier of uit goud- of zilverkleurig, het kleinste beetje licht dat erop valt, zal er een fascinerend spel mee spelen. Laat ze daarom ook vrij hangen, aan de kerstboom of aan dunne draadjes, in groepjes aan het pla fond, gelijk een mobiel. Hang ze bij voorkeur op een plaats, waar de tocht van de haard van een slecht sluitend raam, de telkens opengaande deur er eindeloos Een kerstmotief bij uitstek is ons laatste vouwwerk: een sierlijke ster. die overal te gebruiken is: aan de muur. aan de kerstboom, op de kersttafel of in een simpele, heel geslaagde mobiel (fig. II). waarvoor vijf sterren van verschillende groot te aan een draadje vrij worden op gehangen. En de kerstkaart, vooral de mooie, kan een heel aantrekkelijke versiering zijn. Waarom zouden we er eigenlijk niet een paar dagen openlijk van genieten en waarom zouden we ze niet (met smaak en met mate) ten toon stellen en er zo een kerstversiering van maken? U kunt er hier en daar een neer zetten en u kunt ze ophangen vol gens de effectvolle methode van het rode lint, dat van plafond tot plint tegen de muur wordt gespannen, als een guirlande door de kamer hangt of langs de deurposten wordt aangebracht en waarop de ontvan gen kaarten worden opgeprikt. Zweden is het land waar uit geplooid en gevouwen papier de aardigste versierselen worden gemaakt. Het hele jaar door, maar vooral in de don kere wintermaanden, wanneer ze als Jtilversiering dienen, en vooral de buitenlanders in ver rukking brengen door hun sier lijke, vaak heel gecompliceerde uiterlijk. Die ingewikkelde ornament jes van papiervouwwerk zijn natuurlijk voor de ervaren Als ik zo om me heen kijk, ge loof ik te kunnen vaststellen, dat de kleuren rood en groen als typische kleuren voor de kerst versieringen een beetje afge daan hebben. Wit viert hoogtij! Wie een echt mooie kerstboom wil hebben, die van verfijnde smaak getuigt houdt hem hele maal in wit en zilver. En wat kon de textielhande laar in de buurt beter doen dan z\jn etalage sierlijk draperen met witte nylon onderjurken, witte nacht- en gewone hemden, kortom een symfonie in witte elegance. De witte kerstklokken hangen er weliswaar een beetje vreemd tussen, maar wie daar op let is een kniesoor. En al zou ik de oude trouwe donkergroene hulst met de rode besjes niet graag willen missen, an evenmin de vrolijke rode tulpjes: zo'n prachtige witte cy- clame is toch wel het toppunt van feestelijkheid. De speciale bloem voor de kerstdagen is echter de kerst roos met z'n fijne enigszins ane moonachtige. glanzend witte bloemen en donkergroene blad. Het is'natuurlijk iets bijzon ders: een plant die midden in de winter buiten kan bloeien; on- dariks zijn schoonheid is hij ech ter giftig en heeft hij ook be standdelen die verdovend wer ken. Geen wonder dus dat door al die geheimzinnige eigen schappen al sinds de middel eeuwen allerlei legenden rond om de kerstroos zijn ontstaan en dat men ook toverkrachten aan de plant toeschreef, ten goede en ten kwade. Een van de oudste verhalen vertelt hoe de kerstroos voor het eerst bloeide in de kerstnacht. Met de herders, die op weg wa ren naar Bethlehem, was een klein boerenmeisje meegelopen, zomaar, uit nieuwsgierigheid. Toen ze in de stal kwam stond ze echter met lege handen. De herders brachten hun kleine ge schenken, maar zij had niets. Verdrietig stond ze achteraan, en het kindje kon ze nauwelijks zien. Een engel zag haar en kreeg medelijden. Zij nam het meisje mee naar buiten en liep voor haar uit in de donkere nacht en zie waar de engel zijn voet zette, bloeiden ineens de roitte bloemen en het meisje kon de eerste kerstrozen plukken, bij armen vol en daarmee jing ze terug naar Bethlehem Toen durfde ze voortaan te kómen bij de kribbe, om daar haar bloe men neer te leggen. En het kind strekte er zijn handjes naar uit en lachte En de engel zei: ,JZo zullen voortaan altijd de eenzame kerstrozen bloeien in de koude winternacht, maar ze zullen ge zegend zijn door de lach van het kind; daarom zullen ze ook al tijd vreugde brengen". U kent natuurlijk het overbe kende kerstlied: „Een roze fris ontloken, uit teeren wortel kwam". Het tweede couplet gaat dan verder: „Deze bloem van wondre luister, waarvan Jesaja sprak, bloeide op Aa?i die regels moet ik altijd denken als ik zo'n glanzend icit- te kerstroos zie: een bloem van uond're luider symbool van het licht m de duisternis, dat midden in alle kerstetalages en kerstdiners en kerstverlovingen en kerstreizen toch het echte kerstfeest mag zijn. Hermine G. drogen en de ster voorzichtig op een schotel plaatsen. De driehoek jes in een kring op de ster leggen. Midden in de taart een rode kaars zetten en om de onderkant van de kaars een stukje vetvrij papier of aluminiumfolie wikkelen, zodat het gebak niet de smaak van de kaars kan overnemen. De punten van de grote ster garneren met in achten gesneden rode, groene en gele ge- confyte kersjes. Kip tropical 1 braadkip voor 4 personen, zout, 150 g boter of margarine, 2 schij ven ananas, 2 bolletjes gember, 1 banaan De kip in stukken snijden (of laten snijden bU de poelier». De stukken wassen, afdrogen en in wrijven met zout. De boter of mar garine lichtbruin laten worden, de stukken kip erin leggen en aan alle kanten dichtschroeien. De kip daarna in een gesloten pan, onder of en toe keren, bij matige warmte, in plm. 11/4 uur bruin- en gaar- braden. De in partjes gesneden ananas en de ln plakjes gesneden gember en banaan de laatste 5 minuten meebakken. De stukken kip uit de pan nemen en op een vleesschotel leggen. De vruchten over de kip verdelen. De Jus af maken met water. Sneeuwvla 5dl melk tvanillestokje, 50 g <4 eetlepels) rijst, zout, 40 g (4 eetlepels) suiker, M dl slagroom, 1 eiwit, geconfijte vruchtjes of andere garnering De melk met de vanille en het zout aan de kook brengen De rijst wassen, in de kokende melk strooi en en onder nu en dan roeren zachtjes gaarkoken in plm. 1 uur. De suiker erdoor roeren en de rijstevla laten afkoelen. De slag room en het eiwit afzonderlijk stuf slaan en luchtig met <Je koude rijst vermengen. De vla ln een glazen schaal of glazen schaaltje overdoen en gar neren met geconfüte vruchtjes of kant en klaar te verkrijgen kerst garneringen. Voorbeeld van een menu: 1. hors d'oeuvre varié, 1. champignonsoep, 3. kip tropical, 4. aardappelpuree, 5. doperwten uit blik of diep- vriesdoperwtcn, 6. sneeuwvla.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 14