kunst Gezellige mensen halen Heineken in huis kalei öosQ^gp Aan Hendrik de Vries, Mona Lisa veilig in Amerika aangekomen AMERIKA ERKENT REPUBLIEK JEMEN Arena speelde voor de jeugd „Op de kermis" Kouwenaar en Holsbergen Nu per auto naar Washington Uitreiking Iiteratnnrprijzen Lepralijder in quarantaine Namens Jan Campertstichting FRANCOISE SAGAN GAAT WEER SCHEIDEN... WITTE KRUIS Hereniging van Korea gevraagd Ipgericht 1 maart 1860 Donderdag 20 december 1962 Derde blad no. 30837 De .jonge dame met de mysterieuze glimlach", Leonardo da 9e Unci's schilderij „Mona Lisa. is gisteren veilig met de lijnboot France", waarop voor haar in een luxe hut passage was geboekt, it Le Havre in New York aangekomen. De Gioconda met haar onbetaalbare" glimlach is zoals bekend door het Parijse •ki ouvre uitgeleend voor een tentoonstelling in het Nationale Mu- |a eum in Washington en later in New York. ei De Journalisten die de vanwege 0 nodige veiligheidsmaatregelen als B rstelnke bezoekster behandelde 6 agedame op de kade opwachtten, t>r pen nochtans geen gevaar om al te ta er onder de bekoring van haar b« awen-oude maar altyd jong blij- de] ncie glimlach te geraken, want zij ef in haar kist van metaal en stic waarvan het binnenste ge rende de gehele reis nauwkeurig een temperatuur van 62 fahren- t en een vochtigheidsgraad van r werd gehouden. De maatschappij van de „France" ia d bovendien gezorgd voor een spe- ile afschuttingv an plastic vanaf t schip naar de kade als extra be- iliging tegen de atmosferische in- g'oeden in het vreemde land. De kist a pas in het museum in Washing- i geopend worden, aldus zei een al ibtenaar van de douane, zodat La n oconda ook van ambtelijke nieuws- a' trigheid van deze zijde verschoond s ;ef. En de zes Franse functionaris- en vier bewakers die de lijfwacht n Mona Lisa vormden deelden in ie bevoorrechting doordat zij op (ëciale order van president Kenne- als „hoge buitenlandse bezoekers, i douane-onderzoek vrijgesteld" t Jhandeld werden. ifona Lisa gaat per vrachtauto 5 ar Washington, waar de tentoon- aP Hing op 8 Januari door president ^fnnedy geopend zal worden. Zware bewaking Iet schilderij werd In de „National •oikllery of Art" in Washington in 'n i Jxpositie „Vroeg- S hristelijke kunst" In 't Centraal Museum in Utrecht vandaag de tentoonstelling Vroeg- Ia| ristelijke kunst uit Rome' geopend, "ne vroeg-christeli.jke kunst betreft kunst van omstreeks de derde tot zesde eeuw. ll® !en groot deel van de expositie be- at uit voorwerpen die tot de ver- neling van het museum van het 1 mpo Santo Teutonico behoren. Het mpo Santo Teutonico is een vr mkische begraafplaats op het ter- 30', n van Vaticaanstad waar sedert ge iwen Nederlanders, Duitsers en etenrijkers begraven liggen. Tot t complex van het Campo behoort n verzameling oudheden. Pronk- ,g( ikken van deze expositie zijn het „Vaticaanse kruis" en Sarco- [en uit de Vaticaanse grotten, «ronder de beroemde Probus-sar- laag. De tentoonstelling vroeg- Hsteltjke kunst uit Rome blijft tot maart in Utrecht. speciale beveiligde ruimte onderge bracht. Het traject van New York naar Washington werd afgelegd in een konvooi van zes auto's. Het schil derij bevond zich in een pantserauto met temperatuurregeling. Zeven po- litie-escortes losten elkaar af: ach tereenvolgens de politie van New York, van de haven van New York voor de doorgang door de tunnel on der de Hudson, van de staten New Jersey, Delaware en Maryland, de stad Baltimore en tenslotte de poli tie van het district Columbia. VORDEMBERGE- GILDEWART OVERLEDEN Schilder, beeldhouwer en dichter De schilder, beeldhouwer, dichter Friedrich Yordemberge-Gildewart is gisteren in de leeftijd van 63 jaar in Ulm overleden. De in 1899 „te Osnahriick geboren kunstenaar behoorde sinds 1924 tot de „stijl"-beweging en sedert 1931 tot de Parijse groep „abstraction- creation". Hij heeft veel bijgedragen tot de vernieuwing van de typografie en de fotografie. In 1940 verscheen in Nederland zijn gedichtenbundel „Millimeter und Geraden". In 1950 kreeg hij de Ne derlandse nationaliteit. Hij werd in 1952 docent aan de Rotterdamse Aca demie van Beeldende Kunsten. De laatste jaren was hij hoofd van de afdeling visuele vormgeving van de hogeschool voor de vormgeving in Ulm. Vordemberge-Gildowart kreeg in 1953 op de Biennale van Sao Paulo de tweede prijs. Twee jaar later ont ving hij de Justus-Möser-medaille van zijn geboortestad Osnabrück. Werken van zijn hand bevinden zich in musea en particuliere verza melingen in o.a. Noord- en Zuid- Amerika, in Nederland en in Zwit serland. Advertentie 'n Vrouw bedenkt dat bij de boodschappen ook bier hoort. Koel, helder bier voor „hem" en voor het gezelligste avonduur! 'n Man bedankt zijn vrouw oprecht. Lief van je om Heineken mee te brengen - want dat is het lekkerst, het pittigst! Een 29-jarige Surinamer is sinds maandagmiddag in Oldenzaal in quarantaine opgenomen onder toe zicht van het r.-k. ziekenhuis. De man lijdt aan de besmettelijke lepra ziekte. Maandag is hij met een spe ciale auto. die voor het vervoer van lijders aan infectieziekten wordt ge bruikt. uit Hannover naar Oldenzaal gebracht, waar hij in opdracht van het ministerie van Buitenlandse Za ken zal worden verpleegd, in afwach ting van een nadere beslissing. De Surinamer is als ongewenste vreemdeling uit Duitsland gezet, om dat hij zich zonder voldoende mid delen van bestaan in Hannover op hield. De man bezit de Nederlandse nationaliteit. Hij zal mettertijd worden opgeno men in een Nederlands kamp voor lepralijders. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld. dat de Verenigde Staten de regering van de Arabische republiek Jemen hebben erkend. In de verklaring van het ministerie wordt gezegd, dat de Verenigde Sta ten hun „beste wensen voor succes en welvaart" voor Jemen uitspreken. Ambtenaren van het ministerie verklaarden nog, dat de Amerikaanse hulp projecten in Jemen zullen worden voortgezet, als blijk van Amerikaanse welwillendheid. Aan deze erkenning zou een maand van onderhandelingen tussen de re gering in Washington enerzijds en president Sallal van Jemen en presi dent Nasser van Egypte anderzijds zijn voorafgegaan. Op 18 november j.l. richtte president Kennedy per- DE uitreiking van de door de Jan Campertstichting uitgereikte prijzen, ieder jaar in het waardig huis en in de waardige zaal, die het gemeentebestuur onzer stad ons daartoe wil geven, vormt telkens weer en hoogtijdag in het culturele leven van Den Haag zei mr. A. Mout. voorzitter van voornoemde stichting, gisteravond in de Haagse Raadzaal aan de Javastraat, ter gelegenheid van de plechtige uitreiking der letterkundige prijzen, die dit jaar werden toegekend. Het verdere verloop van de avond bevestigde zijn worden op de meest overtuigende wijze: deze uitreiking is werkelijk op bijzondere wijze een hogtijdag geworden, die de aanwezigen niet licht zullen vergeten! k Jos (le Gruyter hoofdconservator ►eiiieentemuseuni fot hoofdconservator van de afde- „moderne kunst" van het Ge- itemuseum in Den Haag is thans emd de heer W. Jos de Gruyter, iteur van het Groninger Museum stad en lande. De heer De Gruy- zal waarschijnlijk per 1 februari nieuwe functie aanvaarden. heer De Gruyter is in 1899 te ipore geboren. Hij verbleef ach- ivolgens op Borneo en in Ne- i en studeerde beeldende kunst len. Van 1930 tot 1955 was hij itcriticus verbonden aan het „Het Vaderland" in Den in 1955 werd hij benoemd tot iteur van het Groninger Mu- In de afgelopen zeven jaren in Groningen vele belangrijke Mistellingen gehouden, tal van werken aangekocht en is het seumbezoek er sterk toegenomen, groot aantal publikaties is van hand verschenen. Dit kwam allereerst door de wijze waarop ac drie bekroonde letterkun digen antwoordden en bedankten. Zij deden dit zonder uitzondering boeiend er. origineel, zonder uitzon dering ook met een levendige, mee slepende humor. Drs. G. Kamphuis, secretaris der Jan Campertstichting en zelf lid der jury, las. na het openings- en welkomstwoord van de voorzitter, de judicia voor. Speciaal die voor het verlenen van de hoofdprijs: de Con- stantijn Huygensprijs voor een ge heel oeuvre, de zgn. meesterprijs" van Den Haag, trok terecht de ge spannen belangstelling van een pu bliek, onder wie men tal van ge meentelijke autoriteiten en veel be kende letterkundigen ook van bui ten onze stad opmerkte. Dhr. Kamp huis herinnerde in de judicia er aan dat Hendrik de Vries een zeer uitzonderlijk en sterk persoonlijk ta lent onder de dichters van zijn ge neratie genoemd moet worden, fan tastisch en visionair, doch tegelijker tijd wortelend in een onmiskenbare werkelijkheid, want deze poëzie geeft de diepste bestanddelen van de ziel. Terloops herinnerde de heer Kamp huis aan de niet minder boeiende, creatieve talenten van De Vries als kunstschilder en tekenaar. De jury voor de meesterprijs bestond uit mr. A Mout. de uitgever Bert Bakker en de heren Pierre Dubois en G. Kamphuis. Geen devaluatie' Afgezien van de waardering die uit de judicia klonken, moet gezegd dat de Jan Campertstichting ook ditmaal weer de prijs als waarde ring van een geheel oeuvre toegewe zen heeft aan een dichter, die voor die hoge onderscheiding zeer terecht en zeer verdiend in aanmerking komt. Van een devaluatie van de Constantijn Huygcnsprjs is, wat men ook wel eens van andere prij zen beweren moge allerminst sprake. Integendeel. En de hoogbe gaafde hyper-individualist Hendrik de Vries, een der opmerkelijkste dich ters in onze huidige letteren, is er juist de gestalte voor on. dit niveau bewonderenswaardig te handhaven en te bevestigen. In dit opzicht komt Stichting en jury beide een woord van hulde toe. Van de beide andere prijzen: de Jan Campertprijs voor poëzie en de Vij verberg prijs voor proza gingen resp. naar Gerrit Kouwenaar voor diens verzenbundel „De stem op de I derde étage" en naar J. W. Hols- j bergen voor diens verhaal „De hand- j schoenen van het verraad", dat in de judicia ..een roman van glimla- |chende ironie" werd genoemd. Burgemeester Kolfschoten van Den Haag reikte vervolgens de prij zen uit. Hij wees er bij Hendrik de Vries op, dat de naam Constanten Huygensprijs herinnert aan de grootste, klassieke dichter dezer stad en dat deze in de 17de eeuw reeds meer dan duizend spreuken en co- pla's uit het Spaans heeft vertaald, een literaire belangstelling en liefde, die men terugvindt bij de man, die thans do naar hem genoemde prijs ontvangt. Burgemeester Kolfschoten heeft in de raadzaal in Den Haag de letterkundige prijzen van de Jan Campertstichting uit gereikt. V.l.n.r.: Gerrit Kouwe naar, W. Holsbergen en Hen drik de Vries. Na anoop van het officiële ge deelte werden de genodigden door het Haagse gemeentebestuur in de Wakker groepje! Op een zéér ongewoon uur, half tien, opende de Leidse Schouwburg gisteren zijn deu ren voor de eerste van de vijf groepen leerlingen van het lager onderwijs, die deze wel zéér aangename afwisseling danken aan de Commissie esthetische vorming van de schooljeugd. De toneelgroep „Arena" had een échte kermis, met een draaimolen, een poffertjeskraam, een rad van avontuur, een wassenbeeldentent, een waarzegster en tovenares en zelfs een hoog in de lucht gespannen koord met koorddanser opgesteld. Wij zou- benedenzalen ontvangen op een zeer geanimeerde receptie, temidden van tal van letterkundigen waren de drie laureaten eregasten. Men bleef nog 1 lang samen. (Van onze Parijse correspondent) De 27-jarige Franse romancière Fran^oise Sagan werd gister middag weer eens door een zwerm persfotografen onder vuur ge nomen, toen ze aankwam op het Paleis van Justitie in Parijs om een echtscheidingsprocedure aanhangig te maken tegen de Ameri kaanse pottenbakker Bob Westhoff, met wie ze elf maanden eer der was getrouwd. Als motief voor de echtscheiding heeft Fran- ?oise aangevoerd dat haar man al in geen weken meer thuis was geweest. In juni j.l. heeft Fran<;oise Sagan een zoantje, Denis, gekregen. vertelde de journalisten dat ze reden had te vrezen dat dit jon- haar niet zou worden toever- .I)i li' lonysisc In zijn dankwoord heeft Hendrik de Vries zich opnieuw laten kennen als de dionysische bezeten kunste naar. met een hart als een vlam. Hij wordt soms de „Groningse" dich ter genoemd. En dat z.i. terecht. Men noemt hem ook wel eens .Spaans'. Als er in onze literatuur een Spaanse Brabander mogelijk v. as, waarom aan geen Spaanse Gronin ger? Spr. citeerde enkele korte ver zen uit zijn jeugd en eindigde met het bezield en meeslepend voordra gen van een zijner vertalingen van een Spaanse ballade, waarbij hü tel kens, na iedere Nederlandse strofe, de originele Spaanse tekst liet ho ren. Ook de beide andere onderschel den letterkundigen. Gerrit Kouwe naar en J. W. Holsbergen dankten met een kort woord en elk hunner was op eigen wijze fascinerend door ironische, doch nimmer kwetsende humor! Het publiek toonde zich en thousiast. Hel programma werd muzikaal omraamd door de gitarist Picter van der Staak, die eer repertoire van Spaanse gitaarmuziek ten geho re bracht. trouwd. Met de verdediging van haar belangen heeft de schrijfster de be roemde advocaat nir. Floriot belast. Deze zelfde Jurist trad niettemin enkele maanden geleden nog tegen haar in het krijt bij een ander pro ces dat een chirurg haar had aange daan in verband met Francoises wei gering hem een miljoen franken te I betalen voor een operatie die ze na een auto-ongeluk had moeten onder- i gaan. Het ongelukkige verloop van haar tweede huwelijk heeft de schrijfster toch niet weerhouden een derde to neelstuk te voltooien, waarvan de première begin volgend jaar tege moet wordt gezien. In 1958 was Sa gan al eens eerder in het huwelijks bootje gestapt met de uitgever Scholier van wie ze zich twee jaar later al weer liet scheiden. Haar pessimistische commentaar luidde toen dat een huwelijk slechts een op de duizend kansen maakt te slagen. Een theorie die ze nu dus met een tweede bewijs heeft geïllustreerd. ONDERSCHEIDING VOOR MR. H. J. F. TEN CATE Bij K b. is benoemd tot officier ln de Orde van Oranje Nassau mr. H. J F. ten Cate, voorzitter van de Con certvereniging te Hengelo. De uit reiking van de onderscheiding vond gisteravond plaats door de burge meester van Hengelo iOv.i jhr. mr. L. H. E. von Fisenne ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van ge noemde vereniging. den ons helemaal „Op de kermis" zoals Jan Staal zijn spel noemt gewaand hebben, als wij ook het on misbare draaiorgel gehoord hadden. Maar die taak werd trouwens heel goed door Han Reiziger aan de piano overgenomen. Twee weesjongens, onder leiding van de strenge juffrouw Schollewijn, komen langs de kermis. De kleinste krijgt, omdat hij geen geld heeft, gratis een lot van Jacob Tuk, de baas van het rad van avontuur, waarop hij een prijs wint. Hij mag kiezen wat. hij wil hebben maar kiest het enige wat Jacob hem niet geven kaneen moeder. Jacob Is met het lot van de kleine weesjongen be gaan en gaat met hem op zoek naar een moeder. Na omzwervingen via het wassen beeldenspel en de waarzegster komen zij eindelijk terecht bij de vrolijke en goedhartige Lieverdje, de poffertjes juffrouw en de moeder is ge vonden. Jacob Tuk, die óók maar al leen op de wereld is met zijn rad van avontuur, vindt dat hij eigenlijk best de vader kan worden en zo levert het bezoek aan de kermis drie gelukkige mensen op! Er Is door het wakkere groepje van „Arena" fris en vrolijk gespeeld, waardoor de eerst 600 schoolkinde ren vrolijk naar huis gingen, opge togen dat de kleine weesjongen door het rad van avontuur zo'n lieve moe der had gekregen! BH. soonlijke boodschappen tot Sallal en Nasser, in een poging om uitbreiding van het conflict in Jemen tot bui ten de grenzen van dit land te voor komen. Bij het hieruit voortvloeiend over leg verklaarde de Amerikaanse rege ring zich bereid het nieuwe Jemeni- tische bewind te erkennen, op voor waarde echter dat Egypte al zijn strijdkrachten uit Jemen zou terug trekken, terwijl de regering van Je men de verzekering diende te ge ven haar operaties tot binnen de grenzen van het land te zullen be perken en de tussen Jemen en zijn nabuurlanden, en met name Saoedi- Arabië bestaande verdragen te zullen eerbiedigen. Voorts zou president Kennedy er naar hebben gestreefd voor Engeland een nieuwe garantie te krijgen wat betreft de positie der federatie van Zuidarabische emiraten en de Britse aanspraken op Aden Tegelijkertijd trachten de Verenigde Staten van Cairo en Sana'a de garantie te krij gen. dat eventuele politieke en socia le omwentelingen op het Arabische schiereiland geen ernstige terugslag zouden hebben op de enorme Ame rikaanse oliebelangen in dit gebied. President Kennedy is er kennelijk in geslaagd de door hem gevraagde beloften te verkrijgen, zij het dan dat president Nasser aan zijn bereid heid om zijn strijdkrachten uit Je men terug te trekken het voorbe houd heeft gekoppeld dat dan van hun kant Saoedi-Arablë en Jordanië hun steun aan de Jemenitlsche .Royalisten" dienen te staken. BRIEF VAN BOCCACCIO In de Italiaanse staatsarchieven in Perugia is een eigenhandig ge schreven brief van de schrijver Gio vanni Boccaccio uit 1366 ontdekt. In de brief vraagt de schrijver aan Leo nardo Botte, een koopman te Cor- taldo. om „enige gunsten". Prof. Abbondaza vond haar tussen de bla den van een register. DE -echte. PIJNSTILLER Een maand gaat vlugl Stop dat opzien raar nare dagen met WITTE KRUIS, (poeder», tablet ten of cachetsl) É)e Salicyl-vrlje pijn stiller, die géén maag- klachten veroorzaakt! Dagboek en brieven van Liszt gevonden In de gemeente-archieven van de zuid-Hongaarse stad Szekszard zyn 58 brieven en een dagboek van Franz Liszt gevonden. Deze belangrijke vondst, die da teert uit 1865 toen de componist een bezoek aan deze stad bracht, zal ln verscheidene talen worden uitge geven. De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft met 63 stemmen voor en 11 stemmen van het commu nistische blok tegen een resolutie aangenomen, waarin op de commu nistische regering van Noord-Korea e~n beroep wordt gedaan in te stem men met hereniging van Korea on der een democratische, vrijelijk ge kozen regering. De Russische afgevaardigde Zorin verklaarde, dat van hereniging van Korea geen sprake kan zijn, zolang er Amerikaanse troepen in dat land blijven. Volgens hem was het aan nemen van de resolutie niet alleen nutteloos, doch ook „schadelijk".

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5