LIGA 8 1 Leidse raad schept ruimte voor Igift ƒ100.000) van Madurodam Veel materiele schade door grove onvoorzichtigheid Verdeeldheid in rode wereld over de E.E.G. Gratis grond Bernhardkade en krediet van 14.100 D. v. d. Kwaak: woningbouw heeft dieptepunt bereikt UITNODIGING unieke platen aanbieding' PELTENBURG van 1793 Italiaan roemt de voordelen Zwarte Jeanne blijft zoek Zoetermeer tienduizend -Oopericht 1 maart 1860 Dinsdag 18 december 1962 Tweede blad no. 30835 cy- De door de Leidse Jeugd Actie en de clubhuisbesturen in het midden van it jaar onder grote dank aanvaarde gift van f. 100.000 van de Stichting (ot Bijstand van het Ned. Studentensanatorium Miniatuurstad „Maduro- 8 2jdam", staat op het punt gerealiseerd te worden. ou® Nadat de Leidse raad, welke a fveneens getroffen was door deze ich vriendelijke en royale geste, t'n zijn jo j lUting van gistermiddag had beslo- rl* om een terrein aan de Bern- oui \ardkade gratis in bruikleen af te ttaan hiermede is in feite een 15j bedrag van f. 45-900 gemoeid en bovendien voor bijkomende werken MA ten krediet van f. 14.100 te verle- nir ien, zal de L. J. A. a.s. donderdag K-ej PP symbolische wijze met de bouw der beginnen. Dit omdat aan deze aüi \chenking de inmiddels gewijzig- ]e voorwaarde was verbonden, dei lat met de werkzaamheden (voor- v»; lien heette het opening) vóór SI n°» lecember a.s. een aanvang was alk gemaakt. "5? Het bestuur van de Stichting Leld- »rt, ie Jeugdactie heeft in overleg met dai le besturen van de Leidse clubhuizen en> ien plan voor een service-gebouw in loutbouw doen opstellen, dat omvat ltJ® en sport- en spelzaal, een keuken net bijruimte, een kleedkamer met retouche- en toiletgelegenheden, een 0 amer met bergruimte voor een be- ■tar teerder, een spreekkamer, een kleine s 1 aal, een vergaderkamer en een hal ZF! net kast en toiletten. De totale op- iu. tervlakte van het gebouw bedraagt tï 00 m2. Aar Alvorens de Leidse raad met deze 11 bebouw en indeling akkoord ging, vroeg p' le heer Duyverman (V.V.D.) aan het lik ervice-gebouw toch vooral een ngj nooie naam te geven. Indien dit niet Ber ou geschieden, was de heer Duyver- t A nan bevreesd, dat het nieuwe servi- ^•ce-cebouw al spoedig in de volks- Clt nond zou doorgaan voor een „ser- uesgebouw". A De heer Van Egmond (KVP), wiens Vaijractie deze schenking eveneens toe- om juichte, haakte nog eens in op het erlangen van zijn fractiegenoot, de teer Ham, om het percentage van rpg iet subsidie voor het jeugdzorgwerk 3Ur e herzien. De heer Zunderman <P. 8nJr d. A.) was tenslotte blü, dat B. en bi] ft. zo spoedig met een voorstel wa- kIIf en gekomen om deze royale gift ook qUj ie verwezenlijken. 21 januari bouwen rlk( anji Wethouder Sannes, die opmerkte, lat ook B. en W. zeer erkentelijk zijn foor deze geste van „Madurodam". pe[ rrnste de verhoging van het subsi- ,o« liepercentage niet aan dit voorstel te iwi oppelen. Dit moet afzonderlijk wor tel len bezien. Voor het ogenblik meent preker, dat B. en W., gelet op de nhoud van dit voorstel, voldoende ,',t lebben gedaan. Ook het stichtings- Th «stuur van „Madurodam" is zeer in- 'K ;enomen met dit voorstel. De rijks- be [oedkeuring komt nog in de eerste IJ1® reken van januari af, zodat op 21 ja nuari met de eigenlijke bouw kan Korden begonnen. De heer Duyverman, aldus de wet- lei louder, kan er verzekerd van zijn, te* lat het gebouw een passende naam 43pigt. Bouwen van winkels Bij de behandeling van het voor titel tot verkoop van bouwgronden in 0 3?de Fortuinwij k zuid-west vroeg P»i|ie heer Lambermont hoeveel win- fMels in de plannen zyn opgenomen. Q3 Spreker juichte het toe, dat de Leid ie Middenstandscentrale zal worden Ingeschakeld bij het aanwijzen van 3 1 gegadigden (branches) voor deze tte Winkels. Het wijkbelang is daarmede z.i. tevens gediend. Wethouder Piena bevestigde dit en deelde mee. dat in de plannen drie dagwinkels en zes tien winkels zijn opgenomen. Na deze toelichting kon de raad met het voorstel akkoord gaan. Slechts de P.S.P.-fractie vroeg aan tekening tegen te hebben gestemd. Dit was ook het geval bij de verkoop van een gedeelte van de voormalige Klimmende Leeuwsteeg. Grote Polder Aan het einde van de zitting wees de heer Woudstra (Prot. Chr.) nog- eens op de betekenis van het Indus trieschap „De grote polder". Dat be- 1 stuur in 1962 slechts tweemaal bij eenkwam, lijkt hem onevenredig aan het belang, dat aan dit Industrie- schap moet worden gehecht. Wet houder Piena beloofde beterschap. Het nieuwe bestuur, dat nog slechts kort in functie is. zal snel handelen en zeker meer vergaderen. Aan heteinde van de vergadering de laatste vóór Kerstmis sprak de voorzitter een korte overdenking uit. waarin hij enkele kerstgedachten verwerkte en de vraag stelde: „Wat hebben wij in ons leven met het Christuskind gedaan? Hebben wjj ons voor Hem opengesteld en Hem als Leidsman aanvaard?". Onze stadgenoot, de heer D. van der Kwaak, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en o.m. belast met de woningverdeling, heeft gisteren in Rotterdam verklaard, dat in Zuid-Holland de woningbouw een dieptepunt heeft bereikt. Voor de Haagse politierechter Valse naain gezet op koop-contract ..U zult van mij nooit geen last meer hebben", zo verklaarde een 28- jarige Leidse arbeider, doch de Offi cier van Justitie had weinig ver trouwen in die belofte. Er was reden voor. want zelfs de reclassering zag weinig perspectie ven. Merkwaardig genoeg ging het met verdachte goed wanneer hij werkloos was, doch zodra hij werkte was het mis Zo stond hij nu berecht omdat hij onder valse naam een auto had ge kocht. „Ik was helemaal niet van plan de auto te kopen, maar de verkoper drong zo aan. dat ik uiteindelijk toch kocht", betoogde verdachte. Hij had toen met een valse naam het contract ondertekend. In het leven van verdachte speelde de drank een voorname rol en hij was reeds eerder veroordeeld. De Officier van Justitie zag geen andere uitweg, dan verdachte een maand gevangenisstraf op te leggen. De rechter wilde verdachte nog een kans geven en veroordeelde tot f 50 boete en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf. De "Officier verklaarde zich niet met dit vonnis te kunnen verenigen, zodat mogelijk hoger beroep volgt. Advertentie De laatste jaren kwamen in deze provincie ieder jaar ruim 20.000 wo ningen gereed, maar nu ziet het er naar uit dat amper 17.500 wonin gen voltooid zullen worden. Deze on gunstige ontwikkeling weet de heer Van der Kwaak aan de voortdurend slechte weersomstandigheden en aan de invoering van de verkorte arbeids tijd. Voor wat het jaar 1963 betreft kon de heer Van der Kwaak even wel optimistischer geluiden laten ho ren, Hij verwacht, dat in het vol gende jaar rond 23.000 huizen ge reed zullen komen. Hij merkte op dat de achterstand in de woningbouw voor wat de provincie Zuid-Holland betreft ruim 18.000 woningen is. waarvan 15.500 woningen direct no dig zijn De heer Van der Kwaak sprak in Rotterdam ter gelegenheid van het feit dat gisteren in de gemeenten Maassluis. Ridderkerk, Waddinxveen en Boskoop de eerste paal geslagen is voor woningcomplexem van resp. 150, 250, 150 en 125 stuks. De com plexen worden gebouwd in opdracht van Eurowoningen NV, een particu liere onderneming, die zich toelegt op de bouw van relatief goedkope woningen De woningen liggen voor 70 procent in de klasse van f 65,- tot f 75 per maand. Advertentie Uw kerstdiner aan zee! Restaurant „Marina" Boulevard - Katwijk aan Zee serveert U en Uw gasten tij dens de kerstdagen een keuze menu ad f 15.per couvert, inclusief. Menu wordt U op aanvraag gaarne toegezonden. Telefonische reservering 01718—2816. Ruime parkeergelegenheid. H. EHRHARDT, dir. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.—. Of f 300 - en f400. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Buizerd, z. v. T. Remmelzwaal en I de Jong; Maartje, d. v. W. F. H. van Es en M. Kromhout; Cornells Hendrik, Be z. v. C. A. ten Veen en M. H. Roosen- luzdaal; Samuel, z. v. S. van Klaveren en J. Jonker; Eugéne Pieter. z. v. C. Vijl- brief en J. Bij; Saskia Francisca Ger- barda. d. v. P. J. T. Lenaers en S. G. M. Maalste; Johannetta Allegonda Ma- fa, d. v. B. Mleloo en J. F. Breede- velt; Willem Arend. z. v. A. v. d. Plas «n A. Remmelzwaal; Pieter Gerard, z. J- A. v, d. Plas en A. Remmelzwaal; Dirk Gijsbert Jan, z. v. D. Glelen en M. Groenendijk; Petrus Cornells, z. v. J Langelaan en P. M. Schakenbos; Pieter. z. v. D. de Berg en M. Dekkers; Isabella Jantlna, d. v. L. W. Sijsenaar «n J. M. Buist; Henri, z, v. G. J van cmlrren en M. E. de Haas; Petrus Christiaan Jan, z. v. G. de Vos en G. van Bakkum; Frederik, z. v. J. Kuiken en J. Cornet; Silvio William, z, v. J. Ranselaar en K. M. van Dijk; Daniël, f v. E. G. R. Beer en M. C. H. Blans- Jaar; Eddy, z. v. R. de Vos en J. HU- lebrand: Elisabeth Maria. d. v. G. P. M. Vcrburgh en C. A. J M Wellink; Ma- fa Elisabeth, d v. G. P. M. Verburgh en C. A. J. M. Wellink; Ronald Teunls, z v. J. Bouwmeester en T. v. d. Beek; Allda Amerleka, d. v. C. Koelewlin en C Maagdelljn; Cornelia Wllhelmlna Johanna, d. v. C. A. Visser en M. J. v. Velsen; Johannes, z. v. A. Kroon en W. Taverne; Yvonne Maria Johanna, d. v. J H. Hoeflaken en M. J. Macco; Maar tje, d. v. A. van Duijn en C. van Delft: Anton Johannes, z. v J. N. A. van Hemessen en C. J. Versluis. GETROUWD A. Steenvoorden en J. C. M. van der Staak; F. Portheine en M. J. A. ter Kuile; J, A. Lagerberg en L. M. Straat hof; A. de Wolf en D. Tlsseur; C. G. Hogervorst en W. H. C. Kitselaar; W. J Rietveld en P. E. M. Scheffers; J. Melse en J. van Vliet; J. Voskuil en E. P. Brandt; L. P. H. v. d. Berg en A. C Kooien; F J. de Jong en J. M. van Water. OVERLEDEN J. A. van Berge Henegouwen. 49 J ttan. H. M. G. Onderdelinden. 19 mnd, dochter; C T. M. Disseldorp. 3 weken, dochter; M Kneppers. 66 Jaar. echt- gen. v C C. Hoogeveen: J. Kreuze. 78 Jaar. echtgen. v. C. Zeiler; L. Crama '3 j wed van J. de Wolf; E. E. Car ton. 66 jaar, wed van J. J. Pieket; J Doovc. 65 Jaar. echtgen. Klein. KERSTFEEST NED. CHR. VROUWENBOND In de tot de laatste plaats bezette en sfeervol versierde zaal van het wijkgebouw ..Levendaal" heeft de af deling Leiden Centrum van de Ned. Chr. Vrouwenbond gisteravond het kerstfeest gevierd. Na een meditatie, gebaseerd op Johannes 1 114, opende de presidente, mevr. A. A. v d Kwaak—v. d. Berg. de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. Voorafgaande door een korte uit eenzetting van mevr. D. Carrièrev. d. Voet voerden hierna enkele dames van de afdeling Wassenaar onder de titel „Wij Vrouwen van Bethlehem" een kerstspel op. waarin via vier ta ferelen de gebeurtenissen tijdens de dagen rond de geboorte van Christus in'Bethlehem worden weergegeven. Het geheel werd op passende wijze muzikaal omlijst door het Centrum- koortje o.l.v. de heer J. Arnoldus. Na voorlezing van de kerst-liturgie sloot de presidente met een toepasselijk woord deze geslaagde bijeenkomst. H. Voorzitter A.N.W.B. 1 Drs. J Poot, directeur van Euro- woningen was van mening dat niet de industriële bouw. maar de tra ditionele bouw de voornaamste bij drage tot verhoging van het produk- tie- en verlaging van het prijsniveau zal leveren. De heer Poot voorspelde dat bij het geven van dezelfde faciliteiten aan de georganiseerde traditionele bouw als thans de industriële bouw in Neaerland geniet, een produktie van 100 000 woningen in Nederland bereikt kan worden. de veelzijdige voeding Judo-examens Bij de gehouden judo-examens in de Sportschool Luiten zijn de navol gende judoka's geslaagd voor een hogere judo-graduatie: Gele slip: A. Blansjaar; K. Blans- jaar; R. van der Broek; F. Caron; F Gijbeis; R. J. W. Hooghoudt; J Knot; M. Ch. Krop; J. van der Mey; W. J. Zwart. Gele band: J. H. H. Bonarius; H. Bousie; J. L. Broekema; W. H. Brou wer: A G. van Brussel; E. van Delft; Y. M Drenthem Soesman; G. D. Fasseur; P. Groenen; R F. Groenen; J J. den Haan; A. Heemskerk; F. Heynen; A. W. Hins; A. H. Kamp man; Ch. J. J. van der Klaauw; R. Ladan; N. Langezaal; J. Prins; G. J. M. van Rijn; J. A. Swanen; E. C. M Visser; H. Zandvliet. Oranje slip: B. W. H Barelds; J. N. A Barelds; K. J. B. Beekman; K. E. H. Braakman; M A. J. Braak man; E. Dragt; R. van Gorssel; R. A. Hemerik; J. H Th van der Hoek; A. Hoenselaar; Ch M Hoogteyling: R Kramer; A. J. Neger; F. de la Rie: M M A. Schutten; S. D. Tan; N. Uni; Th. Uni: P. Vlasveld; M. Zierikzee. Oranje band: C. G. A. Baart; P. B. Bakker; T van den Bogaard; M B H. van den Brandeler; P. J. van den Broek; H Brunt; J M. A. Bry- nen: H. L. Cohen; D. C. van Delft; W. G. Duynisveld; J. H. W. Geurts; C. A. Glasbergen; 'H. P. C. Glasber gen; K. van Heerde; M. A. M. van der Hoek; W. N. Hoogduin; J. A. Joannes: J. I. Joannes; E Koning; M. Koning; E. Korenhof; M. E. Ko renhof; J. Mollevanger; J. A. Nag- tegaal; J. Nielsen; P. J. Ouwerkerk; P. Pijnnaken; S. K. v, d. Reyden; J. P. E Rienks; G. A. M. Rodenburg; M. J. Schutten; R. B Sloot; R. v. d. Valk: H. Verhagen: W. A. P. van der Vet; E. Wijdiks; H. A. Zwartelé. Groene slip: A van Antwerpen: A. van den Broek; F W. Nieuwenburg: E. Robbers; H. Tegelaar; J. P. IJzer man. Groene band: J. C. van Evert; H Górtz; A. A. van Hemert; A. J. Hen- oriksen: M. Th. van der Heyden; L. H. M. M. Kortekaas; D. J. Kras; P. Lagas; A. R. L. Lolkes de Beer; M. A. Pelzer; P. A. Zwanenburg; Voor de Leidse kantonrechter Een 53-jarige restaurateur uit Amsterdam moest zich gisteren voor de.hier iets tegen te doen. heb ik de be- Leidse kantonrechter mr. W. de Koning verantwoorden omdat hij op 17 jtreffenat instanties verscheidene oktober j.l. op Rijksweg 4 onder Oegstgeest het verkeer ernstig In gevaar had gebracht. Uit de verklaringen, welke drie ooggetuigen kwamen afleg gen, bleek dat verdachte, nadat hij een passagiere had laten uitstappen, vanaf een parkeerstrook pardoes de rijbaan was opgereden op het moment, dat een melk-tankwageri met aanhanger zijn auto zeer dicht was genaderd. dragen. „Ik hoorde, aldus een der r ar does dp ll'Cg op getuigen, plotseling een flinke klap Om een botsing te vermijden, gaf de bestuurder een ruk aan zijn stuur, hetgeen weer tot gevolg had, dat de aanhanger naar het linker weggedeelte schoof en een aldaar rijdende auto de middenhaag in drong. Nadat deze auto dwars door de middenhaag heen de rijbaan van het tegemoetkomend verkeer had gekruist, kon de bestuurder eerst op de werberm zijn auto tot stilstand brengen. Hoewel de getuigen unaniem ver klaarden. dat verdachte de rijbaan was opgereden, ontkende verdachte dit categorisch. „Ik ben, nadat ik die dame had laten uitstappen wel gaan rijden maar ben daarbij absoluut op de parkeerstrook gebleven en heb dus niemand gehinderd", hield verdach te vol, ook nadat de getuigen onder ede nog eens hadden herhaald, dat hij vlak voor de tankwagen de weg was opgedraaid. Afgaande op de eensluidende verklaring der getuigen achtte de officier mr. C. Sluijk. de tenlastelegging wettig en overtui gend bewezen en noemde hij het een wonder, dat verdachtes onvoorzich tigheid geen catastrofale gevolgen had gehad en „slechts" beperkt was gebleven tot de nodige materiële schade. Gezien de ernst van het feit eiste hij f 125 boete subs 25 dagen. Ook tijdens „zijn laatste woord" ont kende verdachte elke schuld en kon digde hij reeds bij voorbaat aan te en zag toen ik naar buiten was ge rend, dat verdachte tegen de auto van mijn buurman was opgereden en nogal vrij stuntelig aan het ma noeuvreren was". Nadat ik mijn buurman had gewaarschuwd, hebben wij samen verdachte tussen de ter plaatse staande auto's door „ge loodst" om meer aanrijdingen te voorkomen en hem toen verzocht even te willen uitstappen om een en ander te regelen". „Tot onze grote verbazing stapte hij niet uit. zwaai de ons een soort van afscheidsgroet toe en ging er toen vol gas vandoor". De buurman had aan deze ver klaring niets toe te voegen en prees zich gelukkig, dat hij het kenteken nummer van verdachtes vrachtauto had kunnen opnemen, zodat het de politie weinig moeite kostte verdach te te achterhalen. Ter zitting steeg de verbazing van beide getuigen ten top toen de kantonrechter hen hier na mededeelde, dat verdachte des tijds tegen de politie had verklaard niets van een aanrijding af te we ten en ook niets had gehoord van een verzoek om even te willen uit stappen. om de zaak te regelen. Daar bij onderzoek laksplinters van ver dachtes vrachtauto op de treeplank van de aangereden auto waren aan getroffen en bovendien uit het dos sier naar voren kwam, dat verdach te inmiddels via zijn verzekerings maatschappij de toegebrachte schade had vergoed een feit waarvan de benadeelde party nog niet op de hoogte was vond de kantonrech ter het eveneens „bijzonder vreemd" dat verdachte alles had ontkend. H\j malen gewaarschuwd dat er bij regen mogelijk een ongeluk had kunnen gebeuren door gladheid". Aldus verdachte, die er zich tegen verzette, dat hij in deze als de ver antwoordelijke man was aangewezen, terwijl hem de middelen ontbraken om de nodige maatregelen tegen een kleivrij wegdek te kunnen nemen. Hoewel de officier begrip had voor verdachtes verweer, wees hij hem er op dat hij als uitvoerder nu een maal alle verantwoording droeg en volgens de wet strafbaar was. Daar het strafbare feit hier niet gering was, eiste hij f 150 boete subs. 30 da gen. Nadat verdachte nog eens de nadruk had gelegd op zijn onmacht in deze „kleizaak", zag de kanton rechter voldoende termen aanwezig om verdachtes schuld te halveren en en vonniste hij met f 75 boete subs. 15 dagen. Academische examens Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor het kand. ex. Semitische Lett. mej. M. Th. Romyn (Haarlem» en de heer A. F. Ros (Den Haag) kand. ex. geschiedenis mevr. M. A. van Deden—v. d. Does (Den Haag»; kand. ex. W.-sociologie mej. G. van .Putten (Den Haag) en de heren J. Kastelein (Zaandam), H. A. Bissche- roux Leiden) en J. Kalisvaart Vlaardingen)kand. ex. N.W.-socio- logie de heer R. J. Vervuurt (Rotter dam). tot Inschrijving op een vnnrw pi„frni-rr^vT invr nrrTTlAl'rv i<l»„n«-<r,n A NEGEN SYMFONIEËN VAN BEETHOVEN in een uitvoering door de BERLINER PHILHARMONIKER, onder leiding van Herbert von Karajan. kostelijke 30 cm. langspeelplaten in fraaie cassette met geïllustreerd boekwerk met bijdragen van bekende musicologen, 'n Onverkorte, weergaloze uitvoering. SPECIALE INSCHRIJVINGSPRIJS Mono f 120.Stereo f 132. Na 31 december 1962 verhoogde prijzen. MONO f 168.—. STEREO f 182.—. Vraagt inschrijvingsformulier bij: Breestraat 109 Telefoon 20802 Blauwe slip: C. Halstein: A. van der Laan; J. A. van Polanen; E. F. van Schijndel. Blauwe band: J. v. d. Berg; E. C. M. van Dijk; J. E. M. van Dijk; J. L. v. d. Have; M. A. van der Horst; A A. van der Laan; Th. Niël; Th. Rijs- dam; L. Tisseur; J. Visser. Bruine band: P W. Fontein; D. Kromhout; D. Melet; G. Starken- burg; M. G. de Vries. Volgorde der banden: gele slip. gele band. oranje slip. oranje band. groe ne slip, groene band, blauwe slip, blauwe band, bruine slip, bruine band. De heer A. G. Bizot is geslaagd voor 1ste dan (zwarte band). Auto accountant terecht De auto (Citroen) van de sinds vrijdagavond vermiste Leidse ac countant is terecht. Gisteravond vond de Wassenaarse politie de auto, welke op slot was. geparkeerd staan langs het Marktplein in Wassenaar. Van de accountant, die in overheids dienst is, ontbreekt totnutoe elk spoor. Auto-ongeluk op Haagweg Gisteravond omstreeks kwart vóór elf is een 36-jarige koopman, woon achtig in het woonwagenkamp, met een door hem bestuurde auto op tot nu toe onverklaarbare wijze op de Haagweg ter hoogte van de Waddin- gersluis tegen een rechts van de weg staand waarschuwingsbord gereden en daarna dwars de weg overgescbo- ven. De auto kwam eerst tot stil stand op het langs de weg gelegen rijwielpad. De EHD heeft de bestuur der in bewusteloze toestand naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd. Onze stadgenoot, de heer F. R Ketting, is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het kand. examen sociale geografie geslaagd. B .en W van 's-Oravenhaee 1-ebben tot hoofd van de afdeling Voorlichting en Conereszaken be roemd. onze stadgenoot, de heer J. M. Galjaard. Wettelijke basis voor loonvorming De minister en de staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksge zondheid hebben thans bij de Twee de Kamer ingediend het reeds in uitzicht gestelde wetsontwerp tot het treffen van een tijdelijke voorzie ning me» betrekking tot het systeem van loonvorming. Deze voorziening Is nodig omdat zoals bekend het systeem gewijzigd is f,m.nh",:„0nn: S«weT mèmnè van da officier dan nantonrecmer acm ook vo,komen vonniste met f75 boete subs 15 dagen. zullen gaan. De kantonrechter acht te verdachtes schuld eveneens bewe zen en vond deze dermate zwaar, dat hij in afwijking van de eis von niste met f 150 boete subs 30 dagen. Weer Rijks-weg 4 Een 40-Jarige medisch-propagan- dist uit Amsterdam had op 29 augus tus eveneens op Rijksweg no 4 na bij het Haagse Schouw een mede weggebruiker „de schrik van zyn le Over (le kop (Van onze Amsterdamse correspondent) Het onderzoek naar „Zwarte Jean ne". de 36-Jarige Amsterdamse vrouw, die sinds veertien dagen spoorloos is. schijnt te zijn doodgelopen. Niet al leen is de Westlandgracht, waar haar handtasje drijvend is gevonden gron dig afgezocht, ook in alle sloten in de omgeving van deze plaats is ge dregd Rechercheurs hebben gisteren na bij het dorp Sloten gegraven op een plaats, waar de grond vers omwoeld leek. Al spoedig werd duidelijk, dat hier reeds maanden geleden moet zijn gegraven en opnieuw heeft men de hoop dat het stoffelijk overschot zal worden gevonden, moeten laten varen. Nog steeds komen bij het politie bureau Overtoom tips binnen. ZU worden alle nauwkeurig onderzocht. (Van onze Haagse correspondent). Zoetermeer. het dorp op een kleine ïj f tien kilometer afstand van Den Ilaag, dat misschien bestemd is nm door een grootscheepse uitbreiding de zogenaamde Haagse ..overspill" aan bevolking op te vangen, heeft gisteren zijn tienduizendste inwoner gekregen. Aan de vader van de boreling, de heer J. J van Marie, die zijn zoon Jan Johannes kwam aangeven, heb ben burgemeester en wethouders per soonlijk gelukwensen en een spaar- bnnkboekje aangeboden. Van het raadhuis waaide de vlag en de be- l rokken gemeen te-ambten aren heb ben het hele gebeuren goed in het geheugen opgeborgen, omdat men immers verwacht dat Zoetermeer zo'n tien duizendste baby nog negen keer zal meemaken voor de stad tot honderdduizend is uitgegroeid. Chinezen willen frontale aanval"" Ir. F. H. van der Linde Sprank- huizen. de nieuwe voorzitter van de ANWB. die 1 januari in functie zal treden. Tot opvolger van de op 24 novem ber 1961 plotseling overleden bonds voorzitter, mr. W. A. Offerhaus, com missaris van de Koningin in de pro vincie Groningm, heeft het algemeen bestuur, ingaande 1 januari 1963 tot voorzitter van de Kon. Ned. Toeris tenbond A :WB benoemd, ir. 1 H. van der Linde van Sprankhuizen uit Bilthoven, directeur-hoofdinge nieur van de provinciale waterstaat van Utrecht. Toen de avond van de 10 sep tember j.l. een flinke regenbul viel bemerkten enige automobilisten tot hun schrik, dat een gedeelte van het wegdek van de Herenweg onder Noordwijk spiegelglad was geworden, ven" bezorgd. Deze verklaarde^ „H)j Er ontstond een massale glijpartij. s Furouesc Fronomi- stond met zijn auto op een nabn waarbij twee auto s over de kop sloe- wmPn 7m lltm W In de communistische wereld heerst kennelijk verdeeldheid ten de bushalte gelegen parkeerstrook j gen. had kennelijk iemand naar de bus gebracht. Toen ik de parkeer strook tot op enkele meters was ge naderd. draaide hy plotseling vlak voor mijn auto de rybaan op en kon ik door boven op de rem te gaan staan en naar rechts te sturen op het nippertje een ernstige botsing voorkomen", hetgeen door twee me- degetuigen bevestigd werd. Het speet de officier dat verdachte verstek liet gaan en dus niet persoonlyk kon aanhoren hoe het O.M. over zUn wangedrag op de weg dacht. Mede gezien de plaats van overtreding t.w de zeer drukke Rijksweg no 4 eiste hij f 75 boete subs 15 dagen. Ook hier ging de kantonrechter in zijn vonnis boven de eis uit en vond dat het gevaar door verdachte veroorzaakt met f 100 boete subs 20 dagen moest worden bestraft. Snel weggereden Hoewel een 53-jarige expediteur uit De Zilk eveneens verstek liet gaan. vormde dit voor de officier geen beletsel om. gezien de ernst van het ten laste gelegde feit, ook tegen deze verdachte een boete van f75 subs 15 dagen te eisen. Uit verklaringen van beide getui gen in deze zaak bleek, dat ver dachte in de avond van 13 septem ber niet alleen met zyn vrachtauto bij het keren tegen een in de Dr. Kuyperstraat te Noordwijkerhout ge parkeerde auto was opgereden, doch sche Gemeenschap van de Zes (de EEG, waarvan Frankrijk. West- Duitsland. Italië en de drie Benelux- landen lid zijn). Tydens een bijeen komst in Leipzig van de communis tische Internationale Federatie van Vakverenigingen Is een duidelijk ver schil van mening aan de dag getre den tussen de Chinezen en de Ita lianen. Laatstgenoemden voelen niets voor een „frontale aanval op de EEG", zoals tijdens de zitting is voorgesteld. Deze „frontale aanval" Er deden zich wonder boven won der geen ernstige persocnlyke onge lukken \oor, maar de schade was aanzienlijk. By nader onderzoek bleek, dat het wegdek ter plaatse over een vrfj grote afstand met een dikke kleilaag was bedekt. Nadat de politie de nodige veilig heidsmaatregelen had genomen, moest oe brandweer er aan te pas komen om het wegdek schoon te spuiten. De kleilaag bleek te zijn ver- lou gesteund worden door de Russen, oorzaakt door een aantal af- en aan- ofschoon Moskou in de laatste tyd rijdende vrachtauto's, die de afge graven kiel moesten afhalen en via de banden en vrachtverlies het weg dek var. een „nieuwe deklaag" had den voorzien. Omdat op hem de verantwoording rustte stond gisteren een 38-jarige uitvoerder uit IJmuiden terecht. In een uitvoerig betoog zette verdachte uiteen, dat hy wel degelyk maatre gelen hao laten treffen o.m. door een schoonmaakploeg die onafgebro ken in de weer was geweest het weg dek zo goed mogelijk van klei te zui veren en door zonder hiertoe van zyn firma opdracht te hebben ont vangen. het laten plaatsen van waar schuwingsborden, die een inhaalver- bod en slipgevaar aangaven. Daar het wegdek ter plaatse nogal ruw en enigszins poreus was. waren de man nen. dif hij voor dit karwei had in gezet. er niet in geslaagd het wegdek geheel kleivri) te maken „Door de af er. aan rijdende vrachtauto's was de klei als het ware in het wegdek rgewalst en was mede door de droogte zich na de aanrijding" allerminst als ,een betonharde bovenlaag ontstaan „een heer in het verkeer" had ge- IDaar ik "iet de middelen bezat om veel belangstelling voor de EEG is gaan tonen. De Italiaanse woordvoer der Santi zei dat de beoogde actie tegen monopolies „een zuiver nega tieve actie" zou zijn. De „werkelijke vijand, namelijk de werkgevers" moet niet uit het oog verloren worden, al dus de Italiaan. Santi gaf zelfs toe, dat er argu menten waren, die ten gunste van de EEG spreken: de werkloosheid is ge daald. de handel heeft zich uitge breid en de lonen zyn gestegen. De talistischc wereld. De strijd van de Internationale arbeidersklasse tegen de Euromarkt is volgens de Chinese delegatie niet te scheiden van haar algemene strijd tegen het wereldim- perialisme. Ideeën om tot een vertegenwoordi ging der communist, vakbeweging in de EEG-organen te komen, noem de Lioc „verkeerd en nadelig". ZU kunnen illusies wekken onder de ar beiders en hun wil tot strijden ver lammen. Ook kantte de Chinese afgevaar digde zich tegen toenadering op han- delsgebieo tussen Oost en West. Zo- land de imperialisten hun politiek van discriminatie niet opgeven, kan er geen samenwerking ziin tussen de socialistische en kapitalistische lan den Het idee van een „internationale economische integratie" is vol gens Lioc „volkomen belachelyk". Thorex contra Peking „Wy moeten vastbesloten het ge vaar onder ogen zien dat de sectari- sche. bekrompen en dogmatische houding der Chinese kameraden en de provocerende en tweedracht zaai ende houding der Albanese leiders voor de arbeidersbeweging schep pen". In deze termen heeft zich de secre taris-generaal der Franse commu nistische partij. Maurice Thorez, op EEG kar. volgens de heer Santi een een bijeenkomst van het centrale middel zyn ^e economische samen- partycomlté uitgelaten. werking in Europa en in de gehele wereld tc verbeteren. Sinds de toe treding tot de EEG heeft Italië zyn handel met de communistisch landen kunnen vergroten, vooral met de Sowjet-Unie. Deze openhartige rede van Santi werd door de honderd af- gevaaroigden beleefd doch zonder enthousiasme ontvangen Een geheel ander geluid liet de Chinese afgevaardigde Lioe Sjan- In zyn toespraak verklaarde Tho rez nog, dat de Chinese en Albanese kameraden zich in feite nooit ak koord hadden verklaard met de stel lingen van het twintigste congres der Sowjetrussische communistische par ty. met name met betrekking tot de veroordeling van de persoonsverhc -r- ïyking. de vreedzame samenleving der staten en de mogelUkheid om Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Musselkanaal H. Hengeveld te Eindhoven, laatstelijk zendingapredlkant in Suriname. GEREF. KERKEN Beroepen te Nijkerk (vac. W. Grif fioen) E de Vries te TIJnJe. Aangenomen naar Geelong (Victo ria. Australië) (Ref. Churches) K. Kramer te Launceston (Tasmanlë) (voorheen te Barendrecht) Bedankt voor Hillegersberg-Terbreg- ge C. L. Tlmmers te Amstelveen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Dordrecht J. C. van Ra- venswaalj te Schevenlngen. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Deventer B. Posthumus te Rotterdam-Zuid. CONCILIE-COMMISSIE Harmonisch en evenwichtig (Van onze Romeinse correspondent) Gisteravond is de samenstelling bekend gemaakt van een speciale commissie, die door de Paus is ee- vormd voor de coördinatie der werk zaamheden van het concilie in de maanden, die verlopen zullen tussen de eerste zittingsperiode en de twee de. die begint in september 1963. Zo als reeds bekend, wordt de voorzit ter van deze commissie de kardinaal staatssecretaris Amleto Cicognani en als leden zullen er deel van uitma ken de kardinalen Achille Lienart. bisschop van RUssel (Frankr), Franci Spellman. aartsbisschop van New York. Giovanni Urbanis, patri arch van Venetië. Carlo Confalonie- ri. secretaris van de heilige congre gatie van het consistorie. Julius Doepfner. aartsbisschop van Mun- chen en Bad Feisingen en Leon Jo seph Suenens. aartsbisschop van Me- chelen en Brussel. Het secretariaat van de commissie wordt gevormd door de secretaris-generaal van het concilie mgr Pericli Fellei en de on der-secretarissen. die hem zyn toe gevoegd. De samenstelling van deze commissie ls buitengewoon harmo nisch en evenwichtig. Kardinaal Lie nart staat bekend als waarschUnlyk de meest progressieve van alle kar dinalen. Spellman. de aartsbisschop van New York. als een der meest conservatieve. De patriarch van Ve netië is een vriend van de Paus en kan men tot de gematigd-progres- sieven rekenen. Hetzelfde geldt voor kardinaal Confalonieri. De Duitse en de Belgische kardinalen zijn beiden min of meer van de progressieve richting en daarentegen is de voor zitter. dus kardinaal-staatssecreta ris. zeer zeker een matigend element. tsjang horen. Volgens hem streeft de j met vreedzame middelen de macht te hoewel men hem geenszins conser- EEG naar de hegemonie van 'n kapi- I verkrygen. 1 vatlef mag noemen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3