KennedyTijd is nog niet rijp voor een topgesprek MACHTSSTRIJD IN VERDEELD SENEGAL Openhartig gesprek van Amerikaanse president voor t.v. Stakers- opstand in Peru Soekarno blijft nog dreigen „Wilhelmina" Premier Dia contra president Senghor VERKERK (A.R.) OOK AL LIT DE TWEEDE KAMER Duizenden Nederlanders gaan per trein naar wintersport (§ud teuws CASTRO wil medicijnen als losprijs WEERBERICHT NEEM EENS IJS VOORAF! Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 18 DECEMBER 1962 No. 30835 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) Een gesprek van een uur tussen president Kennedy en de cor respondenten van de drie nationale t.v.-zenders heeft gisteravond In geheel Amerika sterk de aandacht getrokken. Het was namelijk zonder precedent en bovendien een ogedwongen en vrije ge- dachtenwisseling over de voornaamste punten van het binnen- en buitenlands beleid. Een belangrijke opmerking van de president was, dat de Sowjet-Unie naar zijn mening uit de affaire-Cuba een les heeft getrokken, namelijk het enorme gevaar van een recht streekse confrontatie van de Verenigde Staten en Rusland met het risico van een gewapend conflict, met inbegrip van nucleaire wapens en wederzijdse vernietiging. Moskou weet 'nu. aldus de president, dat de Ver. Staten voor de verdediging van hun vitale belangen moeten vechten en daartoe zo nodig bereid zijn. Russische leider trok een les uit juiste weg vormen voor de Verenigde Staten. Met nadruk zei president Kennedy, dat de Verenigde Staten alles do«m om b.v. de NAVO te versterken. Zij leveren meer dan hun volle aandeel, maar de Europese bondgenoten moe- I ten meer doen. Zij zijn daarvoor nu welvarend genoeg. Het gaat om de j versterking van de conventionele krachten van de NAVO. zowel nume riek ;iIs wat paraatheid betreft. De Verenigde Staten zullen niet mee werken aan de opbouw van een eigen nucleair vermogen van andere lan den. De president acht dit gevaarlijk en te kostbaar, en bovendien onnodig omdat het Amerikaanse nucleaire vermogen ruim voldoende is. Berlijn en Duitsland blijven j gevaarlijke gebieden, omdat het Westen in Berlijn vitale belan gen heeft en de Russen nauw zijn betrokken bij Oost-Duitsland. Beiden willen na de les van Cuba inzake Duitsland en Ber lijn kennelijk voorzichtig ma noeuvreren. De president acht de weder opbouw van Europa na de we reldoorlog een groot succes van de Amerikaanse politiek. Kenne dy ziet geen termen voor het be leggen van een topbijeenkomst op dit ogenblik. De basis daar voor is in zaken als de ontwape ning. de atoomproeven en Ber lijn nog niet gelegd. Hij meent dat Chroesjtsjow dit ook zo ziet. In het Peruviaanse mijndistrict Oraya zijn gisteren een arbeider en twee politiemannen om het leven gekomen, toen stakende werkne mers van een mijnbouwmaatschap- pij zich meester poogden te maken van de koper- en zinkraffinadervj- installaties. Om dit te beletten maakte de politie j eerst van traangas gebruik en ver- volgens van vuurwapens, waardoor een arbeider werd gedood. Hierna ontstond een vuurgevecht tussen politie en stakers, waarbij twee agenten om het leven kwamen. I Vervolgens rukten de stakers op naar de stad Oraya. die zij gedurende enkele uren bezet hielden en waar zij vijf grote brandstofopslagplaat sen in brand staken, die later in de lucht vlogen. De stakers hebben de enige slecht begaanbare weg tussen Lima en Oraya en ook de spoorweg geblok keerd. Er zijn omvangrijke versterkingen naar Oraya gezonden om de orde te herstellen. affaire-Cuha President Kennedy legde er her haaldelijk de klemtoon op. dat het gevaar ligt in de zucht tot expansie van de Russen. Als het Kremlin zich concentreerde op de lotsverbetering van het eigen volk in vreedzame concurrentie, zou ieder zjjn eigen gang kunnen gaan. Maar als Rusland aan het doel van vestiging van een communistische wereld vasthoudt, blijft de toekomst gevaarlijk. De pre sident acht het een gunstig teken, dat Chroesjtsjow, zoals uit z'n jongste rede is gebleken, beseft, dat een ge wapende confrontatie met de Ver. Staten geen oplossing brengt. Dit in tegenstelling tot de Chinezen, die drijven in de richting van een gewa pend conflict, omdat ze blijkbaar menen, dat hun enorme bevolking een nucleaire oorlog zou kunnen over leven. President Soekarno heeft In Djakar ta verklaard, dat Indonesië tot het einde zou strijden, indien nodig fysiek, als de Nederlanders zich niet houden aan de overeenkomst van 15 augustus, inzake westelijk Nieuw- Guinea, aldus een uitzending van Radio-Djakarta, die in Singapore vrcrd opgevangen. Hij zei. dat de roodwitte vlag van Indonesië van een mei volgend jaar af zou moeten wapperen. „Als de Nederlanders dan hun woord niet houden .zal Indonesië met al zijn macht strijden De president verklaarde dit op een bijeenkomst van industriearbeiders in het stadion van Djakarta. Hij zei. dat de revolutie nog niet vol tooid was. „Als u wilt, dat Indone sië welvarend is. dan moet ieder een geest van toewijding hebben". Hij drong er op aan hard te werken voor een hoge produktie eji een recht vaardige verdeling. „Onze revolutie moet onze maatschappij verbeteren" aldus de president. Advertentie HET FOTOBOEK THANS aan ons bureau Witte Singel 1, verkrijgbaar. De prijs bedraagt f 1.95. Franco huis f2.20 Telefonische bestellingen num mer 25041 i01710) girorekening 57055 t.n.v. LEIDSCH DAGBLAD N.V., LEIDEN. De oplage „WIE WAT WAAR 1963" is uitverkocht. De president liet zich zeer open hartig uit over zijn moeilijkheden en zijn beweegredenen bij zware beslis singen. zoals op het gebied van de binnenlandse politiek tegen de prijs verhoging in de staalnijverheid en op het gebied van de buitenlandse poli tiek inzake Cuba. Kennedy verheelde niet. dat zyn verhouding tot de Ame rikaanse volksvertegenwoordiging uiterst moeilijk is. omdat ook in zijn eigen Democratische partij van con servatieve zijde veel verzet bestaat tegen bepaalde onderdelen van het presidentiële programma, zoals de onderwijsverbeteringen en de zieken- huisverpleging van bejaarden. Hij verwacht ook in de komende zitting een zware strijd. De president meent, dat econo mische. politieke en sociale verster king van de vrije wereld en verstevi ging van de bondgenootschappen de In de Afrikaanse republiek Senegal is sinds gisteren een strijd om de macht gaande tussen president Leopold Senghor en pre mier Mohammed Dia, die wel door de eerste een gematigde. Fransgezinde politicus schijnt te zullen worden gewonnen, al was vanochtend de situatie nog zeer verward. Cuba is bereid 1200 gevangenen, gemaakt tijdens de mislukte Ameri kaanse invasie van april 1961. te rui len voor een scheepslading medicij nen en babyvoeding, zo wordt in New York vernomen. De Newyorkse advocaat James Do novan heeft verscheidene malen Cu- ha bezocht om te onderhandelen over de vrjjlating van de gevangenen. Hij zou premier Castro hebben overge haald goederen in plaats van geld als losprijs te aanvaarden. De regering van premier Dia werd gisteren afgezet. De Nationale Ver gadering van Senegal nam in een buitengewone zitting ten huize van haar voorzitter, Gueye, een motie van wantrouwen tegen de regering aan. Senghor had vergunning gege ven voor deze zittin, nadat Dia het gebouw van de Nationale Vergade ring door politie en militairen had laten bezetten om zodoende te voor komen dat de motie in stemming zou worden gebracht. Onmiddellijk na het aannemen van de motie van wantrouwen werd in de Nationale Vergadering een voorstel Ingediend tot het houden van een volksstemming over wijzi ging van de grondwet. Tot zolang zou de regering onder leiding van Senghor moeten staan, die zelf zijn ministers zou moeten kiezen. Was de loop der gebeurtenissen tot dusver goed te volgen, hierna werd de ontwikkeling steeds onduidelijker, mede door het herhaaldelijk uitval len van de verbindingen. Een uit zending van Radio-Dakar gister- avond, waarin Senghor de bevolking j zou toespreken, werd enkele minuten nadat de president zijn rede was be- j bonnen, afgebroken. Even later werd de stem van de afgezette premier Dia hoorbaar, doch echter ook voor slechts zeer korte tijd. Het grootste gedeelte van de strijd- j krachten zou echter president Sen ghor steunen. Ook werd vanochtend I bekendgemaakt, dat de gendarmerie I en de politie hun trouw aan Senghor i hadden betuigd, hoewel men eerder I de indruk had gekregen dat deze on derdelen van de gewapende macht aan de kant van Dia stonden. Tot een treffen tussen beide partijen was het tot vanochtend nog niet geko men. Een grote menigte dromde gister avond bU het regeringsgebouw in Dakar samen, waar zich aanhangers van Dia hadden verschanst. Het ge bouw was omsingeld door troepen die trouw waren aan Senghor. Ook het paleis van de president stond onder strenge bewaking. Het radio station was gisteravond nog in han den van medestanders van Dia, maar omsingeld door gezagsgetrouwe val schermtroepen. In een radio-uitzending, waar schijnlijk vanuit een plaats op 30 km van Dakar, heeft Senghor zich fel gekeerd tegen de „weloverwogen schending van de grondwet" waarin Dia zich schuldig had gemaakt. Hij riep het volk op. hem door massale betogingen te steunen. De crisis, die al enkele maanden in de lucht hing, is niet zozeer een gevolg van spanningen tussen Sen ghor en Dia persoonlijk, als wel tus sen beide groepen van aanhangers. Senghors volgelingen menen, dat Dia te ver is gegaan met zijn sociale hervormingen en corruptie tolereer de. De groep-Dia meende daarente gen. dat Senghor de maatschappe lijke ontwikkeling van het land rem den en de hogere standen bevoor deelde. Senagal ls een voormalig Frans gebied, dat in augustus 1960 onaf hankelijk is geworden. Het land telt ruim tweeëneenhalf miljoen inwo ners. Gisteren is dr. P. J. Platteel. de oud-gouverneur van Hieuu> Guinea, geinstalleerd als burge meester van Ede. De loco-bur gemeester. de heer M. Wiege- raadt hing hem de ambtsketen Geen bekervoetbal op 1 januari De KNVB is niet ongenegen do drie bekerwedstrijden die voor I jan. waren vastgesteld, uit te stellen. Het betreft hier Vitesse SHS. Velox— Noad en Wageningen-RCH, die zon dag j.l. niet door gingen. Indien deze clubs de KNVB een andere aanne melijke datum bijvoorbeeld mid den in de week kunnen opgeven, zal het uitstel wel worden verleend. Het Centraal comité van Anti- Revolutionaire kiesverenigingen heeft gistermiddag meegedeeld dat het ook van mr. dr. E. P. Verkerk bericht heeft ontvangen, dat deze voorne mens is zijn plaats in de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de volgende parlementaire periode vrij te maken. Mr. dr. Elias Picter Verkerk is 63 jaar oud en burgemeester van de gemeente Boskoop. Hij maakt sinds 1946 deel uit van de Tweede Kamer. Na dr. Bruins Slot nu dus ook mr. Verkerk Onze parlementaire redactie tekem VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond plaatselijk enige regen of natte sneeuw en hier en daar mist. Ongeveer dezelfde tempera turen. Overwegend matige wind tus sen west en noordwest, langs de kust van Holland en Zeeland tijdelijk krachtig, maar in het noordoosten van het land aanvankelijk zwakke zuidelijke wind. 19 DECEMBER Zon op 08.44. onder 16.29 uur. Maan op 00.22, onder 13.24 uur. Hoogwater te Katwijk: te 9.07 en 21.38 uur, laagwater te 4.26 en 16.53 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Het Belgische radioschip ..Uilenspiegel" op het strand bij Cadzand. Het schip strandde tijdens een sleepreis naar Vlissingen. De Spoorwegen zullen deze week een krachttoer moeten verrichten om duizenden en dui zenden Nederlanders naar de bekende wintersportoorden in Oostenrijk, Zwitserland en Zuid-Duitsland te brengen. Alleen al de speciale treinen van de reisbureaus vervoeren morgen 800 donderdag 800, vrijdag 2000, zaterdag 900 en zondag 1500 passagiers. Hier- van gaat 78 procent naar Oostenrijk. 10 T na.r Zuid-Duitsland en 12 1 procent naar Zwitserland. Om de enorme stroom vakantiegangers te j kunnen verwerken zal de N.S. zelf j het gewone vervoer naar het zuiden in de week van 19 tot en met 23 de- cember uitbreiden door het inleggen 1 van zestien extra treinen met gemid- deld elf rijtuigen. Een moeilijkheid voor de Spoor wegen is, dat het wintersportver- j voer samenvalt met het transport van buitenlandse arbeiders uit Duitsland en Zwitserland, die de j feestdagen thuis willen doorbren gen. In Duitsland werken 300.000 Italianen, 90.000 Spanjaarden. 95 000 Grieken en 15.000 Turken, het aantal buitenlandse arbeiders 1 in Zwitserland bedraagt 500.000. Naar schatting 70 procent van deze mensen gaat voor de kerst naar huis. Voor het vervoer van de buiten landse arbeiders hebben de Duitse spoorwegen 106 extra treinen naar Italië, 16 naar Spanje en 8 naar Griekenland ter beschikking gesteld. In Zwitserland verwacht men, dat in de week voor Kerstmis 100.000 Ita liaanse arbeiders naar het zuiden zullen trekken. Voor de arbeiders, die van de speciale treinen gebruik ma ken. gelden aantrekkelijke reducties. Er zijn echter werkgevers, die de Ita- lianr i gratis een eersteklas reisbiljet aanbieden als ze enkele dagen later een „gewone" trein nemen, hetgeen het bijzonder moeilijk maakt, te schatten, hoe de bezetting van de verschillende treinen zal zijn. Met gezin Daarbij komt nog, dat veel Ita liaanse arbeiders hun gezin hebben laten overkomen, zodat de kans be staat. dat zij met vrouw en kinderen op reis zullen gaan naar hun familie. Sommigen van hen hebben samen met enkele collega's een auto gekocht en de spoorwegen houden er dan ook al rekening mee. dat ze extra rijtui- gen aan de treinen zullen moeten koppelen voor het vervoer van deze wagens. Ook daardoor blijft de moge- J lijkheid voor bijzonder wintersport- vervoer door de Nederlandse spoor- wegen beperkt: men kan nu bij de buurlanden geen treinstellen lenen. Alle treinen naar Oostenrijk. Zwit serland en Zuid-Duitsland op 21 en 22 december zijn volgeboekt De trei- nen op 19. 20 en 23 december zijn oü- i na volgeboekt. De vakantiegangers keren na 6 jan j meestal wat meer gespreid uit de wintersportgebieden terug en men verwacht dan ook. dat de vervoers problemen dan nlec zo groot zullen I zijn als deze week. daarbij aan: de politiek is een hard bedrijf. Dat is al vaak gezegd en het klinkt bijna als liet intrappen van een open deur. Nu is wereldkundig geworden, dat dr. Bruins Slot, Anti- Revolutionair fractievoorzitter in de Tweede Kamer, niet meer voor een kandidatuur in aanmerking wil ko men. Officieel is medegedeeld, dat hij zich. op grond van een medisch advies, genoodzaakt ziet een eind te maken aan het gelijktijdig vervullen van het Kamerlidmaatschap en het hoofdredacteurschap van het dagblad ..Trouw". Dr Bruins Slot is sinds 1956 frac tieleider van de A.R.P. geweest. Hij was een andere figuur dan zijn rechtlijnige voorganger, dr. Jan Schouten, meer een gevoelsmens, zo zei men. Gevoelsoverwegingen hebben dan ook zeker ten grondslag gelegen aan zijn opmerkelijke standpuntbe paling over de kwestie-Nieuw-Guinea bij de algemene politieke beschou wingen in de Tweede Kamer in ok tober 1961. Daar is nogal wat over te doen geweest. „Dr Bruins Slot is niet principieel meer", zo kon men in een aantal kringen van zijn eigen geestverwanten horen verluiden. Dat verwijt in het Anti-Revo lutionaire milieu een heel ernstig verwijt zal wel hebben doorge speeld bij het voorbereiden van de kandidatenlijsten voor de komende Kamerverkiezingen. De loop van zaken hierbij moet zodanig zijn geweest, dat de man, die zestien jaar fractielid was. waarvan de laatste zes jaar zelfs als voorzitter, een elfde plaats op de lijst toege dacht kreeg. Dit moet voor dr. Bruins Slot wel heel moeilijk te verwerken zijn ge weest. Een elfde plaats achter een aantal heel wat minder promi nente figuren. Bepaalde groepen in de partij wilden kennelijk van de I „niet-principiële" Bruins Slot af, maar wilden hem blijkbaar ook weer j niet helemaal laten schieten. Van- 1 daar een grievend-lage plaats. Voor een gevoelig man als dr. Bruins Slot niet alleen hard. maar In zekere zin ook tragisch. Op medische advies wü hij zich nu terugtrekken. Wij geloven niet ver mis te tasten, wanneer wij aannemen dat de moeilijkheden in de kring van de A RP. hiermee in verband staan. Afgezien van het feit, dat zijn ge zondheid reeds wel eens meer niet zo goed was. Onlangs heeft mr. Biesheuvel, een van de strijdbare jongere leden van de A R.-fractie in de Tweede Kamer, gezegd, dat er geen fractie denkbaar zou zijn zonder dr. Bruins Slot. al thans woorden van deze strekking. De heer Biesheuvel komt in aan merking voor een hoge plaats op de Anti-Revolutionaire lijst Wij hebben wat Nieuw-Guinea betreft nooit een duidelijk verschil tussen de heren Bruins Slot en Biesheuvel gemerkt. Maar acht men mr. Biesheuvel min eer makkelijk misbaar dan de tegen woordige fractieleider? De heer Biesheuvel is een groot man in agrarische kringen en is goed op de hoogte van internationale za ken Zo iemand kan men nog nodig hebben Maar hoe zit het met een A.R-fractie zonder dr. Bruins Slot, voor wie de heer Biesheuvel inder tijd in de bres is gesprongen? Nieuwe regering in Zuid-Rhoilesië Premier Winston Field van Zuid- Rhodesië, wiens rechtse front bij de verkiezingen van vorige week een absolute meerderheid behaalde, heeft gisteren een kabinet van acht mi nisters bekendgemaakt. Het zijn al len oud-militairen en vier hunner zijn in Engeland geboren. Field wil de blanke suprematie handhaven. In de raskwestie neemt hy een tame lijk neutraal standpunt in. Hij heeft zich uitgesproken tegen „geforceerde integratie" volledige inschakeling van het zwarte bevolkingsdeel). Advertentie Us, als het betrouwbaar ls. vormt een prima begin voor 'n gezellig etentje buitenshuis. Bind uw schaatsen eens af bij een knus cafétje of een leuk restaurant. Rust uit, laat u ver wennen en geniet dan volop van de schaarse echte winter dagen. U weet toch. dat u met Horeca-cheques kunt betalen. Zend ƒ10 - of 25.- aan het Bedrijfschap Horeca. Koningin negracht 58-59, Den Haag (giro 63 53 00; vermelden: Cheque boekje) en u ontvangt 'n cheque boekje in coupures van f 2 50^ waarmee u in elk Nederlands Horecabedrijf j kun' I uitL betalen. goed vooru! a Uit het Leidsch Dagblad van 18 Dec. 1862: t Advertentie- Burgemeester f en Wethouders van Leiden f doen te weten, dat eerlang f zal worden overgegaan tot f benoeming van een hulpon- J derwxjzer der 4e klasse open- f bare school op eene jaarwed- J de van f300.-. f Met den lsten Januari f 1863 zal ten kantore van f den rijkstelegraaf te Leiden v de volle dagdienst worden in- gevoerd en is tot 2e ambte- naar geplaatst 1. P. H. Hof- J stede.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1