Ondanks opening drie nieuwe flats voor studentengroeiend woon-tekort Derde fase hoogste gebou w van Leidentoren met 20 etages Ook plannen aan Stationsplein en de Wassenaarseweg Nieuwe experimenten KRIJGT U GASTEN DIVANBED 65.- Tweede fase Haagweg-complex Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 14 december 1962 Tweede blad no. 30832 Tot de vele problemen, die na de oorlog zijn ontstaan, behoort ook de studentenhuisvesting. Wij schreven reeds dikwijls over de oorzaken: de woningnood in het algemeen, het ingebruik nemen van de grotere oudere panden als kan toorruimten etc. de kleinere nieuwe woningen, de gestegen welvaart die bijverdiensten door kamerverhuur niet meer zo aantrekkelijk maakte als voorheen, en dergelijke. Eerst ruim tien jaar geleden rijpten de eerste plannen om in Leiden met de experimentele bouw van studentenflats de ontstane nood te lenigen. Deze plannen leidden tot het tot stand komen van de sterflat aan de Klikspaanweg op de hoek van Churchill-laan en Haagweg, welke flat in januari 1960 door Prins Bemhard werd geopend. Thans zijn bij deze sterflat drie nieuwe flat gebouwen verrezen, die in zeker opzicht een even experimenteel karakter dragen als het eer ste gebouw: men kan nu eenmaal niet op enige ervaring afgaan in vormgeving, indeling, alge mene opzet en andere aspecten. Deze drie nieuwe gebouwen bieden onderdak aan 120 studenten en drie beheerders. De ster- flat kan 222 studenten huisvesten. Hedenmiddag zijn de drie nieuwe gebouwen officieel in gebruik genomen door de president curator van de Leidse Universiteit dr. E. H. Reerink. Overigens is hiermee het Haagwegkwartier voor de studentenhuisvesting nog niet voltooid. Een derde fase is op papier zo goed als gereed. Deze omvat een torenflat van twintig verdiepingen (het hoogste gebouw van Leiden) voor ongeveer 300 vrouwelijke studenten, waarvoor de eerste paal in de eerste helft van het komend jaar de grond in zal gaan, en een mensa gebouw. Als vierde fase denkt men aan de bouw van een flat voor ongeveer 140 studenten. In een verder verschiet liggen studentenflats aan de \A assenaarsweg tegenover de nieuwe polikliniek voor de interne geneeskunde, en een toren- flat aan het Stationsplein bi) het uiteinde van de huidige flatbouw, dus bij de rotonde voor de onderdoorgang naar de Pesthuislaan. gelukkige aansluiting gevonden in bouwtrant voor de drie nieuwe ge bouwen. die het begin vormen van een soort ..campusafsluiting" waar aan ook de volgende fasen dienst baar zullen worden gemaakt. De gebouwen tellen elk vijf woon lagen en bestaan elk uit twee min of meer verticaal door gemeenschap pelijke ruimten gescheiden gedeelten van woonkamers. Gelijkvloers bevat ten de gebouwen beheerderswonin gen. De zes zo ontstane verticale eenheden bevatten over het alge meen elk 18 studentenkamers en bo vendien per eenheid enige gemeen schappelijke ruimten als waslokalen, eet- en vergaderzaaltjes, eenvoudige kookgelegenheden etc. Een van de drie flatgebouwen, die vandaag officieel in gebruik zijn genomen. Deze drie in een rij staande gebouwen sluiten een van de zijden van de toekomsti ge ..campus'' af. Veel, maar niet genoeg Mr. Drljber wees er na een wel komstwoord tot de genodigden, die bijeen waren gekomen ln de hal van de Chr. Huishoudschool aan de Tous- saintkade, de aandacht op. dat er in de afgelopen jaren veel tot stand is gekomen. In 1960 waren dank zij de activiteiten van de stichting 327 studenten gehuisvest in de nieuwe complexen Piet Paaltjenspad en ster flat en 196 in elf oude huizen in de binnenstad, tezamen dus 523 studen ten. Thans zijn het er 452 in ge noemde complexen en de drie nieuwe gebouwen en 360 in 22 oude huizen dat is 812 tezamen. Door aankoop van andere panden en andere maat regelen kan eind 1963 een totaal van 900 overschreden zijn. Maar als doel was gesteld 2500 studenten onder brengen in 1970 en gezien dat (nood zakelijke» doel is er dus nog te wei- i nig bereikt. De toeneming van ka- mers heeft geen gelijke tred gehou den mpt de toeneming van het aan- j tal studenten. Hoewel er veel oude panden kon- |den en kunnen worden aangekocht, moet men het toch in hoofdzaak van nieuwbouw hebben. Mr. Drijber ging op enkele aspec- j ten van de merkwaardige samenle ving in het studentencentrum na- j der in. en wees daarbij vooral op het nieuwe experiment, de zo sterk mogelijke menging van studiejaren, I studierichtingen en organisatorische verbanden, zoals deze in de sterflat is betracht, niet meer zo streng na te streven. Subsidie-politieh is onjuist Voorts wees mr. Drijber er op, dat de overhcidspolitiek ten aanzien van de subsidie funest is voor de moge lijkheden van de stichting en het bereiken van haar doelstellingen. Het is wel duidelijk, dat een van de hoofddoeleinden van de bouw van studentenflats door deze overheids- politiek in groot gevaar komt, na- mzlijk het streven om de studenten zoveel mogelijk in de universiteits stad te laten wonen terwille van een algemene vorming in plaats van een vakstudie. Daarop is onlangs ook gewezen in de brochure van de Cen trale Stichting Studentenhuisvesting. Hierop sluit zeer goed aan de uitla ting van Prins Bemhard bij de opening van de stcrflat. welke uitla ting mr. Drijber tot slot van zijn toespraak citeerde: Wil Nederland in de wedloop der volkeren blijven mee doen, dan is het nodig, dat wij be schikken over een studerende j^ugd, die een zo volledig mogelijke vor ming krijgt. Kennis is nodig en goed. mensenkennis is even nodig en goed". Bezorgdheid I De president curator dr. E. H. Reerink noemde eveneens een aan tal cijfers, waaruit geconcludeerd moest worden dat naast vreugde over het bereikte in hoge mate ook bezorgdheid over een groeiende ach terstand moet staan. Er is zelfs een grote achterstand ontstaan in de laatste jaren. I Uit deze conclusie moet geen on dankbaarheid worden gelezen jegens de velen die zich moeiten en tijd j hebben getroost om de studenten- 1 huisvesting te dienen. In het bijzon- Ider uitte spreker grote dank jegens I mr. Drijber. die aan de Universitaire gemeenschap bijzondere diensten heeft bewezen. Nog acht hectare Maar er moet in het bijzonder bij de autoriteiten aangedrongen wor den op een grote krachtsinspanning. Voor het gemeentebestuur betekent dit een beroep om de noodzakelijke bouwgrond te reserveren. Er zal voor 1970 nog acht hectare nodig zijn. Het huidige Haagwegcomplex meet 'twee hectare. Ook bij de regering moet worden aangedrongen op méér en sneller. Voortdurend moet er op gewezen j J worden, dat de vergroting van de I capaciteit van universiteiten en ho gescholen als instellingen van hoger 1 onderwijs en onderzoek onafwend- j baar met zich meebrengt vergroting l van de wooncapaciteit voor personeel en studenten. Niet denken in categorieën I ZolAng men denkt aan „hoger on derwijs" bestaat er alom een grote i bereidwilligheid om tot het uiterste te gaan in de investering van geld en bouwvolume in onderwijs en on derzoek. Maar zodra een integrerend deel van dit beleid de naam „woon gelegenheid" krijgt, gaat men d«n- ken aan „woningbouw" en dan rij- zen er meteen talloze moeilijkheden. Zo ontstaat er een zeer groot ge vaar dat het wel uitgevoerde deel van het beleid niet tot zijn recht kan komen, omdat het geheel niet consequent kan worden doorgevoerd. Het is betreurenswaardig, dat dit denken in categorieën zo dikwijls af breuk doet aan consequent hande len. Met het besef voor ogen. dat het noodzakelijk is voor een goede aca- demische vorming in de studiestad i te wonen, vroeg spreker zich af of j men niet enige aandacht zal moeten gaan schenken aan de vraag, wat de gevolgen zouden kunnen zijn wan- j neer de huur van een kamer méér gaat bedragen dan de exploitatiekos ten van een tweede- of derdehands autootje Bezichtiging Bij de openingsplechtigheid werd L voorts nog het woord gevoerd door I de architect de heer H. Postel, die in de andere redevoeringen uitvoe- rig lof was gebracht voor zijn ar- beid. en door een van de bewoners van de nieuwe flats de heer W. L. Verhoeff. Na de toespraken begaven de ge nodigden zich naar de nieuwe ge bouwen, die groepsgewijze onder lei ding van bewoners in ogenschouw werden genomen. Men kreeg daar bij ook gelegenheid, de maquettes te zien waarin de verdere uitbreiding j van het complex in grote lijn was j aangegeven. De bewoners van de drie nieu we gebouwen hebben zelfs de beschikking over balkons, waar het in de vrij rustige omgeving van het complex genoeglijk stu deren of rusten moet zijn. wan neer we mettertijd nog eens iets van een lente of zomer krijgen. Prof. dr. J.H. Kroeze 40 jaar predikant Maandag is het veertig jaar gele den. dat onze oud-stadgenoot, prof. dr. J. H. Kroeze, thans hoogleraar in de Semietische letteren aan de christelijke universiteit van Potchef- De Stichting Leidse Studentenhuis vesting, die de naoorlogse „geleide" huisvesting der studenten behartigt onder meer door aankoop van oude panden in de binnenstad en door de nieuwbouw welke in het Haagweg complex gestalte heeft gekregen, heeft voortdurend voor ogen ge staan het tot stand komen van klei ne wooneenheden binnen een groter complex. In de sterflat is dit denk beeld verwezenlijkt door horizontale eenheden. Op zichzelf is dit expe riment wel geslaagd, maar men is thans toch in de nieuwe flats tot een meer verticale indeling overge gaan als nabootsing van de oude studentenhuizen, waaraan men was gewend. Overigens zal op grond van de meerdere kosten dit systeem bij de volgende fasen weer moeten worden verlaten. Architect H. Postel uit Bilthoven. die de stérflat ontwierp, heeft een Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten „Con Amore" zing» „Weihnachtsoratorium" Ter inleiding van het kerstfeest hoopt de Chr. Or. Ver. „Con Amore" traditiegetro «w weer het Weih nachtsoratorium" van JoL. Seb. Bach uit te voeren en wel op maandag a.s. in de Stadsgehoorzaal. Als solisten werken mee: Wieb de Rook, sopraan; Rijkje Wolleswinkel, alt, Jan Waayer, tenor cn Mar. van Egnond, bas, Cembalo. Hans Philips. De orkestbegeleiding wordt verzorgd door het Residentie Kamer Orkest. Het geheel staat onder leiding van Jan Pasveer. Uitgevoerd worden de cantates nr. 1. 2, 3 en 6. Hogere kosten, hogere huren De kosten van de sterflat hebben indertijd ruim twee miljoen gulden bedragen, het geen neerkomt op 9.000 gulden per studentenkamer. De kosten van de vandaag in gebruik genomen tweede fase bedragen 1,4 miljoen gulden, dat is 11.000 gulden per kamer. De kosten per kamer van de derde fase, de torenflat, komen nog hoger te liggen. In de tweede fase moeten huren berekend worden van 60 tot 65 gul den per maand, inclusief gas, elek triciteit, verwarming en dergelijke voorzieningen. Die van de sterflat waren lager, docht die voor de to renflat zullen ongetwijfeld op rond tachtig gulden komen. Deze stijging baart zorg. doch is onvermijdelijk als gevolg van de al gemene huurprijsontwïkkeling en vooral van de subsidiepolitiek van de regering. Aanvankelijk werd f5500.- per kamer door de overheid gesubsi dieerd, thans hoogstens f 3000,-, ter wijl de bouwkosten aanzienlijk zijn gestegen, en dit ongetwijfeld zullen blijven doen. Bij de openingsplechtigheid van hedenmiddag werd op deze sombere zijde van het vraagstuk de- studen tenhuisvesting onder neer de nadruk gelegd door de voorzitter van de I Stichting Leidse Studentenhuisvesting mr. J. Drijber, eertijds adjunct-se cretaris van curatoren en van begin af stuwende kracht in de stichting, I en thans burgemeester van Middel- I burg. Speciaal aan onze provincie werden enkele pagina's gewijd in het Fotoboek „WILHELMINA". Dit fraaie fotoboek over het veelbewogen leven van de nobele Vrouw, die ons land 50 Jaren lang bestuurde, is MET INGANG VAN MAANDAG A.S. VERKRIJGBAAR. Door U in persoon, telefonisch of schriftelijk op te geven aan het bureau van dit blad, bent U zeker van een exemplaar. Een boek dat tot In lengle van jaren de herinnering levend houdt aan een der grootste vrouwen uit de Nederlandse historie! Afgehaald aan ons bureau slechts f 1.95; franco huis f2.20 stroom in Zuid-Afrika, werd beves tigd als predikant in de Geref. Kerken. Jan Hendrik Kroeze werd op 26 fe- I bruari 1897 uit een hoofdonderwij zersgezin te Leiden geboren. Op 12 november 1937 promoveerde hij aan de V.U. bij prof. dr. C. van Gel deren op een proefschrift „Genisis veertien" tot doctor in de faculteit van de godgeleerdheid. Nadat de heer Kroeze na préparatoir examen was beroepbaar verklaard in de Ge ref. Kerken werd hij op 17 december 1922 door ds. N. G. Kerssies uit We- zep bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Leidschendam. In 1947 vertrok de jubilaris naar Zuid- Afrika, waar hij eerst drie jaar werk zaam is geweest als Senior Lector aan de christelijke universiteit te Pot- chefstroom. Op 23 juni 1950 werd hij benoemd tot hoogleraar in de Semie tische letteren aan deze universieit, waar hy thans nog Hebreeuws, Ara mees, Akkadisch. Arabisch. Syrisch en Ugarietisch doceert. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd moet prof. dr. Kroeze met ingang van 31 december a.s. aftreden als vast hoogleraar. Daar hij na zijn ontslag als vast hoogleraar nog als tijdelijk hoogleraar te Potchefstroom werk zaam zal blijven, ligt het niet in de bedoeling van prof dr. Kroeze om binnenkort naar Nederland terug te keren. Gouden doctoraten Dinsdag 18 december zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. G. H. Pow- nal, geboren te Banjoewangi <Ind.) en thans wonende te 's-Gravenhage, aan de Leidse Universiteit promo veerde tot doctor in de rechtsweten schap. Woensdag 19 december zijn mr. H. W. van Nieuwenhuizen, geboren te Gorontalo. thans wonende te 's-Gra venhage, en mr. W. H. van Helsdingen geboren te Amboina en eveneens wo nende te 's-Gravenhage, vijftig jaar geleden aan de Leidse Universiteit bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap. Op donderdag 20 december ten slotte is het vijftig jaar geleden dat mr. J. Versteeg, geboren te 's-Gra venhage en thans wonende te Wasse naar, aan de Leidse Universiteit pro moveerde tot doctor in de" rechtswe tenschap. KERSTCONCERT IN EETHLEHEMKERK Voor het eerst in haar 25-Jarig be staan zal in de Bethlehemkerk aan de Driftstraat een concert *.7orden gegeven door de organist der kerk Jaap Remmelzwaal. Het concert vindt zaterdag 22 december plae.ts. Medewerking verlenen Tineke Flin terman—De Jong, mezzo-sopraan en J. Broekhuis, trompet. Op het programma, dat nagenoeg uitsluitend uit kerstmuziek bestaat, staan werken van Bach, Buxtehude, d'Aquin, Franck, Verwoerd e.a. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge- I slaagd: voor het kand. ex. genees- I kunde mej. L. E. Goemans te Nijme gen eif de heren W. Bergma te Stein (L), H. F. Dankmeijer te Oegstgeest, A. C. Koch te Monster, H J. C. M. Piasmans te Roosendaal en J. H H. de Swart te Den Haag; voor het doet. ex. Ned. recht mevr. M. J. Spier— I Walraven te Eindhoven en de heer M. I G. J. M. Kortmann te Zoeterwoude; I voor het kand ex. Ned. recht mej. A. J. H. M. Maartens te Rotterdam, mej. E Eikerbout te Wassenaar, mej. F. I van Berkel te Scheveningen. inej. E. J. Smits te Bennebroek en mej. N. A. Elenbaas te Den Haag en de heren J. H. Gillebaard te Hazerswoude, P. H. v. d. Brandhof te Den Haag. H. J. Overhoff te Den Haag. F. Ch. Lauw- aars te Rotterdam. W. D Oldemans te Den Haag. F. H. A M. Thonnissen te Den Haag, E P. Elink Schuurman te Breda, E. H. E. M. Wellink te Bre da, P. A. J. Th. van Teeffelen te Rotterdam, J. de Vroe te Den Haag, A. E. Stoop te Den Haag. P. R. C. M. Paalvast te Breda: voor het kand. ex. notariële studierichting de heer A. J. F. Korbelek te Leiden. l-PERSOONS met 15 jaar garantie, met matras, kapokkussen, wollen blokdeken, molton deken, matrasdek, compleet DEZE BIJZONDERE AANBIEDING NATUURLIJK BIJ.... Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3