Claeryn KUNSTKRING INTRODUCEERT "ZTP PERFECT BLAAS-KWINTET kunst kaleiöoscQQp ter Hoe moeten wij de resultaten van eerste zittingsperiode zien? ..DUNK ALST "JONGE" MOET ZUN! CONSTANT De BENDER Een gelukkige keuze: r ijnzmnig musiceren van een interessante combinatie Briljant! ,WILHELMINA' m Na twee maanden concilie Progressieve concilievaders streven naar correctie „Mona Lisa" morgen per schip naar het Metropolitanmuseum Concertgebouworkest in 1963 naar Berlijn en Hamburg? De Gaulles visie op de republiek Cals verdedigt beleid inzake de stiideiiteiieettafels In 1967 houdt Zweden rechts LF.IDSCH DAGBLAD DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 Martha Graham en MET de sublieme fluitist Jean-Pierre Rampel in de voorhoede, presenteerde zich voor de Kunstkring „Voor Allen'' het „Quintette a vent Frangais". met verder Jacques Chambon (hobo), Jacques Lancelot (klarinet), Gilbert Coursier (hoorn) en Paul Hongne (fagot), allen een ereplaats verdienend in de rijen der kamermuziekspelers, raskunstenaars van groot formaat, wier bijzondere beheersing van hun blaasinstrumenten opvallend was. Ge wordt bovendien geconfron teerd met een aantal zelden ge hoorde werken, ook al omdat een dergelijke interessante combinatie zich met dikwijls voordoet. De onderlinge homogeniteit is volmaakt, de toon van alle kwartet leden onderscheidt zich door een ge nuanceerde klanksonoriteit, de fijn zinnige muzikaliteit vormt een con stante bron voor pure en hartver- overende verrukking. Technische moeilijkheden blijken voorts voor dit uitnemende ensem ble nauwelijks of niet to bestaan. In het besef, hoe ontzaglijk moei lijk het is de hierboven genoemde Instrumenten te bespelen, kan slechts verwondering heersen over de door deze musici bereikte graad van volmaaktheid, welke telkens tot op getogen applaus aanleiding gaf. briljante kwaliteiten van dit kwintet kwamen allereerst na drukkelijk naar voren in het Divertimento „San Antonio" van Joseph Hayden. Naar bekend compo neerde Brahms op het imposante koraal zijn „Heydn-variaties", overi gens heeft deze Hayden niet zo heel veel om het lijf Een „Concert voor fluit, hobo en fagot" van Antonio Vivaldi boeide speciaal in de beide sprankelende en opvallend frisse Allegri. Advertentie De bekende schrijver over het Oranjehuis, DAVID WIJNBEEK stelde 'het fraaie fotoboek samen, dat binnenkort ver krijgbaar Is aan het bureau van dit blad 96 pagina's in tweekleurendruk met meer dan 200 foto's, in stevig omslar. Afgehaald aan ons bureau slechts f 1.95. Franco huis f 2.20. Als laatste nummer voor de pauze „Cassation voor hobo. klarinet, hoorn en fagot" van Mozart. Een Cassation was in de 18de eeuw een orkest- of kamermuziekwerk, verwant met de serenade of het divertimento en be stemd voor de open lucht. Een ver trouwde, niettemin veelzeggende Mo zart. De modernen kwamen na de pauze aan bod: de reeds van het Danzi- kwintet gehoorde „Kleine Kam- mermusik für Blaserquintett" van Paul Hindemith. enerzijds speels en dartel, anderzijds mysterieus en voorts twee kleine Juwelen: Honeg- gers grillige „Danse de la chèvre" en en Debussy's befaamde „Syrinx", waarin Jean-Pierre Rampal zijn naam als een der grootste fluittlsten van onze tijd volledig bevestigde. Het Quintette a vent Francais" (Foto LD/Holvast) Van Jean Francai.x, die w(j al her haaldelijk als een fameus pianist leerden kennen, introduceerde men diens „Kwintet voor blazers", met 'n teder Andante, een flonkerend Scherzo, gefundeerd uitgewerkte „Va riations" en een knap en humoris tisch gevonden „Temp di Marcia Francese" met een verrassend ge vonden slot. waarin dit eminente vijftal werkelijk alles demonstreerde wat naar een onweerlegbare muzi kale climax kon leiden. Aan het sa menspel werden hier de allerhoogste eisen gesteld, maar er werd geen veer gelaten. Geen wonder, dat hierop nog een toegift volgen kon: het laatste der „Trois pièces brèves" van Jacques Ibert, al evenzeer perfect gespeeld. De Kunstkring had met dit kwin tet een alleszins gelukkige keuze ge daan! H. In twee constellations is gistermid dag de Amerikaanse dansgroep van Martha Graham uit Helsinki op Schiphol aangekomen. In het ene toestel zaten de 20 dansers en dan seressen. alsmede het uit 25 leden bestaande Britse orkest en 12 man administratief en technisch perso neel. In het andere arriveerde de elektrische apparatuur, de decors, kostuums, requisieten en muziek instrumenten, samen bijna 10 ton wegend. Martha Graham, die In 1954 ook een bezoek aan ons land heeft ge bracht. zal gelijk gemeld met haar groep drie voorstellingen geven, Daarmee is dan tevens de hele tournee door de oude wereld afge lopen die op 24 oktober in Israël was begonnen. Daarna vertoonde de groep haar moderne dansen in An kara. Athene. Belgrado, Zagreb, Warchau. München. Keulen, Stock holm, Oslo en Helsinki. Op 20 december keert het gezel schap met een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al van Parijs naar New York terug. STOEL VAN P. C. HOOFT VOOR HET MUIDERSLOT Het Hoogheemraadschap van de Zeedijk beoosten Muiden heeft aan de Staat der Nederlanden, ter plaat sing in het Muiderslot, een 17de- eeuwse ebbehoute stoel, vanouds genoemd de stoel van P. C. Hooft, ten geschenke gegeven. De staatssecretaris van O. K. en W. heeft deze schenking gaarne aan vaard en de schenker zyn oprechte dank betuigd. WERELDCONGRES „JEUGD EN MUZIEK" De vereniging „Jeugd en Muziek- Nederland" zal deelnemen aan het 17e wereldcongres van de F IJ M (Internationale Federatie van jeu- nesses musicales), dat van 15 tot 20 april 1963 op Majorca wordt gehou den. Het 18e FIJM-congres wordt gehou den in Amsterdam in de maand juli 1964. EXPOSITIE OOSTERSE TAPIJTEN IN PRINSENHOF Dinsdag a.s. wordt in het Museum „Het Prinsenhof" door de ambassa deur van Frankrijk. Z.E. Ie Comte de Crouy-Chanel een expositie van oude Oosterse tapijten uit verzame ling Robert de Calatchi te Parijs, ge opend. Advertentie Is er iemand in uw gezin muzikaal? Dan is het heerlijk om een piano in huis te hebben. De aanschaf zal u meevallen. Komt u maar eens informeren naar de vele merken en mogelijkheden die wij u bieden. U kunt verzekerd zijn van een verantwoord advies. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60 A Leiden, Hoogewoerd 90, - tel. 20097 Amsterdam -A. deskundig in klank Arnhem Breda Rotterdam (Van onze Romeinse correspondent) maalviering volgens protestants ge bruik of dat „gemengde" huwelijken voor Rome rechtsgeldigheid zouden hebben als zij niet in een katholieke kerk en met de gebruikelijke voor waarden zyn gesloten, enz.) inaay dan toch in verdraagzaamheid en samenwerking op velerlei gebied. Tot dat alles is deze eerste zitting het voorspel geweest. Sommigen me7 Na de sobere plechtigheid van de slotzitting wordt het concilie j "en. dat het concilie slecht was voor- 1 bereid, maar vergeten, dat zij, die aan het voorbereidende werk deelna men geen ander punt van uitgang hadden dan hun handboeken geba* seerd op Trento en op 1869 In leder geval hebben deze twee maanden grote waarde door de er varing. die de concilievaders nu heb ben opgedaan, een ervaring die het! mogelijk zal maken, dat de volgende gedurende negen maanden zwijgend voortgezet. Dit is iets nieuws in de lange geschiedenis der oecumenische concilies, die in het jaar 325 te Nicea begon en in 1870, uit hoofde van de verklaring, dat de Paus onfeilbaar was. voorgoed afgesloten leek. Maar er is zo veel nieuw aan dit concilie: het feit alleen al. dat het werd uitgeschreven en daarna de grote verrassing, dat de bisschoppen in hun overgrote meerderheid er genoeg van hadden aan de lei band van de curie te lopen. Grote verrassingen Voor liet eerst uit Parijs Kosten bedragen 400 miljoen gulden (Van onze Parijse correspondent) Het beroemdste schilderij, waarover het Louvre beschikt, Da Vincis Mona Lisa. zal morgen voor het eerst het Parijse museum verlaten om naar Amerika te kunnen worden gestuurd. Tegen alle acties in de kranten en elders van kunstkenners en -liefhebbers, om de Mona Lisa, met haar mysterieuze glimlach, in Parijs te houden, zijn dus uiteindelijk toch afgestuit op de onverzettelijkheid van de minister van Cultuur, André Malraux. die indertijd de directie van het Newyorkse Metropolitan-museum het wereldberoemde doek voor een bijzondere expositie te leen had toegezegd. „Openbaar Kunstbezit" nu ook in België I In januari begint in de Neder landstalige uitzendingen van de Belgische radio en televisie een programma naar het voorbeeld van Openbaar Kunstbezit" in Nederland. In overleg met de Ne- Do Hol bevroren De Hell is bevroren en zelfs de Hellekreek is in ijs veranderd bij een temperatuur van 21 graden onder nul. In de Engelenpas tus sen de Satansheuvels ligt een meter sneeuw. De ,flell" is een zomerverblijf op 24 km van Ann Arbor in Mi- Voorts de bijna dramatische wijze, waarop ontwerpen, die het resultaat waren van enige jaren voorberei dend werk werden afgekeurd en voor herziening teruggestuurd niet naar de oorspronkelijke commissie theologiezelfs niet naar de con ciliecommissie (doctrine en zeden) die haar min of meer had vervan gen, maar vaar een geheel nieuwe door de Paus speciaal ingestelde commissie onder leiding van de twee kardinalen, Ottaviani en Bea, die in dit eerste deel van het con cilie vaak de protagonisten, de hoofdrolspelerszijn geweest en die men ook als antagonisten, tegen standers, mag zien, mits men er zich wel van bewust blijft, dat zij beiden eenzelfde meester dienen, Christus en eenzelfde zaak voor staan, het heil der R.-K. Kerk. Het verschil is slechts, dat Otta viani (en daartoe is hij tenslotte de man van het H.-Officie, de instelling die het geloof zuiver moet bewaren het bestaande verdedigt en beves tigd wil zien, wat de beide laatste concilies (Trento van 15451563 en eerste Vaticaans van 1869 tot 1870» hebben beslist, terwijl Bea, al is hij dan 82 en Ottaviani tien jaar jonger, tot een nieuwere school behoort en ijvert voor een universele kerk. die de ganse christenheid zal omvatten Tam-aam-muziek en rituele dansen Grijpbare resultaten van deze eer ste twee maanden zijn er niet veel. Werkelijk afgehandeld Is alleen het schema over de liturgie, dat na heel veel amendementen in een nieuwe vorm zal worden geredigeerd en dan goedgekeurd. Wat er nu precies In die liturgie zal veranderen Is voor lopig nog geheim; In leder geval zul len, vooral in de missielanden, plaat selijke gebruiken mits niet strijdig met de leer. mogen worden ingelast, bv. tam-tammuziek en rituele dan sen in Afrika, liturgische dansen in Het is waarschijnlijk, dat wanneer men eenmaal de rechten van de bis schoppen zal hebben vastgelegd (en dat wordt één der belangrijks? pun ten in het najaar van 1963' de be slissing over Latijn of volkstaal voor een groot deel aan de bisschoppen zal worden overgelaten of wellicht aan de bisschoppenconferentie der verschillende landen. Maar al is er dan in die twee maanden niet zo heel veel definitief geregeld, toch zijn de resultaten zeer bevredigend. Een concilie is niet een congres of een parlement .waar be sluiten worden genomen, die onmid- deiyk invloed oefenen. De toepassing van wat er besloten wordt komt eerst na verloop van tijd. Men bedenke maar eens. dat de R -K. Kerk nu nog leeft onder de Invloed van het concilie van Trento. Correctie op Trento Er is gezegd, dat het huidige con cilie zowel Trento als het eerste Va ticaanse ongedaan zou willen maken. fasen sneller verlopen. en efficiënter zullen Aan problemen niet voorbijgacn Het aantal schema's is van 69 een ongehoord groot aantal, groter dan alle decreten, die totnutoe werden goedgekeurd door alle voorafgaande concilies tezamen! werd terugge bracht tot 21. Maar het is te hopen, dat ook de onderwerpen wat minder abstract, wat minder dogmatisch en juridisch worden. De Paus heeft herhaaldelijk aan gedrongen op een „pa-.tnr.ial karak ter". In dat kader kunnen de grote vragen, die onze tijd beroeren niel achterwege worden gelaten. We we ten, dat een zeer groot deel de» mensheid sterk ondervoed Is. Wjj we ten. dat de ontkerstening in onze westerse wereld meer mensen aan de kerk. protestant of katholiek, ont trekt dan de missies en zendingen ia andere werelddelen weten te bekeren» Wij weten, dat onze planeet be dreigd wordt door een angstwekken- derlandse Stichting heeft de cut- Indonesië, ené. verder zal Over één nacht ijs is de minister echter niet gegaan. Op de Fran.se oceaanreus „France" is voor de Mona Lisa een speciale cabine gebouwd, waarin het doek in een hermetisch luchtdichte kluis geplaatst zal wor den. Volgens de experts van het Louvre zou, zelfs wanneer de „Fran ce" mocht zinken, de Mona Lisa nog gered kunnen worden. In haar water dichte verpakking zou men Da Vin cis meesterwerk later altijd nog van de bodem van de Oceaan kunnen op duiken. Een lid van de Louvre-direc- tle zal de Mona Lisa bovendien ver gezellen, om haar gedurende de reis en tot de terugkeer in Parijs geen moment uit het oog te verliezen. De kosten van het vervoer en van de verzekering, die op een waarde van bijna f 400 miljoen is gebaseerd, zul len geheel door Frankrijk worden ge dragen. tuurraad voor Vlaanderen in sa menwerking met de BRT een programma uitgewerkt onder de naam Openbaar Kunstbezit in Vlaanderen"dat dezelfde vorm heeft als de uitzendingen in Ne derland. Het eerste jaar zullen om de 14 dagen in radio- en tv-uitzendingen 24 kunstwerken worden besproken, alle uit de Vlaamse musea, van Van Eyck, David, Bosch, Brueghel, Ru bens Rembrandt, Permeke en De Smedt. Gehoopt wordt, dat het Vlaamse initiatief evenveel succes zal hebben i als in Nederland, waar reeds zeven jaar elk jaar 100.000 deelnemers wor- i den geregistreerd. Voor de Vlaamse j uitzendingen zijn reeds meer dan j 6.000 voorintekeningen ontvangen. Ook Nederlanders kunnen zich op de cursus abonneren, (door over schrijving van f 10,- op gironummer 135.20 ten name van Openbaar Kunstbezit in Vlaanderen). ruim gebruik mogen worden gemaakt van de volkstaal in die landen, die geen Latijns verleden hebben, terwijl in West-Europa het Latijn wordt ge handhaafd, zeker in de canon van de mis, maar met toelating der volkstaal in de kerkzang en bij diverse litur gische handelingen. Advertentie SPAAK: harde maatregelen tegen Katanga zinloos De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Spaak, heeft gisteren in Brussel een militair offensief van de Verenigde Naties tegen Ivatanga „gevaarlijk en nutteloos" genoemd. Spaak zei In antwoord op vragen van journalLsten, dat door een der gelijk offensief geen oplossing kan worden gebonden voor het vraagstuk van de Katangese afscheiding. Spaak zei te vrezen, dat in de Vei ligheidsraad van de VN een meer derheid zal worden gevonden voor het nemen van „harde" maatregelen te gen Katanga. De Belgische regering hoopt echter, dat een bemiddelings poging. die thans door een speciale Belgische afgevaardigde bij Tsjombe in Elizabethstad wordt gedaan, suc ces zal opleveren. In een regeringscommuniqué is medegedeeld, dat premier Adoela van Kongo 17 landen, waaronder Neder land verzocht heeft de invoer te wei geren van Katangees koper en ko balt. waarvan de export niet werd 'oegestaan door de centrale regering :n Leopoldstad. Het verzoek werd ge daan in het kader van de derde fa se van liet plan Oe Thai t voor de hereniging van Kongo, welke ook ;ancttes en andere d. ukmaatregelen inhoudt, om Katanga te noodzaken een e nd aan de afscheiding te ma- De directie van de Ned. Orkest-stichting deelt mede dat onder handelingen gaande zijn met de directie van de Berliner Fest- woche over het optreden van het Concertgebouworkest in septem ber 1963 in Berlijn. Naar het zich laat aanzien zullen twee concerten in Berlijn worden ge geven, op 24 en 25 september, resp. onder leiding van Eugen Jochum en Bernard Haitink. Uitgevoerd worden dan o.a. de Vijfde Symfonie van Bruckner onder leiding van Jochum en de Eerste Symfonie van Mahler onder leiding van Haitink. Vermoe delijk zullen enige Nederlandse solis ten aan de concerten medewerken. Het Concertgebouworkest ontving eveneens een uitnodiging uit Ham- EX-DICTATOR JIMENEZ GEARRESTEERD De voormalige Venezolaanse dicta tor Jimenez is gisteren in Miami Beach (Florida) aangehouden nadat de rechter diens beroep tegen uitwij zing naar Venezuela had verworpen. Jimenez woont sinds zijn vlucht in 1958 in een luxueuze villa in Miami Beach. Venezuela heeft zijn uitlevering verzocht omdat iiy wordt beschu'digd van vier moorden en diefstal van mil joenen dollars. Jimenez beweerde dat hij in Venezuela niet eerlijk berecht zou worden en dat hij het doelwit zou zijn van persoonlijke en politieke burg. Het ligt in de bedoeling daar een concert te geven op 22 septem ber en ook dan de Vijfde Symfonie van Bruckner onder leiding van Jo chum uit te voeren. \W/FEIS. shmk! (Van onze Parijse correspondent) In een boodschap aan de Nationa le Vergadering heeft het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle de principes omschreven, die aan de basis zullen moeten liggen van de nieuwe republiek. Een vernieuwing waaraan hy de parlementsleden uit nodigde hun oprechte bijdrage te willen leveren. In de boodschap van De Gaulle, die door alle Kamerleden, op de veertig communisten na. staande werd aangehoord, wordt het parle ment bezworen constructief met de regering samen te werken. Een een- komstige functie van de senaat, die De Gaulle de komende jaren in grijpend zou willen hervormen. Wel onderstreept het staatshoofd nogmaals de diverse taken welke Frankrijk in de wereld morgen wachten. Aan de bijzondere banden met Afrika, inclusief Algerije, werd een speciale passage gewijd en met betrekking tot de reorganisatie van Europa noemde de generaal met na druk de Frans-Duitse vriendschap, die hierby als grondslag zal moeten dienen. Veelbetekenend was tenslotte de ver zekering, dat Frankrijk zyn inter- heidspartU zoals die in de autoritair nationale rol niet zal kunnen spelen geregeerde landen als Portugal er. zonder een modern leger. Met die Spanje en ook in de volksdemo- I opmerking werd uiteraard op het cratieën bestaat, wordt door De Franse kernzwaard gedoeld, dat de Gaulle echter van de hand gewezen, komende dagen op de NAVO-minis- In tegenstelling met de verwachting tersconferentie een der voornaam- Dat ls stellig te boud gesproken, j de overbevolking. Dit zijn vraagstuk- Maar dat de progressieve concilieva ders, die verreweg de meerderheid blijken te vormen, streven naar een zekere correctie op Trento en op 1869, ls zeker. Als de voortekenen niet bedriegen, zal het concilie dat wjj thans beleven wel niet een streep zetten onder de contra-reformatie (een dogma, men vergete het niet. wordt nooit herroe pen en de twee laatste concilies wa ren zeer dogmatisch) maar toch een nieuwe tijd inluiden, waarin allen die in Christus geloven een zekere eenheid zullen gaan vormen, natuur lijk nooit „In Sacris" (het is uitge sloten. dat een r.-katholiek ooit zou mogen deelnemen aan de avond ken waaraan een verantwoordelijk college en als een oecumenisch concilie, alle herders der R.-K. Kerk verenigend dat niet ls, waar vinden wjj dan zulk een ooilege niet voor bij kan gaan. Het zyn vraagstukken van zeker even groot belang als de kwestie of men bij de communie aan de gelo vigen alleen een gewijde ouwel mag uitreiken dan wel brood en wijn. En het heeft niet ontbroken aan conci lievaders, die erop gewezen hebben, dat de tijd voor abstracte, byzan tijnse discussies voorbij is en dat da kerk. wil zij een toekomst hebben, rekening houden moet met de vraag stukken van onze tijd. GOUDEN VERLOVINGSRINGEN VOEGLOOS EN MASSIEF IN GLADDE EN BEWERKTE UITVOERING Lncring tan dt pndutten der CONSTANT-fabrieken uitsluitend via dt aken Je juweliers, uaar de kleurenfolJer met alleCONSTANTmodeüen gratis vtrkrijibaar is. Consequentie van subsidiepolitiek (Van onze parlementaire redactie) Minister Cals heeft gisteren ln de Tweede Kamer tegen de beden kingen van vele leden in nog eens uiteengezet waarom hij per 1 sep tember 1963 de subsidiëring van stu denten-eettafels wil laten vervallen. De bewindsman bezag de kwestie in het kader van de consumentensubsi dies in het algemeen. Deze hebben zeker een sociaal karakter, maar het ;rote probleem is, dat men geen ex- beschermde belangengroepen mag vormen. De Kamer heeft zich n beginsel geplaatst achter het stre ven naar vermindering van dit soort subsidies, betoogde de minister. Wat de studentenbelangen betreft zei mr. Cals dat er reeds voor f30 miljoen aan studiebeurzen per jaar beschikbaar wordt gesteld. Natuur lik, zo gaf hij toe. zou het wegvallen van de eettafelsubsidies geleidelijk kunnen geschieden, maar het zou on praktisch zijn; men zou in drie jaar elk jaar een dubbeltje moeten af knabbelen, wat ook weer de nodige onzekerheid schept. Aan de minister was verweten, dat 9? Neo-slav •erntj Saoedi-Arabië heeftg isteren in de sociale commissie van de Verenigde Naties gewaarschuwd tegen de groei van de „neo-slavernij" (georganiseer de prostititie» De afgevaardigde van Saoedi-Arabië drong oan op optre den van de Verenigde Naties om te verhinderen, dat deze nieuwe vorm van slavernij zodanige afmetingen zal aannemen, dat zij even gevaarll wordt voc de mensheid als de thans anachronistische „klassieke slavernij De commissie heeft met algemene stemmen een Brits-Deense ontwerp resolutie goedgekeurd, waarin de lan den die de lntematiora*-» conventies tegen slavernij nog niet ratlficeerd VipKV>f\rj )ilnrfnn irqr^an nn^rrncnnro-rl hij met zijn besluit zijn opvolgers, zou binden; immers, in september 1963 zal er nieuw kabinet zijn. Mr. Cals bestreed dit argument, omdat er doorlopend beleidsbeslissingen op langere termyn worden genomen. De bewindsman, die wees op zijn verantwoordelijkheid voor het door trekken van het subsidiebeleid, wilde intussen het eettafelprobleem nog wel eens in de kring van de betrok ken Kamercommissie bespreken. Advertentie Alle grote partyen in Zweden zbn overeengekomen, dat in 1967 de auto mobilisten in Zweden rechts zullen gaan rijden. De minister van Verbindingen heeft bekendgemaakt, dat als gevolg van deze overeenkomst een desbetreffend wetsontwerp begin 1963 bJJ hei par lement zal worden ingediend Hij schat de kosten die gemoeid zijn mt t de verandering op 400 miljoen kro nen. Deze som zal verkregen worden door een verhoging van de belastin - op auto's en waarschijnlijk ook op

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7