Aanval van Chroesjtsjow op de Chinese 'dogmatici' ONDERZOEK NA 25 JAAR Feijenoord triomfeert FOR MU LE Amerika is tijger met kern-tanden" Ongeval van Prins Waardering voor Stevenson Skybolt een aflopende zaak Vier Nederlanders in Broenei bevrijd meubelen fm 1 erlioging van kinderbijslag nramp m Zuid-Af rika: 34 doden WEERBERICHT KENNEDY OP PERSCONFERENTIE: GAULLISTEN DRUKKEN DE OPPOSITIE IN DE HOEK (9uc/ (fïtïeuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 No. 30831 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Premier Chroesjtsjow heeft gisteren het Joegoslavische staats hoofd Tito openlijk geprezen en zijn Chinese critici verder dan ooit van zich afgeduwd door hen te betichten van een opruiende houding in de Cubaanse crisis. In een rede voor de Opperste Sowjet (het Russische „parlement") zei Chroesjtsjow in bedekte maar toch duidelijke woorden, dat Rood-China een groter gevaar vormt voor de communistische gedachte dan Joego-Slavië ooit is geweest. Deze forse stap in de richting van een open breuk tussen Moskou en Peking betekenden in feite, dat Mao Tse-toeng de plaats gaat overnemen van Tito aan het hoofd van de communis tische zwarte lijst. De Tweede Kamer is gistermiddag zonder discussie, akkoord gegaan met het wetsvoorstel tot verhoging van de kinderbijslagen. De thans in de kinderbijslagwet voor loontrekkenden en in de kinder- bijslagwet voor kleine zelfstandigen genoemde bedragen worden verhoogd van f 58.50 tot f 64.74 per kwartaal voor het eerste kind en van f 63,96 tot f 70.20 per kwartaal voor het tweede kind. De thans in de algemene kinder bijslagwet opgenomen kwartaalbe dragen worden verhoogd van f 63.% tot f70.20 voor een derde kind. van f 86.58 tot f 95.94 voor een vierde en een vijfde kind en van f97.50 tot f 107.64 voor een zesde en elk vol gend kind. Het wetsontwerp werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. By een ongeluk in een goudmijn Sterk-gekleurde lezing van de Cubaanse crisis Het verloop van de Cubaanse cri sis. aldus Chroesjtsjow, had duidelijk langetoond, dat het grootste gevaar foor het communistische kamp uit Je hoek komt van de dogmatici, een term die, evenals „vrienden van Al banië", gebruikt wordt om de Rood- thinese bewindhebbers aan te dui den. Terwijl de Joegoslavische com munisten zich tijdens de crisis in Cu ba correct gedroegen, aldus de Rus- tfsche premier, namen de dogmatici, lie voorgeven trouwe volgelingen fan Marx en Lenin te zijn, een op- Ïiiende houding aan. Hij verweet dc ngmatici zelfs een open strijd tussen Imerika en de Sowjet-Unie te heb ben willen uitlokken en weerlegde de fhinese kritiek op zijn milde hou- ling inzake de Cubaanse kwestie. .Amerika wordt een tijger van bord papier genoemd, maar bedenk wel", ildus Chroesjtsjow. „dat die tijger lucleaire tanden heeft Chroestjsjow brak teven de ban, die edert 1958 op Joego-Slavië had ge- een politieke verschuiving die lij maanden geleden reeds voorbe- eidde met verkennende besprekin- en in de satellietlanden. Hij noemde Joego-Slavië een so- ialistiseh (is: communistisch» land. Beweringen van bepaalde zijde als Joego-Slavië geen socialistisch ind zijn zijn onwaar." zo zei hij. Het kent geen kapitalisten en groot- rondbezitters meer en de Joegosla- ische communisten bouwen aan het ocialisme. Wij beschouwen het als ;n socialistische natie". Chroesjtsjow. die zich gistermiddag het partijparlement bijzonder linachtend over de Westduitse londskanselier Adenauer had uitge- iten „wij hebben onze raketten ran Cuba teruggetrokken maar er is ten partijtje voor u bewaard" hoeg zich af waarom Albanië |n communistisch-China toch „de- ielfde doelen nastreven als Ade- kauer". I Chroesjtsjow verdedigde zijn han dwijze in de Cubaanse crisis. Hij rees erop dat een open conflict tus- len Rusland en Amerika een wereld- orlog zou betekenen. „Waarom dan ach deze drang naar spanningen? k geloof niet dat degenen die zich larxisten en leninisten noemen, naar niettemin een provocerende louding hebben aangenomen, zou- en willen deelnemen aan een we- eldoorlog. Zij noemen het resultaat an de Cubaanse kwestie een capi- ulatie voor Rusland, een stap terug. Vat betekenen deze klachten indien nen bedenkt, dat Amerika heeft be- oofd om Cuba's souvereiniteit niet e schenden en dat een atoomoorlog afgewend Over de verhouding tussen ilbanié en communistisch-China zei ïhroesjtsjow het volgende: 7,Iemand leeft Albanië dat luide schreeuwen eleerd. Zinloos geschreeuw van ïensen die gek zijn geworden en itter zijn over het vermijden van en oorlog met atoombommen die liljoenen het leven zou hebben ge lost". De Russische leider waarschuwde Westen in zijn rede van twee en veertig minuten die door io-Moskou werd uitgezonden - dat Kremlin Cuba niet in de steek laten. Hij wees erop dat Rusland in beloften alleen zou nakomen zo- Amerika de zijne hield. Peking en India I Chroesjtsjow beloofde, dat de re- teringen van Joego-Slavië en zijn BUIEN i De Bilt verwacht van heden- tot porgenavond wisselend bewolkt met fcuien, waarvan sommige met sneeuw pf hagel. Matige tot krachtige, aan pe kust af en toe harde wind tus- len noordwest en noord. Vannacht p het binnenland lichte vorst, mor- lenmiddag temperaturen op de mees- Ie plaatsen enkele graden boven nul (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 DECEMBER Zon op: 8.40 uur; onder 16.28 uur paan op: 19.53 uur; onder 11.11 uur. I Hoogwater te Katwijk te 5.05 en 17.20 uur; laagwater te 0.47 uur en 13.10 uur. Dit nummer bestaat alt 18 pagina's land zouden pogen hun oude geschil len uit de weg te ruimen maar waar schuwde dat de ideologische stand punten nog niet overeenkwamen. Hij gaf Stalin ten dele de schuld van de breuk die na de tweede wereldoorlog ontstond. ..Dit alles is nu verleden tijd Ik heb met Tito vruchtbare en veelbe lovende besprekingen gevoerd. Wij geloven dat een nauwer samengaan van Joego-Slavië en de Sowjet-Unie (Van onze Amsterdamse correspondent) Dc procureur-generaal te Amsterdam, mr. H. R. de Zaayer, wil zich op de hoogte stellen van de juiste toedracht van het auto- bij Johannesburg zyn vijf Bantoes onqeval. dat Prins Bernhard op 29 november 1937 op de rijksweg om ,het ,?ven stomen Twintig mijn- A 3j__u:: r»;iwerkers moesten naar h*t ziekenhuis en negenentwintig werden nog ver mist. Ook dezen zijn omgekomen. .Alle reddingspogingen bleken tever geefs. Het ongeluk gebeurde doordat een installatie voor bet vermorzelen Amsterdam Het Gooi, nabij Diemen, is overkomen. De Amerikaanse bit graaf Hatch heeft in zijn boek „Prins Bernharo, zijn plaats ei; functie in ck moderne monarchie" als schul dige aan het ongeval de chauffeur van een zandauto aangewezen. De ze cpauffeur, de thans 51-jarige heer D. Zweerus te Zwanenburg. Alden iijn positieven en zeer begaan met het lot van de Prins. Samen met col lega I. dc Vries heb ik die ochtend een extra editie van het Algemeen Handelsblad gemaakt. Uit onze con- 'acten met de politie is geen enkele bezwarende omstandigheid, bijvoor beeld. aal Zweerus zou hebben ge- de belangen zou dienen van hetongeval voorafgaande avond communistische kamp," aldus de j dronken zou zijn geweest. Van het voelt zich door deze beschuldiging dronken, naar voren gekomen zeer gegriefd en is vooral verönt- De heer De Vries, die tijdens de waardigd. omdat hem in het boek oorlog slachtoffer van de Duitsers wordt verweten, dat hij op de aan is geworden, heeft op de ochtend van het ongeluk een uitgebreid gesprek van rotsklompen in een dertig meter diepe afgraving stortte. De mijn waar het ongeluk gebeurde is de „West Drie Fonteingoudmijn", die op onge veer zestig kilometer ten westen van Johannesburg ligt. bij de Koninklijke begeer te i Guillaume van der Grift: ..Een Voorschoten wordt thans deze Majesteit van Hoger Hand - erepenning geslagen, gewijd aan vond Haar bereid tot heil van Koningin Wilhelmina. De pen ning is ontworpen door de beeldhouwer J. C. Hekman. De keerzijde draagt de tekst 't land De penningen worden geslagen in goud. zilver en brons. ongeluk is destijd proces-verbaal op gemaakt door enige leden van dc Koninklijke Marechaussee. Er is nimmer een vervolging ingesteld te gen de heer Zweerus De verzeke ringsmaatschappij van de Prins heeft alle schade prompt uitbetaald. Het proces-verbaal wordt bewaard in de archieven van het Amster damse Paleis van Justitie. Mr. De Zaayer heeft gistermiddag opdracht aegeven de oude stukken op te zoe ken H»! wenst in verband met het protest van de heer Zweerus een duidelijk beeld van de gebeurtenis sen. die zich destijds voordeden Zijn belangstelling voor de zaak is niet het gevolg van de door de heer Zweerus ingediend^ klacht, maar is gewekt door de publikaties ln de dagbladen. Zeer verbaasd" De journalist C. Meijer. met de heer Zweerus gevoerd, dat in Het Handelsblad is weergegeven. Dc lezing, die de heer Zweerus ons dezer dagen over het gebeurde gaf, komt geheel overeen met dit inter view van 25 jaar geleden. Toer. ik de passage over het on geval in het boek van Alden Hatch !as heb ik mij zeer verbaasd", aldus de heer Meijer. „Nooit tevoren had ik iets over eventuele dronkenschap van de heer Zweerus gehoord, ook niet tijdens het veelvuldige contact, dat ik cestijds met de marechaussee er. de politie van Diemen had". Blijkens een mededeling van het secretariaat van Prins Bernhard. wil ook de Prins dat al het mogelijke wordt gedaan de juiste toedracht te Russische premier. Chroesjtsjow had overigens wel waardering voor de communistisch- Chincse houding in het grensgeschil met India. Hij noemde de eenzijdige wapenstilstand van Peking een rede lijke stap. 's Middags had Chroesjtsjow in het partijparlement de Opperste Sow jet verklaard, dat de wereld van vandaag voor de keuze staat tussen vreedzame coëxistentie en vernieti gende oorlog. Hij vond dat regering en volk trots konden zijn op hun houding in de Cubaanse crisis. „De aanval op Cuba. die door de imperia listen werd voorbereid, kon door een politiek van gezond verstand worden afgeslagen", aldus beweerde Chroesjt sjow. „Zo werd een wereldoorlog ver meden". De Russische premier beweerde voorts, dat het brengen van raketten naar Cuba noodzakelijk was geweest om Amerika en zijn bondgenoten te laten merken dat zij niet almachtig warenHij noemde beweringen als zou Rusland van Cuba een aanvals- basis hebben willen maken nonsens Chroesjtsjow gekleed in een donkerblauw pak waarop zijn medail les „held van de socialistische ar beid" en de vredesprijs van Lenin prijkten kwam ook terug op het afzonderlijk vredesverdrae met Oost- algeheel? vredesverdrae 8elefn r«t»e huizen droegen lakens tiiiion «rit rip anarfp over- -n kussens aan voor de gewonden eenjfomst "met de DPR^ sluiten heer Zweerus was volkomen bu Chroesjtsjow noemde echter ook nu weer geen limiet. Volgens Chroesjtsjow had Adenauer kon Lord Home zeker van zijn. De een leerling gevonden in de persoon Sowjet-Unie trekt altijd lering uit Buitenlandse zrtral'meToTtel nólrrns Jon'"crlïfs Ifs''rond" Cuba hebben twee Nederlanders be-1 veer vijftig rebellen die zich leden gezegd had dat de Sowjet-Unie voordoen, dan zou die weieens kun- vrijd. die met achttien andere lering moest trekken uit het verloop nen eindigen met de vernjetiglng van Europeanen als g,j:e|aars wer_ achterhalen van het ongeluk. Zelf wil de Prins zich liever niet officieel over deze zaak uitlaten, daar zijn kennis van de toedracht van het ongeluk j voor het grootste deel gegrond is op mededelingen van derden. Mocht uit het onderzoek blijken, dat de thans feiten, vermeld in de door Alden (Van onze correspondent in Washington) ten door de leden der nationale vei ligheidsraad werden ingenomen. Die Grote verrassingen heeft president Kennedy's persconferentie tSsiotU^he^de^presldènt'dS'een van gisteren niet opgeleverd, doch het had zijn nut dat de presi- beslissing moet nemen. Met die be- slissing waren tenslotte alle advi- dent ten eerste nogmaals zijn waardering uitsprak voor Steven- seurs het eens. son, de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. en ten tweede liet doorschemeren dat de Skybolt wellicht te kost- baar is en te moeilijk te fabriceren. Voorts bevestigde hij geïnte- r gei dat Amerika het wenselijk schijnt te achten de produktie van de Skybolt - niet verder door te zetten. Dat wapen WÊJÊË J. is zeer moeilijk te fabriceren. Er is hoofdredacteur van het dagblad voor Hatch geschreven biografie, niet juist resseerd te Zijn in een directe verbinding tussen het Witte Huis reeds een half miljard dollar aan be- ie Zaanstreek ,.De TÏPhoorT. had op j,ij„ dan ral de Prins zorgen, dat de j en het Kremlin, waarvoor telex waarschijnlijk he[ best geschikt is. j h'if*m!ij"d'mc" nofli'i. "ffn.'uffijï wereldprimieur van het ongeval, dat de Prins was overkomen. Hij vertel de ons gisteren: „Ik woonde destijds in Diemen en ik was 20 30 minu ten. nadat de botsing had plaats gehad ter plaatse. Er heerste daar een verschrikkelijk nerveuze toe- tand Dc bewoners van een nabij bracht. De Britse troepen in Broenei I den vastgehouden door onge- de Cubaanse kwestie. Nu. daar Engeland en zijn bondgenoten. het politiebureau van de olie- stad Seria hadden verschanst. Nadat Schotse manschappen en ghoerka's de politiepost hadden omsingeld en onder dekking van mitrailleurvuur oprukten, kozen dc opstandelingen het hazepad. De gijzelaars bleven ongedeerd. Bovendien werden nog twee andere Nederlanders door de Britten bevrijd. Bij gevechten rond Limbang, ln noord-Serawak, zün vijf Britse ma riniers gesneuveld en enkele anderen gewond. De Europeanen, onder wie ^heli-werknemers, die in deze stad door dc rebellen als gijzelaars wer den vastgehouden, zijn bevrijd. Generaal Sir Nigel Poett. de bevel- De grootste lof die Kennedy Ste venson toezwaaide was, dat hü uit stekend werk heeft verricht geduren de de Cubaanse-crisis. De president wenste echter geen kritiek te leveren op het werk der journalisten, die aanleiding zijn geweest dat Steven sons reputatie in gevaar kwam. Het is begrijpelijk, dat Kennedy niet wenste te onthullen welke standpun- De gaullistische parlementariërs hebben gisteren met de traditie ge broken en hun eigen vertegenwoor digers benoemd voor het voorzitter schap, vice-voorzitterschap en secre tariaat van de zes oommissies van de Nationale Vergadering. Deze com missies bereiden de debatten over wetgeving voor en hebben aanzien lijke invloed op discussie en stem ming. De gaullisten en Onafhanke lijke Republikeinen (gaullistisch ge- het succes onzeker is. Kennedy be seft dat de Britten zeer geïnteres seerd zijn in dit wapen. De zaak zal nog wel met premier McMillan in Nassau worden besproken, dorh men kreeg de indruk dat Kennedy niet ge neigd is de ontwikkeling van de Sky bolt door te zetten. Wat hij wel wil doorzetten is een belastingverlaging volgend jaar. Dit ondanks de oppositie van enkele lei dende figuren in het Congres. Het verschil van mening hierover is volgens Kennedy niet zo groot als het lijkt. De president wil de econo mie stimuleren, omdat de econo mische groei in de Verenigde Staten onvoldoende Is. Advertentie Expositie van Formule-meubelen te Waddinxveen, Schielandstraat 1 en te AmsterdamOude Schans 73-75- 77. U bent hartelijk welkom! hebber der Britse landstrijdkrachten zjnd) bezetten vijf van de zes voor- het Verre Oosten, heelt gisteren zitterszetels. de negen vlce-voorzit- verklaarcl, dat op Borneo ongeveer 25C opstandelingen gevangen zijn ge en. Hy sens terszetels hebben secretarissen. 17 van de 18 Ruim 30.000 zingende, schreeuwende, brul lende Nederlanders hebben gisteravond in het Antwerpse stadion Feijenoord een schutteren de 1-0 overwining zien behalen op de Hongaar se kampioensploeg Vasas. Het was de derde en beslissende wedstrijd tussen deze elftallen voor een plaats in de kwartfinales van de Europa buitenaf. Hij herhaalde zijn bewering, dat de sultan van Broenei in han den van de rebellen is De sjeik deelde mee, dat hij een vierde tele gram heeft gezonden aar Oe Thant, waarin hij vraagt om een onmiddel- i iiike uitnodiging voor een bezoek |aan de VN Abdoelgani. de Indonesische mi nister van Voorlichting, heeft gis teren tot Indonesische journalisten gezegd „Het is uw taak geworden het volk van Broenei te helpen. Hun strijd vooi onafhankelijkheid is even nobel als de taak die wij hadden tijdens onze gewapende opstand te gen de Nederlanders" D° Indonesische regering laat „uit voorzorg" de Engelse ambassade in Diakar'a dag en nacht bewaken Ben Britse piloot die gisteren te- Cup. Het enige doelpunt van de wedstrijd werd rugkeerde van een verkennings n je vlucht boven de stad Bekenoe, ln even na de rust door bennaars gescoord, regen serawak. vertelde, dat de Indonesi sche vlag op het regeringsgebouw al- iaa» wappert. De Philippijnen hebben in de be- neerschapscommissie van de VN op nieuw aanspraak gemaakt op de soevereiniteit over Britse Noord-Bor- neo. nomen Hij schatte de sterkte der rebellen op ongeveer tweeduizend •nan De generaal noemde de op stand eer „vrij eenvoudige aangele genheid. die niet goed wordt geleid" Sjeik Azahari, die zichzelf heeft uit geroepen tot premier vai de „revo lutionaire regering" van Broenei, neeft gisteren op een persconferen- lot voorzitter van de commissie tie ir. Manilla gedreigd met militai- ™n Buitenlandse Zaken is Maurice re hulp voor de opstandelingen van De oppositie is verontwaardigd omdat tot nu toe deze posten onge- veer naar verhouding van de sterk te van de partijen in de Assemblee werden verdeeld. De socialisten drei gen de commissies te boycotten. Tot voorzitter van de commissie Schuman gekozen, tisch-gezind. eveneens gaullis- oord komt in de volgende ronde uit tegen de Franse kampioensploeg Reims. (Voor een uit voerig verslag van onze sportredacteur verwijzen wij naar de sportpagina). De gaullisten hebben tevens met een andere traditie gebroken door de verdeling van de zetels in de halfronde zaal te veranderen Voort aan zullen de gaullisten en de On afhankelijke Republikeinen de eer ste zes ryen van links en rechts be zetten De oppositie zit op de ach terste rijen. Aan de rechterkant daarvan komen de conservatieven, MRP en radicalen, links de socialis ten en communisten President De Gaulle zal in de eer ste helft van januari, zo is gisteren in Parijs meegedeeld, een nieuwe persconferentie houden. De minister van Voorlichting. Alain Peyrefitte, verklaarde als toe lichting op dit bericht, dat het staatshoofd, dat sedert mei van dit jaar geen persconferentie meer gehouden had. de behoefte gevoelt ten overstaan van de vertegenwoor digers van de internationale open bare mening zijn inzichten kenbaar te maken, met oetrekking tot de jongste gebeurtenissen op het ge bied der binnenlandse en buiten landse politiek. Levering uitsluitend via de erkende woninginrichter. Uit het Leidsch Dagblad van 13 Dec. 1862: Te Leidschendam heer- schen de mazelen zoo, dat slechts 30 kinderen van de 150 schoolgaanden de school bezoeken. In het jaar 1824 ontving Rossini voor zijn „Barbiere di Siviglia" als honorarium f 250 Bij de jongste opvoering dier opera te Parijs was de ont vangst f12.000,-.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1