llr. u. Bos: in velerleiLaaa-t*-. opzicht een baanbreker Ex-generaals gaan boek over putsch in Algerije schrijven Ontwikkelde moderne onderwijsdenkbeelden Oud-strijders boos op minister van Defensie H D! Modecollectie Ferry Offerman in Amerika een groot succes Treurige situatie in Britse Rijnleger HONDERD JAAR GELEDEN GEBORENBezwaren tegen Herdenking in Tweede Kamer Hektreilers maken opgang Drukbezochte show in Texas Recorcluitgaveii voor defensie en wetenschappelijk onderzoek Tsjombe onder druk gezet LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 11 DECEMBER 1962 1 V V k <lt' melkprijs OP 13 september was het honderd jaar geleden, dat te Gro ningen als zoon uit een heel bescheiden middenstandsgezin. Dirk Bos het levenslicht aanschouwde. Op 14 december zal er in de vergaderzaal van de Tweede Kamer een herdenkingsplechtig heid plaats vinden. Daartoe bestaat, naar ik in deze bijdrage hoop duidelijk te maken, alleszins aanleiding, ook al moge het aantal van hen, die nu nog weten wie dr. D. Bos was en wat hij zo al gedaan en be tekend heeft, uitermate gering. In het Nederlandse openbare leven nu, zo leert de geschiedenis en men kan ongetwijfeld nooit genoeg doen om te trachten de geschiedenis te doen spreken tot de velen, die al te vlug vergeet achtig zijn! heeft dr. D. Bos een zeer belangrijke plaats ingenomen. Nadat hij reeds en op onderwijsterrein en als zakenman zijn sporen had verdiend, na voorts ook al een aantal jaren een uitste kend gemeenteraadslid te zijn geweest in Winschoten, waar hij zijn maatschappelijke loopbaan aanving, zag dr. D. Bos zich in 1901 door dat district naar de Tweede Kamer afgevaardigd, waarin hij tot zijn overlijden in 1916, als vrijzinnigdemocraat zitting heeft gehad. Reeds spoedig bleek in 's lands vergaderzaal welk een voortreffelijke kracht hij was en het duurde niet lang of hij ging er tot de allerbesten behoren In 1913 volgde hij profjnr. H L Drucker op in diens hoedanig heid van aanvoerder van de vrijzin nig-democraten. Zelf ook een der krachtigste kampioenen voor samen werking der drie vrijzinnige partijen 'de vrij-liberalen, de unie-liberalen en de vrijzinnig-democraten), was hij inderdaad wel bij uitstek de aan gewezen figuur om te trachten een kabinet tot stand te brengen, waarin met mannen van de vrijzinnige con centratie ook socialisten zitting zou den kunnen krijgen. De verkiezings uitslag van 1913 en tevens de stem- husstrijo, die daaraan was voorafge gaan, verschaften alle aanleiding aan het staatshoofd een opdracht te verstrekken tot vorming van een mi nisterie „uit de gehele linkerzijde van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal." En dat Koningin Wilhelmina Dr. Bos met die opdracht belastte lag op grond van het grote gezag en aanzien door hem alom in den lande genoten mede in de ogen van zeer velen, aie niet zijn naaste geestver wanten waren, geheel en al voor de hand Zo iemand, dan zou hij het zijn, die eer. kabinet van vrijzinnigen en socialisten te samen, tot stand zou weten te brengen. Want al keerde Bos zich tegen de revolutionaire ge voelens welke toen nog in het soci aal-democratische kamp van tijd tot tijd naar voren kwamen en tevens tegen de van Marxistische huize zijnde klassenstrijd, welke tal van socialisten aanhingen, hiertegenover stond, dat hij op staatkundig, sociaal en economisch gebied allerlei voor stond, dat ook de S.D.A.P. na aan het hart lag. Toch kwam het beoogde vrijzinnig socialistisch kabinet-Bos niet tot stand doordat een meerderheid in de partij van Troelstra nog niet wilde weten van zitting nemen van socia listen in een ministerie met „burger lijke' elementen. „Als een meteoor" Troelstra zelf trouwens bleek in 19i3. in tegenstelling tot dr. D. Bos, in staatsmansinzicht te kort te schieten door niet in te zien, hoezeer het, juist ook met het oog op de toekomstige ontwikkeling der staatkundige verhoudingen in ons land. aanbeveling verdiende een combinatie in het leven te roepen, gelijk Bos even oprecht als beleidvol nastreefde. Drie Jaar later reeds ging hij niet slechts voor zijn partij, maar voor heel hel land verloren: zijn steeds minder goed geworden gezondheid was tenslotte niet bestand tegen de zware lasten, die hij zichzelf maar weer hac opgelegd met de vele, tege lijkertijd sterk uiteenlopende taken waaraan hij zich gewoon was ten volle te geven. Minister is hij nooit geweest en slechts gedurende vrij korte tijd stond hij in zijn eigen party op het allervoorste plan. Toch kon zijn partijgenoot Lim burg in de Groene Amsterdammer van 10 mei 1916, vier. dagen na zijn heengaan, terecht van hem schrij ven dat hij, kortstondig maar met buitengewone glans als een meteoor over ons vaderland had geschitterd. Een, ongetwijfeld spectaculaire kredietpost krwam in elk geval op zijn naam te staan: aan hem toch is in het bijzonder het bij de grondwets herziening van 1917 bereikte tav. de onderwyspacificatie te danken geweest Dit, nadat hi) op een wijze, gelijk niemand anders het had kun nen doen, als voorzitter van de be vredigingscommissie het voorberei dende werk hiervoor tot stand had weten laten te brengen. Uitzonderlijke aan loopb et heel uitzonderlijke in Bos valt ook al aan zijn ganse loopbaan waar te nemen. Leraar in de wiskunde aan het gymnasium te Winschoten met be hulp van een beurs, vervolgens dank zij geldelijke steun van zijn oudste broer hao hij aan de universiteit te Groningen wis- en natuurkunde ge studeerd directeur van de met zijn zwager mr. N.F. Wilkens, zijn mede- directeui in 1890 opgerichte Neder landse Hypotheekbank te Vendam, waaruit later de Fries-Groningse Hypotheekbank is voortgesproten; van 1893 tot 1905 medefirmant ln de groothandel in koffie en thee van O. de Wlljes te Winschoten. Het leraarschap, dat hy voortref felijk had vervuld, had hij, toen hij aldus helemaal „in zaken" ging, vaarwel gezegd. Dit wilde echter al lerminst ontrouw aan het onderwijs betekenen. Dat diende hij nog weer op andere wijze tijdens zijn school* opzienerschap (1895-1900) in het ar rondissement Winschoten. En hoe zeer hem het onderwijs en al wat daarmee samenhangt ter harte ging, hoe hij op dat gebied bijzonder thuis was en op dat terrein ook van zijn het algemeen vooruitziende blik blijken van betekenis vermocht te geven, dat leert nog altijd lezing van zijn ln 1898 verschenen meesterlijke boek over „Onze volksopleiding". Daarin ontwikkelde hij denkbeel den die toen nog zeer nieuw waren, doeh op de duur in menig opzicht- laatstelijk mede in Cals' Mammoet wet - verwezenlijking hebben gekre gen, zoals b.v. de lyceumgedachte. In dit verband stip ik o.m. nog aan, dat Bos tot dc gangmakers heeft behoord van hei eerste lyceum, dat hier te lande in 1909 werd opgericht, te we ten het Nederlands Lyceum te 's-Gravenhage, waarvan hij tot zijn dood een der curatoren is geweest. Met betrekking tot goed handels onderwijs heeft Bos ook heel wat baanbrekend werk verricht, en zo lag het insgelijks geheel en al in zijn lijn om mede voor het tot stand brengen van deugdelijk hoger han delsonderwijs de nodige stuwkracht te ontwikkelen. Hiervan getuigde o.a. zyn belangrijk aandeel in de schep ping in 1913 van de Nederlandse Handelshogeschool tegenwoordig Economische Hogeschool te Rot terdam, waarvan nij de eerste pre sident-curator is geweest. Doordat hij sterk doordrongen was van de betekenis van deugdelijke op leiding voor en in alle kringen van de samenleving, legde hij eveneens zeer actieve belangstelling aan de dag voor ambachts- en vakonderwijs. Ik denk hier aan wat hij te Win schoten heeft gedaan voor de daar vooral dank zij hem in het leven ge roepen ambachtsschool. Nadat hij in 1909 naar Den Haag was verhuisd, heeft bovendien de Haagse am bachtsschool van zijn waardevolle bestuurlijke leiding geprofiteerd, ge lijk tevens gezegd kan worden van de Haagse Akademie van Beeldende Kunsten. Van vele markten tlinis Wanneer men zich dit alles voor ogen houdt, kan het niet an ders of men gaat beseffen, dat Bos wel van vele markten thuis was. Inderdaad: de gebieden, waarop hij werkzaam is geweest en dat niet alleen met bezieling, doch bovendien met scherp inzicht en gedegen ken nis van zaken, strekten zich over nog veel meer uit dan ik hiervoor al heb aangegeven. Daar was bv. de Middenstandsbe weging, natuurlijk ook weer de voor middenstanders nuttige opleiding, die in hem een der beste kampioenen heeft bezeten. Daar was het vele goede dat hy ten opzichte van het hypotheexbankwezen hier te lande heeft gedaan. los' principiële zienswijzen deden hem voorts onder meer een warm voorstander zijn van deugdelijke ver zorging van overheidswege voor drinkwatervoorziening alom in het land en zo is er in dat opzicht door hem ook alweer baanbrekend werk verricht als voorzitter van de Cen trale Commissie voor Drinkwater voorziening. Ofschoon HU nooit in Nederlands- Indië was geweest, had hij zich, toen hij voor zijn fractie als woordvoer der moest optreden bi) behandeling van Indische aangelegenheden, snel en goed in de daarmee samenhan gende problemen ingewerkt. Van jongs af aan, was hij doordrongen geweest van de wenselijkheid om vooral de rechten en belangen van de bevolking van Insulinde te doen behartigen, waarbij dan het streven gericht moest zijn op een „onbaat zuchtig" bestuur: in sterke mate ver toonde hetgeen hij te dien opzichte voorstond, verwantschap met de Idealen door een figuur als de be roemde Leidse hoogleraar Van Vol lenhoven voorgestaan. Brede visie at dr. D. Bos, man van wel heel zeldzame brede visie, van snel denken en handelen, van fris aanpakken, zowel binnen als buiten de Kamer in toenemende mate 'groot aanzien verwierf, is alleszins begrijpelijk. Daarby kwam trouwens nog, dat hij begrip bezat voor wat andersdenkenden eventueel bewoog en goed met zijn medemensen, van welke rang of stand dan wel richting ook, wist om te gaan. De glasheldere docent, die hy zich in zijn leraarstijd getoond had. ver zaakte niet, als het er om ging in de Kamer of elders ln vergaderin gen, zijn denkbeelden uiteen te zet ten. Wat hy zeide was klaar en de wijze, waarop hij het deed kon ge meenlijk, zonder dat hij het ook maar een jgenblik zocht in de spreekstijl van een volkstribuun, zijn gehoor ten volle pakken Overigens liet hem ook zijn heerlijke zin voor humor nooit in de steek en menig maal wist hij bijvoorbeeld zijn lust om woordspelingen ten beste te ge ven, op geestige manier bot te vie ren. Bos was van nature een man, die er vooral op uit was te zoeken naar wat vereent, al ontbrak het hem al lerminst aan strijdvaardigheid en aan de moed om voor zijn idealen pal te staan. Allround Kamerlid Zijn scherp denkvermogen, zijn zeldzaam rijke, want veelzijdige er varing en arbeid op wel heel uiteen lopende gebieden stempelden hem tot een „all-round" Kamerlid in een ma te, zoals zelfs in zijn tijd nauwelijks voorkwam. Het verzoenende, het bun delende clement, dat in hem op de voorgrond stond, leidde er toe, dat hü ln feite meer nog dan een zijner tijdgenoten uitgroeide van aanvoer der ener partij tot een figuur van werkelijk nationale betekenis. Zo is m.i. de slotsom gerechtvaardigd, dat hij, die met zijn ver vooruitziende blik op niet licht navolgbare wijze de geesten ryp heeft helpen maken voor hervormingen door hem bepleit, als bijkans nauwelijks iemand an ders gebouwd heeft aan de toekomst van onze volksgemeenschap. Van daar dat er inderdaad reden te ov«r bestaat om, nu er een eeuw is ver vloden sinds Dirk Bos 'geboorte, hem herdenken. En vandaar tevens, dat het zinvol is dat die herdenking geschiedt in de vergaderzaal van de Tweede Kamer, waar hij eens tot de coryfeeën heeft behoord. DR. E. VAN RAALTE. nrA>. (de west-Nederland omvattende rooms- katholieke land- en tuinbouwbond), de heer E. J. M. Kolfschoten uit Roelofarendsveen, heeft in de gister morgen te Haarlem gehouden jaar vergadering zijn bezwaar geuit te gen de wijze waarop de minister van Landbouw de melkprijs heeft vast gesteld. Hij heeft dat volgens spreker gedaan zonder een poging te hfbben ondernomen om met het bedryfsle- ven tot een compromis te geraken. De heer Kolfschoten had de mo gelijkheid voor een compromis bij voorbeeld gezien in een aanvullende regeling, die een toeslag zou behel zen op de afgeleverde eerste klas melk. De voorzitter besprak de sugges tie van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond om te komen tot een nationale agrarische raad en zeide. dat dit er blijk van geeft dat de gedachte aan meer coördinatie in de landbouw ook elders leeft. Nader dient bestudeerd te worden of de suggestie een oplossing biedt De minister van Landbouw heeft een ontwikkelings- en saneringsfonds voor de zandgebieden ingesteld. Spre ker verwachtte dat dit fonds op de duur zal gelden voor alle sectoren van het agrarisch bedrijfsleven, dus ook voor Noord- en Zuid-Holland. De heer Kolfschoten zei voorts dat in het kader van het markt-ordend beleid voor het rundvlees de minis ter van Landbouw thans de gelegen heid heeft een positieve bijdrage te leveren door Inwilliging van het verzoek van het produktschap Vee en Vlees om extra-overheidsmidde len voor ondersteuning van de vlees markt. De Rijnmond I, de eerste hek- treiler van de Nederlandse vissers vloot, die een Jaar geleden in de vaart werd gebracht, heeft zo goed voldaan, dat de rederij, J. Parlevliet Jr. uit Katwijk, er nog twee heeft besteld. Deze zullen van een iets kleiner type zijn dan de Rijnmond I Een zusterschip van dit vaartuig, dat onder de naam Rijnmond II de zee zal bevissen, heeft gisteren zijn tech nische proefvaart op de Rotterdamse waterweg gemaakt. Dit is dan het tweede vissersvaartuig met beweeg bare hekgalg, dat in Nederland in de vaart wordt gebracht. De beide schepen zyn by de werf „De Dageraad" in Woubrugge ge bouwd. Volgens de redery Parlevliet zUn de resultaten van de hektreiler goed. De vangst is dezelfde als by de zij- treilers, maar hektreilers kunnen by slecht weer langer vissen en verder is dit type vissersvaartuig sneller te bedienen. Een groot sociaal voordeel noemde de rederij de beschutte ruim te, die er op hektreilers voor de be manning is om de vangst te bewer ken. De RUnmond II gaat morgen ter visvangst. Vandaag vindt de over dracht plaats, aldus het ANP. HOOGSTE ONDERSCHEIDING IN HERENKLEDING De mooiste overjassen Brixon-s Militaire NAVO-leiders in Parijs bijeen De militaire leiders van de NAVO zijn gisteren in Parys bijeengekomen ter voorbereiding van de jaariykse conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken. Defensie en Fi nanciën der aangesloten landen van donderdag tot zaterdag. Het overleg van de militaire commissie waarin stafchefs zitting hebben, dnurt twee dagen en is geheim. Alle ryke vrouwen van de Ameri kaanse staat Texas zyn In de ban geraakt van de kleding, die de Ne derlandse couturier Ferry Offerman op een tweetal groots opgezette modeshows heeft getoond. In Hous ton werd de collectie van 60 mantels en japonnen totale waarde f. 75.000,o.a. door de vrouwen van de ruimtevaarders Glenn en Shepard bewonderd. „Het succes van Offerman is gran dioos", aldus de jeugdige Amster damse kapper Mario, die gisteravond in Nederland terugkeerde, na de mode-ontwerper in Texas te hebben geassisteerd. Ferry Offerman en Mario brachten hun bezoek aan Amerika op uitnodiging van een drietal ryke clubs, die met mode shows liefdadigheidsfeesten wilden opluisteren. Ferry Offerman, die een deel van zyn collectie heeft verkocht, zal nog een week in de Verenigde Staten biyven. „Wy kwamen per vliegtuig aan ln de badplaats Corpus Cristi en wer den daar als staatshoofden ont vangen", aldus Mario. „Wy reden in een open auto. begeleid door politie-auto's en -motoren, naar het stadhuis, waar Offerman door de burgemeester de gouden sleutel van de stad kreeg aangeboden. Wy (Van onze Londense correspondent) Deze week wordt in het Lagerhuis een grote storm van protest ver wacht over de treurige situatie, welke in het Britse Rijnleger huisvesting van dozynen gehuwde militairen en hun gezinnen, die in achterbuurtomstandigheden leven. De moraal van het Rynleger lydt hier ernstig onder. heerst en welke de oorzaak is van ^en aan*al huwelijken is als gevolg het opzienbarende feit, dat tien tallen beroepsmilitairen de dienst door een achterdeur trachten te verlaten, namelijk door zich by tussentydse Lagerhuisverkiezingen kandidaat te laten stellen. Voor de komende verkiezing van Rotherham hebben zich reeds meer dan 150 kandidaten aange meld. De zaak wordt er nog be- lacheiyker of, zo men wil, ernsti ger door, doordat twee BBC-ko- mieken, die in het televisie-pro gramma een legerklucht plegen op te voeren, zich by wyze van grap eveneens kandidaat hebben laten i stellen. Een woordvoerder van het Britse Rynleger heeft gisteren een boek je opengedaan over de miserabele van de toestand reeds ten gronde gegaan. Vele manschappen hebben zich in schulden gestoken, voor honderden is er geen spoedige op lossing van hun woningprobleem in zicht. Enorme bedragen voor hotel- en kamerhuur komen ten laste van de Britse belastingbeta ler. RUSSISCHE BEGROTING: De Sowjet-Unie heeft giste- sten van 87.6 miljard roebel te zien fflopn llilrroi'on von OC mlllnvR ma ren recorduitgaven voor defen sie en wetenschappelijk onder zoek. met inbegrip van het ruim teprogram, aangekondigd. De minister van Financiën, Wasili Garboezow, deed dit op een ge meenschappelijke bijeenkomst van de twee Kamers van de Op perste Sowjet. Hij deelde mee dat volgend Jaar voor defensie 13.9 miljard roebel, of een half miljard meer dan in dit jaar, zal worden uitgegeven. Voor het wetenschappeiyk onderzoek zal 400 miljoen roebel meer worden uitge trokken dan in 1962, een styging van negen procent. De nieuwe begroting geeft inkom- tegen uil gaven van 86.miljard roe bel De polt voor beleggingen in de landbouw geeft een recordhoogte van 9.7 miljard roebel te zien. Dit feit wordt beschouwd als een gevolg van de bezorgdheid van premier Chroesjtsjow over de betrekkelyke achterstand welke dit onderdeel van de Russische economie vertoont. De voorzitter van de economische raad. Dimsjits, had eerder aangekon digd dat volgend jaar meer koelkas ten, wasmachines en sigaretten zul len worden geproduceerd De vlees- produktie zal, volgens hem, met tien procent stygen. De investeringen om de voedsel- produktie op te voeren, zullen in 1963 toenemen met 17.8 procent, het geen een van de grootste stygingen in deze sector is sinds de revolutie van 1917. Robert Gardiner, hoofd van de VN- missie in Kongo, heeft president Tsjombe van Katanga in een brief laten weten, dat secretaris-generaal Oe Thant van de VN van plan is om alle maatregelen te nemen, die nodig zyr. om tot hereniging van Katangr. met de rest van Kongo te komen. Tot deze maatregelen kunnen behoren blokkade van de Katagese handel, terugtrekking van de Belgi- Ische technici uit Kataga en staking van de PTT-dienst In de brief wordt voorts volledige bewegingsvrijheid in Katanga voor de troepen van de VN en stopzetting van de bombardementen in noord- Katanga door Katangese vliegtuigen, bemand met „huurlingen". geëist. Verder moeten de wegversperringen in het gebied van Elisabethstad on middellijk worden opgeruimd. De televisie in de Amerikaan se staat Texas heeft diverse uit zendingen gewijd aan het be zoek van de Nederlandse mode ontwerper Ferry Offerman (midden). Links de Amsterdam se kapper Mario, die de pruiken voor de modeshows verzorgde. woonden als gasten een zitting van de gemeenteraad by, waar ik een dankspeech heb gehouden. Ik had nooit gedacht nog eens in een ge* meenteraad te zullen spreken 4 Zo rijk. De modeshow in Corpus Christ! werd gehouden ten bate van een te-* huls voor kinderen van ongehuwde moeders, dat was opgericht door een zekere mevrouw Wilson. „Die dame is zo ryk, dat zh een complex wol kenkrabbers heeft laten bouwen in de vorm van haar naam. wy hebben een party in haar villa bygewoond, waar 250 gasten waren en waar ik een kapshow heb gegeven. Aan de modeshow werkten 20 amateur-man nequins mee, allen leden van de ex quise Cotlllon-club. zy zyn zonder uitzondering schatrijke vrouwen. Een van de mannequins, mevrouw Richard King III, is eigenares van de grootste farm van Amerika. De kleding was in Amsterdam vervaar digd aan de hand van schriftelijke gegevens, maar wy hebben vele dagen lang gezwoegd om de zaak pasklaar te maken. De show werd bezocht door 850 gasten, die ieder 20 dollar moesten betalen en een veel voud van dit bedrag kwytraakten aan loteryen en andere inzamelin gen. De xaal was door de Amsterdamse VVV prachtig versierd met duizenden bloemen en klompen van Delfts blauw. Men was zo verrukt van de Nederlandse kleding, dat zelfs de mannen in de zaal bleven zitten kyken. terwijl het in Texas gebruik schijnt te zijn. dat zy hun vrouwen alleen laten zitten en in de bar op het einde van de show wachten". Over de Amerikaanse vrouwen waren Offerman en Mario het eens, dat zy er qua kleding, kapsel en make-up goedverzorgd uitzien, maar dat zy zelden een smaakvolle com binatie weten te vinden. „Voor de shows heb ik ze prulken opgezet en ze wimpers laten kopen. Zy waren zelf enthousiast over het resultaat". In Houston, waar de vrouwen van ruimtevaarders en aspirant-ruimte vaarders de show bywoonden, ging het applaus diverse malen in bravo geroep en zelfs vreugdegejoel over. Mario toonde trots een stapeltje kranteknlpsels en foto's van t.v- interviews. „We werden van party naar party gesleept en van interview naar interview. Offerman heeft voor zijn modellen de mooiste reclame ge* kregen die hy zich had kunnen wen* sen. Alle verwachtingen zyn over* troffen". Het oud-Stryders Legioen 's-Gra venhage e.o. heeft in een brief aan de minister van Defensie, Ir. 8. H. (Van onze Parijse correspondent) Sinds het traditie is geworden, dat legerleiders, zodra ze hun uniformen aan de kapstok hebben gehangen, hun vrije tijd bij voor keur besteden met het te boek stellen van hun herinneringen, lag de verwachting voor de hand dat ook de verschillende Franse generaals, die wegens hun „politieke activiteiten" in de gevangenis een gedwongen rust was opgelegd, wel spoedig naar de pen zou den grijpen. Voor de gangmakers van de putsch, waarmee ze in april 1961 Algerije voor eeuwig voor Frankrijk hoopten te kunnen behouden .is dat moment nu klaarblijkelijk aangebroken. Nu de vier ex-generaals Salan, Jouhaud. Challe en Zeiler sedert enkele dagen in de gevangenis van Tulle verenigd zyn, is dan ook be kend geworden dat ze gezamenlijk de geschiedenis van hun mislukte Algerijnse avontuur wensen te be- sehrijven Ze willen hun herinne ringen dc vorm geven van een collec tief geschrift, waarin zc de balans van hun acties zullen opmaker. Zodra het ogenblik van een alge mene amnestie ls gekomen, dat, zo als zy zelf verwachten, niet zo heel lang meer cp zich zal kunnen laten wachten zullen zy hun gezameniyke pennevrucht, die in de Franse uitge verswereld nu al een kleine oorlog heeft ontketend, prysgeven aan de openbaarheid. Het idee voor het gedenkboek moet vooral wel van ex-generaal Challe, voormalig opperbevelhebber in Al- gerye en van de Atlantische stryd- krachten in West-Europa, zyn uit gegaan. „Toen het duidelijk werd, dat de putsch in april tot mislukking was geooemd heb ik me", zo heeft Challe zich dezer dagen tegenover een bezoeker uitgelaten, „ter beschik king gesteld van de justitie van myn land." Salan en Jouhaud meenden echter de stryd onder andere omstandighe den voort te moeten zetten. Onze overwegingen waren dus verschil lend. doch onze gevoelens stemden nauwkeurig met elkaar overeen. Wy willen nu uiteenzetten hoe ieders ge dragingen door diezelfde dryfveren werden gedicteerd. Wij moeten, zo besloot Challe, „nu ernstig beginnen te denken aan de plaatsen, die ln de geschiedenisboeken later voor ons zullen worden ingeruimd." Dt vier chefs van de Algerynse rebellie zyn in de gevangenis var Tulle thans onderworpen aan het zg. politieke regime,dat hen 'n betrekke lijk grote vryheid van beweging laat. 7.y mogen veel bezoek ontvangen en ze beschikken over diverse andere fa ciliteiten en voorrechten Zo kunnen ze hun menu's, die door hun eigen koks worden bereid, zelf samenstel len Ook ontvangen zy alle Franse kranten en hebben zy de beschik king over radio en televisie. Die verschillende privileges heeft de Franse regering daarentegen ont houden aan de voormalige penning meester van de OAS, Canal, die net als Jouhaud onlangs krachtens een gratiebesluit vn het staatshoofd zyn doodstraf in levenslang gewy- zigd zag. Canals advocaten hebben daarom gisteren e^ protest by de nvnister van Justitie ingediend, met het doe; dat ook hun cliënt verder als politiek gevangene behandeld zal worden. Op de basis Vandenberg ln Ca- llfornie ls gisteren een Mlnuteman- raket kort na de lancering ontploft. Visser, zyn ontstemming kenbaar gemaakt over de weigering van de bewindsman de heer Van der Put ten te rehabiliteren. „Hoewel het u gemakkeiyk schynt af te gaan „niet geïnteresseerd" te zyn ln de ontstemming over onder delen van jw beleid, wensen wy u toch nadrukkelijk deze ontstemming kenbaar te maken". Het mag dan ln deze tyd, zo ver volgt de brief, tot de overigens be* denkeiyke en afkeurenswaardige gewoonte gaan behoren binnen hel raam der wet personen publiekeiyk te diskwalificeren in geesteiyk en ma terieel opzicht, dat neemt niet weg, dat nu de uitspraak van het Amb tenarengerecht en de Raad van Be* roep de betrokkene volkomen in hel gelijk heeft gesteld —het de be windsman siert indien hy de betrok kene schadeloos stelt Dat u zich op uw post meent te kunnen veroorloven daarvoor geen aanleiding te zien, past allerminst een minister van de Kroon en in dienst v?.n ons volk, aldus het Oud- Stryders Legioen. „Het geregeld in opspraak komen van ons defensie-apparaat niet in het minst door de handelingen van uw ministerie bevordert aller minst het noodzakelyke vertrou wen, dat ons volk mede op grond van de grote offers ,dle daarvoor worden gebracht in ons defensie- apparaat moet kunnen stellen, het geen toch vel een aanwyzing be hoort te zyn" Het Oud-Stryders Le gioen besluit met de verwachting uit te spreken, dat de minister alsnog op het Ingenomen standpunt zal te rugkomen en de heer Van der Put ten genoegdoening zal geven voor het berokkende nadeel ln geesteiyk en materieel opzicht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7