MIST maakte verkeer gisteravond onmogelijk MEDEWERKER VAN EICHMANN: RAUF, IN CHILI GEPAKT Wegen als ijsbanen Nevel legt witte rouwsluiers over défilé in de Residentie (9ud DODENGEWONDEN EN ENORME SCHADE Geheime Kunstmaan Koortsachtig werk in Delft I orst blijft WEERBERICHT teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 6 DECEMBER 1962 No. 30825 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Amerikaanse luchtmacht heeft van de basis Vandenberg een kunstmaan gelanceerd, 20 is gisteren bekendgemaakt. Als enige bijzonderheid werd gezegd dat voor de lancering 'n ,,Thor- Agena"-raket is gebruikt. Deze raket wordt gewoonlijk gebruikt voor het lanceren van Disco veren-kunstmanen. De onaangenaamste surprise, die Nederland op 5 december te verwerken kreeg, was gisteren de ongekend dichte mist. Op vele plaatsen in ons land bedroeg gisteravond het zicht nog slechts enkele meters. Het verkeer te kind, op het water en in de lucht lag nagenoeg stil. Het dodental nam in de loop van de dag nog toe, evenals het aantal gewon den. Vele tientallen grote en kleine botsingen hebben materiële schade 'veroorzaaktwaarvan de omgeving bij benadering niet te schatten valt. Het uitvallen van talloze busdiensten heeft voor velen pakjesavond bedorven. 9 Op de rijksweg tussen Meppel en Ruinerwold slipte een personen auto op het gladde wegdek. De echtgenote van de bestuurder, een caféhouder uit Ruinen, kwam daarbij om het leven. De caféhou der werd zwaar gewond, t Op een niet beveiligde overweg in Limmen botste een bestelauto tegen een trein. De bestuurder, de heer M. Metselaar uit Limmen. werd op slag gedood. 9 Op rijksweg 1 (Amsterdam—Hoe velaken) kwam de 32-jarige Oost- zaanse poelier A. F. Kohlmeyer om het leven, toen hij met zijn auto bij een inhaalmanoeuvre tegen een tegenligger botste. Een 18-jarige Amsterdammer, die by hem irï de auto zat. werd zwaar gewond. De 73-jarige C. Kalkhoven uit Amsterdam gleed uit, toen hij snel in een stadsautobus wilde stappen. Hij kwam onder de autobus te recht. Hoewel de chauffeur door snel remmen kon voorkomen, dat de man werd overreden, overleed de heer Kalkhoven. die hartpa tiënt was, van de schrik. In Den Haag raakte de 61-jarige C. Weynschenk uit Den Haag door de mist misleid met zijn auto te water en verdronk. 9 In het ziekenhuis te Sittard is in de loop van de nacht overleden de 28-jarige heer P. Jansen uit Gan- gelt. Gistermiddag was hij met zijn scooter geslipt, waarbij hij een schedelbasisfractuur opliep. ernstige kwetsuren in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Als gevolg van de gladde weg, het slechte zicht en de enorme verwarring heeft het slachtoffer ruim een half uur op straat gelegen alvorens de ambulance van de G.G. en G.D. hem kon vinden. Voornamelijk het smalle gedeelte tussen Pauwmolen en Basserkade van de rijksweg RotterdamDen Haag bij Delft was gisterochtend het tafereel van een onbeschrijfelijke verkeerschaos. Het is niet te zeggen, I hoeveel botsingen zich hebben voor- gedaan. De gehele morgen bleven meldingen binnenkomen. Doden vie- 1 len er gelukkig niet. maar het aantal I licht en ernstig gewonden was groot Het was voor de politie en ambulan cediensten niet mogelijk een over- 1 zicht van de ellende te krijgen. Bij het Wegenwachtstation verbaasde men zich over de vrij hoge snelheden. 1 waarmee met het slechte zicht werd gereden. Ander vervoer De spoorwegen hielden de treinen, zij het soms met flinke vertragingen, rijdende. Wel reden er geen goede rentreinen van en naar het westen van het land. De havensteden Rot terdam en Amsterdam waren hier door geheel geïsoleerd, wat in de laatste 25 jaar niet meer was voorge komen. Uiteraard ondervonden ook scheepvaart en het luchtverkeer gro te hinder van de mist. Van Schip hol vertrok gisteren alleen het vlieg tuig naar Praag. De bemanning maakte van een korte opklaring ge- brnuik. Bij Hoek van Holland kwamen gis teren ruim twintig schepen binnen tegen zo'n tachtig op andere dagen. Na half zes kwam geen schip meer de Waterweg op. Zo was het ook voor Spiegelglad Vele wegen in de provincies Fries and, Groningen, Drente. Overijssel, ,en noorden van Zwolle en in Noord- in Zuid-Holland waren veranderd in ipiegelgladde ijsbanen. Het open- ja re vervoer moest zelfs in Den Haag in Rotterdam worden stilgelegd. De luslünen rond Leiden reden ook niet neer. De Eltax moest in de stad in le loop van de avond ook zijn dien ten staken. Vla radio en televisie werd ver- ocht zo min mogelijk met een ver- 'oersmiddel de weg op te gaan. Velen aan dit verzoek gehoor ge geven, zodat de meldingen van onge vallen, die de gehele dag eerste hulp diensten en politie voortdurend in louw hadden gehouden, sterk in aan- lal afnamen. In de loop van de dag was het pms verschrikkelijk geweest. Op de ■ooi se weg de oostelijke invalsweg _an Amsterdam waren gisteroch- end tussen half negen en tien uur Paar schatting ongeveer 100 auto's «ij kettingbotsingen betrokken. Er drie gewonden, van wie de 44- arige H. Rubens uit Hilversum, met Slechts korte tijd trok gistermorgen de dichte mist van het Haagse Lange Voorhout op, juist om negen uur, toen het défilé langs de baar met het stoffelijk omhulsel van Prinses Wilhelmina begon. Toen de deuren van het Paleis open gingen zag men Prins Bernhard, gekleed in ceremonieel tenue van generaal van de luchtmacht en de grootofficier mr. W. C. baron Snouckaert van Schauburg, die aan weerszijden van de baar de dodenwacht be trokken hadden. Een uur lang stond de Prins blootshoofds in de kille winterkou in de houding. De dodenwacht zal vandaag en morgen steeds door adjudanten, kamerheren en grootofficieren betrokken zijn. langzaam. Het mistgordijn echter werd na half tien dichter en dichter. Het gezicht was vaak niet meer dan enkele meters. Het Paleis werd goeddeels aan het oog onttrokken. Meestal groepsgewijs maakte men de lange tocht langs de met hekken af gesloten Lange Voorhout. Tientallen tuilen bloemen werden op het bordes en langs de gevels van het Paleis gelegd. Na het middaguur maakten velen van de koffiepauze gebruik om langs de baar te defileren. Namens het gehele Nederlandse verzet is gisteren een krans gelegd by de baar van Prinses Wilhelmina. Bij de uitvaart zal deze krans als enige aan de witte koets van de overleden Vorstin zijn gehecht. Krans van verzet aan witte koets Een delegatie van de organisatie van oud-stoottroepers genoot de voorrecht een bloemstuk in de vorm van een witte margriet met een gou den hart aan de voet van de kist te mogen plaatsen. Deze margriet is reeds achttien jaar lang een symbool van verbondenheid van Koningin, later Prinses Wilhelmina en de stoot- troepers uit 1944. De gladheid van de Haagse straten verdween gedurende de ochtenduren ROUTE VAN DE ROUWSTOET h- Blijkens het-weeroverzicht, dat iet KNMI om tien uur verstrekte, met zwakke winden iets drogere lucht naar ojis 'and, zoaardoor de mist in de af gelopen nacht op vele plaatsen ïeleidelijk iveer verdween. Later Sn de ochtend kwam alleen hier \n daar in het noorden van het fond nog dichte mist voor. Als jevolg van de nachtelijke opkla ringen daalde de temperatuur plaatselijk tot ongeveer 10 gra ten onder nul. De komende nacht tal het weer licht tot matig vrie- Ien. Plaatselijk zal ook weer mist voorkomen. Morgen overdag opt de temperatuurevenals in le afgelopen dagen, op tot enkele traden boven het vriespunt. LICHTE TOT MATIGE VORST De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Plaatselijk mist, overigens weinig f geen bewolking. Vannacht en mor- enochtend lichtige tot matige vorst, aorgenmiddag temperaturen om of nkele graden boven het vriespunt, «eest zwakke wind uit zuidelijke Ichtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 7 DECEMBER ion op: 8.33 uur; onder: 16.30 uur. «aan op: 14.49 uur; onder: 2.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.36 uur, jlaagwater te 7.10 en 19.35 uur. 1" Mt nummer bestaat uit 12 pagina's Winkelsluiting in hele land De Christelijke Middenstandsbond, de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond en de Nederlandse Rooms Katholieke Middenstandsbond heb ben hun leden verzocht, uit eerbied voor het Koninklijke Huis en ten teken van rouw over het verscheiden van Prinses Wilhelmina op zaterdag 8 december, indien de plaatselijke omstandigheden dit toelaten, de za ken te sluiten tijdens de uitvaart plechtigheden. Eerbetoon elders In Londen is officieel meegedeeld dat zaterdag aan alle regeringsge bouwen in Engeland de vlag halfstok zal hangen in verband met het bij- zetten van Prinses Wilhelmina. Ter nagedachtenis van Prinses Wilhelmina zal zaterdagmorgen bü haar standbeeld op het Wilhelmina- plein in Willemstad een krans wor den gelegd. De plechtigheid zal ge paard gaan met militair ceremonieel. Sobere bekleding Nieuwe Kerk De werkzaamheden in de Nieuwe Kerk in Delft met het oog op de plechtigheden van zaterdag zün in versneld tempo voortgezet. Omtrent de bekleding van de rouwversiering in de kerk worden nog steeds besprekingen gevoerd. De te gebruiken kleuren leveren nog eni ge problemen op. die nog niet geheel zijn opgelost. Wel staat vast, dat de stofbekleding in de kerk uiterst sober zal worden gehouden. Ze zal zich beperken tot het afschermen van be paalde details, die storend zouden kunnen werken. Deze soberheid is nu mogelük in tegenstelling tot 1934, toen weeens restauratiewerkzaamheden vrijwel overal draperingen moesten worden aangebracht om stellingen en deree- Mjke aan het oog te onttrekken. Het zwaartepunt in de rouwversiering zal ditmaal worden gevormd door dui zenden bloemen, die vrydagavond zullen worden geschikt. Grote belangstelling De belangstelling uit alle delen van het land om zaterdag naar Delft te komen blijft ondanks de televisiereportage zeer groot. Velen informeerden naar de mogelükheid om de nacht van vrüdag op zaterdag in Delft door te brengen. Naar wij vernemen wordt over wogen om zaterdagmiddag om vier uur de Nieuwe Kerk voor het publiek open te stellen. Belangstellenden zullen zich dan op de hoogte kunnen stellen van de rouwversiering in de kerk. Duizenden bloemen Duizenden en nog eens duizenden bloemen worden deze dagen zorg vuldig verpakt in vloeipapier en cello faan uit het Westland en Aalsmeer aangevoerd om in Den Haag ver werkt te worden tot honderden kransen, takken en bloemstukken, die het stoffelük overschot van Prinses het Noordzeekanaal. De loodsdien- sten gingen normaal door, maar vele kapiteins gaven er de voorkeur aan buitengaats voor anker te gaan en beter zicht af te wachten. Op het Noordzeekanaal ter hoogte van Vel- sen kwamen in de vooravond twee Duitse kustvaarders met elkaar in aanvaring. Beiden kregen aanzien lijke schade boven de waterlyn. maar konden hun reis vervolgen. Om tien uur gisteravond trok de mist echter op vele plaatsen op. waarna het normale leven weer lang zaam op gang kwam. Bussen gingen weer rijden voor zover de chauf feurs tenminste niet naar huis waren gestuurd politiepatrouilles gingen de weg weer op en het verkeer werd drukker. Het scheepvaartverkeer wachtte de ochtend af Vanmorgen lagen er voor Hoek van Holland zo'n tachtig schepen te wachten. Op de luchthaven Rotterdam landde van ochtend voor het eerst sinds dinsdag avond weer een vliegtuig. Cliroesjtsjow en Tito op jacht President Tito van Joego-Slavië is volgens welingelichte kringen in Mos kou met premier Chroesjtsjow van de Sowjet-Unie op jacht ergens in de omgeving van de hoofdstad van de Sowjet-Unie. Wilhelmina op haar weg naar haar laatste rustplaats begeleiden. Uit alle delen van de wereld ko men de opdrachten voor het ver vaardigen van deze laatste eerbe wijzen aan onze vroegere Vorstin. De vooraanstaande Haagse bloemisten werken al dagen met man en macht om al deze opdrachten te kunnen uitvoeren. Opdrachten die komen van de Hofhouding, het corps diplo matique, ambassades, de Hoge Raad der Nederlanden, de Staten Gene raal, de Raad van State en de Com missaris der Koningin. Persoonlyke bestellingen kwamen van sir Winston Churchill, President Nasser en de Bondspresident van Oostenrijk. In Chili is een medewerker van de dit jaar in Israël opge hangen jodenvervolger Adolf Eichmann, een zekere Walter Rauf, in arrest gesteld. Hij zal in West-Berlijn worden uitge leverd. Rauf heeft tijdens de tweede wereldoorlog in het hoofdkwartier van de S.S. in leerlijn gewerkt. Hij wordt verdacht van mede plichtigheid aan het vermoorden van 90.000 joden in Rusland tij dens de oorlog, zo deelde later de openbare aanklager in Han nover, Landwehr, mee. Rauf leidde de afdeling van de S.S., die verantwoordelijk was voor bouw en onderhoud van mobiele gaskamers. Rauf, die destijds uit een krijgsge vangenenkamp in Italië werd ont slagen zonder herkend te zijn, zou daarna niet meer naar Duitsland zijn teruggekeerd. Hij is weduwnaar en heeft twee zoons. De 59-jarige Rauf. die als zakenman in Punta Arenas woonde en werkte, is gisteren door de president van het Chileense hoog gerechtshof in Santiago ondervraagd. De Westduitse ambassade heeft zijn uitlevering gevraagd. Rauf verklaarde by zijn verhoor voor het hooggerechtshof onschuldig te zyn en geen flauw idee te hebben waarvan hy wordt beschuldigd. Bo vendien zou hij de laatste jaren drie maal in Duitsland zyn geweest, de laatste maal in januari en februari jj. Toen hij na zijn verhoor naar de gevangenis werd teruggebracht, zei hy tegen journalisten, dat hy tijdens de oorlog slechts kapitein-luitenant ter zee was geweest en „de orders van vele generaals had opgevolgd". De Chileense politie heeft aan die van West-Duitsland meegedeeld, dat Rauf met zyn vrouw en hun twee zoons in 1958 in Chili was binnenge komen. Zyn vrouw overleed vorig jaar. Een half jaar geleden trad Rauf als verkoper in dienst bü een joodse firma in PPunta Arenas. Prins Bernhard betrok gister- ochtend de wacht bij de baar van Prinses Wilhelmina. toen het défilé voor het Paleis aan het Lange Voorhout een aanvang Amerika blijft vasthouden aan CONTROLE De Verenigde Staten hebben giste ren op de ontwapeningsconferentie voorspeld, dat de Sowjet-Unie bin nenkort een eenzijdige gelofte wil af leggen, dat zij geen kernproeven meer zal nemen zolang het Westen zich daar ook van onthoudt. De Amerikaanse afgevaardigde Arthur Dean gaf al by voorbaat te kennen, dat zyn land geen genoegen zal nemen met een nieuwe, niet te controleren, onvoorwaardelijke sta king van kernproeven. Als Rusland het beginsel van nauwgezette en doeltreffende internationale controle op geen van de ontwapeningsbespre kingen wil aanhouden, zou dit „een slecht voorteken voor onze toekom stige werkzaamheden zyn", aldus Dean. De Amerikaanse afgevaardigde verklaarde, dat de Sowjet-Unie ken- nelük geen belangstelling heeft voor een overeenkomst betreffende een verbod op kernproeven, maar 't Wes ten tracht te manoeuvreren in „de een of andere vorm van een niet te controleren moratorium". De Britse afgevaardigde Sir Mi chael Wright stelde gisteren formele byeenkomsten voor tussen de Sow jet-Unie en Westelüke en andere landen om na te gaan in welke mate de onbemande seismografische sta tions, de „zwarte dozen" van nut kunnen zün bü het onderzoek naar verdachte verschünselen, die hun oorzaak zouden kunnen vinden in aardbevingen of geheime onder grondse kernproeven. Hü drong er ook bü de delegaties op aan, de voor stellen van neutrale landen voor een tüdelük verbod op kernproeven in ernstige overweging te nemen. Heel west-Nederland was gis teren een in de witte watten ge legde ijsbaan. Overal kon men dergelijke taferelen zien. Een omgeslagen vrachtwagen op de rijksweg tussen Amsterdam en Den Haag. waar het eigenlijk al leen lopende veilig was. Uit het Leidsch Dagblad van 6 Dec. 1862: Tot lid van den Gemeen teraad van Gouda is verko zen Mr P. P. P Kist, vroeger advocaat te Leiden. Door het Provinciaal Ge rechtshof van Noord-Holland '4 werd K Kramer, vroeger bur- 4 gemeester en secretaris van 4 Urk wegens valschheid inge- 4 schrifte veroordeeld tot 5 jaar tuchthuisstraf.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1