Eind volgend jaar reeds eerste bewoners in DORP PRINS BERNHARD BETREKT EREWACHT BIJ DE BAAR Russen halen uit Cuba bommenwerpers weg ssjl h^ruij Stroom van reacties houdt nog steeds aan Bijzetting op televisie (§ud Wanneer alles volgens plan gaat Korthals komt helofte na Scholen vrij MIGS VOOR INDIA TERUG NAAR TRISTAN STRIJD OM KONGOLO VERSIER HET BI0SC00PJE EENS! leuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 4 DECEMBER 1962 No. 30823 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 aangeboden stenen te verplaatsen voor het dorp. Een meisje schreef mij: „Ik had er altijd over gedacht verpleegster te worden. Nu weet ik zeker dat ik het wil zijn. Kunt u mij nader inlichten? Dat zijn hartver warmende brieven. En ik hoop", zei dokter Klapwijk ernstig: „Dat al die kinderen, die iets hebben gegeven voor Het Dorp ook een fantastische Sinterklaas krijgen". De geneesheer directeur merkte nog eens op, dat de stichting Het Dorp uiteraard zelf standig werkt, maar dat er betref fende de medische en paramedische zorg voor de blijvend mindervaliden een nauwe samenwerking zal blijven bestaan met de Johannastichting. omdat men daar immers beschikt over de modernste medische en an dere outillage. Uit de aard der zaak vraagt het medische werk in Het Dorp de grootste aandacht. Het is noodzakelijk de achtergronden van de blijvende invaliditeit te bestude ren en te trachten haar te voorko men. Dat eist op den duur uitbrei ding van de medische staf. Thans leid ik in de Johannastichting vier assistenten op. Wellicht, dat zij later na hun studie zullen werken in Het Dorp. Wij hebben nu al een lijst van mensen, die in aanmerking komen voor opneming. Na de voltooiing van de eerste bouwfase zullen wij er plus minus 50 kunnen plaatsen. Is de bouw van het hele dorp gerealiseerd laten we zeggen over 3 a 4 iaar. niemand kan dit zeggen dan kun nen wij voor in totaal 300 a 400 blij vend invaliden een plaats inruimen". (Van onze Arnhemse correspondent) Wanneer alles gaat, zoals men hoopt en verwacht, zullen reeds eind volgend jaar de eerste invaliden in Het Dorp bij Arnhem wonen. „Nu het Nederlandse volk in de fantastische televisiemarathon een antwoord heeft gegeven op onze vraag of Het Dorp er kan komen, rust op ons de plicht dit dorp ook zo snel mogelijk te I bouwen", redeneert dokter A. Klapwijk, geneesheer-directeur van de Johannastichting in Arnhem. u II Spoedig berichten over wijze verkoop ..Wij moeten nu eerst een architect T aantrekken. Dan zullen bestekken en tekeningen gemaakt moeten worden. waarna wij de toegezegde bouwver gunning kunnen incasseren. De bouw van Het Dorp geschiedt in drie fa sen. Daar is een goede reden voor. Immers dit dorp voor blijvend min der validen zal uniek zijn in de we reld. Wij hebben geen vergelijkings object. Wanneer de eerste fase vol tooid is wij hopen dus eind vol gend jaar kunnen wij aan de eerste bewoners vragen, wat goed en wat verkeerd is. De instelling van een gemeenteraad is niet slechts een gril. Het is een noodzaak. De blij vend minder-validen moeten zeggen, hoe ze zich voelen in hun gemeen schap. De eerste bouwfase omvat niet alleen de bouw van woningen, ook van andere gebouwen. U weet, dat hoogbouw zal worden toegepast. Daar is geen enkel bezwaar tegen. We zul len moderne liften a&nbrengen". Onverminderd Dokter Klapwijk heeft nog nauwe lijks een vrij moment. De stroom van reacties blijft onverminderd voort duren. „Natuurlijk, zo lang ouders hun kind thuis kunnen houden, is dat het beste, wat zy kunnen en moeten doen. Maar reeds hebben vele ouders mij verzekerd, dat door de bouw van het dorp bij hen de angst voor de toekomst van hun kind is weggeno men, waneer zy er niet meer zijn". Het is verstandig, vertelde dokter Klapwijk verder, de belangstelling van het Nederlandse volk in een permanente vorm te concretiseren. Dit zal bijvoorbeeld mogelijk zijn door het in het leven roepen van een stichting „Vrienden van het Dorp". Door een donateurschap als een bly- vende binding. Onze wens Is het „na tionale meedoen" te blyven voortzet ten. Cijfers en feiten De stroom van telegrammen, brie ven en aanbiedingen houdt maar niet op. Dokter Klapwijk noemde sprekende cijfers en feiten. Een kwartmiljoen van de Ned. Sportfede ratie. Een half miljoen opbrengst van grondcertificaten der Boerenleenban ken. Dan de speldjesverkoop, die naar schatting tenminste twee ton zal opbrengen. De Lions-club met een kwart miljoen gulden. Personeel en directie van een groot concern hebben ui totaal f 65.000 geschonken. De gemiddelde opbrengst van de col lecte in Rotterdam is f 50.000. Maar in die gedenkwaardige marathon nacht kwam er alleen uit de Maas stad f560.000 uit de lucifersdoosjes en daarna nog eens f250.000. Dat is meer dan het Rampenfonds in Rot terdam heeft kunnen boeken. Che ques blijven binnenstromen. „Men heeft ons gevraagd aanwezig te willen zijn op cabaretavonden, waar voor het goede doel kan worden geofferd. Ik dacht dat wij eind 1962 f 18 miljoen hebben geboekt. Dan hebben wQ nog f7 miljoen nodig", zei dokter Klapwyk. Hartverwarmend Van 150 bedrijven zijn offertes binnengekomen om glas, rioolbuizen, ijzerwaren, stenen en dakpannen te leveren. Militairen hebben pro deo „En laten we toch niet spreken van een nsychosetoestand. waarin ons volk neeft gegeven. Het woord psy chose past zeker niet op de Neder lander. Onze actie was voorbereid. Pers, radio en televisie hebben bij zonder goed geholpen. En ons volk heeft welbewust gegeven", zei dokter Klapwijk, die tenslotte opmerkte, dat er nog maateegelen zullen worden getroffen voor de verkoop van bergen geschonken goederen. Vermoedelijk zal de Amerikaanse verkoop niet doorgaan, maar zal men een wyze van verkoop zoeken. die meer past in de sfeer van het nationale gebaar, dat ons volk gemaakt heeft. Er zullen spoedig meer mededelingen over volgen. Minister Korthals heeft, blijkens 1 gegevens van de Rykswaterstaat, I vooralsnog zijn in 1961 gegeven be lofte om binnen vijftien jaar ons land met 1200 kilometer autoweg te verryken, waar gemaakt. I Wanneer op 17 december de rond weg bij Amersfoort in gebruik wordt gesteld, dan zal precies eenvijftiende deel van het 1200 kilometer-plan zyn uitgevoerd. Daartoe behoren de nieu- we Zuiderzeestraatweg tussen Har- derwyk en Zwolle, het laatste deel van ryksweg 12 Arnhem-Bergh tEl- ten-Emmeriki en het eerste deel van ryksweg 17 lussen Roosendaal en Ze venbergen. Deze laatste voorlopig nog éénbaansweg, zal maandag zon der uiterlijk vertoon ingebruik wor den gesteld. Gezien de stand van zaken zal ook in 1963 het door de minister bij Izyn begroting voor 1962 uitgestip pelde plan gevolgd kunnen worden. Garantie Dokter Klapwyk was ervan over tuigd dat nu het Nederlandse volk de financiële en andere middelen heeft geschonken voor Het Dorp. de overheid zonder twijfel de gepaste maatregelen zal nemen om de dorps bewoners een in elk opzicht verzorgd bestaan te garanderen. De blyvend minder-validen zullen werken. Hun werk brengt geld op. De zorgen voor de mensen van Het Dorp zal een spe ciale tak van het sociale werk wor den. In Den Haag en Delft zijn de voorbereidingen in volle gang voor de plechtigheden van de komende dagen. Hedenavond omstreeks acht uur wordt het stoffelijk oveschot van Prinses Wilhelmina in het Paleis aan het Lange Voorhout verwacht, morgenochtend be gint het driedaagse défilé langs de baar. Inmiddels hebben enige Vorstelijke personen te kennen gegeven, de uitvaartplechtigheden te willen bijwonen, namelijk Koning Olaf van Noorwegen, Koning Boudewijn en Koningin Fabiola van Bel gië. Groothertogin Charlotte van Luxemburg en haar echtgenoot Prins Felix. Prinses Alice, gravin van Athlone. Prins Louis Fer dinand van Pruisen en zijn echtgenote Prinses Kira. en de Vorst en de Vorstin von Wied. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan de rijksscholen verzocht, voor zover dit in de afgelopen dagen nog niet mocht zijn gebeurd, het laatste les uur op vrijdag a.s. 7 december te wijden aan een herdenking van Prin ses Wilhelmina. Voorts heeft de mi nister beslist dat de rijksscholen op zaterdag 8 december gesloten zullen zijn. In een rondschrijven aan de ge meentebesturen en besturen van bij zondere scholen heeft de minister meegedeeld, dat de regering het op prijs zal stellen indien de gemeen telijke en de bijzondere scholen de zelfde gedragslijn zullen volgen. Van Apeldoorn naar Den Haag Hedenavond tegen acht uur wordt de stoet met het stoffelijk overschot van Prinses Wilhelmina voor het Paleis Lange Voorhout te Den Haag verwacht. Het Hofpersoneel zal bui ten in twee rijen staan opgesteld. Zodra de kist is binnen gedragen treedt ook dit personeel naar binnen en worden de deuren van het Paleis gesloten tot morgenochtend negen uur wanneer, zoals gemeld, het défilé langs de baar aanvangt. De rouwstoet, die dinsdagmiddag om half zes van Paleis 't Loo te Apeldoorn vertrekt, zal bestaan uit een auto waarin de eerste stalmees ter van het Koninklyk Huis, een ere- escorte van vier motorrijders van de Koninklyke Marechaussee, de witte begrafenisauto, een auto waarin Prins Bernhard heeft plaatsgenomen en als afsluiting wederom een ere- escorte van vier motorrijders van de Koninklijke Marechaussee. Motorrij ders van de rykspolitie zullen de stoet begeleiden en onderweg voor de afzettingen zorg dragen. Via Hoenderloo en de Rijkswegen wordt de tocht naar Voorburg ge maakt. met een snelheid van circa twintig kilometer per uur wordt dan over de Laan van Nieuw Oost einde, de Laan van Nieuw Oost-Indië, de Juliana van Stolberglaan, Eerste van den Boschstraat. Boslaan, Leidse- straatweg, Boschbrug en Korte Voor hout naar het Paleis Lange Voorhout gereden. De stoet zal daar tegen acht uur aankomen. Morgenochtend om negen uur opent het Haagse gemeentebestuur het défilé langs de baar. De baar zal op de drempel van het Paleis worden opgesteld. Het Paleis behoeft dus niet te worden betreden. Uiteraard zal de hal wel als chapelle ardente worden ingericht. Men wordt verzocht niet stil te blyven staan. Hofpersoneel zal zorgen voor de rangschikking van eventuele bloemstukken. I)e eerste erewacht van woensdag ochtend zal worden betrokken door vier oud-adjudanten van Prinses Wilhelmina, onder wie Prins Bern hard. Het Lange Voorhout zal gedurende de drie dagen van het défilé, ook na vier uur 's middags voor het door gaande verkeer afgesloten zyn. Bloemenschat in Delft Achtduizend chrysanten en 2.500 anjers, een bloemenschat, waarin wit de eliminerende kleur zal zijn, zullen het belangrijkste onderdeel vormen van de in lichte tinten te houden rouwversiering, die in de Nieuwe Kerk in Delft wordt aangebracht in verband met de bijzetting van het stoffelijk overschot van Prinses Wil helmina aanstaande zaterdag. Na een rustig weekeinde zijn gis teren de voorbereidingen in en om de Nieuwe Kerk hervat. Er worden in de kerk 22 podia gebouwd, namelijk vier in de zuiderzijbeuk, zes in het dwarsschip en twaalf m het koor Op deze vlonders zullen in totaal 1.681 stoelen worden geplaatst Met bet aantal andere beschikbare plaat sen zal men in totaal over ongeveer 2.800 plaatsen voor genodigden kun nen beschikken. Op de Markt zullen geen tribunes worden gebouwd Wel zal. zoals bekend, aan de beide leng- tezyden van de markt publiek wor den toegelaten. Twee predikanten In de Nieuwe Kerk zijn dc litur gie en de orde van dienst voor zater dag besproken. De prediking wordt gehouden door de Hofpredikant. ds. J. F. Berkel. ds. G. Forget, pre dikant van de Waalse gemeente in Den Haag. zal de liturgie leiden. De organist van de Nieuwe Kerk. de heer Jan J. van den Berg, bespeelt het orgel. Ongeveer 9000 militairen van de Koninklijke Landmacht, de Kon ink- hike Luchtmacht en de Koninklijke Marine zullen betrokken zijn bij het militair eerbetoon bij de uitvaart van het stoffelijk overschot van Prinses Wilhelmina op 8 december. Ze zullen ofwel deel uit maken van de erewachten bij het Paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag en de Nieuwe Kerk in Delft, ofwel worden ingezet bij het vormen van de af zetting langs de route welke de be grafenisstoet zal kiezen. De voorbereidingen voor de spreken. De beide hofpredikers bijzetting van Prinses Wilhel mina in de Nieuwe Kerk in Delft zijn in volle gang. Gisteren kwa men daar vele autoriteiten sa- ds. G. I. P. A. B. Forget van de Waalse gemeente in Den Haag (links) en ds. J. F. Berkel. her- vormd predikant in Apeldoorn, men om de plechtigheid te be- I verlaten de kerk. De bijzetting van het stoffelijk overschot van Prinses Wilhelmina, zaterdag in de Nieuwe Kerk te Delft, zal door de Nederlandse Televisie Stichting worden uitgezonden. De Koningin heeft hiervoor toestemming verleend. Het wordt een Eurovisie-uitzending: behalve in Nederland, zal de by- zetting in nog zestien landen te zien zyn. De Koningin heeft als voorwaarde aan de toestemming verbonden, dat de plechtigheden van de bijzetting op geen enkele wijze vau de uitzending hinder mogen ondervinden. Van de Rijksvoorlichtingsdienst vernamen wij nog, dat de plechtigheid in haar geheel door de N.T.S. zal worden uitgezonden, dus van het vertrek van de stoet uit het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag af. Polygoon-profilti maakt een film van de bijzetting. Aan de camera's is een vaste plaats toegewezen. De commentators zullen via monitors verslag moeten uitbrengen. WEERBERICHT AANHOUDEND VORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Over het algemeen weinig of geen bewolking maar hier en daar mist. In de naoht en ochtend lichte tot matige vorst, morgen overdag tem peraturen om of iets boven het vriespunt. Meest zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). WOENSDAG 5 DECEMBER. Zon op te 08.30 uur. onder te 16.30 uur. Maan op te 14.02 uur. onder te 00.14 uur Hoogwater te Katwijk te 9 06 en 2144 uur. Laagwater te 4.27 en 17.01 uur. (Dit nummer bestaat uit 10 pagina's) De Sinterklaasdrukte op dc tion te Amsterdam, waar de scr- postkantoren is thans op haarteerafdeling beschikt over een hoogtepunt. Een beeld van dc lopende band om alles zo snel aanvoer van pakjes in het post- mogelijk te verwerken, kantoor van het Centraal Sta-1 De Sowjet-Unte heelt India be loofd ii. december „of cp een later lijdstip' straaljagers te leveren, zoals oorspronkelijk was overeengekomen, zo heeft de Indiase minister van De fensie, Cliavan, gisteren in Nieuw- Delhi bekendgemaakt. Chavan zei dat re Sowjet-Unie eveneens heeft beves tigd dat by de bouw van een straal- jagerfabriek in India zal worden ge holpen. Uit Moskou meldt Tass. dat tien Sowjetrussische en tien Indiase sche pen voor het einde van dit jaar trac toren machines voor wegenbouw, landbouwmachines en andere uitrus tingen naar India zullen vervoeren. Dit is een gevolg van een overeen komst ovei de scheepvaart tussen de Sowjet-Unie en Indiase havens waarop gewoonlijk veertien schepen de verbinding onderhouden. Ook zul len machinegereedschappen, asbest, industriële uitrusting en olieproduk- ten naar India worden verscheept De voormalige bewoners van het vul kanische eiland Tristan da Cunha, die zoals bekend een tyd geleden in Engeland een toevlucht hebben gekregen na zware uitbarstingen op hun eiland, hebben zich nu met 148 tegen 5 stemmen uitgesproken voor terugkeer naar hun geboorte grond. Aan de stemming hebben alle vol wassen leden van deze bevolkings groep inogen deelnemen. De mensen zijn ondergebracht in een voormalig kamp van de lucht macht bij Southampton. Het En gelse klimaat bleek in de afgelopen tyd een slechte uitwerking op hun gezondheid te hebben. Het resul- taat van de geheime stemming is aan de Britse regering meegedeeld Een groep van twaalf is in augustus j.l reeds naar Tristan de Cunha t< .-uggevaren om de door de vul kanische uitbarstingen aangerichte schade wat te gaan opknappen. Groep van zeven naar het Westen Een groep van zeven personen is er gisteravond In geslaagd, onopge merkt dooi de Oostduitse volkspoli- tie naar West-Berlyn te vluchten. De groep werd door een 22-jarige grenswachter, die in burger was. tus sen de versperringen die hy ter plaatse goed kende doorgeleid. Zij be stond uit de grenswachter, diens vrouw en tien maanden oude kind, drie andere vrouwen en een jonge man. In de nacht van maandag op dins dag hebben Westberlijners by de Teltow-werf in Zehlendorf enige ont ploffingen en het hulpgeroep van een vrouw gehoord. Vermoed wordt dat een vluchteling werd gewond en door een vrachtwagen van de Oostduitse grenspolitie is weggevoerd. In noord-Katanga is een verwoede stryd losgebrand tussen Katangezen en Kongolezen om het bezit van de strategische belangrijke plaats Kon- golo. Kongolo was eergisteren in handen van het Kongolese nationale leger gevallen, maar is inmiddels door de Katangezen heroverd. De Kongole zen hebben nu aldus een mede deling van de regering-Tsjombe de brug opgeblazen die Kongolo met de rest van Katanga verbindt. Volgens de laatste berichten houdt het Katangese garnizoen, dat dus van bevoorrading is afgesneden nog stand tegen aanvallenvan het na tionale Kongolese leger. Speel zélf eens een actieve rol als u naar de bioscoop gaat. Doe het niet afgemeten haastig. Versier het gezellig met vóór of né de film ergens neer ta strijken, wat te drinken of iets te eten. Met 20'n initiatief kunt u tegen de grootste ster van het witte doek concurreren. Nóg een tip voor een leuk initiatief: als u een cadeautje moet geven, geef dan Horeca-cheques, waar mee in elk Nederlands Horeca bedrijf betaald kan worden. Chequeboekjes a f 10.- of f 25.-, in coupures van f 2.50 kunt u bestellen bij het Bedrijf schap Horeca, Koninginne- rS—iA jres van f t.ou ««■•I u ucoicucii bij het Bedrijf-^^ II - 1 schap Horeca. Den Haag J 1 L I (giro I Uit!... Cheque- f De Russen zijn, zoals premier Chroesjtsjow had beloofd, be gonnen met de terugtrekking van hun bommenwerpers uit Cuba, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie gisteren meegedeeld. Naar verluidt hadden de Russen tenminste dertig straalbommenwer- pers vai het type Iljoesjin-28 op het eiland gestationeerd. Piesident Ken nedy had geëist, dat zU zouden wor- der. verwijderd omdat het hier aan valswapens betrof. Chroesjtsjow stemdf ei in toe en ook premier Cas tro verklaarde zich akkoord aange zien de bommenwerpers naar hfj zei .toch verouderd" waren. De Amerikaanse onderminister van Defensie Arthur Sylvester verklaarde op eer< persconferentie, dat het Rus sische schip „Ochotsk zaterdag J1 door Amerikaanse patrouillevliegtui gen was gefotografeerd toen het ter hoogte van de noordkust van Cuba voer Ei waren rompen van drie bom menwerpers op het dek tt zien Op 30 november was men op het vliegveld San Juliat. bezig met het demonstre ren van Iljoesjins. Zoals bekend heeft ae Sowjet-Unie reeds 42 raket ten ui- Cuba weggehaald De Amerikaanse en Russische de legaties zijn gisteren bijna zes uur long bijeen geweest ter bespreking van de Kwestie-Cuba. Volgens wel ingelichte Kringen kwam in de we derzijdse standpunten echter generlei verandering. Volgens de leider der Amerikaanse or derhanoelaars, McCloy is een der voornaamste punten van geschil nog steeds de eis der Verengde Staten, dat de Scwjet-Unie afdoende garan ties geeft dat geen aanvalswapens meet in Cuba zullen worden inge- voerc Zonder deze garanties zijn de Verenigde Staten niet bereid de ver zekering te geven, dat zij geen inva sie ln Cuba zullen ondernemen. Uit het Leidsch Dagblad van 4 Dec. 1862: Onlangs is in Amerika een proef genomen betreffende gaz en petroleum, waaruit bleek dat 11 kan olie gelijk staat met 1000 kubiek voet gaz. Volgens uit Egypte ont vangen berigten, is de door graving der landengte van Suez nog luttel gevorderd en het welslagen der onderne ming hoogst twijfelachtig.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1