Oe Thant verwijt Westen onbegrip voor „dooi" in de koude oorlog flmtoua HULDE AAN KONINGIN EMMA Bij AFSCHEID VAN PRINSES MONTGOMERY: „IK STUURDE PRINS BERNHARD WEG WIM SONNEVELD „CHROESJTSJOW WENST GEEN OORLOG Tweede Telstar 1378 stuks j Rouwstoet vertrekt om negen uur van Paleis aan I oorhout Controverse laait op WEERBERICHT Bericht aan de lezers WILHELMINA GEEFT WARME GESCHENKEN! LH. Nolet Reorganisatie Portugese kabinet (9ud teuws f Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 3 DECEMBER 1962 No. 30822 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR cElDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Er zijn zeer goede redenen om te geloven, dat de Russische leider Chroesjtsjow geen oorlog wenst, maar het Westen schijnt „de volledige betekenis van deze klaarblijkelijke verandering van politiek klimaat" niet te beseffen. Dit heeft secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. gisteren gezegd in een vooraf uitgewerkte rede in de John Hopkins universiteit te Baltimore. De meeste leiders in het Westen zien volgens Oe Thant de wereld als een slagveld tussen twee tegengestelde stelsels, waar pogingen om tot een compromis te komen als verraad worden beschouwdDeze houding bleef gehandhaafd, zelfs als het karakter van de Russische uitdaging reeds veranderde, aldus de secretaris-generaal. de belangrijkste kwesties van de koude oorlog, zoals de ontwapening, de kernwapenproeven en Berlijn. j Oe Thant merkte tenslotte nog op, dat de wereld ook niet in harmonie zou kunnen leven, zolang tweederde van haar bewoners al moeite heeft alleen maar om in leven te blijven. I hebben bestaat er geen gevaar dat deze wapens de mensheid zullen be dreigen", aldus Mikojan. De regerin- gen van beide landen moeten over een hoge mate van verantwoordelyk- I heidszin beschikken en een redelijke en verstandige politiek voeren, zo zei I hü. De Russische leider zei vervolgens, dat het de politiek van president Chroesjtsjow is om elk vraagstuk stap voor stap te regelen en een pro gram van vreedzame coëxistentie te volgen. Over zijn gesprek met presi dent Kennedy zei Mikojcn: „Wij raakten daarbij overtuigd van de goede wil aan Amerikaanse zijde. Diezelfde goede wil hebben wij ge toond". De VS en de Sowjet-Unie hebben vandaag in New York hun besprekin gen over de kwestie-Cuba voortgezet. De Amerikaanse delegatie wordt ge leid door Adlai Stevenson, de per manenten afgevaardigde bij de VN, terwijl aan Russische kant de plaats vervangende minister van Buiten landse Zaken Koeznetsow het over leg zal voeren. Lancering volgende week Volgende week zal van de Amerikaanse raketbasis Cape Canaveral in Florida een tweede Telstar worden gelan ceerd. die zal worden gebruikt voor het doorzenden van tele visieprogramma's over de At lantische Oceaan. St.-Nicolaas- knipselprijsvraag De telling van het aantal in- B zendingen op onze Slnt-Nico- g laas advertentie-knipselprys- H vraag heeft een resultaat opge- H leverd van. De juiste oplossing en de lijvt 5 van de prijswinnaars zullen zo 5 spoedig mogelijk worden gepu- bliceerd. Oe Thant deed een beroep op Oost en West om de overeen komst inzake Cuba te herleiden tot ,,een algemene beweging naar dooi" in de koude oorlog. Hij nodigde de wereldleiders uit, de Verenigde Naties de ge bruiken voor persoonlijke con tacten en herinnerde eraan dat het wereldorgaan beschikbaar is voor bespreking van vraagstuk ken als de kwestie-Berlijn. Oe Thant prees president Kenne dy's „vooruitziende blik" door vorig jaar de neutralisering van Laos voor te stellen, waarmee hij wijselijk had toegegeven, dat de poging om een reeks pro-Westelyke regeringen in Azië in het leven te roepen had ge faald. Secretaris-generaal Oe Thant sprak de hoop uit. dat de geest van de minnelijke schikking, die de bespre kingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in het geval Cuba had gekenmerkt, zou kunnen bijdra gen tot de oplossing van enkele van Cuba De Sowjetrussische vice-premier Mikojan. die 24 dagen op Cuba en vijf dagen in de Verenigde Staten is geweest, is zaterdag naar Moskou teruggekeerd. Voor zijn vertrek zei Mikojan over zijn besprekingen in Washington een „algemene indruk" te hebben, dat de standpunten van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in een aantal internationale zaken dichter elkaar zijn genaderd. Mikojan had donderdag een vier uur durend onderhoud met president Kennedy gehad, vrijdag gevolgd door een bespreking met minister Rusk. Volgens de Russische vice-premier hecht de Sowjet-Unie groot belang aan goede betrekkingen met de Ver enigde Staten, omdat beide over kernwapens beschikken. „Als we een goede verstandhouding met elkander Voordat aanstaande zaterdag het stoffelijk omhulsel van Prin ses Wilhelmina in de grafkelder van het Huis van Oranje in de Nieuwe Kerk van Delft wordt bijgezet, zal nog ruimschoots gele genheid zijn om afscheid te nemen. Vandaag zouden, gelijk zaterdag, weer vele duizenden langs de baar in de chappelle ardente van Paleis 't Loo defileren. Zo moge lijk zal daartoe ook nog morgen op 't Loo gelegenheid zijn. Zaterdag werd een dicht, veelkleurig bloementapijt in de witte kapel aan de voet van de met de nationale vlag gedekte kist gelegd. Op de kist ligt de Statenbijbel, opengeslagen bij de Open baringen. Op een wit kussen ernaast rust het Grootkruis van de Militaire Willemsorde. De route In Den Haag. de afzetting ervan er. de daarmee samenhangen de verkeersregelingen zouden van daag bekend gemaakt worden. De route ir Delft is vastgesteld. Zij zal geheel door militairen worden afge zet waarbij rekening is gehouden met zenr grote publieke belangstel ling. Bijzondere parkeermaatregelen zijn eenomen. Binnenstadbewoners zullen hur. voertuigen elders moeten onderbrengen. Dienst in kapel Paleis 't Loo Morgenmiddag om half zes wordt een korte kerkdienst in de kapel ge houden. Daarbij zullen alleen leden van de Koninklijke familie en perso neelsleden van 't Loo aanwezig zijn. Nadien wordt het stoffelijk over schot uitgedragen terwij! het volks lied van Waldeck als huldebetoon aan wijlen Koningin Emma wordt gespeeld. Dit geschiedt op wens van de overledene, die daarmede de grote wijsheid en toewijding var. haar moe der wenste te eren. Met een witte auto. bestuurd door haar persoonlijke chauieur, zal het stoffelyke overschot bij het licht van fakkels, gedragen door een erehaag van een bataljon Limburgse Jagers, het terrein van 't Loo verlaten. Bij deze erecompagnie is het fanfare corps der Limburgse Jagers inge deeld. Prins Bernhard zal de stoet, die wordi voorafgegaan door een po litiewagen en geëscorteerd door acht motorrijder: van de Koninklijke Ma rechaussee vergezellen. Omstreeks zeven uur 's avonds arriveert de stoet aar; Paleis Lange Voorhout in Den Haag. Kwart over elf bij kerk in Delft In de Nieuwe Kerk zullen ongeveer 2800 belangstellenden kunnen plaats nemen Dc Grote Markt zal waar schijnlijk gedeeltelijk voor publiek beschikbaar zijn. Verwacht wordt, dat de rouwstoet omstreeks negen uur uit Den Haag zal vertrekken en om ongeveer kwart over elf bij de Nieuwe Kerk zal aankomen. T.v. nog onzeker Of de plechtige bijzetting in de kerk via de televisie te volgen zal zijn. schijnt op het ogenblik nog een fiunt var. bespreking uit te maken, ndien zulks geschiedt dan zal de plechtigheid door waarschijnlijk zes tien Europese televisiezenders wor den uitgezonden. Ook is nog niet be sloten of de plechtigheid via geluids versterkers voor degenen, die geen plaats ir. de kerk hebben, in Delft te volgen zal zijn. 8 december geen vermakelijkheden aanwijzing van de regering heeft de minister van Binnenlandse Zaken bepaald, dat alle openbare vermakelijkheden en sportevenemen ten op F december achterwege zullen Op leeft Het gehele Koninklijk Gezin heeft zaterdagochtend Prinses Beatrix op Schiphol afgehaald. Het Koninklijk Gezin verlaat het toestel. blyven. In café's. restaurants e.d. zullen alleen uitzendingen van Ne derlandse radiozenders en van de te levisiezender hoorbaar en zichtbaar mogen zijn De NIS zendt iedere dag tot en met vrijdag na het journaal onge veer tien minuten durende herinne ringsprogramma's aan Prinses Wil helmina uit. (Van onze Londense correspondent) Lord Montgomery heeft verklaard, dat hij Prins Bernhard in 1944 tijdens de geallieerde opmars in Nederland uit zijn hoofd kwartier heeft moeten wegsturen. Drie dagen défilé Hij zei dit tot de militaire mede- werker van het Britse boulevardblad WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met weinig of geen bewolking. Zwakike tot matige zuid oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 DECEMBER Zon op: 8.29 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 13.37 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 8.01 en 20.32 uur, laagwater te 3 25 en 15.54 uur Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Vele duizenden Nederlanders hebben zaterdag in het Paleis 't Loo in Apeldoorn gedefileerd langs de baar van Prinses Wil helmina. Een opname in de kapel tijdens het défilé. Op de drie volgende dagen zal van 9 uur 's morgens tot 16 uur 's mid dags gelegenheid zijn langs de baar. die in dc voorhal van het paleis wordt opgesteld, te defileren. De doden wacht za) steeds gevormd worden door kamerheren en adjudanten in buitengewone dienst van de overle den Vorstin. Prins Berr.hard zal als oud-adjudant. woensdagmorgen de eerste wacht mede betrekken. Buifenlandse gasten In de loop van donderdag en vrij dag zullen de meeste buitenlandse gasten, dit de bijzetting in Delft zul len bijwonen, in ons land aankomen. Reeds werd in Brussel bekendge maakt, dat Koning Boudewijn en Koningin Fabiola naar Delft zullen komen. Koning Olaf van Noorwegen, zo wordt uit Oslo gemeld, zal ook de laatste eer aan Prinses Wilhelmina bewijezn. Het is nog niet bekend, hoe de be grafenisstoet op 8 december gefor meerd zal zyn. Dit zal dc laatste dag zijn, dat van alle openbare en mili taire gebouwen in den lande de vlag gen halfstok zullen waaien, zonder wimpel of floers. Overdreven Advertentie Advertentie 3 DECEMBER Nog gauw even een LEUK TAFELTJE halen in „DE HOUTHAL' Hoge woerd 99 - Telefoon 22536 Hierbij delen wij mede, dat wy binnenkort ten behoeve van onze lezers als premie-uitgave een fraai fotoboek beschikbaar kunnen stellen, getiteld samengesteld door DAVID WIJNBEEK, de bekende auteur van vele boeken over het Oranjehuis. Binnen enkele dagen volgen nadere bijzonderheden. DE DIRECTIE .Sunday Telegraph", die Montgome ry thuis cpbelde naar aanleiding van Prins Bernhards kritiek op de veld maarschalk in de door de Amerikaan Alden Hatch geschreven en door de Prins goedgekeurde biografie, welke thans ook in Londen is gepubliceerd. Montgomery zei: „Hij was lastig. Prins Bernhard kwam steeds weer terug naar mijn hoofdkwartier en stelde voortdurend vragen. Ik moest hem bevelen heen te gaan. Mijn stafchet vroeg mij: „Zal ik hem weg- I sturen?" En ik zei: „Ja." Gevraagd naar Prins Bernhards i militaire kennis zei Montgomery kortaf: „Hij wist van toeten noch blazen". Men dient echter Montgomery's I altijd daverende uitspraken met een korreltje zout te nemen. Vandaar, cat de eveneens ondervraagde gene- raal-majoor Ronald Belchem, Mont gomery's operatiechef gedurende de oorlog, ze: dat Montgomery's verkla ring naaer dient te worden gepreci seerd. „Er waren allerlei mensen, die uit het tactische hoofdkwartier moes ten worden weggestuurd Vaak wer den onze eigen mensen op dezelfde manier behandeld ornaat het een gouder regel was dat Mcnty niet ge stoord mocht worden, behalve door zekere uitverkoren lieden". Montgomery sprak kort en met tegenzin Hij voelde er niets voor een gedetailleerde gedachtenwisseling te beginnen over de in de biografie ge uite beschuldigingen tegen de wijze, waarop hy de Nederlandse campagne en de Arnhem-operatie heeft behan deld. Eerste nederlaag Generaal Belchem, die thans een directeursfunctie in het bedrijfsleven vervult, ze: te betwijfelen of het waar zou zijn wat Prins Bernhard had be weerd, n.l. dat indien de Amerikaanse generaal Patton de geallieerde opper bevelhebber zou zyn geweest deze niet, zoals Montgomery, de geallieer de opmars bij de Nederlandse grens had stopgezet, doch met tanks zou zyn verder getrokken achter de als .krankzinnigen weghollende Duit sers". In elk geval zei Belchem: „De door generaal Eisenhower uitgestippelde strategie beoogde de nederlaag van het Duitse leger en niet in de eerste plaats de bevrijding van Nederland". Belchem zei verder, dat hij helemaal met geloofde, dat Monty de door Prins Bernhard geschetste terrein moeilijkheden had genegeerd. „Er doen zich gelegenheden voor, dat tanks moeten worden gebruikt, in de hoop, dat een aanval er doorheen komt In geen geval tukken ze op zonder infanterie". „Arnhem was voor 80 procent een succes ir. de zin, dat de verovering van Nymegen voorkwam, dat wij onze weg moesten banen door vier natuurlijke rivierbarrieres". Generaal-majoor Sir Miles Gra ham, Montgomery's chef-admini strateur, die gevraagd werd naar Prins Bernhards verwijt, dat Mont gomery de 24 000 man sterke Neder landse binnenlandse strijdkrachten kort zou hebben gehouden van kle ding en voorraden, zei dat hij zich dit incident niet herinnerde. „Wij deden alles, wat wij konden voor de Nederlandse troepen, maar wij moes ten eerst voor onze eigen troepen zorgen, omdat zij vechtende troepen waren". Generaal Belchem zei, dat Prins Bernhard voor alles toegewijd was ar.n zijn land en vastbesloten om een einde te maken aan het leed, waar- or.dei het gebukt ging. „Het kan zyn, dat er zekere dingen in zijn herinne ring zyn blijven hangen, welke een enigszins overdreven betekenis heb ben gekregen". Advertentie Sleelit iveer Over Prins Bernhards stelling, dat vele parachutisten op de verkeerde plaats waren afgeworpen zei Bel chem, dat voornamelijK het slechte weer spelbreker is geweest. Hierdoor werd hei afwerpen van de Poolse pa rachute-brigade vertraagd en dit deed de kansen keren. WOLLEN VESTEN EN PULLOVERS SUEDE VESTEN LAIMBoCK HANDSCHOENEN Wollen en zijden SJAALS KAMERJASSEN Botermarkt 89 De Portugese premier Salazar heeft een ingrijpende reorgani satie van zijn kabinet tot stand gebracht en zes nieuwe minis ters benoemd, onder wie een minister voor nationale defen sie, generaal Manuel Gomes de Araujo. De portefeuille van De fensie werd tot dusver door premier Salazar zelf beheerd. Het kabinet in zijn vorige sa menstelling werd in mei vorig jaar gevormd. De nieuwe minis ters zijn, behalve die voor De fensie: voor het Leger, /oor Overzeese gebiedsdelen, voor Onderwijs, voor Economische Zaken en voor Gezondheid en Hulpverlening. Voorts werden enige staats-secretarissen be noemd. Bevoegde waarnemers zRn van me ning. dat deze kabinetsreorganisatie verband houdt met krachtige bezwa ren, die tegen de politiek van de af getreden minister van Overzeese gebiedsdelen, Andriano Moreiro, wa ren geuit. Zyn opvolger, kapitein luitenant Peixoto Correia, was tot voor kort gouverneur van Portugees Guinea. Anderen zyn van mening, dat de verbetering van de militaire toestand premier Salazar ertoe ge bracht heeft de portefeuille van De fensie over te dragen. Vannacht is naby de strafgevange nis in Lissabon, niet ver van het centrum der stad, een bom ontploft. Persoonlijke ongevallen deden zich hierbij niet voor. Zaterdag werd in het centrum van de Portugese hoofd stad een bom tot ontploffing ge bracht. Ook toen werd niemand ge wond. Advertentie MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA WOENSDAG 5 DECEMBER 10 UUR in zijn grandioze show. Uit het Leidsch Dagblad van 3 Dec. 1862: De Minister van Justitie heeft tot rijksveldwachter met den rang van brigadier op een jaarwedde van f450 benoemd J. Kelder, te Wou- brugge. Te Londen worden sterke lederen handschoenen ver kocht waarin aangebragt zijn fijne en scherpe stalen pun ten. Dit tegen de vele aan randingen. die tegenwoordig plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1