FRANZ JOSEF STRAUSS BLAAST DE AFTOCHT Dinsdag overbrenging Prinses naar Den Haag CHINESE LEGER OP TERUGTOCHT Alle VN-leden achter benoeming Oe Thant éw DC-7 neergestort in dichte mist Gestruikeld over Spiegelscherven PHILIPS T.V. Koningspaar van België bij uitvaart rnjsstop weg dan pas C.A.O. Van der Putten niet vervolgd smaad F I i m wegens WEERBERICHT BANANEN teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 No. 30821 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Mikojan sprak met Ktisk De Russische eerste vice-premier Mikojar heeft gisteren zijn bespre kingen in Washington over de kwes- tie-Cuba en andere belangrijke aan gelegenheden voortgezet op een lunchbyeenkomst met de Amerikaan- De Chinese troepen in het noord se minister van Buitenlandse Zaken, oostelijk grensgebied van India zyn Dean Rusk Toen Mikojan twee uur en een kwartier later het State Department vandaag begonnen zich terug te trekken. De regering in Peking heeft gisteren nogmaals verklaard, dat verliet, verklaarde hij ..enige voort- haar troepen zullen worden terugge gang" ten aanzien van de Cubaanse kwestie te verwachten als gevolg van zijn oveileg met minister Rusk en zijn eeroer onderhoud met president Kenned j Hij zei. dat met Rusk ook gesproken was over de ontwapening, de kwestie-Berlijn en andere interna tionale aangelegenheden die voor de Sowjet-Uie en de V.S. van belang zijn Zijns inziens was het een „zeer ontspannen gedachtenwisseling" ge weest „in een geest var, goede wil en verlangen aan beide zijden om tot oplossingen te komen voor alle bestaande problemen". trokken tot op 20 km vin de demar catielijn van 7 november 1959. Het Chinese Rode Kruis heeft in tussen het Indiase Rode Kruis be richt, dat het woensdag 53 zieke en gewonde Indiase gevangenen aan de ze organisatie zal oveidragen. Eer dei heeft Peking bekendgemaakt, dat de Chinese troepen minstens 927 In diërs gevangen hebben genomen. Van onze correspondent in Bonn Eindelijk is het dan zo ver: Franz Josef Strauss blaast de aftocht. Na een bijeenkomst van het bestuur der Ihu'CCO IVCI'kgCl'CI'S Beierse Christelijk Sociale Unie die vier uren duurde. n werd gisteren bekendgemaakt, dat Strauss in het nieu- we kabinet-Adenauer geen ministerszetel meer wil hebben. De officiële verlovingsfoto van de Londense zakenman Angus Prinses Alexandra van Engeland Ogilvy. met haar aanstaande echtgenoot, Een viermotorige DC-7 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Eastern Airlines is gisteravond op het vliegveld Idlewild bij New York neergestort. Vijfentwintig van de vijftig inzittenden hebben de ramp overleefd. Dit is te danken aan het feit, dat het achterstuk van het vliegtuig intact is gebleven; het overige ge deelte van de romp werd volkomen vernield. Het zal uitgever Rudolf Aug- stein, die nu al vijf weken in voorarrest zit, wel plezier doen dat zijn aartsvijand Strauss nu toch over de scherven van Der Spiegel gestruikeld is. De CSU heeft echter nog geprobeerd Augsteins plezier te bederven door openlijk te verklaren, dat de partij Strauss dankt en haar erkentelijkheid uitspreekt voor zijn verdiensten bij de opbouw van de Westduitse defensie. Strauss heeft zyn plicht gedaan, zo beweert de CSU, die haai teleur stelling erover uitspreekt dat socia- j listen en liberalen de Spiegel-affaire „hebben aangegrepen om de minis- I ter van Defensie onmogelijk te ma- I ken". De CSU verklaarde tenslotte prof. Ludwig Erhard hem zal opvol- bereid te zijn verder deel te nemen gen. groter is geworden. Adenauer aan de coalitiebesprekingen, al be- I mag nog zovaak beweren dat de wel- hieid de partij haar definitieve be- gedane Erhard te weinig politiek in- sluit of zy wel of niet aan het nieu- j zicht heeft voor het kanselierschap j we kabinet zal deelnemen voor tot het neemt niet weg dat nog steeds de coalitieonderhandelingen zyn af- een meerderheid in de CDU er voor In Bonn toonde men zich uiter aard niet verrast over het nieuws van Strauss' afstanddoen van de defensie troon. De laatste dagen had het in de Westduitse hoofdstad gegonsd van de geruchten over Strauss' besluit en meer dan één krant had zich al la- t^n verleiden Strauss' verdwijning uit het kabinet als definitief te melden Vooral de iiberale Freie Democra tische Partei toonde zich verheugd over het nieuws uit München. „Dit betekent een grote stap vooruit op de weg naar de vorming van een nieuwe regering", aldus we'rd verklaard. Algemeen verwacht men in Bonn zelfs dat al de aanstaande week over eenstemming tussen Adenauer en de liberalen bereikt zal kunnen worden. Eén van de interessantste ontwik kelingen van de laatste dagen is ove rigens dat de druk van de christen democraten op Adenauer om een da tum te noemen voor zijn aftreden en eindelijk openlijk te verklaren dat De werkgevers in het horecabedrijf hebben de nieuwe C A O. voor het horecapersoneel niet getekend, omdat zij enige voorwaarden stellen, waar van een er is, dat de minister van Economische Zaken de prijsstop in- 1 trekt. Dit is door de voorzitter van de algemene landelijke vereniging van de verenigde katholieke hoteliers en restaurateurs, de heer H. Beukers uit Amersfoort, verklaard in de te 's-Hertogenbosch gehouden leden vergadering van deze organisatie. De werkgevers, aldus de voorzitter, staan op het standpunt dat de vrije prijsvorming de enige mogelijkheid biedt tot een rendabele exploitatie. De voorzitter merkte verder op, dat als de C A.O niet wordt getekend, een verdere uittocht van personeel uit de horecabedrijfstak niet te voor komen zal zijn. Zowel de werkgevers als de werknemers in het horeca bedrijf zijn wat hun inkomsten be treft ver achtergebleven bij de in- komstenontwikkeling van b.v. de middenstand, aldus de voorzitter. ïmih brief gesloten. opvolgt, ondanks het povere figuur dat dè minister van Economische Za ken de laatste maanden op vele lijkt te zijn, dat Erhard Adenauer fronten geslagen heeft. Het toestel had 45 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. Onder de overlevenden bevinden zich twee stewardes sen. Gewonden konden te voet de plaats van het ongeluk ver laten, maar de meesten moesten op brancards worden wegge dragen. De mist was zo dicht, dat de red dingsploegen zich slechts zeer lang zaam naar het vliegveld konden be geven en daarbij vaak geholpen moesten worden door politiemannen te voet om de weg niet kwijt te raken. v.a. f 725.—. Geschikt voor 2e programma. Het toestel is by de landing aan het begin van de landingsbaan ver ongelukt en in brand gevlogen. Men weet niet, of het vliegtuig by het neerstorten ontploft is, maar de schok moet wel zeer hevig zyn ge weest, daar de wrakstukken over een grote afstand verspreid lagen. Ook de stoffelijke resten van de 25 omgekomen inzittenden zyn in middels geborgen. Persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. Prettige betaling. Kroonprinses uit Tokio vertrokken Prinses Beatrix is gisteravond per vliegtuig uit Tokio vertrokken om via de noordpool naar Amsterdam terug te keren. Tydens een bezoek van vier uur aan de Japanse hoofdstad werd zy door Keizer Hirohito en zyn ge malin in het keizerlyk paleis ontvan gen. Zy sprak daar tevens met Kroonprins Akihito en Prinses Mit- sjiko. De keizer bracht Prinses Beatrix zyn condoleantie over met het ver scheiden van Prinses Wilhelmina, die hij in 1921 tijdens een bezoek aan Europa, toen hij nog kroonprins was. in Den Haag ontmoette. Prinses Beatrix zei het afgelasten van haar bezoek aan Japan te be treuren en beloofde zo spoedig moge-1 lyk terug te keren. (Van onze Haagse correspondent) Dinsdagmiddag om halfzes zal Prinses Wilhelmina paleis Het Loo voor alt yd verlaten. Maandag beslissing C7 O over tv-uitzending De Koningin zal moeten heslissen of er een directe televisie-uitzending kan worden gegeven van de uitvaart van Prinses Wilhelmina volgende week zaterdag. Verwacht wordt, dat de Koningin maandag haar besluit zal bekendmaken. Wanneer toestem ming voor een directe uitzending wordt gegeven, zal deze over zestien Europese zenders worden uitgezon den. Na een korte dienst in de kapel, die uitsluitend zal «orden bijge woond door de koninklijke familie en het personeel van Het Loo wordt tij uitgedragen onder de Klanken van hel volkslied van Waldeck. De prin ses heeft zelf bepaald, dat dit lied op dit ogenblik zou worden gespeeld, als een huldebetoon aan haar moeder, Koningin Emma, die haar niet zo grote wijsheid en toewijding opvoed de voor haar levenstaak en die tien tallen jaren met geheel haar per soonlijkheid achter Koningin Wil helmina stond. Langs een erewacht wordt de kist dan naar het hek van het paleis ge dragen. Enkele honderden leden en oud- l'-den van het personeel van Prinses Wilhelmina in Gelderland hebben gisteravond gedefileerd langs de baar van de Prinses in de oude kapel van de koning-stadhouder van paleis Het Loo. Terwyl de lange stoet voorbij trok. wenden op het orgel op standingsliederen gespeeld. De kist was gedekt met een wit kleed, waarop alleen een statenbybel lag .opgeslagen by het evangelie van Johannes l it liclgië In Brussel is bekend gemaakt, dat Koning Boudewyn en Koningin Fabiola op 8 december naar Neder land komen om er de uitvaart van Prinses Wilhelmina bij te wonen. De minister van Binnenlandse Za ken heeft aan de commissarissen der Koningin in de provincies namens de regering verzocht te bevorderen, dar in hun provincie zaterdag, de dag dus van de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van Prinses Wilhelmina in Delft: a alle toneelvoorstellingen en an dere openbare vermakelijkheden ach terwege blyven. b. in restaurants e.d. alleen muziek ten gehore wordt gebracht afkom stig van een van de zenders van radio Hilversum en uitsluitend Ne- dtrlandse televisie-uitzendingen wor- oen doorgegeven c. sportwedstrijden geen doorgang vinden. Naar wij vernemen zal geen straf vervolging worden ingesteld tegen de dooi de 53-jarige adjudant van dp Keninklyke Luchtmacht H. B Pietersen van smaad en aantasting van eer en goede naam beschul digde ex-defensie-ambienaar F. H. van oer Putten uit Eussum. Dit hcefc ae Amsterdamse officier van Justitie, mr. J. F Hartsuiker, schrif- telyk medegedeeld aai. de heren Pieterse en Van der Putten. Vol-zens mr. Hartsuiker is uit het in zijn opdracht door de Ryksrecher- che ingestelde uitvoerige onderzoek niet gebleken, dat de heer Van dei Puilen de bron is van het in de openbaarheid komen van een uit 1950 daterend memorandum van kapitein b.d. H. D Rynhiner (Ridder Militaire Willemsorde), waaruit zou blyken, dat adjudant Pietersen zich in 't voormalige Ne- derlands-Indië heeft schuldig ge maakt aan enkele moorden, ram- pokpartijen en collaboratie met de vyano. Een week vóór adjudant Pietersen zyn kiacht by de Amsterdamse of'icier van Justitie deponeerde (begii juni), deed de heer Van der Putten het van een „ano niem persoon" ontvangen dossier betreffende adjudant Pietersen via de Amsterdamse procureur-gene raal in Amsterdam toekomen aan de minister van Defensie. Nieuwe Russische ambassadeur in Oost-Duitslaud Tot Sowjetrussische ambassadeur »n Oost-Duitsland is benoemd de 50- ..arige Pjotr Abrassimow, zo heeft Tass gisteren bekendgemaakt., zyn voorganger, Michail Perwoetsjin, is van zijn post ontheven Abrasimow is lid van het Centra le Comité van de Russische commu nistische party en afgevaardigde in de Opperste Sow jet. Tot 195G heeft hy verantwoorde lijk party- en regeringswerk verricht in Wit-Rusland. In 1956 en 1957 was hy raadsman by de Russische ambassade in China en van 1956 tot *962 ambassadeur in Polen. Hij is eerste secretaris van het plaatseiyke comité van de communistische party van Smolensk geweest. Waarnemers menen, dat Perwoets- ;ins rol nu is uitgespeeld. Perwoetsjin is een der hoge Sow jetrussische economische leiders ge weest Hij is drager van vier ordes van Lenin. In 1957 werd hy door net partypresidium gedegradeerd. In j 950 was hy tot vice-premier be noemd en na Stalins dood werd hy tevens mmister voor de elektrische krachtcentrales en de elektrische in dustrie. Eind 1956 werd hy benoemd tot voorzitter van de economische staatscommissie en later minister machinebouw. Hij were tot ambassadeur in Oost- Duitsland benoemd in februari 1958. Een jaar later bekende hy te ma ken gehso te hebben met de „anti part ijgroep" van Malenkow. nistisch-China heeft In een brl aan Nehroe de bekende voorstellen voor terugtrekking van de Chinese en Indiase troepen herhaald. „Maa* als India weigert mee te werken", al dus Tsjoe En-lai, „loopt zelfs het be stand gevaar". Het Tndiase persbureau verklaarde 'ater, oat de brief van Tsjoe En- lai aan Nehroe een „bedekt driege- ment' is Tsjoe En-lai driegt in deze brief met een nieuwe grootscheepse aanval op India, omdat hy eist dat India 4., posten in Ladach en ook viei posten in het noordoostelyke grensgebied opgeeft, aldus het pers bureau India heeft in een nota aan Chi na opnieuw verduidelyking gevraagd van het Chinese bestandsvoorstel. Contra-proces i.z. Westduitse VVN De secretaris-generaal van de com munistische internationale organisa tie van verzetsstryders, Toujas, heeft gisteren op een persconferentie in Berlyn aangekondigd, dat een con tra-proces zal worden gevoerd tegen het verbod van de „Vereniging van vervolgen van het nazi-regime", i iVVN), dat in West-Berlijn voor het opperste gerechtshof wordt behan deld. Aan de persconferentie nam ook I de voormalige communistische func tionaris August Baumgarte uit Han nover deel. Baumgarte beschuldigde de president van het gerechtshof, prof. Fritz Werner, van een nazis tisch verleden, waarmee Baumgarte bewerkstelligde dat het proces werd verdaagd. Hy heeft van Poolse vrien den vernomen dat Werner in 1933 lid was van de SA en in 1937 lid werd van de nazi-partij. Bovendien zou hy nazi-juristen hebben opge leid. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de Sowjetrussische nota, waarin wordt geprotesteerd tegen de gerech telijke actie in West-Bfrlyn om ver bod van de WN, propaganda ge noemd. In de nota wordt gezegd, dat de maatregelen tegen de vereniging aantonen, dat Westduitse ..militaris ten" West-Beriyn gebruiken om de vrede in Europa te bedreigen. Presentiegelden Hel Dorp voor (Van onze Roermondse correspondent) Alle gemeenteraden in ons land zullen dezer dagen een verzoek ont vangen om de presentiegelden van de eerstkomende gemeenteraadsver gadering beschikbaar te stellen voor de actie „Open Het Dorp". Het ini tiatief hiertoe is genomen door twee gemeenteraadsleden van het Midden- limburgse Haelen. Het zyn de heer t». Boonen en mevrouw Van Vulpen- Peeters In een circulaire, die de ge meenteraden wordt toegezonden, wordt gezegd, dat het presentiegeld moet worden gezien als een vergoe ding voor inspanningen gedaan in het belang van de gemeente. Graag zouden de twee Haelense raadsleden thans zien, dat men deze vergoeding eenmaal besteedt aan een zaak van nationaal belang. By de Rotterdam- sche Bank in Roermond is al een rekening geopend, waarop de vroede vaderen var ons land hun bydrage kunnen storten. Het comité heeft zich Inmiddels reeds schriftelyk in verbinding ge steld met Mies Bouwman en dokter Klapwijk. Als alle gemeenteraden po sitief reageren, verwacht men een opbrengst van twee ton Advertentie U KOMT BEST op onze ov Vlees-spe- Rest. DE NA( Lisse. Tafelres. T TERUG ••lyke ten. TAAL, '—3400. Breestraat 173 Hooftstraat 88 Leiden Alphen ZONNIG MAAR KOUD Biykens het weeroverzicht, dat het KNMI om 10 uur verstrekte, zal het in de komende nacht in het alge meen iets meer vriezen dan in de af gelopen nacht. Morgen moet op ma tige wind tussen zuidoost en zuid worden gerekend. Daardoor is het waarschijnlyk, dat na vannacht de vorst weer iets afneemt. Het weer behoudt een overwegend zonnig ka rakter. Mist zal slechts sporadisch voorkomen. 2 DECEMBER Zon op: 8.26 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 12.36 uur; onder: 21.41 uur. Hoogwater te Katwyk te 6.16 uur en 18.34 uur, laagwater te 1.56 uur en 14.17 uur. <3 december hoogwater te 7.02 en 19.27 uur, laagwater te 2.39 en 15.02 uur). (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) en een Byvoegsei Secretaris-generaal tot 3 nov. 1966 LUXE TAFELPOOTJES ..DE HOUTHAL Hogewoerd 99 - Telefoon 22536 Premier De Quay heeft gisteren waarnemend bestuurder van de\weest, in zijn kabinet de heer J. Rolz Bennett, die\V.N. op Nieuw Guinea is ge-\ Haag ontvangen. Den Dc Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft Oe Thant benoemd tot secretaris generaal voor een periode van j vijf jaar tot 3 november 1966, nadat de Veiligheidsraad dit eenstemmig had aanbevolen. I By de periode van vijl jaar is het waarnemerschap sinds 1961 inbegre pen Voor stemden 109 leden, één lid was iiic-. aanwezig en niemand stem de tegen Thant Is de derde secre'a- ris-generaal in het 17 jaar lange be staan van de VN. De eerste was de Noor Trygve Lie, die door de Zweed Dag Hammarskjöld werd opgevolgd. De uitslag van de stemming, door voorzittei Zafroella Khan bekendge maakt. werd met donderend applaus begroet. De Ruv Zorin zei onder meer, dat de Sowjet-Unie de aanstelling van een driemanschap aan het hoofd van 't secretariaat nog steeds de bes te oplossing vindt, maar dat „de ac tiviteit en de persoonlijke kwalitei ten van de man aan wie nu deze taak is toevertrouwd" de Sowjet-Unie ertoe hadden gebracht de verkiezing van Oe Thant te steunen. Verschei dene afgevaardigden, onder wie de Nederlandei mr. C. VV. A. Schur- mann, spraken gelukwensen uit na mens verschillende groepen landen. Na het overlyden van secretaris generaal Dag Hummarskjöld in 1961 werd de tamelyk onbekende Bir maan Oe Thant op deze post be- noema een voorlopig compromis tus sen de VS en de Sowjef-Unie. Oe i'hant was toen al vier jaar afge vaardigde van Birma bij de VN. Na dat hij zyn post had aanvaard, werd hy snel vermaard omdat hij bleek te kunnen werken zonder wryving met hei Westen of he: communis tisch blok te veroorzaken. Dai by een onafhankeiyke geest bezit heeft hy getoond door zyn scherpe veroordeling van de Sowjet russische inmenging in Hongarye. waarby hy echter tegenstander was var. het streven om dit als een wa- per in koude oorlog te gebruiken i Hij heeic evenmin geaarzeld kritiek uit te oelenen op Frankryk wegens df Aigerynse politiek of op de VS wegens de Cubaanse politjek. Ook steunde hy een voorstel van de pre- I mier van communistisch-China, Tsjoe En lai. om Azië en de Stille Oceaan volledig vry te maken van 1 kernwapens. Uit het Leidsch Dagblad van 2 Dec. 1862: De heer A. J. Wetrens, or kest-directeur van het Stu denten-orkest tempre Cres cendo" te Leiden, is tot eere lid benoemd van de Mij voor Toekomst te 's Hage. In de fabriek van Entho ven te 's Hage wordt een ijze ren kerk gemaakt, bestemd voor Probolingo in Iridic. Ze kan 500 personen bergen en is 18 el lang. 10 el breed; de hoogte is 10 el, waarboven een toren.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1