„RUSTOORD" IN L1SSE GEOPEND FRANSMAN IN NEW YORK 5 Gembouw-affaire in de raad van Voorschoten Mr. J. Klaasesz bij bejaarden op bezoek Teleurstelling en verontwaardiging sen m Amerika LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 m. I" gemeenteraadsvergadering ran gisteravond hield burgemeester L. de Kool van Voorschoten een kor tte herdenking naar aanleiding van de het overlijden van Prinses Wilhel- anmina met de uoorden: „Nog onder T-de indruk van de grootse manifesta nt tie van naastenliefde werd onze na tionale familie getroffen door de dood Sgvan Prinses Wilhelmina". j'k Nadat enkele ogenblikken stilte in 'acht genomen waren, deed de voor zitter mededeling van het feit. dat entwee leden van de Prot. C'hr. raads fractie, de heren Bakels en dr. Hui- tinga wegens verbluf in een zieken- ris huis de vergadering niet konden bjj- y2 wonen. Te laat Tegen zün gewoonte in, kon de roorzitter deze raadsvergadering pas ïen half uur na de aangekondigde aanvangstyd openen, daar de raads- rommissie voor openbare werken (sedert kwart over zeven) in een spe ciale vergadering bijeen was. Die vergadering was belegd in verband met de aan de agenda toegevoegde voorstellen om de oorspronkelijk door de N.V. Gembouw te bouwen systeemwoningen te laten bouwen door de „Muwi", een combinatie van Muys' en de Winters Annemingsbe- drijf N.V. en Van der Vorms Aanne mingsbedrijf N.V., beide te Rotter- j dam. s-. Niet alleen de raadscommissie maar I ook de raad zelf heeft zich zeer lang durig met deze affaire bezig gehou den, waardoor zelfs deze vergadering uitliep tot ver na middernacht. De l.Tste spieker over dit onder- 4 werp was ir. Rombouts iKVP», die eraan herinnerde hoe de raad op 28 -^september verheugd was, dat moei- ;iJgame en langdurige oncterhandelin- opgen met succes waren bekroond en lerdat de N.V. Gembouw 105 premie-A letwoningen en 63 woning-wetwoningen n-guu bouwen. ;r- e' Knap spelletje en Plotseling kwam daar het bericht, dat Gembouw dit project niet kan realiseren. Voor 6 december moet rTJmet de bouw begonnen zyn, anders vervalt het woningwetcontingent. ..Muwi" met wie. op advies van „Gembouw" contact wordt opgeno- linmen, is bereid de bouw uit te voe ren, zij het in hun 6ysteem, dat 'orenigszins afwijkt van het Gembouw- sjsteem. maarin plaats van 90% Bel de gemeente sJechts 20% van de premiewoningen aan eigen woning- zeekenden mogen toewijzen. De over- n_biijvende 80'. wil Muwi met extra premie van de industrieën (een ver kapt, sleutlegeld) zelf toewijzen. Deze tk-paling blijkt een conditio sine qua non. En daarom gaat het juist. Het •oris een bijzonder knap spelletje, merkt tic heer Rombouts op. Wel is het Muwi-systeem goed, kwalitatief beter dan de Gembouw, maar er zitten nog meer addertjes ^QOnder het gras .Het eerste plan was j^ontworpen voor zover het woningwet woningen betreft voor 405 personen, r.u kunnen er slechtsh 342 geholpen worden. Bovendien wordt de prijs aanzienlijk hoger en dus ook de huur. De heer Rombouts becijferde, 'dtdat de hogere bouwprijs f45.000 was, tDdat de gemiddelde huur per persoon per maan dsteeg van f 12.25 tot n-f 15 05. dat is een stijging van 23%! Maarwe zitten in de knip. B. er W. treft geen verwijt, dat we in rf»deze situatie gekomen zijn. iqI Mr. dr. J. P. I. v .d. Wilde (Prot- Chr.i vond het alleen gelukkig, dat het nieuwe plan er is. omdat we In '"teen dwangpositie zitten. Spr. her- „haalde zijn vertrouwen in het col lege. Ook voor de heer A de Groot 'VVVD) sprak van een grote teleur- "•stelling, nog vergroot nu de deskun dige heer Rombouts alles nog eens 13voorgecijferd had. Er is met ons een spelletje gespeeld, een grof spel zelfs aldus de heer De Groot. Waren de •omstandigheden anders, dan zouden ■is,we neen gezegd hebben. Spr. bracht dank aan het college, dat het ditbe- «re.kt had in zo korte tijd De heer dr. P. S. Pels (PvdA), vond dat de hele gang van zaken in twee jaar in een contract'.oze periode tot deze ervaringen geleid heeft. Spr. was ontstemd, dat een van de direc tieleden van de Gembouw zich ach ter de raad van commissarissen ver school en vroeg zioh af dn hoeverre na er een relatie in persoon of in N Va. bestaat tussen Gembouw en Muwi. Is een contract over de verdeling van de extra winst? Met de heer Rombouts vond de heer Pels. dat de Raad volledig lering moet trekken uit dit knappe spelletje. Nadat wethouder J. J. Dekker en burgemeester De Kool duidelijk uit gesproken hadden, dat ook b. en w. bijzonder teleurgesteld waren over deze gang van zaken en de technische kanten nog eens bekeken waren, merkte de heer Rombouts nog eens op, dati n wezen niet meer sprake is van premiebouw, gezien het feit, dat de industrie een belangrijk sleu- telgeld als extra premie zal moeten geven en dat er dus in feite in de vrije sector gebouwd wordt. Gembouw en Muwi zullen elkaar het balletje wel toewerpen. Hoewel de raad met de rug tegen de muur dit voorstel natuurlijk aan vaardde. wed duidelijk gezegd, dat er zo uitvoerig over gesproken was. om vooral te laten zien, dat men het spel wel degelijk door had. M.O.C. Eerder op de avond was uitvoerig gesproken over de voorzieningen in het voormalige Marine Opkomt Cen trum. Algemeen vroeg de raad inzicht in de plannen met dit terrein, omdat c'at de gevraagde x 11.800 een te zware belasting op de grondprijs zou worden. Ook was men verwonderd dat men uit de kranten had moeten lezen, dat een gedeelte voor de tijd van 5 jaar verhuurd was als noodkerk voor de nieuwe parochie Uit de antwoorden van B en W bleek, dat men zich niet ongerust be hoefde te maken, dat de verhuur van het hoofdgebouw, waarvoor de voor zieningen nodig zijn niet aan de op 28 september vastgestelde prijs van f 1.25 gebonden is, dat de kosten niet op de grondprijs drukken, maar bij de huur worden verrekend. Wat de verhuur voor 5 jaar betreft, was de berichtgeving niet geheel Juist B en W hebben overeenkomstig het raadsbesluit het gebouw verhuurd tot een maximum van 5 jaar maar van Jaar tot jaar. In de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs werden be noemd: mevrouw M. S. Wagenaar- Fonteyn Kuypers. de heer W. I m van Dam en drs. M. S. H. G. Heerma van Voss. Ook over de verhuur van de ge meentelijke sportvelden was de raad unaniem erg te spreken. Men ver heugde zicli erover dat voor de pas opgerichte Mixed Hockey Vereniging een sportveld beschikbaar was dat de Korfbalvereniging „Vitesse" in het voormalige M.O.C. een goed veld plus kleedgelegenheid krijgt, en dat de huurprijzen verhoogd waren vond men volkomen billijk, evenals de dif ferentiatie daarin. De fractie van de Partij van de Ai beid stemde ook nu weer tegen de vaststelling van het partiële uit breidingsplan in onderdelen „Oranje kade". De P. v. a. A. wilde een onderzoek naar goedkopere woningwetbouw (sijsteembouw?) op de dure grond in Boschgeest, terwijl bovendien ge vraagd werd te onderzoeken of cen trale blokverwarming te realiseren zou zijn. De architecten, ir. Van OerleScnrama en Bos zal gevraagd worden de mogelijkheden te onder zoeken. maar wethouder Dekker was van mening, dat de kosten te hoog zullen worden voor de curveprys. De gronden in Boschgeest. die aan gekocht kunnen worden omdat met de eigenaren overeenstemming is be reikt gaven geen andere vragen dan naar de grootte van de belasting- schade. die er nog bovenop zal ko men. Daarover merkte de voorzitter op. dat in verband met de zeer uit eenlopende bedragen nog geen schat tineen te maken zijn. Mevr. Stoker <P. v d. A.» vond het spijtig, dat haar vrees. indert(jd ge uit. bewaarheid was. dat de Actie Opgeruimd staat Netjes in Voorscho ten weinig gedaan had en dat de daarvoor betaalde gelden een te hoog bedrag vormden. De raad was het met B en W. eens. dat de nu op nieuw gevraagde 4 cent per inwoner te veel was en voteerde f. 100. De tarieven voor de huur van het Cultureel Centrum zullen niet gewij zigd worden, maar wel werd de kof fie twee kuartles (Inclusief) i. p. v. f. 0.45mede om te helpen het fooienstelsel volkomen af te schaf fen WASSENAAR Kerstnachtdienst uit de Bloemcampkerk In de a.s. kerstnacht zal vanuit de Gereformeerde Kerk aan de Bloem- camplaan een kerstnachtdienst per radio worden uitgezonden. Het zal een gezamenlijke gereformeerd-her vormde dienst worden, die thans wordt voorbereid door ds. E. Pijlman en ds. J. T. Wiersma. De dienst zal te middernacht aanvangen. Dankdiensten voor N.-Guinea-militairen De samenwerkende thuisfronten te Wassenaar hebben aan de Wasse- naarse kerkgenootschappen verzocht op zondag 6 jan. a.s. dankdiensten te houden voor de behouden terugkeer van alle Wassenaarse militairen, die in Nieuw Guinea hebben gediend. Op maandag 7 januari zal in het Ver enigingsgebouw door de samenwer kende thuisfronten een contactavond voor deze militairen en hun familie leden worden georganiseerd. Nutsexcursie naar Rotterdam Het Wassenaarse Nutsdepartemept organiseert op donderdag 13 decem ber a.s een avond-bustocht naar het Rotterdamse Luxortheater. waar een voorstelling zal worden bijgewoond van Edith Piaf. (Deze pagina Is ongecorrigeerd) Onderw ater jagen fascinerende sport Hoewel de afdeling Lelden van de Ned. Onderwaterjagersclub eerst drie jaar bestaat, ontplooide zij zich tot een van de meest actieve afdelingen van de landelijke organisatie van cportduikers. Teneinde ook in Lei den e.o. aan deze spectaculaire sport een nog grotere bekendheid te geven, had de Leidse afdeling gisteren in hei „Boerhaave Restaurant" .en pro- pr.ganda-avond georganiseerd, welke etk nu weer grote belangstelling trok Na een kort welkomstwoord, waar- In hij er zijn grote voldoening over u.tsprak weer een groot aantal .nieuwe gezichten" te zien. zette de voorzitter, de heer E. Pauw, zowel her doel als de activiteit van de On- derwaterjagersclub in het algemeen en die van de afdeling Leiden in het bijzonder uiteen Hierin liet spreker a..ereerst uitkomen, dat in ons land de onderwatersport nog weinig be oefenaarsisters» telt en de landelyke c.ganisatie in haar ruim 10-jarig bestaan in totaal slechts ongeveer 500 enthousiaste onderwaterjagers- 'ster.s) voor deze sport non winnen. Dat ons land in dit opzicht ver ach ter staat bij het buitenland blijkt wel uit het feit. dat o.m. België eni ge duizenden beoefenaars heeft, de Scandinavische landen tienduizen den om nog maar niet te spreken van de Zuideuropese landen of de V.S. waar in totaal ruim 2 mil joen duikers georganiseerd zijn. Dat ons land op onderwatersport gebied veel aantrekkelijks, heeft te bieden o.m. aan de Vinkeveense p assen en in de Zeeuwse wateren liet spreker met enige praktische voorbeelden duidelijk naar voren ko men. De eerste ervaring bij de training, aldus spreker, leert direct al, dat dc duiksport beslist niet gevaarlijk of griezelig is en door ieder gezond mens, hetzij jong of oud, kan wor den beoefend als een fascinerende hobby met veel interessante moge lijkheden zowel op sportief-, tech nisch- als wetenschappelijk gebied. In Leiden wordt nu al drie jaar in tensief getraind Naast enkele uit stapjes naar de Vinkeveense plassen en de Zeeuwse wateren, vormde ook dit jaar de reis naar Spanje onge twijfeld het hoogtepunt van de af delingsactiviteiten. In juni en september brachten twee groepen van de afdeling drie weken door aan de „Costa Brava", waar zij de onderwatersport naar hartelust konden beoefenen. De projectie van kleurendia's ga ven de toeschouwers een interessant en prachtig beeld van deze duik sport-vakantie. Voor een instructief en tevens geestig commentaar zorgde de heer P. H. de Blocq van Schel- tinga, die samen met de heer A.Vos- sepoel in Spanje de onderwater camera hanteerde. In de pauze werden de aanwezi gen in de gelegenheid gesteld het tentoongestelde duikmateriaal te be wonderen, waarbu de bestuursleden voor een deskundige toelichting zorg den. Na de pauze vertoonde de heer De Blocq van Scheltinga een serie zelfvervaardigde groot-beeld dia's, die lieten zien, welk een sprookjes achtige wereld zich onder de opper vlakte van de Middellandse Zee voor de onderwaterjager opent. Hotelaccommodatie uitgebreid In tegenwoordigheid van vele ge nodigden heeft de directeur van VVV. de heer G. van Weelden, gis termiddag het aan de Herengracht 100 gevestigde hotel „Huize De Dek ker" geopend. Het hotel, dat geëx- De officiële opening van het Prot. C'hr. Bejaardencentrum „Rustoord" te Lisse. waarvoor een zeer grote be langstelling aan de dag werd gelegd, had gistermiddag plaats. Burgemeester mr, Th. M. J. de Graaf, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J Klaasesz en dienst echleenotc haa verwelkomd, leidde de voorzitter van hei dagelijks bestuur van de Stich ting „Rustoord", de heer H. Nieu- wenhuis, het gezelschap de recrea tiezaal van het bejaardentehuis bin nen, D eheer Nieuwenhuis herinnerde aan de totstandkoming van het be jaardencentrum, waarbij hri dank bracht aan het gemeentebestuur \oor de medewerking inzake de ga rantie voor de geldlening. Op 12 november 1960 ging dc eerite van de 17 Opalen de grond in. op 28 februari 1961 legde ds. G. Pettinga namens de deelnemende kerken de eerste steen en ln juli 1962 konden de eer st bejaarden worden ontvangen. De vraag is op het ogenblik zo groot, dat op de wachtlijst ongeveer 60 namen voorkomen, om nog maar te zwijgen over de vele aanvragen om een bejaardenwoning. Toespraken Mr. Klaasesz hield hierna een kor te kernachtige toespraak. Hij betrok in zijn toespraak het overlijden van Prinses Wilhelmina. die op haar levensavond getoond heeft, dat de levensarbeid bij het bere ken van de bejaarden niet eindigt. Prinses Wil helmina heeft gearbeid to' haar laat ste levensjaar en een boek geschre ven „Eenzaam, maar niet alleen" Zij heeft daarin gezegd, dat de bejaar- oen ook een taak hebben te vervul len. De commissaris hoopte, dat dit prachtige huis zal gonzen van acti viteiten. Hiermede verklaarde hij het tehuis voor geopend. Onmiddellijk daarna bood mevrouw Van Arkel—Mulder aan mevrouw Klaasesz bloemen aan die dankbaar in ontvangst werden genomen. Namens het gemeentebestuur van Lisse voerde de burgemeester het woord Ondanks de rouw. waarin ons volk gedompeld is, aldus de burgemeester, is er toch dankbaarheid. De bejaar- oen hebben nu een „thuis". Hij hoop te dat men er goede gezellige jaren beleven mag en met en voor elkaar werkzaam mag zijn tot ontwikke ling van het sociaal-culturele leven Hij waardeerde het zeer dat de g*x>ostt mogelijke meerderheid van d'/ Prot. Kerken dit met elkaar heb ben mogen bereiken, ook al heeft het veel voeten in de aarde gehad. De predikanten, die later op de hun toespraken middag het woord kregen, hebben als om strijd getracht in hun toespraken kort te zyn. waardoor de aandacht juist zo gespannen bleef Ds. H. van Gilst sprak namens de geref. gemeente. ..Aan dit „Rustoord" is veel onrust voorafgegaan". H(j hoopte dat de bejaarden mo gen leven b(j het licht van Gods Woord en tot de volle rijkdom des geloofs mogen komen in de weg van waarachtige wedergeboorte. Ds. W. H. Walvaart sprak namens den, waarne tenslotte een kort woord gesproken werd door de heer Steen winkel, initiatiefnemer tot de op richting. H(j bracht dank aan allen die gehoor gaven aan de oproep tot medewerking, speciaal de heren G. Marseille en W. Boot De dank aan hem gebracht wilde hy voor een groot deel overbrengen op zijn vrouw, die ook ontzettend veel gedaan heeft voor de stichting. Bezichtiging Na het officiële gedeelte werd een rondwandeling gemaakt. De commis saris bezichtigde het gebouw en bracht een kort bezoek bfj enkele be jaarden i»p hun kamer, vergezeld door de burgemeester met zUn echt genote. Tot besluit van deze officiële ope ning werd een gezamenlijke maaltud gehouden. Het ligt in de bedoeling om met alle bejaarden nog een gezellige avond te houden. Jubilea bij Clos Leembruggen Gisteren vond bij de NV Sajetfa- de herv. gemeente, waarvan hij thans brieken P. Clos en Leembruggen de consulent is. Wij verheugen ons alle-1 jaarlijkse jubileum plaats, maal over dit bejaardencentrum. Met oe voorzitter, de heer Harteveld een kleine wijziging zou hij het sr heette alle aanwezigen welkom schriftwoord willen gebruiken: „Ik en deelde mede, dat het programma ben oud geworden en gi) hebt mij m verband met het overlijden van gehuisvest". Prinses Wilhelmina enigszins gewy- Ds. K. Schouten sprak namens de zigd en bekort was Geref. Kerk Hij sprak over een me- Vervolgens werd overgegaan tot het ditatie van wijlen Prinses Wilhelmina huldigen van de Jubilaresse en de over Psalm 23. Uw levensavond is ge- jubilarissen, t.w.: mej. M. Stol van de komen en een uwer is reeds van haar opmakerij, die 12% jaar aan het be- ploiteerd wordt door de heer G. A de Wekker en W. van Hal. heeft een accommodatie van dertig bedden, onderverdeeld in één-, twee- en vier- persoonskamers. De heer Van Weel den had grote waardering voor dit initiatief en prees de inrichting van het hotel, waardoor het mogelijk is de toeristen een goede service te ge ven. aardse taak afgelost, een getuige van haar geloof in het verzoenend bloed van Christus. Zij was een lichtend spoor en heeft geleefd in deze weten schap. dat zij opging tot Gods al taren. God zegene u allen in dit prach tige familie-hotel. De heer A Verschoor sprak namens de Oud Geref. Gemeente. Hij herin nerde aan het moment, dat de eerste bespreking werd gehouden in het kantoor van de heer Boot op uitno diging van de heer Steenwinkel, nu 6% jaar geleden. De heren Steen winkel en Boot zijn de eerste werkers geweest. Er is ontzettend veel en hard gewerkt. Namens de Chr. Geref. Kerk sprak ouderling Kamerman wegens verhin dering van ds. Biesma. die echter wel een schriftelijke gelukwens had ge zonden. Namens alle bejaarden voerde me vrouw Enthoven-van der Sluis het woord. Zij dankte de directie voor de zogr voor de bejaarden. Het is voor ons geworden een echt huis! Zij bracht ook dank aan het bestuur voor alle werkzaamheden welke ver richt z(jn geworden. De heer P. Schouten bood een pla tenspeler met versterker aan. waarbij platen. dr(jf verbonden is; de heer N. Blans- jaar van de voorspinnerij voor 50 dienstjaren; de heer J. H. van der Wyngaard van de expeditie voor 40 dienstjaren en de heer W. Tegelaar van de voorspinnerij, die zyn 25-Jarig jubileum vierde. De gelukwensen gingen gepaard met het aanbieden van diverse ge schenken. Hierna volgde de opvoering van een vlot gevarieerd programma. Leidse Smalfilm Liga Tijdens de gisteravond gehouden bijeenkomst van de Leidse Smalfilm Liga werden, na het behandelen van enkele huishoudelijke punten, vakan tiefilms gedraaid. Zowel in de kleurenfilm „Lassie" van Ch. de Graaf als in ,.Hè hé, eindelijk" van T. van Klarenbosch stond het gezin op de voorgrond. In „Lassie" was iedereen betrokken bij het terugbrengen van de weggelopen hond, zodat er ook ruimschoots ge legenheid was om wat van de omge ving te tonen. De heer Van Klarenbosch werkte in zijn vakantie een voor hem zeer actueel onderwerp uit. Met opnamen uit het dagelijks vakantieleven en het ongedwongen optreden van klei- Architect Tol dankte voor de op- ne kinderen wist hij een apart fami- dracht en de manier van samenwer- Nameni de Diaconale Raad sprak de heer Cox enkele gevoelvolle woor- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jan, z. v. M. v. d. Niet en H. van Roon. Hans, z. v. P. Dubbeldeman en i Karle; Jan Henrick, z v. C. J. ^-Burman en A. Brunsting, Bert. z. v. e"C. Zaalberg en A. L. Visser. Johan e"Willem Pieter, z. v. A P. Blok en G. zeC. Potman, Margaretha Gerarda, d. e"V. A. M. Verlaan en J. Wouters, Os- £rcar Berend André, z. v. G. M. M. yMarcelis en E. M. L. Hoogeveen. ONDERTROUWD A. G. M. F. Brok en A. T. M. Boor) %iA. de Wolf en D. Tisseur, J. A. La- i ngerberg en L. M. Straathof. F. Por- >r-theine en M. J. A. ter Kuile, J. W. van Voorthuijzen en J. S. Zwaan, G. J. W. Brandhorst en J. M. Vlasveld, J Colpa en E. M. A. Witte. G. de Jong en A. M. Planje, A. Steenvoor den en J. C. M. van der Staak, B Lasschuijt en J. A. van Wingerden. J. Melse en J van Vliet; B. W. Stik- voort en H. E. S. van der Hout, L. P. H. van der Berg en A. C. Kooien, J. Verhoeven en A J. Geenjaar, F. J. de Jong en J. M. van de Water, G. M. H. Stolte en M. de Vletter, W. J. Rietveld en P. E. M Scheffers, M. van der Marei en M. Pronk, J. Bouw man en W. P. de Rooij, J. J. Patti- kawa en E. van de Velde, J. Voskuil en E. P Brandt. H. J. Struyk en W. van Veen. C. G. Hogervorst en W. H C. Kitselaar. A. E. van Veen en M J. Verwer. OVERLEDEN E. Azier, 75 j.. e.v. A. J J. Harte- I veld. W. H. v d. Linde. 84 j., man; I K. M. J van der Neut. 20 jaar zoon; E Minnee. 97 jaar. wed. v A. Balke- nende, A. H. Homan, 69 jaar, man; P. van Egmond, 69 jaar man. (Van onze correspondent in Washington Elke avond om zes uur rijdt hij naar huis, de Fransman die werkt bij de VN. Zijn open auto suist de helling op uit de keldergarage onder het glazen VN-gebouw en bijna onmiddellijk daarna is hij opgenomen in het voortrazen de verkeer op de weg zonder stoplichten, die langs Man hattan loopt. Wanneer een van de vele auto's wat al te brutaal voor hem schiet in zijn baan, mompelt de Frans man een lelijk woord, maar altijd in het Frans. In wezen is hij-Frans gebleven, zoals bijna al zijn landgenoten „die in Amerika wonen. Maar hij heelt wel een Amerikaanse vrouw. Zij rijdt mee naar huis, want ook zij werkt in Newyorks centrum. Zo heel ver weg wonen ze niet naar Amerikaanse begrippen: een klein uur rijden in stevig tempo. Maar het is een inspan nende rit. De zomers zijn warm in New York, de benzinedamp hangt zwaar over de weg en de zon weerkaatst fel in het nikkel en glas van al die meesuizende er. van baan wisselende auto's. Bij de 125ste straat draait de Fransman van Manhattan af om via een lange brug naar Queens te gaan. Het geblon deerde „bouffante" kapsel van zijn mooie vrouw waait wild op in ae toch altijd nog warme wind die over de East River komt. Aan de overkant van de rivier zijn de huizen minder hoog. maar buiten, werkelijk buiten, is nier. niet zo gauw. De snelver- keersweg duikt onder andere wegen door of schiet langs via ducten over vele straten heen. Gelukkig maar. Hoe gauwer men dit industrie-deel van Queens door is, des te beter. Maar ook al kom' men verder van het centrum, het verkeer op de weg blyft even druk. Dit is de weg naar La Guardia en Id- lewild, Newyorks grote vliegvel den en bovendien is dit de snel ste verbinding voor miljoenen naar hun huizen in buitenwij ken en voorsteden. Vandaar: vier banen in beide richtingen. Nog steeds is men deze aan het verbreden want iis 1964, wan neer dit de route wordt naar dc wereldtentoonstelling, zal het geraas en gezoem nog heel wat indrukwekkender worden. Een minuut of tien na La Gu- ardia hebben de Fransman en zijn Amerikaanse vrouw hun doel bereikt. Langs een „exit" verlaten ze de dieper gele gen snelweg en dan bevinden ze zien ineens in een andere wereld de voorstad met smalle, rustige straten en met. stoplichten of stopborden bij iedere hoek. Tot hier toe behoefden zij nergens hait te houden. De huizen in die wijk zijn niel mooi, maar het zijn los staande woningen omgeven door bloemen en bomen. Architecto nisch een vreemd allegaartje, maar in de loop der jaren ple zierig gecamoufleerd door klim op. (I) Flat als zijn echtgenote met iro nische voldoening opmerkt, „domesticated" en in het Ne derlands kan men dat woord nog het best vertalen als „goed gedresseerd" Kookkunst Al te somber behoeft men de toestand voor deze man toch niet in te zien. Zijn Amerikaan se vrouw heeft de moeite ge nomen om vrij aardig Frans te leren. Ze spreekt het vlot, maar haar uitspraak zal wel nooit erg Frans worden. Veel verder heeft ze het gebracht in een kunst, die voor een Fransman vaak nog belangrijker ls dan praten: ko ken. Een in leer gebonden en met gouden letters bedrukt Frans kookboek prijkt op een ereplaats in de kamer. En wan neer dit echtpaar een klein di ner geeft 'zonder bedienden komen er drie wijnen op tafel, rijdt de gastvrouw eerst heel Aan de rand van deze ietwat burgerlijke buitenwijk verandert het beeld echter weer od een ab rupte manier: hier rijzen een aantal fikse betonnen flatge bouwen omhoog en hier pas be reiken de Fransman en zijn echtgenote hun einddoel. De gebouwen staan niet te dicht op elkaar en van de bal kons der hogere flat.» heeft men een wijd uitzicht over de Long Island Sound een breed wa ter of over de in het groen verscholen ouderwetse huisjes. Ze staan daar heel trots en zelf voldaan. die dertig blokken van tien verdiepingen. Wie ln deze flatgebouwen woont, heeft, deel aan het mo derne leven: geruisloze liften, grote badkamers >:n langzij de zitkamers een prachtig breed raam en balkon-deuren. Die flatc hebben een grote en een kleine slaapkamer, maar eigen lijk hebben ze naar ouderwetse begrippen, geen echte keuken. Of juister: die keuken is er wel «welke Fransman zou het zon der willen doen! maar ze is niet meer dan een grote nis in de kamer, een nis ln ile lange wand tegenover de ramen. In die nis zijn gootsteen, ijskast en elektrisch fornuis keurig ingebouwd en een soort „bar" sluit de keuken ten dele af van de kamer. De etensgeuren worden met zacht gezoem weg gezogen Als wij bij deze vrienden lo geren. ontbijten de gast vrouw en wij aan die bar en de echtgenoot staat als een barman in de keuken om eieren te bakken en koffie te zetten. Helemaal Frcns is hij toch niet gebleven. Hij is, zo- New York af om de juiste ge rechten te vinden. Op de dag vóór zulk een etentje blijft zij dan ook nogal eens van kan toor thuis met keelpijn of Iets dergelijks. Maar licht neemt zij haar Elke morgen om kwart voor acht ke morgen om kwart voor acht rödt het stel naar de stad. De vrouw wordt om kwart voor ne gen afgezet bij een wolkenkrab ber in „downtown" Manhattan en aan rijdt de man terug naar de garage onder de VN 's Avonds komt zij per bus daar naartoe en om zes uur begint dan de vermoeiende rit naar huis. Het zijn langt dagen. Maar heerlijk ls het om 's avonds, voor het eten, nog ever. te zwemmen in het zwem ban van de club die tussen de flatgebouwen ligt. Tennissen kar men daar ook maar daar voor is het in de zomer vrU warm. Gezondheid Geen goed Fransman vergeet echter „la santé" ön in de week einden gaat dit stel, zowel 's zo mert als 's winters, naar het strand, dat per auto in een uurtje t« bereiken ls Daar trachten ze dan de ponden er weer af te lopen, die het grote kookboek op zijn geweten heeft Zo op het eerste gezicht lijkt het bestaan van dit tweetal vrij ..glamorous": luisterrijk. Ze verdienen goed. wonen modern, kunnen zien mooie kleren, een grote auto en verre reizen ver oorloven De „vrije" zaterdag moet ge bruikt worden voor eten kopen, winkelen enz. En nu en dan mott men naar een dokter, een tandarts, een kapper of eei. auto-reparateur Zo raakt de hele week snel vol. Op de zondag na. wanneer men ..pour la santé" langs het strand moet lopen en de dikke New York Times moet lezen om al woont en werkt men dan ook in een belangrijk centrum eerst goed te weten hoe de wereld relU en zeilt Maar wanneer ze geen va kantie hebben, is hun be staan bepaald niet gemakke lijk: opstaan om half zeven en pas weer thuis om zeven uur. Dan zwemmen, een bor rel en een goed maal. Het is zeker half tien voor men daarmee klaar is. Veel tijd voor lezen of brieven schrij ven is er dan niet meer over, zeker niet voor een vrouw, die er verzorgd uit wil zien. liefilmpje te maken. Verder ver toonde hij het ritmische filmje „Mijn hart zegt: Boem", dat veel bijval oogstte. Beide films had hij met be hulp van een bandrecorder van ge luld voorzien. Tot slot draaide de heer A O. Frohwein zijn kleurenfilm ..Stead Rotterdam" met haven- en stadsge zichten, waarin zeer fraaie beelden voorkwamen. Onder leiding van de voorzitter, de heer H Kleibrink. werden de films na projectie uitvoerig besproken. NOORDWIJK Sinterklaasfeest voor bejaarden uitgesteld Vanwege de algemene rouw bij het overlijden van Prinses Wilhelmina, heeft het dames-comité besloten de viering van het Sinterklaasfeest voor alle Noordwijkse bejaarden uit te stellen tot woensdag, 12 december a.s. Wel gaan de dames door met het klaarmaken van de pakjes, in het bijzonder voor de zieken onder de be jaarden. Giften en gaven in natura blijven hartelijk welkom. Voor hen. die er de voorkeur aan geven een bedrag over te maken, ver melden wy nog eens het gironummer 278.822 ten name van B. D. Arents- horst, Rembrandtwee 13 te Noord- wijk, onder vermelding „Sinterklaas feest Bejaarden". LEIDERDORP Plechtige rouwdienst Uitgaande van de Hervormde en de Gereformeerde Gemeente werd gis teravond in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsdienst gehouden. Voor gangers waren ds. J. Banga (geref. pred en ds. J. P. Honnef iherv. pred.i. Ds. Banga sprak zijn erken- a telijkheid uit voor de aanwezigheid van burgemeester Gallas de wethou- ders Meerburg en Nievaart en enige j raadsleden. Ook het bijna voltallige f bestuur der „Oranjevereniging Lei- derdorp" was aanwezig. Ds. Banga sprak over een tekst uit Klaagliederen: „Mijn deel is de Heer". Hij zei. dat H.K.H. Prinses Wilhelmina als enige waarde in haar leven wist: God de Heer Wij gedenken en herdenken dankbaar dat God haar als christen aan het volk heeft gegeven. Ds. Honnef sprak over het thema „Christus vóór alles". Hy zei, dat als er naar menselijke berekening éen is die de hemel verdient, dan is het Prinses Wilhelmina. Hy noemde haar een vrouw van zeer hoge plichtsbe trachting en roemde haar onverzet telijkheid in de tweede wereldoorlog. Dat heeft toen velen kracht en troost gegeven Met het zingen van drie coupletten van het Wilhelmus werd deze her denkingsdienst besloten. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Martin, z. v. H A. Ver kalk en A Noort; Cornelia Tb. M„ d. v L. G DUseldorp en A. A. M. van Leeuwen Arthur M t v R Zlnn en P. C. A Moen; Astrid J.. d. v J Ver- bure en J. van Joollngen; Hans G z. v. J. M. Bouacholte en Th. M. van Oeloven. Ondertrouwd: M. A M. van Voort en A P J Grundeken. B Ouwe hand en G F Andrlessen Oehu*vdE. V Spadon en E. L. M. van Gent; J. J. Schaaders en A Lo dens H van Krieken en M Arentsen. Overleden: w. M A Ha(Jen. 76 y weduwe van Ruys; H. J, van de Pul, 81 J. man.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11